Buitenland. - 1 li PaWMBPfl NOVEMBEB. Alarmeerende berichten over scheuren in het beton van de sluitwerken in den Zuiderzee-afsluitdijk bleken gelukkig op een vergissing te berusten. Een ontzettend auto-ongeluk bij Ilpendam, waarbij een auto in het Noord-Hollandsch Kanaal reed, elschte ier menschenlevens. De watersnood Jn het Oosten van ons land heeft tal rijke boerderyen onder water gezet. Op de spoorlijn Den HaagGouda werd een auto op een onbewaakten overweg door den trein gegrepen. Een der inzittenden werd gedood. Den 2den November is het Prov. In- en Verkoopbu reau in Noord-Holland in werking getreden om te voor komen, dat groenten naar de mestvaalt werden ge bracht. Het Godslasteringswetje in de Eerste Kamer aange nomen. Op den 8sten November houden de S.D.A.F. en het N.V.V. een geweldige betooging tè Den Haag- Bezoek van het populaire Engelsche muziekcorps, de Horse Guards aan ons land. Door overproductie worden honderdduizenden hyacln- thenbollen vernietigd. In den nacht van 21 op 22 November werd een deel van ons land opgeschrikt door aardschokken, welk onge woon verschijnsel zich nadien nog eenige malen her haald heeft. Het wetsontwerp tot steunverleening aan de tuinders in de Tweede Kamer aangenomen. Bij Echt een auto op een onbewaakten overweg door den trein gegrepen. De inzittende twee broers gedood. Te Bemmel werd een roofoverval gepleegd op een oude vrouw, en waarbij ze tevens met een mes ernstig gewond werd. Met een snelheid van 100 KM. vliegt te Wassenaar een luxe auto tegen een woonwagen; acht personen werden gewond. Het trotsche zeekasteel, de „P. C. Hooft" van de Maatschappij Nederland in vlammen opgegaan. Een auto rijdt bij Ede door de afgesloten spoorweg- hoornen <*a wordt door den juist aankomenden trein gegrepen; twee ernstig en vier licht gewonden. Een autobus van den dienst AlkmaarHelder, werd in den ochtend van den 15den November bij een dik ken mist door een grintauto aangereden en als een sar dineblikje opengescheurd. Zes passagiers werden ge wond. waarvan twee zeer ernstig. In de Zijpe werd 's avonds op den winkelier De Boer bij de Tramhalte St. Maartensbrug vanuit een boschje een schot gelost, dat hem slechts licht aan het hoofd verwonde. De lafhartige dader is ontkomen. Te Amsterdam wordt een welgeslaagde Zesdaagsche Wielerwedstrijd gehouden. Bij een gasontploffing te Rotterdam wordt een ma joor van de rijksveldwacht gedood. Te Egmond een strooper door een rijksveldwachter neergeschoten. Harold Lloyd, de bekende filmacteur bezoekt ons land. DECEMBER. Uit mededeelingen, gedaan door het Nat. Crisiscomité bleek, dat in één jaar tijds drie millioen gulden bijeen gebracht was. Te Maartensdijk werd de chef-veldwachter op zijn mo terrijwiel door den trein gegrepen en gedood. Auto op den onbewaakten overweg bij Keinsmerbrug door den trein gegrepen. De drie inzittenden naar het ziekenhuis overgebracht. Bij Muiden vloog een auto met militairen over den kop. Twee hunner bezweken aan de bekomen verwon dingen. Bij een treinbotsing te Vucht werd een geweldige schade aangericht. Een remmer werd in zijn hokje doodgedrukt. Te Amsterdam kwamen een vrouw met haar 2 kin deren door gasverstikking om het leven. Het kantongerecht te Schagen wordt opgeheven; de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar blijft bestaan. Mislukte poging om op den Duitschen ex-keizer te Doorn een aanslag te plegen. Uit een postzak te Winschoten, werd f .20.000 vermist, waarvan tot heden nog niets terecht ia. Van verschillende zijden in Noord-Holland wordt op verlaging der electriciteitstarieven aangedrongen. Het P.E.N. geeft echter weinig hoop. