iliimu Niuis- AtTcrtmtie- LiiilinlM Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Mislukte revolutiepoging in Spanje. Ernstige aardbeving in Mexico. Moord in de Scheveningsche Boschjes. Finsche boot gestrand. Relletjes te Duinkerken. DE POST TEN PLATTELANDE. Fantasie van een boerenknecht. Een groote brand te Heeze. Mislukte overval. ONRUST IN BRITSCH-INDIë. Algemeene „zuivering" in Rusland. Notarisklerk gearresteerd. Dinsdag 10 Januari 1933. 76ste Jaargang No. 9207 ctürast. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Regeering tijdig gewaarschuwd. Zondag hebben in verschillende groote steden in Spanje ernstige botsingen plaats gehad, welke na derhand een poging bleken te zijn om een revolutie te veroorzaken. Er zijn verscheidene doodcn en ge wonden gevallen en op verschillende plaatsen moet de toestand zeer spannend geweest zijn. Havas meldt verder uit Madrid, dat de Spaansche minister van binnenlandsche zaken aan de verte genwoordigers der pers heeft verklaard, dat hij reeds Zaterdagavond kennis droeg van een anar chistisch complot en dat hij reeds overal heen in structies had getelegrafeerd voor het treffen van voorzorgsmaatregelen. Overal waren deze instruc ties tijdig in acht genomen en met succes uitgevoerd. Slechts te Lerida had men het telegram niet tijdig genoeg ontvangen en dientengevolge waren daar ern stige botsingen ontstaan. Reuter meldt, dat daar ter stede de extremisten een aanval deden op de kazer nes. De minister van binnenlandsche zaken verklaar de nog. dat de beweging van zuiver anarchistischen aard was en dat de regeering er in was geslaagd overal de orde te herstellen. Nieuwe onlusten. In tegenspraak met het bovenstaande, als zou de omwentelingspoging als mislukt moeten worden be schouwd, werd gisteravond nog laat gemeld, dat het in de plaats Padralba bij Valencia tot nieuwe onlus ten is gekomen. Opstandelingen beschoten de politie, die 3 dooden achterliet. De politie beantwooordde het vuur op de syndicalisten, die 10 dooden verlo ren. Tegen 10 uur ging in de hoofdstraten van Madrid, de Calle de Alcala en op het plein Guerta del Sol het licht uit. Men vermoedt, dat het hier een nieu we daad van sabotage betreft. Van de Canarische eilanden wordt gemeld, dat in Teneriffe communisten verscheidene aanslagen met springstoffen hebben gepleegd. De havenarbei ders staken en soldaten bewaken de regeeringsge- bouwen. liet totaal der verliezen bij de onlusten in geheel Span.e is, voor zoover tot dusver kon worden vast gesteld. 40 dooden en ongeveer 75 gewonden, waar onder verscheidene zwaar gewonden. Stad geteisterd. Uit Mexico, 9 Januari (V.D.): Maandag is de stad Pichucalco (staat Chiapas) door een aardbeving geteisterd. De materieele schade zou aanzienlijk zijn. 42-jarige vrouw door haar kostganger ge worgd. De dader zichzelf bij de politie aangegeven. Zondagavond heeft zich in de Scheveningsche Boschjes weder een vreeselijk drama afgespeeld, waarbij een 42-jarige vrouw om het leven is geko men. In den afgeloopen nacht tusschen 1 en 2 uur meld de zich n.1. aan het bureau Prinsestraat een 25-jarige kleermaker, die in zenuwachtigen toestand verkeerde, en in een onsamenhangend verhaal aan den dienst- doenden inspecteur het ontstellende feit mededeel-, de, dat hij eeruvrouw van het leven had beroofd. De man gaf vervolgens op N. J. R. te zijn en als kost ganger te wonen bij de gezusters B. in perceel Vleer- straat 12 aldaar. Met één der zusters, de 42-jarige on gehuwde L. E. B., zou hij, volgens zijn verklaring, een verhouding hebben. Na Zondagavond om 8 uur met haar uit wande len te zijn gegaan, heeft hij haar in de Schevening sche Boschjes vermoord. Onmiddellijk na deze mcdedeelingen is de man naar het hoofdbureau aan het Alexanderveld ge bracht, vanwaar hij door de recherche werd mede genomen naar de Scheveningsche Boschjes. Hier heeft hij aan den Commissaris d. afdè C., de plaats aange wezen, waar het bedrijf zou zijn geschied en inder daad vond men na eenig zoeken het lijk van de vrouw in het kreupelhout op een paar honderd meter Noord-Westelijk van de Kerkhoflaan, ongeveer tegen over den ingang van het Prinsenvinkenpark. Het lijk werd aangetroffen met een witten foulard om den hals. De dader verklaarde haar dezen doek te hebben omgeslagen voor de kou. Toen hij echter met de vrouw in de Boschjes was, zou volgens zijn verkla ring bij hem een plotselinge walging tegen haar zijn opgekomen, en heeft hij de das om haar keel dicht gestropt. Naar hij opgaf, zou deze walging een gevolg zijn van het feit, dat het slachtoffer een sterke alco- holiste was. