Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noordholland. Uit onze omgeving. D« tuLnderssteunwet en de rede er over door den Regeeringscommissaris - voorzitter van het Centraal Bureau. - Teeltinkrimplng. Deze organisatie hield haar jaarvergadering op Vrij dag 30 December 1932 dea mlddaga half 2 uur In „Het Gulden Vllea" te Alkmaar. Voorzitter de heer P. Slot, Broek op Langendijk, secretaris de heer P. Klant, Warmenhulzen. Behalve een groot aantal afgevaardigden, merken we aan de bestuurstafel op de heeren A. W. MIchels en D. Koolman, leden van Ged. Staten dezer provincie, en den heer K. Kuiper, vlce-voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In zijn openingswoord wees de Voorzitter op de voort during van den elochten toestand, vooral ontstaan door de belemmering van ons vrij hand el sve riteer. En dat terwijl wij met onze tulnbouwproductie vor*» 75 pet. zijn aangewezen op export Bedroegen de omzetcijfers over de Jaren 1929, 1930. 1931 respectievelijk 22. 15 en 13 mlllloen, in 1932 was dit cijfer nog geen 9 mlllloen. Spr. gelooft dat wij nu toch zoover bU de regeeringsorganen zijn, dat zij begrijpen dat de nood wel hoog gestegen is. De vraag of er voor ons vak nog toekomst is, dient onder de oogen te wor den gezien. We zouden aan struisvogelpolitiek doen als we over de belemmeringen nu en in de toekomst licht zouden denken. Toch gelooft spr. niet dat we reeds zoover zijn dat we onze tuinen en akkers met graan of gras moeten gaan bezaaien. Wel zal het noodig zijn, dat de volkeren elkander onderling vinden en ons het vrije handelsverkeer tusschen de landen weer wordt ge- gegeven. Ook wat de voorziening van groenten In ons eigen land betreft, Is er nog veel te doen. En zouden we niet beter doen met enkele massaproducten gedeeltelijk te vervangen door een veel grooter aantal verschillende cultures? Hoe slecht de oogenblikkelljke toestand ook moge Btjn. ons bedrijf ligt toch niet voor totale afbraak ge reed. En daarom kunnen en mogen wij een beroep doen op onze Overheid. Over die Overheidshulp zal spr. niet veel zeggen: laten we niet afbreken, maar trachten te bouwen In den goeden zin van het woord. Het ls In de zen benarden toestand een kleine kunst, om alles ln een verkeerd licht te zetten en alles te becrltlseeren, maar daarmede wordt zeer weinig bereikt. Spr. uit tenslotte den wensch dat God moge geven, dat de volkeren el kander weer vinden, opdat wij een schuchtere verwach ting mogen koesteren voor een betere toekomst. Vastgesteld worden de notulen van 29 December 1931 en 23 Augustus 1932. Uit het door den secretaris uitgebrachte Jaarverslag hebben we reeds eerder de voornaamste handelingen vermeld. Het verslag wordt zonder op- of aanmerking vastge steld. Door de flnancleele commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de veilingen te Avenhorn, Warmen hulzen en Zwaag. wordt verslag uitgebracht over de rekening 19311932. De exploitatierekening sloot met een nadeelig saldo van f 1464.46%, geput uit de „Reserve voor Algemeene Onkosten", waardoor deze re serve teruggebraoht ls tot f 1698.03. De rekening wordt goedgekeurd. De begrooting voor 19321933. Door het bestuur wordt voorgesteld de contributie te bepalen op 1/30 pet. van den omzet, met een minimum van f 10, waarbij de omzet der aangesloten veilingen ge schat wordt op f 9.000.000. De aangeboden begrooting sluit met een nadeelig sal do van f 2220. Het bestuur stelt voor dit nadeelig saldo te bestrijden uit de reserves, omdat het nu ondoenlijk ls de contributie