SPORT Vreugde onder de Nederlanders te Davos. De Zwitsers zegevieren Dinsdag 24 Januari 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9215 Hollandsche ploeg met 2—0 geslagen De onzen niet gelukkig met het schieten. Onhoudbare schoten tegen den doelpaal terecht gekomen. Dure blunders van de achterhoede der Oranje-ploeg. Amsterdam, Zondagavond. Twee nationale sporten deden op dezen kouden Zon dag opgang. De tjssport en de voetbalsport. Bijna 30.00G toeschouwers waren naar het Stadion gekomen om ge tuige te zijn van een onverdienden nederlaag van ons elftal tegen de Zwitsers. Maar zeker meer Amsterdam mers hadden geprofiteerd van het prachtige ijs en reden op het smalle ijzer hun baantjes op de vele banen in en bij Amsterdam. Zaterdag en Zondag waren werkelijk echaatsendagen van geheel Nederland. Holland op het «8- Daar vermocht ook deze internationale wedstrijd niets kan te doen. De plaatsen waren allen in voorver koop verkocht, doch anders... Buiten en binnen het Stadion was het koud. Meer dan twee uren te zitten of te staan valt niet mee en bibbe rend met koude gezichten verlieten de meeste toeschou wers na afloop de tribunes. Al was de spanning gedu rende den geheelen wedstrijd er wel, de prestaties van onze spelers mocht geen innerlijke warmte teweeg bren- ben en als die er niet is, is de uiterlijke koude dubbel voelbaar. Door het bedekken met stroo was het veld zoo goed mogelijk tegen vorst gespaard en de omstandigheden ln aanmerking genomen was het terrein dank zij de zor gen van den stadiondirecteur uitstekend bespeelbaar. De gewone drukte voor de match. Drommen auto's, die allen grauw een parkeerplaatsje kregen. De orde was voortreffelijk, wat gaat dat hier in Amsterdam toch al lemaal goed. Neen. dan in Dusseldorf of in Antwerpen... Binnen hield een muziek corps de stemming er ln. Over al tjsbeerende menschen, in groepjes bij elkaar. De wind stond vrijwel over de lengte van het veld. en al woel deze niet hard. de wind was koud en de spe lers liepen als dampende paarden ln het veld. Tot vlak voor den wedstrijd was nog niet officieel bekend, hoe het Nederlandsch elftal er uit zou zien. Mol was ziek, die kon niet spelen en dus zou Bonsema ze ker meedoen. Tenslotte had men Lagendaal de voorkeur gegeven boven van der Broek. Eerst om over twee uur kwamen de Zwitsers het veld op. begroet dóór hun volkslied. Zij hebben het roode shirt aan en witte broek. Daarna de Hollanders op de gewone wijze gekleed, begroet met het Wilhelmus. En het is reeds ver over twee uur als scheidsrechter Rous het strijdperk betreedt om te laten beginnen. Bijna 30.000 toeschouwers vullen dan het Stadion, ter wijl twee „speakers" het hunne zullen zeggen voor Ne- derlandsche en Zwitsersche luisteraars. De wedstrijd gaat beginnen en scheidsrechter Rous laai tossen. Van der Meulen heeft de toss verloren en Lagendaal kan om 12 minuten over 2 aftrappen. De opstelling is dan als volgt: NEDERLAND: V. d. Meulen (H.P.C.) Weber Van Run (A.D.O.) (P.S.V.) Pellikaan Anderlessen Van Heel (Longa) (Ajax) (Feijenoord) Nagels Adam Lagendaal Bonsema V. Nellen (Enschede) (H.V.V.) (Xerxes) (Velocitas) (D.H.C.) O Jeack Xam Abeggelen Jaeggi (Bazel) (Grashoppers) (Servette) Trello Abeggelen Von Kaenel (Grashoppers) (Biel) Gilardoni Imhof Spiller (Lugano) (Carouge) (Lausanne) Weller Minelll (Grasshoppers) (Grasshoppers) Sechehaye (Servette Geneve) ZWITSERLAND. Lagendaal brengt den bal te vroeg aan het rollen, soheidsrechter Rous (Engeland) heeft echter nog niet gefloten en Lagendaal kan nog eens opnieuw aftrappen Het eerste gevaarlijke moment ontstaat, als Adam