Raad Anna Paulowna. Staatsloterij. Vergadering van den Raad op Vrijdag 27 Januari 1933, des middags 2 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester; secre taris de heer C. Keijzer. Afwezig is de heer Jonker. De Nieuwjaarsrede. Zwarte nacht! 650 Werkloozen. Aan steun deze week uitbetaald 1800. Door den Voorzitter wordt de volgende rede uitge sproken: Het is mij aangenaam L' welkom te mogen heel en in deze eerste vergadering in 1933, het nieuwe jaar, dat zijn intrede deed onder buitengewoon slechte om standigheden en met even weinig hoopvolle voor uitzichten. Wel wordt door economen van tijd tot tijd betoogd dat wij het hoogste punt. van den crisis ach ter den rug hebben en doen er zich inderdaad dan ook wel omstandigheden voor die wij met cenigen goeden wil als sympthomen van eenc verbetering van den toestand zouden kunnen aanmerken, doch dan volgen daarop al weer heel spoedig soms nog dienzelfden dag weer feiten, die ons gemakkelijk overtuigen dat wij nog steeds in een stikdonkeren nacht verkecren en dat er nog niets maar dan ook absoluut niets van een nieuwen morgen te bespeuren valt en blijkt ons steeds weer bij hernieuwing, dat het licht, dat wij een oogenblik hebben begroet, als het eerste morgenglorcn niets anders was dan een dwaallicht. En zoo sukkelen wij maar voort, vele dagen, weken, ja zelfs lange maanden en ondertus schen wordt de aigemeene toestand steeds slechter, de achteruitgang steeds grooter en wordt alleen met firooten steun van de overheid de wagen nog zoowat n het rechte spoor gehouden. Met steun op velerlei gebied. Steun aan den tuin bouw, aan dc industrie, aan den landbouw, aan de zuivel- en varkenshouderij, aan ja ik weet niet aan wat en niet het minst aan de talloozc georganiseer de uitgetrokkenen en ongeorganiseerde werkloozen, in deze gemeente alleen tot het nimmer tc voren ge kende aantal van 650 en werd hier alleen in de laat ste week aan steun en toeslag uitbetaald een be drag van pl.m. f 800. Het zal u dan ook wel niet ver wonderen als ik zeg, dat wij ons meermalen met angst in het hart afvragen: „Wat moet daarvan het einde zijn?" en evenzeer zal het u duidelijk zijn, dat er onder deze omstandigheden in het komende jaar veel van uw arbeid, maar vooral veel van uw be leid zal gevraagd worden en dat het in de eerste plaats een krachtige en eerlijke samenwerking is, welke de gemeente en de ingezetenen van u zullen vragen. In het afgeloopen jaar steeg het aantal inwoners van 57S0 tot 5803 en was de gezondheidstoestand over het algemeen zeer goed te noemen. De samenstelling van den Raad onderging eenige wijziging, doordat de heer D. Stammes, die ruim 15 jaren als lid van den Raad en als wethouder zitting had, zijn ontslag als zoodanig nam en werd opgc volgd door den heer H. Jonker, die na korte afwe zigheid dus weer in deze vergadering terugkeerde. De onderlinge verstandhouding en de samenwer king was steeds goed en zeg ik u persoonlijk dank voor den steun en de medewerking die ik steeds van u ondervond en waardoor gij mijn taak gemakkelijk en aangenaam gemaakt hebt. üok dank ik en dat doe ik namens den geheelen Raad de pers, zoowel voor hare absoluut onpartijdige verslagen, als voor haar geregelde aanwezigheid. Ik doe dan voor hel komende jaar tenslotte nog maals een beroep op uwe krachtige en onpartijdige medewerking en spreek daarbij den wensch uit: dat op dezen langen en zwarten nacht een schoone en blijde dag zal mogen volgen; dat u allen de kracht en de wijsheid zal worden geschonken om alles te kunnen doen wat in het belang van dc gemeente en de ingezetenen zal zijn en eindelijk dat het u en dc uwen in het komende jaar in alle opzichten moge wel gaan. En hiermede verklaart spr. deze vergadering voor geopend. (Applaus.) De notulen worden door den secretaris gelezen en daarna onder dankzegging goedgekeurd. Mededelingen. Voor de mededeelingen verwijzen we naar net nummer van Dinsdag JJ. Ten aanzien van de mededceling dat