JiT dz O Wl G EVI N G Wraalizuchtige tslefoonrnsisjes Ingezonden Stukken. Bijna 200 kinderen ziek geworthn L A N n K N 1) IJ K Verleden week werd bekend gemaakt, dat de invoer rechten op verschillende koolsoorten door Duitschland aanmerkelijk waren verhoogd, zoo zelfs, dat uitvoer naar dat land practisch onmogelijk werd. Van hande- Jaarszydo vernamen we dat de Kamer van Koophandel aan de betrokken exporteurs heeft bericht, dat de aan gekondigde verhooging. voor wat betreft de roode kool. niet in toepassing zal worden gebracht en het tarief dus op 2 Maart bepaald blijft inplaats van op 4 Maart, zoo als was bericht. Men deelde ons mee. dat dit een ge volg ls van de omstandigheid, dat roode kool in Frank rijk kan worden ingevoerd tegen een tarief, dat gelijk staat met het tegenwoordige tarief voor Duitschland, tooöat, waar het handelsverdrag met Frankrijk nog niet expireert, voor Nederland, op grond van de meest begunstiging-clausule, geen hocger tarief mag worden geneven. In handels- en tuinbouwkrlngen ls deze ken nisgeving met begrijpelijk voldoening ontvangen, al moet worden gezegd, dat ook bij de geldende invoerrech ten van weinig uitvoer naar Duitschland sprake kan zijn. Bij de heerschende strenge vorst zijn alle waterwe gen. die toegang geven tot de Langendijker groenten- veilingen. natuurlijk met dik Ijs bedekt. Waar verreweg het grootste gedeelte der tuinbouwproducten per vaar tuig naar de vellingen worden gebracht, brengt deze Strenge vorst als vanzelfsprekend stagnatie in het ver voer. Door sommige tulnbouwvereenlgingen heeft men getracht het water open te houden, doch de ijskors1 werd zoo dik. dat men die pogingen moest staken. Van morgen was men echter aan Langendijk met man en macht aan den arbeid, om het vaarwater vrij te krijgen Als dan ieder daaraan helpt, dan ziet men, dat vereen de krachten heel wat werk kunnen verzetten. In betrek kelijk korten tijd is het vaarwater dan vrij en Is het mogelijk, de winterkool weer per vaartuig aan te voe ren. Toch ondervindt dit vrij wat stagnatie en zijn de aanvoeren geringer dan gewoonlijk. Was in vorige stren ge winters de vraag naar de Langendijker stapelproduc- tcn buitengewoon groot, nu is daarvan nog weinig te bemerken, zoodat verschillende tuinders nog maar ge duldig afwachten, tot hopelijk de vraag wat beter wordt. Steun gedeeltelijk uitbetaald. De gedeeltelijke steun volgens de Tuinhouwsteun wet is deze week uitbetaald. Voor velen was deze uitbetaling meer dan welkom, daar er al zoo bulten gewoon veel achterstand moet worden ingehaald. Fr is f60 betaald voor iederen wagen kool en aardap pelen, afgeleverd tot 1 Jan. 1932. Geen 5, maar 10 mlllioen noodiq. Uit goeden bron vernemen we, dat de verwerkte gegevens in verband met de uitvoering van de Tuin touwsteunwet ter zake van bijslag op den gemaak- ten pri:3 tot het bereiken van dpn richtprijs, tot de conclusie hebben geleid, dat ongeveer 10 milfioen gulden zal noodig zijn, terwijl slechts 5 millioen is beschikbaar gesteld. Bij de behandeling in de Tweede Kamer beeft ech ter de Minisfer. in antwoord op verlangens van le den dier Kamer, om een hooger bedrag beschikbaar te stellen, gezegd, dat. mocht het beschikbaar gestel de bedrag ontoereikend blijken de regeering den weg naar de Kamer wel zal weten te vinden. De tuinbouworganisaties zullon nu ongetwijfeld druk op de politieke partijen oefenen, om tot een tweede uitkeering te komen. —BROEK OP LANGENDIJK, Donderdag 23 Jan. 1933. 