eeni- ge Zwitsers passeert op de hem eigen wijze, zijn pass belandt naar Lagendaal, die voor doel plaatst. Onmid dellijk vliegen eenige Oranjehemden op 'doel af, een worsteling ontstaat, doch het gevaar wordt bezworen. Nadat de Zwitsersche rechtsbuiten von Kaenel heeft overgeschoten komt Holland weer in den aanval en na vijf minuten noteeren wij den eersten hoekschop op het Zwitsersche doel. Even te voren heeft van Nellen een goed gericht schot juist over den lat zien verdwijnen. De corner wordt slecht door den DJLC.'er genomen en het leder belandt achter. Het veld biedt een eigenaardlgen indruk door het feit, dat pas in den morgen de stroohoeveelheid van het terrein is gehaald, doch vele strootjes zijn er op achter gebleven. Niettemin heeft de bedekking van het veld veel geholpen en al was de grond vanzelfsprekend har der dan anders, door en door bevroren was het niet. Daarom was het ook niet begrijpelijk, dat de spelers op dit toch naar de omstandigheden uitstekende veld zoo weinig balcontrole hadden. Last van de kou? Steeds en steeds werden ballen gemist, het leder onzuiver ge plaatst, slecht geschoten enz. Zelfs Adam kon meerma len den bal niet onder controle krijgen en houden. Aan beide kanten werd dan ook veel geknoeid en fraai spel werd er niet te zien gegeven. Na 8 minuten krijgt Zwit serland den eersten corner te nemen en Jaeck is even beleefd als Van Nellen en plaatst het leder achter. Het korte spel is bij onze tegenstanders troef, doch onze verdediging weet er raad mee. vooral omdat dit short-passing lang niet af is. Het spel gaat nu gelijk op. Nagels, die den bal van Adam krijgt toegespeeld, schiet juist in keeper's handen. Fouten in de Nederlandsche verdediging. Een zeer gevaarlijk moment ontstaat dan voor het Hollandsche doel door een fout onzer verdediging. Von Kaenel krijgt het leder toegespeeld binnen het straf schopgebied. De bal zou gemakkelijk voor den Holland- schen keeper zijn geweest als Van Run den Zwitscher had afgehouden. Inplaats daarvan laat de Eindhovenaar Von Kaenel vrij toeloopen, deze trapt den bal uit van der Meulen's handen, doch Pelikaan is er gelukkig bij en kan het leder wegwerken. Doch direct daarop her haalt zich eenzelfde geval. Wederom gaat het leder naar von Kaenel. weer houdt van Run den Zwitscher niet af. Thans is deze juist iets eerder dan de uitkopende van der Meulen bij den bal en met een kalm schot verdwijnt het leder in het Hollandsche doel, 0L Teleurstelling bij de vele Hollanders, een verrassing waarop niemand gerekend had. Er is dan ongeveer 20 minuten gespeeld Een schot van Xam Abbegelen houdt van der Meulen gemakkelijk. Overwicht van Holland. Niet ontmoedigd vallen de Hollanders. toegejuicht door de duizenden onstuimig aan en eert veldmeerder- heid van Nederland ontstaat, waarin elkeen den gelijk maker verwacht. Bonsema trapt fraait een kopbal van Lagendaal in. maar Sechehaye blijkt in uitstekenden vorm te zijn en het harde schot werkt hij zonder aar zelen weg. De Zwitsersche keeper is overigens een moe dig speler, hij werpt zich bij het uitloopen op den bal al zitten er nog zooveel Oranjehemden op. En steeds kan hij met succes zijn doel verdedigen. Een goed op gezette aanval van den rechtervleugel wordt besloten met een schot van Nagels, hetwelk naast gaat. Ook Lagendaal kogelt naast het doel als hij ln vrije positie den bal krijgt toegespeeld. Door de spanning is de wed strijd aantrekkelijk, wat het spel betreft, op hoog peil wordt er niet gespeeld en vooral Zwitserland valt zoo wel technisch als 'acHsch tegen. Weer krijgt de lange Xerxaan den bal