Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. NOG STEEDS ONRUST IN SPANJE. DE STRIJD IN CHINA. De opstandige beweging in Britsch-Indië. Dichte mist boven Engeland. DE HONDERDDUIZEND BIGGEN. Beperking van den rundveestapel. FRISO BAAI D0UWE EGBERTS AUTO RIJDT IN OP EEN GROEP KINDEREN. Het conflict in het visscherijberijf te IJmuiden. Misdrijf of ongeval? Woensdag 11 Januari 1933. SCHAEER lliiiiu Hiiiis- 76ste Jaargang No. 9208 COURANT. limit-1 Lllllllltlll Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eeratuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Roerigheid te SevlUa. De alge meene staking geproclameerd.. Schoten op tramwagens gelast. -- Botsingen met de politie. Reuter seint uit MADRID: Uit Sevilla wordt gemeld, dat de algemeene federatie van vakvereenigingen aldaar gister de algemeene sta king heeft uitgeroepen. Nadat zioh in den afgeloopen nacht te Sevilla reeds Incidenten hadden voorgedaan, kwam het ook gister in den loop van den dag weer tot ongeregeldheden. Ge wapende personen begaven zioh. nadat de algemeene Btaking was geproclameerd, naar de fabrieken om te trachten de arbeiders de fabrieken te doen verlaten. Op een aantal trams werden schoten gelost, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de trarviienst voor een deel is stopgezet Voor het gebouw der universeiteit kwam het tot een botsing tusschen politie en stakers. Van beide zijden werd van de vuurwapens gebruik gemaakt. Zes perso nen werden gewond van wie twee ernstig. De politie heeft tal van arrestaties verricht en een groote hoeveel heid wapens in beslag genomen. Ook in de omgeving van Sevilla schietpar tijen. MADRID, 10 Jan. (V.D.) In verband met de door de syndicalisten in Sevilla uitgeroepen algemeene sta king is het behalve in de stad ook in de omgeving van Sevilla tot schietpartijen gekomen. In eenige dorpen trachtten de landarbeiedrs het raadhuis te bezetten waarbij zij in botsing kwamen met de politie. In auto's aangevoerde politleversterkingen werden door de rebel len beschoten. In den loop van den middag gelukte het de orde weer to herstellen. Ook in Castellon en Murcia kwam het tot ongeregeld heden. In de provincie Murcia deden anarchisten aan vallen op verschillende dorpen en pocgden zioh meester te maken van een kruitmagazijn. Tegelijkertijd sneden zij de telefoonverbindingen door en zetten de straten af Ook hier slaagde de politie er ten slotte In de aanvallers op de vlucht te drijven. Daden van sabotage op de spoor lijn Murcia Cartagena zijn tijdig ontdekt, zoodat alleen vertraging ontstond. In de dorpen Betera en Benagua- cll in de provincie Valencia hebben de anarchisten het gemeentearchief verbrand en de toegangswegen gebarri cadeerd. Ook is een trein beschoten, waardoor de ma chinist gewond werd. Drie aanslagen op spoorwegen. Verder zijn in Spanje nog drie aanslagen op spoor lijnen geconstateerd, die echter zonder resultaat bleven. In Barcelona blijven voorloopig de buitengewone veilig heidsmaatregelen, de politieversterking, de voortduren de verlichting der straten tijdens den nacht, fouilleering van verdachte personen naar wapens, van kracht. Worden de onlusten betaald door monar chisten? Naar verluidt is de politie, die de vertakkingen van de samenzwering, die geleid heeft tot de onlusten der laatste dagen op het spoor gekomen van feiten, die er op zouden wijzen, dat de anarchisten, syndicalistische oproeren niet zoozeer bedoeld waren als een werkelijk revolutionaire beweging, maar veeleer beschouwd moe ten worden als een poging om het de huidige regeering moeilijk te