's avonds 7 uur. kwam het plaatselijk crislscomltó ten gemeentehuize in vergade ring bijeen onder - presidium van burgemeester Slot. Uit het flnantleel overzicht van den penningmeester bleek dat de ontvangsten vanaf 11 Dec. 1931—25 Jan. 1CC3 hebben bedragen f 3191.77%, en de uitgaven f 3152,04 saldo f 39.73%. Bovendien is door het Nat. Crisis-comité in natura verstrekt voor circa f 1000. Door den voorzitter werd opgemerkt dat één post In de ontvangsten de bijzondere aandacht verdiende, zijnde f '1447.89%, uit de bekende wekelljksche busjes, waaruit bi t de macht van het kleine. In verband met het niet meer hebben van kasmidde len en de nog steed3 hooger wordende nood, werd be sloten evenals in October 1932. wederom een extra col lecte te houden en hiervoor dames te vragen, welke dan meteen do burgerij zullen opwekken het wekelljksche busjo niet te versmaden, maar gezien den nijpenden nocd blijk te willen geven, ook daarin van hun offer vaardigheid. hoe klein het bedrag ook ls. Alles wordt In dankbaarheid aanvaard. ZUIDSC3ARWOUDE. Kolven. In de gehouden vergadering van de KolfsociPtelt „Op Maat" beeft de voorzitter gememoreerd het ver loop der Nationale Kolfwedstrijlen te Barsingerhorn* waar „Op Maat" hoewe' geen korpsprijs hebbende be':aald. toch de eer dezer sociëteit weer heeft hooc gehouden, daar 3 personele prijzen werden be haald. Hij herinnerde tevens aan het besluit, om voorwaardelijk de Nationale wedstrijden in 1933 te Zuidscharwoude te houden, wat hoogstwaarschijn li k werkelijkheid zal worden. In 1933, als „Op Maat' 51 jaar bestaat, hoopt deze club de gastvrouw© te li'n van den Nederlandschen Kolftond, ter gelegen heid van dc Nationale wedstrijden. In verband met een en ander werden nu reeds maatregelen getrof fen. om de kas te stijven, ten einde in 1933 ..paraat" te zijn. De rekening van den penningmeester wees eon voordeelig saldo van ongeveer f200 aan Beslo ten werd de onderlinge wedstrijden op 21 Februari te houden, doch daarbij eer eenigszins ander stelsel dan de vastgestelde puntenlijst bij voorgift in te voeren. Besloten werd de wedstrijden te bekostigen uit de inleggelden der dctlnemers en niet uit de kas schoorl Het Onderlinge Schoorlscho Veefonds vergaderde Don derdagavond bij den heer P. Hulberta te Groet. Ben 55-tal leden waren present De directeur-boekhouder, do heer D. Duin Wz., leidde dc vergadering. Hij deelde mede. dat de branders van hot fonds, gedurende do dagen dat zs bij de leden rond gaan. verzekerd zijn tegen infectie enz., tegen een Jaar- ltikscho premie van f 23 totaal. Hierna vclgdo de Jaarrekening. Het batig saldo vorig jaar was f 811.35. Do ontvangsten bellepen f 5334.16 en de uitgaven f 5323.45; een nadeellg saldo dus van f 311.29 Er waren heel wat afgekeurde rundoren uitbetaald, ln totaal voor een bedrag van f 4712. Daartegenover was de moandclijkecho omslag in verhouding tot andere onder linge fondsen zeer laag te noemen. Er was 4 maanden lang 33 cents en 8 maanden 23 cents per 100 gulden ge heven, wat een doorsneepremie beteekent van f 2.80 per Jaar. Uit de toelichting dezer rekening bleek, dat het leden tal stationair cn CV was gebleven en dat 990 stuks veo was verzekerd tot een bedrag van f 93380. 34 Runderen kv r.T_-.cn ten laste van het fonds. De bescheiden dezer rekening werden gecontroleerd dcor do heoren Van Assum, Kager en Bruijn, en ln goo- de crdo bevonden. Do rekening werd goedgekeurd. Hierna steldo de voorzitter aan de orde, een kwestie wolko .met een der loden was entstaan over de uitbeta ling van een koe. of liever over het dragen van het ri sico van dit beest. Do voorzitter gaf een ultvoerlgo uit eenzetting ven do zaak, en hieruit bleek, dat deze koe waa gekoekt indertijd, bezittend een gebrek aan zijne gezondheidstoestand, zoodat de verkoopcr hot dier terug had moeten nemen. Dit nu was niet geschied cn het for.de dat. onwetend