I De voornaamste gebeurtenissen in binnen- en buitenland in het afgeloopen jaar Binnenland. Zaterdag 31 December 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9202 JANUARI. Op Nieuwjaarsmorgen werd bij Kerkdriel vermoord gevonden de Rijksveldwachter Tap. De eerste berichten komen tot ons van een ernstige scheuring in de S.D.A.P. De linkervleugel bedreigt ern stig de partij-eenheid. - .-„v r «-asss-r _^.i ue.«ge «u.uucöierstorm gaat over ons land. Op de Zuiderzee verging met man en muis het Ned. schip fltanfries 4 Medio Januari reden drie jongens met een gestolen auto bij Wateringen in den vaart. Ze verdronken allen jammerlijk. Een vreeselijk drama speelde zich af op de Spoor brug te Dordrecht. Daar werden drie jonge landmeters door den trein gegrepen en gedood. Alles speelde zich af voor de oogen van een collega, die zich van een wis sen dood kon redden. FEBRUARI. Bij Dinteloord sloeg de Nederlandsche sleepboot „Bona Spes" om en zonk direct. De 27-jarige kapitein C. Meyens en diens 20-jarige echtgenoote verdronken. Te Den Haag werd een boeren demonstratie gehouden Hieraan namen 3000 betoogers deel. Onder de gemeente Bemmel zakten in den schemer avond negen personen door het ijs. Drie hiervan ver dronken. Een jongeman uit Nijmegen, zekere Alofs, die pogingen tot redding instelde, verdronk eveneens. Te Apeldoorn werd de 29-jarige kassier R. W. R. als verdacht van verduistering van 20.000 gulden, ten na- deele der gemeente, in arrest gesteld. De meervoudige strafkamer van de Arrondissements rechtbank te Alkmaar veroordeelde Mr. Kusters. ver dacht van verduistering van f 100.000, tot 1% jaar ge vangenisstraf. De eisch luidde 3 jaren. Tegen de verdachten in de geruchtmakende vergifti gingszaak te Bergen, werd tegen de echtgenoote lm- xnetje B. en den kaashandelaar H. E., elk zes jaren ge vangenisstraf geëischt. In hooger beroep zijn ze later elk tot 5 jaar veroordeeld. Waar eens welvaart was in de koolstreek van Noord Holland .werden in Februari 1932 de producten aan de kceien vervoerd. De leidekkerspatroon M., verdachte uit het bekende Majellatorendrama hoorde door 't Amsterdamsche hof levenslange gevangenisstraf tegen zich eischen. Te Losser vernielde een brand een complex woningen, waardoor een schade van f 100.000 werd geleden. MAART. In de eerste dagen van Maart werd een opzienbaren de inbraak gepleegd in het kasteel Nyenrode te Breuke- len. Er werd voor een enorme waarde gestolen aan schilderijen, miniaturen, goud en zilver. Tot secretaris der Prov. Veilingscommissie werd uit 65 sollicitanten benoemd de heer P. Klant te Warmen- huizen. De moordenaars van veldwachter Tap, die op Oude jaarsavond slachtoffer werd van zijn plicht, werden elk teroordeeld tot 13 jaar gevangenisstraf. Te Amsterdam werd op klaarlichten dag een overval gepleegd op een 73-jarige, alleenwonende vrouw. De ■weduwe werd met een ijzeren voorwerp neergeslagen. Twee vrouwen, die op den weg te Wassenaar ston den te praten, werden door een auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Beide waren op slag dood. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond terecht de 4S-jarige predikant J. L. A. te Ameland terzake dat hij zijn echtgenoote door verdrinking van het leven beeft beroofd. De dominé hoorde tien jaar tegen zich eischen, doch is later van alle rechtsvervolging ontsla gen en in een krankzinnigengesticht geplaatst. Bij het in cultuur brengen van de Wieringermeer werden oudheidkundige vondsten gedaan, welke ten duidelijkste aantoonden, dat ook dit deel der zee vroe ger bewoond land moet zijn geweest. De linkervleugel der S.D.A.P. scheidde zich af en Btichtte een nieuwe partij. APRIL. De bekende pikeur Bas Schippers werd den lsten 'April 75 jaar. 55 jaar had hij toen in het pikeursvak gezeten. Te Haarlem meldde zich bij de politie aan de 49- jarige procuratiehouder der effectenafdeeling der