ZEER APARTE JAPON. (7739) Deze japon geeft een zeer apart en modern I geheel en kan van zwarte wollen stof of fluweel [jnet witte garneering, jzoowel voor middag- ials avondjapon die- ,nen. Bijzonder char- imant is dit model look indien het van een mooi lichte tint jgrijs gemaakt wordt met omgeslagen [mouwopslagen en re vers van rood of ■oud-blauw. Deze gar neering kan zoowel van stof, zijden crêpe, fluweel of satijn ge maakt worden, het geen afhangt van de min of meer ge- kleede bestemming, die men aan heM geheel denkt te ge ven. Het lijfje is iets ruimer dan de bovenkant van den rok en wordt inge- rimpeld, terwijl de ruimte verdeeld wordt. De mouwlijn valt zeer laag, terwijl de mouw wijd uitloopt en met een kleine opslag wordt afge werkt. De rok heeft zooals de mode dit eischt slechts een eenzijdige garneering, bestaande uit schuin opgeknipte zijbaan met knoopgarneering. Patronen verkrijgbaar tot *a met maat 48. |£rijs ƒ0.58. Gelegenheidsiurk. VOOR MEISJES VAN 5—9 JAAR. Dit vlotte jurkje leent zich het meest om van een dunne soepele stof gemaakt te wor den. In de eerste plaats komt een of andar gewerkt kunstzijdje in aanmerking, verder crêpe de chine, of zeer dunne wollen stof bijv. cachemire. Het kan naar verkiezing met of zonder pofmouwtje gedragen worden en indien dit laatste gewenscht wordt, moet het bij de bestelling worden opgegeven. Langs de min of meer ovale hals komt een smalle pas waaronder een niet zeer ruime kraag komt, die vóór een uitgetande vorm heeft met fantasieknoopjes, die het ge heel breken; de achterzijde heeft een kleine puntvorm. De ruime ceintuur wordt om het middsl geplooid en op de achterzijde gestikt. Patronen f0.58. (7759) De mode brengt ons nog steeds alle mogelijke soorten jumpers en ■blouses, zoodat een eenvoudige zesbaans ïok hierbij zeker op Bijn plaats is. Slanke figuurtjes Stullen de blouse on der den rok kunnen dragen, en daarom gaarne een stofcein- tuur op den rok dragen, voor niet gezette dames is de over de rok vallende blouse te verkiezen en wordt alles wat on- noodige dikte geeft, dus zelfs een ceintuur vermeden. 7 759 Het werken van zoo'n eenvoudig rokje ver- leischt weinig tijd en moeite en wanneer de heup wijdte, ruim gemeten over het dikste deel der heupen aangegeven is, dan zal, aan de hand van het patroon, een niet buitengewoon ervaren naai ster, dit model zonder veel moeite kunnen maken. Niet vergeten moet worden om bij het knip pen ruime naden aan te knippen, om zoo mo gelijk hier of daar, b.v. aan de taille iets uit (e kunnen leggen, indien dit noodig Jc: Patronen verkrijgbaar tot en met m>at 50. Kitts ƒ0.40. DIEREN ALS GESCHENKEN Kuren van hondjes en egels. door TINE BREEBAART. Een levend dier is soms een buitengewoon aardig geschenk, maar toch moet men er voorzichtig mee zijn, want men weet nooit van tevoren, hoe het geval zich zal ontwik kelen. Zoo heb ik eens van een neef een jong hondje cadeau gekregen, waar ik heel blij mee was, want ik heb altijd van dieren gehouden. Mijn neef had bovendien verteld, dat het hondje zindelijk en bijzonder waak zaam was. Helaas bleek hij het beestje niet te kennen. De kleine comediant. Het had heelemaal niet de loffelijke eigen schappen, die men zindelijkheid noemt. Het was wel slim genoeg, om zijn ongerechtig heden in verborgen hoekjes te deponeeren en ais het daarvoor beknord werd, kwispelde het vroolijk met zijn staartje en deed alsof het niets met de zaak te maken had. Slaai kon ik hem niet goed geven, want hij zag zulke snoode plannen direct aan mijn ge zicht en ging dan op zijn rug liggen met uitgestrekte pooten. Als ik hem dan bij zijn nekvel pakte, kromde hij zijn lijf en spartel de zoo dat ik hem gauw weer moest loslaten. Dan ging hij spelen met de zweep, waar ik hem mee had willen slaan en vroeg met een smeekenden blik in zijn donkere hon- denoogen om vergeving. Waakzaamheid Ik heb nog nooit een hond gezien met zulke sprekende oogen die zoo goed kon tooneelspelen. Het