van dat gebrek, het risico h?.d aan genomen, kreeg de kans te moeten betalen. Het werd een kwestie waar een bekend advocatenkantoor ten bate van den eigenaar van de koe, haar bemiddeling aan bood. cn waar de boer volkomen te goeder trouw was. en schikken wilde, meende de vergadering algemeen dat deze schikking moest worden aanvaard. Bestuur en le den waren echter overtuigd dat er een leemte in het re glement bestond, en het bestuur werd opgedragen om een accoord aan te gaan met een Alkmaarsch veearts, waardoor de gekochte koeien binnen de wettelijke 6 we ken zullen worden" gekeurd op verborgen gebreken. De kosten komen ten laste van de leden. Koeien van leden gekooht, en reeds bij het fonds verzekerd, vallen natuur lijk buiten deze keuring. Nog had een discussie plaats over het branden van gelde koelen. Hierna sluiting. W E B N n E IV A A ff 7> Donderdagavond vergaderde de Handeldrijf ende en Industrleelo Middcnstandsvereenlging onder leiding van den heer C. Rezelman Jz. Voorzitter brengt bij de opening even het afgeloopen jaar In herinnering, dat zeker voor allen wel sleohl ia geweest. Naar aanleiding der notulen, vroeg voorzitter of ln verband met de winkelsluitingswet zich nogal ernsti ge bezwaren hadden voorgedaan. Door den heer Marrees werd opgemerkt, dat het tij dens de SL Nlcolaas nogal lastig was. Voorzitter zelde dat men in voorkomende gevallen via de organisatie ontheffing kan vragen. Spr. vindt dit be ter dan individueel. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental stationair was gebleven. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 64.31%. Ontvangsten met inbegrip van f 61.17% vorig Jaar f 111.17%; uitgaven f 46 86. Een serie Ingekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Als bestuursleden moeten periodiek aftreden de heer C. Rezelman (herkiesbaar) en de heer H. 3ijbrands, niet herkiesbaar. Eerstgenoemde werd herkozen en gekozen de heer Jb. Haverkorn. Rondvraag: Do heer Haverkorn vraagt inlichtingen, aangaande Amsterdamsche kooplieden, die hier onlangs in een café kleedlngstukken ten verkoop hebben aan geboden. Het publiek ging met contant geld naar hen toe. en wij moeten op onze centen wachten. Is daar niets aan te doen? Voorzitter lichtte toe. dat het ln leder geval niet meer in een café mag. Is 't in een particulier huls. zal er niet veel tegen te deen zijn. Verder vroeg de heer Haverkorn hoeveel Inkomen men hebben moet als men aan de Kamer van Koophan del moet betalen? Voorzitter meent van f 2000. doch hier zal nader naar geïnformeerd worden. Dé heer P. Marees gaf in overweging om via de'ver- eeniglng aan Ged. Staten te verzoeken of winkeliers, bakkers enz. aan de Tweewegen ook links van de vaart met auto mogen rijden. Dit zal gebeuren. Hierna sluiting. SINT P A N C R AS In de tomatenkassen, die hier in groot aantal worden aangetroffen, moet tegenwoordig hard worden gestookt om de lucht op temperatuur te houden. Er zijn nu greote massa's cokes noodig. die voor een groot gedeelte van de Langendijker gasfabriek worden betrokken. Fransch schrijver die in zijn spesl- sche schrijverij de Parijsche tele- Iccnmeisjes in het zonnetje gezet heeft, en nu voor z 'n onbedacht zaamheid moet boeten. De speelsche schrijver Paul Achard I ad in zijn ..Ces dames du central" de Parijsche telefoonmeis'es in het zonnetje gezet Deze kittèloorige persoontjes hebben hem dat niet vergeven. Zij stoorden zijn te lefonische verbindingen dermate, dat de schrijver het nationale genootschap der ahonné's op de tele foon in den arm nam ten einde te trachten aan die directe actie, paal en perk te stellen De administra tie nam afdoende beschermingsmaatregelen en