Alumni Nims- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DE KWESTIE DER OORLOGSSCHULDEN KOUDEGOLF OVER EUROPA MISLUKTE PUTCH IN TSJECH 0-S LOWAK IJ E Om het nationale kampioenschap Locomotief te Alkmaar ontspoord Overval beraamd Toenemende vorst Dinsdag 24 Januari 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9215 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder* dag en Zaterdag. Bij Inzending tot "e morgens 8 uur, worden Adver- lentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NDMMEB BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Ofücieele raededeelingen betreffende Ame- rikaansch—Engelsche besprekingen. LONDEN, 23 Januari (V.D.): Alhier werd Maandag officieel medegedeeld dat de Amerikaanschc staatssecretaris Stimson den Engel schen ambassadeur te Washington, Lindsay. Vrijdag jj. een „aide mémoire" heeft overhandigd, waarin verklaard wordt dat Roosevelt zich er over zou ver heugen, indien hij begin Maart den vertegenwoordi ger van Engeland te Washington zou kunnen ontvan gen voor een bespreking over de Engelsche oorlogs schulden. Roosevelt wenscht er evenwel op te wijzen, dat de besprekingen der kwestie van de oorlogsschulden af- hanhelij'k is van onderhandelingen over economische kwesties en dat derhalve ook economische experts moeten worden afgevaardigd om te onderhandelen over de methodes ter verbetering van den toestand. Dit „aide mémoire" is tegen de verwachtingen in Maandag niet in de bijeenkomst van het Engelsche kabinet besproken. Het groote succes van Engeland bestaat hierin, dat de voorstellen van Roosevelt vér uitgaan boven de oorspronkelijke. Aangenomen wordt dat de Engelsche ambassadeur te Washington op dracht zal krijgen vast tc stellen, welke economische kwesties Roosevelt ter conferentie zal willen behan delen. Een proefballon? De veronderstelling, dat de Amerikaansche uitnoo- diging aan Groot-Brittannié ter bespreking van .de schuldenquaestie afhankelijk is gemaakt van den te rugkeer van Groot-Brittannië tot den gouden stan daard, is ongegrond, verklaren volgens een Reuter- telegram uit Washington ambtenaren, op de hoogte van het onderhoud tusschen Hoover en Roosevelt. De opvatting, door de Amerikaansche uitnoodiging besproken, dat de herziening der schulden als hef boom zou dienen om Groot Brittannfè tot den gou den standaard terug te brengen, is totaal onoffi cieel, hoewel zij mogelijk geïnspireerd en als proef ballon opgelaten is. In Amerikaansche kringen, waar men deze op vatting huldigt, wordt niet precies aangegeven op welken koers het pond sterling zou gestabiliseerd moeten worden, maar men wenscht er wel een koers aanzienlijk hooger dan d« tegenwoordige. Men doet echter opmerken, dat van Britsch stand punt beschouwd een aanmerkelijk geapprecieerde valuta zeer nadeelig zou zijn voor den Britschen buitenlandschen handel. Hevige koude In geheel Zwitserland. Drie dooden In Savoye. In geheel Zwitserland heerscht hevige koude, welke in sommige streken van sneeuwstormen vergezeld gaat, In Savoye was de koude zoo fel dat deze den dood van drie personen tengevolge had. De rivieren zijn bijna alle geheel dichtgevroren en de laaggelegen dalen zijn geheel gevuld met sneeuw. Strenge vorst in het Reuzengebergte. Tonrist verdwaald geraakt en doodgevro- V.D. verneemt uit Hirschberg: Zaterdag en Zondag heeft in het Reuzengebergte een hevige sneeuwstorm gewoed. Gemiddeld is ruim 30 c.M. sneeuw gevallen. In de hoogst gelegen gedeelten van het gebergte daal de de thermometer tot 23 