Callantsoog in 1932. Julianadorp en Koegras in 1932 1 Drama te Oss. Wanneer on. :rs en lezeressen dit overzicht onder de oogen kom.. het nog slechts enkele uren vorde ren, en ook het jaar 1932 ls met al zijn lief en leed, in de nevelen van den nimmer stilstaanden tijd verdwenen En bij zulk een overgang van het Oude in het Nieuwe jaar is het toch wel goed, nog eens een wijle achter ons te zien, al willen wij daar geenszins mee te kennen ge ven. om bij het oude te blijven stilstaan of daar maar onwrikbaar aan vast te houden, dat zou verkeert zijn, voor den in onzen tijd zoo modern aangelegden mensch en zijne behoeften. Neen. niet stilstaan, maar met op geheven hoofd dienen wij de toekomst, het Nieuwe Jaar tegemoet en in te treden. Van onzen wensch. geuit aan het einde van on9 vorig jaaroverzicht, is niet veel in vervulling gegaan, integen deel, over alle linies in ons maatschappelijk- en bedrijfs leven, is het cok in dit naar het einde spoedende Jaar steeds in negotieve richting gegaan, en de gevolgen, die deze toestand met zich gebraoht heeft, zijn overal waar- te nemen, en wanneer zal het einde hiervan zijn. Voor onze omgeving in het bijzonder en voor de gemeente in het algemeen, brengt dezen crisistoestand allerminst voordeel, integendeel vraagt zij van de gemeenschap be langrijke offers, en dat zou nog zoo erg niet zijn, indien het slechts van zeer tüdelijken aard was, maar ook hier moeten wij onze vraag herhalen: wanneer komt hef einde hiervan, en tevens de zoo door iedereen verlang de verbetering van den algeheelen toestand. Op dit stramien kan men nu wel wat doorborduren, er zijn ge noeg feiten aan te wijzen, maar daarmede is men op het oogenblik niet gebaat, en wij willen deze inleidende beschouwing dan ook besluiten met een veelzeggend en overbekend opschrift, dat langen tijd op een damhek in onzen polder heeft gestaan „Later beter". Verschillende takken van bedrijf en andere onderwer pen willen wij thans, wat meer van nabij beschouwen, en beginnen wij dan met den Landbouw. Hoewel deze hier niet de hoofdbron van bestaan is en ook wel niet worden zal, wordt er zco jaarlijks nog een beduidende oppervlakte lands beteeld met diverse halm- en peulgewassen, voederbieten en aardappelen. De groei en de beschotten van de diverse producten was dit jaar goed tot zeer goed. Van de halmgewassen zelfs een groote strooopbrengst. De prijzen waren echter weer van dien aard. dat van een loonende uitkomst weer niet zoo luid te gewagen viel. Zooals wij reeds opmerk ten is deze tak van bedrijf, hier een bijzaak, maar men legt er toch niet gaarne geld bij, hè! Stroo wordt echter in de meeste gevallen geheel en het zaad gedeeltelijk in eigen bedrijf gebruikt, daar men anders deze toch zou moeten aankoopen. Zoo vanzelf zijn wij nu bij de Veehouderij aangeland, die dit jaar wat de prijzen betreft, toch wel een slechten tijd achter den rug heeft. En dat is in onze omgeving nu juist het hoofd'bestaan. Wij willen allerminst beweren, dat de productie er niet is geweest, ieder legt zich daar In onzen tijd toch vooral op toe, om zooveel mogelijk te produceeren en dat was ook nood zakelijk. In het afgeloopen jaar echter zijn er periodes geweest waarin de bedongen vee- en zuivelprijz-en zoo onrustbarerd naar de laaete gingen, dat men bijna zou mogen spreken van waardeloos. Nu is er wel gekomen de steun van de Crisiszuivelwet, Varkenscentrale en wat dies meer zij, maar van loonend zijn of winst ma ken zal hier niet gesproken kunnen worden, temëer nog daar vele boeren een nog veel te hooge pacht voor de bij hun ingebruik zijnde landerijen moéten opbrengen. Ook hier wordt echter de hand- aan den ploeg geslagen en het is den bond van Landpacbters. die zich