alle aanvragen om Achard s- nummer gingen door de handen van de surveillante, die eischte, dat de vra ger eerst zijn eigen nummer onthulde. Dientenge volge kon Achard rustig werken enslapen. Na een gedwongen bestand van vier maande zijn ..zij" weer bpgonnen. Achard is telefonisch weer ge ducht uitgescholden de geluiden van het bureau bewezen hem. dat „zij" het waren en Inter belden „zij" zijn d'-kter op om dezen te melden dat Achard aan een crisis ten prooi was. waarna zij de verbin ding verbraken. Schoonheidsmiddelen in Eosnië. Hoe sterk de vrouwen in Bosnië gesteld zijn op schoonheidsmiddelen, blijkt uit de dezer dagen ge publiceerde cijfers over den omzet van deze midde len in het vorige jaar. Alleen in Bosnië hebben de vrouwen 200.CCO gulden aan cosmetische artikelen uitgegeven, waarvan het meer^ndeel besteed is aan rouge, dat zelfs door de armste boerenvrouwen wordt gebruikt. Men verwacht, dat. het cijfer voor dit jaar ten minste het dubbele zal bedragen. Koninklijke stallen ln Spanje afgebroken. Terrein bestemd voor openbare parken. De vroegere stallen aan de noordzijde van het voormalige koninklijk paleis te Madrid, waar voor heen de fraaie paardon van ex koning Alfons ver zorgd werden, zijn naar Reuter meldt, afgebroken. De republikeinsche regeering heeft hiertoe beslo ten teneinde den grond te betrekken bij de in aan leg zijnde openbare parken, waarin binnenkort een marionetten-theater zal worden gebouwd. Twee mijnonderzoekers in N. Goinca Doodgeknuppeld. Strafexpeditie op de vlucht gejaagd. Heuler meldt Camberra: In de goudvelden van Ni'euw-Guinea zijn twee mijnonderzoekers door inboorlingen doodgeknup peld. Een officieele expeditie word uitgozonden tot het doen van een onderzoek, doch zij werd zelf aan gevallen. ZU ontkwam ongedeerd na het dooden van drie der aanvallers en het verwonden van tvvèc. Ce bondsregeering neemt maatregelen ora het ge bied te bedwingen. In de vlammen omgekomen. Noodlottige brand te Berlijn. Donderdagavond is, in de woning van het echtpaar Schallhorn, te Berlijn, waarschijnlijk tengevolge van te hard stoken, brand uitgebroken. De mcnschen wa ren reeds naar bod. Door de groote hitte cn den rooi; werden de beide echtelieden wakker, doch toen stond het geheele huis reeds in lichterlaaie. Slechts met de grootste moeite slaagden zij er in zich in veilig heid tc brengen. Hun 31-jarige idiote dochter, Edith genaamd, kwam in do vlammen om. POTEMKIN ONVERKORT? Mijnh. da Red. Hier en daar blijkt de mening te bestaan dat da Potemkin onverkort geannonceerd, met opzet verkort ls getoond. Deze meening is niet juist. Wat Is het geval? Vijf dagen voordat de onverkorte film afgedraaid zou worden, werd deze door oneenlgheid van twee filmon dernemers ln beslag genomen. Een proces volgde, doch de afwikkeling was niet te voorzien. De Vereenlging voor Kuituurfilms stond voor de moei- llke keuze: of een verkorte Potemkin of een andere film tonen. Tot het eerste werd besloten omdat lste alle leden-be- zoekera op de vertoning van de Potemkin rekenden: 2e vaststond dat aan de beelden van de zogenaamde ver korte film bijna niets onbrak. doch alleen enige tekst gedeelten. Een tekort kan genoemd worden dat deze Juiste toe dracht niet overal behoorlik uiteengezet Is. En de In druk gekregen dat aan de belangen van de ledenbezoe kers tekort was gedaan. Echter, men dient even te bedenken dat onze Jonge vereenlging door de pokken en mazelen heen moet. En dezo intussen heeft overwonnen. Nieuv/e plannen zijn ln voorbereiding. Het vertonen van zeer waardevolle films wordt voorbereid. Over enige tijd behoeft men ook op 't platteland deze belangrijke f'lms niet meer te ontberen, en kan