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland handhaven ten volle hun standpunt, dat het gewenscht is, met de uitvoering van de Westfriesche kanalenplannen voort te gaan. Bevredigende werking van het In- en Verkoopbureau voor tuinbouwproducten. Ook in 1933 blijft het instituut voortbestaan. De regeering zal de inpolderingswerkzaamheden van de Zuiderzee niet geheel en al stopzetten. De. spoorwegverbinding over den Afsluitdijk wordt door de Eerste Kamer goedgekeurd. Te Dedemsvaart waren de spoorboomen van een over weg niet gesloten, met het noodlottige gevolg, dat een vrachtauto door den sneltrein werd gegrepen en totaal vermorzeld. Beide inzittenden gedood. Tijdens de Kerstdagen hebben weer talrijke verkeers ongelukken plaats, waarbij helaas verscheidene dooden en gewonden zijn te betreuren. Ook ten aanzien van vechtpartijen en geweldplegingen maakten deze beide feestdagen weer een droevige figuur in de bladzijden der statistiek. JANUARI. De Nieuwjaarsviering eischte in Amerika 100 dooden. In Britsch-Indië werd de burgerlijke ongehoorzaam heidscampagne afgekondigd. Gandhi, de hoofdfiguur der opstandigen, werd gearresteerd. Bezworen werd dat een verwoede oorlog zender genade zou aanvangen. Bij een mijnramp in Beuthcn (Silezië) werden 15 ar beiders bedolven onder vallend steen. Eén kon gered worden, maar de overigen vonden den dood. De Nederlandsch-Indische eilanden Bali en Lombok werden door orkanen en overstroomingen ernstig ge teisterd. Bruggen en wegen werden weggevaagd. 13 personen verdronken. Dr. Brüning, de Duitsche Rijkskanselier verklaarde, dat het Duitsche Rijk niet bij machte was om de herstelbetalingen aan Amerika te doen. Het Fransche kabinet Laval trad af. Briand gaf als wensch te kennen, niet in een nieuw te vormen kabi net zitting te zullen nemen. In het Circusdorp Sarrasani, dat te Antwerpen stond, brak brand uit. Groote schade werd er aange richt. Vele dieren renden door de stad. Een stalknecht, die was ontslagen, bekende, na te zijn gearresteerd, uit wraak brand gesticht te hebben. Te Tokio werd een bomaanslag gepleegd op den Kei zer van Japan. De bom ontplofte ontijdig. Niemand werd gewond. De dader, en 32-jarig Koreaan, werd gearresteerd. Bij Amiëns ontspoorde een personentrein op den lijn Parijs—Abberrllle. Twaalf personen kwamen qm het leven. In Valencia kwam het weer tot anarohistische on lusten. Kerken werden in brand gestoken. Er vielen vele dooden en gewonden te betreuren. Op den lijn MoskouKazan ontspoorde een sneltrein. 65 menschen werden gedood en 131 gewond. Spaansche Anarchisten wendden pogingen aan om de regeering om te werpen. Ernstige onlusten braken in alle steden uit. Met geweld wisten de regeeringstroepen de rust. te herstellen, In de Dartmoor-gevangenis te Princetown (Enge land brak een ernstige muiterij onder de gevangenen uit. De bewakers en beambten werden aangevallen. Gendarmerie uit de omgeving kwam te hulp. Een vuur gevecht ontstond van meer dan 2 uur. Drie menschen werden op slag doodgeschoten en 70 zwaar gewond. De rust keerde eindelijk weer. In Wales vond een mijngasontploffing plaats, waar door 14 arbeiders het leven verloren. De Britsche duikboot M 2 zonk in de omgeving van Portland. De geheele bemanning, groot 64 personen, vond den verstikkingsdood. Bij