!T EL n li GELEGENHEIDSJURKJE VOOR MEISJES VAN 4—7 JAAR. 7757 Dit jurkje kunnen we zonder of met een Jein pofmouwtje maken, van wit of zacht ekleurde dunne soepele stof, alsmede van luweel. De voor- en achterzijde van het jurkje ebben beide drie baantjes, smal aan de bo- enzijde en naar onderen toe wijder uitloo- iende. Aan de hals is een rond geknipte bo- enpas, waaraan over de bovenarm valt. Pa- ronen verkrijgbaar voor 0.58. Het maken van kinderspeelgoed. BLOUSE EN ROK. VOOR MEISJES VAN 12—16 JAAR. (7750) Blouse en rok, zooals deze afbeelding ons e zien geeft, vormen een aardig geheel, bv. en effen of fantasierokje met een vyella louse in bijpassende tint kleeden heel aar- te. Indien we hieraan de voorkeur geven, dan eent dit model zich ook heel goed om er een aponnetje aan één stuk van te maken. Het patroon der blouse wordt dan op aillehoogte afgeknipt, ingehaald en aan het okje gezet. De blouse met hoogopstaand kraagje heeft oiddenvóór een split, terwijl als sluiting een int of dun koord gebruikt wordt. De raglan nouwen worden met een smal boordje aan Ie onderzijde afgewerkt; het rokje, dat uit wee baantjes bestaat is achter een weinig jokkend en heeft midden voor een diepe dooi. Maken wij de blouse van effen stof, dan is :en garneering van kruissteek in gekleurde ;ijde op kraag en manchetten heel aardig, ivenals enkele eenvoudige motieven op den )ovenarm. Strijkpatronen hiervoor zijn in landwerkwinkels te verkrijgen. Knippatro- ïen 0.58. Een tasch voor baby. De tasch, die deze afbeelding te zien geeft ,s een zeer practisch geschenk voor a.s. en onge moeders. Alle eventueele benoodigd- ïeden, voor 's nachts, als luiers en derge- ijke kunnen er in opgeborgen worden, zoo_ iat het bij de hand is als baby vraagt om geholpen te worden. Een klein kussentje, waarop veiligheidsspelden in verschillende grootte zijn gestoken, hangt aan de tasch. tfoodig zijn 1 kleerenhanger, 70 c.M. cre tonne; 50 c.M. boorband, 50 c.M. lint van ruim 1 c.M. breedte en een weinig zaagsel. We knippen een stuk cretonne van 80 bij 3214 c.M., vouwen dit in de helft, zóó dat we een opgevouwen stuk stof voor ons hebben van 40 c.M. bij 62 y, c.M. en de vouw dus de onderkant van de zak vormt; de zijkanten zijn 40 c.M. lang. We meten van de open bovenkant af 4 c.M. naar onderen toe (op zij), geven een vouw en knippen precies in het midden der vouw een heele kleine ope ning om de haak door te halen van de han ger; aan den anderen kant wordt het zelfde gedaan. De zak wordt op zijde dicht genaaid en daarna wordt een schuif ge maakt met een hoofdje, waarin de hanger wordt geschoven. In de voorzijde wordt midden in de zak een split gemaakt, dat 20 c.M. lang is, dit wordt tegen genaaid met het boorband. Aan de haak wordt een klein kussentje gehangen voor veiligheidspelden. We nemen hiervoor een vierkant lapje cre tonne, waarvan drie kanten geheel en de laatste gedeeltelijk worden dichtgestrikt en gevuld met zaagsel. Tenslotte wordt de opening met kleine steekjes dichtgenaaid, het lint aan één der hoeken vastgehecht en met een kleine strik aan de haak bevestigd. Het geheel is bijzonder aardig en practisch en kan het best aan een haakje naast het bed worden opgehangen. Zoek het niet in kostbaarheid. Niets is zoo verkeerd als de kinderen veel en kostbaar speelgoed te geven. Heel vaak gebeurt het, dat zij mooie dingen hebben gekregen, die voor hen alle waarde hebben verloren, doordat zij onder het spel telkens moeten hooren: „Voorzichtig, pas op dat je niets breekt!" Speelgoed moet zoodanig gemaakt zijn, dat er inderdaad mee gespeeld kan worden. De waarde, die het speelgoed voor een kind heeft, hangt niet af van het bedrag, dat men er voor besteedt, doch van de vraag of het ge schikt is om zijn fantasie den vrijen loop te laten en hem of haar in zijn droomwereldje koet sier, machinist, winkeljuffrouw of moedertje te laten zijn. Hebt ge wel eens gezien hoe kleine jongens op straat op een oud onderstel met