S PARTA Radioprogramma IEUWS VAN CHAGEN. Het einde van een held der Poolzee. Uit onze Omgeving. OPGER. 7 MEI 1911. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Schagen II—D.O.S.K.O. I, 2 uur, G. v. d. Kooij; Schagen III—Heldersche Boys 1, 12 uur, L. Tigche- Jaar. Andere elftallen vrijaf. Uit bovenstaand programma blijkt o.i. voldoende, dat het bij den N.H.V.B. nog niet heelemaal voor elkaar is. Onze adspiranten hebben in een maand reeds niet gespeeld! Nog een tekort aan echeidsrech.te.rs DE TRAINING. Alle spelende leden worden Vrijdagavond 8 uur im de zaal ,,Cérès" verwacht. Het is noodig, heeren, dat ge allen komt. Bovenstaande geldt vooral voor ons eerste elftal! VAN DE ELFTALCOMMISSIE. Elftallen voor Zondag 15 Januari. S p a r t a IID. O. S. K. O. I, aanvang 2 uur; D. Arnoldus; S. Breebaart, K. Rempt; P. Blaauboer, Jb. Molenaar, J. Hoornen; S. Paulusma, C. de Moor, E. Rus, J. Slingerland, G. Paulusma, Reserves: P Molenaar (1); K. S. Leguit (II). Sparta III—Held. Boys I, aanvang 12 uur: Veenstra; H. Middelbeek, T. Brantenaar; M. Slikker, A. Slikker, J. Broer; H. Uitterdijk, G. Lem, A. Keet, J. Hossen, P. Ruig. Reserves: C Tjalkens (I); W. Lem (II). De reserves dienen tijdig en in tenue aanwezig te zijn. Eventueele afberiohten uiterlijk Vrijdagavond 6 uur schriftelijk bij een der E.C.-leden. Zaterdag 14 Januari, om 2.30 uur: Comb. Adsp. A en B tegen Lutjewinkel. Adsplranten- elftal: T. Bijpost; A. de Wit, J. Peetoom; A. Uitterdijk, J. Gelder, Alb. Molenaar; J. Starreveld, T. Moransart, G Rempt, P Schoorl, L. Strijder. Eerste hulp bij ongevallen op het Voetbalveld. Wij meenen goed te doen in ons officieel nieuws ge durende eenige achtereenvolgende weken iets mede te deelen over Eerste Hulp bij Ongelukken tijdens voet ballen Het is te hopen, dat men een en ander echter nooit noodig zal hebben. De algemeene regel is dan ook: Weet men niet wat een speler is overkomen ot laat het zich zoo aanzien, dat het als ernstig moet worden aangenomen, aarzel niet, doch laat direct door een der omstanders een dokter halen. Dit is voor onze ven- eeniging Dr. H. U. Nanninga, Kneuzing. komt herhaaldelijk voor. Dit ontstaat indien door de inwerking van direct geweld (een stoot, slag, of val) en zonder dat een open wond ontstaat. Men spreekt evenwel niet meer van kneuzing, zoodra een gewricht of een been beschadigd is. Men spreekt DONDERDAG 12 JANUARI. HILVERSUM (1876 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconoert; 11.00 Kook- en Bakpraatje; 11.30 Vervolg Solistenconcert; 12.00 Tijdsein. Lunchconcert door Kamerorkest oJ.v. Louis Schmidt; 2.30 Verzorging zender; 2.45 Gramo foonmuziek; 3.00 Cursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Pianorecital door Elsa Nolthenius; 5.00 Een halfuurtje voor groote kinderen door Antoinette van Dijk; 5.30 Klein-orkest oJ.v. Nioo Treep; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7.00 Klein- orkest; 7.30 Engelsche les door Fred Fry; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Gramofoonmuziek; 8.15 Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum, m.m.v. Solisten; 10.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest; 11.00 Vaz Dlas 11.05 Gramo foonmuziek; 11.15 Kovacs Lajos; 12.00 Sluiting, HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; N.C.R.V. 