men genieten en eigen inzichten verruimen, door de aanschouwing van beste en waardevolle produkten van een nieuwe film kunst De vereenlging voor kultuurfilms. Nieuwe Niedorp, 26 Jan. 1933. Plet Dekker. Geachte Redactie. Evenals na de raadsvergadering van Zijpe op 13 Dec. 1932. melden wij ons nu weer, na de vergadering van 24 Jan. J.I., als ongenoode gast aan ln uw veelgelezen blad. En het Is ook deze keer weer In verband met de kwes tie van Nat. Crisis-comité ln deze gemeente. Gevoeglijk zouden wij hierover kunnen zwijgen, als den strijd voor een zeker recht der arbeiders, niet ver doezeld werd, doordat de onwetendheid in deze materie van sommige raadsleden, door deze zelfde bemanteld wordt door aan hun polltleken tegenstanders vragen te stellen op het gebied van vertrouwen of wantrouwen met hun eigen partijgenooten, vragen die zeggen wij met de kwestie niets te maken hebben, maar waarmee men de goegemeente wil aantoonen, hun groote staats- manswijsheld. Mede voorop in deze is het weer het bekvechtertje Doorn, de woordvoerder der V.D. die als wijlen Oratius zijn wijsheid de raadszaal inslingert en natuurlijk weer eens aan het adres des S D.A.P.'ers. Wij willen er dan tevens de aandacht op vestigen dat laatstgenoemde, wanneer ht1 sprak ln den raad der Wijzen. dJi meestal deed, staande tegen wind. Dit had twee voordeelen, n.1. men verstond dan niet v/at hij sprak en zijn haren, als leeuwenmanen, wapperden dan geweldig in den wind, en zoo maakte hij een zeer grootschen Indruk. In tegenstel ling bU nu konden de arbeiders van toen lezen nog schrijven en moesten alles dus zoo'n beetje hebban van hooren zeggen, wat nu Juist niet meer het geval is. en zoodoende is het dan ook het Hoofdbestuur van het N.C.C. dat reeds verleden jaar aan de arbeidersorgani saties een schrijven zond. waarin zij er op wezen, op welke wijze zij zich voorstelde den vreeselijken nood. waarin de kleine zelfstandigen en de arbeiders verkeer den. te helpen verzachten. Hoe ontstond nu eigenlijk het Nat Crisis-Comité? In het najaar van 1931 bil de toenemende werkloosheid drong het Nederlandsch Verbond van Vakbewegingen er bij Minister Ruys op aan de ultkeerlngen en steunnor- men te verhoogen. Genoemde minister wilde daar niets van weten, maar kwam daar later weer op terug door de toezegging te doen, er toe over te zullen gaan met behulp van particullerensteun, het N.C.C. op te richten en langs dezen weg wat hulp te bieden. Het N.V.V. wees deze hulp van de hand. omdat zij de werkloozen niet over wilde laten aan filantrophie, op grond dat werk- loozenzorg gemeenschapszorg was en is. De heer Ruye partijg. van den heer Dignum, accepteerde deze stelling en schiep de volgende maatregel: De regeering stelt beschikbaar millioen Overheids geld. De gemeentebesturen kunnen hiervan een gedeelte ontvangen als» zij voldoen aan de volgende voorwaarde. In plaatsen waar een Rijkssteunregeling geldt, waar een afd. opgericht wordt of bestaat van het N.C.C., wordt zoo'n comité in twee helften gesplitst, n.1. commissie A en commissie B. Gelden voor commissie A zijn voor kleine neeringdoenden en ongeorganiseerde arbeiders, welke gelden gevonden worden door een collecte of iet» dergelijks, terwijl voor commissie B de helft betaald wordt uitd e millioen, mits de gemeente er de andere helft bijpast. Ook dus overheidsgeld. Bepaald wordt dat de samenstelling van commissie B moet bestaan uit werkgevers en werknemers. Uitdrukkelijk wordt vermeld: in geen geval mogen politieke organisaties benoemd worden. De aanvragen om steun en de ultkeering geschieden via de organlsa- tie. Men ziet hieruit dus, dat de Commissie B, waarom de Zijper Bestuurdersbond