DE KANIBALEN VAN HET NOORDEN Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. hiervan wordt echter van Rijkswege niet verleend B en W. achten het wenschelijk, dat ook aan deze werkloozen bedoelde Iverstgave wordt verstrekt, als mede aan de werkloozen, die in de werkverschaffing bij het Polderbestuur waren tewerkgesteld. De Voorzitter merkt op. dat wat de Kerstgave be treft aan werkloozen. die in de werkverschaffing bij het polderbestuur tewerk gesteld waren, de goed keuring van den minister noodig i«. De heer Bruin gaat graag met het voorstel van B. en W. mee en heeft het erg sneu gevonden dat zij die tij het polderbestuur tewerk waren gesteld, geen Kerstgave kregen. Conform het voorstel van B. en W. wordt met al- gemeone stemmen besloten. De circulaire van het Nat. Crisiscomité. Extra hulp aau werkloozen. Gelezen wordt de uitvoerige circulaire van hot Na tionaal Crisis-comité d.d. 15 December 1932, betref fende het verstrekken van extra hulp aan werkloo zen van het jaar 1933. B. en W stellen er prijs op er op te wijzen, dat bovengenoemde circulaire is gedateerd 15 December 1932. zoodat de in de vorige Raadsvergadering (ge houden 13 December 1932) gedane mededeeling, dat er bij het gemeentebestuur niets bekend was omtrent de steunverleening door het N.C.C voor het jaar 1933, volkomen juist en overeenkomstig de werkelijkheid is geweest. B. en W. stellen dan voor: I. a. voor het eerste halfjaar 1933 een bedrag van f96.25 beschikbaar te stellen voer het verstrek ken van „extra-hulp aan werkloozen"; berekend naar bet werkloozencijfer op 29 Oct. 1932, zijnde 77 (77 X 11.25 f96 25). Het N.CC. zal een overeenkomstige bijdrage voor zijn rekening nemen; b. het N.C.C. te verzoeken te willen goedkeuren dat de uitvoering der regeling wordt opgedragen aan het Plaatselijk Crisis-comité. II. boven het sub Ia vermelde bedrag een be drag van f ICO ter beschikking tp stellen van het PI. Crisis-comité, voor steunverleening en om ook aan werkloozen steun te kunnen verstrekken. De heer Nannis acht het gewenscht, dat naast het Plaatselijk Crisiscomité een subcommissie wordt be noemd. waarin dan de organisaties vertegenwoordigd kunnen zijn en op deze wijze aan deze extra hulp verleening kunnen medewerken Ook in de circulaire van het. N.C.C. wordt het benoemen van een derge lijke subcommissie genoemd. De heer Blom kan zich met het voorstel van B. en W vcreenigen en meent, dat de gemeente f2.50 per werklooze mag uitkeeren. Ook met het idee-Nannis vereenigt spr. zich. De Voorzitter wijst er op, dat het Plaatselijk Cri siscomité uit de loden van den Raad bestaat, uit alle dcelen dus van de gemeente, die een goed oordeel kunnen vellen over de behoeften der gezinnen en spr ziet dan ook de noodzakelijkheid niet in daar naast woer een nieuwe commissie te benoemen. De heer Nannis zegt. dat zijn organisatie een groo- ter omvang heeft verkregen en waarom moeten die mcnschen nu steeds gepasseerd worden? Laten zij mee kunnen werken en deze zaak bezien. De Voorzitter zegt, dat het niet de bedoeling is de organisatie te passeeren. maar deze zaak is in han den van hot PI. C C. en wordt geregeld naar ge noegen van iedereen. De heer Dignura vindt een subcommissie ook niet noodzakelijk. Hoe grooter comm'ssie, hoe langza mer dat het werkt. Ce leden van het PI. C. C. zijn verdeeld over de geheele gemeente. De heer Doorn begrijpt ook niet. waarom de heer Nan nis een subcommissie, wil. Hij is toch voor de orga nisatie vertegenwoordigd in hel. P. C.C. en bij heeft toch altijd het vertrouwen van zijn organisatie ge had. Het lijkt spr. toe dat er sprake is van wantrou wen. als de organisatie toch nog een vertegenwoordi ger wil. De heer Nannis zegt dat er geen sprake van wan