Rot- terdamsche Bank, die verklaarde 7200 gulden te hebben verduisterd. De man was meer dan 35 jaar in dienst van de bank. Met de kabellegging in den Wieringermeerpolder werd een aanvang gemaakt. Te Alkmaar kwamen ruim 800 boeren in protestver gadering bijeen, waar zij de handelwijze der Regeering ten zeerste laakten. Velt sprekers voerden het woord. "\otie werd den regeering gezonden. De politie erbood een demonstratieven optocht door de stad. Defensie sloot de mooie Heldersche duinen af voor publiek wandelterrein. Bij Gouda werd de auto van den heer Van Vuuren, waarin de eigenaar en diens 5-jarig dochtertje waren gezeten, door een trein vermorzeld. Vader en kind kwamen om het leven. De heer Jan Duyn te Spierdijk vindt een nieuwe greppelmachine uit. De gemeente Koedijk is door het verstrekken van Tulnderscredieten in een lastig parket geraakt. Het Rijk werd aangezocht om de gemeente financieel te steunen. Te Den Haag overleed op 75-jarigen leeftijd Dr. J. Th. de Visser, minister van Staat, oud-minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen. Met hem ging een groot staatsman heen. De eerste boomen in den Wieringermeerpolder werden geplant; terwijl het eerste rundvee, t.w. 600 koeien in de weiden kwamen. De burgemeester van Koedijk, de heer P. Kikkert, werd bij Kon. besluit benoemd tot hoofd der gemeente Beemster. Te Den Helder stortte het marine vliegtuig F I om laag. De bestuurder, de korporaal-vlieger H. Beek werd zwaar gewond onder de machinedeelen weggehaald. MEI. Door een smokkelauto, die door Nederlanders werd gereden, werd de burgemeester van Maldegem tegen den grond gereden en op slag gedood. Twee personen werden gearresteerd. Te Venhuizen is de landbouwer K. door zijn echtge noote men arseniecum vergiftigd. De man overleed plot seling, waarna de treurige daad aan 't licht kwam. De fraaie windkorenmolen te Rhenen ontviel aan sloopershanden. Hij werd aangekocht door de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer aldaar. Te Utrecht kwamen 7000 man personeel bijeen van de Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, teneinde te pro testeeren tegen de loonsverlaging, ingesteld door de di rectie. De Berlage-brug, een wonder der techniek te Amster dam, voor 't verkeer opengesteld. Den bouwer werd hulde gebracht voor zijn grootsche schepping. Den laatsten Mei stonden de jachtopzieners H. en M. v. d. E. voor de eerste maal terecht, ter zake het feit dat ze uit een hinderlaag 3 mannen hadden neergescho ten te Putbroek, Tegen hen werd levenslange gevan genisstraf geëischt. JUNI. Ged. Staten besluiten tot opheffing van den Polder de Reekerkoog onder Warmenhuizen. Deze werd ge voegd bij den Greb-polder. Op 8 Juni vond te Opmeer een tragisch, auto-ongeval plaats. Een 18-jarige jongen, K., afkomstig uit Hoog woud. kwam toen hij zijn hoofd buiten het portierraam van de auto stak. met een paal in botsing. De onge lukkige was op slag dood. De loonen van het Spoorwegpersoneel met 5 pet. ver laagd. Nadat Mr. K.. de Alkm. advocaat, in hooger beroep terecht had gestaan, verlichtte het Amst. Gerechtshof den opgelegden straf met 2 maanden, welke daardoor veranderde .in 1 jaar en 3 maanden hechtenis, met af trek van 3 maanden preventief. Het gerechtshof te Arnhem veroordeelde de 3 moor denaars van veldwachter Tap, die op Oudejaarsavond te Kerkdriel werd neergeveld, tot resp. 13, 10 en 10 jaar. De regeering aanvaardde in hoofdzaak het rapport der Commissie-Weiter. Het eerste contingenteeringsbesluit door Duitschland genomen. Invoer van vroege aardappelen geoontingen- teerd. Felle hagelbuien richtten groote schade aan te Hoo- gezand en omgeving. De te velde staande gewassen werden vernield, terwijl van de broeikassen duizenden ruiten werden vernield. Josephine Baker, de beroemde neger-revuester be zoekt ons land. Bij een uitstapje naar Zandvoort vervulde ze de hoofdrol in