Raad Zijpe. Brieven over Engeland. - Vergadering van den Raad op Dinsdag 24 Januari 1933, des morgens 10 uur. De publieke tribune is weer geheel met werkloo- zen bezet. Afwezig is de heer Smit. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester, Secre taris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Door den Secretaris wordt medegedeeld dat goed gekeurd is de 5e suppletoire gemeentebegrooting, dienst 1931; dat Ged. Staten hebben verdaagd hunne 3:>eslissmg ten aanzien van de gemeentebegrooting dienst 1933: dat aanneming is geschied van de in de vorige vergadering gedane benoemingen. Ged. Staten hebben geen termen gevonden tot wijzi ging van de thans geldende bezoldiging der ambtena ren van den Burgerlijken Stand. Het polderbestuur heeft gratis in bruikleen afge staan een stukje grond als bergplaats nabij de Alg. Begraafplaats te St. Maartensbrug. Door B. en W. is dank betuigd aan het polderbestuur en medege deeld, dat zij gaame van het aanbod gebruik maken Het bestuur van de afdeeling Zijpe e.o. van do Iïol- landsche Maatschappij van Landbouw zond dankbe tuiging voor de' verhooging der subsidie, doch deelde mede, dat als geen meerdere gelden beschikbaar ko men, de tentoonstelling in haar ouden vorm nog niet verzekerd is. Mededeeling wordt gedaan van het proces-verbaal van de kas verificatie bij den gemeente-ontvanger, waarbij in kas bleek f221824, het saldo op de post rekening bedroeg f645.44, terwijl bij de Coöperatieve Zuivelbank was belegd f 495S9.29. Ontvangen is de balans en de verlies- en winstre kening over 1931 van den keuringsdienst voor wa ren in het gebied Alkmaar. Overleg met de organisaties Is verplich tend. Medegedeeld wordt dat het raadsbesluit van 27 Oc- tober 1931, strekkende tot verlaging van de jaarwed den der ambtenaren, ter secretarie en gemeente ge neesheeren, bij Kon. Besluit is vernietigd, als zijnde dat besluit in strijd met de wet. De heer Doorn vraagt, of dit behelst de salarisre geling voor 1932 en of dit besluit alleen is gestrand op het feit dat geen overleg met de organisaties heeft plaats gehad. De Voorzitter: Ja, het besluit was daardoor onwet tig genomen. De heer Doorn zegt. dat de Raad dat dan voor dien tijd had moeten weten. De Voorzitter zegt dat toen het besluit door den Raad werd genomen, bekend was dat overleg gepleegd had moeten worden. De heer Doorn merkt op dat het op deze wijze toch niet goed gaat. Wat hebben wij dan 'tenslotte te ver tellen. Spr. vraagt of deze beslissing ook van kracht is voor de verlaging voor 1933. En hoe zou het zijn gegaan als de salarissen verhoogd waren zonder dat overleg met de organisaties was gepleegd? De heer Blom herinnert er aan dat de Secretaris nog gewaarschuwd had dat een dergelijk besluit niet kon worden genomen zonder dat overleg met de orga nisaties had plaats gehad. De heer Dignum zegt dat het heele ambtenaren reglement ons zoo maar op ons dak is gegooid, de vaststelling ervan is overijld gegaan; het is misschien van ons wel een stommiteit geweest er ja en amen op te zeggen. Deheer Bruin denkt dat als de Raad een derge lijk besluit nog eens nam, het resultaat dus hetzelfde zou zijn. De Voorzitter zegt, dat de Raad toch op de hoogte is van het feit, dat eerst overleg met de organisaties moet worden gepleegd. De heer Bruin zegt dat van het Ambtenarenregle ment bij den Raad weinig of niets bekend is De heer Doorn zegt dat als in October de begroo ting aan de orde komt, niet eerst overleg gepleegd kan worden. De heer Van der Sluijs zegt dat in 1931 vanuit den Raad het voorstel kwam om enkele salarissen te ver lagen, zonder dat overleg had plaats gehad. Wat de salariskorting van 1933 betreft, dit voorstel is door B. en W. gedaan nadat vooraf overleg met de organi saties had plaats gehad en dat besluit moet dan ook goed wezen. De heer Bruin zegt dat de Raad dan slechts heeft te slikken wat B. en W. voorstellen, want de