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. Nadat de Geneeskundige Dienst den dood had ge constateerd, is het lijk voor een sectie overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal. De man is in bewaring gesteld BOERDER IJ.. Honderdduizend speenvarkens. Worden door de Varkenscentrale opgekocht Teneinde den varkensstapel te beperken, zal de Var- kenscenitrale binnenkort 100.000 speenvarkentjes ad f 2 per stuk van de boeren opkoopen. Welke bestem ming aan de dieren zal worden gegeven Is nog niet bekend. Volgens de „Vee- en Vleeschhanedl" Is er een plan geweest, om die 100.000 speenvarkentjes in vijf weken tijds met medewerking van het Nationaal Crisiscomité in de vier groote steden te distribueeren onder de werkloozen en armlastigen.. Dit plan is echter volgens het blad van de baan, de directies der abattoirs schij nen tegen te heben geadviseerd met het oog op de geschiktheid van het product en de kosten van het slachten en keuren, die in verhouding tot het gewicht hoog zouden zijn. Gevolgen van de Varkenscrisiswet. Ruim 700 sterk gedupeerden. Onderzoek naar de mate van benadeeling. De minister van Economische Zaken en Arbeid, ror. T. J. Verschuur, heeft op de vragen van den heer W. van der Sluis, lid van de Tweede Kamer, betreffende het verstrekken eener opgave van het aantal varkens- handelaren, hetwelk broodeloos is geworden door de werking der Varkenscentrale en betreffende de aan die handelaren te verleenen hulp, geantwoord: Er i« een lijst samengesteld van namen van perso nen. die te kennen hebben gegeven dat zij door de werking van de Crisis-Varkswet ernstig in hun bestaan zijn bedreigd. Het aantal namen, op deze lijst vermeld, bedraagt 727. Thans wordt onderzocht, in hoeverre bij deze perso nen van ernstige benadeeling sprake is. Begrijpelijker wijze neemt het verkrijgen van betrouwbare gegevens daaromtrent eenigen tijd in beslag. Ook zal deze aan gelegenheid ten spoedigste in een vergadering van de ..Commissie van advies inzake uitvoering der Crisis- Varkeniswet" worden behandeld. Aan enkele personen, ten aanzien van wie op goede gronden kan worden aangenomen dat zij door de wer king der onderhavige wet ernstig zijn getroffen, werd reeds tweemaal een bedrag als voorloopige tegemoet koming verstrekt. Bij het thans aanhangige onderzoek wordt tevens nagegaan, of aan werkelijk getroffenen op andere wijze dan door geldelljken steun hulp kan worden geboden binnen het raam van de organisatie voor de uitvoering der Crisis-Vanken®wet. Bij Ameland aan den grond. De beman ning nog op het gehavende vaartuig. Red dingsboot „Insulinde" biedt hulp. Volgens berichten uit Leeuwarden is Maandagmorgen vroeg een Finsohe houtboot van 2000 ton aan de Oost zijde van het Bornrif bij Ameland vastgeraakt. De mo torreddingboot „Insulinde" van de N.-Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij is om kwart over acht van Oost- mahorn uitgevaren om de bemanning in veiligheid te brengen. Sleepbooten van Terschelling en de aldaar gestation- neerde bergingsbooten van de firma Doeksen en Dros zijn ter assistentie vertrokken. De wind is Noord-West en er staat een hooge zee. Uit nadere beriohten blijkt, dat de gestrande boot, is het Finsche s.s. „Alexa", thuisbehoorende te Wyborg. Zware grondzeeën ioopen over het achterschip heen. Het roer en de achtersteven zijn reeds gebroken. Verwacht wordt, dat met opkomend water het vaartuig geheel wrak zal slaan. De opvarenden zijn nog aan boord, doch de reddingsboot „Insulinde" uit Oostmahorn en het ber gingsstoomschip „Holland" uit