SCHAGEN IN 1932 Tusschen Frankrijk en Engeland werd een accoord een vertrouwen gesloten, met het doel het Econo misch herstel te bevorderen. Te Mexico maakte eer rware aardbeving de stad Autlan met den grond gelijk. Op Coney Island. het amusements-centrum van New York woedde een ontzettende brand. Een heel stads deel werd een prooi der vlammen. Twee honderd menschen werden meer of minder zwaar gewond. In Rusland braken boerenonlusten uit. Op bloedige wijze werd de opstand onderdrukt. De moordenaar van President Doumer werd ter dood veroordeeld. Bij de verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag ver kregen de Nat Socialisten geen meerderheid. Op 30 Juli werden de Olympische Spelen te Los An gelos geopend. Een Indrukwekkend défilé der deelne mende landen volgde. AUGUSTUS. Op den eersten Augustusdag overleed te Weenen Dr. Ignaz Selpel, oud-bondskanselier van Oostenrijk. Hij was een Staatsman van ongekende kwaliteiten. In China sloeg, ter hoogte van Tokio, een overbelaste veerboot om. Van de 27 zioh aan boord bevindende per sonen. verdronken er 14. w.o. eenige vrouwen. In België brak een mijnwerkersstaking uit, omvatten de 170.000 mijnwerkers. Een boven Noord-Bulgarije woedende wervelstorm richtte groote verwoestingen aan. Honderd vijftig dor pen werden verwoest. Bij plaats gehad hebbende overstroomingen in Mands- joerije verloren ongeveer 3000 menschen het leven. Jubilea en Huldigingen. 1 Februari. De heer E. van der Laan, leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, 45 jaar bij het onderwijs. o 2 Februari. 25 jaar was Mej. Krul te Schager- brug in dienst van het Onderwijs. o 1 Maart. Voor 12% jaar werd het Prov. Water leidingbedrijf in deze provincie gesticht. o 1 Maart. De heer J. Keesman Cz. een kwart eeuw opzichter van de Banne en Polder Schagen. o 17 Maart De gymnastiekvereniging O.K.K. te Den Helder bestaat een halve eeuw. o 19 Maart. De geheelonthoudersvereeniging aan den Langend ijk bestaat 35 jaar. o 27 M a a r t. De Wieringer muziekvereniging „Apollo" vóór 12% jaar opgericht. o 30 Maart. De heer G. Anneveldt was 25 jaar onafgebroken in dienst bij de fa. Trapman en Co. te Schagen. o 1 April. De heer G. Nobel te Winkel herdacht een dag. waarop hij vóór 25 jaren tot gemeente-ont vanger benoemd werd. 15 April. Een kwart eeuw was 't geleden, waar op Mevr. Zaagman—Schuitemaker als verloskundige der gemeente Oudkarspel werd aangesteld. o 21 April. De burgemeester der gemeente Anna Paulowna. de heer G. J. Lovink. vierde onder groote belangstelling van zijn gemeentenaren zijn 60en ver jaardag. o 27 April. Het echtpaar P. Plulster en Tr. Fluis ter—Boots te Winkel herdacht den dag waarop zij vóór 70 jaren in den echt werden vereenigd. o 2 Mei. - Op dezen dag was het 25 jaren geleden, waarop de heer A. de Ridder het ambt van gemeente secretaris van Winkel aanvaardde. o 4 Juni. Burgemeester A. Klerk van St. Maarten vierde zijn 25-jarig ambtsjubileum onder algemeene belangstelling. o 4 J u n I. Na een periode van 40 jaren nam de heer R. Dekker, opzichter van den polder Anna Paulowna, als zoodanig ontslag. In hem verloor de Polder een bekwaam en ijverig ambtenaar. o 18 Juni. Op dezen datum bestond de koek- en banketbakkerij van den heer K. Roggeveen te Scha gen 60 jaar. o 21 September. 