Alumni Nitiis- ilrattiiit- Inümllil KEG THEE De Winter Tegen GRIEP Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. WIJZIGING TARWEWET Het brood zal duurder worden Politieke moord B u 1 g a r ij e akker's Abdijsiroop Bezwarende hypotheken u VINDT GEEN BETERE STRENGE VORST IN 1 VOORUITZICHT Schaatsenrijders gehuldigd Woensdag 25 Januari 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9216 COURANT, Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fentlên nog zooveel mogelijk In het eerstuitknmend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Het regeeringsstandpunt. Quallteit van het brood verminderd? De minister van Economische zaken en Arbeid, mr. t. J. Verschuur, schrijft in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Tarwewet 1931: Dit wetsontwerp geeft slechts de gelegenheid het maal- percentage op 40 te brengen. Dit wil niet zeggen, dat het de bedoeling is om het maalpercentage dadelijk op 40 te bepalen. Voorloopig kan met een lager percentage worden volstaan, terwijl het mogelijk zal zijn tevens den z.g. V.LT.A.-prtjs eenigszlns te verlagen, zoodat niet ge vreesd behoeft te worden voor een stijging van den broodprijs ten gevolge van deze wijziging met ten min ste twee cent. De minister meent, dat met een stijging van den broodprijs van ongeveer 0.7 oent zal kunnen worden volstaan. Het is zonder eenigen twijfel te betreuren, dat deze stijging of beter het tot stilstand komen van in den laatsten tijd merkbare daling van dien prijs mede las ten oplegt aan de minder draagkrachtlgen. Evenwel mag niet worden vergeten, en de minister kan hier met instemming aanhalen hetgeen door andere leden wordt opgemerkt, dat de tegenwoordige omstandigheden den prijs der grondstoffen voor de eerste levensmiddelen zóóver hebben doen dalen, dat deze in vergelijking met andere artikelen zeer laag zijn. Een prijs van f 12 voor de tarwe noemt de minister alleszins te verantwoorden Zonder eenigen twijfel heeft de Tarwewet aanleiding ge geven tot een uJtbreiding van den tarweverbouw. Dit is niet te verwonderen, daar tarwe thans een der wei nige gewassen op de kleigronden is, die nog een loopen- de teelt beloven. Teeltpremie mogelijk? De ervaringen, welke dit jaar zijn opgedaan met het plaatsen van een vrij groote hoeveelheid vrije tarwe op de NederVandsche markt, hebben wel aangetoond, dat een steun in den vorm van een teeltpre>mle groote moeilijkheden tenaanzien van den afzet met zich kan brengen. Alleen zou dit wellicht niet het geval' zijn. Indien daarbij beperking wordt toegepast, ten gevolge waarvan de teelt binnen den vóór de inwerkingtreding der Tarwewet bestaanden omvang wordt begrensd. Het is evenwel de vraae. of zelf" teneinde een be hoorlijken afzet te garandeeren, deze omvang zou kunnen worden behouden, c-mdat Nederland de !a~t*:e jaren ook te kampen krijgt met een geforceerden in voer van tarwesoorten, die, wat haar aard betreft, mee dan tot nu toe met de onze concurreeren. Teneinde uitwassen te voorkomen, zal de met tarwe bezaaide oppervlakte welke voor steun in aanmerking komt, voor elk bedrijf niet groote zijn dan een derde van de totale oppervlakte bouwland van dat bedrijf ln 1932. De quallteit van het brood. Het gevaar voor vermindering van de kwaliteit van bet brood behoeft, naar de meening van den minister niet al te gunstig worden genomen. De voor die ver mindering geuite vrees is door de uitvoering der Tar wewet niet bewaarheid, ofschoon tooh de kwaliteit van de oogsten 1930 en 1931 slecht was. Geen weg naar autarkie. De minister moet de leden, die meenen, dat dit wets ontwerp de eerste stap is om Nederland te brengen op den weg naar autarkie tegenspreken. Er is hier geen sprake van een incidentueele beslissing ten aanzien van een belangrijke wijziging in het regeeringsbeleld op economische gebied. Het betreft hier alleen een maat regel, welke beoogt ln de uiterst benarde positie van den akkerbouw dezen wat meer steun te geven. In hoe verre Nederland den weg van autarkie zal moeten op gaan is geen vraagstuk dat bij dit wetsontwerp aan de orde ls. Met zekerheid kan wel worden gezegd dat Nederland nooit vrijwillig den weg naar autarkie op zal gaan. Toestemmina voor betoogingen te Berlijn. Van communisten en soc,-democraten. De Bcrlijnsche hoofdcommissaris van politie heeft tocstemminig gegeven en der soc.