Raad heeft toen ook geen overleg met de organisaties ge pleegd. De heer Van der Sluijs antwoordt, dat in 1931 de beslissing in tweeën had moeten vallen, eerst het voorstel aanhangig maken en na het overleg het be sluit nemen. De heer Dignum zegt, dat dit niet mogelijk was, want de begrooting moest vastgesteld worden. De heer Van der Sluijs meent dat de begrootinr evengoed op de oude bedragen vastgesteld had kun nen worden. De heer Doorn gelooft ook niet dat deze uitspraak van den Minister komt. Het is ambtenarenwerk, net als met de vroedvrouwenschool. De Secretaris toont den heer Doorn het desbetref fende Staatsblad, het geldt hier een koninklijk be sluit. De heer Doorn zegt, dan niets te hebben gezegd. Medegedeeld wordt dat de steunregeling voor werklooze landarbeiders tot 25 Maart 1933 is ver lengd en dai goedgekeurd is dat een huurbijslag wordt gegeven, indien de huur meer dan f2.50 be draagt De bijslag mag maximum f2.per week bedragen. De heer Smit komt ter vergadering. Medegedeeld wordt dat de Minister geen bezwaar heeft dat bij werkverschaffing bij polderbestuur e.a. de gemeentelijke subsidie verhoogd wordt tot 60 Wat de in de vorige vergadering vastgestelde to8 slagregeling op de uitkeering uit de werkloozenlcas betreft, spreken B. en W. hun teleurstelling uit dat blijkens het ingekomen schrijven de Minister h.i. niet ver genoeg gaat. B. en W. wijzen er op dat in na burige gemeenten een hoogeren toeslag wordt ge geven en zij hebben zich dan ook tot den Minister ge wend met het verzoek alsnog te willen goedkeuren de regeling zooals de Raad die had vastgesteld, n.1. aan werklooze landarbeiders toe te kennen een toeslag op de uitkeering uit de vverkloozenkas van f0.75 per week per kind beneden 15 jaar, tot een maximum van 5 kinderen, onder voorwaarde, dat hetgeen het ge zinsinkomen meer bedraagt dan f 11.85 per week, in mindering wordt gebracht op den kindertoeslag. Ant woord van den Minister is nog niet ontvangen. Dcor den Zijper Bestuurdersbond was ook om een toeslagregeling op de reglementaire uitkeering ge vraagd. Grieven. Van den Zij per Bestuurdersbond was een adres met uitvoerige toelichting ingekomen inzake grieven tegen bestaande werkverschaffing bij het Polderbe stuur. O.a. dat de gcorganiseerden in de 3 dagen dat zv in de werkverschaffing zijn, geen regenverlet uit betaald krijgen, dat het werken van 7Yz uur per dag beneden de rijksregeling is, dat het aantal georga- niseerden te werk gesteld aan den Ruigevveg. niet een goede verhouding weergeeft met het aantal ongeor ganiseerden, dat voor een kleinen polder slootwerk wordt verricht door polderwerklieden, terwijl er toch werkloozen disponibel waren en dat de belooning voor dat werk hooger is dan voor werk aan den weg. Adressant dringt er tenslotte op aan een commissie voor de werkverschaffing in het leven te roepen. B. en W. zijn van oordeel dat er inderdaad onbil lijkheden in de regeling voorkomen en stellen voor het adres in hun handen ter afdoening te slellen, waarna B. en W. overleg met den opzichter zullen plegen. De heer Bruin merkt op dat niet de opzichter de meuscher. bij den kleinen polder te werk heeft ge steld, maar dat het bestuur van dien kleinen polder den mcnschcn zelf heeft gevraagd. De Voorzitter zegt dat wel te begrijpen. B. en W. zi Ten met den opzichter in overleg treden, teneinde enkele grieven weg te nemen. Wordt goedgevonden. Te hooge woninghuur. Ingekomen is een verzoek van den heer h. C. Velt- man te Oudesluis om verlaging der huren van de wo ningen der woningbouwvereniging. Het adres is nog niet door B. en W. met het be-, stuur van de Woningbouwvereniging jesproken en daarom wordt het in handen gesteld van B. en W. om advies. De belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. In behandeling komt het adres van de gemeente Ambt-Hardenberg tot verlaging van het bedrag der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. B. en