graden onder nul. Bij het beklimmen van den Hohenelbe verdwaalden twee jongelui op den weg naar het Berghotel en bleven Uitgeput in den sneeuwstorm liggen. Terwijl één hun ner zich verder wist voort te slcepen en het hotel te bereiken, was de ander reeds overleden toen men hem vond. IJs in de haven van Hamburg. V.D. verneemt uit Hamburg: De scheepvaart in de haven van Hamburg ondervindt ernstige stagnatie door het ijs. Zes ijsbrekers zijn den geheélen dag be zig geweest het nieuwe ijs te breken en deze in be weging te houden. Ook het scheepvaartverkeer op de Beneden Elbe wordt door drijf ijs belemmerd. De Boven Elbe is bij Geesthacht bevroren. Men kan daar over het ijs van den eenen oever naar den anderen oversteken. Strenge vorst in Londen. Uit Londen: In Engeland is het op het oogenblik buitengewoon koud, in den afgeloopen nacht vroor het in Londen 17 graden. In vele deelen van het land is het mistig. De koude in Londen. Londen. 23 Jan. (V.D.). Maandag is de koudste dag in Januari geweest sedert zeven jaar. Het ziet er naar uit, of de vorst nog wel eonigen tijd zal aanhouden. Het eiland Wangeroog door Ijs geïsoleerd. Verbinding met vliegtuigen. Uit Wilhelmshafen. Het Nonrdzee-eiland Wan geroog is door het ijs volkomen afgesneden van iede re verbinding met het vasteland. Daar Maandag de scheepvaartverbinding stop gezet moest worden, heeft de bevolking van het eiland zich gewend tot de luchtvaartmaatschappij Wilhelmshafen—Ruestrin- gen, die reeds in den winter van 1929 tijdens den toenmaligen vorst de Noordzee eilanden van Wan geroog tot Norderney voorzien had van post, vracht goederen en geneesmiddelen. De luchtvaartmaat schappij. die in den zomer een dienst met drie vliegtuigen onderhoudt met de door badgasten be zochte eilanden, zal reeds Dinsdag een Iucht-hulp- dienst instellen. Voorloopig zal hiervoor één machine dienst doen. Of deze lucht-hulpdienst ook zal moeten worden uitgebreid tot do andere Noordzee-eilanden, zal afhangen van het aanhouden van deze vorst periode. Hevige ijsgang aan de Zweedsche kast. Uit Stockholm. Wegens de buitengewoon hevige koude in Noord Zweden vriest het, naar gemeld wordt 40 gr. is er veel ijsgang aan de Zweed sche kust. Tal van zeilschepen zijn ingevroren. De ijsbrekers van den staat zullen Dinsdag in bedrijf worden genomen. 5 graden vorst aan de Adriatische Zee. Uit Rome. Het Noordelijk deel van de Adriati sche Zee wordt geteisterd door een orkaanachtigen Noord Oostenwind. Te Triest is de temperatuur in den nacht op Maandag tot 5 graden beneden het vriespunt gedaald. De Bora heeft een gemiddelde uursnelheid van 85 K.M. Kazerne te Bruenn door fascisten bestormd. Bruenn, 22 Januari (V.D.). Volgens een officieele mededeeling hebben in den nacht op Zondag ongeveer 50 personen een aanval on dernomen op de kazerne van het 43ste regiment Infan terie te Bruenn. Een schietpartij volgde. Vijf personen werden gewond, van wie drie ernstig. Een der zwaargewonden is korten tijd later overleden. Tal van personen zijn gearresteerd. De „Express" meldt het volgende: De eerste luitenant der reserve Wladis- law Kobcianke. die te Bruenn berucht is wegens zijn ge- exalteerd optreden, is in den laatsten tijd in aanraking gekomen met fascistische kringen uit de buurt van Bucowic. Het is hem gelukt dezen er toe te bewegen zich met twee autobussen naar Bruenn te begeven, zoo genaamd om een fascistische vergadering te bescher men. Te Bruenn overreedde bij de mannen evenwel een aan val te doen op de kazerne van het 43ste