-democraten op nisten op hedenmiddag en der soc.-democraten op Zondag a s. Beide domonstraties zullen op de Bulowplatz ge houden worden. Scheensbrand te Hamburg. In een met copra en rubber geladen mo torschip, Gisteravond is brand uitgebroken op het in dp Hamburgsche haven liggende met copra en rubber geladen motorschip Alsia f5800 br. r.t.) van de Oost- Aziatische Mij te Kopenhagen De brand, waarvan de oorzaak nog niet is vast gesteld, verspreidde zich met buitengewone snel heid over het geheele schip zoodat de brandweer met vijf wagens moest uitrukken. Communistische afgevaardigde op straat te Soiia doodgeschoten. VJ). verneemt uit Sofia: Dinsdagmiddag is de communistische afgevaardig de Traikof door onbekend gebleven personen dood geschoten. De moord is gepleegd in een donkere straat in de omgeving van het parlementsgebouw, dat de afgevaardigde juist had verlaten. Traikof heeft van zeer dichtbij vijf pistoolschoten in het hoofd gekregen, zoodat hij op slag dood was. De vermoorde was Macedoniër van geboorte. Hij heeft met den onlangs bij een dergelijken aanslag ernstig gewonden Macedonischen communistischen afgevaardigde Martoelkof een groote rol gespeeld bij de pogingen de Macedonische emigratie in Bulgarije te bolsjefiseeren. Den laatsten tijd waren reeds twee mislukte aanslagen op Traikof gepleegd. Zooals bekend is hebben Macedonische kringen be weerd, dat sinds eenigen tijd de Komintern een rol speelt bij den illegalen strijd tegen de Macedonische revolutionnairen, zoodat wordt aangenomen, dat de moord een tegenaanslag der revolutionnaire Mace- doniërs is. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van AkkVr's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoeststillcnde werking, haar ziektekiera- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is de bekende, van ouds geprezen het beproefde middel in griep-tijd. Overal verkrijgbaar. In flacons vanaf f 1.-. De moeilijkheden van met hypotheek bezwaarde boeren, tuinders en verpach ters. Het „buitengewoon moeilijke vraagstuk" nog bij den minister in studie. De minister van Economische Zaken en Arheid heeft op de vragen van den heer A. Braat, lid van de Tweede Kamer, betreffende het verloeuen van hulp van regeeringswege ten behoeve van vele met hypotheek bezwaarde boeren, tuinders en landver- pachters. geantwooid: Inderdaad is de positie van de landbouwers, die hun bedrijf uitoefenen op zwaar met hypotheek be last goed, en van degenen die zoodanig goed heb ben verpacht, geenszins gunstig te noemen, al kan de minister niet meegaan met de uiteenzetting van de veroorzaking van een en ander, zooals die in de eerste vraag is gegeven. Ook valt niet te ontkennen, dat de verpachters van met hypohteek bezwaard goed door de werking van de Crisispachtwet in een bijzonderen toestand zijn geraakt. Dit is echter een van de onontkoombare ge volgen van een vrij diep in de bestaande rechtsver houdingen ingrijpen, als ten gevolge van de Crisis pachtwet geschiedt. Reeds gaven de ministers van Economische Zaken en Arbeid on van Justitie ter gelegenheid van de mondelinge en schriftelijke behandeling van hun be grootingen voor het loopendc dienstjaar hun oordeel over eenige aan de hand gedaT.e voorstellen tot hulp verleening ten behoeve van bovenbedoelde landbou wers. Een goede weg welke ter oplossing van dit vraag stuk zal moeten worden begaan, is den minister ech ter nog niet bekend. Hij heeft dit buitengewoon moci- liike hypoheekvraagstuk nog in studie, mede in ver band met de meer algemeene vraag naar verlichting van de op de bedrijven drukkende vaste lasten. Staking te IJmuiden met kracht voortgezet. Eenparig besluit der stakers. Gistermiddag is in den Schouwburg „Thalla" te IJ muiden een door de IJmuider Federatie belegde ver- gadering gehouden van stakende zeelieden. Dit was de eerste maal, dat, nadat alle treilers binnen waren, de bij het conflict betrokken zeelieden voltallig bijeen kwamen. Aan het einde der vergadering, die door on geveer 700 zeevlsschers was bezocht, werd met alge meene stemmen besloten de op 2 Januari ingezette staking met kracht voort te zetten. AARDBEVING EN ZWITSERLAND. Bazel. 