op 13 Dec. verzocht en waar over nu weer in den Raad is gebekvecht, volkomen loi staat van Commissie A en een geheel andere betee- kenll heeft en ook, dat men zich geenszins beroepen kan, dat er al commissies genoeg zijn. Jawel heeren, helpt mede de arbeiders aan het werk te zetten, hebben wij veel liever dan alle commissies van steun en wat dies meer zij. Maar er zijn andere maatschappelijke verhoudingen ontstaan en aan deze verhoudingen zullen ook de Zijper raadsleden der burgerlijke partijen, goed doen zich aan te passen. Weet gij, heeren, een beteren weg, dan die aangegeven wordt, komt er gerust mee naar voren, maar zoekt niet met niets zeggende argumentatie het kleine beetje dat gedaan wordt om het leed ln de ge zinnen der honderden ook In deze gemeente ongedaan te maken. Want het is kleinheid, te beweren en een teeken van onwil, dat er al een commissie ls van 10 of 12 menschenen dat men er dan weer 10 of 12 bij krijgt. Dergelijke argumentatie gold voor 25 of 30 jaar geleden, en als gij zoo ongerust zijt dat de commissie te groot wordt, van Uw zijde zitten er te veel, en gezien het raadsdebat nog wel enkele, die de zaak heusch nog wel eens nader mochten beschouwen. Dat wij onze drie menschen niet vertrouwen? Daarvoor doen wij dan het volgende vcoistel: Splits de bestaande Commissie la tweeën, dan hebt gij Commissie A en B en ln Commis sie B kunt ge naast onze 3 menschen wel 3 andere heeren werkgevers benoemen uit Commissie A. Dan wordt de georganiseerde arbeiders recht gedaan en is er kans van slagen, dat le arbeiders iets krijgen, maar anders, ook dit weten wij niet, of het Hoofdbestuur v,an het N.C.C. wel over de brug komt. Eij de oprichting hebben de arbeiders geen blijk van sympathie gegeven, beweert de heer Dignum. Zooals het verleden jaar ls samengesteld en nog is, zeker niet, heer Dignum. Waarschijnlijk herinnert ds heer Dignum zich niet meer,, dat de Raad reeds ver leden voorjaar een bijna gelijkluidend adres als nu van den Z.B.B., doch toen verzonden door enkele afd. der moderne organisatie, voor kennisgeving heeft aange nomen, m.a.w. naar de papiermand verwezen? En tenslotte dit. In deze Raadsvergadering wordt ds behandeling begonnen met het voorlezen van een cir culaire, waarbij B .en W. er op wijzen, er prijs op te stellen, dat deze is ontvangen enkele dagen na de vorige raedsvergadeo-lng. WaaschijnlijJc herinnert de lezer zich neg. dat toen verklaart is, volgens het raads- verslag ln de Schager Courant, dat voor 1932 het N.C.C. toch geen gelden meer beschikbaar kan stellen en dat voor 1933 nog geen regeling is getroffen. Dat dit wel het geval was en vooral het laatste bewijst toch de clr culaire en al was deze nog niet ten Gemeentehuize, couranten zoowel als radio hadden de wereld er al van bericht. In elk geval had men op 13 Dec. 1932 het be scheiden verzoek van den Z.B.B. fngewlllgd, men waa nu nader tot het doel: eenlge verlichting te brengen ln de gezinnen der werkloozen. U, Redactie, hn-telijk dan zeggend voor hetgeen U ons toestond, Hoogachtend, U. C. V. Oudesluls. Doos 30-60,Tube 80ct Bij Apoth,en Drogisten Na inenting tegen diphterio. V.D. verneemt uit Parijs: Een aangelegenheid, die levendig aan het te Luebeck voorgevallene herinnert, houdt de openbare meening in Bourbon—Lancy thans bezig en baart groote ongerustheid. Bij Charollcs zijn n.1. sedert 20 December j.1. niet minder dan 172 kin doren tengevolge van eon inenting ziek geworden. Een der kinderen is twee dagen na de inenting ge storven, zeven anderen, wier toestand nog zorgwek kend is, bevinden zich onder voortdurende medische observatie. Op 20 December vond in het plaatsje van overheids wege