geducht weert om voor zijn leden door middel van de Kamers voor Crisisoachtzaken een behoorlijke reductie op de oorsoronkelijke pachtprijzen te erlangen. Zoodoende wordt getracht ook den boer en zijn gezin, het noodige onderhoud te verschaffen. Over winst zullen wij daarbij maar niet spreken. Met het gevreesde mond- en klauw zeer is het dit jaar best afgeloopen. Bij een paar scha penbout srs trad wel rctkreunel on. Ook deze dieren bleven laag in prijs. Ook hier willen wij het maar bij laten en volgt het Tu inbouwbedrijf Ook dit heeft betere jaren gekend en zijn de prijzen voor de verschillende producten soms aan den lagen kant gebleven, de kwantiteit kwam dan wel weer eens ten goede, want over het algemeen was de groei en het beschot goed te noemen. Het gebruik maken van waren huizen en van veel plat glas heeft ook het zijne hieraan bijgedragen en zijn de tuinders er steeds op bedacht om hiervan zooveel mogelijk profijt te trekken. De Pluimveeteelt is ook dit jaar niet achteruitgegaan. Velen beoefenen dit in het klein, maar ook de grootere bedrijven ver meerderden, en dan willen wij even vermelden het nieuwe zeer modern ingerichte pluimveebedrijf van den heer K. Minnes aan de Langevliet. De uitkomsten hier van bleven, mede door de zeer lage eierprijzen, het ge- heele jaar door beneden het middelmatige. Organisatie van alle pluimveehouders zou wellicht zijn nut afwerpen Do Bijenteelt heeft ook dit jaar geen groote winsten afgeworpen, en het is dan ook over het algemeen genomen enkel maar liefhebberij geweest om deze nijvere diertjes te verzor gen. De prijzen voor het product bleven echter op peil. en dat moge dan ook als eenige vergoeding aan den imkers ten goede komen. Do Bloembollenteelt Is door verschillende kweekers dit Jaar zeer belangrijk ingekrompen, om welke redenen dan ook, maar vast staat dat de klad in dit bedrijf is, en zulks is dan ook op vele bedrijven duidelijk waar te nemen, zeer tot schade van de ondernemers en ook van diegenen die daarin een stuk brood moesten verdienen. Ook in de nabije toekomst is hierin nog geen verbetering te ver wachten, en dat is ook de meening van velen, die wij hierover hun oordeel vroegen. En het zullen dan ook de meest finantieel krachtigen zijn, die deze crisis zullen kunnen doorworstelen, evenals dat oo-k in vele andere bedrijven het geval zal zijn. Het is echter te hopen, dat ook hier spoedig een verandering ten goede moge wor den gezien, er hangt veel aan vast, dat ln het belang van de geheels gemeenschap kan zijn. Wij hebben zoo in het kort verschillends bedrijven besproken, en willen ook nog eenige andere onderwer pen even opnoemen. We beginnen dan met den Woningbouw, die een enkele uitzondering daargelaten, vrijwel geheel stilstaat, zoodat ook de alhier wonende bouwvarkarbei- ders met werkloosheid hebben te kampen, iets wat voor dezen hier een onbekendheid was. Nu het bouwen van nieuwe woningen geen voortgang meer heeft, is de toename van de Bevolking hiermede ook tot stilstand gekomen. Zij die zich hier gevestigd hebben, wachten echter op betere tijden, want al verhuist men naar de plaats van herkomst, daar ls het toch ook misère, dus men blijft waar men Is. Het Wegennet in den Polder „Het Koegras" ls als steeds, voorbeeldig in orde en het beste bewijs hiervoor is wel, dat in den loop van dit jaar ook andere Polderbestuurderen hier eens een kijkje kwamen nemen. De doortrekking van de Langevliet vanaf de Doggersvaart naar Den Helder, is thans in uitvoering en wanneer eenmaal dit wegge deelte klaar zal zijn, is een tochtje naar Den Helder van hieruit slechts een peuleschilletje meer. Op het gebied van Jubllen zijn wij er dit Jaar zeer schaarsch doorgeloopen, voorzoo- ver ons