toegespeeld, een schot... doch juist ketst het schot tegen den paal het veld weer in. Weer ontstaan enkele doelworstelingen voor het Zwitsersche doel. geen doorkomen aan. De backs verdedigen stug. alhoewel niet fraai en ook niet zeker, terwijl boven al les en allen de Zwitsersche keeper uitblinkt. Holland is niet van de helft der tegenstanders af te slaan. Van Nellen schiet zelf in plaats dut hij den bal voorspeelt. Zijn schot gaat schuin over doel. Weer knalt Lagendaal in, maar Sechehaye Is waakzaam en redt onberispelijk. Nagels weet een corner te forceeren. De bal wordt ge vaarlijk dicht voor doel geplaatst en Sechehaye kan niet anders doen dan het leder wederom hoekschop té slaan. Van Nellen plaatst nu voor, een prachtige kans ontslaat doch het middentrio laat deze ongebruikt voorbijgaan en Adam schiet naast. Na dit langdurige overwicht van Nederland komen de Zwitsers weer los, doch de Oranje hemden blijven het beste van het spel behouden. Als van Heel zijn buitenman von Kaenel unfair afhoudt, is scheidsrechter Rous in de war en kent Nederland een vrijen schop toe. De laatste minuten voor de rust zijn weer voor Holand. een schot van Lagendaal ketst te gen de paal. Zal het nog voor de rust gelijk worden. Een kopbal van Van Nellen goed gericht wordt gere tourneerd. een harde schuiver van Lagendaal heeft geen succes en dan is het rusten. Een wereldtitel voor Heiden Verscheidene nieuwe records gevestigd. Hollanders goed op dreef. De Noor Engenstangen eerste in het eind klassement. Van der Scheer tweede. In het Nederlandsche kamp van de schaatsenrij ders te Davos heerscht groote vreugde. Er 'is schit terend gereden en verscheidene nieuwe records zijn gevestigd geworden, waarvan de Hollanders er en kele op hun naarn kregen. De uitslagen van de internationale wedstrijden luiden als volgt. 500 Meter: 1. Engenstangen 42,5 sec (Nieuw we reldrecord; oud record 42,6 CJas Thunberg.); 2 Thunberg 43,5 sec.; 3 en 4 Van der Scheer en Wintner, beiden 44,8 sec., (de tijd van Van der Scheer beteekende een nieuw Nederlandsch record); 5. Schenk 45 s.; 6. Leban; 7 en 8. Hooftman en Lindtner; 9. Riedl; 10. Heiden; 11. Urban; 12. Lange dijk 47,5 sec; 13, 14 en 15. Blaissc, Reiter en Moser; 16 Sogor; 17. H enne man; 18. Van der Ruit; 19 Hidveghy; 20. Boehringer; 21. Schneller; Dijkstra evenals de beide laatsten, geval len. 3000 Meter: 1. Engenstangen tijd 4 min. 59,2 sec. (Nieuw wereldrecord, oud record 5 min. 19,2 sec.); 2. Riedl, tijd 4 min. 59,6 sec., 3. Van der Scheer 4 min. 59,8 sec. (Nieuw Nederlandsch record, oud re cord 5 min. 20,4 sec.); 4. Heiden, tijd 5 min. 0,3 sec.; 5. Thunberg. tijd 5 min. 0,6 sec 6. Leban; 7. Lange dij k, tijd 5 min. 8,8 sec.; 8. Van der Ruit. tijd 5 min. 10,8 sec.; 9. Reiter; 10. Moser; 11. Schenk, tijd 5 min. 17,5 sec.; 12. Henoeman, 13. Blaisse; 14. Dijkstra; 15. Sogor; 16. Hooftman; 17. Hidveghy; 18 Wintner; 19. Lindt ner; 20. Schneller; 21. Urban; 22. Boehringer niet ge start. Het klassement na den eersten dag luidt: 1. Engenstangen; 2. Thunberg; 3. Van der Scheer; 4. Leban; 5. Riedl; 6. Heiden. 1500 M.: 1 en 2 Thunberg on Engenstangen, beiden 2 min. 18,3 sec.; 3. Van der Scheer 2 min. 18,9 sec. (Nieuw Nederlandsch record); 4. Leban 2 min. 21,5 sec.; 5. Riedl 2 min. 21,9 sec.; 6. Heiden 2 min. 23,2 sec.; 7. Reier; 8. Moser; 9 Langedijk 2 min. 26,3 sec.; 10. Van der Ruit; 11. Blaisse; 12. Hooftman; 13. Wintner; 14. Schenk 2 min. 28,4 sec.; 15. Lindtner; 16. Dijkstra; 17. Henne- man; 18. Sogor; 19. Urban; 20. Hidveghy. 