De Sigaret, het beeld ven den modernen tijd. Speelwoede in het Oosten. Brieven over Engeland. - Kort verhaal De Huwelijksreis 7 Januari 1933. Engeland kent den lsten Januari niet als een feestdag. Als de eerste van het jaar niet, zooals toevallig dit jaar het geval was, op Zondag valt, gaat het heele leven zijn gewonen gang op dien dag. Alle winkels zijn open, alle kantoren eveneens, de scholen alleen zijn gesloten, maar niet om den Nieuwjaarslag. Feitelijk is het nieuwe jaar voor den Engelschman dan ook reeds een week eerder begonnen. Niet in den letterlijken zin natuurlijk. In Engeland weet men even goed als wij, dat December 31 dagen heeft, en dat pas bij klokslag 12 te middernacht van dien laatsten 31sten het nieuwe jaar een aanvang neemt. Maar men voelt naar het schijnt, dat de scheidingslijn op den 25sten valt Dat blijkt trouwens terstond uit de Engelsche kerst kaarten. Steeds meer. zooals ik in mijn vorigen brief schreef, komen die kerstkaarten ook bij ons in zwang, maar altijd staat op de onze niets dan: Vroolijk Kerst feest. te lezen. Op de Engelsche daarentegen: Vroolijk Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar. Wat is meer natuurlijk, dan dat men iemand geen ge lukkig nieuw jaar .wenscht op den lsten Januari, wan neer men het acht dagen geleden al gedaan heeft? Je kunt van het goede ook te veel krijgen. En toch, het natuurlijke is niet altijd waar. Wij Hol landers ziin al jaren lang bezig den Engelschen Kerst mis in volle glorie in te lijven. Maar de Engelschen zijn even hard bezig onze Oudejaarsviering tot hun eigen dom te maken De Nieuwjaarsdag moge een gewone werkdag zijn. Oudejaarsavond is ook in Engeland een feestavond geworden. Eigenlijk heel overbodig dat ik dat vertel Alsof U niet, evengoed als ik. Daventry heeft aangezet op den 31sten. van tien voor half twaalf tot tien voor half een. Laat ik dus liever een en ander vertellen over de wijze, waarop ditmaal Londen, of althans het deftige gedeelte van Londen, het oude jaar heeft uitgeluid. En daar we moeilijk te weten kunnen komen, hoe de di recteur van de Bank of Engeland, of de Minister van Buitenlandsche Zaken hun Oudejaarsavond in huiselij- ken kring hebben doorgebracht, als ze dit althans heb ben gedaan, zullen we maar eens zien. hoe het in de hotels is toegegaan. U kent zeker de deftige Londensche hotels even goed als ik, van naam. Zooals we ook de deftige Amsterdam- sche hotels kennen: het Amstel hotel. Victoria, de Doe len. Waarschijnlijk bent U. evenals ik, een weinig schuw, er een beetje intiemer mee kennis te maken. We kun nen het allemaal best missen, natuurlijk, maar het ljjkt net. of je niet lekker slaapt, wanneer je twaalf gulden moet betalen voor logies en ontbijt. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik hotels in Londen als Claridge's heel goed ken. van buiten. Maar ik heb er nooit een voetstap binnen in gezet. De portier ziet er zoo geweldig deftig uit. en er liggen zulke dikke loopers. zelfs bij den In gang, waar U en ik een stevige mat zouden leggen. Welnu, als we op den 31sten van het thans afgeloopen jaar een bezoek aan Claridge's gebracht zouden hebben, zouden we daar onze oogen hebben kunnen uitkijken aan twaalf schoone jonge dames, die ons met lieve, milddadige handen kostelijke geschenken zouden hebben aangeboden. Natuurlijk zouden wij zelf per slot van re kening die geschenken betaald hebben, maar dat is een prozaïsche overweging, die pas op den lsten Januari tot ons zou zijn doorgedrongen, tegelijk met de hotelreke ning. Het Berkeley Hotel was geheel versierd met rood, groen en oranje, en leek