bekend, was er geen enkele te 'vermelden. Het VeroenigingBleven heeft ook geen uitbreiding ondergaan, en het ia dan ook heel kalmpjes door het jaar heengegleden. Onze ver tegenwoordiging in den Gemeenteraad bleef dit jaar onveranderd, en bleven de twee daar zitting hebbende leden hunne zetels bezetten, en valt hierover geen bijzonders te vermelden. De Waterleiding, waaraan alle daarvoor in aanmerking komende per- ceelen aangesloten zijn, gaf geen reden tot klachten, zooals zulks evenmin het geval was met het Electrisch net, waarop behoudens een enkele uitzondering alle wo ningen, waterbemallngen, werkplaatsen enz. zijn aan gesloten. De straat- en wegenverlichting onderging een groote uitbreiding, door het bijplaatsen van vele lantaarns en het geheel verlichten van den Strooweg en den Schorweg. De namen van straten enz, die het vorige jaar veranderd werden, beginnen wat ln te burgeren en krijgen wat meer algemeene bekendheid al hoort men nog dikwijls de oude namen opnoemen. De hiermede annex zijnde nieuwe Huisnummering is in den loop van het jaar op alle woningen enz. aan gebracht. Do Belastingen bleven allen op denzelfden norm geheven, voor zoo veel betreft de Personeele belasting ls in den loop van dit jaar hiernaar een onderzoek ingesteld, daar er stemmen opgingen, dat deze voor onze omgeving te hoog was. Hoe het resultaat van dit onderzoek is ge weest, is ons echter nog niet bekend. De Politlo bleef voorzoover het den persoon betreft dezelfde, en vele zaken hem ln behandeling gegeven, werden met accuratesse onderzocht en opgehelderd. De Brandweer, die tamelijk goed materiaal heeft, behoefde dit Jaar slechts bij één boerderijbrand dienst te doen, benevens eenige malen bij hoolbroei. Een motor- of autospuit voor het landlijk gedeelte der gemeente blijft echter nog steeds tot de vrome wensohen behooren. Post, Telegraaf en Telefoon. Alhoewel overal en op elles in dit bedrijf bezuinigd Bevolking. Het aantal inwoners der gemeente Callantsoog be droeg 1 Jan. 1932 1036. Totaal vertrokken er 96 inge zetenen, terwijl er zich 95 vestigden. Het aantal" ge boorten' overtrof het aantal sterfgevallen met 23. Uit een en ander volgt dat het aantal inwoners met 22 is gestegen, zoodat Callantsoog per 1 Januari 1933, 1058 Inwoners telt. Gemeentebestuur. In het jaar 1932 kwam een nieuwe Politieverordening tot stand, welke o.m. belangrijke artikelen bevat be treffende het bad-wezen. Wij noemen nog de totstand koming van een ligger der wegen ln de gemeente. Eenige belanrijke >esluiten van den Raad zijn: het re ductie-besluit (10 pet.) betreffende den verhuur van stortgronden, die de gemeente onderverhuurt aan ver schillende pachters (dientjaar 1931), en de vaststelling van de uurloonen in werkverschaffing welke resp. voor georganiseerden en ongeorganiseerden op 35 cent en 80 cent werden bepaald. De opcenten voor de grondbelas ting voor gebouwde eigendommen werden van 60 op 80 gebracht, voor ongebouwde eigendommen bleef dit 20. Gedurende 1932 zijn verschillende vergaderingen be legd om te komen tot een gemeenschappelijke genees kundig schooltoezicht met de gemeenten Den Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. Waarschijnlijk zal de samenwerking betreffende dit punt 1 Jan. 1933 een feit worden, Wat betreft de wegen, is eenige vooruit gang waar te nemen, hoewel die in het dorp nog er- barmeleijk selcht zijn. De gemeente hoopt nog steeds op samenwerking met de betrokken polderbesturen, daar deze een deel der wegen in de kom ln eigendom hebben. De Nieuwe weg zal verbeterd worden; men is reeds bezig met het profiel te slechten en de bermen af te steken. Wat betreft de financiën: over het dienstjaar 1931 (gewone dienst) viel nog een batig oaldo