Schagen in 1931 Wat de Raad besloot. Als men in korte trekken het openbare leven van Schagen over liet jaar 1932 de revue laat passceren, kan het niet anders of men moet tot 'de conclusie komen, dat ook Schagen jn dat jaar zwaar den druk oer tijden heeft gevoeld. Waar Schage.n's omgeving, zoowel wat de land- als de tuinbouw betreft, diep gebukt gaat onder het ach en wee dat uit de heelc wereld opklinkt, zou het onmogelijk zijn1 dat Schagen, dat geheel op die omgeving is aapgewezen, daarvan niet in hooge mate zou hebben mee te lijden. Niet alleen in hét zakenleven, niet alleen in win kel en werkplaats overheérschten dat .verschijnsel, maar ook in onze raadzaal, waar toch zeker de pols slag van ons gcmcentclcven het sterkst moet worden gevoeld, heeft „die slechte tijd' zijn invloed laten gelden en als een rem gewerkt, soms gelukkig, op onze zoo enthousiaste gemeenfehervormers. Laat ons eens in korte trekken nagaan wat ons edelachtbaar gemeentebestuur ons in 1932 heeft bo reid. Veel vergaderd is er niet, maar 12 maal en steeds weer is er gevraagd meerdere malen te vergaderen en niet zulke overladen agenda's te brengen. Ónze raad bleef rederijk, niet rijk aan rede en wat bestuur en rcgeerkwalileiten betreft was en bleef het In doorsnee: misère! Vrijdag 29 Januari de eerste zitting in het jaar 1932. Onze burgemeester niet ziekteverlof en daarom een gelegenheidsspeechje van onzen loco We hooren verder hoe het Prcv. Bestuur bezwaar heeft om de kanalènbijdrage over een langer aantal jaren tc verdeelen eri dit ook jaarflijks een te klein verschil in afdragen zou meebrengen als het van 40 op CO jaar werd gesteld. De werkeloozenzorg en werkverschaffing vinden ook in deze zitting een algemeene belangstelling, maar de finantieele zorg. die niet is weg te doezelen, is oorzaak, dat hier niet het volle pond kan worden gegeven, ofschoon B. en W. alles beloven te zullen doen om productief werk uit te laten voeren. liet Instituut voor Arbeidersontwikkeling krijgt subsidie I)e heer M. C. Tuinman ontvangt vergunning voor liet aanleggen van een nieuwe straat aan her Ncord. Aan den heer Schaafsma wordt een perceel grond aan het Ileerenbosch verkocht. Zeer breed worden de kwesties met den heer II. Deutekom over landhuur en een adres over het ver voer van kolen voor de gasfabriek behandeld en zi ;n wij de raad in actie over het gebruik van het gym nastieklokaal bij de nieuwe openbare school. Lr wordt besloten verschillende straat- en riole ringswerken op het Heerenbosch uit te voeren tot een bedrag van f11600.—. Verordeningen, noodig voor de Winkelsluitingswet, worden vastgesteld. Tot steun aan den groven tuinbouw wordt beslo ten, als de aanvragen stuk voor stuk zijn nagegaan. 25 Februari vergadert de raad opnieuw, waarin de blijde rnededeeling. dat de gezondheidstoestand van onzen burgemeester vooruit gaat. Lr is een verzoek van de Vereen, voor Christ. Nat. Onderwijs, om 3 lokalen van de openbare school te mogen gebruiken. B en W. nemen dit in onderzoek. 't Is alweer het wcrkeloozenvraagstuk dat de aan dacht van den Raad vraagt, nu in den vorm van een toeslag voor stempelende werkeloozen. Lycurgus, en Lxcelsior, de beide gymnastiekver- eenigingen, verschijnen nogmaals op de mat over bet gebruik van liet nieuwe, zeer begeerde gymnast»'k- lokaal. N'a veel gepraat wordt een regeling getroffen. De steun aan de noodlijdende tuinders wordt met algemeenc stemmen verleend Dinsdag 5 April is onze vroedschap wederom hij een. Nog steeds is onze burgemeester wegens ziekte niet present. De heer Rezelman krijgt zijn nieuwe titel van ge meente-architect. De salarieering van de ambtenaren der