VV. adviseeren adliaesie aan het adres te be tuigen. De heer Doorn zegt juist van oen tegenovergestelde meening le zijn en vraagt zich af op welke wijze uitwonende eigenaren, zooals bijv. graaf Bentinck met 400 500 bunders land, beter rijn te treffen dan door deze belasting. Spreker weet wel dat er mcn schcn zijn met huoge hypohteeklasten, maar dat is voor spr. nog geen reden om het bedrag der belast bare opbrengst te willen verlagen. De Voorzitter zegt dat het geval van graaf Ben tinck als een speciaal geval aangemerkt kan worden. De heer Doorn zegt dat we thans allemaal hebuen t torsen en te strijden, maar wat het zwaarst is. moet het zwaarst wegen. Als tot verlaging werd oierge- f. in, zou het straks cp de kleine burgerij geschoven worden en dat vindt spr. niet goed. De heer Dignum ia het niet mot den heer Doorn eens. De verhuurders verhalen de lasten veelal toch op de huurders en zoodoende komen de lasten toch altijd op de gemeentenaren te drukken. En spr. w st er op dat de bedrijven de lasten niet meer kunnen opbrengen, die moeten uit de reserves worden geput. L)g heer Doorn oordeelt, dat de verhuurder toen in ieder geval de bevoorrechte persoon is. De heer Van der Sluijs zegt, dat men deze zaak in groote lijn moet zien en de grondbelasting is dan een onbillijke belasting. De bezitter van grond inoet tweemaal lasten betalen, allereerst de grondbelas ting en daarna vermogensbelasting. En elke belas ling op grond slaat terug op den gebruiker, die ook in moeilijkheden verkeert. De heer Doorn respecteert de zienswijze der hee- ren, maar het betreft hier een voorname opbrengst van inkomsten, die, als net bedrag der belastbare op brengst werd verlaagd, dan uit andere bronnen zou moeten worden geput. En de heer Van der Sluijs moot dan maar eens vertellen, waar die opbrengst dan vandaan moet komen. De heer Van der öluijs erkent, dat 75 van deze belasting in de gemeentekas vloeit, ma3r voor spr. is hot de vraag, of het billijk is, dat deze belasting ge haald wordt van hen waar niet is De grondgebrui ker moet de lasten betalen, terwijl er geen sprake is van inkomen, doch sprake van verlies is, liet te 21 Januari 1933 VELEN van U kennen waarschijnlijk het be kende boek van Wells: Het Voedsel der Goden. Twee geleerden hebben een nieuw voedsel ontdekt, waaraan zij een langen, voor een gewoon mensch onbegrijpelijken, Griekschen naam geven, maar dat in den volksmond spoedig den naam van Godenvoedsel verkrijgt 't Was een eigenaardig goedje, dat Godenvoedsel. 't Maakte je, om het nu maar eens heel kort te zeg gen, groot. Niet een klein beetje groot, maar flink! Reuze, zooals we tegenwoordig zouden zeggen. De geleerden waren, zooals het geleerden past, met proefnemingen op dieren begonnen. Kippetjes. Die spoedig neiging begonnen te vertoonen tot struisvo gels uit te groeien, maar voor dien tijd tot een ontij dig einde kwamen. Alles zou trouwens heel goed zijn gegaan, als de twee geleerden maar gelegenheid hadden gehad, zelf op hun kippetjes te passen. Helaas woonden zij in Londen, en zij hadden geen van beiden plaats voor kippenhokken en loopen. Dus werden de beestjes uit besteed, en de verzorgers waren een heel klein beetje slordig. Ze morsten met het Godenvoedsel. Wat saus is voor de gans is saus voor den woerd, zegt een Engelsch spreekwoord. Nu zijn spreekwoor den wel niet altijd waar, maar in dit geval bleek er een geweldige grond van waarheid aan tan grondslag te liggen. Brandnetels sprongen op in de nabijheid van de kippenboerderij, om diepen eerbied voor te hebben. Een wilde wingerd sloeg vangarmen uit, waarvoor je met bekwamen spoed moest zien uit den weg te gaan. Oorwurmen - enfin, u begrijpt. Maar dat alles was nog niets, vergeleken bij de ratten. Het was de dorpsdokter, die het eerst met dc ratten kennis maakte, toen hij midden in den nacht van een bezoek aan een patiënt huiswaarts keerde. En het