maken, welke poging gefinancierd zou zijn met middelen afkomstig uit monarchistische kringen. Zelfs wordt gesproken van Fontaninebleau, waar Alfon- so domicilie houdt. Er wordt op gewezen, dat de Grandes sinds de repu- bleik in radicale richting ging ontwikkelen er toe zijn overgegaan een „verdedigingsfonds" te stichten met uit gebreide middelen, teneinde het de regeering zoo moei lijk mogelijk te maken. In dit verband wordt tevens gewezen op het feit, dat in vele gevall gesneuvelde of gevangen' .pistoleros" in het bezit bleken te zijn van tweehonderd en driehonderd pesetas in nieuwe bankbiljetten. Wel is men van mee ning, dat ook communistische gelden Spanje blnnendrup pelen, doch dit kan nooit een zoodanigen omvang heb ben aangenomen, dat dergelijke bedragen daarvan zou den hebben kunnen worden uitgegeven. FRANSCHE SLEEPBOOT BESCHOTEN. Wraakoefening? Gisteren zijn van den linker Rijnoever bij Kamp twintig schoten met scherp gelost op de Fransche sleepboot „Condor" uit Straatsburg Het vaartuig gaf noodseinen. Volgens het W. B. bestaat de verdenking, dat men hier te doen heeft met een wraakneming tegen werk willigen, daar het personeel der Fransche scheep vaart sedert enkele dagen in staking is. MUNCHEN IN DE SNEEUW. Uit Munchen wordt gemeld: Nadat het Maandag den geheelen dag had geregend, begon het tegen middernacht te sneeuwen tot gister morgen vroeg. De stad was met een dicht wit kleed bedekt. Ook in de hergen sneeuwt het. Japansche aanval op Jehol ingezet. De troepen bevel om lederen Chineeschen tegenstand te breken. TOKIO, 10 Jan. (V.D.) Officieus wordt medege deeld, dat Dinsdag de militaire actie van het Japan sche leger tegen de Chineesche troepen aan de grens der provincie Jehol is ingezet, nadat des ochtends de termijn was afgeloopen, welke den Chineeschen ge neraals door den Japanschen generalen staf was ge steld voor het staken der troepentransporten in Jehol. De Japansche troepenbeweging geschiedt in de richting van de hoofdstad Tsjau Jan. De Japansche troepen hebben bevel ontvangen de Chineesche grens plaatsen in ieder geval te bezetten en iederen Chi neeschen tegenstand te breken. De Japansche vlie gers hebben een aanvang gpmaakt met het bombarde ment der verbindingswegen en van de spoorlijnen. De fortificatiewerkzaamheden in de omgeving van Sjang Hai Kwan *ïjn geëindigd. Het Japansche garni zoen en de pioniers zijn opgerukt in Noordelijke rich ting, ten einde een omtrekkende beweging dér Chi neesche troepen te verijdelen. Het is rustig in Mandjoerije. Uit Charbin. „Geen nieuws van het Mandsjoe- rijsche front" was gister te melden, behalve dan dat de bandietenleider Li Toe, die in Noord Mandsjoerije „werkte", naar Sovjetgrondgebied is uitgeweken met duizend man van zijn troepen, welke ontwapend en geinterneerd zijn. Soe Ping Wen. Teng Chau en Li Toe waren de drie beruchtste bandietenleiders, Soe Pi.ng Wei», vluchtte reeds naar Sovjetgebied, terwijl Ting Chau zich heeft overgegeven en zijn troepen heeft laten ontwapenen. Het detachement Japansche troepen, dat Li Toe achtervolgde, heeft Hoelin bereikt, dat aan de Mandsjoerijsch-Russische grens is gelegen. Li Toe is met 1000 man naar Iman gevlucht, dat over de grens is gelegen. De Japanners hebben den Sovjet autori teiten de uitlevering gevraagd, doch Semenov, de commandant van het, garnizoen Iman heeft gewei gerd zulks te doen. Wel heeft Semenov verzekerd, dat de Chineezen ontwapend zullen worden en ver volgens geinterneerd. De Japanners bij Sjang Hai Kwan. Uit Chinkau: Een detachement Japansche troepen heeft Sjioe Men Kow, dat tien K.M. ten Noorden van Sjang Hai Kwan is gelegen, gisterochtend om kwart over negen bezet. Op deze wijze hebben zij het Sjang Hsue Liang onmogelijk gemaakt door te dringen naar de provincie Jehol. Engelsche officieren nemen het bevel over. Uit BOMBAY, 10 Januari (V.D.): Alle bij de Mohammedaansche opstandige bewe ging in den Indischen staat Al war bc .