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonmuziek; K.R.O.: 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest o.l.v. M. van 't Woud; N.C.R.V.: 2.00 Cursus fraaie hand werken; 3.00 Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Verzorging zen der; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Liederenrecital; 5.45 Cause rie; 6.15 „Onze Nederlandsche monumenten"; 6.45 Knip pen en versieren; 7.00 „Wat er op de wereld gebeurt", weekoverzicht door C. A. Crayé; 7.30 Politieberichten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Joodsch-Ohristelijke Getuigenis-avond; 9.15 Populaire orgelbespeling; 10.00 Vaz Dias; 10.10 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 1.30 Concert; 5.20 Concert; 6.35 Gramofoonmuziek; 6.50 Concert 8.20 Concert; 10.30 Gra mofoonmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkorkest; 7.30 Symphonie-orkest. BERLIJN (419 M.) 8.S0 Viool «n piano; 7.05 Populair concert; 9.20 Dans muziek. HAMBURG (372 M.) 5.55 Concert; 10.50 Concert; 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 7.50 Operamuziek; 9.50 Dansmuziek. KONINGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 5.55 Populair concert; 11.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Con cert; 7.25 Concert; 10.05 Gramofoonmuziek. LANGENBERG (472 M 6.05 Gramofoonmuziek; 12.20 Conoert; 6.15 Uitzending van de Zesdaagsche; 7.25 Lied und Tanz in Marokko; 9.50 Populaire dansmuziek; 11.00 Slo-t van de Zes daagsche. DAVENTRY (1554 M.) 1220 Orgelconcert door Reginald Foort; 1.05 Solisten conoert; 2.05 Concert 4.05 Dansmuziek; 4.35 Conoert; 7.50 Concert; 10.20 Pianorecital; 11.05 Dansmuziek PARIJS EIFFEL (1446 M.) 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS-RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.50 Jeugdconcert; 6.50 Gra mofoonmuziek; 7.40 Concert; 10.20 Gramofoonmuziek; 6.29 Gramofoonmuziek. dan, al naar gelang van den aard der beschadiging, van verstuiking, ontwrichting of van beenbreuk. Door kneuzing van inwendig gelegen deelen of orga nen kan een toestand ontstaan, die buitengewoon ge vaarlijk is. Dit is de inwendige kneuzing. Daarom heeren spelers of officials, wanneer men een en ander vermoedt, zeg dan niet direct: „Het is niets, 't komt wel weer in orde". Raadpleeg de vereenlgings- arts. Wat wij hier gaan bespreken is alleen als „voorloo- plge maatregelen" te beschouwen, niet als blijvende. De maatregelen die wij aangeven zijn goed totdat de dok ter komt De verschijnselen bij kneuzing zijn: De gekwetste heeft pijn, omdat zenuwen in den druk kwamen en ter plaatse trredt zwelling op, omdat bloed vaten geopend worden en dientengevolge bloed uit treedt. Wordt een grooter bloedvat geopend en treedt veel bloed uit. dan krijgt men een opzwelling die den vorm aanneemt van een bloedbuil. Door verandering van het, onder de huid uitgestort# bloed, neemt het getroffen lichaamsdeel in den loop der eerstvolgende dagen verschillende kleuren aan. Het ziet er eerst blauwachtig uit, vervolgens bruin, later groen en geel. Kijk bijv. eens een blauw oog. Allemaal wel eens gezien of vermoedelijk ook gehad. De verschijnse len van een inwendige kneuzing kunnen zeer verschillend zijn, al naar de plaats, waar een speler het geweld trof, b.v. het hoofd, de bonst, den rug of den buik, en al naar het "orgaan dat daarbij inwendig gekneusd werd. Voor alles dient men echter bij een ernstig ongeval, waarbij een zwaar geweld den speler trof, steeds op z'n hoede te zijn, steeds te denken aan de mogelijkheid van een inwendige kneuzing Do behandeling. Uit het bovenstaande moet reeds voldoende gebleken zijn, hoe moeilijk het dikwijls in de practijk is zelfs voor een deskundige, d.us in de eerste plaats voor den leek kneuzing, ver stuiking, ontwrichting en beenbreuk scherp van elkaar te onderscheiden. Men wachte er zich dus voor, een onderzoek