Verwer kingsinrichting worden opnieuw besproken en zullen in een gecombineerde vergadering der verschillen de Raden worden behandeld. Naar aanleiding van een adres der R.K. Midden- standsvereeniging „De Hanze'", wordt aan de orde gesteld het publiek aanbesteden van alle gemeente inschrijvingen van eenige beteekenis, de inschrij vingsbiljetten in het openbaar te openen en de be stekken zoo volledig mogelijk op te maken. Aan den heer C. Weij, nachtwacht, wordt eervol ontslag verleend. En in deze zitting begint eigenlijk de geschiedenis van de stichting der nieuwe Christelijke School en komt de aanvraag nogmaals aan de orde der Ver. voor Chr. Nat. Onderwijs om 3 leslokalen te mogen gebruiken van de openbare school aan de Loet. We weten hoe eindeloos of er over dit punt is ge praat. met als resultaat dat het advies van B. en W. met de daarin vervatte weigering om aan het ver zoek te voldoen, werd aangenomen. Tevens hooren wij het eindresultaat van de taxa tie van den grond der Chr. Schooi, waarbij blijkt dat znowel B. en W. als het "Schoolbestuur zich in deze hebben vergist. De onteigeningskwestie Berkhouwer is de cauee celèbrc van dit jaar geweest en wij vernemen hoe de uitspraak der rechtbank in deze is geweest. De gasvoorziening van I.agedijk en Schagcrhrug wordt ampel besproken en een nader onderzoek in deze in uitzicht gesteld. Het consultatiebureau komt in de Bewaarschool, nadat deze in de nieuwe openbare school onderdak had gevonden. De heer B. Brouwer wordt tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School benoemd. In een spoedvergadering van Vrijdag 15 April komt de aanvraag van de Ver, voor Chr. Nat. Onderwijs om 3 lokalen der oude openbare senool nogmaals aan de orde en wordt dit tenslotte toegestaan, nadat is vast komen te staan, dat de Inspecteur deze lokalen in een afgekeurde school daarvoor geschikt acht. Dit besluit valt met 7 tegen -4 stemmen. De geldleening voor de Chr. School wordt eveneens goedgekeurd. Ten opzichte der huurkwestie-Deutekom wordt het benoemen van een scheidsgerecht goedgevonden. Nog eens de werkeloosheid en komen de voorstellen Loet dempen óf een steunregeling Lr wordt tot ge deeltelijke demping van de Loet. besloten. De S.D.A.P. kondigt aan het voorstel tot oprichting van een vereeniging voor maatschappelijk hulpoe- toon en de vaststelling van een steunregeling. De zitting van Vrijdag 27 Mei wordt weer gepresi deerd door burgemeester Cornelissen. De heer Jos. Bel heeft bedankt als raadslid, de ge loofsbrieven van Mr. Buiskool worden onderzocht en goedgekeurd. De kanaalplannen en havenplannen, door Ged. Sta ten ingediend, komen in bespreking en wordt onder voorbehoud van het inwilligen door de Provincie van eenige eischen. goedgevonden h.t zijkanaal bij het Hoog te doen eindigen en daar de havenwerken etc tc maken. Ten opzichte van de circulaire van Gc-d. Stalen over de salarieering van Burgemeester. Secretaris en Ontvanger wordt besloten te adviseeren pensioen- verhaal mogelijk te maken. Aansluiting gasbuizennet Lagedijk, Schagerbrug, waarover B. en \V\ een afwijzend advies hadden uit gebracht, besluit de raad nogmaals tot een nader onderzoek. Verordeningen Winkelsluitingswet verkrijgen een nieuwe wijziging. Brandalarmsysteem is het. onderwerp dat nu be sproken wordt en stellen B en W. voor. gehoord iet college van brandmeesters, daartoe over te gaan. Dit voorstel wordt in verband met hangende voorstellen van den houder der radio-centrale ingetrokken. B. en VV. doen in deze zitting verschillende voor stellen tot bezuiniging. Pensioenverhaal tot 844 Verhooging vermakelijkheidsbelasting. Verlaging sa laris