van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken bericht is ontvan gen, dat aan de landarbeidersbonden is toegestaan om in de loopende uitkeeringsperiode over 60 dagen uitkeering tc verstrekken, doen alleen voorzoover het personen betreft, die vóór 1 Januari 1932 lid van een werkloozenkas zijn geworden, deelt de heer Dek ker mede, dat door de hoofdbesturen hieromtrent een bespreking wordt gehouden, maar spr. acht de kans dat die termijnkosien dan vanaf 1 Januari 1932 ver kleind zal worden, zeer gering. De heer Komen wijst op üen abnormalen tijd, waardoor vaste arbeiders los zijn geworden en zich daardoor na 1 Januari 1932 verzekerd hebben. Ten opzichte van die menschen is het gewcnscht dat de termijn korter wordt gesteld. De Voorzitter zegt, dat blijkens mededeeling van den heer Dekker daartoe pogingen worden aange wend en het gemeentebestuur kan die pogingen on dersteunen. De heer Dekker merkt op, dat verscheidene vaste arbeiders georganiseerd zijn en waar ze dan ook liu van een werkloozenkas zijn, is op deze menschen niet van toepassing wat door den lieer Komen wordt bedoeld. De Voorzitter deelt mede, dat hem meerdere ma len is gebleken, dat menscneu met groote gezinnen wèl georganiseerd zijn en dus wèl cio daaraan ver bonden contributie betalen, terwijl menschen wier gezin uit 2 leden bestaat, niet georganiseerd zijn. bpr. wijst hen daar dikwijls op. De heer bmit vindt den tijd vanaf 1 Januari 19„2 veel te lang en oordeelt dat die tijd met minstens de helft moet worden verkort. De Voorzitter zegt evenwel, dat de menschen lan ge jaren de gelegenheid henben gehad zich te ver zekeren en spr. vindt dat de Minister gelijk hee<t met dezen stok achter de deur te hebben, \vani die menschen, die zich maar steeds niet verzekeren, pro- fiteeren van de bedragen die door hun kameraden bijeen georacht zijn. De heer Smit vindt het wat bar, menschen met groote gezinnen te dwingen zich te orgamsecicn. De Voorzitter antwoordt, dat het juist menschen zijn, die geen groote gezinnen hebben. De heer Smii zegt, dat de contributie heel wat be draagt. De heer Dekker beaamt de opmerking van den Voorzitter, dal juist de menschen met groote gezin nen zich verzekerd hebben. De heer Smit tot den heer Dekker: Ja, jij hebt lek ker lullen, maar om 76 cent contributie ie betalen, valt niet mee. liet wordt een dwingpartij en spr. legt zich daar niet bij neer. De heer Raven zegt, de ervaring te hebben, dat juist de menschen met groote gezinnen niet alleen lid zijn van den landarbeidersbond, maar ook lid zijn van de partij en het Volksblad lezen. Als je Donder dags ziet wie er om steun komen, dan zijn hel de menschen wier gezin uit 2, hoogstens 3 personen bestaat. De Voorzitter zegt, die ervaring ook te hebben en hij heeft den luatsten tijd meerdere malen die men schen er over onderhouden De heer Smit kent gevallen opnoemen, waarbij hei gezin uit 2 personen bestaat, maar als je dan een zieke vrouw hebt, ben je niet in staat de contributi- *e betalen. De Voorzitter zegt, dat in die gevallen de menschen wel worden geholpen De heer Komen zegt, niet de bedoeling te hebben gehad de ongeorganiseerden in bescherming te ne men, maar alleen om te wijzen op de persunen die- door de omstandigheden zich na 1 Januari 1932 heb aen verzekerd De geldleening blijkt gesloten te zijn tegen een rente van 45/5 Bi] de bebosschingswerken in de Wierin- germeer. Van den Minister is bericht ingekomen, dat vanuit deze gemeente hoogstens 50 arbeiders te werk ge steld kunnen worden bij de bebosschingswerken in de Wieriugermoer. Het aandeel van het Rijk in de kosten van deze tewerkstelling verbonden, zoomede rle subsidie voor het vervoer dier arbeiders, zal na der door den Minister bekend gemaakt worden. Al leen hoofden van gezinnen en kostwinners zullen levverk gesteld kunnen worden Kr zal zooveel mo gelijk in accoord gewerkt moeton worden en bij flink werken een uurloon van gemiddeld 30 ceni uitbetaald worden. Wat het tegenverioi betreft, zul