llnieei Niws- Aluiitmit- Luüiiillil Schagen als centrum litoliMiikiir. Sparta II Dosko I. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. van het Niet minder dan negen lijnen er bij. DE SPEENVARKENS. Toch brandstichting op de Atlantique? ZONDAG A.S. Aankoop van duinterrein in Noord-Holland. Liefdesdrama te Nijmegen Nieuwe onlusten in Spanje Het einde van een smokkelaff aire Zaterdag 14 Januari 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9210 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- ientiën nog zooveel mogelijk in het eerstuit.komend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, Inhegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN CONCESSIES AAN DE H.A.B.O. Officieus vernemen wij, dat door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland de navol gende autobus-concessies aan de N.V. H.A. B.O. zijn verleend: Schagen - Schagerbrug - Oudesluis - Kleine Sluis. Schagen - Dirkshorn - Oudkarspel - Alkmaar. Schagen - Schagerbrug - Buurtje - 't Zand - Anna Paulowna - de Kooij - Den Helder. Schagen - Schagerbrug - St. Maartensbrug - Burgerbrug - Zijpersluis - Krabbendam - Alkmaar. Schagen - Zijdewind - 't Veld - Heerhugo- waard - Alkmaar. Schagen - Kolhorn - Middenmeer - Terp - Oude Zeug. Schagen - Kolhorn - Slootdorp - Den Oever. Schagen - 't Wad - Wieringerwaard - Sloot- dorp - Den Oever. Medemblik - Aartswoud - Oudkarspel - Kam perduin. Moerbeek - Schoorldam - Schoorl. Den Oever - Aartswoud - Alkmaar. Schagen - Winkel - Hoogwoud - Spanbroek. Hieruit blijkt, dat niet minder dan negen autobusdiensten op Schagen zullen samenkomen, zoodat het beoogde doel, om Schagen tot centrum van het autobus-ver keer te maken, ruimschoots is bereikt. Scha gen krijgt thans goede verbinding met ver schillende plaatsen, die geen of slechts zeer gebrekkige verbinding met Schagen hadden. Eenige duizenden voor de con sumptie gered. - Ze zullen op de buitenlandsche markt gebracht worden. - Proef om een ander ge deelte in Amsterdam te distribu eeren. Volgens een communiqué uit Den Haag toegezonden, la de Varkens Centrale er in geslaagd voor een gedeel te der aangekoohte 100.000 speenvarkens een bestem ming te vinden, waardoor deze beesten niet vernietigd behoeven te worden.. De speenvarkens, welke de vol gende week door de Varkens Centrale afgenomen zul len worden, zijn bestemd voor oonsumptie in export. Zij zullen worden vervoerd naar eenige fabrieken in ons land, die voor den export werken en op de buitenland sche markt worden gebracht. Het betreft hier eenige duizenden speenvarkens. Omtrent een regeling voor de overige dieren is nog plets bekend; met de plaatselijke crieis-comité's is men nog niet tot overeenstemming gekomen. Tot op heden is echter nog geen enkel speenvarken vernietigd, aldus besluit het oommuniqué. Amsterdam zal een proef nemen. B. en W. van Amsterdam hebben besloten een proef te nemen, die zal staan onder leiding van dr. Van der Laan. Tegen een gering bedrag zal het vleesch be schikbaar worden gesteld. Het zal kunnen worden af gehaald op bons. Er zullen gemiddeld per week 3000 4000 van deze speenvarkens worden aangevoerd. Het staat nog niet vast of de dieren te Amsterdam of el ders zullen worden geslacht. Worden ze elders geslacht, dan zal het vleesch in de hoofdstad herkeurd worden. Wanneer de proef slaagt, dan zal distributie over de stad geschieden, waardoor het vleesch op verschillen de plaatsen in de stad verkrijgbaar zal worden gesteld. Hevige onweders In den Congo. Acht personen gedood. Naar uit Brussel aan de „Tel." wordt gemeld, heeft volgens een telegram uit den Congo in de streek van Bumba een hevig onweer gewoed. De bliksem ia op verscheidene plaatsen ingeslagen, o.m. in een Portu- geesche rijstpellerij, waar zes negers werden gedood, als mede voor een regeeringsbureau, waar twee inlandsche vrouwen doodelijk getroffen werden. Verscheiden per sonen, echter geen Europeanen, werden gewond. Een aanwijzing dat er kwaadwil ligheid In het spel is. Verkla ring van een taxichauffeur. Reuter meldt uit Parijs: Het „Journal des Débats" publiceert een telegram uit Bordeaux, waarin wordt gezegd, dat degenen, die het onderzoek hebben geleid inzake de ramp op de „Atlantique", vernomen hebben dat den Maandag, voorafgaande »aan het vertrek van de „Atlantique' van Pauillac naar Havre, een taxichauffeur van Bor deaux naar Pauillac een man zou hebben vervoerd, die een pakket bij zich had. Deze man zou zich aan boord van bet schip hebben begeven, en twintig mi nuten later met ledige handen zijn teruggekeerd. Deze geschiedenis zou op zich zelf niets bijzonders hebben, indien men thans niet wist dat de heer De Bourayne, hoofdadministrateur bij de Marine, den volgenden dag een anoniemen brief ontving, waar in werd aangekondigd dat de „Atlantique" op weg naar Havre in brand zou vliegen. Aanvang 2 uur. Voor 't provnciaal waterleiding bedrijf. Gedeputeerde Staten achten geen grond voor vrees aan wezig, dat door wateronttrekking schade zal ontstaan. Onzeker heid omtrent IJselmeer. Zooals onzen lezers bekend, heeft het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord Holland ongeveer een week of drie geleden, betreffende aankoop van duinterreinen, groot 986 H.Agelegen in de gemeen ten Egmond-Binnen en Egmond aan Zee, welke gronden eventueel voor waterwinning door het Prov. Waterleidingbedrijf zouden worden gebruikt, nogal wat gemoederen in beweging gebracht. Ook in de afdeelingen van Provinciale Staten gaf dit voorstel aanleiding tot uitvoerige beschouwingen, die hoofdzakelijk betrekking hadden op de combina tie van waterreserve en natuurmonument, op den koopprijs (f570.800), op de onderlinge verdeeling der lasten tusschen Provinc'e en P W. N. e n op de eventueele gevolgen van wateront trekking a. aanliggende cultuurgron den. Vooral aan dit laatste wijdden verscheiden le den bijzondere aandacht. Hoewel zij wisten dat het slechts ging om een reserve vcor watenvinning, en dat het IJselmeer in de toekomst wellicht verdere wateronttrekking aan de duinen overbodig zou ma ken, toch vreesden zij, dat men bij toenemende wa terbehoefte toch tot de onttrekking van water, met alle nadeelige gevolgen voor aangrenzende cultuur gronden zou overgaan, waarbij bloerabollenkweeke- rijen in haar bestaan zouden worden bedreigd. Zij wezen op Wijk aan Zee en Duin. waar bloem- bollenbedrijven ten gevolge van de wateronttrekking waren verlaten. Enkele leden wilden daarom zeker heid hebben, dat. de provincie de daarbij betrokkenen schadeloos zou stellen, indien zij broodeloos werden of indien hun kapitaal vernietigd werd Het lid van Ged. Staten, de heer Bruch. wees op het prachtige winningsgebied dat het waterleiding bedrijf aan de duinen heeft Toch zijn de transport kosten te hoog; verzoeting van het IJselmeer zal de gewenschte oplossing voor het vraagstuk kunnen ge ven, doch zekerheid heeft men uiteraard niet, dat de kwaliteit van het water in de toekomst aan de te stel len eischen zal voldoen. Deze kwestie wordt echter bestudeerd. Ged. Staten achten het een gelukkige omstandig heid, dat hun streven om een reserve voor watervoor ziening te vormen, kan samengaan met uitbreiding der recreatie-oorden voor het publiek. Indien echter het geo-hvdrologisch onderzoek ongunstig uitvalt, dan gaat de koop niet door. Volgens den heer Bruch en zijn adviseurs is de vrees, die door de bollenkweekers gekoesterd wordt, ongemotiveerd. Naar de vaststaande meening van den directeur van het P.W.N. zal de schade niet op treden bij diepwaterwinning, warabij het water wordt onttrokken, dat zich onder practisch waterdichte la gen bevindt. Het is uitgesloten, dat de omliggende gronden schade zouden ondervinden. De onlangs geconstateerde verlaging van het grond water zou volgens spr. geweten moeten worden aan den geringen regenval in de voorafgaande periode, n.1. in den winter 1931—1932; als zeker mag worden aangenomen, dat een nuttige regenval van 25 c.M. een verhooging van het peil van het grondwater van 1 M. bereikt; blijft echter die regenperiode uit, dan uit zich het verschijnsel in een zeer sterke daling van het peil. Doch ook al zou de vrees gegrond zijn, dan zouden toch de belangen der watervoorziening moe'en voor gaan. Indien wetenschappelijk zou kunnen worden vastgesteld, dat schade geleden werd, dan zou het college bereid zijn de consequenties van dien toestand nader onder het oog te zien. Vrouw met een mes in den rag gestoken en in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Op de Groote Markt te