24 Januari (V.D.) Het observatorium van Neurenberg heeft Dinsdag om twee uur 43 een plaatselijke aardbeving geregistreerd, waarvan de haard zich op een afstand van 115 K.M. (waarschijnlijk in het Wisperdal, een zij-dal van de Bo ven Rhone) moet bevinden. To Interlaken werd een vrij hevige beving waargenomen, welke ziclT van Oost naar West bewoog. Ook te Lugano heeft men een hevige aardschok gevoeld. DE GREEP IN BELGEE. Heele gewesten worden geteisterd Brussel, 24 Januari (V.D.) Er heerscht ln België een grepepidemie. Heele gewes ten worden er door geteisterd, vooral te Vlaanderen. Te Aalst om., waar de ziekte vooral hevig opder de kinderen om gaat, moesten de scholen tijdelijk worden gesloten. Ook in het leger en vooral in het garnizoen van Brus sel zijn tal van grieplijders, zoodat de dienst aanmerke lijk moest worden verlicht. Bevat tevens bons VOOR ENKELE PRAKTISCHE CHROOMSILVER VLEKVDUE GEBRUIKSVOORWERPEN. 1NDERDAAD EEN SMAAKVOLLE RECLAME. UkuNTZE IEDEREN DAG GEBRUI KEN. Reeds spoedigkan men in het BEZIT ER VAN KOMEN.U HEBT SLECHTS 50PUNTEN TE SPADEN EN U ONTVANGT REEDS EEN Z:E5TAl"ThEELEPCLTJE5 op vier "Taartvorkjes of een o lc~ Cassettes 1 ThECZeePJE. Du IOUpunten ontvangtUeen prac«T.G GEltAMERD TINNEN TI1CEBUS1E Vlekvqu S I LVER Koudegolf in Zuid-Beteren. Uit Munehen. Na den hevlgen sneeuwval van de vorige week is het in Zuid-Beieren thans nog zeer koud. De laagste temperatuur ls Zaterdag genoteerd. De temperatuur was toen 27 graden onder nul. Dinsdag vroor het nog selchts 14.6 graden. Rivieren in België toegevroren. Uit Luik wordt door den dienst der scheepvaart ge meld, dat ten gevolge van den ijsgang de scheepvaart op het vertakkingskanaal naar Beverlo en Hasselt is onderbroken. Ook de Maas heeft reeds veel ijs. De ijs- schcllen hebben zich vooral opgestapeld bij de sluis van TaUfer, waar de rivmier reeds dicht ligt. Te Walgappe (Profonde Ville) blijft nog slechts een smalle vaargeul over tusschen de ijsschollen. Stroom opwaarts van de sluis bij La Plante ligt de Maas zoo goed als dicht. In Engeland. Het is ln Engeland nog zeer koud en de temperatuur is den geheelen dag ver beneden het vriespunt gebleven Er wordt druk schaatsen gereden, terwijl in Schotland en Noord-Engeland druk geskied wordt. Hevige koude ln Berlijn. Te Berlijn daalde het kwikzilver gister tot 12 gr. onder het vriespunt. Ook gisterochtend om acht uur vroor het nog 10 gr. en om 1 uur *s middags 9.4 gr. Een stijging van de temperatuur wordt voorloopig niet ver wacht Het koudst is het als gewoonlijk in het Oosten van het rijk, waar men de uit Rusland komende koude het eerst en het geduchtst te bespeuren krijgt. Uit Oost Pruisen wordt 23 graden vorst gemeld. In het grootste deel vau Silezië en Saksen heerscht bittere koude. Sneeuwstormen in Roemenië. Het ver keer belemmerd. De Donau dichtgevroren De scheepvaart op de Zwarte Zee gestremd. ïn Roemenië zijn door dagenlangen sneeuwval 20 spoorlijnen afgesneden. In de Dobroedzja zijn tal van domen geheel geisoleerd. Verscheidene goederentreinen en twee passagierstrei- nen zijn op weg naar de Dobroedzja blijven steken. Een der treinen ls door een troep wolven aangevallen. De reizigers hadden de grootste moeite zich de uitgehonger de dieren van het lijf te houden. Ook on den Don?u is de tostand bedenkelijk. Twee ijsbrekers zijn in het ijs blijven steken. De scheepvaart in de Zwarte Zee is geheel gestremd. Sedert verscheide ne dagen zijn geen schepen uit Roemeensche havens meer vertrokken. Er zijn tal van S.O.S.