trouwen is, maar spr. zit als wethouder in het P. C. C., niet voor de organisatie. Do heer Doom zegt., dat de heer Nannis er als lid van het Comité zit, niet als wethouder. De heer Dignum wijst er op dat men als lid van den Raad juist voor de belangen van een ieder behoort op te komen en dat de raadsleden daarvan ook steeds blijk hebben gegeven. De heer Nannis zegt dat zijn organisatie 300 ge- organiseerden heeft, en deze menschen stellen er prijs op in een dergelijk comité zitting te nemen. Het gaat hier niet om de vraag of zij het al of niet beter zul len doen. De heer Dignum zegt dat de arbeiders toch bij de oprichting van het plaatselijk Crisis-comité geen blijk hebben gegeven sympathie voor dit cömité te heb ben. Misschien dat ze later tot ander inzicht zijn ge komen. De heer Doorn oordeelt, dat deze luttele honderd gulden of drie die in zicht zijn toch wel met zijn 12-en of 13-en te verdeelen zijn. Spr. blijft het belache lijk vinden daar nog 10 of 12 menschen bij te halen. De heer Blom vraagt waarom of de heeren er zoo op tegen hebben dat een subcommissie wordt be noemd. 't Is grievend dat de arbeiders zelf er niet in vertegenwoordigd zijn. De heer Doorn: Dat zijn ze toch, u zit er toch ook bij. De heer Dignum merkt on dat het crisis-comité niet in 't leven geroepen is alleen voor de arbeiders. De heer Van der Oord heeft groot bezwaar om er nu weer een commissie aan toe te voegen. De arbei ders-organisaties zijn in het PI. C. C. vertegenwoor digd en een groote commissie geeft grootc romp slomp. Het is of van zekere zijde wantrouwen be staat. Tot stemming zal worden overgegaan, doch de heer Blom vraagt nog eens of de gemeente geen f2.50 per werklooze mag geven. De Secretaris licht toe, dat het gemiddeld aantal werkloozen nog niet bekend is, en daarom wordt voor- loopig over het eerste halfjaar dus f 1.25 uitgekeerd. Later zal een beslissing over het tweede halfjaar ge nomen moeten worden. Wel kan de Raad voor het geheele jaar f2.50 per werklooze toestaan, er vindt toch verrekening plaats. Het voorstel van B. en W. genoemd onder punt a. wordt met algemeene stemmen aangenomen; het voorstel genoemd onder punt b. met 8 tegen 3 stem men, tegen stemden de heeren Blom, Rens en Nannis. Het voorstel onder II wordt eveneens met algemeene Stemmen aangenomen. Hoe Schagen met het geld van andere ge meenten omspringt. Bij de rondvraag vraagt de heer Bruin of het niet mogelijk is, dat arbeiders uit onze gemeente te werk worden gesteld aan de te bouwen Chr. school in Schagen. Spr. vermoedt toch, dat onze gemeente in de exploita tiekosten dier school heel wat zal hebben bij te dra gen en het gaat toch niet op dat alles maar in Scha gen blijft. De Voorzitter zegt, dat men in het raadsverslag heeft kunnen lezen, hoe de Raad van Schagen over deze zaak denkt. Spr. denkt dat onze gemeente daar weinig aan zal kunnen doen; we kunnen alleen ver zoeken. De heer Bruin: Het gaat toch niet op, Zijpe zal een geweldig bedrag in de exploitatiekosten moeten beta len. De heer Van der Sluijs: En in de stichtingskosten. De heer Dignum keurt het af dat Schagen op deze wijze met de gelden der omliggende ge' centen om springt. Trouwens spr. kan niet hoog opgeven over de wijze waarop deze geheele zaak is behandeld. De Voorzitter zegt dat we alleen kunnen verzoe ken, anders niet. De heer Dignura zegt. dat als men betaalt, men toch rechten heeft. De Voorzitter: In dit geval weinig. De heer Blom zegt, dat de Zij per Bestuurdersbond inderdaad heeft gevraagd, in bestekken te willen op nemen de verplichting dat de aannemer 80 der arbeiders uit de gemeente te werk moet stellen. Dat verzoek is afgewezen, maar h(t lijkt spr. toe, dat dit een fout is geweest. Spr. noemt bijv. het