veel meer een Japanschen tuin dan een nuchter hotel. De gasten zagen daar, op klok slag van twaalf, de geboorte van het nieuwe jaar. Een lief jong meisje, dat 1933 heette, stapte er bij het slaan van de klok uit een grooten wereldbol. Ook in het Metropole had een geboorte plaats, maar daar trad de nieuwe wereldburger te voorschijn uit de wijzerplaat van een groote Big Ben klok, die op dat oogenblik twaalf zware slagen liet dreunen door de hotelzalen. Nog eigenaardiger was de geboorte van 1933 in Gros- venor House, waar de pasgeborene haar entree maakte uit een reusachtige kerstpudding, Het was een vroolijk kindje, want zij zette terstond het welbekende lied Auld Lang Syne in. Natuurlijk voelden de gasten, dat dat een voorbeeld was voor hen. om na te volgen, en zin gend werd het nieuwe jaar ingewijd. Het Savoy Hotel was geheel veranderd in een oude Engelsche plattelands kermis, en de Ritz in een zon- nigen tuin. Het Mayfair Hotel vond, dat een beetje po litiek niet misplaatst zou zjjn bij het afscheid van 1932, maar dan politiek van de zonnige zijde. Door een wij zen en edelmoedigen Uncle Sam werd de heele schulden kwestie op de meest gelukkige en voldoening gevende wijze voor goed geregeld. En zoo zouden we nog geruimen tijd kunnen door gaan. Maar voorloopig nemen we afscheid van de ho tels, en gaan eens even een kijkje nemen op straat. Achter de St. Paul's Kerk, in St. Paul's Churchyard, zijn de Londensche Schotten bijeen gekomen, en hon derden. die Schotland alleen maar uit boeken en van plaatjes kennen. Daar, in de open lucht is het nieuwe jaar met luid gezang ingehaald. En nog heel iets anders hadden we kunnen zden in een ander gedeelte van Londen. Maar daarvoor hadden we niet moeten wachten tot twaalf uur, want dan zou den we veel te laat gekomen zijn. Precies half negen was er een geweldige drukte op de perrons van Vlcto- Door HANS WERNER. EVELINE poederde met trillende vingers haar wipneusje. Nog enkele minuten en ze zou ver trekken voor haar huwelijksreis. En die ge dachte had op het oogenblik meer verschrikking dan vreugde. Het was geheel iets anders dan verloofd te zjjn met Rudolf, met hem uit te gaan, met hem te flirten... En nu was zij met hem naar het stadhuis ge gaan en... nu was zij getrouwd. De plechtige woorden klonken min of meer dreigend na in haar hoofd. „Voor het leven..." en een geheel leven is lang. En per slot, al was hij Ru, hij was tooh zoo vreemd... niet iemand, die bij haar hoorde, zooals haar broers, zooals haar moeder. Tranen welden in haar oogen. juist toen haar moeder binnenkwam. Die verborg haar eigen ontroering onder scherts en een glimlach. „Dwaas kind... Je houdt toch van Ru. En denk eens aan, wat een heerlijken huwelijksreis jullie nu gaan ma ken... eerst naar Parijs, dan naar de Rivièra... Die beste tante Klara, om jullie daartoe in de gelegenheid te stel len!... „Ja, het is erg aardig van haar", zei Eveline met tril lende stem. „Maar... ik wou liever niet weg". Ze sloeg plotseling haar armen om den hals van haar moeder. „Ik wou liever niet..." „Kom. Eveline... schat... ben jij nou een flink meis je?" suste haar moeder. En om haar wat af te leiden, begon ze zakelijk: „Heb je alles? Poeder je neus nog eens... Stel je voor, dat je Ru een rooden neus laat zien op zijn huwelijksdag!" Eveline lachte flauwtjes. ria Station. Meer dan duizend jonge menschen, stevige wandelaars van beide sexen, waren daar te zamen ge komen, met het doel Londen op den laatsten avotnd van het jaar te verlaten. Zij gingen onder leiding van den heer S. P. B. Mais. Het is zeer wel mogelijk, dat U de stem van