van f 1656.45 te boeken. Een reden tot blijdschap rmg dit echter niet zijn, daar '30 met 'n batig saldo van i 3582.35 sloot. Hier komt echter bij dat de gemeente een duur jaar achter den rug heeft met tal van on voorziene uitgaven. De kapitaaldlenst sloot met een batig saldo van f 60.59. Onderwijs. De verbouwing van de openbare school ls eind 1931 gereed gekomen, terwijl de school 4 Januari 1932 met een passende plechtigheid werd geopend. Voorwaar een groote vooruitgang en een teeken, dat het onderwijs in Calantsoog een zaak is die en W. en den Raad ter harte gaat. In de vacature van Hoofd der school, ont staan wegens vertrek van den heer J. Baas, werd be noemd de heer A. van Meerten, terwijl in de vacature Mevr. Van MeertenZuêlen benoemd werd Mej. C. A. van der Linden, die 15 Maart in dienst trad. De school telde gemiddeld berekend naar de vier tel-data, 101 leerlingen tegen hetzelfde aantal in 1931. Het onderwijs voor schoolvrije jeugd is, vergeleken bij 1931, vooruit gegaan, wat betreft het aantal leerlingen. Behalve door het hoofd der school, wordt ook les gegeven door den heer H. J. Schut, onderwijzer aan de o. 1. s. Brandweer. In totaal is er in 1932 6 keer brand uitgebroken, waarvan 1 duinbrand bij den Zijperdijk, welke spoedig gebluscht was. De overige 5 gevallen betreffen woon huizen, welke tot den grond tce afbrandden. In het dorp zal waarschijnlijk neg in 1933 een brandkraan worden geplaatst, voor de gemeente-secretarie. De badplaats Callantsoog. De V.V.V. Callantsoog heeft ook ln het afgeloopen jaar veel propaganda gemaakt tot bevordering van het bezoek aan ons dorp. De tijdsomstandigheden waren er echter niet naar, dat op een groot aantal gasten kon worden gerekend. En voor de meeste pensionhoudere was dit vooruit wel bekend, zoodat van tegenvallers geen sprake is. Het aantal dagjesmenschen is echter nog nooit zoo groot geweest als in het afgeloopen seizoen. De strand-exploitatie is geheel georganiseerd door de heeren P. de Haan en P. Vos Jbz. en werkt uitste kend Naast de groote strandtent bevinden zich een 20-tal kleedkamertjes,t erwijl men bovendien tenten kan h^ren, zoodat voor sommigen, aanstootgevende tooneelen, tot het verleden behooren. Het bestuur der V.V.V. onderging eenige verande ring. In de vacature-A. Loggers werd benoemd de heer wordt, heeft men hier nog steeds twee postbestellin gen per werkdag door geheel het Koegras. 's Avonds Kan ook nog correspondentie afgehaald worden. In de kantooruren kwam eenige verandering, echter zonder tagnatie voor het publiek. Met den voor kort mge- •telden nachtautodienst AlkmaarDen Helder, bereiken -.ommige bladen de geadresseerden eenige uren eerder, terwijl anderen er niet op vooruit zijn gegaan. Maar verschil blijft en ls er nu eenmaal. Door de Gemeente reiniging wordt elke week. door geheel Koegrase alle huisvuil enz weggehaald en functionneerde voorzoover ons bekend is, deze dienst goea. Door den autobusdienst van J. van Scheijen wordt regelmatig 4 a 5 maal daags de communicatie onderhouden Sch&genDen Helder >n ls voor ons een groot gerief en voornamelijk voor vele scholieren die de een of andere onderwijsinrichting in de stad bezoeken. In het KerkeUjke leven kwam voor zooveel het de Ned. Herv. Gemeente aan gaat verandering, doordat deze vacant werd, en dat de Pastorie van deze gemeente, die te Huisduinen stond, werd verkocht en een nieuwe ambtswoning werd ge bouwd te Julianadorp. Naast de reeds bestaande zaken werden geen Nieuws winkelzaken meer gesticht, wat trouwens ook overbodig zou zijn. Verkiezingen hebben in het afgeloopen jaar niet plaats gehad en valt hierover dus niets te vermelden. De Sport, die door eenige vereenlgingen zooals J.V.C. en Sport- lust