50G0 M.; 1. Heiden 8 min 19,2 sec. Deze tijd be- teekent een nieuw wereldrecord: 2. Van der Scheer 8 min. 34,6 sec.; 3 Engenstangen 8 min. 34,7 sec.; 4. Riedl 8 min. 41,3 sec.; 5. Leban 8 min. 43,2 sec.; 6. Langedijk 8 min. 51,6 sec.; 7. Van der Ruit; 8. Thunberg; 9. Reiter; 10. Moser; 11. Schenk 9 min. 12,2 sec.; 12. Henneman; 13. Wintner; 14. Blaisse; 15. Hooftman; 16. So gor; 17. Hidveghy; 18 Lindtner; Dijkstra en Ur ban niet gestart. Het eindklassement. Het eindklassement luidde: 1. Engenstangen 189,94 pnt.; 2. Van der Schooi 192,53 pnt.; 3. Thun berg 193,19 pnt.; 4. Heiden 194,10 pnt.; 5. Leban 194,94 pnt.; 6. Riedl 195,66 pnt.; 7. Langendijk Tweede helft, In de rust wordt er gebromd door menigeen. Het is ook zoo koud en het spel is niet veel bijzonders. En dat overwicht van Holland was duidelijk en nog geen ge lijkmaker. Neen. tevreden is men niet. Alleen voor Se chehaye heeft een elk niets dan lof. Ruim 13 minuten over 3 wordt weer afgetrapt. Even zijn de Zwitsers er in en als zij nadat een aanval is af geslagen weer goed samenspelend terugkomen, een van de weinige fraaie aanvallen, de wij tot nu toe van hen zagen, wordt de aanval besloten met een prachtig sohot van Trello Abeggelen. Ver buiten bereik van van der Meulen vliegt den bal teg-m de lat en dan het veld weer in. Tenslotte kan Zwitserland nog een hoekschop ne men, die overgekopt wordt. Von Kaenel is geblesseerd. Hij gaat even buiten het speelveld, waardoor Zwitser land eenigen ti.1d met vier voorhoedespelers aanvalt. Als Adam weer eens het initiatief neemt rent Bonsema met den bal naar voren, loopt Minelli omver, doch Seche haye heeft het gevaar gezien en bliksemsnel toeloopend verhuist de bal al weer naar den anderen kant. Lagen daal krijgt nog al eens kansen, doch zijn schot is ge meenlijk te hoog en ook ditmaal ziet men een goede kans teloor gaan door huizenhoog over te trappen. Von Kaenel komt dan weer in het veld, met applaus begroet. Langzamerhand wordt het veldspel van Nederland weer beter en opnieuw is Oranje weer in de meerder heid. Moedig houdt de Zwitsersche verdediging stand, er is geen doorkomen aan. We noteeren achter elkaar schoten van Lagendaal en Van Nellen maar Ln de mees te gevallen behoeft Sechehaye er niet eens aan te pas komen. Een prachtige kans krijgt Lagendaal als de linkervleugel zeer snel den bal voor het Zwitsersche doel heeft gebracht. Als onze midvoor wil inschieten, be letten 2, 3 beenen hem dat en al weer is de kans ver keken. Adam forceert een corner. Nagels plaatst deze goed voor, Sechehaye stompt den bal het veld in, waar Van Heel is toegeloopen. Een fraai schot, hoog over de spelers heen op doel. Toevallig steekt Sechehaye, ach ter een haag van spelers de handen uit, en via diens hand komt de bal tegen de paal, het veld weer ln en •dan gaat het leder uit Pech. Es is dan een kwartier gespeeld met een duidelijk overwicht van Nederland. Tweede Zwitsersche doelpunt. En wederom in een periode van Nederlandsch over wicht profiteeren de snelle Zwitsers van een kapitale fout in onze verdediging. Ditmaal is het Weber, die de fout begaat, Van der Meulen loopt uit en wordt door Jaeggi gepasseerd, 02. Een zelfde soort doelpunt als het eerste. Met nog een half uur speeltijd in zicht, geeft Hol land het niet op. Stormachtig toegejuicht door de tien duizenden Hollanders, komen de Oranjehemden terug. Een onverdiende nederlaag mag niet geleden worden. Met een onverzettelijken wil werpen allen zich in den strijd. Iedereen geeft zijn uiterste krachten. En weder om volgt een overwicht, een sterk, zeer sterk over wicht van de Hollanders. Op het nippertje redt Minelli, als hij een harde schuiver van Bonsema van rich ting doet