den heer Mais kent. Hij houdt vaak lezingen over mooie gedeelten van Engeland voor de B.B.C. Ik heb althans al heel wat keeren naar zijn voordrachten zitten luiste ren. En een betere leider dan Mr. Mais zou er voor dit Oudejaarsuitstapje moeilijk te vinden zijn geweest. Dit gezelschap van meer dan duizer.d enthousiaste wandelaars nam kaartjes naar Hassocks, een flink stuk van Londen verwijderd, in elk geval meer dan een uur sporen. In Hassocks, dat in Sussex ligt, ten Zuiden van Londen, werd de trein verlaten, en de stoet begaf zich wandelend naar den Devil's Dyke. Ongetwijfeld zal hij daar genoeg bekijks bij gehad hebben, want de duizend wandelaars hadden zich voorzien van branden de lampions. En aangezien de afstand van het station Hassocks tot den Devil's Dyke een kilometer of acht bedraagt, moet die lampionsoptocht een mooi gezicht hebben opgeleverd in den donkeren nacht. Nu moet ik beginnen met te vertellen, dat die Devil's Dyke heel^naal geen dijk is, zooals U misschien zou denken. Juist het tegengestelde, zou ik haast zeggen: het is een geweldige geul in de aarde. En aangezien dit ravijn, zooals we het zouden kunnen noemen, op betrekkelijk korten afstand van de badplaats Brighton ligt, zult U begrijpen, dat Brighton het als een van zijn attracties heeft geannexeerd voor zijn zomergasten. Uitstapjes naar den Devil's Dyke staan op het pro gramma van lederen bezoeker van Brighton, en sinds er een kabel-overgang is gemaakt van de eene zijde van het ravijn naar de andere, kunnen de bezoekers zich ook laten overzetten. Het was naar dezen Devil's Dyke, dat Mr. Mais zijn wandelaars leidde in den nacht van het oude jaar. Tegen tien uur was de groep (een beetje klein woord voor een partij van meer dan duizend), te Hassocks aangekomen. Tusschen elf en half twaalf werd de Devil's Dyke bereikt. Daar werd eerst een geweldig vuur aangelegd, en toen dat lustig brandde, werd de tijd tot twaalf uur gevuld met vroolijke liederen. Ruzie over den juisten tijd be hoefde men niet te maken., want er was een draagbare radio meegenomen, zoodat de duizend bij het slaan va.n de Big-Ben elkander hun gelukwenschen konden doen toekomen. Zij zijn daarna van den Devil's Dyke naar Brighton gewandeld, hebben daar den nacht verder dansend doorgebracht, om den volgenden morgen per eersten trein naar Londen terug te keeren. Maar ik heb nu genoeg verteld om U te laten zien, dat de Oudejaarsavond thans lang niet ongemerkt voorbijgaat in Engeland. Or.dertuschen is mijn brief te lang geworden om U, zooals ik eerst van plan was, ook nog iets te vertellen van de Oudejaarsavondviering in een niet wérkelijk bestaand hotel, het „Imperia! Palace' van Arnold Bennett. De lezing van dit boek moet ik dus aan U zelf overlaten, en dat is een genot, dat U kunt hebben voor den prijs van vijf shilling; de beste geldbelegging, waarmee U kunt beginnen in het nieuwe jaar. In moeilijke tijden stijgt het verbruik. Interessante mededeelingen omtrent het rookgenoi. Door Dr. H. WESTERMAN. De uitvinder van de sigaret is ons niet bij name be kend, doch het moet een Egyptisch soldaat geweest zijn die in den oorlog tusschen Egypte en Turkije van 1832 1833, dus ongeveer een eeuw geleden bij gebrek aan een pijp de eerste sigaret vervaardigde. In dien tijd had men nog voorlaadgeweren en de hoeveelheid kruit, wel ke voor het afschieten van een kogel benoodigd was, werd in een papieren cylindertje gedaan en in dien vorm aan de soldaten uitgereikt. Onze soldaat kwam nu op 't idee, zoo'n papieren cylindertje te laten leeg- loopen en met tabak te vullen, om zich tijdelijk te be helpen. De