te verhoogen. Het aandeel ln het verlies van de voorbeeldbedrijven wordt geraamd op f 1500. De begrooting geeft geen aanleiding tot bespreking en wordt onveranderd vastgesteld. Aan de orde ls de bestuursverkiezing, wegens perio dieke aftreding van de leden P. Slot A.Pz. en J. Ootjers. Met algemeene stemmen worden de aftredenden her benoemd, zij nemen onder dankzegging de benoeming aan. De fondsvorming. Het bestuur stelt voor, dat de veilingen, die Ingevolge het besluit van de buitengewone algemeene vergadering van 23 Augustus j.1. tot fondsvorming hebben besloten, voorloopig deze gelden ln eigen beheer zullen houden, doch geheel afzonderlijk vano de overige gelden der be trokken vereenlglng. Het bestuur acht het gewenecht, dat de definitieve beslissing over het beheer van het fonds zal worden uitgesteld totdat met het In- en Verkoopbureau voor Tuinbouwproducten en de daarmede verband houdende uitbetaling van de minimum-prijzen meer ervaring zal sijn opgedaan. Wordt goedgevonden. Uitbreiding Provinciale Commissie. Het Bestuur der afslagvereeniging „Beemster, Pur- jnerend en Omstreken" stelt voor: de Provinciale Com missie uit de Veilingen uit te breiden met 3 leden, met dien verstande, dat de nieuwe zetels ingenomen zullen worden door leden van die vellingen, die gerangschikt kunnen worden onder de benaming „fruit- en warmoe- jrlerderiJvelllngen". Vooral ln deze moeilijke tijden voor den tuinbouw ls het meer dan ooit noodig, dat zooveel mogelijk Iedere Uk van den tuinbouw zijn stem kan laten hooren in het feestuur der provinciale organisatie. Dit zal bevorderlijk zijn voor de goede samenwerking en niet minder ln het belang der organisatie. Prae-advles van het Bestuur: De wensohelijkheld om da verschillende branches ln den Noordhollandsohen tuinbouw zooveel mogelijk een plaats ln het Bestuur te geven heeft het Bestuur steeds Ingezien en dat ook getoond door bij de candidaatstel- ïlng in vacatures daarmede rekening te houden. BIJ de vervulling van de laatste vacature heeft de algemeene vergadering echter de aanbeveling, waarschijnlijk ge heel zonder opzet, niet gevolgd. Voor de door de voorstellers gewenschte uitbreiding van hst Eestuur zal een statutenwijziging noodig zijn, Indien de meerderheid van de algemeene vergadering meent, dat uitbreiding van het Bestuur noodig ls, dan zal het Bestuur daaraan gaarne gevolg geven, doch het vraagt zich af of het dan toch wel noodig ls het Be stuur met 3 leden uit te breiden. De afd. Eeemster trekt haar voorste! in, maar geeft bet bestuur ln overweging de statuten te wijzigen, daardoor evenredige vertegenwoordiging van alle bran ches ln het bestuur mogelijk ls. Bespreking van het voorstel is dus niet best mogelijk. De heer S. de Boer, Langendljker Groentencentrale, sou willen dat elke vellingsvereeniglng ln hot bestuur werd afgevaardigd. Al3 de statuten gewijzigd worden, sou spr. het in die richting willen zien. De heer Slot, Centrale Vellingsvereeniglng Warmen hulzen, oordeelt dat de prcvlncl-1 voldoende vertegen woordigd kan worden door zeven oestuursleden. De heer Groen, Zuidscharwoude, oordeelt dat de vergaderlncg niet bevoegd ls een oordeel te vellen over de beide nieuwe voorstellen, hier ter vergadering gedaan. Ne eenlge bespreking gaat de vergadering er mee accoord, dat het Bestuur de naar voren gebrachte wenschen zal overwegen. Het ln- en verkoopbureau. Verkoop aan ver bruikscoöperaties; exploitatie van groenten- hallen. Het bestuur der afslagvereeniging „Beemster, Pur- rr.erend en Omstreken" stelt