wethouders. Verlaging presentiegelden. Verla ging uurloon marktveekeuren. Verhooging gasprijs Deze voorstellen worden aangenomen, behalve ver hooging vermakelijkheidsbelasting, hierover staken de stemmen. Een perceel bouwterrein Ileerenbosch wordt ver kocht aan den heer J. J. de Vries. In de zitting van Vrijdag 1 Juii wordt verhooging vermakelijkheidsbelasting aangenomen. Mr. Buiskool was te voren geinstalleerd. Verschillende kleine zaken passcoren, waaronder het verweer van onzen gasdirecteur naar aanleiding van verwijten over bestek, etc. leggen gasleiding Grootewal. De Nieuwe Openbare Lagere School B. en W. komen met een stroomprijsyerhooging van l eent per K.W.U. en zien di voorstel aange nomen. Lr wordt een autobeurs gesticht. Steunregeling en werkverschaffing zijn nogmaals aan de orde en wel naar aanleiding van het voorno men om de werkverschaffing stop te zetten. Allerlei mogelijkheden om tot werk te komen worden bespro ken. De verdere Loetdemping of niet komt eveneens aan de orde en in verband daarmee de plaats waar de Loet door den primairen weg zal worden gesne den. Geklaagd wordt over het bekend worden gi heim gevoerde besprekingen daarover. Voorzitter weigert het doen van mededeelingen, ofschoon de bijzonder heden reeds in de Sclvger Crt. zijn vermeld. Burenruzie en de du. schutting van onzen gasdi recteur krijgt criliek. 8 De zitting van 6 Augustus is zeer kort en in hoofd zaak belegd voor het renteloos crediet aan de nood lijdende tuinders in verband met de tweede f700.909 door de regeering beschikbaar gesteld. Het voorstel van B. en in deze wordt goedgekeurd. Vrijdag 26 Augustus komt de Raad andermaal oijeen. We zien hoe niet alle omliggende gemeenten in de kosten van de Ulo-school willen bijdragen. Een verzoek van de afd. Schagen van den Ned. Bond van Arbeiders, enz. om personen nog geen jaar m de gemeente wonende, wat de steunregeling be treft. gelijk te behandelen als de anderen, of hen ten minste de rijkssteun uit ie keeren. B. en W. wijzen het adres af.' waarmee de Raid zich yereenigd. nadat blijkt dat B. ou W. reeds meer malen dergelijke personen te werk hebben gestald. De S.D A P.-raadsfractie komt met het aangekon digde voorstel tot het in het leven roepen van e. 11 Vereeniging voor Maatschappelijk Hulpbetoon. B. en W. gaan met dit voorstel accoord, maar het wordt met 6 tegen 3 stemmen verworpen. Tot onderwijzeres aan de openbare school wordt benoemd nicj. P. A. Visser. De gasaansluiting van Lagedijk en Schagerbrug krijgt thans tiaar belissing. Verschillende woningen in de Nieuwstraat worden onbewoonbaar verklaard. Tot gedeeltelijke doortrekking der Cornelis Bok- straat wordt besloten. Vrijdag 16 September zijn dc heeren nogmaals hij- een. Ken extra-steunregeling in verband met de door het Nationaal Steuncomité ingestelde maatregcfen wordt in hot leven geroepen. De gomeenterekening en die der bedrijven worden goedgekeurd. Van het P.L.N. is een aanbod ingekomen betreffen de overname G.L.B. De heeren v. Nuland. Mr. Buis kool en J. Schoorl worden benoemd tot commissie om dit aanbod na te gaan Zooals bekend is dezer dagen een rapport uitgebracht, dat concludeert deze overname voor de aangeboden som af te wijzen. Nadere besprekingen omtrent kanaal, haven en wegenplannen volgen. Dc Raait accepteert het voor- stel-Bakker-Schoorl. waarbij d-1 Provincie moet be talen het dempingsmaieriaal voor Loet en llaler- slooten; de beharding van den Halerwee, het gadeel telijk dempen van de sloot aan de Zuidzijde tot do VeldStraat en de goedkeuring aankoop benoodigde terreinen en uitvoeren der werken cioor den Prov. Waterstaat. Dt vaktcekenschool wordt overgedragen