Terschelling liggen in de nabijheid. Het schip thans zoo goed als verloren. Gisteravond is echter de bemanning, bestaande uit 15 personen, door de „Insulinde" te Oostmahorn aan wal gebracht. Zeer waarschijnlijk moet het schip als verloren worden beschouwd. Sleepbooten van een bergingsmaat schappij te Hamburg zijn eveneens aanwezig, doch hoogstwaarschijnlijk zal het schip in de zware branding wrak slaan. De deklast is weggeslagen en de sloepen zijn vernield. Ruw weer. Volgens de laatste berichten, wordt de toestand van het schip steeds hachelijker. Gisteravond werd het door zware grondzeeën geteisterd. Tengevolge van de woeste zee hebben de sleepbooten „Holland", „Texel" en „Stortemelk" de verbinding moe ten verbreken. Zij houden zich nu in den omtrek op. Zoodra de zee iets kalmer wordt, zullen opnieuw po gingen worden aangewend het schip te bergen. Kloppartijen tusschen stakende haven arbeiders en bereden politie. V.D. verneemt uit Duinkerken: In verband met de staking onder de havenarbeiders hebben gisteren ernstige onlusten plaats gehad. Na hun dageïijksche betooging kwamen 2000 stakers gister op de plaats aan, waar gewoonlijk de stoet wordt ontbonden. In plaats echter van uiteen te gaan, liepen zij door en forceerden de afzetting, die de politie te paard had gevormd om den toegang tot de Hanry-haven af te sluiten. Met groote woede wierpen de betoogers zich op de politie, zij gooiden met alles wat zij maar te pakken konden krijgen, waarbij vooral de vrouwen zich on derscheidden, die met flesschen, potten, stoel- en ta- felpooten kwamen aandragen. De winkeliers sloten hun rolluiken en aan de klopparijten kwam pas een einde, toen de politie versterking kreeg Eenige be toogers werden gearresteerd, de agenten liepen geen noemenswaardig letsel op. De orde is weer hersteld. Erder in Wiesbaden dan In een dorp vlak bij de plaats van uitgifte. De uitgever van een Weekblad In Friesland, zoo lezen we in het „Hbld." dat des Vrijdags verschijnt, kreeg in den laatsten tijd heel veel klachten over te late bezor ging. In verschillende dorpen, gelegen in aangrenzende gemeenten, dus over een korten afstand, werd het blad eerst in den loop van Maandag bezorgd. Terwijl een abonné van dit blad inWiesbaden des Zon dagsmorgens het blad geregeld in zijn bus vindt. Bij onderzoek bleek verder, dat er thans verschillende voorbeelden zijn aan te wijzen, dat een brief meer dan een dag noodig heeft om besteld te worden In een dorp, dat op nog geen uur afstand ligt. Dezer dagen speelde zich op een kantoor van de posterijen in Friesland nog het volgende af. Een heer had een brief met expresse-bestelling vanwege den spoed! bestemd voor een dorp in de buurt en vraagt „Wanneer wordt deze daar nu besteld?" De welwillende postambtenaar antwoordt, dat daar over altijd een dag verloopen moet en voegt er aan toe: „Als ik u was, huurde ik een fiets, de afstand ia maar een uurtje." De heer volgde dezen verstandigen raad op. Een en ander geeft wel een eigenaardigen kijk op den huidigen dienst van de posterijen op het platteland. Tot zoover bovengenoemd blad. We kunnen er nog aan toevoegen, dat we er hier op het platteland van Noord Holland al niet veel beter aan toe zyn. Soortgelijke staaltjes, als hierboven vermeld, zouden we in overvloed kunnen aanhalen. Door angst ontstaan Tweede „roofover val" In de Hoeksehewaard, doch ditmaal was er niets van aan. Ten tweede male is op het vrij stille eiland Hoeksche- waard schrik en ontsteltenis teweeg gebracht. Zaterdagavond was n.1. de 39-jarige landbouwersknecht van een hoeve onder Zuid-Beyerland, welke hoeve den kant van Middelsluis opligt en niet zoo heel ver van de Johannahoeve, waarvan de eigenaar de vorige week ia vermoord, is verwijderd, alleen op de boerderij. Plotse ling klonk luid gestommel in den stal. Achteraf is ge bleken, dat een paard was losgebroken, maar den knecht sloeg de schrik om het hart. Hij dacht aan wat er kort tevoren in de nabijheid was gebeurd en voor geen goud durfde hij den stal binnen te gaan. Maar aan den anderen kant voelde hij zich toch weer