voor: de vergadering draagt de Provinciale Commissie uit de Veilingen op, bij het door de Provincie Ingestelde In- en Verkoopbu reau er met de meeste klem op aan te dringen, dat voor het komende seizoen nog een ernstig onderzoek zal worden Ingesteld naar: ten eerste, of de mogelijk heid bestaat, direct diverse groenten te kunnen ver- koopen aan verbruikscoöperaties ln groote steden en Industriecentra; ton tweede, mogelijke exploitatie door genoemd Bu reau van groentenhallen ln de daarvoor in aanmer king komende volksbuurten; ten dorde, het nemen van een deel uit de markt van daartoe geschikte grocn-tensoorten bij te groote aan voer hiervan en deze te conserveeren. In de toelichting op dit voorstel wordt erop gewezen dat door een geregeld hooger optrekken der tariefmu ren en niet het minst door de te nemen maatregelen in de door ons omringende landen met de z.g. autarkle- zelfhulp grootere hoeveelheden op de blnnenlandsche markt zullen worden aangevoerd. Mede ln verband met de voortdurend toenemende werkloosheid en ande re orlslsgevolgen, zal het steeds moeilijker worden be vredigende prijzen te erlangen en zal het verbruik on zer tuinbouwproducten af- lnplaats van toenemen. Alle middelen dienen daarom in 't werk te worden gesteld om dat verbruik te bevorderen, en als één dier midde len wordt genoemd, den weg van producent naar con sument aanmerkelijk te doen bekorten. Prae-advles van het Bestuur: Het bestuur acht deze voorstellen moeilijk te ver eenigen met den opzet van het In- en Verkoopbureau voor Tuinbouwproducten dat zich Immers een krachtige handhaving van de minimumprijzen en het voorkomen van de vernietiging van tuinbouwproducten ten doel stelt, doch niet om in de plaats van den handel te tre den. Daar de voorstellen geheel liggen op het terrein van den handel en het naar de meening van het Be stuur niet gewcnscht ls, dat onze organisatie dit ge bied betreedt, adviseert het Bestuur genoemde voorstel len niet te aanvaarden. De heer Kennedy, Beemster, verdedigt het voorstel zijner afdesling, daarbij wijzende op het huidige distri butiestelsel, waarbij de consumenten dikwijls zeer hooge prijzen moeten betalen voor de tuinbouwpro ducten, die de tuinbouwers tegen lagen prijs afstaan. Het In- en Verkoopbureau zou op de ln het voorstel aangegeven wijze de plaatsing der producten zeer kun nen bevorderen. Wil het In- en Verkoopbureau ln de toekomst wat beteelcenen, dan zal het den handel wel ln den weg moeten treden, de weg tusschen producent en consument ls nu eenmaal te lang. De heer Ham, Wijdenes oordeelt persoonlijk, dat de provinciale organisatie zich niet meer uitsluitend kan bepalen tot zaken het veillngswezen betreffende. De benarde toestand maakt het noodig zich met sociaal- economische zaken te bemoeien, want anders grijpt men van onderaf ln. De heer S. de Boer, Zuidscharwoude, zou willen dat het In- en Vorkoopbuureau onze goede producten kon brengen op die plaatson waar onze groenten niet kunnen komen, of niet bekend zijn. De Voorzitter weet niet wat de toekomst zal bren gen, doch op het oogenbllk begeeft het In- en Ver koopbureau zich niet:op,het, terrein, van den handel. Het voorstel van de afd. Beemster—Purmerend wordt verworpen mat 52 tegen 5 stemmen. De teelt der tuinbouwproducten te beperken tot de oude tuinbouwcentra. De Centrale Vellingsvereeniglng „Warmenhuizen en Omstreken' stelt voor aan de regeering te verzoeken de teelt van grove tuinbouwproducten te willen beperken ln dier voege, dat deze teelt weder tot de oude tuin