Finsche vesting in de lucht gevlogen. Spoorwegramp in Roemenië. Koningin der inbrekers gevat. 150 doodelijke gevallen in een week. De stierengevechten in Spanje. OORLOG AAN HET SMOKKELFRONT. De ramp van de „Atlantique" Een oplettend machinist. Een inbraak te Bodegraven. Gemeente-financiën ran Den Helder. Wapensmokkelaars geknipt. „Batavier I!" in aanvaring. De onbewaakte overweg bij Stompwijk. ingezonden Stukken. Plaatsenjk Nieuws. Over citroenen en nog wat...! Zeven kazernes vernield. Een groot verlies aan menschenlevens gevreesd. Reuter seint uit Helsingfors: De aan Finland behoorende zeevesting Mac Ellioth is gisterochtend in de lucht gevlogen. In de vesting is brand uitgebroken, welke over sloeg op een munitiedepot, waar het opgeslagen ma teriaal ontplofte. Vanuit Helsingfors zijn onmiddellijk schepen met bluschmateriaal uitgevaren, doch de schepen worden door een hevigen zeestorm belemmerd. De vesting ligt op een eiland ongeveer 30 K.M. van Helsingfors. Vanaf het vaste land ziet men onafgebroken rook kolommen opstijgen, vergezeld van een donderend geraas van ontploffingen. Zeven kazernes en een groot deel van de vesting werken moeten vernield zijn. Men vreest voor een groot verlies aan menschenlevens. Ofiicieele verklaring; eerste berichten zeer overdreven. Later wordt gemeld: Naar aanleiding van de in het buitenland ver spreide berichten over ernstigt ontploffing en brand op het eilandfort Mac Elliot van de zeevesting Svea- borg deelt het Finsche telegraafagentschap volgens Reuter het volgende mede: Op het eiland Mac Elliot, waarop tegenwoordig slechts een onbeteekenend militair commando ge- stationneerd is, zijn zeven houten barakken door brand vernield. De vestingwerken zijl allang ge slecht en het eiland heeft geenerlei militaire betee- kenis meer. Bij den brand is niemand gedood of gewond. Acht dooden en vele gewonden. Uit Boekarest wordt een ernstig spoorwegongeluk gemeld. Bij het Noorderstation is de sneltrein uit Temesvar in volle vaart op een personentrein geloopen, die tengevolge van sneeuwstor men oponthoud had gehad. Vijf wagons zijn geheel vernield. Van Boekarest uit zijn onverwijld treinen vertrok ken om hulp te verleenen. In de grootste zenuwachtigheid trachten familie leden der reizigers zoo snel mogelijk per auto en in autobussen naar de plek des onbeils te komen. De autoriteiten hebben uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen, teneinde de reddingswerk zaamheden een ongestoord verloop te doen hebben. Het reddingswerk wordt echter sterk belemmerd door den zwaren sneeuwval, welke reeds se.iert twee da gen aanhoudt en den toegang tot de plaats van het ongeluk bemoeilijkt. Indien het niet mocht gelukken de verongelukte reizigers, die onder den trein liggen, snel te ber gen, is het gevaar groot, dat zij insneeuwen en be vriezen. Vreesde men aanvankelijk, dat er wel 50 personen gedood zouden zijn, latere berichten vermelden dat 10 lijken onder de brokstukken vandaan werden ge haald. Er zullen bovendien ongeveer twintig zwaar gewonden zijn. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk dat een wissel tengevolge van de sterke sneeuwjacht niet heeft gewerkt. Nader wordt nog gemeld: De boemeltrein heeft op 12 K.M. voor Boekarest een defect aan de locomtief gekregen. De machinist wist, dat de sneltrein ongeveer 20 min. later moest volgen, maar hij zou tijd genoeg hebben gehad om zijn trein op dood spoor te brengen als de sneltrein niet te hard had gereden en daardoor te vroeg was gekomen. De sneltrein heeft de vijf laatste wagen6 van den boemeltrein, waarin bijna uitsluitend boeren zaten, aangereden en doen kantelen. Het personeel van den sneltrein is in hechtenis genomen. Een 22-jarige Tsjechische jongedame. De politie te Praag is er volgens Reuter in geslaagd een jonge vrouw te arresteeren, die bekend staat als de „koningin der inbrekers". Deze vrouw, Anna Novak, die 22 jaar oud is, heeft sinds Augustus van het vorige jaar niet