genoegen van die kennismaking was uitslui tend aan den kant van de ratten. Het is niet mijn bedoeling hier den geheelen in houd van het onderhoudende boek van Wells te ver tellen. Trouwens, het zal velen van u bekend zijn. Ik kwam alleen maar op de gedachte aan dit boek, door iets, dat ik enkele weken geleden las over de muskusratten in Engeland. Volstrekt niet, omdat die muskusratten zulke groo te dieren zijn. Voor zoover ik weet, zijn het, wat af metingen betreft, maar heel bescheiden beestjes. Maar daarbij houdt hun bescheidenheid dan ook op. Het was de slordigheid van de verzorgers van de muskusratten, die mij het Voedsel der Goden in herinnering bracht. Het echtpaar Skinner, dat door de geleerden van Wells was uitgezocht, om de kippe tjes te voeren, en te meten, morste met het nieuwe voedsel. De Engelsche kweekers van de muskusratten hebben met de ratten zelf gemorst. En daardoor heb ben ze Engeland op groote kosten gejaagd, of erger. De heele zaak is nog maar van zeer jongen datum. In 192S werd het Ministerie van Landbouw in Enge land gewaarschuwd, geen muskusratten te la'en in voeren. Het Ministerie sloeg die waarschuwing in den wind, zooals u en ik ze misschien in den wind ge slagen zouden hebben. En nu zitten ze met de gebak ken peren. Het is eigenlijk een gek geval, als je het goed be schouwt. Het is streng verboden muskusratten te hou den, zonder verlof van het Ministerie, en er zijn, als ik het goed heb, veertien menschen in Engeland, die een dergelijk verlof bezitten. Die veerden menschen zullen waarschijnlijk te zamen niet meer dan eenige honderdtallen van de ratten bezitten. Maar Enge land zelf bezit er cenige millioenon. En die millioenen hebben geen baas. Het zijn de kinderen, kleinkinderen, achterklein- derven bedrag moet dan zooveel mogelijk uit de in komens komen. Den heer Doorn lijkt het beter dat het 't beste te verhalen is op den verhuurder. Met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Blom en Doorn, wordt besloten adhaesie aan het adres te betuigen. Geen intrekking van subsidie voor de Westlriesche kanalisatie. Door het Gemeentebestuur van Oudkarspel werd verzocht om te besluiten tot intrekking van het raadsbesluit, waarbij een bijdrage ten behoeve van het Westfriesche kaïialenplan werd toegezegd, B. en W. stellen voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van der Oord acht ook de kanalen niet noodig, maar waar een vorige, raad besloot een bij drage voor het kanaal te geven, gaat het niet op, dat deze raad dat besluit nu intrekt. De Voorzitter zegt, dat de zaak daartoe reeds in een te ver stadium verkeert Conform het voorstel van B, en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Door het personeel van de coöp. zuivelfabriek „Nieuw Leven" te t Zand wordt rerzocht, verlichting aan te brengen bij het bruggetje tegenover de wo ning bij Zeeman, aan den overkant dus van de ega- lement. Uvereenkomstig het advies van B en W. wordt met algemeeue stemmen beslol-n op het verzoek gunstig te beschikken. Namens den Minister was een onderzoek ingesteld naar bet plaatsje dat ingevolge de Landarbeiderswet door K. de Graaf was aangevraagd Daarbij is geble ken, dat de grootte niet alleen te gering was. doch ook de koopprijs te hoog en waar nu bleek, dat de aanvrager zelf geen prijs meer op het bedoelde plaatsje stelde, heeft de Minister de stukken ter zijde gelegd. Een raadsbesluit vernietigd. De bijdra ge in de vervoerkosten van kinderen der Christelijke schooi te Schagen. Door den Secretaris wordt voorgelezen de beschik king van Ged. Staten, houdende vernietiging van bet Raadsbesluit, d d. 28 Juni 1932, waarbij besloten werd tot niet-toekonning van steun in gevolge art. 13 der L.O. Wet 1920. Het betrof hier de aanvrage »m bijdrage in de vervoerkosten van kinderen die per speciale autobus naai de Cüristeiijke school voor gewoon lager onderwijs ie Schagen worden vervoerd, welke