in te stellen, doch dit aan den geneeskundige over te laten. Slechts in zeldzame gevallen, zal het u duidelijk zijn, of gij met een kneuzing, of een verstui king of een ontwrichting of met een beenbreuk te maken hebt. Meestal zullen we niet verder komen dan een vermoeden. Bij twijfel, welk der genoemde onge vallen den speler trof, moet gij dus altijd aan de moge lijkheid van het bestaan van het meer ernstige den ken en daarnaar handelen. Bij een oppervlakkige kneuzing zonder meer kunt gij door zachten druk van een koud voorwerp of koude omslagen de onderhuidsche bloe ding tot staan trachten te brengen en de pijn tegenr gaan. Bij een vermoeden van een kneuzing aan voet of enkel moogt gij, indien dit gewenscht wordt geacht, den schoen niet dan zeer voorzichtig verwijderen en bij een vermoedelijke kneuzing van borst of buik de klee- ren niet dan met groote behoedzaamheid losmaken. (Het kan zelfs noodig zijn, een schoen of kleedingstuk open te snijden of te knippen. Is het noodzakelijk (doch dit alleen in het uiterste geval), dat een gewonde wordt weggedragen, dan moet dit met de grootst mogelijke voorzichtigheid gebeuren. Over het verdere vervoer een volgenden keer. MILAAN (331 M.) 4.30 Gramofoonmuziek; 6.20 Gramofoonmuziek; 7.50 Id„ 8.20 Opera-uitzending. ROME (441 M.) 7.35 Gramofoonmuziek; 8.05 Symphonie-orkest. WEENEN (517 M.) 4.20 Populair concert; 8.30 Conoert. WARSCHAU (1412 M.) 5.20 Populair concert; 7.20 Idem; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Opera-Uitzending. BILJARTEN. De Biljartvereeniging Hollands Noorderkwartier zal dezen keer uitkomen met een team van 4 leden in de competitie van de 2 ronden van den Neder- landschen Biljartbond. De heeren zijn geplaatst te gen een viertal leden uit Haarlem, in de volgende volgorde: B. C. „Haarlem": P. Kobus 250 H. J. Metz 200 G. W. Metz 150 J. de Jager 150. „Hollands Noorderkwartier": J. Schenk Dz. 200 W. van Erp 150 J. Schenk Az. 150 C. Blaauboer 150. De wedstrijden zullen plaats vinden op Dinsdag 24 Januari bij den heer G. W. Metz te Haarlem en op Woensdag 8 Februari in het Noordhollandsch Koffie huis te Schagen. De winnaars van de teams zullen daarna uitkomen in de eindcompetitie, welke aangegeven zal worden door den Nederlandschen Biljartbond, waarschijnlijk te Utrecht. WIERINGERWAARD. Dinsdag j.1. heeft een biljartwedstrijd van Hollands Noorderkwartier plaats gehad tusschen een viertal leden van Schagen, de heeren: W. Streutker, R. Del ver, W. v. Ekeren en C. Bontes; van Wieringerwaard de heeren: K. Zijp, L. Koning, S. Kistemaker en A. Sleutel. Door de club van Schagen werden 10 partijen gewonnen en door Wieringerwaard 6 partijen. De wedstrijd had een gezellig en prettig verloop. SCHAGEN. Dinsdag j.1. speelde een viertal leden van de Bil- jartvereeniging Hollands Noorderkwartier, in de Cérès, de heeren: C. Blaauboer, Gorter, Aid. Kossen en J. Schenk, tegen een viertal leden van 't Zand, de heeren: W. de Wit, J. Brak, v. Woezik en Blokland. Er werden gespeeld 16 partijen, waarvan de Schager club 12 partijen heeft gewonnen en die van 'tZand 4 partijen. Het was een sportieve en genoegelijke avond. BARSINGERHORN. Dinsdag j.1. speelde een drietal leden van de Bil- jartvereeniging Hollands Noorderkwartier, de heeren: De Graaf, D. Jongejan en W. Blaauboer alhier, tegen een viertal uit Julianadorp. Door plotselinge verhin dering van één der leden was Barsingerhorn gedwon gen met slechts drie leden uit te komen. Van de 16 partijen die er gespeeld moesten worden, wist Barsingerhorn er 13 te winnen. Het was een zeer sportieve en