regiment infan terie. Eenige personen klommen over den achtermuur en ontwapenden de hoofdwacht van den hoofdtoren. Er werd evenwel alarm gemaakt, waarop politie en mili tairen toesnelden. Na een korte schietpartij werden de aanvallers onschadelijk gemaakt. Een aantal indringers werd gearresteerd. De overigen konden vluchten. Bij het vuurgevecht werd een man door een schot in het hoofd gedood. Vier andere personen werden ernstig gewond. De politie deelt mede dat nog een aantal arrestaties te wachten is. Huiszoeking bij Gajda. Bij den vroegeren chef van den generalen staf Gajda is Zondagmiddag een huiszoeking gehouden. Gajda, de leider Tsjechische fascisten werd niet thuis gevonden: hij bleek op reis te zijn. Vele belastende documenten werden in beslag genomen. Het secretariaat van de Tsjechische fascisten in Praag is daar de politie ge sloten. Later is Gajda gearresteerd. De „Ceske Slovo", het orgaan van minister Benes, kent aan het geval groote beteekenis toen en meldt, dat de kazerne te Brünn enkele uren in de macht van de oproerlingen is geweest. Eerst toen de politie ver sterkingen ontving en met machinegeweren oprukte, gaven zij zich over of namen de vlucht. Welke rol speelde gen. Gayda? Nader uit Brünn: Den geheelen dag is het verhoor van de deelnemers aan den fascistischen overval op de kazerne van het 43ste regiment infanterie voortgezet. De gearresteerde fascisten-leider, oud-generaal Gajda, is gistermorgen door gendarmes naar Brünn overgebracht. Vastgesteld is. dat hij Vijdag j.1. te Brunn is geweest en met lei dende fascisten aldaar besprekingen heeft gevoerd. Tot de vele gearresteerden behoort ook een ambtenaar, Ru- zocka, die een leidende functie bekleedt in de fascisti sche partij. De militaire autoriteiten te Brünn hebben den officier Tesch gearresteerd, die kort voor den over val ln de kazerne met den aanstichter gesproken heeft en den ritmeester Jacub, die ook met dezen aanstich ter heeft onderhandeld. Drijlijs in het IJselmeer. Vaart voor motorschepen geetremd. Uit Lemmer: In het IJselmeer bevindt zich zeer veel drijfijs. De vaart voor motorschepen is gestremd. Stoombooten konden na veel moeite zich nog een weg door het ijs banen. De boot der GroningenLemmer Stoomboot Maatschappij, die Zaterdagavond uit Amsterdam was vertrokken, kwam hier met ruim drie uur vertraging tinnen. De vaart GroningenLemmer over het Tjeuke- roeer is eveneens voor stoombooten gestremd. Over het Slotermeer is de vaart voor stoombooten nog moge lijk. Getracht zal worden den dienst op Amsterdam gaande te houden. Uit Ha r 1 i n g e n: Het kanaal LeeuwardenHarlingen is zoowel voor stoom- als motorschepen goed bevaarbaar. De wadden zee i6 tuschen Harlingen en Den Helder zoo goed als ijsvrij. De sleepvaart LeeuwardenAmsterdam via Har lingen en Den Helder is nog zeer goed mogelijk. SCHAATSENRIJDEN. Naar wordt medegedeeld, zijn de wedstrijden voor amateurs om het nationale kampioenschap van Ne derland, die op de banen van „Thiaif" te Heerenveen zullen gehouden worden, bepaald op Zaterdag en Zon dag, a.s. De rijders, die te Davos zijn geweest, zullen hieraan deelnemen. Groote stagnatie in 't verkeer. Geen per soonlijke ongelukken. Maandagmiddag om omstreeks kwart voor zes is de locomotief van den trein, welke om 16.44 uit Den Helder vertrekt, op enkele honderden meters afstand van het station alhier, uit de rails geloopen. De passagiers heb ben, voorafgegaan door treinpersoneel met brandende fakkels, zich te voet langs de spoorbaan naar het