wielen, waarop een kist of zelfs maar een plank geplaatst was, zich verbeelden chauffeur of koetsier te zijn en zich met dit simpele speeltuig gelukkig gevoel den? Wij willen hierbij aangeven hoe men op een voudige wijze speelgoed voor de kleintjes kan maken. Het hobbelpaard. Wij zoeken een oude kist uit, die wij wellicht op zolder of in de schuur hebben staan en bren gen, nadat zij uit elkander is genomen, eerst de teekening er op aan. Voor de zijstukken hebben wij eenige planken noodig, die van de bovenzijde recht blijven, doch waarvan de onderkant zóó gezaagd wordt, dat hij rond loopt, ongeveer een halve cirkel, waardoor het schommelen kan plaats vinden. De schets van den kop is ge maakt en uitgezaagd, evenals het zadel, waar voor een recht plankje gebruikt wordt, dat dwars over het onderstel komt en waarop een kussentje komt. De onderstukken komen aan de voorzijde bijéén, hiertusschen wordt de kop met kleine spijkertjes vastgemaakt, naar achter toe is het evenwel wijder uitéén, om een goed draagvlak te krijgen en hier brengen we halver wege een latje aan om meerdere stevigheid te geven. Onder het zadel nog een paar klossen, om de voeten op te zetten en door den kop boren wij een gat voor een koord, dat als leid sels dienst moet doen. Het paard is nu op verven na klaar. We ne men goede lakverf, die in busjes voor het ge bruik gereed is te verkrijgen en brengen nu allerlei vroolijke helle kleuren aan, rood, groen, geel, met zwarte biezen, die met elkander een kleurenrijk geheel geven. Juist al die tinten vindt de kleine koetsier zóó mooi, en met on geduld zal hij het oogenblik tegemoet zien, dat zijn „ros" droog is, om denkbeeldige reizen met hem te kunnen maken. Onze jongen heeft zijn paard, zoodat klein zusje op haar beurt ook niet vergeten mag wor den. Voor haar maken wij: een poppenwieg. Hiervoor hebben we noodig een oud brood- mandje, twee kleerenhangers, waarvan wij de haken verwijderen, een reep cretonne of satinet voor de bekleeding, een lapje dunne stof, o.v. van gaas gordijnen, die we niet meer gebruiken en een paar latjes, waarop het gordijn moet rusten. We beginnen met het mandje te bekleeden en nemen een reep stof, die 2 x de hoogte en 3 x den omtrek heeft, halen de beide lange zijden in op de vereischte breedte, zorgen, dat het midden van de lap, waarin we gemakshalve een scherpe vouw gaven, over den bovenkant van het mandje komt en hechten den binnen- en buitenkant vast. De rafel aan den buitenkant kan bedekt worden door een klein strookje. Ons mandje is nu bekleed en de beide kleerenhan gers worden met kleine spijkertjes aan de on derzijde bevestigd, zóó dat het wiegje „echt" schommelen kan. De kleine lat wordt aan de bovenzijde op de groote gespijkerd en omwoeld met de stof der bekleeding. Hebben wij een ijzer, dat boven omgebogen is, dan is dit voor de draagkracht van het gordijn nog beter. In ieder geval, de houten of ijzeren steun wordt aan de wieg bevestigd en nu blijft ons het ma ken van het gordijn nog over. We nemen een lap stof, die twee maal de hoogte van het ge heel en de breedte van het dwarslatje heeft Zoomen aan onder- en zijkanten maken de achterzijde dicht en we werken het aan den bovenkant met een hoofdje af en halen het op de vereischte breedte in, waarna het met een sierlijke strik aan de voorzijde over het dwars latje gehangen wordt. Nu nog een klein kapok matrasje, een kussentje, lakentjes en deken en het poppemoedertje kan haar schat veilig in haar wiegje leggen, vol trots over het kunst stuk, dat moeder's vlugge handen voor haar getooverd hebben. Poppenkamcr. Het zou ons te ver voeren om in details uit te wijden over alles wat we met eenvoudige middelen voor de kleintjes kunnen maken. Denkt u zich eens een leege stijfselkist, waarvan voor- en bovenkant afgenomen worden, zoodat de vloer, de achter- en zijwanden overblijven, de eerste beleggen we met een stuk zeil en de laatste worden met „echt" behangselpapier oe- plakt. Een