Het gruwelijke geheim. Het gestolen luchtballonnetje °f De geschiedenis van twee deugnieten, WETENSWAARDIGHEDEN. WARE WOORDEN. Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 7 Januari 1933. No. 9206. ZATERDAG AVONDSCHETS Door Sirolf vrij bewerkt naar een Duitsch motief. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden.) HET was een grauwe, mistige avond, zoo een, waarin de misdaad rondwaart en de dikke avondnevels zich sluipend om de menschen leggen en een gevoel geven van te zullen stikken... Aan den waterkant klokte het af en toe melancho lisch, onheilspellend en het trage water deed soms een roestige ketting zachtjes rinkelen, een roestige ketting, waaraan een paar bootjes, zielsverlaten, to schommelen lagen. Toen kwam hot meisje Ja, ze dacht natuurlijk, dat ze niet gezien werd. Maar door een van die spelingen van het lot, waar door gruwzame misdaden soms onder het oog der wakende gerechtigheid gepleegd worden, geviel het, dat er een waakzaam, scherpzinnig politieman op merkzaam was geworden. Hij volgde haar op eeni- gen afstand, ongezien, doch hardnekkig als een bloedhond Sluipend bijna bewoog het meisje zich voort door de dikke nevels tot aan het houten steigertje. Even rinkelde de roestige ketting, dan sprong ze, mot iets donkers in de hand, in het bootje en wilde de riemen grijpen, terwijl het bootje langzaam van den wal weggleed. Maar toen opeens, waarschijnlijk op geschikt door het plassen van het water in den duis teren avond, jankte een hond luid opEr nader den vlugge, dreunende voestappen, verlamd van schrik zag het meisje de gestalte van een politieman vaag, doch daarom juist te onheilspellender op het steigertje verschijnen en hij riep gebiedend, de hand op den revolvertasch: Hedaar, wat moet dat betee- kenen, kom dadelijk hier! Snel als de bliksem slingerde het meisje het pakje in het water, hetgeen den machteloozen politicman een kreet van woede en protest ontlokte. Dan zeeg zc moedeloos in het bootje neer en roeldo traag mot een paar slagen naar den wal terug, waar ze door den politieman, die een gruwelijk geheim vermoedde, met de gebruikelijke vragen werd ontvangen. Naam, woonplaats, geboren, beroep, waar werkzama, wat ze hier uitvoerde en wat ze had weggeworpen. Ze beantwoordde alle vragen kort en bondig, behalve de twee laatste. Wat haar hierheen gedreven had, kon ze geen vreemde bekennen, waaruit de politie man opmaakte, dat ze waarschijnlijk gestolen goed had weggemaakt, zoo ze al geen kindermoordenares was. Toen hij iets dergelijks liet doorschemeren, werd Gretchon zoo heette ze zoo wit als een doek, doch zweeg. Wat voor den politieman gelijk stond met een bekentenis. En in tranen badend moest Gretchen mee naar het naastbijzijnde post huis. Daar bleef haar optreden hoogst verdacht. Over zichzelf gaf ze wel inlichtingen. Ze heette, zooals ge zegd Gretchen en natuurlijk nog iets meer, en ze was wees, en woonde bij een weduwe in. Ze was typiste bij de firma Knippers, groothandel in ijzerwaren, al sedert 7 jaren. Bij informatie klopte dat allemaal. Maar over den inhoud van het pakje, dat ze op zoo geheimzinnige wijze had weggeworpen, daarover zei ze niets. Vleien noch dreigen hielp. En dU6 werd ze in hechtenis gehouden. Tot het geheim onthuld zou zijn of Gretchen haar roode lippen zelf geopend zou hebben. Maar Gretchen bleef stom De commissaris vond het een hoogst verdacht ge val. Een diepgaand onderzoek werd ingesteld. De ijzerfirma gaf uitstekende referenties en achtte het zedelijk gedrag van Gretchen hoven elke verdenking vorhoven. De weduwe evenzeer, cn deze uitte nog haar spijt over het vreemde voorval en de onteeren- de hechtenis van Gretchen, omdat ze verloofd was met zoo'n keurigen man en gauw zou gaan trouwen. Ja, ze was verloofd met een geacht man, een com mies aan het stadhuis, een