-okken distric ten, staan thans weer onder leiding van Engelsche autoriteiten. Ten einde de orde te kunnen herstellen, zijn thans de inlandsche troepen, die anders onder leiding staan van den Maharadja, onder bevel ge plaatst van Engelsche officieren. Britsche soldaten aangekomen. Een Reuterbericht meldt nog uit Alwar, de Indi sche staat waar de Meo's in verzet zijn gekomen, dat duizend Britsche soldaten zijn aangekomen tot. het versterken van de troepen van den staat en ver'rok ken zijn naar de plaatsen, die door de rebellen bezet zijn. 11 gewonden bij ongeluk in tunnel Uit L&nden: Boven geheel Engeland hing Dins dag een buitengewoon dichte mist. Overal heeft het verkeer ernstige stagnatie ondervonden. In de Theemstunnel heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen twee vrachtauto's, waarbij 11 personen wer den gewond. Te Porthsmouth was de mist zoo dicht dat het slag schip „Nelson" en het slagschip „Hood" niet konden uitvaren om deel te nemen aan de voorjaarsmanoeu vres. 5.773.000 WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn: Ultimo December 1932 bedroeg het aan tal werkloozen in Duitschland 5.773.000, d.z. 169.000 meer dan 15; December. Ongeveer 4% millioen hunner worden ondersteund. DE WAPENSTILSTAND IN COLUMBIA VAN 90 DAGEN NIET ERKEND. Oorlogsvoorbereidingen. Uit Bogota, 10 Jan. (V.D.): De Columbiaansche regeering heeft het sluiten van een wapenstilstand van 90 dagen met Peru niet er kend. Beide landen gaan voort met hun oorlogsvoor bereidingen. BOEHDGR I.?.. Nogmaals een poging om het vleesch voor werkloozen beschik baar te stellen. Als dat niet gelukt, dan vernietigen. Zooals in ons nummer vam gister gemeld, is de Ne- dierlandsche Varkens centrale sinds eenigen tijd bezig met de voorbereiding om 100.000 speenvarkens o>p te koopen. Zooals men weet worden door de Varkenscen- traie merken beschikbaar gesteld voor de biggen. Deze merken worden echter niet in een ongelimiteerd aan tal uitgegeven, zoodat men op het oogenblik voor het feit staat, dat er biggen zijn waarvoor de boer geen menken kan krijgen. Ten einde nu de boeren van deze overtollige biggen te ontlasten heeft de Varkenscentra le besloten tot aankoop van 100.000 stuks over te gaan. De Varkenscentrale heeft zich gewend tot het Natio naal Crisiscomité met de vraag of dit comité de be schikking over deze biggen wenschte te krijgen om ze waar noodlg uit te deelen. Het Nat. Crisiscomité heeft over deze aangelegenheid het advies Ingewonnen van den directeur der abattoirs in onze grootste gemeenten. Deze adviezen waren voor liet me erende el afwijzend, aldus meldt het Ned. Corr. Bur. te Den Haag; in de eerste plaats omdat he<t in het algemeen een minder geschikt voedsel werd geoordeeld en voorts omdat het keuren, slachten en opslaan van het vleesch naar ver houding te groote kosten met zich zou brengen. Het Nat. Crisiscomité heeft dan ook besloten het aambod van de Varkenscentrale al te wijzen, doch de plaatse lijke comité's volkomen vrijgelaten, om, indien zij een andere meening zijn toegedaan,, zich met de Varkens- centrale in verbinding te stellen. Gistermiddag heeft de Varkenscentrale over deze aangelegenheid een langdurige vergadering gehouden, waar besloten