veranderen, waardoor het leder juist corner vliegt. De corner door Van Nellen genomen, wordt fraai door Van Nellen voorgezet. Sechehaye kan niet anders redden dan wederom corner te slaan. De twee de corner is nog gevaarlijker dan de eerste, angstige spanning, zal het leder er in gaan? Maar het Zwit- 200,89 pnt.; 8. Reiter 202.46 pnt.; 9. Schenk 202,60 pnt.; 10. Van der Ruit 203,15 pnt.; 11. Moser 203.45 pnt.; 12. Hooftman 205,62 pnt; 13. Wintner 205.70 pnt.; 14. Blaisse 206 05 put.15. Henne man 207.72 pnt.; 16. Sogor 209,01 pnt.; 17. Lintner 210.88 pnt.; 18. Hidveghy 216.19 pnt. Van de Ned. rijders zullen nu 5 rijders deelnemen aan de Internationale wodstrijdon te Engelberg, wel ke de volgende week worden gehouden. Dit zijn J. de Koning, Hooftman, Saai, Van der Garde Jr. en Scholten. De andere rijders gaan weer naar Neder land terug en zullen in de eerstvolgende dagen deel nemen aan de verschillende K.N.S.B-kampioen schappen. Zij komen om 15.54 Dinsdagmiddag a.s. te Amsterdam aan. Tweede dag der JubileumwedAtrijden van den Koninklijken Nederlandschen Schaat- sennjdersbond. Twee wereldrecords veroeterd. Van der Scheer en Heiden bij de Hollanders in topvorm. De Nooi Engestangen, schitert. DAVOS, Zaterdag 21 Januari: Het feit, dat op den eersten dag van de interna tionale wedstrijden welke ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den Koninklijken Nederland schen Schaatsenrijdersbond te Davos worden gehou den, op beide afstanden het wereldrecord en het ne derlandsch record gebroken werden, bewijst reeds hoe enorm goed er gereden is. Nog nooit waren interna tionale wedstrijden zoo sterk bezet als thans het ge val is. De beste rijders ter wereld waren allen aan wezig, Thurnberg, meermalen wereldkampioen en Europeesch kampioen, de Noor Engenstangen, mo menteel de beste rijder van zijn land, Riedl en Leban, die beiden steeds successen boekten in intenationale wedstrijden, de Hollanders Van der Scheer en Hei den in topvorm en voorts vele anderen, die reeds vaak hun land in den vreemde mochten vertegen woordigen. De 500 Meter. Des ochtends werd de 500 Meter verreden. Het weer was vrij slecht. Het was koud. Er stond een vrij harde wind in de lengte van de baan, die recht hin derlijk was, hetgeen reeds bleek bij den eersten rit tusschen Schenk en Heidon. Beide Hollanders reden een uiterst snellen en spannenden wedstrijd. Dank zij den goeden strat, waarbij hij iets voor kwam, ging Schenk, die den eersten buitenbocht had, deze uit stekend in, doch kreeg toen op het daarop volgende rechte stuk zoo'n vaart, dat hij zich in den volgenden binnenbocht niet geheel kon houden en zelfs even in de buitenbaan terecht kwam, hetgeen hem zeker iets in zijn tijd scheelde. Ondanks dat wist hij de 500 Meter in 45 sec. af te leggen, een nieuw Nederlandsch record, dat tot dusver op naam stond van Van der Scheer met 45,4 sec. Lang leefde het nieuwe record echter niet, want Van der Scheer bracht het in zijn rit tegen Riedl weer op zijn naam met 44.8 sec. Van der Scheer reed in zijn wedstrijd tegen Riedl bijzonder tactisch door op het eind van het tweede rechte stuk toen hij dus den wind in den rug had iets langzamer te rijden, waardoor hij den gevaar lijken bocht uitstekend kon nemen. Toen volgde een geweldige eindspurt, waardoor hij inderdaad met 44.S sec. binnen den tijd van Schenk kwam, en dus opnieuw het Nederlandsch record op zijn naam bracht. Intussclien had Thurnberg een snelle 500 Meter te gen Blaisse gereden. Hij maakte 43,5 sec., terwijl Blaise zeer voorzichtig reed ten einde niet te vallen. Hooftman kan tevreden zijn over