man van bij de veertig. Onmiddellijk werd de commies in verhoor genomen. Deze wees verontwaardigd elke verdenking van de hand ten aanzien van kindermoord. Hoe durfden ze zooiets denken? Hij was een fatsoenlijk man en hij zou over eenige maanden met Gretchen zijn gaan trouwen. Overigens vond hij het optreden van Gret chen wel vreemd en kon het geenszins billijken en hij verklaarde met klem jegens don commissaris, dat hij onder deze omstandigheden zich nog eens moest bedenken, of hij zijn huwelijk met Gretchen wel zou doorzetten. Hij moest aan zijn goede naam op het stadhuis' als commies denken! Hij wilde zich niet comprom i tteeren De commies werd onmiddellijk weer vrijgelaten. De man was onschuldig, dat was zonneklaar Maar de commissaris gaf het niat op. Door zijn speurders werd het pakje opgevischt...... cn op het bureau werd het geopendEr zateen klinker in, een straat keiMaar bovendieneeu klein lokje blond haaren oen gedroogde bloem, waarschijnlijk een viooltjeEn dat lokje blond haargeleek opvallend op do zachte, blonde haren, van de vlech ten, die om hei onschuldigde gezichtje van Gret chen gevleid lagen,Geen twijfel was feitelijk moer mogelijkdat lokje haar, van een kindje natuur lijkEen streng verhoor volgde, doch Gretchen bleef ontkennen en wilde geen enkele verklaring over het lokje, de gedroogde bloem en den kei geven Het vreemde was bovendien, dat de meest hardnek kige nasporingen in alle richtingen, geen enkel spoor van een vermist kindje opleverden. In do hee- le streek en de heolc stad was in jaren geen moord of iets dergelijks gepleegd, er waren geen vermis tenen tochdat lokje Toen werd er een deskundige, een scheikundige in gemengd. Het was een nog jonge scheikundige, met scherpe oogen. Die Gretchen scherp opnam en stilzwijgend tot de ontdekking kwam, dat het het liefste meisje was, dat hij nog ooit gezien had. Hij moest de haren van Gretchen onderzoeken, ten ein de na te gaan, of er verwantschap was tusschen de scheikundige samenstelling van haar lokken en die van het lokje. En die was erMaar de jonge schei kundige ontdekte ook, dat de lokken van Gretchen, die hij zoo maar met de vingers mocht betasten, van wege het wetenschappelijk* onderzoek, zoo zacht als zijde waren, zoodat zijn hart er sneller van klopte. Natuurlijk onderzocht hij ook dat verdorde bloemp je. Maar daar was hij onmiddellijk mee klaar: een viooltje was dat, zei hij. Groeide overal. Een sinister geval. De commissaris zweeg somber. Hoe verdacht het er ook uitzag, hij kon geen enkel bewijs voor het gruwelijke geheim construeeren. Wat de geachte deskundige-scheikundige ervan dacht? Deze keek weer naar Gretchen, die bloosde onder zijn blik, en met tranen in de oogen onbevangen zijn blik teruggaf, dan naar de heeren der strenge ge rechtigheid en hij zei: Tja, mijne heeren, ik stel mij de oplossing van het gruwelijke geheim aldus voor. Het lokje haar-is afkomstig vande lokken van juffrouw Gretchen zelfik zou mij bijvoor beeld kunnen voorstellen, dat tijdens een voorbij gaande jeugdige genegenheid, dit lokje van haar vlechten afkomstig, in een medaillonnetje van een jongeman terecht kwam. Verder kan ik mij voorstel len, dat de jongeman een andere pijl van Amor's boog in het hart kreeg, en het lokje terugzond. Ik kan me verder begrijpen, dat juffrouw Gretchen bij voorbeeld als weemoedige jeugdherinnering dit lok je bewaarde. Net als dat gedroogde bloempje. En dat ze hier gaf juffrouw Gretchen voor de eerste maal levendig, zij het blozond, bewijs van instemming nu zo spoedig met don geachten commissie van het stadhuis zou gaan trouwen, zich van deze weemoe dige herinneringen aan een jeugdliefde wilde ont doen, er een klinker bijdeed en het pakket in het water wilde werpenWanneer men, nietwaar, be sloten heeft met zoo'n eerbiedwaardig en algemeen