len de eerste 3 dagen niet uitbetaald worden, de vol gende regendagen 24 cent per uur. De heer Dekker merkt op, dat dus ook bij deze te werkstelling de toeslag op brandstoffen zal wor den gegeven. De mededeelingen worden venr kennisgeving aan genomen. Aanvrage om gelden. Van het Bestuur der R.K. school aan den Nieuwen- weg was een aanvrage ingekomen om gelden uit de ge meentekas beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 2 plafondlampen, 1 kachel en 28 nieuwe banken. In de uithvoerige toelichting op het verzoek ver klaart het Schoolbestuur het \ervclend te vinden in dezen tijd met een dergelijk verzoek te moeten ko men., doch de aanschaifing is zeer noodzakelijk. Uok do Inspecteur acht de aanschaffing absoluut noodzakelijk. De heer ivoorn vraagt, of de gemeente, wat de pla fondlampen bctre.t. dan niet 111 conflict zal komen met de andere scholen. De Voorzitter zegt, dat het hi«r een noodlokaai betreft, waar geen andere lampen gebruikt kunnen worden. Er is reeds een aanvrage voor den aan bouw van één of twee lokalen doch wij hebben het tot nu toe laten wachten om aan te zien hoe net met het leerlingental zal loopen. De heer hoorn vraagt, ol de Voorzitter zelf niet bang is dat ook voor andere scholen plafondlam pen aangevraagd zullen worden. De Voorzitter: Wel neen, heclemaal niet en als het ten behoeve van de kinderen noodig is. welnu dan schaffen wij ze aan. Maar het is toch geen kinder werk. dat ze aangevraagd zullen worden, omdat een ander ze heeft. De Secretaris merkt op, dat het lokaal geen ramen heeft, het is een vergaderlokaal De heer Dekker zegt, dat in de toelichting geschre ven wordt over onvöldoende licht in de middaguren. Nu we verder in den lijd geraken, zal dat bezwaar weldra zijn opgeheven. De Voorzitter zegt, dat er niets onredelijks wordt gevraagd en .wijst op de prettige verhouding, en overleg van weerskanten. De heer Koorn wijst er op, dat hij de opmerking niet heelt gemakat, omdat het Uier een bijzondere school betreft, De Voorzitter zegt dat we bovendien in den In specteur iemand hebben, die voor de rijks^ en ge- meentefinantien zorgt. De heer Kuiken zou de aanschaffing liever nog wat willen uitstellen. De heer Smit vraagt, of wat het licht betreft, niet beter een raamkozijn in geplaatst kan worden. De Voorzitter vindt dat geld weggooien, het is en wordt nooit een schoollokaal. De heer Smit zegt, dal de gemeente zuinig in de centen zit. Spr. had lievei de zaak eerst bekeken, hij kent nu den toestand niet. De Voorzitter antwooidt. dal de heer Smit er .dan heen had moeten gaan, uitgesteld kan deze zaak niet worden. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Prins Willem van Oranje. Volgt het voorstel tot het verleenen van een crediet van f 150 voor het uitreiken van een herinneringsboekje betreffende Prins Willem van Oranje, bij de herdenking van zijn 400sten geboortedag, aan kinderen van het 5e. 6e en 7e leerjaar. De Voorzitter deelt mede, dat B. cn W. aanvanke lijk gedacht hadden aan hot verstrekken van een plaat, maar de Inspecteur gaf in overweging om een herinneringsboekje aan de oudste leerlingen uit te rei ken en daarom vragen B. cn W. uu een crediet van f 150.—. Vanmorgen evenwel, ook de wethouders z jn hier niet mee bekend, is van den Commissaris dei- Koningin een circulaire, gericht aan de burge meesters, ontvangen, waarin medegedeeld wordt dat de Minister den geboortedag van Prins Willem van Oranje graag als feestdag gevierd ziet worden. Ver strekt zullen worden reproducties van een plaat, van A. G. Keij en voor Noordliolland zijn daarvan 3S300 exemplaren aan den Commissaris toegezonden. Ge vraagd wordt hoeveel ex. daarvan verlangd worden cn overigens zal het den Commissaris aangenaam zijn als deze dag als een nationalen feestdag gevierd zal worden. Nu dus platen beschikbaar worden gesteld, zou daarmee volstaan kunnen worden, zegt de Voora.tcr, maar toch is het misschien wel goed evengoed de f 150.beschikbaar tc stellen. Liever