zijn prestatie van 45.5 sec., dus in oud-Nederlandschen recordtijd. Hij reed vooral in het begin zeer snel, doch de laatste 100 Meter ging veel langzamer. De verrassing van den ochtend was de laatste rit, sersche doel lijkt totaal dichtgespijkerd te zijn. En al is het schieten der Hollanders niet al te fraai, niet te ontkennen is, dat de Zwitsers een groote dosis geluk hebben. Wederom een hoekschop. Drie achter elkaar dus. Weer geen resultaat. Het wordt eentonig te her halen, maar het Zwitsersche doel wordt gewoonweg be legerd. De Zwitsersche backs trappen maar uit, de bal moet weg, waarheen doet er niet toe. Sechehyae is kalm en vastberaden en overal duikt hij op waar ge vaar dreigt. Geruimen tijd komen de Roodhemden niet meer over de helft. Van Heel trapt over, Van Nellen lost een fraai schot, precies onder de lat, maar alweer is het Sechehaye die den bal tot hoekschop stompt. Langzaam verstrijkt de tijd en met den tijd vervliegt de hoop van geheel Holland om den achterstand in te halen. Men wil niet meer winnen, niet meer gelijk spelen, slechts één doelpunt tegen Zwitserland, dat zou tenminste voldoening wekken. Als er nog slechts tien minuten te spelen zijn. zakt het elftal plotseling in, zij zijn uitgespeeld, zoowel mo reel al3 physiek. Zelfs Adam geeft het op, gaat op den buitenplaats staan, Nagels linksbinnen. De wedstrijd is verloren. De Zwitsers herademen even. krijgen nu ge legenheid om eenige tegenaanvallen te doen. Een corner op het Hollandsche doel levert niets op. Zoo komt het einde en is de strijd verloren. Als Rous voor de laatste maal fluit, gaat ieder verdrietig en teleurgesteld naar huis, het was toch niet noodig geweest, deze nederlaag op eigen tererin. Nabeschouwing. Niemand zal na den wedstrijd spontaan gezegd heb ben: Deze wedstrijd is volkomen verdiend door de Zwit sers gewonnen. Immers, een schitterende ploeg brach ten de Zwitsers zeker niet in het veld. Technisch en. ook tactisch ontbrak er heel, heel veel zelfs aan. Een zeer matig elftal was het. met een zeer middelmatig spel. Men wil toch niet zeggen, dat men vandaag in het Stadion in bewondering heeft gestaan voor het fraaie, weloverlegde short-passing der Zwitsers. Of door hun schitterend schot? Of vond men de balcontrole van deze spelers nu zoo iets bijzonders? Het waren elf nuttige, enthousiast spelende voetballers, zonder meer. Een heel, heel enkele maal zagen wij eens een aanval onzer tegenstanders, waaruit moest blijken dat hier 11 spelers in het veld stonden, die zoo vele malen inter nationals waren. Niet waar, bijn allen hebben reeds meer dan tien internationale wedstrijden achter den rug, ja sommige meer dan 20 en zelfs dertig. En al moeten wij beslist een uitzondering maken op den doelman vandaag van superklasse de geheele ploeg is ons zeer tegengevallen en zelfs tegenover het zeer matige spel der Hollanders, wisten de bergbewo ners werkelijk niets bijzonders te plaatsen. Men kan niet ontkennen, dat van de 90 minuten Ne derland zeker 70 minuten in het veld het spel volkomen beheerschte. Het verschil va werk, wat Sechehaye te doen kreeg en dat van Van der Meulen scheelde ont zaglijk veel. Talrijk waren de ballen die de Zwitsersche doelman te verwerken kreeg, soms harde, goed gerichte schoten. In zee.' moeilijke, gevaarlijke situaties hield hij het hoofd kalm en trad steeds als overwinnaar uit het strijdperk. Het is alleen en uitsluitend alleeen aan Se chehaye te danken, dat Zwitserland in het Stadion de overwinning behaald. Want ook staat o.i. vast. dat de beide doelpunten der Zwitsers van zeer slechte kwaliteit waren. Het was