bouwcentra wordt teruggebracht en dat aan hen, die van andere steunregelingen dan de tuinbouwsteunrege- ling profiteeren, wordt verboden tuinbouwproducten te telen. Nu het afzetgebied steeds meer wordt beperkt, ls het noodzakelijk, dat ook de productie van grove tuin bouwproducten wordt ingekrompen. Dit zal de eenlge manier zijn om in de naaste toekomst de teelt loonend te maken. Het ls daarbij niet meer dan billijk, dat de landbouw, die reeds gerulmen tijd steun geniet, genood zaakt wordt zich van het terrein van den tuinbouw terug te trekken. Een spoedig ingrijpen ls echter nood zakelijk met het oog op de teeltplannen voor het volgend jaar. Prae-advles van het Bestuur: Het Bestuur kan zich met dit voorstel volkomen vereenigen. De heer Molenaar. Warmenhulzen, licht het voor stel nader toe en wijst op de toename van den ver bouw der tuinbouwproducten uit speculatief oogpunt. Dat Is niet gewenscht, beperking van teelt la nood zakelijk. De heer Kliffen, Noordermarktbond, gaat niet met 't voorstel accoord. De bodem daar is zoodanig, dat geen bcwaarkool meer is te telen en daarom moeten de vaklui wel contracten voor verbouw afsluiten. Wel is teeltbeperking noodig en daarom is men bij spr. be reid evenveel land als elders voor contractbouw ge bruikt, af te staan voor den verbouw van graan e.d., een omzetting van oultuur dus. Spr. wijst ook op de gemengde bedrijven, waarvoor het voorstel van Warmenhulzen te ver gaat. De heer Rustenburg, Opperdoes, wil al die regec- rlngsmoatregelen niet. TeeltbepezCring komt vanzelf wel, door de slechte bedrijfsresultaten. Door den heer Nes wordt opgemerkt, dat ook do tuinders een offer moeten brengen en teeltbeperklng met 30 pot. wordt noodig geacht. Do Voorzitter wijst op don Inhoud van het voorstd- Warmenhulzon, het gaat hl&r niet over de algemeene tecltbeporlcing. Do heer Do Boer, Langendljker Groenten Centrale, acht het noodig dat voor het uitwerken van het Idée- Warmcnhulzen een commissie wordt benoemd. In overweging wordt gegeven, het voorstel-Warmen- hulzen dermate te wijzigen, dat de elot-allnea luidt: „en dat aan hen, die van andere steunregelingen „dan de tuinbouwsteunregeling profiteeren, wordt ver boden, tuinbouwproducten te telen", komt to vervallen. Aldus gewijzigd wordt het voorst el-Warmenhulzen aangenomen. Executie ln het land- en tuinbouwbedrijf. Dezelfde vereenlglng stelt voor aan de regeering te verzoeken maatregelen te nemen om executies ln het land- en tuinbouwbedrijf te voorkomen. Het blijkt steeds duidelijker, dat vooral de hypo- theekboeren de slachtoffers van déze crisis zullen worden. De overwaarde van hun onderpanden 1b ver loren gegaan en in tegenstelling met de pachtboeren, wier pachtsommen belangrijk wordon verminderd, blij ven hun uitgaven (renten en lasten) even hoog. Bij opzegging van de hypotheken zijn ze niet in de gele genheid ander geld te bekomen. De executie met al de noodlottige gevolgen daarvan blijft hen dus steeds be- drolgen. Een spoedig ingrijpen van de regcorlng lijkt ons daarom noodzakelijk. Prae-advles van het Bestuur: Het Bestuur gaat ook met dit voorstel geheel accoord. De heer Slot, Warmenhulzen, zegt dat wel de pachtprijzen hier cn daar worden verhoogd en ln die richting gaat het dus gced. Maar de rente voor de hypotheekhouders blijft te hoog. De heer Zwagerman, Nieuwe Nisdorp, vraagt wat de Prov. Commissie na aanneming van het voorstel denkt te doen. Spr. zou willen dat als een bedrijf om de hlerbedoelde reden wordt verkocht, de producten van dat bedrijf, ter