55 jaar geleden werden Jb. Vos en Gr. Louw in den echt verbonden. In goede gezond heid vierde het krasse paar dezen dag. o 1 October. De Schager Courant bestaat 75 jaar o 3 October. De heer S. Bruul, kantoorhouder te Den Oever, vierde een zeldzaam jubileum. Voor 40 jaren trad hij als zoodanig in functie en was tevens juist 40 jaren lid van „de Harmonie". o 6 October. Zuster Laurentina, thans werkzaam in het R.K. Liefdegesticht te Schagen, ving voor 25 jaren haar loopbaan aan. o 5 November. De afdeeling Winkel van den Bond van Staatspensionneering vierde luisterrijk haar 30-jarig bestaan. o 6 November. In huize .Avondrust" was het een blijde dag. Immers toen herdacht het echtpaar Bos den dag waarop het voor 12% jaar zich met de dagelijksche leiding belastte. o 28 November. De heer L. van Rijswijk, ijzer handel te Schagen, herdacht den dag, waarop hij voor 25 jaar terug zijn intrede in het zakenleven deed. Zij die heen gingen. 1 Januari. Op den Nieuwjaarsdag overleed de heer Jan Helder, in leven tandarts te Schagen, op 55- jarigen leeftijd. Met hem ging een zeer geziene persoon lijkheid heen, die veel heeft gedaan voor de gemeente, waaraan hij zijn hart had verpand. o 12 April. Te Alkmaar overleed in den ouderdom van 75 jaren de heer Jb. Stammes, oud-inwoner der gemeente Anna Paulowna. Vele jaren van zijn arbeid zaam leven gaf de overledene aan belangen in en bui ten de gemeente. Hij was o.m. Dijkgraaf van den Anna I*aulownapolder. Heemraad van den polder Callants- °og, Wethouder der gemeente Anna Paulowna. o 14 Mei. In den gezegenden ouderdom van bijna «3 jaren overleed te Wieringerwaard de heer K. Kos ter Hz., oud-burgemeester der gemeente en oud-dijk graaf van den polder Wieringerwaard. Een alom ge acht en gezien man ging henen. o 19 Juni. In den nacht van 19 op 20 Juni ontsliep e Rotterdam, waar hij ter operatie was opgenomen, Dr. J. G. A. Bosch, arts der gemeente Winkel. Te vroeg kwam een einde aan dit veel belovend leven. o 18 December. Op 67-jarigen leeftijd overleed de eer J. w. C. Kroon Notaris te Zuidscharwoude, oud- burgemeester dier gemeente. In Spanje brak een monarchistenopstand uit. Monar chisten onder leiding van generaal Sanjurjo deden een aanval op de regeerings- en openbare gebouwen te Ma drid. President Hoover kantte zich scherp tegen schrapping der oorlogsschulden. Hij hield tevens een warm pleidooi voor eeuwige wereldvrede. Te Hollywood overleed tijdens een filmopname de be roemde hond Rin-Tin-Tin. De Britsche Oceaanvlieger Mollison volbracht alleen een tocht over den Oceaan. Dit was de eerste solo-oce- aanvlucht Het echtpaar Lindbergh werd een tweeden zoon ge boren. Te Weenen overleed Oostenrijks voormalige Bonds kanselier, Dr. J. Schober. in den ouderdom van 57 jaar. Hiermee verloor Oostenrijk een tweeden grooten staats man. Een aardbeving in den Kaukasus eischte 148 slacht offers. In Brazilië heerschte een vreeselijke hongersnood. De wegen waren als bezaaid met lijken. 400.000 Menschen vluchtent in wilde wanorde weg uit 't Noorden van Per- nambuco. waar de nood 't grootste was. SEPTEMBER. Duitschland eischte gelijkrechtigheld inzake de bewa pening. Jimmy Walker, New York's populaire burgemeester, trad af, na beschuldigd te zijn geworden van corruptie en meerdere niet toelaatbare handelingen. De grootste mijnwerkersstaking in België nam een einde. Een ernstig conflict ontstond tusschen de Zuid-Ame- rikaansche staten Bolivia en Paraguay. In beide lan den heerschte een oorlogszuchtige stemming. De Duitsche Rijksdag werd weer eens ontbonden bij verordening van Rijkspresident von Hindenburg. Uit de nalatenschap van den luciferskoning Ivar Kreuger, die zich te Parijs van 't leven beroofde, bleek, dat de schulden de baten met ruim een m i 11 i a rd overtroffen. Gorgoclov, de moordenaar van president Doumer, werd geëxecuteerd in den vroegen morgen van 14 September. 