genoegelijke avond. Het was jammer dat de heeren: A. Vader, C. Va der, A. Hoornsma en J. Constant, een viertal sterke spelers, dezen avond niets presteerden, wat we van hen niet gewoon zijn. Ds IJsbreker „Malychin" zinkende bij Spitsbergen. Door SVEN C. WINDLER. Drie mijlen van Spitsbergen vandaan is de Russische ijsbreker „Malychin" op de rotsen geloopen, zooals we uit de courantenberichten hebben kunnen vernemen. De oude strijder tegen het ijs en alle andere verschrikkin gen van het poolgebied, die ontelbare malen averij heeft opgeloopen en ontelbare malen weer hersteld is om op nieuw den strijd in te gaan, die ligt nu met zware slag zij in de IJszee. De pompen werken nog, doch ze kunnen niet meer volkomen aan het doel beantwoorden; het water dringt reeds de machinekamer binnen en dat is het begin van het einde. De 120 koppen tellende be manning staat van minuut tot minuut klaar om het schip te verlaten om over te gaan op den ijsbreker „Sa- dow" die langszij ligt. Voor het snelle, beproefde schip is er vermoedelijk geen hoop meer. Het zal verlaten worden, overgelaten aan zijn lot, doch het staat vast, dat de ruwe klanten uit het Poolgebied, die zijn be manning vormen ,<üt diep zullen gevoelen en misschien zelfs een traan zullen wegpinken uit hun onder velerlei omstandigheden droog blijvende oogen. De „Malychin" is dan ook geen willekeurig schip, waarmee men eens een reis maakt zonder er zich bij zonder aan te hechten. De „Malychin" is bij wijze van spreken een persoonlijkheid, zooals elk schip dat eigenlijk voor zijn bemanning moet zijn. En dan vertoonde heit karakter van de „Malychin" wel een bijzondere hulpvaardigheid en kracht en wie er ooit, zooals ik, eenige dagen of weken op heeft door gebracht en gezien heeft, hoe degelijk en betrouwbaar deze ijsbreker werkte, die kan nu een gevoel van ver slagenheid niet van zich afzetten. De „Malyohln" is op twee na de grootste ijsbreker ter wereld (na de „Lenin" en de „Krassin"); op het gebied van ijsbrekers zijn de Russen in den loop der tijden specialisten geworden, omdat zij den weg moesten vrijhouden naar het niet altijd ijsvrije Archangelsk. De „Malygin" is zoo merkwaardig beweeglijk, dat men alleen daarom al geneigd is om aan haar te denken als aan iets levends. Met haar scherpen van voren ge- kromden lagen boeg stootte zij tegen het ijs aan, en als het zoo niet meer ging, dan werden de aohterste tanks met water gevuld, de boeg steeg ver omhoog en schoof op bet ijs, het water werd uit de achterste tanks overgebracht naar die aan den boeg, steeds zwaarder drukte de „Malychin" op de ijsschotsen, totdat ze ein delijk sissend en knarsend onder haar gewicht braken. Dan zette de schroef aan den boeg zich in beweging de „Malychin" had zoowel van voren als van achteren schroeven de boot werd een eind achteruit gedreven en dan werd dezelfde manoeuvre herhaald. Zoo heeft zij zich herhaaldelijk dagen en weken achtereen door het dikste pakijs van de Poolzee gewerkt en zoo is zij, evenals haar commandant Professor Semoilovitsy, we reldberoemd geworden. Het eerst is de naam „Malychin" op aller lippen ge weest, toen de „Italia" expeditie van Generaal Nobile verongelukte. Een gedeelte der bemanning kwam met den gondel onzacht op het ijs en werd gered door vliegtuigen, waarbij de Noorsche pool onderzoek er Rüser Larsen zich ten zeerste onderscheidde. De zg. ballon- groep bleef eohter vermist, totdat een radio-amateur in Noord-Rusland de wanhopige berichten van den mar conist Biagni opving. Dadelijk gingen de „Malychin" en de „Krassin" er op uit, onvermoeid streden