aan brandstof besteden. De heer Kuiken wil niets tekort doen aan hetgeen door den Prins van Oranje is gedaan, maar spr. woont al 50 jaar in den polder cn nooit is de polder zoo hulpbehoevend, zoo arm cn zoo in de srhulden geweest als nu. Spr. meent dan ook dat in dezen tijd een dergelijke uitgaaf niet geoorloofd is cn zou liever zien dat het bedrag aan brandstoffen werd besteed. Spr. is beslist tegen dit voorstel. De heer Dekker zegt, dat het misschien vreemd klinkt, maar zonder aan de beteekeni3 of aan het geen Prins Willem van Oranje heeft gedaan, tekort te doen, kan hij zich volkomen aansluipen bij hetgeen door den heer Kuiken is gezegd. Spr. vraagt of B. en W. hun voorstel willen intrekken cn anders zal spr. er zijn stem niet aan kunnen geven. De Voorzitter'zegt dat de hccrcn reeds hebben kun non voelen dat spr. het voorstel van B. cn W. reeds een beetje ging loslaten, in vorband met de circulaire van den Commissaris I-Iet betreft hier de herinne ring aan den grondlegger van onze eenheid cn zelf standlgheid, dc vader des vaderlands cn spr. wijst op het spreekwoord: „Wie zijn voorvaderen niet eert, is zijn naam niet vveeed". Nu er échter van c n endo ren kant iets gebeurd cn do Raad wil liever geen herinncringsboekje verstrekken, dan heeft spr. daar geen bezwaar tegen. Do heer Smit zou zich schamen als de gemente voor dit doel geld uitgaf. Wat den Prins van Oranje STROMPELDE MET EEN STOK ROND Slachtoffer van rheamatiek. Na weer flink en lenig. Indien er iemand is, die aan rheumatiek lijdt, zoo als deze vrouw deed, zou hij ei goed aan doen haar ervaringen eens te lezen. „Le laatste 20 jaar ben ik een slachtoffer van rheu matiek geweest', schrijft zij. „Zes jaar geleden lireeg ik rheumatische koorts, die mij totaal ver zwakte. ik kon me niet meer voortbewegen zonder stokken ol iets anders om me te helpen, 'loen besloot ik Kruschen Salls eens te proneereii. Nu neem ik vier jaar Kruschen Salts en ik kan me steeds ge makkelijk bewegen. Inderdaad, ik wil Kruschen niet meer missen en ik raad het iedereen aan, die ik ont moet- l) kunt van dezen brief desgewenscht gebruik maken, watn ik vind, dat anderen hfierduor het zelfde mouie resultaat zouden kunnen bereiken, als ik heb gehad." Mevr. S. Riieuiuutische toestand is het gevolg van een over daad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingre dienten nu van Kruschen Sa'ts zorgen, dat dit uri nezuur zacht maar volkomen uit het lichaam ver wijderd wordt. Andere zouten in Kruschen verhin deren, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere op- nooping van het gevaarlijke urinezuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis' Kruschen niet alleen rheumatische pijnen verdrijven en verder voorkomen, doch het zal Uw geheele organisme vcrfrisschen en vernieuwen. Kruschen isalts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f l.tO per flacon. Stralende gezondheid voor éen cent per dag. (Adv.) betreft, het is hier niet de plaats om een debat daar over te voeren, maar spr. wil er geen cent aan geven. Spr. weet heel goed wat er in die dagen gebeurd is. De Voorzitter zegt dat er geen sprake is van feest vieren. De heer Lubbert geeft den Voorzitter in overweging het voorstel van B. en W. in te trekken. De Voorzitter zegt dat dit dan gebeurt op grond van de opmerkingen door de heeren Kuiken en Dek ker, maar in afwijking van hetgeen door den heer Smit is gezegd cn die zoo goed weet wat er in die dagen is gebeurd. Spr. wijst er den heer Smit op dat hrt hier betreft Prins Willem van Oranje, de vader des vaderlands. De heer Keuris zegt met het idéé to zijn meegegaan waar het hier betrof de grondlegger van de geeste lijke vrijheid De heer Smit: Nou jongen! De heer Keuris: Ja mijnheer Smit en welke vrij heid eeuwen lang gebleven is en als zoodanig heb ik me met het idee vereenigd. Maar op dezelfde gron den als door den heer Kuiken zijn genoemd, vindt spr. goed dat het voorstel wordt ingetrokken. De heer Komen