ergste was het nog ge steld met zijn hooggeroemde waakzaamheid. Bij het minste geluid, dat hem niet beviel, begon hij te blaffen en als er gebeld werd of als de telefoon ging, was het niet meer te harden. Wij kregen bovendien moeilijk heden, doordat hij zoo vijandig was tegen vreemden. Hij gromde venijnig tegen onze goede kennissen, die geregeld bij ons aan huis kwamen. Op zekeren dag, beet hij zelfs den postbode in het been; toen heb ik hem weggegeven aan mijn broer die buiten woont. Ik krijg een egel. Een goede kennis, die wist dat ik eiken zomer bij dien broer ga logeeren, schreef mij eens een brief of zijn egel in de zomervacan- tie met mij mee naar buiten mocht. Hij ging naar het buitenland en had niemand om voor het dier te zorgen. Het onaange name van de zaak was, dat hij mij den egel dadelijk liet brengen ook, hoewel ik pas een week later naar mijn broer zou gaan. Ik moest het dier dus al dien tijd thuis in de stad verzorgen. Gelukkig kon ik nog juist mijn vriend telefonisch bereiken om hem te vragen, wat 't diertje te eten moest hebben. Het bleek, dat de egel regenwormen, naakte slakken en hazelwormen als bijzondere lek kernijen beschouwde, maar dat hij overigens ook vruchten en allerlei insecten at, b.v. kakkerlakken. Verder vertelde mijn vriend, dat ik weinig last van hem zou hebben, om dat hij veel sliep, en dat het een aardig beestje was, want als men „Pummeltje" riep, kwam hij uit zijn schuilhoek te voorschijn en liet zich op zijn buikje krauwen. Pummeltje is zoek. Nu, naakte slakken en hazelwormen kon ik hem alvast niet geven. Wel had de meid geklaagd over het groote aantal kakkerlak ken in de keuken. Ik keek rond naar den egel, maar hij was verdwenen. Toen ik ging telefoneeren, zat hij nog op het karpet en nu was hij weg. De heele familie riep „Pum meltje!", en kroop over den grond; wij zochten op de onmogelijkste plaatsen en eindelijk vond ik hem in mijn studeerkamer Hij zat er tusschen een paar in varkensleer gebond enboeken en had het zich gemakke lijk gemaakt. Zijn borstels waren volkomen glad en hij keek mij met zijn lichte oogjes in het bruingeel behaarde snuitje heel vrien delijk aan. 'n Zonderlinge liefhebberij. Later bemerkten wij, dat mijn vriend hem op een merkwaardige manier tam gemaakt had. Als hij aan zijn schrijftafel zat, moest het egeltje daar ook zitten tusschen de boeken; het bleek, dat hij altijd in varkens leer gebonden boeken uitzocht en weer een paar dagen later bemerkten wij, dat hij aan de hoekjes ervan knabbelde. Van die lief hebberij heb ik in geen enkel handboek over Erinaceae iets gelezen. Toen we het eenmaal wisten, maakte de meid een platte kist met een laag bladeren en mos voor ham klaar en gewoonlijk bleef hij daar zoet in liggen. Zij was erg op hém gesteld, want hij had haar keuken in twee dagen van kakkerlakken ge reinigd en die deugd kon door niets afbreuk worden gedaan. De scherpe lucht van zijn speeksel nam zij gaarne op den koop toe, evenals het nachtelijk lawaai. Nachtelijke tochten. *s Nachts ging hij n.1. op jacht en dan scharrelde hij overal rond. Ik was dan ook heel blij, toen ik hem in een mand kon zet ten om hem mee naar buiten te nemen. In den trein kroop hij er nog eenmaal uit, waar een oude dame vreeselijk van schrok, maar verder ging alles van een leien dakje. Buiten was hij in zijn element en hebben wij nog veel pleizier van hem gehad, want hij kwam altijd als hij geroepen werd. Hij speelde ook met de honden, hoewel die een beetje bang waren voor zijn stekels. De logeerpartij van den egel is dus nog betrekkelijk goed afge- loopen, maar toch zou ik niemand aanraden, zijn vrienden met een dergelijk geschenk te „verblijden". Practisch Allerlei SPIEGELGLAS. Stukken van gebroken spiegels moet men, indien ze althans groot genoeg zijn, niet weggooien, maar er cirkelvormige of wel ova len plateaux van laten snijden. Een kanten kleedje in het midden der ta fel en hierop het spiegelglas met een vaasje bloemen