zij tegen het fjs, uren en dagen lang, totdat zij eindelijk de „Krassin" het eerst de ballongroep bereikten. De tra gische dood van den Zweedschen poolonderzoelcer Malm gren konden zij weliswaar niet verhinderen, doch de anderen, de Italianen en de Tsjech Behounek waren zonder de Russische ijsbrekers reddeloos verloren ge weest. Later kreeg de Duitsche touristemboot „Monte Sar- miento" bij Spitsbergen een ernstig defect aan de ma chine, zoodat zij hulpeloos ronddreef op de golven van de IJszee. Onder de vele schepen, die toesnelden om hulp te bieden, was het de „Malychin" die het schip in veilige haven bracht en de ruw uit hun droomen opgeschrikte tour is ten daarbij. De „Malychin" was het ook, die zoo betrouwbaar werkte, dat Eckener op zijn beroemde poolvlucht met de „Graf Zeppelin" met dezen ijsbreker een rendez- vous midden in de IJszee afsprak, waaraan van beide kanten dan ook schitterend werd voldaan. Weliswaar moest het luchtschip spoedig weer opstijgen in verband met den ijsgang, die voor de „Malyohin" natuurlijk geen bezwaar was, doch het oponthoud had toch lang genoeg geduurd om post uit te wisselen. De meest tragische bijzonderheid van deze ontmoeting was overigens, dat de ongelukkige „Nobile" zich aan boord van de „Maly chin" bevond. De man, die steeds geijverd had voor het principe „lichter dan de lucht" en die door zijn mislukte poolvlucht zijn ideaal de grootste schade had toegebracht, vooral in zijn eigen vaderland, zegt het nu door een ander verwezenlijkt. Dat alles is nu voorbij. De sterke Russische jongens zullen niet meer in de vol rook staande kajuit harmo- nika spelen en zonnebloempitten eten. Dat kleine, ge zellige vertrekje zal niet langer de Europeesche bescha ving in het Hooge Noorden vertegenwoordigen. De „Malychin" zal geen menschenlevens meer redden, geen nieuwe zeeweg meer zoeken, geen wetenschappelijk ma teriaal meer verzamelen. Het is haast niet te gelooven, voor wie eenmaal op de „Malychin" is geweest, het is, alsof er een vriend is heengegaan HA RENKARSPET. DIRKSHORN. Zondagavond gaf de tooneelvereen. .Nieuw Leven" een opvoering van Fabrlcius* tooneelspel „De Dorpsdok ter" in de tooneelzaal van den heer Pijper. Een vrij volle zaal heeft van een avond mooi tooneelspel genoten. Fabricius gaf zijn werk bovengenoemde titel en hij had er aan toe kunnen voegenof de noodlottige verwisse ling", aangezien het hoofdthema gebouwd is op de ver wisseling van twee even oude zuigelingen, waarvan de eene geboren is uit de geheime verhouding tusschen een dorpsdokter en de jonge Aalke Aikes, terwijijl do andere voortkwam uit een „regelmatiger" verhouding: het hu welijk van twee welgestelde Canadeezen. De jonge moeder van de laatste baby sterft en de andere moeder. Aalke, neemt op zich om het Canadee- sch kind te zoogen en naar Canada te trekken, met ach terlating van haar eigen kind dat de moedervoeding kon ontberen. Een radelooze moeder doet, gedreven door angst en schaamte voor de menschen deze stap, terwijl de vader „terug treedt" de vader: de jonge dokter. Alles heel gewoon, maar hier deed de moeder het on- gewetene: Het eigen bloed spreekt en zij voert niet het Canadeesche, maar het eigen kind met zich mee en laat dus de andere jongen achter... De auteur voert ons in het stuk in, op een tijdstip dat jaren na deze gebeurtenis gelegen is. De kinderen zijn inmiddels groot geworden en leven hun slechts door de moeder geweten leven. Natuurlijk ontstaan wrijving en moeilijkheden, raadselachtigheden en vermoedens, al les wisselt af: we zien in de boerderij-huiskamer de dokter als