zegt, dat als er clan kinderfeesten mochten worden gehouden, we altijd nog kunnen zien of de gemeente iets zal kunnen doen. Het voorstel van B. en W. wordt du9 ingetrokken. Vaststelling van een gewijzigde verordening Aan de orde wordt gesteld de gewijzigde vaststelling van de verordening, regelende de elschen van benoem baarheid en de bezoldiging van de veldwachters der ge meente Anna Paulowna. De Voorzitter doet mededeeling van de bemerkin gen van de Kroon, De vergoeding voor kleeding wei.scht de Minister pp f100 bepaald te zien in- plaats van op f125, de rijwielvergoeding op f 30 in- piaats van op f35. Voorts wenscht de Minister art 17 te doen verval len, het artikel waarin bepaald wordt, dat de orga nisatie gehoord moet worden, voor en aleer wijzi ging in salarieering enz. plaats vindt. De heer Dekker noemt dit een achteruitgang en wil de rijwielvergoeding van f35 handhaven. Algemeen wordt erkend. da{ een bedrag van f30 onvoldoende is. gelet op het gebruik dat in dit ge val van de rijwielen wordt gemaakt. Wat hét vervallen van art. 17 betreft, de Secreta ris vermoedt, dat de veldwachters dan in het cen traal overleg opgenomen worden Hiernaar zal worden geïnformeerd en gevraagd worden de rijwielvergoeding op f35 te handhaven. Voor een plaatsje. Van den heer F. K. Koeman ls Ingekomen een aan vrage om een voorschot ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet. Gevraagd wordt een voorschot van f2900. B. en W. stellen voor aan de aanvr&gu te voldoen. De heer Koorn vindt een grondprijs berekend naar f5000 per bunder te hoog, maar anderen wijzen er op dat het hier betreft een gedeelte bouwterrein en voor het overige een mooi gelegen perceel. De heer Raven zegt, dat het huis dus gebouwd zal worden door De Graaf en Kosson en vraagt wie dan nu het toezicht op den bouw houdt. Uit de bespreking blijkt, dat men algemeen ver trouwen heeft in De Graaf, maar dat het toch wel gewenscht is dat in dergelijke gevallen het toezicht aan een ander wordt opgedragen. Het wordt aan B. cn W. overgelaten. De aanvrage wordt toegestaan. Maximum-snelheid. B. en W. stellen voor tot vaststelling van een verorde ning tot bepaling van een maximum-snelheid voor mo torrijtuigen voor een gedeelte Zandvaart en Zwarteweg. Het betreft hier de gedeelten vanaf de openbare school tot voorbij de coöperatie en 50 meter voor dc R.K. school tot de aansluiting aan den Zandvaarts- weg. De maximumsnelheid zal bedragen 30 K.M. en zeven borden zullen aangeschaft moeten worden. De heer Smit heeft die onkosten er voor over, maar wil de wet streng gehandhaafd zien. Er wordt veel te hard gereden, spr. noemt het groote schoften. De Voorzitter zegt, dat de heer Smit zelf op den weg is, en als "hij voor 2 getuigen zorgt, kan hij zeir do overtreding constateeren en daarvan op de secre tarie mededeeling doen. De heer Smit meent, dat de Voorzitter dat niet van hem kan eischen, spr. is geen agent van politie. De Voorzitter zegt, niet te eischen, maar spr. be greep, dat de heer Smit wilde medewerken. De agen ten kunnen niet overal zijn. liet voorstel van B en W. wordt aangenomen. De belasting op ongebouwde eigendommen. Van het gemeentebestuur van Ambt-Hardcnberg is het verzcek ingekomen om adhaesie te willen betuigen aan het door den Raad der gemeente tot de Regeering cn Tweede Kamer gerloht verzoek om het bedrag der belastbare opbrengst ongebouwde eigendommen te ver minderen. B. cn W. hebben aan het gemeentebestuur van Ambt-ÉIardenbsrg geschreven, dat zij het een sympa thiek verzoek vindon, maar (lat. de grond in deze ge meente heel laag gc'.axecrd is cn bij her-taxatie eer- dor een verhooging zou plaats -Mndcn. Ilot verzoek wordt voor kennisgeving aangeno- Suj >irc begrooting 1933. Vastgesteld wordt een supp e begrooting voor den dienst 2t03. De Voorzitter zegt dat deze suppleto-re begrooting den heer Kuiken naar den rin zal zijn, want het betreft hier alleen ontvangsten, nl. de inhouding op rle jaarwedden van den burgemeester