bouwen van het Kleuterhuis te Petten. De hoer Doorn zegt, dat dit een particuliere zaak was en de gemeente niets had te zeggen. Met de school te Schagen is het wat anders, daarin moet ón ze gemeente bijpassen. De Voorzitter zegt, dat voor de toekomst B. en W. in overweging zullen nemen, wat de heer Blom bepleitte. Hierna volgde sluiting. ANNA P AV LOWNA Blijkens advertentie in dit nummer zal het „Helders Volkstooneel" Zaterdagavond a.s. In de „Vlas- en Ko renbeurs" opvoeren het tooneelspel „Fabrieksmensohen" van H. Kesnig. Openbare vergadering van den raad, op Vrijdag 27 Januari 1933, des nam. te. 2 uur ten raadhuize. Punten van behandeling. 1. Mededeelingen: a. van den heer Jb. Jonker Hzn. is bericht inge komen, dat hij zijne herbenoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt; b. de begrooting voor 1933 is door Ged. Staten goedgekeurd d.d. 4 Januari 1933. no. 62. c. de gemeenschappelijke regeling nopens het In stellen van een geneeskundig schooltoezicht is goedgekeurd door Ged. St, d.d. 20 Dec. jJ. no 130. d. van den Minister van Binnenl. Zaken is d.d. 20 Januari 1933 bericht ontvangen, dat aan de land arbeidersbonden is toegestaan om in de loopende uitkeeringsperiode over 60 dagen uitkeering te verstrekken, doch alleen voorzoover het personen betreft, die vóór 1 Jan. 1932 lid van een werkloo- zenkas zijn geworden. e. van de commissies tot wering v. schoolverzuim zijn jaarverslagen over 1932 ingekomen. f. de verordening op de heffing van leges ter se cretarie is bij Kon. Besluit van 30 Nov. j.1. no. 11 goedgekeurd en mitsdien op 1 Jan jJ. in werking getreden. g. de verordening tot heffing van opcenten op de vermogensbelasting is goedgekeurd bij Kon. Be sluit van 21 December 1932, no. 11. h. de verordening tot wijziging van het tarief der personeele belasting is goedgekeurd bij Kon. be sluit van 21 December 1932, no. 11. i. het besluit tot het aangaan van een geldleening van f 1220C0 met het N.O.G. is door Ged. Staten goed gekeurd d.<l. 20 December 1932, no. 44. j. Door Ged. Staten is d.d. 16 Nov. j.1. vastgesteld het besluit tot toepassing van een tijdelijke korting op de jaarwedden van de Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers, op welk besluit de Kon. goedkeuring is verkregen. k. ingekomen is de balans en verlies- en winstre kening over 1931 van den Keuringsdienst voor Waren. 2. Aanvrage van het Bestuur der R.K. school aan den Nleuwenweg om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 2 plafondslampen, 1 kachel en 28 nieuwe banken. 3. Voorstel tot het verieenen van een creêiet van f150 voor t uitreiken van. een herlnneringöboek- je betreffende Prins Willem van Oranje, bij de herdenking van zijn 400en geboortedag, aan kin deren van het 5e, 6e en 7e leerjaar. 4. Gewijzigde vaststelling van de verordening rege lende de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van de veldwachters der gemeente Anna Paulowna. 5. Aanvrage om een voorschot Ingevolge de bepalin gen van de Landarbeiderswet van F. K. Koeman. 6. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot bepaling van een maximumsnelheid voor motorrij tuigen voor een gedeelte Zandvaart en Zwarteweg. 7. Verzoek van het gemeentebestuur van Ambt Har- denberg om adhaesie te betuigen aan het door den Raad dier gemeente tot de Regeering en Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht verzoek om het bedrag der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen te veminderen. 8. Vaststeling suppl. begrooting voor 1938. 