station moeten begeven. Om kwart over zeven is men erin ge slaagd de ontspoorde locomotief weer in de rails te brengen. Tengevolge van het ongeval waa het treinver keer geruimen tijd gestremd. De sneltrein naar Den Helder van 17.54 uur is daardoor komen te vervallen. De materieele schade is niet noemenswaard, terwijl er niemand letsel bekwam. Hoewel het niet met zekerheid te zeggen is, bestaat de mogelijkheid dat een verkeerde wisselstand de oor zaak is. Een en ander gaf- aanleiding tot groot* stagnatie in den treinenloop. Het ongeluk gebeurde omstreeks 6 uur, terwijl de maatregelen, die onmiddellijk genomen wer den om het verkeer langs andere banen te lelden, pas om 8 uur 's avonds werden opgeheven. De machinist was eenigszins van streek. De locomo tief werd voor nader onderzoek uit den dienst gehaald en te Alkmaar vastgehouden. Op het Amerikaansche consulaat te Joko- hama. Politie verricht ^45 arrestaties. VJ). verneemt uit Washington: De Amerikaansche ambassadeur te Tokio heeft het departement van bui- telandsche zaken telegrafisch medegedeeld, dat de anti-Amerikaansche stemming in de arbeiderskrin gen van Jokohama een zoodanigen omvang heeft aan genomen, dat de vrouwen der consulaire ambtenaren Zaterdag Jokohama hebben moeten verlaten. De Japansche politie heeft het consulaat er van op de hoogte gesteld, dat de arbeiders der stad een aan slag op hef Amerikaansche consulaat beraamden. De politie is er in geslaagd den overval te verhinderen, er zijn 145 personen gearresteerd. De griep-epidemie. In Engeland houdt ze nog onverminderd aan De influenza-epidemie duurt nog onverminderd voort, zoo meldt Reuter. Vooral te Liverpool is het aantal slachtoffers nog steeds vrü groot, met name onder het trampersoneel, zoodat de tramdienst beperkt moest worden. Ook onder het politie-corps heeft de epidemie slacht offers gemaakt en niet minder dan 135 agenten zijn buiten dienst. Te Leeds moesten verscheidene scholen gesloten wor den. daar de onderwijzers door de ziekte waren aange tast. Op het hoofdkantoor aldaar heeft de epidemie 145 slachtoffers gemaakt onder de postambtenaren. In België aan het afnemen. Naar aanleiding van de berichten omtrent de uitbrei ding van de griep in de Brusselsche kazernes, deelt het Belgische legerbestuur mede. dat de griepepidemie haar hoogtepunt heeft bereikt en reeds weer aan het luwen is. In alle kazernes valt een vermindering van het aan tal ziektegevallen waar te nemen. Er zijn geen ernstige gevallen. De patiënten zijn geïsoleerd. Alle soldaten moe ten geregeld gorgelen en krijgen warme dranken en sinaasappelen. De dienst is aanmerkelijk verlicht. Thans ook ln Frankrijk. Blijkens de berichten uit Parijs heeft de griep thans ook haar intrede in Frankrijk gedaan. In het bijzonder in de noordelijke provincies zijn zeer veel ziektegevallen Bij de groote bedrijven, in kazernes en scholen zijn vaak meer dan 60 pet. zieken. Te Rijssel zou heden de post slechts twee malen wor den gedistribueerd. Te Nancy zijn alle scholen voor mid delbaar en hooger onderwijs gesloten. De traangas-aanslag in het Warenhuis te Weenen. De daders gevat, zijn. - Het blijken nazi's te Reuter meldt uit Weenen: De politie is er in geslaagd een aantal nationaal- ^ocialisten te arresteeren, die ervan verdacht wor den op 19 December jl. den traangasaanslag te heb ben gepleegd in het warenhuis Gerngross alhier, waardoor groote verwarring was ontstaan en de hulp van den brandweer moest worden ingeroepen om het gebouw te zuiveren. De verdenking was reeds terstond op de Oosten- rijksche nazi's gevallen, daar deze een uitgebreide actie waren begonnen om Joodsche winkels te boy cotten. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 781 m.M. Vooruitzichten: Aanhoudende vorst. Temperatuur: —5 gr. C. is 23 gr. F. (5 gr. vorst). INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refrartioniat. Het oogonderzoek doen wij gratis. Het weerbericht van gisteravond lnidt als volgt: Verwachting: Zwakke tot matige wind nit Oostelijke richtingen, licht ol halfbewolkt met mor gennevel, mogelijk nog enkele sneeuw- buitjes, des ochtends strenge tot matige, later matige vorst. Verdere vooruitzichten: Nog toenemende vorst. In het ijs vastgevroren. L\jk van Utrechtenaar gevonden. In het ijs van de fortgracht aan den Biltschen straat weg te Utrecht heeft men het lijk van een manspersoon ontdekt, dat daar was vastgevroren. De politie heeft op het lijk op den wal gebracht en weggevoerd. Het bleek te zijn het stoffelijk overschot van een inwoner uit Utreoht, die reeds 14 dagen vermist werd. In een wrak geraakt. Een jongeman te Westwoud jammerlijk verdronken. Uit Westwoud. Het ijs op de doorrijbaan HoornEnkhuizen, is beslist onbetrouwbaar. De ijs- club heeft dan ook haar banen nog niet geopend. Ook Is het ijs zeer slecht berijdbaar. Tusschen Hoorn en de Bangert geraakte Zondagmiddag een jongeman in een wak, die jammerlijk om het leven kwam. Antobusstaking te Londen geëindigd. Heden werkhervatting. Reuter n)eldt uit Londen: Het autobuspersoneel dat als protest tegen een nieu we dienstregeling een wilde staking was begonnen heeft gisteravond besloten het werk te hervatten. LUCHTVAART Op zoek naar Hinkler. Ernstige beschuldiging van den directeur van het vliegveld te Lausanne tegen Hope en Courtney. V.D. verneemt uit Lausanne: De directeur van het vliegveld van Lausanne heeft een ernstige beschuldiging gepubliceerd tegen de Engelsche vliegers Hope en Courtney. die in de Engelsche pers hadden verklaard, onder geweldige moeilijkheden zes uur lang naar Bert Hinkler te hebben gezocht, dooh die in werkelijkheid slechts van Lausanne naar Wetroz vlo gen, een vlucht zonder eenig gevaar van een half uur, waarna zij 24 uur te Wetroz zouden zijn gebleven, zon der iets van zich te laten hooren,, terwijl inmiddels Zwitsersche vliegers met groot gevaar naar de beide En- gelschen zochten. In het gevaarlijke gebied, waar Hink ler gepasseerd is, n.1. het Simplongebied. zouden Hope en Courtney in het geheel niet zijn geweest. Kapt. Hope vertelt. Uit Londen. Kapitein Hope verklaarde in een in terview, dat hij voor zijn vluchten boven Zwitserland geen goed denkbeeld heeft gehad van de moeilijkhe den van het vliegen in de Alpen. „Ik heb gedacht," aldus Hope, ,dat ik alles van vlie gen afwist doch ik weet nu dat ik niets weet van vliegen in zulk bergland". Kapitein Hope verklaarde, dat hij op eigen kosten dezen speurtocht naar Zwitserland heeft ondernomen, omdat Hinkler een persoonlijke vriend van hem was, doch ofschoon hij zijn best gedaan heeft, heeft hij in gezien, dat het- onmogelijk was te doen hetgeen hij voornemens was. Het vliegen in bergachtig terrein ia zeer gevaarlijk daar ,men bij het geringste motordefect zijn hoogte verliest en tegen de bergen te pletter vliegt. Bovendien heeft men zwaar te kampen met beneden- waartsche winden hetgeen hem bij het vliegen over den Wetterhorn, toen hij 1000 voet in hoogte verloor, bijna noodlottig was geworden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1