veiling aangeboden, geboycot worden. De heer Molenaar wijst erop dat het voorkomen van dergelijke verkoopingen langs organlsatorisohen weg voorkomen dienen te worden, en daarom acht spr. aannemen van het voorstel gewenscht. Na deze toelichting wordt het voorstel-Warmenhui- zen aangenomen. Moeten de minimumprijzen ook voor 1933 gehandhaafd blijven? Deze vraag wordt gesteld door het Bestuur van den Noordermarktbond en wel met het oog op de toekom stige tuinbouwsteunwet. De Noordermarktbond ls van meening, dat er een groote onbillijkheid ln schuilt om producten, welke de minimumprijzen niet kunnen opbrengen, hiervan uit te sluiten, terwijl dit toch vaak producten van prima kwaliteit zijn. Zij wenscht daarom bovengenoemde vraag aan een ernstige bespreking te onderwerpen. Prac-advies van het Bestuur: Bij het volgend punt van de agenda zal dit onderwerp waarschijnlijk uit voerig worden besproken. Besloten wordt allereerst de rede van den heer Valstar af te wachten. De tuinbouwsteunwet. Door den heer F. V. Valstar, voorzitter van het entraai Bureau van de Tuinbouwveilingen, wordt daar na een rede gehouden over de steunwet voor den tuin bouw. Spr. zegt dat over deze steunwet wel het meest zal Interesseeren, wanneer de steun komt en hoeveel er zal komen. Op die vraag zou geantwoord kunnen worden: zoo spoedig mogelijk. Maar spr. acht het gewenscht eens te praten over de voorgeschiedenis van deze steunwet. Het heeft lang geduurd, voordat de tuinbouw een alge meene steunregeling noodig achtte en ook heeft het lang geduurd voordat de regeerlng het besluit nam. Het Centr. Bureau heeft zich er niet direct voor ingespannen aanvankelijk toch ging het tusschen de Prov. Commis sie en het Prov. Bestuur. Toen het evenwel spaak ïiep mot den export, toen heeft ook het Centr. Bureau er zich mee bemoeid, als onderdeel van de Commlssie-Lo- vlnk. Het advies dier commissie was toeslag op de pro ducten voor 1932. en werden constructieve maatregelen voorgestaan. Het Centraal Bureau heeft ln Juli bij de regeering gewezen op den zeer crltieken toestand van den tuinbouw. Spr. wil niet Ingaan op de radiorede van een zekeren mijnheer Duys. wij kennen de toonaarde van deze redevoeringen, en spr. kan daar niet tegen op zingen. Het Centraal Bureau heeft vee] moeite gedaan om tenslotte Iets gedaan te krijgen voor de tuinders, maar Is niet de vader van de tuinderssteunwet. Wel is door alle organisaties gewezen op het feit, dat een flinke steun noodig was om het gat te stoppen. Trouwens ln de Kamer hebben alle politieke partijen er op aange drongen om het bedrag van vijf mlllloen los te laten. Het resultaat ls geweest dat het bedrag ln de wet wel gebleven is. maar dat er een toezegging is dat desnoods het bedrag van vijf mlllloen zal worden overschreden. Spr. weet wel, dat de Minister tenslotte zal kunnen vol staan met de mededeellng dat er niet meer gemist kan worden. Maar het ls beter een half el, dan een leege dop. Hoe spoediger de steun kan worden verleend, hoe meer effect zal de wet hebben en d« organisatie heeft zich dan ook met kracht op deze zaak geworpen. De wet opent do mogelijkheid om voorschotten te verstrekken, en aan het verleenen van die voorschotten wordt hard gewerkt en het zou spr. tegenvallen als het eerste voor schot niet tegen 8 of 10 Januari werd uitgekeerd. Dat het Centr. Bureau zich met deze zaak heeft be moeid, vindt spr. zeer gewenscht. Verschillende bezwa ren tegen die steunwet zijn naar voren gebracht, maar spr. wil toch maar liever den mooien kant van de