geeft een zeer aardig effect. Huisjapon met lange blousemouwen. Eenvoudig van model en maaksel is deze huisjapon, die in dezen tijd van het jaar evenwel meer practisch nut heeft, indien er lange mouwen in gezet worden. De mouw is in raglan-modsl, zoodat de noodige ruimte over de buste verkregen wordt door twee plooitjes, die even onder den arm in horizontale richting in het voor pand aan de binnenzijde gestikt worden. De zeer aparte dubbele kraag wo'-dt, indien fantasiestof verwerkt wordt, effen gemaakt en met een schuin biesje afgewerkt. De rok bestaat uit 4 baantjes, drie aan de voorzijde, waarvan de middelste met punten op de zijbaantjes gestikt wordt, terwijl de achterbaan uit één rechte baan bestaat, die een weinig klokt aan den onderkant. Een effen ceintuur wordt om het middel ge dragen. Het model dezer japon leent zich even eens voor meer gekleede huisjapon, bijv. van zwart wollen stof met zijden kraag, die aan de zijkanten met.eenige rijen kraaltjes in clair de lune, zilver,.of goud wordt gegar neerd. hetgeen altijd een apart geheel geeft, omdat men eigen smaak kan laten gaan. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52 Prijs f0.58. Nuttige wenken in de huishouding. (VOOR ALLES GEZONDHEID!) Er zijn van die middeltjes, die men zoo noode kan missen in de huishouding. Wij hebben er hier een aantal voor verzameld. U zoudt ze kunnen uitknippen en opplakken in een schrift. Hebt u dan iets roodig, dan kunt u het even naslaan! Als gummi huishoudhandschoenen door het liggen hard geworden zijn, kunt u ze meestal weer soepel krijgen, door ze flink te wrijven met een warmen flanellen doek. Helpt dit niet, neem dan een schoenendoos, zet daarin een schoteltje benzine en beves tig de handschoenen met een draad tegen den deksel. Sluit de doos, plak de kieren dicht met papier en na een of twee dagen heeft de verdampte benzine de handschoe nen weer soepel gemaakt. Men kan zoo voorzichtig zijn als men maar wil, maar nu en dan komen er op een boek of op een belangrijk papier wel eens vet vlekken. Meestal zijn het geleende boeken, waarmee zoo'n ongeluk gebeurt. Overkomt u zoo iets. dan kunt u die vlekken, zoolang deze versch zijn, heel goed verwijderen, door ze te bedekken met een laagje magnesia. Het verdient aanbeveling ze altijd in huis te hebben, voor vetvlekken op kleeding. Om winterhanden te voorkomen, is het noodig ze regelmatig in te smeren. Wacht niet tot uw handen reeds beginnen te springen. Naast de bekende huismiddelen, zooals glycerine, vaseline, lanoline, glyce rine met kamferspiritus, zijn er ook bekende merkartikelen tegen winterhanden en tal van vette crèmes. Voor 't schoonhouden van de handen is een stukje puimsteen absoluut onmisbaar. Zonder dit nuttige product zult u niet ge makkelijk een inktvlek van de vingers kun nen krijgen. Neemt u nieuwe schoenen, dan moet u een kleine hoeveelheid ricinus-olie koopen. Als u het leer daarmee heel dun inwrijft, zal het veel langer duren voor zich barsten en scheuren vertoonen. Linnengoed, dat langen tijd in de kast moet blijven liggen, bewaart men het best in een kussensloop, dat men sterk geblauwd heeft, of in donkerblauw papier. Geel wor den is dan vrijwel uitgesloten. Medicijn- en jodiumvlekken kunnen bijna altijd verwijderd worden met citroensap. De vlek wordt dan goed bewreven met een hal- ven citroen, terwijl het kleedingstuk van te voren gewasschen is. Is de vlek dan nog niet weg, dan de behandeling nog eens herhalen. Dit geldt voor witte stoffen. Bij gekleurde kleedingstukken is de bewerking eenigszins anders. Dan wordt de vlek zoolang in een weinig kokende melk gedoopt tot zij geheel verdwijnt. Ten slotte wordt het kleedingstuk gewasschen in warm zeepsop en gedroogd. Hebt u last van koude voeten, die u het inslapen onmogelijk maken? Plaats dan de v/arme kruik niet aan de voeten, doch onder de knie. dan trekt de warmte door het heele lichaam en de voeten worden warm. Wanneer u in uw cake-trommel