-seinen opgevangen, maar het is niet mogelijk de in nood geraakte schepen hulp te ver- leenen. DOODELIJK SKI-ONGELUK. In de nabijheid van Seitenberg in Duitschland zijn twee ernstige sportongelukken gebeurd. Een skilooper brak bij een ernstigen val een been, terwijl een tweede skl-looper zijn nek brak en op slag dood was. De iden titeit van den doode kon nog niet worden vastgesteld. 5.96C MILLIOEN WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Uit E e r 1 ij n. Het aantal werkloozen in Duitsch land is gedurende de eerste veertien dagen van dit jaar met 193.000 toegenomen tot 5.966.000. Het weerbericht van gisteravond luidt als volgt: Verwachting: Meest matige Oostelijke tot Noordoostelijke wind, helder tot lichtbewolka, droogweer, strenge, tot matige vorst des ochtends, over dag matige tot lichte vorst. Verdere vooruitzichten; Aanhoudende ma tige tot strenge vorst. OUDKARSPEL. Dinsdagavond werden in de bo venzaal van hotel „De Brederode" de schaatsenrij ders J. Langendijk en J. van Zijl. ter gelegenheid van hun terugkeer uit Davos gehuldigd. Zooals men men wel eerder uit de kranten zal hebben vernomen, hebben de Nederlandsche rijders aldaar groote suc cessen geboekt, waarin de beide Langendijkers een werkzaam aandeel hebben gehad Langendijk was no 3 van de Nederlanders in het totaalklassement. Als de beide rijders met een lauwerkrans omhangen de zaal binnentreden, is een groot aantal familieleden en belangstellenden aanwezig De beide wethouders van Oudkarspel, de hoeren Bakker en Kostelijk wa ren tegenwoordig (de burgemeester was verhinderd), alsmede het bestuur der IJsclub „Nut en Vermaak" van Noordscharwoud© en den leider der droge trai ning, de heer P. Nap. De eere-voorzitter, de heer A. Timmerman, open de de bijeenkomst met een hartelijk woord van wel kom. Spr. wees op het te Davos behaalde succes en bracht den K.N.S.B. dank voor de gestelde gele genheid voor de uitzending. Maar een groot aandeel in het succes heetf zeer zeker de trainer, de heer P. Nap, wien spr. hartelijk dankt voor het vele gepres teerde werk en hem namens de vereen, een schitte rende bloemenmand aanbiedt Spr. hoopte, dat de heer Nap de jongens nog lang zal trainen. (Applaus). Na een dronk aan deze 3 te hebben gewijd, werd het woord gevoerd door wethouder Bakker, die na mens het gemeentebestuur den rijders een hartelijk welkom toeriep, en op hef mooie succes wees. De heer T. Kostelijk srrak namens de IJsclub „Nut en Vermaak" te Noordscharwoude. ?pr. bood den rijders ieder een bouque* aan Spr. feliciteerde de ouders met de successen hunne- zoons. Door den trainer, den heer P. Nap, ue Wielerclub „Onderling Genoegen" en de „Langendijker Courant", werden hierna bloemen aangeboden. De heer Van Loo, de secretaris, zeide, in de wolken te zijn over de prestaties, waardoor men de roem van „Volharding" verkregen door onzen helaas *e vroeg ontslapen Willem Kos heeft kunnen hernieuwen. Hierdoor is spr. in de gelegenheid, zijn jaarverslag in. blijden toon op te stellen. De heer Jan Langedijk dankte hierna voor de hem gebrachte hulde. De secretaris ging vervolgens de gemaakte tijden na, waarbij spr. vermeldde, dat in de 5000 Meter J. Langedijk de sterke Thurnberg versloeg, terwijl .T. van Zijl de 500 Meter binnen den tijd, waarin W. Kos het kampioenschap van Noordholland behaalde, reed, n.1. in 10 min., 4 sec. Spr. hoopte nog eens dat ent housiasme te mogen beleven, als toen W. Kos hot kampioenschap behaalde. Spr. zeide vol bewondering te zijn voor de training van den heer Nap en bracht hem warme hulde. (A jplaus.) De heer C. van Zijl dankte namens zijn /oon. Ook ht gemeentebestuur bracht ;pr. zijn dank. Verder huldigde spr. den trainer Nap en eindigue met de mededceling, dat de successen zijn behaald op de schaatsen van den te vroeg ontslapen Willem Kos. Nadat de heer Van Loo nog eenige woorden tot den eere-voorzitter had gesproken, sloot deze de bij eenkomst.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1