9. Rondvraag. RARENKARRPEl DIRKSHQRN. Door een ongelukkig toeval werd de ambtenaar bij de belastingen, de heer de J. alhier, aangereden door een auto, waardoor hij met de fiets kwam te vallen: Met lichte verwondingen aan het hoofd en een been liep dit ongeval voor den heer de J. neg tamelijk goed af. Maandagavond werd ten huize van den heer Pijper al hier wederom aangevangen met een radlo-bouwcursus van de „Vara," Ter dekking van de onkosten wordt een verloting ge organiseerd. Het bedrag van 5C0 der 1000 loten zal wor den afgedragen aan de Diaconie, ten behoeve van haar vaste bedeelden. Uit de boezem der burgerij is bereids een 50-tal prijzen voor deze verloting beschikbaar gesteld Na een paar jaren van gedwongen rust is ook alhier de ijsclub haar actie weder begonnen. Achter het Bosch is een baan in gereedheid gebracht, waarvan door de jeugd reeds een druk gebruik wordt gemaakt. Het staat er naar, dat we een ouderwetschen winter zullen krij gen. NIEUWE N I EDORP A.s. Donderdag spreekt voor de afd. van de O.S.P. in de zaal van den heer Kossen de voorzitter der O.S.P., P. J. Schmidt, dezelfde persoon, die vorige week als on- gewenschte vreemdeling uit België is gezet. We verwij zen naar de in dit blad voork. adv. LANGE-ND IJK De kleine tuinders, die in de werkverschaffing te werk waren gesteld, doch nu door de vorst niet wer ken kunnen, zullen, naar ons werd meegedeeld, steun ontvangen in den vorm van vorstverlet. De Neutrale Bond van Boeren, Land- en Tuinbou wers hee.t aan den R.K LT.B. tn den Chr. Boeren- en Tuindersbond ahaesie gevraagd op een adres aan de Regeering om een steunwet in het leven te roe pen, waarbij een minimum-loon van f20 per week voor den tuinder wordt gegarandeerd. We vernemen, dat er op het oogenblik nog vele lan derijen aan Langendijk en omstreken onverhuurd zijn. Men deelde ons mee, dat er op verschillende van de akkers tarwe of erwten zullen worden verbouwd. ZULDSCHARWOUDE. De heer J. Groen Az. is benoemd in de commissie van Advies inzake de Tuinbouwsteunwet. Hedenmiddag zijn de banen van de IJsclub „Ons Genoegen" in den Zuidseharwouderpolder geopend. Leden van O.G. hebben toegang voor een kwartje op de ijsbaan De Quint te Alkmaar. Z IJ P E SCHAGERBRUG. Verkooping bouwplaats. In het „Wapen van de Zijpe' van Mevr. Wed. J Broer werd Dinsdag 2-4 Januari in het openbaar ver kocht door Notaris H. J. van Veen te Schagerbrug de bouwplaats met schuur, erf. bouwlanden en voor malige kaasfabriek en erf. nabij en lo»Keinsmerbrug_. tezamen groot respectievelijk 18.23.72 H.A. en 8.95 Aren, eigendom van den heer P. Gootjes te Sint Pankras. De bouwplaats, met schuur, erf en bouwlanden, groot 18.23.72 H.A., werden voor f 19."04.12 gekocht door "den heer E. Rentenaar, makelaar te Schagerbrug, voor de Amsterdamsche Maatschappij voor Levensverze kering te Amsterdam, terwijl de voormalige kaasfa briek met erf voor f900.eigendom werd van mej. M. Mooij te Amsterdam. BARSJNGERHORN Dinsdagmiddag werden alhier wedstrijden in het hard rijden op de schaats gehouden voor jongens van 14 tot en met 17 jaar en mannen van 17 jaar on ouder. Voor de eerste afd. waren 15 deelnemers, voor de tweede 16. De strijd was spannend en fraai, vooral de eindstrijd voor mannen, welke ln drie ritten verreden moest wor den werd met miniem verschil door Van den Berg ge wonnen. De uitslag luidt als volgt: Jongens van 15 tot en met 17 jaar: 1. P. Kool, 2. G. Boontjes, 3. N. Kuiper, 4. M. Wijntjeterp. Mannen van 18 jaar en ouder: 1. J. v, d. Berg. 2. W. v. d. Oord. 3. K. Swaag en 4. Jb. Kistemaker Cz. Na afloop werden de geldprijzen in café „De Fortuin" uitgereikt De wedstrijden werden ondanks het koude weer, door vele belangstellenden gevolgd. Vergadering der Provinciale Commissie van Land. Rijvereenigingen in N.