aan de afd. alhier der Vereeniging tot bevordering van Vak onderwijs in Westfriesland. In de zitting van Vrijdag 18 November geven B. en W. eenige mededeelingen over den finantieei-m toestand der gemeente. Dc heer J. Drogman krijg* eervol ontslag als direc teur der Arbeidsbemiddeling. D<- r P. Raat Dz., dito als directeur der Lierveiling. De heer J Roos krijgt eervol ontslag als onderwij zer aan de Ulo-school. Huurprijsverlaging door bewoners der Thorbe.cke- straat wordt afgewezen. Een verzoek om verlaging der personeele belasting door de afd. Schagen. en-Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Restauranthouders wordt afgewezen, behalve wat den grondslag voor bi Hards betreft, deze vervalt. Later is de datum van inwerkingtreding moeten bepaald worden 1 Januari 1934. Goedgekeurd wordt aan gehuwden en ongehuwde kostwinners huurtocslag te geven. De bepaling dat de steunregeling slechts geldt voor werkeloozen die minstens een jaar hier wonen, wordt ingetrokken. Lr komt een vcelaadbrug op het Slotplein. Een tweede uitbreidingsplan wordt voorgesteld. De prijs van het industriegas wordt verlaagd. De houwvereeniging „Goed Wonen" krijgt grond ter beschikking voor het bouwen van meer woningen. Over een voorstel om een recognitie van f700 enz. van de Radio-centrale to eischen, staken de stemmen, nadat een hooger gestemd voorstel van B. en W. in deze was verworpen. Ken geldleening voor de Chr. School van f40.C00. wordt bij Gemeentecrediet gesloten. Werkverschaffing in verband met de kanaalwerken wordt besproken en teleurstelling in deze uitgespro ken over dq weinige voordooien in deze. Een confe rentie zal worden aangevraagd. 8 Tot slot de zitting van Donderdn 22 December, de laatste van dit jaar en tevens in hoofdzaak tot vast stelling der begrooting. De bijdrage van den heer Willemse. den houder der Radio-centrale. in een voorstel Schoorl-Van Nu- iand belichaamd en gesteld op f?G0. wordt verwor pen en daarvoor in de plaats gesteld een preourio- i.elasting op wegkruisingen door de Radio, uithang borden. lichtreclames en zonneschermen. We, hooren eerst nog hoe de eischen door de ge meente gesteld omtrent dc kanualwcrkcn, ziju ge accepteerd door de provincie De heer C. Wardenaar wordt benoemd tot onder wijzer aan de l'lo-school. De heer J. C. Vluttes wordt directeur der Arbeids bemiddeling en dc heer S. Rentenaar directeur der Eierveiling. Een voorstel om een onderwijzer minder aan de Openbare School valt. liet schoolgeld voor hot voorbereidend onderwijs wofdt verhoogd. Of Schagen te veel aan den kanalenaanleg betaald, gezien den zooveel lageren kostprijs, zal worden na gegaan. De gasdirecteur krijgt een Kerstgave in den vorm van kwijtschelding van opgelegde strafb 'taling inza ke ten onrechte genoten inkomsten, welk besluit ter vernietiging aan den Kroon is voorgedragen. De vacantietoeslag voor het gemeentepersoneel wordt geschrapt. Het voorstel om het presentiegeld der raadsleden te schrappen valt. Er zal een aparte conciergo voor de Ulo-school wor den aangesteld. Uit het electrisch bedrijf wordt f8300. uit het gas bedrijf f4200 in de gemeentekas gestnrt. Lr worden geen 145 opcenten op de personeels be lasting vastgesteld, zooals B. en W. wilden, maar 1C0 opcenten en dit tekort aangevuld door nogmaals c"en storting, thans uit de reservés van het Lleet.-i- citoitsbedrijf van f8215.28. Verschillende subsidies worden toegestaan. Een salariskorting van 6 goedgekeurd, nadat het be sluit om 8K op het pensioen te korten, was inge trokken. Hieronder: Do nieuwe straten, die onzo gemeente in 1932 rijker werd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 8