vloerkleed wordt op stramiengaas met kruisjes gewerkt, een effen fond, met ran den in bijpassende kleuren, dat zoo noodig met een lapje katoen aan de zijkanten wordt ver sterkt. Schilderijen zijn kleine plaatjes, waar achter een smal lintje is geplakt. De kamer is klaar en wacht slechts op meu- bileeren; zoo'n doos meubeltjes is niet duur en maakt de kamer tot een prachtig bezit, hetzij zij slaap-, dan wel tot zitkamer wordt inge richt. Wij hebben voor de grootere jongens of meis jes, die een figuurzaag hebben, ook een aardige bezigheid, jU. het maken van een EENVOUDIGE HUIS- OF MORGENJAPON met lange blousemouw. (7743) Gewerkt flanel maar tevens effen stof lee- oen zich tot het ma ken van deze huis- lapon. Het lijfje sluit mid den voor met knoopen en heeft een hoog ge sloten boord, terwijl blousemouwen in rag- lan-model zijn aange bracht en het boven stuk van den rug in den vorm van een recht pas aangeknipt is aan de mouwen. Een glad heupstuk omsluit de heupen, dat aan de achterbaan van den rok recht is en midden vóór een vrij diepe punt vormt De rok bestaat uit twee, niet klokkende banen en heeft aan de vóór», zoowel als aan de achterzijde een naar binnen vallende plooi. Een ceintuur met gesp maakt het geheel af. Patronen verkrijg baar tot en met maat ,52. Prijs 0.58. Legspel. Hiervoor hebben we noodig een platte vier kante of langwerpige doos, b.v. een zakdoeken doos, een stuk perenhout, dat iets kleiner is, wat verschillende of desnoods één tint verf, een kwastje, een figuurzaag en carbonpapier. Wij teekenen op een stuk papier, dat even groot is als het hout, rechte of ronde figuren, die zooveel mogelijk in grootte en vorm afwe ken en daarna door middel van carbonpapier op het hout worden overgebracht en uitgezaagd. De verschillende stukjes hout worden geverfd in één of meerdere kleuren en moeten daarna weer in den oorspronkelijke vorm in de doos teruggelegd worden. Het legspel vereischt den ken en is een bezigheid, die vooral voor de lange winteravonden bij uitstek geschikt is. G. C. M.—Sch, ZEER APARTE CORSAGE. Hetgeen wij noodig Ihebben om deze cor sage te maken is een aantal paarlen, zilver draad, groene blaad jes en een stukje zil verpapier. We beginnen om van het zilverdraad, stukjes van verschil lende grootte af te knippen 30. Aan één stukje draad wor den afwisselend, 3, 4, 5 of 6 pareltjes ge regen, daarna worden zij naar het midden van hef zilverdraad gescho ven en worden de beide einden om elkander heen gedraaid, zoodat een buigzaam, doch stevig steeltje is verkregen. De paarlen worden nu alle op deze wijze aangeregen en door de verschil lende lengte der steeltjes en hoeveelheid der paarlen, die steeds verschillend is, krijgt men een aardig geheel, dat aan een bosje bijéén gebonden wordt, en waarachter de groene blaadjes gelegd worden; de zilveren draadjes Gehaakte meisjesmuts. Omtrek hoofd pl.m. 53 C.M.; lengte mld. den tot onderkant pijn. 18 c.M. Dikke wol4 st. in de breedte; 2H c.M. 3 rijen in de lengte is eveneens 2 y, c.M. Om te zien of de dikte van de wol, die men gebruiken wil, overeenkomt met den aange geven omtrek van de muts, is het noodig een klein proeflapje te haken. De muts, die hier volgt, is gehaakt in halve stokjes. Hier bij wordt de draad om de naald geslagen, deze ingestoken in de voorgaande toer en alle drie de lussen, die op de naald zijn, tege lijk gehaakt. We beginnen in het midden van den bol met 4 kettingsteken, verbinden deze tot een kring met een halve vaste en haken de le toer 8 halve stokjes, 2e toer 2 halve stokjes in elk stokje van de voorgaande toer. 3e en volgende toeren worden 2 stokjes in elk 4e stokje der voorgaande toer gemaakt, waar mede wij verder gaan totdat we een lengte hebben vanuit het midden van 10 c.M. We werken nu 2 h. st. in elk 8ste st. totdat de lengte 15 c.M. is en haken daarna 2 vaste steken in iedere 16e, totdat we een lengte hebben vanaf het midden van 17 C.M., daar na haken we nog 2 rijen h. stokjes