de„haringscène". Den 12den Juni overleed te Utrecht op 79-jarigen leeftijd Mr. Th. Heemskerk, Minister van Staat, oud minister van Justitie. Een groot staatsman en rede naar ging met hem heen. De beide verdachten uit het stroopersdrama van Put broek resp. tot 15 en 8 jaar gevangenisstraf veroor deeld door de Roermondsche Rechtbank. Twee en zeventig jaar oud, overleed te Bussum de Ned, letterkundige Frederik van Eeden. De burgemeester van Nieuwer-Amstel, de heer A. Colijn, overleden. De heer Colijn was langen tijd lid van de Tweede Kamer, de Prov. Staten van Noord- Holland en voorzitter der anti-revolutionnaire Staten fractie. De overledene bereikte den leeftijd van 61 jaar. JULI. De bekende wasscherij van de firma S. Krom te Alkmaar werd een prooi der vlammen. In de R.K. pastorie te Medemblik werd op brutale wijze ingebroken. Behalve geld, werden de sieraden der parochie gestolen. Te Egmond aan Zee werd het eerste Ned. Zweef- vliegkamp gehouden. Op den openingsdag stortte het toestel, bestuurd door instructeur Wendling, omlaag. De vlieger bleef ongedeerd. De Amstelbrouwerijen te Amsterdam door het vuur aangetast, doch het kon door tijdig optreden van de brandweer worden bedwongen. De Pachtwet-Ebels in werking getreden. Bij Hem werd een auto, waarin twee personen zaten op een onbewaakten overweg door den trein Hoorn Enkhuizen gegrepen en totaal versplinterd. De beide inzittenden kwamen er wonder boven wonder met den schrik en lichte verwonding af. Op een onbewaakten overweg te Heerenveen werd een melkauto door den trein gegrepen. De bestuurder werd zwaar gewond, de wagen totaal vernield. De minister weigerde toeslag te verleenen op be- waarkool. De regeering was van meening niet tot afzonderlijke hulp van één product te mogen overgaan. De bekende jonge actrice Ciska Kremer, die sinds eenige dagen werd vermist, is dood aangespoeld op 't strand te Scheveningen. Met haar ging een veelbelo vende tooneelspeelster heen. Ze scheen den laatsten tijd zwaarmoedig te zijn geweest. De Tweede Kamer neemt het crisisontwerp tot steun- verleenlng van zeven honderd duizend gulden aan het tuinbouwend W e s t-F r i e s 1 a n d, aan. Een onbewaakte overweg eischt een slachtoffer. Te Sittard verplettert een trein de auto van den heer Jan sen uit Venlo. AUGUSTUS. De minister besloot, niettegenstaande den aandrang in deze door de commissie Weiter uitgeoefend, tot behoud van het lagere land- en tuinbouwonderwijs. Het eerste Ned. succes werd op de Olympiade geboekt door den zeiler Bob Maas, die tweede werd in de mono type klasse. Te Amsterdam overleed Isr. Querido. Met hem is een der grootste Nederlandsche schrijvers heen gegaan van den ouden stempel. Tot voorzitter van de vaste commissie voor uitbrei dingsplannen in Noord-Holland werd benoemd de heer A. W. Michels, lid van Ged. Staten. Alkmaarsche kaasdragers maken te Amsterdam re clame voor hun 40 pl. Een windhoos teisterde het Westland. Honderden kas- ruiten werden vernield. De crisis-varkenswet in werking getreden. Door de prov. commissie uit de veilingen werd tot fondsvorming besloten. Te Egmond aan Zee werd een chauffeur, die naar zweefvliegdemonstraties stond te kijken door een toe stel tegen den grond geslagen. De man werd zwaar gewond opgenomen. De kassier van de R.K. Boerenleenbank te Oegst- geest, zekere A. H. v. d. H. werd gearresteerd, daar kwam vast te staan dat hij f 100.000 had verduisterd. Borgstellingen dekten het tekort volkomen. Gebleken is dat de omzet aan de veiling te Bovenkars- pel in één maand millioen gulden minder was dan in datzelfde tijdsverloop in 1931. Te Winkel sloegen twee paarden, gespannen voor een driewielde kar, op hol. De voerman werd gewond. Een 77-jarige voetganger, J. Fijnheer, werd onder den voet gereden. Zwaargewond werd hij opgenomen en overleed kort daarna. De eerste prcükant in den Wieringermeerpolder, Ds. Fiseher bevestigd. Te