sigaret, welke hij zoo vervaardigde, smaakte hem echter zoo goed, dat hij in het geheel niet meer naar zijn pijp terug verlangde. Andere soldaten namen het sigaretten maken van hem over, de Turken keken het van de Egyptenaren af en de legeraanvoerders peinsden over steeds nieuwe straffen om aan het roe keloos verspillen van kruit een einde te maken... EEN KALMEEREND MIDDEL. Het gaf hun weinig. De sigaret is een troost in slechte tijden. De wereldoorlog deed het verbruik van sigaretten stijgen tot het viervoudige en in Amerika alleen worden er thans per maand 500 millioen sigaretten meer ge rookt dan voor October 1929. Het aantal sigaretten, dat thans een eeuw na de uitvinding ervan dagelijks over de geheele wereld wordt opgerookt, wordt geschat op een milliard. Er zijn zelfs menschen. die de moreelë inzinking der Duitsche troepen en den daardoor bepaal den afloop van den wereldoorlog toeschrijven aan het feit, dat de Duitsche soldaten sigaretten kregen van kersebladeren e.d. met slechts zeer weinig tabak erin. terwijl de legers der gealliseerden steeds goede sigaret ten kregen. De sigaretten werden met name door het Engelsche legerbestuur van evenveel belang voor het moreel der troepen geacht als het eten. Dat is zeer juist gezien, want de soldaten kunnen den kalmeerenden in vloed van de sigaretten niet missen. Voor een sigaar hebben zij daarentegen geen tijd, terwijl een pijp telkens opnieuw moet worden aangestoken. Op critieke momenten is de sigaret reeds meermalen een steun gebleken. Toen de „Titanic" verging met de bemanning en zelfs nog vele passagiers aan boord, maar omdat slechts een deel der sloepen kon worden neerge laten. werden er aan de ten doode opgeschrevenen siga retten uitgedeeld. Hetzelfde is gedurende den oorlog voorgekomen aan boord van getorpedeerde oorlogssche pen. HOE DE SIGARET NAAR EUROPA KWAM De sigaretten-industrie is het eerst ontstaan In Egypte, doch werd spoedig daarna ook ingevoerd in Turkije, waar men beter in staat bleek om fijne ta bakssoorten te verbouwen en met elkaar te vermen gen. In de Levant werden er veel sigaretten gerookt, doch eerst in den Krim-oorlog (1853) kwam men vla de Fransche en Engelsche soldaten ook in de West- Een uurtje later zaten ze in een coupé, alleen. Eve line deed wanhopige pogingen om het prettig te vin den. Dat was toch niet meer dan natuurlijk? Ze had het immers altijd prettig gevonden bij Ru? Maar iets was er anders nu... ze wist zelf niet wat. En hij was óók stil. Huiverde een paar maal en vond het kil. En zijn oogen hadden een vreemden, roodaohtigen glans. Even .stokte haar hart van angst. Ze had nooit gemerkt dat Ru dronk... maar den vorigen avond had hij een soupertje aan zijn vrienden gegeven. Zou zij zóó haar huwelijksreis moeten beginnen? Maar zijn kalme, rustige toon stelde haar gerust. „Kom Evie... we gaan dineeren... Ik vind, dat het hier tocht" En Eveline volgde hem naar de restaura tiewagen hoewel niet in 't minst hongerig. .Hier is het tenminste beter", merkte Ru op. Eveline keek verwonderd. Het was afschuwelijk warm in de restauratie wagen. Tijdens het diner deed zij de ontdekking. Ru was ziek Wat hij tenslotte toegaf. „Ik heb mijn best gedaan om het te verbergen, maar ik voel me beroerd... Ik heb koorts... zeker kou gevat..." Eveline's hart zonk haar in de schoenen. Ru ziek... en niemand om te hulp te roepen... Maar ze hield zich dapper, zeide troostend, dat het wel gauw over zou gaan en zocht den conducteur op, die de bedden gereed maakte. Een half uur later zat zij naast zijn bed, met haar koud handje in zijn gloeiende vingers. De