zaak zien. Spr. meent dat de uitvoering der steunwet vlug kan gaan, want het betreft hier eenvoudig het geven van een toeslag op de geveilde producten. WINKEL Herstfeesfcviertng Vrij Evang. Gemeenten Winkel en St. Maartensbrug. Woensdagavond j.1. werd te "Winkel en Donderdag avond te St. Maartensbrug het Kerstfeest der Vrij. Evang. gemeente gevierd. Te Winkel was de achterzaal van den heer D. A. de BruiJn geheel gevuld met menscben. ouders, kinderen der kindersamenkomsten en belangstellenden. Te St, Maartensbrug was de vergaderplaats stampvol. Ds. J. J. Ruys, vrij. evang. Pred., herinnerde ln zijn openingswoord aan 't kleine begin op belde plaatsen. Te Winkel ln April J.1. en te St. Maartensbrug ln Maart 1930 Het kleine etekjo was echter voorspoedig aan 't op wassen. De belangstelling neemt toe. Sedert Juli J.1. kon den reeds vaste kindersamenkomsten op belde plaatsen gehouden worden, onder de goede leiding van Zr. G. J. Meijer, oud-zendlngszuster der Sulatlga Zending, met behulp van MêJ. A. Slikker. Vandaar dat nu ook op beide plaatsen een kerstfeest kon gevierd worden, waar toe ook van elders groote medewerking kwam. Na ln gebed te zijn voorgegaan, behandelde Ds. Ruys de Kerstgeschiedenis met de kinderen, waarbij deze, tot genoegen der ouders, telkens goede antwoorden gaven. Sommigo kinderen konden zelfs teksten uit het hoofd opzeggen, wel een bewijs, dat 't onderwijs niet onvrucht baar was geweest. Alsnu gingen de liohten uit en werd do kerstboom ontstoken, waarna Ds. Ruys de beeldspraak die van dien boom uitgaat, toelichtte, n.1. zijn heenwljzen naar Boven, naar den Hemel, zijn altoos groene kleur, zijn welrlekenden geur en zijn schoone verlichting. Een waar Christen verspreidt ln zijn omgeving ook zoo'n aangename sfeer en ls in zijn geloofsleven altoos groen en frlich tot in hoogen ouderdom I BIJ den verlichten kerstboom werd nog staande ge zongen: „Stille Nacht", en „Eere zij God". Alsnu werden allo aanwezigen op versnaperingen onthaald. Ook aan 't einde werd nog een rondgang gedaan. Hulpvaardige handen verrichtten hier goed werk. De heer J. v. 't Woud, oud-vlolist van 't Concertge bouw, die als vrucht van 't werk Christen was geworden, had spontaan zijn medewerking toegezegd voor deze avonden, en dat wel geheel belangeloos. Hij begeleidde niet alleen met de viool het gezang, maar bracht ook verschillende sohoone nummers ten gehoore met de piano, begeleid door Zr. G. Meijer. Het gezang der aanwezigen werd begeleid door Mej. A. Slik ker. Zr. G. J. Meijer sprak daarna ouders en kinderen vriendelijk toe en deed een Kerstvertelling. De koffergramofoon van Joh. de Heer speelde schoone (lederen. Het glanspunt van de avonden was de uitdee- llng der Kerstgeschenken, bestaande ln nuttige kle dingstukken, boolcwerken, meisjes- en Jongens-speelgoed enz. Dozo geschenken waren aan den voet van den korstboom uitgestald. Gezongen werd Psalm 68 10. waarna Ds. Ruys nog een slotwoord sprak, allen dank brengende, die tot 't welslagen dezer avonden hadden medegewerkt. Speciaal den besturen werden hartelijk dank gezegd, met name de heeren Tolsma, Dorst en Grotendorst. DEN n E T T) E R Pastoor K. A. H. van Veen alhier zal op 16 Augustus 1533 den dag herdenken, waarop hij vóór 25 Jaar tot priestor gewijd werd. Van bet eekenis is de vraag, wa; zal er voor 1993 ge beuren? Voor het geven van toeslag gevoelt spr. zeer weinig. Met belangstelling slaat spr. de gang van zaken gade van bet In- en Verkoopbureau, niet in verband met een nieuw distributiestelsel, doch