huisvriend, de moeder, de „voorspoedig" op gegroeide jonge landbouwerszoon. Jan Aikes (die dus later de echte niet blijkt te zijn) en die al omgang heeft met een meisje: Frieda Brinkman, de notaris en de stu dent Klaus Eeck (De „Canadees", maar inderdaad d« echte zoon). Al deze typen leven hun eigen leven in deze wereld van de verwisseling. Hetgeen nu verder ook een klucht zou kunnen worden, wordt nu tragedie: de verwisseling heeft zijn fatale gevolgen. De jonge Jan (die rondloopt met het somber vermoeden en tenslotte het weten dat de dokter zijn vader is) en de moeder Aal ke (die van dezen jongen niet kan houden, want het is haar kind niet) komen tot heftige zielsconflicten Over al waart het onuitgesprokene rond: ook de dokter durft zijn geheim niet te openbaren aan Jan. De moeder helt meer en meer in genegenheid naar de andere: de student; en deze genegenheid wordt on begrijpelijk voor den vermeenden zoon Jan. Het spel tusschen deze twee personen was voortref felijk. De figuur van de moeder als middelpunt, was gegeven vol kleur en sfeer. Haar zwaar geheim wordt tot obsessie en zij gaat er aan ten onder na het ge openbaard te hebben. Deze ontkn-ooping, gegeven in een gespannen houdende climax, werd sterk gespeeld. Twee geslagen, maar tot waarheid gekomen jonge menschen gaan hun leven verder: de een om grimmig te overwinnen en de ander om nog éénmaal in volle vaart van 't leven te genieten en dan „uit te stappen": de student! Den stuk, dat een kleine, maar uitstekende bezetting eischte.. Veel ongezegds moest door expressie zijn uit drukking vinden. Het masker was van veel beteekenis. De rol van Floorke werd door Mevr. Brommer v. d. Molen goed gegeven: licht ontvlambaar, licht op de hand, een onbezorgd kamermeisje. We zagen verder een fiissohe bijrol van Jan's meisje (Mej. Annie Berkhou wer) het nog zuivere recht-toe recht-aan karakter werd goed vertolkt. De notarisrol leek ons behalve de zog- ging, ook in den persoon minder gelukkig. De he,r Slik is geen type voor zooiets; hem ligt beter het kluchtige, daarvoor heeft hij alles mee, hier ontbrak hem het no taris-cachet wel wa.t. De dorpsdokter (de heer K Wit) in alle opzichten heel mooi: reëel spel met keurige uit spraak en geen „dilettantisch" optreden. Hij wist won derwel den toon van het gewone te treffen. Zijn on danks dokter-zijn toch kleine ziel. zijn angst en ver twijfeling waren goed gespeeld. Aalke (Mevr. v. Dord Nieman) gaf prima spel: het wrange vand it door angst en verdriet doorslopen leven was overtuigend gegeven. Overigens een eenigszins onsympathieke figuur, deze vrouw en juist dit zóó te geven was prachtig gdragen spelen van hoor. De studentenrol was in goede handen bij den heer Bullooper. Het vlotte, losse, verkwistende aan deze figuur waren mooi gegeven Een echte losbol met een diepliggend, maar zuiver hart! Daar zat vaart in, Als tegenligger de figuur van Jan, stil en stug werker, moeilijk van zegging: de boerenzoon. De rol was in goede handen bij den heer Schenk, ook de figuur deed veel goeds. Dus al met al een goede ver tooning op een aardig ingerichte hoerenkamer. H E E R H T7 n n W .4 A B n Tot vasten besteller in den kring Zuid is benoemd de heer H. Berkmans, thans in deze functie werk zaam te Zandvoort. In een sloot nabij den Basserweg werd een rij wiel aangetroffen, dat vermoedelijk reeds eenige da gen tewater had gelegen en waaromtrent inlichtin gen worden gevraagd. Naar we vernemen, zal door den heer P. Joon een nieuwe woning worden gebouwd in het centrum der gemeente op een stuk bouwterrein, aangekocht van het erf der „Hoeve Molenzicht Ook door den heer A. de Boer zal op het terrein van zijn eenigen tijd geloden verbrande hoeve een nieuwe huismanswoning worden gebouwd. Nog zeer dubieus schijnt het te zijn of op de ter reinen van de ook afgebrande woningen, resp. eige naars de heeren K. de Boer Jz., J. Wagenaar en C. Bart, nieuwbouw zal plaats vinden. Dit laatste is zeer zeker een nauw met den econo- mischen toestand verbonden verschijnsel, dat tot na denken stemt en een beeld geeft van de groote waar devermindering der landerijen. Als tijdelijk kracht ter secretarie werd aangesteld de heer Boukes, voorheen werkzaam als volontair ter secretarie te Blokker. W1ERINGEN DEN OEVER. Film Zuiderzeewerken. Voor gebruik tijdens de jaarbeurs te Milaan, welke van 12 tot en met 27 April a.s. aldaar zal worden ge houden, is uit Italië het verzoek ontvangen te mogen beschikken over een film der Zuiderzeewerken. De N.V. Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M.U.Z.) te Wieringen heeft daartoe welwillend hare. van Italiaan- schen tekst voorziene, door de Haghefilm opgenomen Zuiderzeefilm, waarin tevens de sluiting van de „Vlie- ter" is opgenomen, afgestaan. In verband met de belangstelling tevens in Amerika voor deze film is voor gebruik aldaar eveneens een copie van de film beschikbaar gesteld. Verkeer over Afsluitdijk. Daar de werkzaamheden aan de draaibrug te Korn- werderzand inmiddels zijn gereed gekomen is de afsluit dijk wederom voor het verkeer d.w.z, uitsluitend voor bezitters van daartoe door de directie der Zuiderzeewer ken afgegeven vergunningen, opengesteld. TANGEND IJ K Het Bestuur van de Gemeenschappelijke LichtbedriJ- ven voor Langendijk en St. Pancras heeft aan het Ge organiseerd Overleg een voorstel van loonsverlaging voor het personeel doen toekomen, welke verlaging neerkomt op 6 pet. van het loon, waarbij de eerste 25 pet. wordt vrijgelaten, alzoo overeenkomende met de salariskorting van Burgemeesters, secretarissen en ont vangers, We vernamen, dat de omzet aan de Langendijker vei lingen over 1932 ongeveer 30 pet. lager is dan die van het vorige jaar. In De Streek doet zich hetzelfde ver schijnsel voor. De omzet aan de veiling De Tuinbouw was in het afgeloopen jaar f 1.485.800 tegen in 1931 nog f 1.895.100. Als men bedenkt, dat de omzet van 1931 slechts ruim de helft was van een normalen omzet, dan volgt daar wel uit, hoe uiterst moeilijk de toestand van de tuinbouwers is. ZÜIDSCHARWOUDE. Op de Zuurkoolfabrlek van de firma Kramer hebben wegens gevorderd seizoen weer een aantal arbeiders ge daan gekregen. H 0 0 Q W 0 V D AARTSWOUD. Maandag werd voor het Kantongerecht te Hoorn o.a. behandeld de zaak tegen O. de KI. en V., de hier in den omtrek welbekende verkoopers van de hoog frequente bestralingsapparaten. Door Burgemeester Hoogenboom was destijds tegen hen een vervolging in gesteld. De Kantonrechter veroordeelde beiden wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde, tot de hoog ste straf, n.1. f 300 boete of 100 dagen hechtenis. De verdachten waren niet aanwezig. ZIJ P E Het aantal leerlingen cler O. L. scholen in deze ge meente bedroeg op 1 Januari 1933, 549, t.w. te Bur- gerbrug 100, te St. Maartensbrug 98, te Schagerbrug 108, te Oudesluis 99, te 't Zand 56 en te Petten 88. De Minister heeft de steunregeling voor werkloozo landarbeiders in deze gemeente wederom verlengd en wel tot 25 Februari 1933. ZUID-ZIJPE. Naar wij vernemen, werden door de wijkverpleeg ster alhier in het afgeloopen jaar niet minder dan 4100 bezoeken afgelegd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7