een opstand in San Salvador werden 5000 personen gedood. FEERUARI. Tijdens een storm die over Amerika woedde vielen 7 vliegtuigen neer. 2G Personen lieten het leven. Te Marseille woedde een hevige havenbrand. Ver scheidene opslagplaatsen werden vernield. De totale schade beliep 8 millioen francs. In de dokken van de Sinclair Oil C 4 in Pennsylvanlë vloog een olietankboot in de lucht. Twintig leden der bemanning werden gedood. De sneltrein ParijsMilaan ontspoorde bij Montereau Een stoker werd gedood en enkele passagiers en be ambten gewond. Vijf en veertig menschen werden gedood bij een wer velstorm die op het Fransche eiland Reunlon (bij Ma- dagascar) woedde. Heele stadswijken werden verwoest en de oogst vernietigd. Geheel Engeland werd door hevige sneeuwstormen geteisterd. Spoorwegverbindingen werden verbroken en de telefoonverbindingen eveneens. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. In Frankrijk werd het vrouwenkiesrecht ingesteld. Het Fransche kabinet Laval werd ten val gebracht. Kabinetsformateur werd Tardieu. Hitier, de leider der nationaal-socialisten als tegen- candidaat van Hindenburg gesteld voor 't president schap van Duitschland. Bi; den strijd in het Oosten werden hevige gevechten geleverd bij Kiang Wan. Op een rivier bij Calcutta (Br.-I.) sloeg een boot om. Zeventig menschen verdronken. Aan het licht kwam dat een Chineesch handelaar uit Bandjermas in (N.-O.I.) drie banken had opgelicht voor totaal 1 170.000. Boven Malta, op 900 meter hoogte, botsten 2 Engel sche vliegtuigen tegen elkaar en stortten brandend om laag en verdwenen in de diepte der zee. In Arreram bestormden duizenden pelgrims een tem pel. Er ontstond een hevig gevecht met de bewakers en de politie. Zeventien Pelgrims werden in een vuur gevecht gedood. MAART. In het Reuzengebergte stortten 7 skiloopers met een sneeuwblok ongeveer 50G Meter in de diepte. Wonder boven wonder werd er slechts 1 persoon gedood. Een vrceselijke brand woedde 'co Pensisgrave in den Amerikaanschen staat New Jersey. 138 Gebouwen wer den in de asch gelegd. Bij Charbin (China) ontplofte een kruitdepot. Hon derd personen werden gedood en velen gewond. In Finland brak een burgeroorlog uit. De Lappo-aan- hangers eischten emzetting der regeering. Een kabinets crisis was van een en ander het gevolg. Het 19 maanden oude zoontje van Amerika's meest populairen vlieger, kolonel Lindbergh, werd ontvoerd. Ongeveer twee maanden later werd de kleine dood ge vonden in de nabijheid der ouderlijke woning in Hope- well. Een gat in 't hoofd -«rijst op 't mogelijke feit dat hij uit een rijdenden auto is geworpen. Over de gansche wereld ging een roep van verontwaardiging over dezen lafhartigen daad. De bekende luciferskoning Ivar Kreuger pleegde in een hotelkamer te Parijs zelfmoord. Hij was, aldus kan uit een nagelaten schrijven blijken, niet tegen de crisis- zorgen opgewassen. Te Parüs overleed Aristide Briand, oud Minister Pre sident der Fransche Republiek. Met hem ging een vre desapostel en een groot staatsman heen. Tot president der Iersche Vrijstaat werd de Valera gekozen met een meerderheid van 13 stemmen. In de gasfabriek te New Yersey had een vreeselijke ontploffing plaats. Vijf en twintig personen werden ge dood en velen meer of minder ernstig gewond. Bij een mijnramp in Bohemen vonden 8 mijnwerkers op een diepte van 350 meter den dood. Een Japansche kustvaartuig liep op een rots. Passa giers en leden der