wat de minimumprij zen betreft Het systeem van het In- en Verkoopbureau moet zich niet bepalen tot de provincie Noord-Holland, maar moet ingang vinden in alle provincies. Immers bij dat systeem krijgen we alle dagen versche producten, en bovendien de prijzen voor het buitenland worden niet bedorven. De tuinders zullen de regeering moeten toonen dat het hun ernst is met die minimumprijzen. Teeltbeperking vindt spr. één van de voornaamste voorwaarden om weer evenwicht te krijgen, en zal dan ook voor 1933 onder de oogen gezien moeten worden. Spr. wijst er. wat dit punt betreft, op. dat ln de tuin bouwsteunwet staat dat alleen hij steun krijgt, voor wien tuinbouw hoofdbedrijf is. Bij de bespreking die volgt, oordeelt de heer Mole naar, Warmenhuizen, dat de minimumprijzen verhoogd dienen te worden en de regeering daarbij helpt; de heer De Vries. St. Pancras, wijst o.m. cp de houding van de commissie-Lovink, en de heer Lovlnk bijv. in de Ka mer zelf stemde tegen een meerderen steun van vijf millioen. Spr. begrijpt ook niet dat de heer Valstar de rede van den heer Duys ter sprake bracht, want spr. heeft de overtuiging, dat de heer Duys waarheid heeft gesproken. Spr. heeft ook de overtuiging dat het kapi talistische stelsel radicaal naar den kelder gaat. De heer Hoogland noemt het van het Centr. Bureau een tekortkoming, dat het eerst de schouders onder de zaak heeft gezet toen het landelijk begon te knijpen. Vorig jaar reeds was de toestand in Noordholland zóó, dat hulp noodzakelijk was. Spr. merkt verder op dat tfjdens de rede van den heer Valstar bleek dat deze nog gevoel voor humor heeft, maar ln dezen ernstigen tijd is er geen pl.3ais voor humor. Spr. oordeelt verder dat niet de minimum prijzen redding kunnen brengen, maar dat het noodzakelijk is dat voor den tuinder een mini mum inkomen wordt vastgesteld, een minimum inko men. waarvan de tuinder dan sober zou kunnen leven. Den heer P. Kostelijk. Heerhugowaard, heeft de rede van den heer Valstar niet erg bevredigd, en wijst op de bepaling der tuinderssteunwet, dat producten die aan de veiling zijn aangebracht, maar aan de veiling niet den minimum prijs opbrengen, voor de tuinderssteunwet niet worden beschouwd als te zijn aangevoerd. Spr. meent dat op deze wijze het stelsel der wet niet tot uiting komt. Spr. begrijpt niet dat een dergelijke onbillijkheid in de tuinderssteunwet kan voorkomen, en spr. doet een beroep op den regeeringscommissaris (den heer Valstar). belast met de uitvoering van deze wet, om deze onbillijkheid uit de wet te krijgen. Als het rijk een millioen beschikbaar zou stellen voor instelling van meerdere In- en Verkoopbureaux. dan sijn we er nog niet. en worden we onbillijk behandeld tegenover de akkerbouwers. De heeren Nes en Veltrop voeren o.a. nog het woord en kanten zich sterk tegen de rede van den heer Valstar en schetsen daarbij den zeer treurigen toe stand waarin de tuinders verkeeren en voor fonds vorming heeft de afd. BeemsterPurmerend e. o. de half procent dan ook geweigerd te betalen. Dc heer Valstar, de sprekers beantwoordende, merkt op dat hij zeker wel meevoelt, bet leed van de tuin ders, ook al heeft hij dan den zin voor humor niet verloren. Ook voor de toekomst ziet de toekomst voor den N.H. boer er zeer slecht uit Dat spr. zich sober heeft uitgelaten over deze wet, lag op zijn weg. De finesses weet spr. zelf nog niet. Spr. ziet geen kans om de kwestie der doorgedraaide producten te ver anderen. Tenslotte stelt de Langendqker Groenten Centrale een motie voor, waarin