een appel legt, zal de cake zeer lang droog blijven en niet zacht worden. Gaat de appel schimme len of rotten, dan moet deze door een ver- schen worden vervangen. Parapluies, die in den modder gevallen of daarmede bespat zijn, zijn niet zoo gemak kelijk droog met een borstel te reinigen. U moet ze uitspannen, ze schoonborstelen met lauw water, waarin wat geest van salmiak (een eetlepel op 3 liter) is opgelost en ze daarna goed afspoelen. Gebruik een zachten borstel. Ook bij zijden parapluies gaat deze behandeling heel goed. Wil men ook de kleur (vooral bij zwart en donkerblauw) wat op- frisschen, dan moet men nog eens een twee den keer naspoelen met water, waarin een scheutje azijn. Het drogen mag niet in de zon of bij de kachel geschieden. Het schoonmaken van vergulde lijsten gaat heel gemakkelijk, met citroensap, het zij met een daarin gedrenkt watje, hetzij met een nagelborstel of met de citroen zelf. Wrijf de lijsten er mee af en spoel ze goed na met schoon water. Daarna afdrogen en er op letten, dat geen citroenvezels achter blijven. Zijn uw blauwe of groene lancasters ver schoten, haal dan een zakje koudwaterverf in de luiste kleur en maak er een glad papje van. Doop hierin een sponsje en strijk er aan beide zijden mee over de neergelaten gordij nen. Na een half uur zijn ze dan droog en zien ze er weer als niéuw uit. Gebruik nooit soda om aluminium pannen te reinigen en krab ze evenmin schoon. Koop een sponsje van staalwol en maak ze daar mee schoon, onder gebruikmaking van een goede zacht zeep of de bij staalwol behoo- rende pannenzeep. Zorg vooral voor naspoe len in warm water en stevig afdrogen. VERSIERING KINDERJURK. Bijgaand motief is heel aardig om op een kinderjurk te worden geborduurd, b.v. op een bovenpas van een lichte vyella jurk. Zachte tinten mouliné zijde, die waschbaar is. geven een mooi effect; deze zijde wordt in strengen verkocht en moet zóó gesplitst worden, dat slechts twee draden worden gebruikt Om het patroon op de stof over te brengen wordt het eerst met doorzichtig papier na getrokken. daarna op stevig papier door mid del van cabonpapier overgebracht en worden de lijnen op zeer kleine afstanden met een naald doorgeprikt, zoodat, indien het papier tegen het licht wordt gehouden, het geheele motief duidelijk te zien is. Om nu het patroon op donkere stof over te oplossen, de eierdooier en peper, zout nootmuscaat naar smaak toevoegen, het ni te fijn gehakte vleesch er door mengen de massa op een plat bord uitspreiden 4 te laren bekoelen. Is hét mengsel geM stijf, dan het in 10 ongeveer gelijke deelj verdeelen en aan elk deel met twee eetlepj de vorm van een croquet geven Deze vori pjes op een stuk grauw papier in paneermtj schudden, ze met de hand op een steent tafel of op een stuk grauw pap'er vera vormen. Vervolgens door eiwit en panee! meel halen (vooral zorgen, dat de punt( goed in aanraking met eiwit en paneerm^ komen) en de croquetten met de croqua tenlepel of een schuimspaan, één voor in heet frituurvet leggen en vlug bruin bai ken. Een vleeschscb<--tel met een gevouwen vl; gerdoekje bedekken, hierop de croiuetÖ stapelen en ze garneeren met peterselie. Croquetten v~n gaar Kalfsvleesch 375 gr. fricandeau of schijf; 50 gr. boter,! bloem. 1 d.L. bruin van kalfsjus, 3 di. wat: 10 gr. gelatine, zout, peper, nootmuscaat, 1 eierdooier Een klein stukje ui, geraspt fruiten In boter, de bloem toevoegen en 2 a 3 minuti laten meefruiten, met de bouillon (brul van kalfsjus met water) saus en dan kokei Dit vermengen met gelat'ne, de eierdooie peper, nootmuscaat (zoo noodig zout,) het gehakte vleesch. De massa op een fc of schotel uitspreiden. Verdere bereiding ai boven. Als men de croquetten zonder gelatii maakt moet de saus dikker zijn, b.v. 75 boter en bloem op dezelfde hoeveelhei vocht. Handig keukentrechtertje Het is zoo gemakkelijk, niet waar, indlet wij in onze keuken allerlei hulpmiddelen waardoor wij tijd sparen bij de hand heb ben. Zoo