is alsnog te zoeken naar andere wegen om het varkensvleesch voor de werkloozen beschikbaar te stellen. Mocht dit eohter niet gelukken, dan zal tot vernietiging van biggen moeten worden, overgegaan. Minder koekalveren aangehouden? Het Bestuur der Frdesche Maatschappij van Land bouw heeft aan het Kon. Ned. Landbouwcomité ge schreven: De toestand, waarin het veehoudersbedrijf mede on der invloed van de Crisiszuivelwet thans verkeert, heeft een punt van bespreking in ons bestuur uitgemaakt. Daarbij trok het de aandacht, dat de melkproductie tot heden in het geheel geen dalende tendenz vertoont, doch blijkbaar bij de bestaande verhoudingen nog een prikkel tot verhooging van de productie blijkt te be staan. Wij vreezen, dat dit binnen korten tijd tot on houdbare toestanden bij den afzet van melk en zuivel producten zal moeten leiden. Ons bestuur vraagt zioh af, of het niet tijd wordt aan de toepassing van de Cri siszuivelwet een zoodanige uitbreiding te geven, dat tot het treffen van een productieregeling wordt over gegaan. Of en in hoeverre de Crisiszuivelwet in haar tegenwoordigen vorm deze productieregeling mogelijk maakt, is een vraag, die wy voorloopig biuten beschou wing laten. Zoo noodig zou hierin door wetswijziging voorzien kunnen worden. Hierbij zou van het beginsel kunnen worden uitgegaan, dat de steun aan de melk veehouderij beperkt wordt tot een bepaalde productie, die voor elk bedrijf nader geregeld zou moeten worden, ofwel tot de opbrengst van een bepaald aantal koeien. Door een dergelijke productieregeling zouden niet slechts moeilijkheden bij den afzet voorkomen kunnen worden doch tevens zou een voldoende steun tot handhaving van de rentabiliteit van de melkveehouderij verzekerd zijn. Door ons bestuur werd daarbij verder overwogen, dat de rundveestapel in ons land in het afgeloopen jaar aanmerkelijk schijnt te zijn uitgebreid. Door den groo ten overvloed van veevoeder, welke grootendeels afhankelijk is van de weersgesteldheid, was deze uit breiding de laatste drie jaren mogelijk. Het spreekt van zelf, dat dez ^uitbreiding niet doorgevoerd kan worden, en dat, indien zich onverhoopt een jaar met ongunstige weersgesteldheid voor den grasgroei zou voordoen, een aanmerkelijke inkrimping noodig zou zijn. By den bestaanden toestand, nu de exportmogelijk heden van ons rundvee zoo beperkt zijn, zal inkrimping vam den veestapel, die slechts kan plaats vinden door verhoogden afzet van slachtvee, op de binnenlandsche markt, tot voor de veehouderij hoogst noodlottige ge volgen moeten leiden. Wij verwijzen in dit opzicht naar den toestand in Denemarken, waar het gevolg van dezen samenloop van omstandigheden geweest is, dat het rundvee bijna waardeloos is. Er bestaat daarom alle reden om een dergelijken noodtoestand zoo mogelijk te voorkomen, te meer daar ook de varkensafzet ongetwijfeld de nadeelige gevolgen van een debacle van het slachtvee zou onder vinden. Om al deze redenen lijkt het ons dringend nood zakelijk, het vraagstuk der productieregeling in de rund veehouderij onverwijld onder het oog te zien. Hierbij zij tevens opgemerkt, dat een beperking vam den rundveestapel, naar het ons voorkomt, het best kam worden doorgevoerd door minder koekalveren aan te houden en dus door aan den afzet van nuchtere koekal veren een sterke uitbreiding te geven. Nu echter de prijzen, die voor de nuchtere kalveren uitbetaald wor den, zoo laag zijn, is de kans groot, dat er ook dit jaar weer veel koekalveren aangehouden zullen worden, in de hoop op betere tijden. Hierdoor wordt de toestand echter nog ongezonder. Het