minder dan 26 inbraken gepleegd. Zij opereerde altijd geheel alleen én was gewapend met een revolver, die zij volgens haar mededeeling aan de politie uitsluitend voor zelfverdediging bij zich had. Het gestolen geld gebruikte zij om met haar vrienden een weelderig leven te leiden. De inflnenza-epidemie te Birmingham en Manchester in Engeland. De influenza-epidemie te Birmingham neemt nog steeds in omvang toe, zoo meldt Reuter. In de afgeloopen week waren er niet minder dan 158 doodelijke gevallen tegen 87 dooden in de daar aan voorafgegane v ek. De epidemie dreigt hetzelfde ernstige karakter aan te nemen als in 1929, toen er elke week 200 q 250 irf flucnza-patënten overleden. Ook in Manchester zijn talrijke gevallen van in fluenza en longontsteking voorgekomen, vooral on der het personeel van de openbare iristellingen. Men gelooft niet dat het hoogtepunt van de epidemie al bereikt is. Het einde In zicht? Wat een dierenvriend voorspelt Senor Julia, secretaris van den bond voor dierenbe scherming heeft, zoo wordt uit Madrid gemeld voorspeld, dat de Stierengevechten binnen 10 jaren geheel verdwe nen zullen wezen. In de laatste twee jaar is het aantal bij gevechten gedoode stieren met 35 pet. verminderd, en de organisators van stierengevechten hebben in het afgeloopen jaar veel geld verloren, zoodat zij er voor terugschrikken nieuwe gevechten te organiseeren. Voorts verklaarde senor Julia, dat de liefhebberij voor deze nationale sport van Spanje geleidelijk verloopt. In 't vorige jaar werden er „maar" 12 tores bravos ge dood", terwijl de jaren nog niet ver zijn, dat er 100 door de getergde dieren werden om het leven gebracht. In een nienw stadium gekomen. Grensbevolking keert zich te- gen de douanebeambten. Ge volg van het uiterst strenge op treden der Duitsche beambten. De een moge het smokkelbedrijf interessant vinden en misschien zelfs met de smokkelaars sympthlseeren, een ander vindt het smokkelen een roekelooz© waag halzerij en veroordeelt het bedrijf ten sterkste. Het is nochtans een feit, dat de bevolking in het Nederlandsch" Duitsche grensgebied nog nimmer openlijk partij ge kozen heeft in den reeds jarenlang bes taanden strijd tusschen smokkelaars en grensbeambten en zich Ln de zen „Klein-krieg", althans uiterlijk, steeds strikt neu traal heeft gehouden. Sinds enkele weken echter, aldus wordt uit Venlo aan de „Msb." geschreven, ls in de houding der Lim— burgsche en Niederrheinisoho grensbevolking eene verandering gekomen, welke wel haar oorzaak moet vinden in 't uiterst strenge optreden der Duitsche douanebeambten. Een stijgende onrust heeft zich van de grensbewoners meester gemaakt, nu de Duitsche douaneniers in de uitoefening van hun plicht, zóó „rückslchtlos" optreden, dat ook de veiligheid der niet- smokkelende burgers, alsmede hun have en goed, ern stig wordt bedreigd. Het is niet aan ons te beoordeeJen, hoever een dou anebeambte mag gaan ln het nemen van dwangmaat regelen tegen het smokkelwezendoch het lijkt ons zeer roekeloos, wanneer douanebeambten te midden van een druk verkeer, in het centrum van een stad, het vuur openen op vluchtende smokkelaars, daarbij het groote risico loopend, onschuldige voorbijgangers te treffen. Evenmin gaat het aan, om alle toegangswegen naar een stad geheel met z.g. „Nagelbretter" te beleggen, met het doel een mogelijk te verwachten smokkelauto aan te houden en daarbij het geheele autoverkeer stil ligt of automobilisten aan dit douane-,.spelletje" op te offeren. Absoluut in strijd met het „recht" handelde de Duit sche douanier, die aan het grenskantoor te Hertmgen bij Venlo, een jongeman aanhield, die in het bezit bleek te zijn van eenige pakjes tabak en zich veroor loofde het rijwiel van den aangehoudene, dat deze in het café B. op Hollandsch grondgbied had laten staan, daar te komen weghalen en in beslag te nemen. Een dergelijk geval deed zich eenige weken geleden aan hetzelfde grenskantoor voor met een automobiel, die op