hebben wij ook vaak een of ande te vullen met een kleine opening, zonde hulpmiddel kunnen wij onze peper- en zout- strooiers b.v. heel moeilijk bijvullen. Bijgaand trechtertje, dat van dun carton gemaaK wordt, kan ons hierl^j goede diensten be wijzen. We knippen een stuk van het dunne kar« brengen, wordt het papier op de juiste plaats gelegd, stevig vastgehouden of gespeld en doorgestoven met bloem, die op het papier wordt gestrooid en met een lapje in de gaat jes gewreven. Verwijdert men het papier, dan zal het patroon in witte puntjes op de stof te zien zijn, die met waterverf nage trokken worden. Heeft men lichte stof, dan wordt het pa troon met fijne houtskool doorgestoven. Op waschbare stoffen is het overbrengen minder tijdroovend, heeft men het patroon op dun papier nagetrokken, dan wordt het door middel van carbonpapier dadelijk op de stof overgebracht. De blaadjes zijn rechte steekjes, terwijl de steeltjes in den steelsteek worden gewerkt de omtrek van de groote bloemen is met den festonsteek, terwijl in het midden een steel steek in kleine fransche knoopjes worden gemaakt. De kleinere bloemen worden met een lus gemaakt, die met een klein recht steekje worden vastgehecht. Als tinten zouden wij enkele nuances voor blaadjes en steeltjes groen, zacht en donker der geel voor de kleinere bloemen en diverse tinten, lila en roze voor de groote bloemen, aan willen geven. De keuze der kleuren hangt echter samen met de tint van het te borduren jurkje. f RECEPTEN Op verzoek geven wij hieronder een recept van Kalfsvleeschcroquetten Croquetten van versch Kalfsvleesch. 10 Croquetten 400 gr. Kalfsbiefstuk, 60 gr. boter. 40 gr. bloem, 3 dl. bouillon, 85 gr. gelatine, 4 gr. zout, 1 ei, paneermeel, frituur vet, peper, nootmuscaat, ui, wortel, peter selie, thym, foelie. Het vleesch met den achterkant van een houten lepel kloppen, wasschen. zouten, met de kruiden in 20 gr. van de boter laten smoren. L. water toevoegen en het vleesch laten gaar koken (25 a 30 minuten). De bouillon zeven, van bloem, boter en 2 y7 d.L. bouillon een sausje maken, de gelatine er in ton in den vorm, die het voorbeeld aangeef!' met een lengte van 19 c.M. en een breedfcj van 16 cH., knippen de ronde hoekjes weg en geven een trechtervorm aan het carton,: waarna we de zijden met goede kleefstof dicht plakken. Het geheel kan daarna met gekleurd papier beplakt worden aan de bui tenzijde althans. Een klein ringetje wordt van papier geknipt en tegen de achterzijd« geplakt, hierdoor wordt een dun koordje ge haald, waaraan het opgehangen wordt. GOEDKOOPE KNIPPATRONEN. VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde model len stellen wij ten behoeve van onze leze ressen tegen Kostprijs knippatronen oeschikbaar Bestellingen worden binnen 1—6 dagen uitgevoerd na overschrijving van eert oedrag van f 0 58 op postrekening 8202C c.n.v den Patronendienst te den Haag on der vermelding van gewenscht nummer en luiste maal Aanvragen kunnen eveneens geschieden loor inzending van 0.58 pei DostwisseJ of oer briel in postzegels aan de moderedac trice van dit blad Joan Maetsuyckerstr 98, ien Haag Men verzuime vooral niet Juiste maat en gewenscht nummer op het postwissel- strookje of In de briet te vermelden De juiste maat Dikwijls komt het voor. dat men niet pre- :ies de maat weet van het te bestellen r.odei Ten gerieve van lezeressen die hier mede niet op de hoogte zijn geven wij on derstaand een lijstje mei de juiste maten en ie hiermede overeenkomende ouste- en neupwijdten Vooi men toi bestelling over gaat diene men zich er eerst van te verge wissen ol de opgegeven maat klopt. Dit voorkomt teleurstelling Maat 40 42 44 46 48 50 Bustewijdte 92 100 108 112 120 126 Heupwijdte ïuu c.M. 104 cM. 110 c.M. 116 c.M. 124 C.M. 130 CJi Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje goed te bewaren opdat men hel kan raad- olegen bij eventueel nabestellen van patro nen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 8