Nijmegen heeft zich gister middag een liefdesdrama afgespeeld. Een werklooze kellner leefde van zijn vrouw gescheiden. De man had reeds meermalen pogingen aangewend om tot een verzoening te komen. Ook gisternamiddag had hij hierover met de vrouw gesproken. Op de Groote Markt gekomen, heeft de man daarop in hoogst op gewonden toestand de vrouw met een mes een die pen steek in den rug toegebracht. De vrouw zakte op het trottoir voor den winkel van de firma Moeys ineen. Zij werd aanstonds den winkel binnengedra gen. Politie en een geneesheer werden gewaarschuwd. De vrouw, die hevig bloedde, en in de rechterlong ge troffen bleek te zijn, werd voorloopig verbonden en is toen per auto naar het Sint Canisius-ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is uiterst ernstig. De dader sloeg na het volvoeren van zijn daad op de vlucht, maar werd in de Korte Burchtstraat door een politie agent ge grepen en naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Commissaris Alard heeft hem hier het eer ste verhoor afgenomen. De man was sterk onder den indruk van het gebeurde en gaf snikkend een onsa menhangend verhaal. De politie stelt nog een nader onderzoek in. Bij fouilleering werd op den dader geen mes ge vonden. De man verklaarde dit wapen, een gewoon knipmes, gedurende zijn vlucht te hebben weggewor pen. De getroffen vrouw was in gezelschap van haar zuster. Deze was door het gebeurde zoo ontdaan, dat zij in de Flezclstraat. voor den winkel van de firma Wouters het bewustzijn verloor. Hierdoor deed in de stad het gerucht de ronde, dat de man ook een twee de vrouw gestoken had. Dit is niet het geval geweest. GEVECHTEN IN MEXICO. Tusschen regeeringstroepen en Christeros. Uit MEXICO CITY, 13 Jan. (V.D.): In verband met de maatregelen der regeering tegen de katholieke kerk in Mexico, is het in het grens district Jalisco tot hevige gevechten gekomen tus schen Mexicaansche regeeringstroepen en de regee- ringsvijandige aanhangers der z.g. Christeris, d.i. een nieuw gestichte groep, welke de rechten der katho lieke kerk wil verdedigen. Twee afdeelingen der Christeros werden verslagen. Zij hebben acht dooden achtergelaten, terwijl velen hunner gewond werden. Chineesche stellingen opnieuw gebombardeerd. Uit Moekden: Naar officieel wordt medegedeeld heb ben eenige Japansche bombardementsvliegtuigen Don derdag de Chineesche stellingen bij Sjanghaikwan op nieuw met bommen bestookt De verbindingen tusschen het Chineesche front en den staf der troepen zijn geheel verbroken. Het vertrouwde adres voor VERGROOTINGEN: FOTOGR. ATELIER ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. Geopend dagelijks, ook 's Zondags. Opstandelingen de bergen in gedreven. Daden van sabotage bij de spoorwegen. Uit MADRID, 13 Jan. (V.D.): Naar uit Medina Sidonia in de provincie Cadiz wordt gemeld, is het daar wederom tot, botsingen met de politie gekomen. In verband hiermede is een po litiemacht van 500 man geconcentreerd, die er in slaagden een troep van 400 bewapende opstandelin gen het bergland in te drijven, waar zij verdedigings- stellingen betrokken. De daden van sabotage bij de spoorwegen houden aan. Wederom zijn verscheidene treinen ontspoord, waarbij groote materieele schade is aangericht. Het totaal aantal der bommen, die bij de omwentelings poging zijn geworpen, wordt geschat op 10.000. Regeeringscrisis? Bij geruchte verluidt, dat in verband met de laatste onlusten een regeeringscrisis voor de deur staat. Do sociaal-democraten zouden van meening zijn. dat hun positie zou worden ondermijnd, wanneer zij van de regeering zouden blijven deel uit maken. Van den Zuid-Express MadridIrun zijn drie wa gens uit de rails geloopen. Personen werden niet gewond. Zeer hooge straffen uitgesproken. Boeten van 700.000 Mark. DUSSELDORP. 