Nederlandsch grondgebied, tegenover het Neder- landsche douanekantoor stond, en door eenige Duit sche beambten over de grens werd gesleept en daar in beslag werd genomen. Jongsleden Vrijdag werd een luxe auto van een te goeder naam bekend staande autoverhuur-inrichting uit Venlo door de Duitsche douane geconfiskeerd, daar de chauffeur een vijftal personen over de Duitsohe grens bracht, die bij visitatie in het bezit bleken te zijn van eenige pakjes tabak, die in hunne jaszaken waren ge>- In totaal 14 lijken geborgen. Het wrak nog niet in het dok. Uit het wrak van de Atlantique zijn, naar V.D. be richt, in den loop van Maandag opnieuw twaalf lij ken geborgen, zoodat het totaal aantal slachtoffers, dat men aan boord van het schip heeft gevonden, veertien bedraagt. Tien hunner konden echter niet meer herkend worden. Het schip zal niet in het dok gaan, alvorens de des kundigen zullen hebben vastgesteld, of de romp nog bruikbaar is. Zoo niet, dan zal het wrak in het haven bassin blijven liggen en zullen de machines eruit worden gehaald, waarna de romp als oud ijzer zal worde verkocht. Het kostbare dokken is in dit ge val niet noodig. Oorzaak van de ramp kan niet worden bepaald. De „Intransigeant" bericht dat de door de regee ring aangewezen deskundigen do oorzaak van den brand op de „Atlantique" niet konden bepalen. Volgens een V.D. bericht waren de meeningen ver deeld tusschen kortsluiting en onvoorzichtigheid van een rooker. Twee spoorwegoverwegen niet gesloten. Zondagavond omstreeks half zes had te Venlo op den Herungerweg een eigenaardig voorval plaats, dat dank zij de omstandigheden, waaronder het plaats vond, zeer gelukkig afliep, doch op zichzelf van te ernstige beteekenis is om onvermeld te blijven. Toen de personentrein van Venlo naar Straelen, die 5.16 uur aan het station Venlo vertrekt, den overweg op den Herungerweg, den grooten verkeersweg VenloCrefeld, wilde passeeren, bemerkte de ma chinist eenige honderd meters te voren, dat de slag- boomen van den overweg niet gesloten waren. Hij stelde onmiddellijk de stoomfluit der machine, alsook de remmen in werking, zoodat de trein juist in het kruispunt van den spoorweg en den verkeersweg tot stilstand kwam. Bij onderzoek bleek, dat ook de vol gende spooroverweg nabij de Molenstraat te Venlo ngo niet was afgesloten en er geen spoorwegwachter aanwezig was. In zeer langzame vaart en voortdurend fluitend, heeft de machinist den trein verder doen rijden, zoo dat er, dank zij diens buitengewone oplettendheid geen ongevallen te betreuren zijn. ERNSTIGE AANRIJDING TE ASSEN. Slachtoffer overleden. Maandagavond is op den Groningerstraatweg te Assen mevr. T. v. D. door een luxe-auto, komende uit Groningen, aangereden. Ernstig gewond is zij naar het ziekenhuis gebracht, waar zij Dinsdagmor gen is overleden. De chauffeur R. IC, garagehouder te Groningen, zou veel te hard hebben gereden en had, voordat zijn wagen mevrouw T. ..anreed, al eerst eenige boompjes en een lantaarnpaal omvergereden. K. is voorloopig in hechtenis gesteld; de auto is in beslag genomen. Tijdens afwezigheid der bewoners onge veer f 1500.gestolen. Zondagavond werd ingebroken te Bodegraven en wel ten huize van den brandstoffenhandelaar Wols- wijk op den Goudschenweg. Uit een kast. die niet afgesloten was, werd een be drag van ongeveer f 1500.— gestolen. Het geld bevond zich in een ijzeren kistje, dat de inbreker geforceerd heeft en in de woning heeft achtergelaten. Bij thuis komst vonden de bewoners de voordeur geopend. Van den dader ontbreekt nog elk spoor. borgen. De Chaufeur was geheel te goeder trouw en wist van het medenemen van tabak hoegenaamd niets. hetgeen ook wel bleek uit het feit, dat hij de gewone kllometer-taxe berekende, wat hij stellig niet zou heb ben gdaan, indien hij zijn risico betaald wenschte te zien. De aangehoudene personen, die den auto hadden gehuurd, werden vrijgelaten. De chauffeur kon den in beslaggenomen auto onder geleidde, en geheel