-Mand. Omzetting van bovengenoemde commissie in een Noordhollandschen Bond. Dinsdag 24 Januari hield bovengenoemde commis sie een algemeene vergadering in hot Landbouwhuis te Alkmaar. Te 2 uur precies, opende do voorzitter Dr. J. P. Vecning de vergadering. Een hartelijk welkom toe roepende aan do aanwezigen, inzonderheid den afge vaardigde der Federatie, den heer W. Slob, tevens de heeren Judell (Berger ruiters) en burg. Koster (Ros sinant) die voor het eerst deze vergadering bezoeken. Spr. wenschte dat niettegenstaande den slechten toestand ten plattelande, de Ruitersport in 1933 moe dig stand zal houden. Meer speciaal vestigt spr. de aandacht op het rijden van den bok, aan de hand van de soms zeer matige vertooningen die men nog aanschouwt op concoursen door sommige koetsiers. Ook wenscht spr. nog meer uitbreiding van het indi vidueel dressuurrijden. dat is volgens spr. de eenige weg om de land. ruitersport op hooger peil te bren gen; ook zal dit do vertooningen op de a.s. spring concoursen zeer ten goede komen. De notulen voorgelezen door den secretaris, den heer F. A. Melchior, worden ongewijzigd goedgekeurd. Bij de ballotage worden als nieuwe loden aangeno men de Land. Rijver. Berger Ruiters te Bergen, Noor der Ruiters te Den Helder, Langendijk en Omstr. te Oudkarspel. Volgt bespreking: Omzetting Prov. Commissie in Prov. Bond. Dit reeds eerder voorgestelde en bespro kene, vindt algemeenen bijval en wordt bij accla matie aangenomen. Ook het Prov. Bestuur, bestaande uit de heeren: Dr. J. P. Veening, Midden-Beemster, F. A. Melchior te Winkel, G. Schoorl te Slootdorp, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester, worden in hun functie gehandhaafd. Het bestuur wordt uitgebreid met 4 leden, resp. de heeren: P. Kistemaker (Kapt v. d. Wal), Griffioen (Amstelruiters), Róssing (Kita Sening) en T. Rens (L.R. West-Friesland). Komt ter tafel de agenda der a.s. Bondsvergadering te Utrecht Voorgesteld wordt door afgev. „Kapt v. d. Wal", eten heer Nanninea, om in ieder geval het salaris van den secretaris der N.T. v. L. R. den heer Slob, te verhoogen, zijnde niet toereikend voor de eenvou digste eischen daaraan gesteld. Verschillende aanwezigen zijn van dit gevoelen. Hierop neemt de heer Slob het woord en wenscht dat over dit onderwerp niet wordt gesproken, daar spr. met zijn vergoeding tevreden is en zal pogen hiermee rond te komen. Spr. vindt het geen tijd om salarissen, hoe dan ook, te verhoogen. (Applaus.) Voorgesteld zal worden om de Rijkunst te verhoo gen van fl.— op f 1.25. Dit om het tekort op de be grooting voor 1933 te verminderen. Voorgesteld zal nog worden dat prijzen voor de Land. Ruitersportnummers op de a.s. concoursen iD evenredigheid worden gebracht met de aldaar te hou den Tuigpaardnummers. Verder al zal Noordhol land te Utrecht voorstellen de keuring op de spring concoursen weer te houden als vroeger, dus eerst fouten op de hindernissen. Voorstaande echter keu ring op houding en zit. Geprobeerd zal worden de sterrit naar Midden- Beemster door te laten gaan, als zijnde zeer inte ressant en zeer opvoedend voor ruiters en paarden. Daar echter de enthousiaste organisatoren geen kans zien weder de zeer hooge kosten bij elkaar te krijgea zal gepoogd worden gemeenschappelijk, dus door d« Noordhollandsche Ver. onderling bij te dragen, d» sterrit te doen doorgaan. De heer Vethman stelt voor de geldprijzen voor de zen wedstrijd te laten vervallen. Allen voor. Het verzekeringsvraaestuk, weder ingeleid door den heer Melchior, kreeg ook heden geen beslissing, en wordt aangehouden. Bij de rondvraag brengt de heer Van Foreest (L. R. Heiloo), hulde aan de sympathieke houding van den heer Slob; het zou toe te juichen zijn, aldus spr., als meerderen in den tegenwoordigen tijd van ditzelfde gevoelen waren. (Applaus.) Hierop sluit voorzitter onder dankzegging voor de zeer goede opkomst, de