13 Januari. (V.D.) Het Schepengerecht heeft Vrijdag den in geheel West- Duitschland beruchten smokkelaar Schomer, een 23-ja- rigen jongen man uit Grefrath bij Creveld, die den laat- sten tijd te Venlo verblijf hield, wegens belastingont duiking veroordeeld tot een geldboete van 700.000 R.M., subs. 1 jaar gevangenisstraf en bovendien tot een ge vangenisstraf van 3 jaren en twee weken wegens over treding van de wet op het rijverkeer met auto's. W. Huth uit Grefrath werd eveneens veroordeeld tot een geldboete van 700.000 R.M. subs. 1 jaar gevangenis straf en bovendien tot een gevangenisstraf van 3 mnd. Bedde verdachten hadden 9 Januari j.1. bij Cranen- burg met een gepantserde vrachtauto de Nederland- sche grens overschreden. Bij Meerenbusch waren zij aangehouden door Duitsche tolbeambten, doch op het laatste oogenblik waren zij er nog in geslaagd te ont komen. Bij de achtervolging was de auto der douane in botsing gekomen met een van den anderen kant na derenden vrachtwagen. De wagen kon eerst worden opgespoord in een garage te Dusseldorp, waar hij in beslag werd genomen. De wagen bevatte 12 centenaren fijne tabak. De beide smokkelaars werden later gear resteerd. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C NIEUWLAND BERGEN. BOERDERIJ en TUINDER IJ. Varkensaccijns verhoogd. Met 10 pet. tot 10 cent per Kg. geslacht ge wicht. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft het bedrag, bedoeld in art. 5. b, A van het Crisisvarkens besluit 1932. voor de periode van 15 Jan. tot en met 11 Febr. 1933 bepaald op 10 ct. per Kg. geslacht gewicht tot dusver bedroeg het 9 cents met dien verstande, dat ten aanzien van gecastreerde beeren, welke voor de varkensfokkerij hebben gediend en uitsluitend voor eigen gebruik geslacht worden, dit bedrag verminderd wordt met 95 pet. Deensche varkensfokkers nemen maatregelen. Berperking der productie. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt hebben de Deen sche varkensfokkers zich onderling verbonden in de eerste vier maanden van dit jaar het aantal varkens, dat zij naar de abattoirs plegen te zenden, met een vijfde to verminderen. Zij hopen op deze wijze de varkensmarkt te verbeteren Invoer van melkroom in België. Contingenteering aanstaande. De Belgische regeering zal den import van melkroom tijdelijk contingenteeren op de importbasis der jaren 1930 en 1931, in afwachting van do evenredigheidstarie ven, die binnen enkele weken worden Ingevoerd. Deze contingcnteering is binnenkort te verwachten. Vermoedelijk echter zal zij slechts van tijdelijken aard ?ijn, daar naar gezegd, de invoer van boter en room naar alle waarschijnlijkheid eerlang weer vrij zal wor den. Boter débacle. Onze export sedert 1929 met 57% pet. der hoeveelheid en 80 pet. der waarde gedaald De export naar Duitschlnnd met resp. 72% en 87 pet. Ongekend lage marktprijs. De Leeuwarder commissie-noteering, de groothandels- prijs voor boter, bedraagt deze week 69 cents. Deze notering bedroeg vorige jaar, medio Februari, toen de toestand in de veehouderij reeds seloht was, nog f 1.42 Bij menschenheugenis, zoo schrijft het „Hsbl." 1» zulk een lage Januari-prijs voor boter dan ook niet voorgekomen! Zelfs met den accijns van 90 cents of 130 pet. der waarde is de boterprijs voor den consu ment nog laag voor dezen tijd van het jaar, n.1. 90 a 95 cents per pond in den winkel. De afbraakprijs, wel ken de boter op 't oogenblik op de vrije markt maakt, is spoedig verklaard, waneer men ziet, dat blijkens de iui«»t verschenen in- en uitvoerstatistiek in 't afgeloopen jaar slechts 20 millioen Kg. boter werd uitgevoerd, te gen 33 in 1931; 42 in 1930; 47 in 1929, 1928 en daarvoor. Onze boterexport heeft dus een tuimeling gemaakt van 47 milioen kilo in de jaren vóór 1930 tot 20 millioen kilo In 't afgeloopen jaar. Een achteruitgang dus met 57% pet! De waaide daalde in dien zelfden tijd van 87 millioen gulden, tot 18 millioen gulden, dus met 80 pet.! Het sterkste was natuurlijk de achteruitgang van den uitvoer naar Duitschland, welk land in normale iaren 76 a 79 pet. ven al onze exportboter afnam. Boter-export naar Duitschland: 1929: 36.083 ton, f 66.490.000; 1930: 31.390 ton f 47.787.000; 1931: 18.958 ton f 23.610.000; 1932: 9.885 ton f 8.879.000. De hoeveelheid van on zen boterexport naar Duitsch land ls dus sedert 1929, dus drie jaren geleden, gedaald met 72% pet. en de waarde zoowaar met 87 pet. Omzet aan Marktvereeniging te Hoogkarspel De omzet aan de Marktvereeniging te Hoogkarspel bedroeg in 1931 f 124.011.01 tegen f 70.338 in 1932. De flinke omzet over 1932 is in hoofdzaak te danken aan het slagen der bloemkoolveiling, waarmede men in 1932 ia begonnen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1