lijkt ons gewenscht, van overheidswege den afzet van nuchtere koekalveren in de hand te werken door het uitbetalen van een premie. Hierbij zou vooropgesteld moeten worden, dat inkrim ping van den rundveestapel noodzakelijk is en dat dwin gende maatregelen in dit opzicht te wachten zijn. Het bedrag dat met de uitkeering van een zoodanige pre mie gemoeid zal zijn, is betrekkelijk gering in verhou ding tot de belangen, die op het spel staan. Tot slot zij er de aandacht op gevestigd, dat het o.i. noodzakelijk is op zeer korten termijn maatregelen in de hierboven aangegeven richting te treffen, daar het seizoen, waarin de meeste kalveren geboren worden, binnen korten tijd aanbreekt. Héél goedkoop! Héél best! Ontzettend ongeluk te Obdam. Een der kleinen gedood en een an der zwaar gewond en nog twee licht gewond. Uit Hoorn. Te Obdam is gistermiddag te vier uur een bi*andstoffenauto uit Amsterdam bij het uit-» wijken voor een op den weg loopend kind, ingere den op een groep spelende kinderen. Het vijfjarig dochtertje van den slager Knijn werd op slag gedood. Een dochtertje van den caféhouder Dekker werd zeer ernstig gewond. Het kind bekwam een hersenschudding en vermoedelijk een schedel* breuk, zoodat voor het leven wordt gevreesd. Een tweede kind van den heer Dekker en een kind van den heer Neefjes werden minder ernstig gewond. De jeugdige slachtoffers werden de ouderlijke woningen binnengedragen. De chauffeur verkeerde na het ongeval in hoogst- overspannen toestand. De schuldvraag is nog niet op gelost. De staking duurt voort Gisteravond werd door het bestuur van de IJmui- der federatie een vergadering belegd voor alle bij het conflict in het visscherijbedrijf betrokken arbei- dres. De toeloop was zoo groot, dat twee zalen ge huurd moesten worden, die zich weldra met een dui zendtal bezoekers vulden. De heeren Van Dugteren, lid van het H.B. van den Centr. Bond van Transport Arbeiders en Brandote- der, secretaris der IJmuider Federatie, spraken de aanwezigen toe. Besloten werd de staking voort te zetten. De vergadering had een ordelijk verloop. De afdeeling IJmuiden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transporarbe'ders had eveneens een vergadering belegd. Het Hoofdbestuur van den Bond dreng cv bij de leden op aan, den arbeid te hervatten. Slechts een klein gedeelte der leden bleek hiertoe bereid te zijn, zoodat dus ook de leden van dezen bond blijven sta ken. Er waren heden 15 trawlers aan den afslag, waar van vermoedelijk twee niet gelost zullen worden. Er zijn nu nog 15 trawlers in zee. 17-Jarige jongen met twee gebroken bscnen en een hersenschudding langs den weg ge- vonden. Te Leeuwarden is in het Ziekenhuis binnengebracht een 17-jarige jongen, afkomstig van Zurich, met twee gebroken beenen en een hersenschudding. Een tweetal mannen, die met een auto van Workum naar Makkum reden, vonden hem aldus nabij Gaast op den open baren weg. Hij was bewusteloos. Men nam hem in de auto en vervoerde hem eerst naar den dokter te Mak kum. Deze verbond hem voorloopig en liet hem daarna naar het Ziekenhuis te Leeuwarden vervoeren. Hoewei de jongen wel even bij kennis is geweest, heeft men nog niet de oorzaak van dit ongeval kunnen vernemen. Waar de getroffene met bloed bedekt was, acht men de mogelijkheid niet uitgesloten met een misdrijf te doen te hebben. De politie heeft een onderzoek ingesteld. MINISTER VERSCHUUR TE ROME. Uit Rome wordt aan De Tijd gemeld, dat minister Verschuur een bezoek aan den Paus en aan Musso- lini heeft gebracht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1