de algemeene vergadering zeer ernstig hare afkeuring uitspreekt over de limiet van vijf millioen gulden in de steunwet en er bij de regee rlng ten sterkste op aan dringt dit bedrag zoodanig te verhoogen als noodig zal blijken om den matig te be rekenen kostprijs uit te keeren. Deze motie werd aangenomen. Het was lntusschen ruim 6 uur, de vergadering be gon te verloopen en ook de persvertegenwoordigers gingen huistoe. Z IJ P E B. en W. hebben besloten tot wederinhuring van de stortgronden langs het N.H. Kanaal in deze gemeente. Naar wij vernamen, is tot kindergeleidster, in dienst van het herstellingsoord „trein 8.28" te Petten, aange steld Mej. A. G. van der Laag uit Velsen. T ZAND. Donderdagavond had in het lokaal van den heer G. A. de Wit. alhier, de verloting plaats van de harddrave- rijvereeniging „De Volharding" te 't Zand. Een aantal fraaie en nuttige geschenken waren door de commissie als prijzen aangekocht. Er waren 1500 loten geplaatst, waarvan de heer W. Slikker Cz. te Oudesluis er ruim 900 had weten te verkoopen, wat in dezen tijd zeker een reuzenprestatie genoemd mag worden. De hoofd prijs, een heerenrijwiel, viel ten deel aan den houder van het lot no. 3222. GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 22 tot en met 28 Dec. 1932. Geboren: Henriette Carolina Maria, dochter van Ger- rit Veeter en Henriette Carolina Maria Seuneke; Gerrit zoon van Jan Kooij en Dieuwertje Boontjes. Ondertrouwd: Cornelis Moerbeek. 24 jaar, timmerman te Warmenhuizen, en Maatje Herman, 23 jaar, te Zijpe; Allert Noörinan, 25 jaar, schoenmaker, en Trijntje Eriks 20 jaar, beiden te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Joannes Petrus Hendriks, 65 jaar. onge huwd; Maartje Klein, 84 jaar, wed. van Dirk Beken- dam. BARSINCERHORN GEMEENTE BARSINGERHORN. Burgerlijke stand. Geboren: Hendrik Reijer. zoon van Cornelis Spaans en van Trijntje Bronder; Dirk Hein, zoon van Evert Woud en van Aafje Ringers; Siertje Geertruida, doch ter van Pieter Fongers en van Akke Budding; Pietertje dochter van Teunis Hoenson en van Ellsabeth Raven. Ondertrouwd: Tido IJzer. oud 23 jaren, arbeider, en Jantje Meijer, oud 25 jaren, zonder beroep, beiden wo nende te Barsingerhorn; Cornelis Weeland. oud 31 ja ren, melkslijtersknecht, wonende te Schagen en Grietje Veenstra, oud 21 jaren, zonder beroep, wonende te Bar singerhorn; Gerbrand Blankman, oud 28 jaren, marco nist, wonende te Heemstede, en Maria Hartman, oud 28 jaren, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn; Jan Gooi, oud 30 jaren, landarbeider, wonende te Barsinger horn en Trijntje van Rees, oud 21 jaren, zonder beroep, wonende te Terschelling; Cornelif Liefhebber, oud 22 jaren, artteider en Augusta Susanna de Clerck, oud 19 Jaren, zonder beroep, beiden wonende te Barsingerhorn Getrouwd: Berend Barenkamp en Anna'Aleida Wei kamp; Cornelis Weeland en Grietje Veenstra; Tido IJzer en Jantje Meijer; Gerbrand Blankman en Maria Hartman; Jan Geel en Trijntje van Rees. Overleden: Antje Bok, oud 70 Jaren, weduwe van Harmen van der Meulen; Antje Veer, oud 80 jaren, we duwe van Abraham van der Welle; Jacob Groot, oud 58 jaren, echtgenoot van Grietje Slikker. KOLHORN. In verband met zijn benoeming tot onderwijzer aan de U.L.O.-school te Schagen, Heeft de heer C. Warde naar, hoofd der school, alhier, als zoodanig ontslag aan gevraagd tegen 1 Maart 1933. SC H00RL Den 14en November 1933 zal de ZeerEerw. heer P. Nleman, Pastoor alhier, zijn 25-jarig pastoorjubilé vieren.

Schager Courant | 1932 | | pagina 19