vervoerkosten fl.38 per kind per schoolweek bedragen. De Voorzitter ze-gt. dat een dergelijke beslissing wel was te verwachten. De heer Van dei Oord vraagt, of er niet een goed- koopere vervoergelegenheid is dan met de bus van Deutekom. De Voorzitter deelt mede, dat hiernaar een onder zoek is ingesteld, maar de kosten werden, wanneer de kinderen met een andere autobus werden ver voerd, nog iets hooger De heer Van der Oord wijst op een gezin, dat nu naar Schagerbrug komt. De Secretaris merkt op. dat de bijdrage ten be hoeve van die kinderen dan komi te vervallen, want de afstand is dan geen 4 K M. meer. De heer Doorn hoopt, dat de Raad zijn eerder ge nomen besluit zal handhaven en in beroep zal gaan bij de Kroon, 'lenslotte kan men ons van kooger hand wel wetten opleggen, waaraan niet te vol doen is. Aanstonds bijv. kan men ons wel een wet opleggen, dat we 25 menschen moeten ophangen. kinderen en zoo voort van vrijheidslievende muskus ratten, die zonder verlof van hun eigenaars uit wan delen zijn gegaan, zich in den echt nebben verbonden, en de gevolgen van die verbintenissen met blijmoe digheid hebben gedragen. Ik sprak zoo even over slordigheid van de bezitters van de eerst aangekomene muskusratten. Dat is mis schien wel een beetje onbillijk geweest. Het schijnt niet zoo erg gemakkelijk te zijn, een muskus.at aan zijn verstand te brengen, dat hij behoort te blijven op de plaats, die hem is aangewezen. Hij houdt van graven, en gaat met genoegen een meter of drie den grond in, als hem dat te pas komt En hij houdt van knagen, dus zelfs, als je de afsluiting van je terrein tot zoo diep onder den jjrond liet doordringen, zou je nog niet erg zeker van je bezit zijn. In elk geval, het kwaad is nu geschied. Uitgestrekte gebieden zijn thans besmet, zoowel in Schotland als in Engeland. Het graafschap Shropsliire bijvoorbeeld, in Engeland, kan een gebied aanwijzen van drie hon derd en vijftig vierkante mijlen, waar de muskusrat ten zich stevig gevestigd hebben, en waar ze in mil lioenen hun huishoudens hebben opgericht. Een twij felachtig genoegen. Overdag zie je mijnheer niet. Dat is zijn rusttijd. Maar 's nachts haalt hij zijn schade in. Dan is hij aan het graven en graven, met zijn broers en zijn zusters, zijn vaders, moeders, grootouders, ooms en tantes, alle millioenen, en zal er ongetwijfeld in slagen indien T ngeland er niet in slaagt, paal en perk te stellen aan zijn ongewenschte activiteit, het heele land te onder mijnen. Op hot oogenblik is dat reeds het geval met de oevers van de rivier de Severn, en verschillende van haar zijrivieren. Centraal Europa kent de muskusrat ook, en al lan ger dan Engeland. Daar wordt aan do Donau, de Weichsel, den Rijn, doorloopend wacht gehouden, een wacht, die millioenen per jaar kost Mannen met geweren, mannen niet vallen zijn er onafgebroken in de weer. Maar de muskusratten zijn er nog veel on- afgebrokener in de weer. Ze zijn niet lui in het graven, maar ze zijn ook lang niet lui in het kinderen krijgen. Een muskus rat, die den aanvahigen leeftijd van zes maanden heeft bereikt, begint het genot van de moederweelde te kennen. Aangenomen natuurlijk, dat de rat in kwestie een vrouwtje is. En dan bedraagt bij zoo'n blijde gebeurtenis het aantal kleintjes zoo tusschen de acht en achttien. Dat zou al heel aardig zijn, wanneer dat elk jaar plaats g-ëep, maar moeder muskusrat herhaalt dat grapje om de maand. Zoo iets van honderd vijf tig kindertjes per jaar voor één ratten-mama. Aan genomen, dat het weer en de voedselvoorziening een beetje meewerken, van het rattenstandpunt gespro ken. Ongelukkig genoeg voor Engeland werken deze bei de daar prachtig mee. Wat dat betreft is Midden- Europa veel beter af. Daar maken de strenge win ters, dat de moeu~rrat er ten minste eens een maand of drie, vier de rust van neemt. Men is thans aan het Ministerie het groote ge vaar gaan inzien, ext