9 In Algiers vond een vreeselijke spoorwegramp plaats.' Een trein met militairen van het Vreemdelingenlegioen stortte in een ravijn. Vijftig man werden gedood en tachtig gewond. Duitschland nam in deze maand weer nieuwe maat regelen tegen Nederlandschen invoer. Dit besluit ver wekte ailerwege in Nederland groote ontstemming. In de Golf van Biskaje verging een Ned. Bagger molen, die naar Gundeloupe werd gesleept.. Twee Ne derlanders uit Maassluis verdronken. Een aardbeving teisterde een deel van Griekenland. Vijf dorpen werden totaal verwoest; 150 personen werden gedood. Italië mobiliseerde. Mussolini riep 1.200.000 man on der de wapenen. Naar algemeen werd aangenomen be trof 't hier een „proef". Een hevige brand vernielde een deel van de groote Electrlsche Centrale te Brussel. De stad werd in auis- ternis gehuld. OCTOBER. Op 5 October vierde president von Hindenburg zijn 85sten verjaardag. Door een aardbeving in den Balkan werden 328 per sonen gedood en ruim 1000 gewond. Tijdens een hevigen storm die op de kust van Groen land woedde, kwamen 26 visschers om 't leven. In Osterdalen (Noorwegen) nam een adelaar een spelend kind op en vloog er mee heen. Men zag de kleine nooit meer. Bij een groot honger-oproer te Belfast in Ierland werden tientallen winkels geplunderd, de straten ge barricadeerd. de politie beschoten. Een der vermoedelijke ontvoerders van Lindbergh's zoontj Werd te Sevilla gearresteerd. Hij weigerde ech ter zich uit te spreken, anders dan voor Amerikaansche rechters. De sneltrein ParijsBazel, die een snelheid van 110 K.M. had .ontspoorde. Als door een wonder werd nie mand gedood. Bij Temesvar (Roemenië) liepen bij een ernstig trein ongeluk twee wagens uit de rails. Er werden 18 pesonen op slag gedood. De stad New York in finantieele moeilijkheden. De ambtenaren ontvingen geen salaris. Banken weigerden nieuwe credieten te verstrekken. In de Engelsche katoen-industrie brak een groot loonconflict uit. De duizenden arbeiders weigerden een salariskorting van 8% pet te aanvaarden. Bij Moskou vond een groote spoorwegramp plaats. Honderd personen werden gedood en ruim 300 gewond. Groot rumoer bij de opening van het Bulgaarsche par lement. De raddraaiers werden met geweld uit de zaal verwijderd. NOVEMBER. In de omgeving van 't Zweedsche eiland Gottland. verging een motorboot, welke niet zeewaardig was. Achttien jongemannen verdronken. Te Londen kwam het tot botsingen tusschen de po litie en deelnemers aan den hongermarsch. Er werd hevig gevochten. De marcheerders dreigden het parle mentsgebouw te zullen bestormen als geen regelingen werden getroffen die hen van voldoende, steun zouden doen gewaarborgd zijn. Duizenden politiemannen wisten de betoogers uiteen te drijven en de orde te herstellen. Tot President van Amerika werd met groote meerder heid gekozen Franklin D. Roosevelt. Hoover bleef ver ln de minderheid. Bij de nieuwe Rijksdagverkiezingen werden door Hit- Ier groote verliezen geboekt; ook de Soc. Democraten gingen in stemmenaantal sterk achteruit. Daarentegen maakten de communisten en Dultsch-Nat. winsten van beteekenis. De vleeschuitvoer naar Engelandwerd met 20 pet. beperkt Ook ons land werd de dupe van dezen maat regel. Cuba werd door een vreeselijken orkaanramp getrof fen. Meer dan 3000 menschen kwamen om; heele stads- deelen werden weggevaagd. Aan de Oostkust van Japan woedde een hevige ty phoon. Honderden menschen kwamen om het leven, terwijl meer dan 30.000 woningen werden vernield. De schade was enorm. Veertig visschersschepen vergingen