bemanning, in totaal 110 personen, verdronken jammerlijk. Bii Hasselt in België verongelukte een autobus, waar in Nederlandsche bezoekers van een interland-wedstrijd waren gezeten. De heer Jossaert uit Nieuwenhagen werd gedood. Twee anderen zwaar gewond. Een wervelstorm teisterde Amerika. Twee honderd personen werden onder instortende huizen en vallende boom en gedood. Heele dorpen werden verwoest. In den Syrischen woestijn stortte een Fransch vlieg tuig omlaag. Drie personen verloren het leven. APRIL. Te St. John, de hoofdstad van New-Foundland (Ame rika) braken hevige onlusten uit. Werkloozen maak ten front tegen de regeering en de politie. In diverse regeeringsgebouwen werd groote vernieling aangericht. De regeering trad tenslotte af. Een hevige overstroomingsramp trof de Roemeensche provincie Bessarabië. Vijftig menschen verdronken. De stad Sarokka werd vrijwel geheel vernield. Tot Rijkspresident van Duitschland werd na her stemming gekozen de 85-jarige Staatsman Hindenburg. Te Berlijn werd een aanslag gepleegd op Dr. Luther, den Duitschen Rijksbankpresedent. De daders werden gearresteerd. Midden-Java werd door hevige bandürs geteisterd. De kampongs moesten worden ontruimd. In het zoo beruchte aardbevingsgebled van Zuid- Amerika. met name de Andes, hadden wederom vul kanische uitbarstingen plaats. Talrijke, reeds lang uit gedoofde vulkanen kwamen opnieuw in werking. Ste den en dorpen werd endoor gloeiende aschregcns ge teisterd. De gewaarschuwde bevolking kon vluchten of maatregelen nemen. Nitemin verkeerden langen trd 10.000 menschen in ernstig levensgevaar. Zeer veel die ier. vonden den verstikkingsdood. President Hindenburg gelastte ontbinding van alle militaire formaties. In de Groote Duitsche steden kwam het tot ernstige onregelmatigheden. Een vreeselijk vliegongeval had op Java plaats. Een vlicgboot der Ned. Marine stortte in zee en vloog ln brand. Drie der vier inzittenden verdronken. In Zuid-Slavië teisterde een overstroomingsramp het noorden des lands. Drie en een half duizend menschen waren dakloos geworden en vluchtten weg. De Chineesche provincee Hoepeh werd door ernstige aardbevengen geteisterd. Een honderdtal menschen verloor het leven. Frankrijk sloot de grenzen voor in- en doorvoer der Nederlandsche producten. Deze maatregel werd een der genadesteken voor onzen export. In het gerechtsgebouw te Parijs stortte tijdens een rechtszitting een plafond omlaag. Vijftig personen werden onder 't puin bedolven. Een 20-tal werd als lijken geborgen. MEI. Het Nederlandsche eiland Miangar, behoorende bij on ze Oost-Indische bezitting, werd door een vloedgolf ge teisterd. De heele oogst werd vernield en het drinkwa ter werd onbruikbaar. Dooden waren niet te betreuren. Een wervelstorm verwoestte in Mexico twee steden. Vele personen werden gedood, schepen vergingen met man en muis. Op den zesden Mei werd te Parijs een aanslag ge pleegd op den grijzen president der Fransche Republiek, Paul Doumer. die aan de bekomen verwondingen over leed. De dader, een Rus, werd gegrepen. Te Lyon had een ernstige aardverschuiving plaats. Twee huizen stortten in. Zestig personen verloren er het leven bij. Een Spaanschen arbeider pleegde een aanslag op ex- koning Alfonso van Spanje. De koning ontving eenige slagen in 't gezicht. De dader werd direct overmand. De grijze 77-jarige Japansche minister-president, Inukai, werd te Tokio vermoord door 5 mannen, die zijn particuliere woning binnendrongen. Een