op het zelfde aantal steken, dus zonder meerderen. Boven op den bol maken we twee kwastjes, die we aan een eindje lossen bevestigen zoo dat ze heen en weer bengelen. De onder kant wordt omgeslagen en onze muts is klaar. We kunnen voor deze muts effen ge kleurde of gevlamde wol nemen, hetgeen ook een heel aardig effect geeft, mits in mooie tinten. Ook Angora wol is bijzonder mooi, doch duurder; wellicht haken wij hiervan het onderste deel, dat omgeslagen wordt. PRACTISCHE WENKEN Jalouziën optrekken. Wanneer men jalouziën met verstelbare latten heeft, stelle men deze vóór het optrek ken of neerlaten altijd eerst horizontaal. Doordoor zijn zij niet alleen gemakkelijker te hanteeren, doch de jalouzieën blijven ook langer goed en men heeft geen kans dat een der latten een anderen stand inneemt dan de andere en daardoor stagnatie veroor zaakt. Om het snel breken der trektouwen te voorkomen, kan men deze dikwijls inwrij ven met wat vet of was. Roestvlekken. Roestvlekken kan men verwijderen op de volgende manier, die een onzer lezeressen ons aan de hand gedaan en zelf beproefd heeft. Men bedruppelt het bevlekte kleeding- stuk met wat citroensap en legt het dan vlak op een te vuur staande aluminiumpan, waarvan het deksel dus ook vrij heet is. De vlek zal na opvallend korten tijd verdwenen zijn, zonder dat de stof in het minst onder de behandeling geleden heeft. Kanarievogels. Kanarievogels moeten dagelijks versch water krijgen. Verder is het ook goed, ze dagelijks voer te geven. Lekkere beetjes, die het diertje soms zelfs uit de hand eet, kun nen nooit zijn hoofdvoedsel vormen en daar voor nemen wij goed gerei, koolzaad, waar mee het bakje ongeveer tot de helft gevuld wordt. Daar overheen komt dan een afge streken theelepeltje gemengd zaad of zang zaad. die het vogeltje natuurlijk eerst zal oppikken. Wanneer het echter bemerkt, dat er niets meer over is dan koolzaad, zal het ook daarmee voor de rest van den dag ten volle tevreden zijn. Voor de afwisseling kan men het diertje nog voeren met een stukje appel of vijg, een goed gewasschen sla blaadje, wat hardgekookt eigeel of een stukje vogelbeschuit. Hierdoor zal het diertje gezond blijven en toch niet te dik worden TURKJE VOOR MEISJES. van 25 jaar. 7105 Flanellen of vyella jurkje voor kleine meisjes, dat naar verkiezing ook met een lang mouwtje gemaakt kan worden, dat aan de pols eenige ma len wordt ingehaald, zoo dat een klein strookje op de hand vait. Langs de hals wordt de ruimte 5 a 6 maal onder elkander ingehaald en verdeeld, zoodat een kleine ronde pas gevormd wordt. Patronen verkrijg baar voor ƒ0.58. J/Q5, MANTELS Zeer modern zijn de mantels, die geheel en al zonder kraag gedragen worden, maar met een aparte shawlkraag, die uit een lange rechte reep bestaat van bont of imitatie hiervan. Het voordeel van deze mantels is, dat zij zoowel in den herfst als ln den winter gedragen kunnen worden, daar men er met koud weer een apart bovengedeelte, dat tot onder de armen reikt van bont, astrakan, geplet pluche enz. op kan dragen, bij wijze van aangesloten bolero met kraag. Het is niet alleen practisch, maar ook ze ker aangenaam om een mantel, die men veel draagt op tweeërlei wijze te kunnen benut ten. MEISJESMUTSEN. 1014 jaar. (7076) Beide mutsen kunnen heel gemakkelijk gemaakt worden, b.v. van witte of roode wollen of andere stof. Heel aardig is het eerste model van effen zwart fluweel. Het ruime model wordt aan de PRACTISCH SCHORT. (7093) Dit ongemeene schort- model, dat over het hoofd aangeschoten wordt, be dekt de japon grooten- deels en kan van alle waschbare stoffen ge maakt worden. Het bestaat uit voor stuk, rug, twee achter stukken en zakken en het in elkander zetten is zeer eenvoudig. De rug wordt met de beide kleine baantjes met een Engelsche naad ver bonden, daarna volgen zij- en schoudernaden en worden de zakken opge stikt. Het geheel wordt met een biesje van bij passende effen stof, die schuin geknipt moet wor