koorts werd erger en erger. „Laat de gordijntjes neer... heelemaal"... Dien toon kende zij niet. Ru woelde heen en weer. Mopperde nu en dan. „Mijn hoofd barst... heb je niet wat te drinken...? Krijk ik het haast? Schiet toch op!" Eveline's oogen verwijdden zich. Ze kon wel zien, dat hij niet heelemaal bij zijn zinnen was. Tenslotte kroop ze zelf in bed en sliep onrustig tot den volgenden morgen. Ru was nog altijd ziek. Met moeite kwam hij overeind, toen zij in Parijs arriveerden Ze stapten in een taxi en Ru zei onverschillig: „Een hotel... Een goed!" Het was een paleis. Eveline dacht triestig aan alle plannetjes, die ze gemaakt hadden voor Parijs. P.u zag er zonderling uit; rood met vreemde oogen. Hij was Europeesche landen tot het rooken van sigaretten. Toch kan in dien tijd de sigaret nog niet de sigaar en de pijp verdringen, want de Turksche tabak was duur en de sigaretten moesten met de hand worden gemaakt. Slechts rijke menschen konden geregeld sigaretten roo ken; alleen in Rusland kwam het meer algemeen in zwang en moest men b.v. in de treinen afzonderlijke coupé's voor niet-rookers aanwijzen. Een van de be kendste sigarettenrookers was de Engelsche Koning Eduard VTII, die eens als Prins van Wales bij een be zoek aan Egypte een pak. e Egyptische sigaretten kreeg en sindsdien niet anders meer wilde rooken. Zoo bracht hij het in de mode, doch algemeen werd het sigarettenrooken eerst, toen de sigaretten machinaal gefabriceeerd konden worden, terwijl bovendien eenige Amerikaansche staten de lichte goudbruine tabak pro duceerden, die zoo gewild is voor sigaretten en goed- kooper is dan de Turksche. De sigarettenmachine werd uitgevonden in de tachtiger jaren en deed toen reeds het werk van 76 meisjes. Tegenwoordig rollen de ma chines al 50.000 sigaretten per uur, terwij] de beste sigarettenrolster er hoogstens 2500 per dag aflevert. De laatste jaren is ook in Azië de pijp meer en meer door de sigaret verdrongen. In Japan worden thans driemaal zooveel sigaretten gerookt als in 1914, in Chi na en Korea tweemaal zooveel. Zelfs in Perzië, het traditioneele bólwerk van de pijp, wordt tegenwoordig voor eigen gebruik meer sigaretten- dan pijptabak ver bouwd. De Amerikaansche industrie heeft in het Verre Oosten veel propaganda gemaakt voor de sigaret door sigaretten uit te laten deelen, waarbij de bevolking ge toond werd hoe ze gerookt moesten worden. Inplaats van geld werden ook diverse producten van het betrok ken land in betaling aangenomen, terwijl voor de arme Een der oudste Engelsche afbeeldingen, waarop een sigaret voorkomt. Het rooken van sigaretten werd onwillekeurig vereenzelvigd met drinken en kaartspelen. uiterst prikkelbaar en Eveline hield met moeite hare tranen in. Den volgenden morgen werd zij wakker, met een ge voel, of zij geradbraakt was. In verbazing staarde ze naar Ru in het andere bed. Ze herinnerde zich niet da delijk, dat ze getrouwd was. Ru, ongeschoren, bleek, met verwarde haren, wendde zich naar haar om. „De dokter heeft je naar bed gebracht... je hebt óók koorts. Ik vrees, dat je het van mij hebt... griep is aan stekelijk," Eveline keek hem aan, wendde dan haar oogen af en zei beleefd koel: „Je kunt het niet helpen. Ru." „We zullen wel gauw opknappen", merkte hij hoopvol op. Zij zweeg. Na eenigen tijd vroeg hij, niet op zijn gemak: „Heb ik toen... ik het zoo te pakken had... veel gezegd?" „Teveel", zei Eveline koel. „O... toch niet...? Evie... ik kon er niets aan doen... als ik koorts heb. weet ik niet meer wat ik zeg..." „Het was in ieder geval niet prettig, om dat mee te maken", zei ze met onvaste stem. Ze keek hardnekkig een anderen kant op. Dat ongeschoren gezicht in het andere bed boezemde haar schrik en angst in. Daarmee in één kamer, dag en nacht!" „Evie... je huilt toch niet?" „Griep... maakt altijd 'n beetje down", snikte Eveline „Ik wou dat ik maar thuis was." Rudolf zuchtte. „Arme schat... We zullen wel gauw opknappen. Het schijnt een goed hotel. Een aardige kamer". 