Alkmaar werd een groote tuindersmeeting gehou den in den Sted. Muziektuin. Eenige duizenden demon stranten uit West-Friesland bijeen. Den regeering werd een motie gezonden, waarin om onmiddellijken steun werd verzocht SEPTEMBER. Onder de gemeente Tubbergen stortte een Zweedsch vliegtuig neer. De bestuurder werd dood uit de wrak stukken gehaald, de marconist bezweek spoedig na het ongeval aan zijn verwondingen. Een groot conflict in het Nederlandsche zeevaarl.be- drijf, groote bonden proclameeren een staking. De scheepvaart vrijwel stilgelegd. De bekende veemarkt te Hoorn bestond 50 jaar. De regeering stelde accijns op rundvet en reuzel. Kardinaal van Rossum overleden en met grooten luis ter te Maastricht begraven. Het s.s. „Rotterdam" onder marinebewaking binnen- geloopen. De bemanning weigerde grootendeels werk te verrichten. Ged. Staten van Noord-Holland overwegen een sala riskorting voor Burgemeesters en Secretarissen. Op 13 September ging een hevige storm over ons land Vele ongelukken, ook met doodelijke gevolgen, werden vermeld. Te Utrecht overleed, 77 jaar oud. de bekende musicus dr. Julius Röntgen. Einde der staking in het Scheepvaartbedrijf. Te Vreeland heeft een 22-jarige vrouw gepoogd haar man met rattenvergif om 't leven te brengen. De toeleg mislukte, de vrouw werd gearresteerd. Tijdens een kermnisnacht te Onderdijk werd er hevig gevochten. Een zekere v. d. Heide werd met een mes danig verwond. Groote demonstratie te Amsterdam van den Neutra len Bond van boeren, land- en tuinbouwers; 3500 per sonen ter meeting bijeen. Het regeeringsbeleid becriti seerd. De groote filmartist, Maurice Chevalier, bezoekt Am sterdam. 26 October werd de eerste autobusdienst van Wierin germeer op Schagen geopend. De Rijksbgrooting 1933 wijst een aanvankelijk geraamd tekort aan van 147.6 millioen. Tijdens de opening der Staten Generaal vonden rel letjes plaats. Communisten en politie raakten slaags. Aan beide zijden vielen gewonden. Te Zandvoort vinden twee garnalenvisschers den dood in de golven. OCTOBER. Den lsten October bestond de Schager Courant 75 jaar. De contingenteerir.g voor versohe boter naar Frank rijk opgeheven. De directie der Ned. Spoorwegen overweegt een nieuwe loonsverlaging met 5 pet. ingaande 1933. Als verdacht van verduistering van f 10.000 werd gearresteerd de kassier van de Coop. Aankoopvereeni- ging, P. B. Twee Rotterdammers winnen een prijs van 250.000 gulden in de Iersche Sweepstake. In 't leven geroepen wordt een In- en Verkoopbureau voor J;uinbou-vyproducten. 1 - Inbrekers hebben dejira^dl^ï^ vlüprin f het station te ASTsfrieer gesföTen. Op een bewaakten overweg, waarvan de boomen niet gesloten waren, is een melkwagen door een trein gegre pen. Een jongetje, dat op den wagen zat, kwam onder den trein. Hem werd een been afgereden. Een meisje werd zwaar gewond opgenomen. Besloten werd een bosch ter grootte van 400 H.A., in den Wieringermeerpolder aan te leggen. Dank zij de meerdere regeeringssteun was in 1932 de suikerbietenbouw loonend. Te Zenderen werd een laffe roofoverval gepleegd op de bejaarde zusters J. en D. Pol, resp. 80 en 84 jaar oud. De 80-jarige bezweek tengevolg der mishandeling. De onverlaat werd gegrepen. „i'rins Charming" de Engelsche kroonprins bracht een bezoek aan ons land. Hij speelde natuurlijk een partijtje golf op de terreinen van de Haagsche Golfclub. Het Comité der vereenigingen van Burgemeesters en Secretarissen in de kantons Hoorn, Purmerend, Alk maar en Schagen hebben bij den minister in een rap port hun bezwaren kenbaar gemaakt over het rapport- Weiter. Te 's-Hertogenbosch botsten een goederentrein en een rangeertrein tegen elkaar op. 40 Wagons werden ver nield. Wonder boven wonder werd niemand gedood of zwaar gewond. In het laatst van deze maand teisterde een geweldige regenval ona land.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5