wordt beoefend, werd naar wij meenen uitgebreid met een voetbalclubje aan de Kortevliet, doch men hoort er nooit veel van. De Volksgezondheid liet ook di* jaar en gelukkig zeggen wij dan, niets te wenschen over. Erger ls het met de Werkloosheid gesteld. Kwam deze tot heden ln beperkte mate voor, thans na de ontslagen op 29 Juni en d.a.v. van de te- werkgestelden in den Wieringermeerpolder, heerschte hier alom in tamelijken omvang vanaf dien datum werkloosheid, die van de gemeenschap belangrijke of fers vraagt, maar toch tal van gezinnen voor algehee len ondergang behoeden. De werkverschaffing brengt eenige uitkomst en de vakbonden door de uitkeeringen uit hunne werklcozenkassen. Toch blijft het een be helpen en wordt door allen uitgezien naar betere tijden die maar niet willen komen. De Ziekenzorg, door verschillende vereenlgingen uitgevoerd, heeft aller waardeering en functionneert dan ook goed. Wij willen dit beknopt overzich beëindigen met Onzen wensch voor 1933, dat op alle gebied spoedig betere tijden mogen aan breken en dat de sombere gevoelens dan voor dat betere plaats zullen moeten maken „Houdt goeden moed, het zal verkeeren." A. Brussaard en ln de vacatureJ. Baas, de heer A. Meerten. Er werden indirect of direct door de V.V.V. drie strandwedstrijden en één zwemwedstrijd (ln open" zee) op touw gezet. De laatste, een noviteit op zwemgebied, kon zich In een dergelijke belangstel ling verheugen, dat een herhaling wel haast zeker ls Een 7-tal zomerwoningen, werd op het daarvoor be stemde gedeelte, waarin zich tevens reeds wegen ln aanleg bevinden gebouwd. Het Gemeentebestuur staat het bouwen van zomerwoningen voor en heeft zeer bil lijke condities, zoodat wij verwachten, dat dit aantal huisjes nog uitgebreid wordt. Nieuwbouw enz. De slagerij van den heer D. Prins werd verplaatst en ls schitterend, naar de elschen des tijds. Ingericht Hier naast maakt de nieuwe bakkerij van den heer P. Slij- kerman een goeden indruk. Deze hoek, waar eerst het z.g. Armenhuis stond, ls wel zeer in zijn voordeel ver anderd. Behalve de genoemde zomerwoningen, werden 2 boerderijen en 3 woonhuizen herbouwd. Aan de Z.O. Ingang van het dorp is een plantsoen aangelegd. Het lfl nog wel zeer in „status naxens", maar er is alle reden om a.s. zomer een aardig boschje te verwachten. P.E.N. In 1932 is het transformatorhuisje in het dorp voltooid en hiermee is aan een onhoudbaren toestand een einde gemaakt Het kwam voorheen nog wel eens voor, dat het net geen 170 volt spanning had, met al de nadeelige gevolgen van dien voor de verbruikers; thans komt zulks niet meer voor. Werkloosheid. Hoewel het beeld der werkloosheid hier geen ongunsti ger uiterlijk had dan elders, is er In December van dit }aar we-ir een groot aantal arbeiders ontslagen. Dit is echter altijd het geval geweest in ons dorp, maar het laat zich nu dubbel gevoelen, daar de compensatie van „betere tijden" er niet is. De gemeentelijke werkver schaffing kon hier eenige verlichting in brengen. Vereenlgin gsleven. Beginnen we dit onderdeel met de damerzangvereen. „Zanglust", dir. Mevr. M. Breebaartvan der Horst. Deze vereenlging heeft, behalve eenige goedgeslaagdo concerten, iets wat wo van „Zanglust" gewoon zijn, dit jaar, 3 Juli, op een concours van den Noordhollandschen ^angersbend in de afd. 3 B een tweeden prijs behaald Een prestatie, waaruit de vooruitgang overduidelijk tot uiting komt Voetbalvereenlging „Callantsoog". Al speelt onze plaatselijke vereenlging nu niet in de hoogste afdeellngen van den N.H.V.B., in de afdeellng waar ze thuis hoort, bekleedt ze een eereplaats, n.1. de eerste, d.w.z. tot nog toe; het jaar 1933 zal echter leeren wat de heeren waard zijn. Deze vereenlging denkt ook