prettige besprekingen, deze algemeene vergadering. Uitspraken van 17 Januari. Cornelis Adriaan B,, winkelier, Bergen, hooger be roep, veroordeeling Wet op de Winkelsluiting, von nis bevestigd. Cornelis Adr. B., als voren, f8 boete of 8 dagen. Cornelis Maris BI., aannemer, Velzen, verduiste ring van houtwerk te Heerhugowaard, vrijgespro- Ken. Lambertus V., winkelier, Hoorn, hooger beroep vonnis overtreding Politieverordening vonnis Kan tonrechter, bevestigd. Verweer van verdediger be treffende de onverbindbaarheid der verordening af gewezen. Jan Cornelis B., slagersknecht, Venhuizen, vernie ling van een glasruit Vrijgesproken. Op bezoek bij menschenetende Eskimo's. Twee jaar in bet Fooiijs. Een interessante mededeeling, KNUD RASMUSSEN. Knud Rasmussen is een der meest bekende Poolreizigers van den laatsten tijd. Zijn avonturen waren velerlei en hij kwam o.m. tot ae ontdekking, dat sommige Eskimo's ook van menschenvleesch waren gediend. Hiervan worden U ln het volgende ver schillende merkwaardige feiten verteld. In Juni 1921 ging ik te Kopenhagen aan boord van de „Sokougen" in gezelschap van vier jonge Denen. Eind Juli wierpen wij het anker uit voor Thule, de Noorde lijkste kolonie op Groenland. Daar nam ik vier Eski mo's ln dienst en drie vrouwen, die aan mijn vorige expedities hadden deelgenomen, terwijl ik mqn uitrus ting aanvulde met een span van 72 uitgezochte honden. Op 15 September waren wij de Hudsonstraat gepas seerd, die reeds vol ijs lag en bereikten de plek, die ik als basis vcor mijn expeditie had gekozen: een klein eilandje, dicht bij den Poolcirkel ln het Noorden van de Hudsonbaai, dat wij het Denen-eiland noemden. De boot ging terug naar Groenland, na proviand en wapens te hebben uitgeladen en wij maakten van de laatste mooie dagen gebruik om ons uitneembare huisje op te zetten en ons voor te bereiden voor den moeilijken win ter. In deze omgeving hebben wij twee jaar doorgebracht, zonder eenlg contact met de buitenwereld. In dien tijd hebben wij een uitgestrekt gebied onderzocht, dat te voren geheel en al onbekend was: Baffinsland en de Westkust van de Hudsonbaai. Soms verwijderden wij ons wel duizend kilometer van onze basis. In Januari Februari en Maart heerschte er op het Denenland een temperatuur van 45 graden onder nul. Tcch hebben wij betrekkelijk weinig geleden. Dat kwam alleen, door dat wij ons er toe gedwongen hebben, geheel en al de levenswijze der Eskimo's te velgen. Aangezien dit een zeer vindingrijk volk is, ls het erin geslaagd, het ge heim te vinden van een zeer comfortabele levenswijze in de meest ijzige streken in de onmiddellijke nabijheid van den Noordpool. Het eerste verelschte om daar te kunnen leven Is: zooveel mogelijk vet te gebruiken. Het tweede: zich overdag geheel te bedekken met bont. Het derde: de nacht steeds door te brengen ln een ijshut (iglo), waar- In egn lamp, die gevoed wordt door robbenolie, spoedig de temperatuur doet stijgen, zoodat men zich na eeni- gen tijd van zijn kleeren kan ontdoen, SNEEUW EN HONDEN SLEDE N In Maart 1923 was het eerste gedeelte van ons pro gramma afgewerkt. Mijn metgezellen keerden langs verschillende routes naar Denemarken terug en ik be gaf mij op weg naar de Behringstraat op zoek naar volksstammen, die nog niet met de Westerache be- cchaving in aanraking waren geweest. Daartoe moest ik een afstand van niet minder dan 45-C0 K.M. afleggen. Ik maakte mijn karavaan zoo klein mogelijk en nam slechts een van mijn Groenlandsche Eskimo's met zijn vrouw mee. Onze bagage werd vervoerd op tien sleden, die door twaalf honden werden voortgetrokken. Als ruilmiddel namen wij 65 K.G. tabak mee en de hoe veelheid geconserveerde levensmiddelen was uiterst klein, want lk was