's Middags sleepte Ru zioh van zijn bed naar de tele foon en bestelde thee. De dokter kwam. Hoelang het duren kon? Ja, dat viel niet te zeggen... minstens nog een week... Dien avond dineerden zij voor het eerst samen; een tafeltje stond tusschen hun bedden. Eveline deed wan hopige pogingen hem niet aan te kijken. Dit benam haar het. beetje eetlust. En de dagen sleepten zioh voort. De koortsaanvallen keerden telkens terug. Het duurde acht volle dagen, voordat Ru goed genoeg was om op te staan. Eveline had nog altijd koorts. Toen hij, wat onzeker nog en slap. maar geschoren en gebaad, was verdwenen, sleepte zij zich uit bed naar Een Hollandscha karikatuur van omstreeks 1835: een sol daat rookt „plichtmatig" een sigaret, zulks in verband met een tabaksverordening, wel ke ten doel had om den Nederlandschen handel te bevorderen. Chineesche koelies de gelegenheid werd opengesteld, slechts één sigaret en éen lucifer tegelijk te koopen. Dit brengt ons weer de merkwaardige samenloop van omstandigheden te binnen, dat tegelijk met de sigaret ook de lucifer is uitgevonden en wel In 1832 door Do- menico Chlgliano in het kleine Italiaanache plaatsje Dogliani. Het is echter niet zeker, dat zijn uitvinding de oudste Is; in Engeland zouden reeds in 1829 lucifers zijn vervaardigd. Hoe dat ook zij, In elk geval zijn de sigaret en de lucifer ongeveer even oud en kunnen wij veilig aannemen, dat zonder de lucifer de sigaret nooit zoo populair was geworden. IETS OVER DE SIGARET. Veel ouder dan de sigaret is de sigaar. Dit is een Spaansche uitvinding. Zij zagen de Indianen tabak rooken in maisbladeren gerold en ook wel de rook in- haleeren met behulp van een IJ-vor-.-'ge buis, waarvan de beide, naast elkaar liggende uiteinden in de neusga ten werden geplaatst. Dit eigenaardige voorwerp werd „tabaco" genoemd en deze naam ging ook over op do bladeren, welke erin werden verbrand. Veie Spanjaar den legden er zich nu op toe om In hun eigen tuin tabak te kweeken en de bekende Italiaansche Casanova zegt zelfs, dat hij in 1769 in Spanje sigaretten heeft zien rooken. Het staat echter niet vast, dat dit ook in papier gerolde sigaretten waren, zooals wij ze thans kennen; vermoedelijk waren het kleine sigaartjes. Het verbruik van sigaren is de eerste dertig jaren van deze eeuw vrijwel constant gebleven en na het intreden dor malaise eenigszins gedaald. Rijk Is arm en arm is rijk. Bijna geen nacht in Sjanghai gaat voorbij of het een of ander vermogen verwisselt van eigenaar. Ieder, die wel eens een Chineesche havenstad bezocht en daar eenigen tijd doorbracht, zal ons kunnen Inlich ten over de speelwoede der Oostaziaten. Er zijn weinig Chineezen, die van huis uit met-speler" zijn. Zoowel de bankdirecteur als de koeli wagen kansen en meestal meer dan goed voor hen zijn. Dat in de voorname Shanghalsche clubs den geheelen nacht wordt doorge speeld, is op zichzelf niets bijzonders want overal op do wereld maken de gokkers van den nacht een dag. maar nergens gebeurt dat zoo Intensief als ln het Hemelsche Rijk en omliggende gebieden. Er gaat geen nacht voorbij of het een of andere vermogen verwisselt van eigenaar. In 't algemeen is de Chinees een bijna be angstigend fair