niet verantwoord en bovendien wilde hij in geen geval, als straks de boer zou thuis komen, dezen bekennen, dat hij bang was ge weest. En toen is hij op de zonderlinge gedachte geko- moen een overval te ensceneeren. Met een stroowisch bracht hij zich een paar schrammen in het gelaat toe, waarna hij naar het dorp rende en daar aan den veld wachter vertelde dat hij in den stal door twee hem on bekende mannen was overvallen, die hem hadden mis handeld: hij had evenwel we-ten te ontsnappen en kwam nu aangifte van het gebeurde doen. De veldwachter waarschuwde terstond den burgemeester, die op zijn beurt den brigadecommandant van de rij ksveld wacht te Numansdorp alarmeerde en volgens diens advies werd er naar de politie te Rotterdam en Dordrecht getelefo neerd, met het verzoek de toegangswegen te bezetten. Voorts werden vaste posten betrokken bij de Baren- drechtsche brug en bij de veersteigers. De Rotterdam- sche politie zond bovendien een auto, met een paar man van de recherche, om bij het onderzoek te assisteeren. Inmiddels waren de burgemeester, de brigade-com mandant en een paar rijks- en gemeenteveldwachters naar de boerderij gegaan, om een eerste onderzoek in te stellen. Toen de burgemeester den knecht nog eens ondervroeg, kwam de man al spoedig met zich zelf in tegenspraak en weldra viel hij door de mand. Hij be kende het heele verhaal te hebben verzonnen, om zijn angst te verbergen. Uit de boerderij wordt niets vermist. Opslagplaatsen en magazijnen van den Br. Chr. Boerenbond geheel verwoest. Zaterdagmiddag om ongeveer 5 uur brak brand uit in de opslagplaatsen en magazijnen van den Chr. Boeren bond te Heeze. Het alles vernielende vuur greep zóó snel o<m zich heen dat het geheele complex gebouwen een prooi der vlammen werd. Een geheel met hooi en stroo gevulde schuur kon dank zij de gunstige wind richting worden gehouden. Naast de gebouwen verbrand den nog enkele vrachtauto's, twee tractors, een maal inrichting, een hooipers, enkele vaten ruwe olie, bene vens een groote voorraad hooi en stroo. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. Aangezien de brandspuit geen water kon geven, bestreed de brand weer met emmers water het vuur. De oorzaak van den brand is onbekend. Op een broodbezorger. Slachtoffer zette het op een gillen. Tasch met geld behou den. Zaterdagavond laat is de 36-jarige broodbezorger A. de Groot uit de Prins Alexanderstraat te Rotterdam, die een aantal klanten bediend had en met een tasch, waarin zich een groot bedrag aan geld bevond, op den Boschweg liep, onverhoeds door een onbekend gebleven man met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. De Groot zette het op een schreeuwen en verweerde zich hevig, waarna de aanrander op de vlucht sloeg en in het donker verdween. De Groot heeft bij de politie van het bureau Meermanstraat aangifte gedaan van wat hem overkomen is. Er is onmiddellijk een uitge breid onderzoek ingesteld. De Groot, die ipen groote hoofwonde had opgeloopen, is in het ziekenhuis aan den Cool singel verbonden en door den G.G.D. naar zijn wo ning gebracht. Groote opstandige beweging uitgebroken. Een der meest krijgszuchtige stammen op het oorlogspad. BOMBAY, 9 Jan. (V.D.). In den Indischen Staat Alwar is ten gevolge van den opstand van den Mo- hammedaanschen stam der Meos een uiterst cri- tieke situatie ontstaan. 1000 man Indische cavalerie heeft zich op bevel van den Engeischen adviseur van den niaharadja van Alwar naar Alwar begeven. Ongeveer 80 000 Meos hebben zich bij de opstandige beweging aangesloten, welke waarschijnlijk veroor zaakt wordt door de bovenmatige belasting der in boorlingen. De siaatstroepen, wtlke 1000 man sterk zijn, staan volkomen machteloos Zij werden in den nacht op Maandag door 8000 Meos belegerd en kon den pas na ernstige verliezen er in slagen zich te bevrijden. De voornaamste slachtoflers der Meos zijn de Hindies, wier dorpen bij honderden worden ge plunderd en platgebrand. De verliezen aan men- schenlevens zouden aanzienlijk zijn. Het middenpunt der onlusten is Govindgarh bij Alwar. Te Govindgarh