geacht man te trouwen als de commies, dan past het Immers niet dorgelijke dingen te bewaren Gretchen bloosde tot onder heur haren en toen de commissaris vroeg of dit inderdaad het geheim was, knikte ze heftig van ja. Toen werd ze, van alle blaam ontdaan, uit de hechtenis ontslagen. Al vond de com missaris toch, dat haar optreden zeer onbehoorlijk was geweest. Toen ze eindelijk, vrij, weer op straat kwam, was de geachte, eerbiedwaardige commies van het stad huis in geen velden of wegen te zien. Maar wel stond op het hoekje de geleerde, hoewel jonge, deskundige- scheikundige te wachten. En Gretchen verzette er zich niet tegen, dat hij haar naar huis bracht. Even min als zij zich er later tegen verzette, dat hij nog eens een ernstig onderzoek naar haar lokken instel de, waarbij hij zich van uiterst gevoelige instrumen ten zijn lippen bediende. En ten slotte verzette zij zich ook niet meer, toen hij eenige maanden la ter haar naar het stadhuis voerde. Want voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, die haar iets vroeg, verklaarde ze stralend: Ja! Ia het U hekend: dat de verkiezingen in Duitschland steeds op Zondag plaats vinden? dat China een bevolking heeft van 475 millioen zielen? dat een millioen gulden in goud ongeveer 600 kilo weegt? d a t de temperatuur van de zee lager wordt, naar mate men dieper komt? d a t in den Stillen Oceaan b.v., als de temperatuur aan de oppervlakte 54 gr. Fahr. is. deze op een diepte van bijna 1000 meter slechts 40.5 gr. is? d a t de temperatuur in den grond, naarmate men dieper komt. stijgt? dat deze stijging 1 graad Fahr. bedraagt op elke 20 meter? Het loon der deugd is eer. 0 Een goed huisgezin is de beste aller scholen. niet slechts voor de Jeugd, maar ook voor den ouderdom. Daar kunnen oud en jong dienstvaardigheid lecren, en zich oefenen in zelfbeheersching. o Nog enkele uren en voorbij Is weer een lange tijd, Dien menigeen herdenkt met smart. Die and'ren heeft verblijd. Wat dan het nieuwe jaar ook geev' Dat dankbaar, vroom en blij In vóór- maar ook in tegenspoed De toon des harten zij! o Slechts vernieuwing kan behouden. Achter raakt, wie stil blijft staan. o De orde handelt met overleg en berekening; de wan orde heeft altijd haast. EVENTJES LACHEN Kapitein. U behoort toch zeker niet tot de zeelie den, die in elke haven een ander meisje hebben? Nee. zeker niet! In Buenos Aires bijvoorbeeld, ben ik nog nooit geweest! Als ik iemand een oorveeg geef, heeft hij iets, om zijn heele leven over na te denken! Nou, maar die er van mij een krijgt, zal niet veel meer kunnen denken! Llesje: Die Karei is toch de brutaalste knul, die ik nog ooit heb gezien! Gisteravond zei ik tegen hem, dat ik hem niet meer zien wilde... Miesje: En wat deed hij? Liesje: Hij knipte het licht uit! 521. Toen besloten zij te zwijgen, Spraken heelemaal maar niet, En probeerden wat te zingen, Iedereen zijn eigen iled. Toen kwam er een heerlijk briesje En het duurde.niet heel lang, Of zij naderden getweeën Met e~n vr*-r!-:- P^mfir.ng, 522. Hier staan beiden weer te kijken, Vliegenier en kleine Pim. Jammer dat hij nu alleen was, Zonder kameraadje Wim. Maar daar was niets aan te doen nu Kom Pim jongen, houdt je groot. Immers, trouw heb je gezworen Aan den sterken piloot. 523. Wim kwam veilig aan den oever, Zei: Ik groet je, zwarte Piet. Ik zal je dus maar niet bedanken, Want verstaan doe je me niet. Geld kan ik je ook niet geven, Want ik bezit geen halve cent Dus adieu, ik wil je groeten, Leef gelukkig, zwarte vent. 524. Dus weer verder, altijd verder, Trokken zij door het achoone lar. Door ravijnen en langs bergen, Tippelden zij hand aan hand. En zoo kwamen zij met hun zwerven Ook nog langs oen heel groot meer. Hè Piloot, hier even rusten, t?en Pim, mijn vrct dcct r---

Schager Courant | 1933 | | pagina 19