voor eigen rekening naar Dusseldorf brengen... en kan voorloopig naar zijn wagen fluiten, ondanks het feit, dat door de burgerlijke en politioneele autoriteiten van Venlo. ten overstaan der Duitsche dou ane werd verklaard, dat de chauffeur aan het geheele geval geen schuld draagt of er zelfs ook maar van af wist. Dit zijn slechts enkele gevallen van de honderden, die zich ln den laatsten tijd in het grensgebied hebben afge speeld, en duidelijk demonstreert zich thans de houding der bevolking tegen het aanmatigend optreden der Duitsche douane. In het Duitsche grensplaatsje Kalden- kirchen bij Venlo is de toestand tusschen douanebeamb ten en bevolking reeds dermate toegespitst, dat men het van de zijde der douane noodig heeft geoordeeld, des nachts de woningen van eenige douanebeambten te be waken. daar men voor overvallen vreest. Naar wij van de Duitsche grenspolitie vernamen, is Zondagmiddag op de woning varr een douanebeambte geschoten en drong een 5 m.m. kogel door een venster het woonvertrek van den beambte binnen, gelukkig zonder iemand te treffen Ook Zondagavond moesten de beambten de hulp van de politie Inroepen, toen zij een tweetal vrouwen had den gearresteerd, die elk een half pond koffie fraudu leus hadden ingevoerd. Een groep jongemannen viel de douanebeambten aan om de vrouwen te ontzetten. Tij dens dit gevecht werden van weerszijden harde klappen uitgedeeld tot de politie ertusschen kwam, die de vech tenden wist te scheiden. Tegen de jongelui, werd pro ces-verbaal opgemaakt. De oorlog aan het smolckelfront is in een nieuw sta dium getreden en wie weet, welke verrassingen daarbij te wachten zijn. De ramp der werkloosheid. Een der grootste oorzaken van den smokkelhandel is wel de werkloosheid, die in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied op ontstellende wijze toeneemt. In sommige Duitsche grensplaatsen loopt bijna een kwart der be volking werkloos en in Duuren zouden er zelfs van de 20.000 valide arbeiders 12.000 zonder werk loopen. Vooral onder het jongere volk is de werkloosheid on heilspellend toegenomen: velen van hen gaan dan ook over in den smokelhandel, welke de laatste weken we der enorme afmetingen h^eft genomen. De Duitsche douane heeft strenge orders gekregen om onverbiddelijk op te treden tegen lederen vorm van sluikhandel. De kommiezen staan gauw klaar met schie ten en hebben in de afgeloopen week ln het grensgebied tusschen Kaldenkirchen en Emmerich minstens vier smokkelaars ernstig aangeschoten. Dat schrikt de ove rigen echter niet af om nacht na nacht op avontuur te gaan en hun leven te wagen voor vaak enkele Marken smokkelwaar. De Duitschers hebben zich den laatsten tijd, vooral geworpen op den margarinesmokkel. Men kan gerust zeggen, dat lederen nacht duizenden op pad zijn, om hun gevaarlijk bedrijf uit te oefenen. Geen verhoogde belastingen of tarieven. Aan het dezer dagen verschenen Voorwoord der gemeente-begrooting voor 1933 van Den Helder is het volgende ontleend: Een bedrag van f89.000 uit hPt voordeelig saldo van den gewonen dienst van f 198.253 is door B. en W. ge steld op art. 1 Hoofdst. I der inkomsten, zoodat voor 1932 een bedrag van f 100.253 disponibel is. Dit bedrag zal noodig zijn. omdat er zeer belangrijke tegenval Iers op de rekening 1932 te boeken zijn. Die tegen vallers betreffen verhoogde uitgaven voor vverkloo- zenzorg, verhoogde reserveermg voor aflossing en rentebetaling en disagio dér leening 1932, verminder de uitkeering ingevolge de wet op de financieele ver houding, alsmede het niet ontvangen van achter stallige belastingen. Niettemin kon voor 1933 en sluitende begrooting worden geraamd( hoewel zich deze nadeelige facto ren voor een deel ook in dat jaar doen gelden), zon der dat het noodig was de belastingen en de tarie ven voor electriciteit, gas, en water te verhoogen, terwijl het ook niet noodig zal zijn een beroep te doen op den steun van Rijk en Provincie ten aanzien van werkverschaffing. Verschillende