met man en muis. Het kabinet-Von Papen trad af. Op den Parijschen trein, waarmede Herriot reisde, werd bij Nantes een dynamiet-aanslag gepleegd. Als door een wonder werden de trein en alzoo de passa giers voor een groot gevaar behoed. Als antwoord op de vragen van Engeland en Frank rijk om uitbetaling aan Amerika der oorlogsschulden, heeft President Hoover geantwoord, betaling op 15 De cember te eischen. Na Hitier, die de opdracht geweigerd had, werd Mgr. Kaas als Kabinetsformateur aahgezocht. Deze mocht er echter niet in slagen een Kabinet samen te stellen. Opnieuw werd Chili door hevige aardschokken ge teisterd. Te Santiago werd groote schade aangericht. De bewoners, waarvan velen werden gewond, vluchtten da stad uit. DECEMBER. De nieuw benoemde Amerikaansche president Roose velt wil draconische bezuinigingen toegepast zien op de Marinebegrooting^j^Iij meent dat 100 millioen dollar bezuinigd kan worden. Von Schleicher vormt tenslotte een nieuw Duitsch kabinet. Het kwam in de Duitsche Rijksdagzitting wederom tot onverkwikelijke incidenten. Communisten en Natio- naal-Socialisten raakten slaags en werkten elkaar de tribunes af. Vele leden werden gewond De begrooting van Amerika wees een tekort aan van ruim 1% mililard dollar. Te Premnitz in Duitschland vond een hevige ontplof fing plaats in een fabriek. Twaalf personen werden gedood en velen gewond. In Chili heerschte een vreeselijke hongersnood. Tal rijke kinderen kwamen van honger en ellende om. Frankrijk weigerde Amerika te betalen. Het Stoomschip „Bremen" vestigde een nieuw re- oord, door den Oceaan in 4 dagen en 16 uur over t« steken. In Tokio woedde een vreeselijke brand in een 8 ver diepingen hoog warenhuis. Op 't moment van den brand bevonden zich 2000 personen in 't gebouw. Veer tien personen kwamen in de vlammen om, terwijl honderden werden gewond. Boven Sydney brak een noodweer los. Een reus achtige meteoorsteen viel midden in de stad. Vier winkels werden vernield. Boven Antony. een Parijsche voorstad, stortte een Fransch vliegtuig omlaag. Het kwam op een huis te recht, hetwelk in brand vloog. Drie dooden en tien per sonen werden gewond. Opnieuw woedde in Japan een groote brand, ditmaal te Itoigawa. Vierhonderd huizen werden in de asch ge legd, waardoor tweeduizend menschen dakloos werden. Bij Lucern in Zwitserland, had een groote spoorweg ramp plaats in den Guetsch-tunel. Vele personen wer den daardoor gedood. Paul Boncour vormt een nieuw Fransch kabinet. De belangrijkste feiten uit ons gemeenteleven. En dan noemen wij in de eerste plaats de vestiging van de autobus centrale, die Schagen nog meer gemaakt heeft tot een centrumgemeente. Onze nieuwe Openbare School werd ge opend en dit gebouw blijft in versehil- lcnderlei opzicht een sieraad voor de ge meente. Het Kanalen-, Haven- en Wegenplan kreeg eindelijk zijn beslag en zal, hopen wij, 1933 in deze de eerste tastbare re sultaten in den vorm van veel werk voor onze gemeente brengen.. Het eerste werk voor het kanaal Scha genKolhorn werd aanbesteed. Ons Waterleidingbedrijf bestond 12Va jaar. Op het Noord kregen wij een nieuwe straat, nl. de Veldstraat. die een nieuw perspectief opent voor verdere uitbrei ding en bebouwing. Behalve de nieuwe Veldstraat kwamen Je nieuwe I.auriestraat en de verlengde Cornelis Bokstraat tot stand, terwijl ooit •p het Heerenbosch enkele perceelen wer den bijgebouwd. De Nefa-ten toonstelling werd in onze gemeente een groot succes. Ons Kantongerecht staat te verdwijnen, dank zij de bezuinigingswoede van mi nister Donner. De opheffing van den