wolkbreuk barstte boven het Moezeldal los, waar door een ramp van grooten omvang plaats greep. Heele streken werden geteisterd. Spoorbanen werden wegge vaagd, huizen vernield. Veel slachtoffers eischte deze natuurramp. Een ernstige aardbeving trof Celebes. De Minahassa werd ernstig geteisterd. Er werden zeer veel personen gedood. De Duitsche regeering trad af. Het kabinet-Brüning viel. Te Bombay hadden bloedige botsingen plaats. Het ge* heeel verkeer werd stilgelegd, de zaken werden gesloten Mohamedanen en Hindoes leverden slag tegen elkaar. Er werden veel personen gewond. In de Golf van Aden ver brandde het groote Fransche Passagiersschip de „Georges Phillippart". Honderden per sonen lieten er het leven bij. Met groote meerderheid van stemmen werd tot Pr», sident van Frankrijk gekozen Al bert Lebrun. JUNI. President von Hindenburg belastte von Papen met 't vormen van een nieuw kabinet, waarin deze slaagde. Aan de Coloradorivier braek een zware dijk door. Het stuwende water overstroomde het land. Vijf en twintig honderd gezinnen vluchtten weg. Een voorgenomen aanslag op Mussolini kon net bij- tijds worden verijdeld. Een aardbeving in Mexico eischte 50 menschenlevens, Tijdens de zitting werd in de Belgische Kamer een revolverschot gelost in de richting der socialisten. De pleger van den aanslag zat op de tribune. Niemand werd getroffen. De dader werd gegrepen Nederland en België kwamen tot een nieuw handels verdrag en sloeg een bres in de steeds hooger wor dende tariefmuren, De Japansche stad Kobe werd door een grooten brand verwoest. Zeventig huizen werden in de asch gelegd. De brandstichters werden gegrepen. President Hoover deed te Genève een ontwapenings voorstel. Hij wilde de landlegers met 1/3 zien veiy mlnderd, de tonnage der oorlogsschepen verminderend In Siam brak een revolutie uit. Soldaten en matro zen trokken muitend door de stad. De Koning werd afgezet. In Duitschland heerschte een gespannen toestand. Een kleine burgeroorlog brak uit. In vele plaatsen kwam 't tot ernstige onlusten. Er vielen dooden en gewonden. JULI. Tijdens de conferentie te Lausanne werd Duitsch land gevraagd of het in principe bereid was 5 mililoea mark te betalen voor den wederopbouw van Europa. Duitschland verklaarde hiertoe niet bij machte te zijn. Ex-koning Manuel van Portugal overleed ten gevolge van een keelaandoening. Het Duitsche schoolschip der Rijksmarine, de „Niobe"' varende ter hoogte van 't lichtschip Tehrmaen, met 100 man aan boord, meest adelborsten en scheepsjongens, is gekapseisd. Veer tin man kenden worden gered. Bij de viering van den Onafhankelijkheidsdag van Amerika werden totaal 135 personen gedood. Het kwam tot ernstige botsingen. De eerste contingenteerlngsmaatregelen door Duitsch land genomen. Ter hoogte van Cherbourg verging de Fransche on derzeeër „Promothée". Zesenzestig man verdwenen mee in de diepte. Enkele opvarenden konden zich redden. Te Lausanne werd een accoord gesloten tusschen dê aan de conferentie deelnemende landen en 't verdrag geteekend. De herstelbetalingskwesties werden ."eregeld* Curtis, de z.g bemiddelaar uit de moordzaak Lind bergh werd tot 1 jaar gevangenistraf veroordeeld en tot betaling van 10,000 dollar boete, Aan boord van een Duitsche pleizierboot, die een tocht maakte naar de Havel-See, had een ontploffing plaats 35 Passagiers werden gedood, van wie 14 ern stig. Tijdens het vervoer overleed een 4-tal

Schager Courant | 1932 | | pagina 6