geen resultaat van schitterend aanvalsspel, of van kor- toen de N'óor Engenstangen tegen een Hongaar aan den strat kwam. Hoewel zijn stijl heelemaal niet soe pel, ja veeleer stroef leek, zag men toch dadelijk al, dat het zeldzaam hard ging, vooral in de bochten. En een gejuich ging dan ook op, toen bekend werd, dat Engenstangen een tijd van 42,5 sec. gemaakt had, een nieuw wereldrecord dus, 0.1 sec. beneden het zoo beroemde wereldrecord, dat Thurnberg eenige ja ren geleden gemaakt had en door velen als vrijwel onaantastbaar beschouwd werd. 3000 Meter. Des middags vond de wedstrijd over de 3000 Meter plaats, met nog meer spanning dan des ochtends. En thans kon men werkelijk met bewondering zien naai de prestaties van Van der Scheer en Heiden. Dat het, wereldrecord verbeterd zou worden, welk wereldrecord door toevallige omstandigheden op een vrij slech ten tijd gebleven was bij vorige wedstrijden, was te verwachten, doch het bleek tenslotte, dat niet min der dan 12 rijders or heneden waren gekomen, waar onder zes Nederlandsche rijders. De eerste rit ging tusschen Thurnberg en Hooftman. De Fin heeft er alles op gezet om zoo hard mogelijk te gaan, ten einde zijn nederlaag tegen Engenstangen goed te maken. Hij maakte dan ook een prachtige.i tijd 5 min. 0.6 sec., waaraan Hooftman lang niet kon tippen. De tijd van Thunberg beteekende een nieuw wereldrecord, maar dat werd hem maar even ge gund en in het derde paar komt Heiden aan#de beurt. Heiden zette zijn tanden op elkaar en reed een venij- nigen wedstrijd. Zwaar zwoegend, doch goed regel matig ging hij over de baan en waarachtig hij kwam binnen Thunberg's tijd, n.1. 5 min. 0.3 sec. Dus een Hollander met een wereldrecord! Doch ook hij mocht dit record maar even behouden, in den volgenden rit kwam de Noorsche kampioen en Van der Scheer te rijden, die een prachtigen wedstrijd reed. Bijzonder regelmatig, buitengewoon soepel en oogenschijnlijk zander bijzondere moeite reed hij den afstand in 4 min. 59.8 sec. Zou Engenstangen daar boven kunnen komen? Door zenuwachtigheid reed Engenstangen aan vankelijk iets te hard, harder dan hij vol kon hou den, maar naderhand ging het weer zeer snel. Wat was iedereen in spanning om den tijd te vernemen. Het bleek, dat hij nog 0,6 sec. binnen het wereld record van Van der Scheer had gereden, zoodat En genstangen wereldrecordhouder werd met een tijd van 4 min. 59,2 sec. Daarna zijn er nog verschillende zeer spannende ritten gereden, waarbij ook vooral op te merken is bet goede rijden van Riedl, die tegen ieders ver wachting in plotseling tweede werd met een mi niem verschil voor Van der Scheer. Dit was echter te wijten aan het feit, dat de wind wat was gaan lig gen. Door de resultaten is reeds gebleken, welk een ge ring krachtsverschil er tusschen de meeste rijders bestaat. De vijf eersten van de 3000 Meter scheelden in totaal niet meer dan 1.4 sec. Dat twee Hollanders zich voor den beroemden Thunberg wisten te plaatsen, stemt tot groote vol doening. Over het algemeen hebben de Hollandsche rijders zeer goed gereden. Zeer zeker Langendijk en Van der Ruit, die beiden een bijzonder snellen tijd wisten te maken. Evenals gisteren was er ook thans weer een wed strijd voor dames, nu over 1000 Meter. Opnieuw blonk Mej. Liselotte Landbeck uit en het gelukte haar bijna het wereldrecord over dezen afstand op haar naam te brengen, daar zij slechts een paar tiende sec. er vandaan bleef. Het klassement na den eersten dag luidde; Engenstangen 1, Thunberg 2, Van der Scheer 3. Leban 4, Riedl 5 en Heiden 6.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5