posten van gemeentewerken konden lager worden geraamd (in den kapitaaldienst is nog een bedrag van f 20 000 opgenomen voor stratenver- lichting en verbetering), het bedrag van f 15.000 voor reserve voor het Grondbedrijf behoefde, nu dat be drijf zelf reeds batige saldi alsmede reserves heeft gekweekt, niet te worden uitgetrokken. Voorts is re kening gehouden met de benoeming van een tweetal onderwijzers, twee nieuwe ambtenaren (typisten) en enkele andere zaken. Voor werkverschaffing was uitgetrokken f35.000. Bij nadere overweging is dit bedrag op den kapitaal- dienst gebracht, omdat het hier betrof aanleg van plantsoenen e.d. en het aanvankelijk geraamde be drag van f 140.000 als subsidie Burgerlijk Armbe stuur te laag bleek ie zijn. Dit laatste bedrag is nu met de f35.000 van de werkverschaffing gecombi neerd. Die f35.COO voor plantsoen-aanleg willen B. en W. t. z. t. dan kwijten uit de leeningsgelden. Hoewel zij de voorkeur zouden geven aan de andere wijze van handelen, meenen B. en W. dat er toch tegen een dergelijke regeling geen bzwaar kan bestaan. Een vrachtauto aangehouden. Bult 50 revolvers en doozen patronen. De marechaussee te Zundert heeft in den nacht van Maandag aan de grens aangehouden een uit België afkomstige au.o. In de auto bevonden zich twee, uit Nijmegen afkomstige personen. De mare- chaussée kon 50 revolvers en 50 doozen patronen in beslag nemen, terwijl ook op don auto beslag werd gelegd. Tijdens het verhoor verklaarden de bei de aangehoudenen, de wapens en munitie op last van een inwoner van Nijmegen te vervoeren. Direct werd de recherche te Nijmegen telefonisch verzocht huiszoeking bij den opdrachtgever te verrichten, aan welk verzoek werd voldaan. Deze huiszoeking heeft echter geen resultaat opgeleverd. Ligt met slagzij in een Engelsshe haven. Naar Lloyd's meldt is het Nederlandsche stoom schip „Batavier II", te Gravesend met bestemming Rotterdam, gisteren tijdens mist in aanvaring ge weest met het Britsche stoomschip „Foreland". De „Batavier II" bekwam aan bakboordsboeg bo ven de waterlijn belangrijke schade. Later werd nog geseind, dat de „Batavier II" thans langszij den pier van do Southern Railway te Gra vesend in Engeland ligt Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 708 m.M. Vooruitzichten: Vrij goed weer. Temperatuur: 4 gr. C. is 39 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hooqzijde E 103, Schagen. (iedipl Opticien Refractionist. Het noannderzoek doen wil gratis Wegens dreigend gevaar wordt een auto- busdienst stopgezet. Met Ingang van 17 Januari a.s. wordt de bewaking van den spoorwegovergang in den Veenweg te Stomp wijk. zooals gemeld, opgeheven. Het Tweede Kamerlid mevr. mr. BakkerNort heeft dienaangaande reeds eenige vragen tot den minister van Waterstaat gericht. Thans verneemt het „Hsbl." dat de autobusonderne ming V.I.O.S., die o.a. een autobusdienst onderhoudt tusschen NootdorpLeidenschendam en Veur, dezen dienst met Ingang van genoemden datum zal opheffen, omdat het uitzicht bij dezen spoorwegovergang niet toe laat de treinen te zien aankomen. Bovendien zijn de electrisohe treinen wegens het geringe geraas dat ze maken, niet te voren hoorbaar. Ten slotte besloot de VJ.OB.-onderneming tot dezen radicalen maatregel, om dat de sijnselheid der treinen op 't onderhavige traject zóó groot is, dat niet anders dan met levensgevaar de overweg gepasseerd kan worden. Wieringerwaard, 6 Januari 1933. Mijnheer de Redacteur, Ik verzoek u nogmaals beleefd eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Mochten wij eenige weken terug tot de conclusie zijn gekomen dat er in den. Raad dezer gemeente meestal 5 van de 7 raadsleden zijn die tegen stemmen als het gaat om verbetering van steun of betere ar beidsvoorwaarden, thans komen wij ook nog tot de onaangename ontdekking van een gerucht dat hier ter plaatse de ronde doet, ja zelfs van mond tot mond gaat. Er zou er onder deze heeren nog een zijn, die het niot te laag vindt om bij verschillende werkgevers er op aan te dringen, dat aan vaste arbeiders geen hooger loon wordt geboden dan a!s volgt: f.w. f 14 f 15. 