hebben de opstandelingen heilige voorwerpen in Hindoetempels vernield, een mahatma met het hoofd naar beneden aan een boom gebonden en eenige winkels geplunderd. Pas toen zij ter sterkte van 8000 man wilden oprukken, naai de regeeringsgebouwen, konden zij door het vuur der siaatstroepen worden teruggeslagen. Meer dan 80 insurgenten zouden gedood zijn. De Meos, een der meest krijgszuchtige stammen in Indië, staan onder leiding van voormalige officie ren van het Indische leger en zijn voor het meeren- deel met vuurwapenen uitgerust. Zij hebben den staatstroepen reeds eenige malen ernstige nederla gen toegebracht. De ernst van den toestand wordt verhoogd door het bericht, dat duizenden Mohame- danen over de grens van Alwar trekken om zich bij de opstandige beweging der Meos aan te sluiten. Twaalf klasse-vijanden" ter dood ver oordeeld. Leden van een meisjesbende gearresteerd. Reuter seint uit Moskou: Volgens de bladen zijn twaalf „klassevijanden" of bendeleiders, die naar wordt beweerd collectieve boerderijen hebben beroofd de boerenbevolking heb ben „besmet" en zich in de communistische partij hebben gedrongen voor materieele doeleinden, ter dood veroordeeld. Beweerd wordt, dat één hunner een gewapende bende heeft georganiseerd, die zich met geweervuur tegen de arrestatie te weer stelde. Een der veroordeelden verklarade, dat hij de vroe gere leider van een strafcorps was, dat vele Roode Legersoldaten had geëxecuteerd, en later onder een aangenomen naam leider werd van een collectieve boerderij en lid van de communistische partij. De communistische partij is thans in het midden van een nieuwe algemeene „zuivering' Dertig per cent dergenen die zich hadden te rechtvaardigen, zijn uit de partij gestooten, waaronder vroegere wit- gardisten, koelakken, handelaars en roovers. De politie arresteerde verder leden van een meis jesbende, die naar wordt beweerd, in het afgeloopen jaar dertig rooverijen heeft gepleegd. De bendeleid ster is een zekere Dimidowa, die in het meerendeel der groote steden van Rusland misdadige operaties heeft bedreven. VLOER INGESTORT TIJDENS ROUWBEZOEK. Twee dooden en vijftien zwaar gewonden. Een ernstig ongeval heeft gisterenmiddag in een huis te Ajaccio, de hoofdstad van het eiland Corsi ca, twee vrouwen het leven gekost, terwijl vijftien personen ernstig gewond werden Op de tweede ver dieping van een heerenhuis waren de vrienden en familieleden van een Zaterdag overleden bewoner der stad bijeen, toen de vloer van het vertrek onder het gewicht van de aanwezige twintig personen in stortte. Alle aanwezigen kwamen met de kist op de eer ste verdieping terecht. De terstond gealarmeerde brandweer kon uit de puinhoopen twee bejaarde vrou wen bergen, die reeds bleken te zijn overleden. Van de andere aanwezigen waren er vijftien zoo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Men vreest voor het leven vo.n eenigen huner. ONGELUKKIGE TWIST. Zoon schiet op zijn vader. In een café aan de veemarkt te Breda had een twist plaats, waarbij van vuurwapenen gebruik werd gemaakt. Een jonge man loste eenige revolverschoten op zijn vader, waardoor deze laatste aan het been gewond werd. De zoon werd door de politie aangehouden; nadat hem een verhoor was afgenomen, werd hij weer in vrijheid gesteld. Verdacht van verduistering. Een notarisklerk te Grootebroek deed gistermiddag bij de politie aldaar aangifte van een plaats gehad hebbende inbraak. Even later vervoegde hij zich weel bij de politie met het verzoek, deze aangifte met het oog op zijn familie, als niet gedaan te beschouwen. Het ligt voor de hand dat de politie dit zeer vreemd vond, waarop deze onmiddellijk een onderzoek instel de. Hieruit zou gebleken zijn dat de betrokkene, die secretaris-peningmeester is van enkele plaatselijke vereenigingen, in die kwaliteit verduistering en valschheid in geschrifto zou hebben gepleegd, terwijl mede aan oplichting werd gedacht. Gisteren is de verdachte naar Alkmaar overgebracht en ter beschik king van de justitij gesteld.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1