besloten om een nomadenleven t« lelden en mij te voeden met wat de jacht opleverde, Iets wat langs de kust van de IJszee zeer wel moge lijk is. In deze eenzame poolstreken reist men als volgt: Voordat hij de honden gaat inspannen, keert de Eskimo de sleden om en spuwt uit zijn mond water op de schaatsen, dat natuurlijk dadelijk bevriest. Dit ijslaagje doet de slede gemakkelijk voortglijden. Bij goed weer kunnen de honden 70 K.M. per dag afleggen, waarbij zij elk een gewicht van 40 a 46 K.G. voorttrekken. Menschen worden niet in de sleden vervoerd, gebrekki ge grijsaards of zeer jonge kinderen uitgezonderd. De anderen, zoowel mannen als vrouwen, gaaD te voet, het zij voor de honden uit om het spoor te vormen, hetzij achter de slede aan om zoo noodig te duwen. Over het algemeen worden er 45 K.M. afgelegd ln 6 uur, waarna men begint met het bouwen van do ijshut om er den komenden nacht in door te brengen. Twee ervaren mannen kunnen dit doen in een half uur. Dikwijls wordt dit programma echter verstoord door ongunstig weer. Een sneeuwstorm kan het dagenlang onmogelijk maken om verder te reizen. Dan blijft men binnen de iglo en gebruikt zijn tijd met het verstellen van klee ding en schoeisel. VOORHISTORISCHE TOESTANDEN. Vijftien dagen na ons vertrek van het Deneneiland bereikten wij de kust van de Noordelijke IJszee, die wij zouden blijven volgen tot aan de Behringstraat toe. Weer acht dagen later had ik mijn eerste avontuur. Op zekeren morgen, toen juist onze sleden waren opgeladen, zagen wij twee Eskimo's, die ons uit de verte bespied den en twee groote messen trachtten te verbergen. Volgens de gewoonten der Eskimo's stak ik mijn armen omhoog om hen te toonen, dat ik ongewapend en vrede lievend gezind was en ging naar hen toe. Toen ik hen vrat dichter genaderd was, riep ik hun toe. dat mijn metgezellen en ik vrienden van de Eskimo's en een voudige reizigers waren. Zij waren zeer verbaasd in hun eigen taal te worden toegesproken en staken op hun beurt de armen op. De ontmoeting was zeer hartelijk. Ik noodigde hen uit in mijn hut, waar wij een groot stuk rendleren- vleesch verorberden en ik hun wat tabak gaf. Op hun 'oeurt noodigden ze mij uit om in hun dorp te komen. Zoo leerde ik een volksstam kennen, die nog nooit met blanken in aanraking was geweest. Er heerschten on der hen toestanden, die ons aan voorhistorische tijden doen terugdenken. Metaal is bij hen bijna onbekend; voedsel, kleeding en zelfs wapens verkrijgen zij uit sluitend van dieren. Hout is er in deze streek niet, zoodat zij hun sleden maken van huiden, die met rea- dlerpezen aan elkaar worden genaaid en van binna® gevuld worden met gekookte zalm, Iets, wat onmiddel lijk bevriest. Men moet alleen oppassen, dat de honden er niet aankomen en als de korte zomer aanbreekt, mogen zij dJt eetbare hout verorberen. Gedurende bijna een half jaar trokken wij door Ko- ning-Wilelmsland, waar ik op mijn gemak deze uiterst primitieve beschaving kon bestudeeren. De Eskimo's bleken in hoofdzaak robben te eten; zijn deze dieren schaarsch, dan is hongersnood het gevolg. En de hon ger drijft hen tot verschrikkelijke dingen. Een der mannen vertelde mij b.v. als Iets heel gewoons, dat hij aan den hongerdood was ontsnapt, door zijn kleine broertje op te eten. In dezelfde stam had een gezin zich een week lang gevoed met het vleesch van de jongste vrouw van den huisvader, die haar ln het al gemeen belang had opgeofferd. Onder deze menschen bleven wij tot de eerste No vemberdagen van 1923. Toen konden wij Koning Willemsland verlaten, aangezien de zee bevroren was. Zoo bereikten wij het vasteland, waar de vermoeiende marschen met de honden begonnen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7