't Ware m.i. noodig dat dergelijke individuen ook maar eens een jaar met een inkomen van f 14.— moesten toekomen of bij werkloosheid fS.50 te mo gen ontvangen van liet B. A. Daarom arbeiders hier uit deze omgeving, toont ook nu, nu de tijd daar is.xiiw solidariteit. Zorgt er voor dat deze niet besmet wordt met den naam van klaplooper. Wat mij betreft zou ik deze heeren loondrukkers vragen mij voor te rekenen hoe ik met een weekloon van f li h f 15 moet leven als men een gezin heeft van 5 personen, als daarvan betaald moot worden: brandstof, licht, water, slager, kruidenier, dokter en o verlij densfonds, enz., enz., kiecding nog buiten beschouwing gelaten. Hoe en op welke ma nier dit to doen? Indien hij hiertoe in staat is, ben ik bereid hem van antwoord te dienen OPMERKER. KERKCONCERT. Ter herdenking van het 10-jarig beslaan van het Ned. Herv. Kerkkoor, wordt Zondagavond a.s. in .'d Ned. Herv. Kerk een kerkconcert gegeven, waarbij de welwillende medewerking wordt verleend door den heer Joh. Rotgans alhier en door de Schager Orkest vereniging. (Zie de advertentie in dti nummer.) Het gebeurde op een marktdag in het plaatsje X. Een koopvrouw, staande achter een kar met citroe nen, prees luidkeels haan waar aan, toen plots uit hel eentonige geschuifel der marktbezoekers een heer met resoluten tred naar voren kwam en een drietal citroe nen a 5 cent kocht. Met eenigszins demonstratief ge baar haalde hij een groot zakmes te voorschijn en sneed 'n citroen middendoor. Wie beschrijft de verbazing "&a de koopvrouw en eenige tot stilstand gekomen schulfe- laars, toen hij een bankje van tien gulden uit de ci troen- haalde. Met een effen gezicht liet hij den twee den citroen hetzelfde lot ondergaan en opnieuw Itaalde hij er een nat blauw papiertje uit, waar de Nederland sche Bank gaarne tien klinkende guldens voor inwis selt. Inmiddels was het aantal omstanders aanmerke lijk gegroeid, dergelijke voorvallen blijven op een markt nimmer onopgemerkt, en de verbazing steeg ten top, toen de man ook de derde vrucht opensneed, en onver stoorbaar eveneens een bankbiljet eruit haalde. Nauwelijks was het publiek min of meer bekomen van het wonder, dat zij voor hun oogen hadden zien plaats vinden, of een der brutaalste onder hen kocht "nmitidellijk tien citroenen. Niet dikwijls werd een voorbeeld zoo vlug nagevolgd als dit. want er ontstond als het ware een razzia op de citroenkar. De koopvrouw kwam handen te kort. doch in minder dan tien minuten was er geen citroen meer op de kar te bekennen. Een ieder was druk bezig met het opensnijden van ziin gekochte citroenen; de koopers werden echter in hunne verwachtingen danig teleurge steld. daar in geen enkele citroen hel niet te versmaden tientje aanwezig bleek te zijn. Luide morrer'1 zochten zij naar den man, die hun deze poets gebakken had. Deze bleek echter spoorloos verdwenen en toen moest da arme koopvrouw eraan gelooven. die van medeplich tigheid beschuldigd werd. In optocht ging het naar het politiebureau, terwijl de koopvrouw duizend angsten uitstond. Aldaar bleek ech ter ook de zonderlinge heer aanwezig te zijn. die zich ontpopte als de beroemde goochelaar Dr. Callgar'. charmante wijze deelde hij het publiek mede, schuldig te zijn aan deze grap en liet het de keus, of de drie bankbiljetten van tien gulden in het busje var het plaat selijk armbestuur te deponeeren of de gekochte citroe nen te vergoeden. Het eerste voorstel werd mei alge- meene stemmen aangenomen en min o' meer wrang lachend (hetgeen waarschijnlijk aan cto citiunen !ag) trok het publiek af om op de markt verder te gaan schuifelen. Dien avond behoorde tot een der eerste bezoekers van do gastvoorstellsng van Dr. Caligari een klein burger vrouwtje. (Zie adv. in dit en volgende nos.)

Schager Courant | 1933 | | pagina 2