tramdienst naar Warnicnhuizen is nog hangende. De Christelijke School is haar arbeid begonnen. Brutale inbraken waren aan de orde van de week. zouden wij haast willen schrijven. Jammer genoeg bleef het op sporen van de daders nog steeds uit. Enkele ongelukken kwamen in onze' gemeente voor, waarvan wel de botsing op Lagedijk tusschen tram en melkauto het voornaamste. Een felle brand vernielde het dubbele perceel des heeren Van Halm. De afdeeling der Vereeniging van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel bestond 25 jaar. Er kwam een nieuw gasbuizennet naar Grootewal. Ook in onze gemeente begon een Crisis comité zijn nuttig werk. Wij verloren onze autobusverbinding met Wieringen, doordat de heer Geel zijn verlenging van concessie niet zag vernieuwd. De uren waarop ons postkantoor ge opend is, zijn ingekrompen, de dienst is daardoor zeer verslecht, evenzeer hebben de ingekrompen postbestellingen een zeer nadeeligen invloed. De nieuwe Winkelsluitingswet heeft eveneens in ons gemeentezakenleven haar slechte invloed doen gelden. Het onderwijs in Schagen bleef zich in haar goeden roep verheugen, er kwa men enkele mutaties onder het onderwij zend personeel voor. De Rijkslandbouwwinterschool kreeg een andere directeur, de heer Ir. Veen- stra vertrok en de heer Ir. Lienesch nam zijn plaats in. Ook tegen het wetsontwerp-Terpstra, dat een aanval deed op het openbaar on derwijs, werd in onze gemeente actie ge voerd. Het verecniginglevcn ging zijn gewonen gang. Volijverig stond de Schager Mid- ^snstandsvereeniging weer op de bres voor de algemeene en meer speciale standsbelangen en menige geanimeer de vergadering werd door den voorzit ter, den heer Schmalz, geleid. Deze bleef onze belangen in de Kamer van Koop handel eveneens warm verdedigen. Waar noodig gaven de R.K. Midden slandsvereeniging „De Hanze" zoowel als „Algemeen Belang" van haar activiteit blijk. Tooneel, muziek, voetbal, gymnastiek, visschen, zwemmen, tennissen, al deze vereenigingen verkeerden in bloeienden toestand. Als nieuweling in deze traden onze kegelclubs naar voren, die van een krachtig beslaan blijk geven. Op ander gebied bewogen zich met succes de vereeniging tot het uitzon den van kinderen naar vacantiekolonies, de nieuwe vereeniging vee-arbitrage, enz. Onze Paaschtentoonstellingsdag slaag de als steeds en niet minder onze hard draverijdag. Onze Muziektuin heeft zich wel eens in grooter belangstelling mogen verheugen. De Verwerkingsinrichting blijft zoowel voor het algemeene doel als voor Scha gen een inrichting van groote beteekenis. Eén vereeniging in onze gemeente werd opgedoekt, nl. de contributievereeni- ging voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. De Varkenscentrale vestigde ook in Schagen haar afzet. Onze markt bleef ondanks de slechte lijden nog vrijwel op peil, Ofschoon de handel onder de algemeen zeer lage prij zen zeer had te lijden Nieuwe wegen blijven voor onze ge meente nog steeds een hartewensch, of schoon een a.s. verbetering in. deze spoe dig mag worden verwacht De overname van ons G.E.B. is nog aan hangig, ofschoon alles er op wijst dat dit voorloopig tenminste nog wel geen feit zal worden. Ook dit jaar bracht ons weer tal van belastingverhoogingen Verschillende nieuwe zakpn werden in onze gemeente geopend, of bestaande ver nieuwd. en gaf Schagen in dit opzicht gelukkig nog een beeld van vooruitgang. Rustig Schagen gaf behalve de noodige 'nbraken, aan vechtpartijen en vernie ling nogal het een en ander te vermelden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7