heel Engeland bedreigt. Wan neer geen buitengewone maatregelen worden geno men, zal binnen afzienbaren tijd geen dijk, geen oever, geen spoorbaan meer veilig zijn. Waterleidingen zijn evenmin gewaarborgd, wan neer de muskusrat in de buurt komt wonen. Hij vijlt zijn altijd doorgroeiende scherpe snijtandjes af aa^ tle buizen, en uitstekend zwemmer, als hij is, gaat hij er ook wel eens een tochtje in ondernemen. Dat is heel dom, natuurlijk, want zoo'n buis is lang. Per slot van rekening verdrinkt de rat. Dat is bijvoorbeeld het geval geweest in Dunblane, in Schotland. Al weer een rat minder? Ja, maar ook een waterleiding minder. Want of het aftreksel van een doode muskusrat nu wel heel bevorderlijk is voor dc gezondheid, mogen we betwijfelen. Er is één lichtzijde aan het geval: werk. Maar of alle werkloozen te re men de Engelse! ie muskusratten er zouden kunnen vernitigen, betwijfel ik in sterke mate. De Voorzitter zegt. dat de heer Doorn nu wel zóé kan redeneeren. maar de wet legt ons de verplichting op en daar hebben we aan te voldoen In beroep gaan oij de Kroon geeft ook niets. De heer Blom is ook niet voor het verleenen van die bijdrage, maar verzet er tegen geeft toch niets. Bij stemming verklaart alleen de heer Doorn zicb voor het in beroep gaan bij de Kroon. De stortgronden. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de stortgronden weer zijn ingehuurd, echter tegen een belangrijk logeren prijs. Vorig maal was de nuur- prijs f3155, nu f1665, waarbij de gemeente een paar rf.A. minder heeft De gronden zijn nu ingehuurd voor 3 jaren, inplaats van voor 6 jaren. De gemid delde pachtprijs zal voor grasland bedragen f 50 per H.A., voor bouwgrond f 1.65 per snees De verpach ting geschiedt thans niet naai de kadastrale maat maar naar de werkelijke grootte. Spr. gelooft dat de gemeente deze stortgronden wel weer zal verpachten. Van Ged. Staten ontvangen een nota van opmer kingen inzake de genieenieuegruoting, dienst 1933, meest van administratieven aard. Wat de tijdelijke salarisverlaging van 12 betreft vour gemeentego- ueesheeren en vroedvrouw, belast met de ariuuuprac- tijk, wordt opgemerkt, dat wijziging der instructiea voor die gemeente ambtenaren noodig is. De Gezond- neidscommissie verklaarde niet de wijziging accoord ie gaan en derhalve wordt tot deze wijziging be sloten. Wat de tijdelijke salarisverlaging voor de gemeen- teveldwacüiers betreit, de raad werd uitgenoudigd deze salarissen op de onverminderde bedragen te ra men, in afwachting van de koninklijke goedkeuring die de wijziging van deze salarissen hehoeit. Aldus werd besloten. In handen van B. en W. om advies worden ge steld een adres van de onderwijzers van den cursus voor schoolvrije jeugd en een adres van de afdee ling Schagernrug van de V.A.R.A om te doen wegne men de radiosloornis3en. die veroorzaakt worden door het gebruik van eiectrische apparaten. Uit enkele stemmen, die opgingen, bleek wel, dai die stoornissen inderdaad in zeer sterke mate zich voordoen. Vastgesteld wordt een eerste suppletoir kohier der belasting op honden, dienst 1932, tot een bedrag van f 13.50. Aan J. C. Erp en J. R. Deutekom wordt op hun ver zoek ontheffing verleend van schoolgeldietaling. Ingekomen is een verzoek van W. van Duin te Schagerbrug om vrijstelling van het betalen ecnor bijdrage in de kosten van vervoer zijner leerplichtige kinderen. De door Van Duin te betalen bijdrage in de kosten van vervoer zijner kinderen naar en van de H.K school te 't Zand bedraagt f5.— per kind per jaar. B. en W. stellen voor adressant tot wederopzeggena toe vrijstelling te verleenen van het betalen eener bijdrage. Ai dus wordt besloten. Aan de orde komt een schrijven van J. J. Kabel te SL Maartensbrug, houdende verzoek om tegemoetko ming in de kosien van schoolbezoek, als bedoeld in art. 13. le lid, der Lager Onderwijswet 1920. Adressant laat zijn zoontje Chrisliaan, dat 23 No vember 1932 den leerplichtigen leeftijd heeft bereikt, onderwijs genieten aan de H.K. School te Schaden De afstand is meer dan 4 KM. Het vervoer geschiedt per tram. De kosten van een scholierkaart voor een geheel jaar bedragen f36.80. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en het bedrag der steun te rekenen van 1 December 1932 af, vast te stellon op f 36.80 per jaar. De heer Doorn wil geacht worden te hebben tegen gestemd. Adressant woont geen 10 meter vei der dan buren van spr, die het geen bezwaar vinden dat hun kinderen naar Burgerbrug gaan. De heer Blom wijst er op dat als de kinderen van adressant naar de school te Burgerbrug gaan, de ge meente ook vervoerkosten zal moeten beialen en mis schien wel meer dan wanneer de kinderen naar Scha gen gaan. Met 9 tegen 2 stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten, tegen stemden de heeren De Boer en Doorn. Regeling van ontslag. Volgt het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot regeling van het ontslag van: a. onderwijzeressen aan de O. L. scholen bij huwelijk vóór het bereiken van den 45-jarigen leeftijd; b. onderwijzers en onderwijzeressen aan dc O. L. Scholen bij het bereiken van den 65-jarigen leef tijd. De regeling onder a bedoeld, geldt niet voor onder wijzeressen die thans reeds gehuwd zijn. De heer Blom zegt om finantieele redenen niet met het voorstel van B. en W. to kunnen meegaan Als oen onderwijzeres met een onderwijzer trouwt, vei dient de onderwijzer z.i. te kort. Zeg dat hij f24 a f25 verdient, daarvan is hij verplicht om ie siudee- ren. In de tweede plaats meent spr. dat iemand die eenigszins democratisch denkt, tegen het voorstel dient te zijn. Er is altijd gestreden voor algemeen kiesrecht, voor gelijkstelling van man en vrouw en hier wordt de vrouw achteruit gesteld. De heer Doorn zegt ook nog wel democratisch te voelen, maar waar bij honderdtallen anderen zunder uetreklving zijn die op een dergelijk baantje azen, is spr. voor net voorstel van B. en W. De heer Dignum onderschrijft hetgeen de heer Doorn zegt. De heer Van der Sluijs herinnert aan het groot aan tal sollicitanten, toen een onderwijzeres te St. Maar- .ensnrug moest worden benoemd, n.1. 92. Spr. me.nt nat in de meeste gevallen het salaris iels hooger zal zijn dan f 24 a f 25. De heer Blom mag het voorstel niet democratisch noemen op grond van de gelijk stelling, maar spr. meent dat wij de plicht hebben menschen die een diploma hebben en geen betrekking kunnen krijgen, aan een betrekking te helpen. Voorts wil spr. er nog op wijzen, dat er momenten kunnen .oorkomen waarin het minder gepast is ^'at een ge- nuwde vrouw voor de klas staat. De heer Blom bepleit net pingen van ove. >e roet den Bond van Nederlandsche Ouderwijzers. De heer Bruin: tiet beste zal wezen dat de onder wijzeres trouwt met een boer Een stem op de tribune: Oi met een werklooze. De heer Van der Sluijs zegt, dat B. en W. deze ge- «egenheid hebben aangegrepen omdat met hei te ne men besluit thans in geen enkel geval persuomijk wordt gehandeld. Het voorslei-Blom om overleg te plegen met den Bond van Nederl. Onderwijzers wurdt verworpen met 8 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Blom. Kens en Nannis. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, te gen stemden de heeren Blom, Bons en Nannis. Een Kerstgave aan werkloozen. Ingevolge circulaire van den Minister van Staat Minister van Bmnenlandsche Zaken, is aan onder steunde arbeiders over de week van 18 t.tn. 24 Decem ber 1932 een Kerstgave verstrekt, ten bedrage van van het bedrag, dat zij over die week aan on dersteuning ontvingen. Het Rijk verleende subsidie in de kosten hiervan. Bij den Minister bestaat geen bezwaar, wanneer van gemeentewege een overeenkomstige Kerstgave wordt verstrekt aan werkloozen, die uitkeering uit een werkloozenkas genieten Subsidie in de kosten

Schager Courant | 1933 | | pagina 6