om haar donateurs: ze gaf in het najaar een alleraar- digsten avond, waarbij de voetballers bewezen ook nog iets van tooneelspel af te weten. Ook de gehouden ver loting verliep goed en bracht de noodige contanten in het laadje. Rfederiikerskamer „Nieuw Leven". Deze vereeniging voerde in het voorjaar een aardig blijspelop. Als regisseur werkt, door vertrek van den heer J. Baas. de heer Van Meerten mee. Als wij ons niet vergissen, zal spoedig weer een uitvoering worden gegeven. Sociëteit en biljartclub. De sociëteit is in 1932 uitgegroeid tot twaalf leden. In het voorjaar hadden biljartmatches plaats tusscher clubs van 't Zand en Schagenbrug, welke zoo in den smaak vielen, dat een herhaling wel vast staat. Ook werden dit jaar nog een drietal clubs opgericht, die het groene laken als veld van eer hebben gekozen. Fanfarecorps „Callantsoog". Onder leiding van haar directeur, den heer A. Vries man, gaf dit corps eenige goedgeslaagde concerten, zoo wel in een zaal als in de muziektent op 't dorpsplein en in de Groote Keeten. Ook werd in samenwerking met de dameszangvereen. „Zanglust" een uitvoering gegeven Afdeellng Bond van Land-, Tuinbouw- en Zulvelarbelders. Van bovengenoemden bond werd in het begin van 1932 een afdeellng opgericht, welke in den loop van het jaar van groote activiteit heeft blijk gegeven. Ook de DE JEUGDHERBERG TE PETTEN. Een bloeiende stichting. In bet afgeloo pen jaar 1737 overnachtingen. Men schrijft ons: Een verheugend feit mag het genoemd worden, dat het aantal overnachtingen van de jeugdherberg .De Zevensprong" te Petten in het afgeloopen Jaar 1737 be droeg, waarvan in de maand Augustus alleen reeds 790, Dat is een vooruitgang van 137 overnachtingen in de oude en veel te kleine Jeugdherberg. afd. van de S.D.A.P. en de V.A.R.A. hebben een jaar achter den rug, dat reden geeft tot tevredenheid. Do afd. van het Centraal Genootschap voor Kinder-, Vacantie- en Herstellingsoorden, heeft ln 1932 door het uitzenden van enkele kinderen, weer goed werk verricht. Noord- en Zuid-Holl. Redding-Maatschappij, Gedurende het Jaar 1932 werd een viertal goedge slaagde oefeningen gehouden. Tot secretaris van de commissie van plaatselijk bestuur werd benoemd d< heer A. van Meerten. Gelukkig heeft de reddingboot al leen maar gediend om te oefenen. Plaatselijk Crisiscomité. 't Comité heeft in den korten tijd, die het bestaat, reeds veel goed werk gedaan. Aen velen werd een wekelijlt- Bchen steun gegeven; noodlijdende kleine pachters kon men tegemoetkomen door een hoeveelheid zwavelzure ammoniak te verstrekken, ln November werd een groote verloting op touw gezet, terwijl tevens een tweetal caba retavonden werden gehouden. Hierdoor is het comité thans weer ©enigen tijd in staat aan de vele aanvragen om steun te voldoen. Daar Callantsoog een goedgekeur- de steunregeling mist en er ook geen gesubsidieerde j werkverruiming bestaat, is het comité van vele voor-1 deelen, die andere gemeenten wel hebben, verstoken. Het voornemen bestaat echter om, gezien deze ongun stige positie, een bedrag In eens aan te vragen bij het Nationaal Comité, De Postdienst Met ingang van 1 Augustus verviel de eerste bestellinf voor de buitenwijken van Callantsoog, zoodat de bewo- i ners dezer binnenlanden, die waarschijnlijk bij de Foe terden minder in tel zijn dan andere menschen, éénmaal I per dag post ontvangen. Een ander gebrek ls dat een I brief, die des Zaterdags na 10.30 v.m. wordt gepost, I eerst des Maandagsmorgena het postkantoor verlaat en dus ln de meeste gevallen pas des Dinsdags ter bestem de plaatse komt. Duur van de behandeling dus 3 dagen de oude diligence deed het vlugger. Met den wenacfc dat hierin spoedig verandering worde gebracht, beslui