een inenting plaats tegen diphterie. Reeds den volgenden dag klaagden de geënte kinderen over pijn op de plaats van de inenting, terwijl enkele dagen la tor hooge koorts optrad, gepaard met zweren en ge zwollen plekken. Bij bijna allo kindoren moest opera tief ingegrepen worden, teneinde don otter to verwij deren. Ofschoon het onderzoek nog niet geëindigd is, beweert men reeds, dat de ontstof niet goed geweest ls Alle schelen te Frankfort gesloten. Tengevolge van de heerschende griep» Uit Frankfurt a. d Main: Ten gevolge van de griep zijn alle scholen te Frankfurt van 27 Januari tot en met 4 Februari a.s. gesloten. Ook de school voor kunstnljverheidonder- wijs is tot nader order gesloten. Stormen boven Nice. Uit Nice: Een Oosterstorm van ongekende kracht heeft Donderdag geweldige golven de kust doen beu ken in de nabijheid van het vliegveld. Groote schade word aangericht aan den weg langs de kust naar Cannes, zoodat het verkeer hiervan waarschijnlijk nog weken de nadoelige gevolgen zal ondervinden. 220 Bollvianen tijdens gevecht gedood. In den tijd van slechts 10 mlnnten. Uit Rio de Janeiro: In een gevecht van man tegen man tusschen Boliviaansche en Paraguavaansche troepen bij het fort Madawa gevoerd, zijn 220 Boll vianen gedood. Het gevecht duurde slechts tien mi nuten. Bij een tegenaanval hebben de Bolivianen ocnige machinegeweren der Paraguanen vernield. De griepepidemie in Engeland. In de afgeloopen week 1589 dooden. In do afgeloopen week heeft de griep in de voor naamste steden van Engeland en Wales in totaal 1589 dooden gccischt, hetgeen 5-18 meer is dan in de voorafgaande week. In Londen en voorstoden alleen zijn in die week 570 personen tengevolge van griep overloden. DENKSPORT. Aanslag op een trein in China. Teneinde het oprukken der Japanscho troepen te verhinderen. Uit Tientsin: Chineesche troepen hebben gisteren opnieuw eon ernstige aanslag gepleegd op de inter nationale spoorlijn bij Chin Song Tao, omdat zij het oprukken van Japansche troepen wilden verhin doren Hevige sneeuwstorm boven Japan. Treinen Ingesneeuwd. Uit Tokio: Eon hevige sneeuwstorm heeft gewoed boven Ja pan met het gevolg, dat het treinverkeer ernstig is gestagneerd en dat ocnige treinen in de sneeuw vastzitten. Het telegraafverkeer ondervindt zoo goed als geen vertraging. „Kareltje op de winterreis. OPLOSSING. De teekenlng, die zoogenaamd naar de „natuur" gemaakt is, telt dertien personen en één hond en heeft bovendien 11 verkeerde gegevens: Links zien we drie skiloopers; 4 ls de Ijsman, 5 de kleine Jcngen op ski's, 6 een man. zonder sneeuwschoe- nen, 7 Iemand wiens ski's op den rechteronderhoek van de teekening zichtbaar zijn, 810 drie personen, die sleedje rijden, verder twee schaatsenrijders en 1 ski-springer. Verkeerd is: Dat de skispringer óf ln den vijver, óf op den tegen- overligger.den heuvel moot terechtkomen, dus geen uit loop heeft; In den winter zijn er verder geen ooie vaars, die hun nest op het dak van een huis Douwen, geen bloemen ln de sneeuw en geen bijen. Bij den ijs man zijn tv/ee fouten gemaakt: in den winter verkoopt men geen Ijs, maar bovendien zou het Ijs, bij een rookende schoorsteen, gauw smelten. De hond heeft hazenooren en de bank zal men gedurende den sneeuw val ook niet gaan verven. De skilooper houdt belde stokken verkeerd, de linker Juist omgekeerd en de vechter staat tusschen beide ski's, Inplaats van er naast. De skilooper links op de helling kan onmogelijk zoo omhoog gaan, of zelfs maar blijven staan, daar hij dan omlaag zou glijden en op de neus vallan. Hij moet den heuvel zigzags-wijze of op een andere wijze nemen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 11