speler. Menschen, die een fortuin ver liezen, staan op zonder een spier van hun gezicht to vertrekken, maken een beleefde buiging voor hun tegen stander en verdwijnen. Het komt niet zelden voor. dat iemand, die een dag tevoren een millioen zilveren dol lars bezat, thans als riskja-man bij den haven staat. Nog erger is het met de verslaafdheid aan het spel, waaronder de kleine man gebukt gaat. Wie door de armenwijk van Hongkong heeft gezworven, weet dat dat de afgrijselijkste en grauwste buurt van honger lijders is, die er op de wereld bestaat. Zij overtreft het Londensche East-end in vervallenheid en onzindelijk heid. In straten, op pleinen, voor huisdeuren en ln de onbeschrijfelijk vieze kroegen, overal wordt gespeeld. Men doet het er met gescheurde kleeren aan en met een leege maag, maar er wordt zonder onderbreking gegokt, soms om belachelijk kleine bedragen, doch altijd hartstochtelijk en met veel uithoudingsvermogen. Hier verdoen koelies en riksja-lieden hun loon, bede laars raken er het geld kwijt, dat ze overdag bij elkaar wisten te krijgen. De politie vindt het bijna nooit nood zakelijk in te grijpen. Man beschouwt de speelwoede als een volksziekte, waartegen niemand bij machte is iets te doen. Overigens hebben, zooals reeds gezegd, zelden ruzies plaats. Een enkele keer loopt het mis en' dan ia de oorzaak gewoonlijk valsch spel, een misdrijf waaraan de Chinees zich overigens niet vaak schuldig maakt. De hazardspelen, die het meest in den smaak vallen zijn een soort domino en roulette. Kaarten zijn in China vrijwel onbekend. den spiegel. En een kreunen kwam over haar lippen, toen zij zichzelf zag. Ze spande al haar kraohten in en sloot zich in de bad kamer op met haar toiletdoos. Een half uur later kwam zij uitgeput, maar tevreden te voorschijn en zei in zich zelf, terwijl ze weer in bed viel: „Als ik sterf, wil ik tenminste, dat Ru het betreurt" Een kwartier later kwam Ru, hij had rozen bij zich en een flesch parfum en was zoo lief en opgewekt als vroeger. Eveline lag naar hem te kijken en nu hij er weer verzorgd en gezond uitzag, week haar stille ont zetting en voelde zij weer Iets van de oude vreugde om zijn bijzijn. Per slot van rekening kon je dit wel in de kamer velen... dag en nacht... Ru deed wat hij kon om den slechten Indruk af ta wisschen en Eveline ontdooide. Hij was zoo zorgzaam en geduldig, weigerde hardnekkig om uit te gaan. wan delde alleen eiken dag een eindje op order van den dok ter. Eindelijk... negentien dagen na hun aankomst, kon Eveline op reis. Ru ging met een stralend gezicht naar beneden om de rekening te betalen, terwijl zij nog een paar kleinigheden pakte. Toen hij terugkwam Btraalde zijn gezicht niet meer. „Wat is er?" „Er is... dat ik de rekening betaald heb. En dat we nu precies genoeg hebben om naar huis te gaan." Ze staarde hem aan. „Wat? Is alles..." „We hebben negentien dagen geleefd ln wat me het duurste hotel van Parijs lijkt... dat en de doktersreke ning... Het spijt me vreeselijk voor jou, schat." Eveline kwam naar hem toe en streek over zijn haar „Trek het je niet aan... het is eenmaal gebeurd. Later lachen we erom... Laten we maar gauw naar huis gaan"» „Je bent een engel", zei hij en drukte haar tegen zich aan. Dus kocht hij biljetten en dien avond verlieten zij Parijs zonder er iets van gezien te hebben. „We zullen het 't volgend jaar overdoen... als Ik op slag krijg", beloofde Ru, met haar hand in de zijne. Eveline leunde tegen hem aan. Ze straalde van welbehagen en zei: „Wat heerlijk... zoo met z'n beidjes in 'n coupé!" (Nadrukverboden).

Schager Courant | 1933 | | pagina 8