den, afgewerkt, waarna de beide achterbaantjes met knoop of banden met elkander verbonden wor den. Patronen in alle maten. Prijs ƒ0.58. onderzijde ingehaald en aan een smalle reep gestikt, die aan de binnenzijde overgezoomd wordt; een kleine strik van gekleurd fluweel met in het midden een gespje dienen als gar neering. Muts no. twee is heel gekleed, b.v. van af wisselende baantjes stof en fluweel of geplet pluche. Indien we zelf een meisjesmantel maken en we hebben stof reserve over, dan kan een bijpassende muts hierbij bijzonder aardig staan. Ook effen baantjes met een afstekende pompon geven een pnssend geheel. Gebreide wollen dames-camisole Om tegemoet te komen aan de vele vragen van lezeressen om ook gebreid damesonder goed te plaatsen, laten wij hieronder de be schrijving volgen van een aantrekkelijk model. In den regel worden deze „wolletjes" van heen en weergaande toeren recht ge breid. Ons patroon heeft echter aan de vóót en achterzijde een bovendeel, dat in een zeer gemakkelijk werkje is gebreid n.1. de pau- weveer. De lijfjes krijgen hierdoor een ge heel ander aanzien, zijn gemakkelijk om zoo nu en dan eens even ter hand te nemen eD kosten zeer weinig. Het lijfje wordt gewerkt in twee deelen, n.1. vóór- en achterzijde. Met camisole-woi (2 dr.) worden 86 st. opgezet en een geribd boord wordt gebreid, dat 5 c.M. lang is 1 recht, 1 averecht. Nu komt hierop 13 c.M. in rechte en averechte toeren, zoodat we aan het patroon beginnen, indien we een lengte hebben van 18 c.M. in totaal, die naar verkiezing natuurlijk langer gebreid kan worden. le. toer X (rechte kant van het werk voor óns) kantsteek, tweemaal twee st. samen breien, draad naar voren, 1 st. recht, dit laatste vier maal herhalen, zoodat ons werk er uitziet alsof we vier omslagen hebben, af gewisseld door 4 rechte steken; daarna weer twee maal twee steken samen breien vanaf X herhalen. Op deze wijze de naald uit- breien tot op 1 st. na de kantsteek. 2e toer recht; 3e toer recht; 4e toer ave recht. In het geheel worden er 9 patroontjes, dus 36 toeren gebreid, daarna 3 naalden in 1 recht, 1 averecht verspringen en los afkan ten. Willen wij de camisole wijder maken, dan moeten er steeds 12 st. of een veelvoud hier van méér worden opgezet omdat het pauwe- veer patroon uit 12 st. bestaat. De achterzijde wordt precies eender ge breid, daarna worden de beide stukken ojf de verkeerde kant met een warm ijzer en een vochtige doek opgeperst, het recht ge breide gedeelte nogmaals op de rechte kant, de zijnaden worden dichtgenaaid en de schouderlinten aangezet. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde model len stellen wij ten behoeve van onze leze ressen tegen kostprijs knippatronen oeschikbaai Bestellingen worden binnen i6 dagen uitgevoerd na overschrijving van een bedrag van 0 58 op postrekening 82020 &.n.v den Patronendienst te den Haag on der vermelding van gewenscht nummer en miste maat Aanvragen kunnen eveneens geschieden loor Inzending van 0.58 per postwissel of per briel tn postzegels aan de moderedac trice van dit blad. Joan Maetsuyckerstr 96 ien Haag Men verzulme vooral niet Juiste maat en gewenscht nummer op het postwlssel- urookje of ln de briel te vermelden De Juiste maat Dikwijis komt het voor. dat meD niet pre- jies de maat weet van het te bestellen model TeD gerieve van lezeressen die hier mede niet op de hoogte zijn. geven wij on derstaand een lijstje met de Juiste maten en ie hiermede overeenkomende buste- en neupwijdten Voor men tot bestelling over gaat. diene men zlcb er eerst van te verge wissen ol de opgegeven maat klopt Dit voorkomt teleurstelling Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 C-M. 42 100 104 C-M. 44 108 110 C.M. 46 112 116 C.M. 48 120 124 CJil 50 126 130 C.M. Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje goed te bewaren opdat men het kan raad- olegen bij eventueel nabestellen van patro- oen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16