ten wij dit jaarverslag. OOGONDERZOEK INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W.C.van GEÈLEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - RE FR ACTIONIST LAGEZIJDEB40 TEL. 26. SCHAGEN OOf.ONOinrotK CEHI-FL* OQATIS Koopman schiet jong arbeider neer. Dra ma ln de echtelijke woning. De datet meldt zich zelf bi) de politie aan. Donderdagmiddag om ongeveer 1 uur heeft zich ln de echtelijke woning van den 28-jarigen L. v. d. E., gelegen aan het Schaykschveld te Oss een vreeeeüjk drama af gespeeld. De 23-jarige arbeider J. van Dijk, die onge huwd ls, werd na een korte woordenwisseling door v. d. E. neergeschoten. Omtrent de motieven welke tot dezen daad hebben geleld, kunnen we 't volgende mededeeJen. Ongeoorloofde verhoudingen. Sinds meer dan een Jaar bestonden er ongeoorloofde betrekkingen tusschen de 24-jarige echtgenoote van L. v. d. E. en het slachtoffer. Dat was verleden week v. d. E. ter oore gekomen en toen dan ook van D. Zaterdag zich wederom ten huize van v. d. E. vervoegde, werd hem door v. d. E. de toegang tot het huls ontzegd. Er ontstond tusschen de echtelieden een woordenwisseling, waarop Mej. v. d. E. met haar vierjarig kind haar wo ning verliet en eerst gisterochtend aldaar terugkeerde. Nadrukkelijk moet de koopman bij dit onderhoud aan van Dijk verzekerd hebben, dat, indien van Dijk deze laatste waarschuwing niet nakwam, hij op een andere manier er een einde aan zou maken. De waarschuwing ln den wind geslagen. Toch kwam Van Dijk Donderdagmiddag om één uur terug, zeker hopende den man niet thuis te treffen en alzoo toegang te zullen krijgen tot de echtelijke woning. De toegang geweigerd. De 28-jarige man was eohter wel aanwezig en weiger de resoluut van Dijk eiken toegang. Over deze weigering teleurgesteld, nam van Dijk een dreigende houding aan, zoodat een hevige twist tusschen de belde mannen ontstond. Van der E. trachtte den Indringer buiten de deur te zetten, wat hem niet direct gelukken kon. De revolver getrokken. Hij werd daarop zoo driftig, dat hij een revolver nam en 5 schoten loste ln de richting van Van Dijk. Doode- lijk getroffen strompelde deze de achterdeur van de woning uit en zakte in een schuurtje ineen. Na de noodlottige schoten te hebben afgevuurd, nam v. d. E. zijn flets en reed naar het politiebureau, waar hij een omstandig verhaal deed van het gebeurde. Alle hulp te laak De vrouw was Inmiddels naar een dokter en een gees telijke gerend, die weinige oogenblikken Ister arriveer den. Zo konden slechts den dood constateeren. Hst 4-jarig kindje van 't echtpaar v. d. ~V was van 't heele drama getuige geweest en stond voor 't huls te huilen. Zoo vonden de menschen haar. die op geluld der schoten kwamen toeloopen. De politie was spoedig ter plaatse. Uit het direct Ingesteld onderzoek bleek, dat van de 5 schoten die zijn afgegeven, drie het slacht offer hebben getroffen. De dader, die In overspannen toestand verkeerde. Is ln het politiebureau Ingesloten en zal naar de strafge vangenis te 's-Hertogenbosch worden overgebracht. Mijngas-ontploffing ln Hongarije. Dertien do oden. Uit Boedapest. Van een kolenmijn te Nagy- manyck zijn tengevolge van een mijngasontplofflng 13 mijnwerkers gedood, terwijl één mijnwerker, die zwaar werd gewond, naar een ziekenhuis is overgebracht De oorzaak van het ongeluk. Nader wordt nog gemeld, dat in den mijn bij Fuenf- klrcben met springstof gewerkt werd. De arbeiders waren op den voorgeschreven afstand teruggetrokken en wachtten op het resultaat van de explosie. Na de ontploffing werd het werk niet hervat en een dood- sche stilte bleef heenschen. Bij onderzoek werd gecon stateerd, dat de schacht met mljngas gevuld was.

Schager Courant | 1932 | | pagina 18