van f192, van den secretaris van f171, van den ontvanger van f99, tezamen f 462. Geen boterham minder. De heer Kuiken vindt het niets erg, de heeren zullen er geen boterham minder door eten. Do Voorzitter zegt, dat dit ook niet moet, want deze ambtenaren lijden niet nan werkloosheid, in tegendeel het is zeer druk. Ze moeten hun boterham dus maar houden. De rondvraag. De heer Kuiken informeert naar het verzoek van den chef van de halte Breezand over het vlakker maken van een overweg. Do Voorzitter zegt, dat dit in orde komt. B. en W. hebben hel verzoek behandeld. De heer Smit vraagt, hoe het staat met de over dracht van het G.E.B.. of Dr. Verh ex al klaar is met zijn rapport. De Voorzitter zegt, dat Dr. Verhoex zijn rapport heeft ingeleverd en het straks, als de raad nog wat nablijft, over gesproken zal wor len. De heer Smit wijst er verder op, dat bouwgrond materialen en het loon van de bouwvakarbeiders tegenwoordig lager zijn en spr. acht het daarom ge wenscht dat de Raad zich klaar maakt voor het doen bouwen van een Tehuis voor Ouden van Dagen. Deze gemeente is de eenigste gemeente die geen te huis voor ouden van dagen heeft en spr. vindt dat in- en in-treurig. Waar het geld vandaan moet ko men, in godsnaam, dan de hulp van de regeering maar inroepen. In de derde plaats dringt spr. aan op verlichting van den Noordermolenvaartsweg, het is er roetdon- ker, zoo erg, dal spr. bij zijn eigen broer moest we zen, maar al heel bij Pennpkamp was. De Voorzitter zegt dat het polderbestuur toestaat, dat de lantaarns aan den kant van de vaart worden geplaatst en daardoor zal de toestand ook voor den overkant beter worden. Desnoods kan een lantaarn tusschen geplaatst worden en een sterke lamp ge nomen worden. Wat het andere betreft, daar moeten we nog eens over praten. Wel is alles goedkooper, maar als men geen geld heeft, is alles nog duur. De rekening zal er volgend jaar raar uitzien. De heer Raven wijst er op dat de Noorder Molen- vaartweg afgestoken is tusschen de bruggetjes, en men bij donker wel op moet passen niet met zijn neus in het gat terecht te komen. In de toekomst zou het ophalen van den weg voor werkverschaffing kun nen dienen. De Voorzitter zal het met het polderbestuur bespre ken. De weg wordt steeds meer behard en door den polder verbeterd. De heer Dekker had op de agenda verwacht de ontwikkeling van de werkloozen en ook een voorstel over wijziging van het besluit, waarbij do Raad vo rig maal voor het crisis-comité B 10 cent per inwoner beschikbaar stelde en een paar dagen later een an dere regeling afkwam. De Voorzitter zegt dat de regeling iets anders werd, maar de Raad had een bedrag gevoteerd. Er kon dus direct aan het Crisis-comité worden bericht, dat de gemeente op de regeling in ging. Het gevolg is alleen dat er minder dan f500 zal worden besteed. Wat de ontwikkeling van de werkloozen betreft, Maandag is er vergadering over in Den Haag en die vergadering hebben B. en W. afgewacht. Het is ech ter moeilijk de menschen bij elkaar te krijgen. We hebben hier een film gehad, Mevr. Vorstman had een bedrag daarvoor disponibel en de gemeente zal cr wat bij geven. De heer Dekker zegt, dat het bezoek bevredigend was. De Voorzitter beaamt dit. het was een mooie film, waar iedereen naar toe kon. Wat dc film bij K< ssen was, die was nogal van propagandistische strekking. Als de gemeente iets doet moet het neutraal zijn. De heer Dekker erkent, dat er een tendenz in was. maar de film was op de vrije filmmarkt gehuurd. Hierna volgt sluiting. Trekking van Donderdag 26 Januari. 5e Klasse. 8e Lijst. Nos. 1545 6108 12357 16606 17027 ieder f 1000. Nos. 3471 9373 ieder f 400. Nos. 664 800 2984 6985 7373 10690 20767 ieder f 200. Nos. 2093 2643 5206 9064 11705 12111 12517 13184 14814 16734 17554 leder f 100. Prijzen van f 70. 61 65 80 112 242 324 330 354 359 375 385 916 923 957 998 1001 1080 1093 1115 1154 1170 1565 1708 1775 1902 1917 2054 2099 2131 2325 2341 2346 2350 2491 2569 2593 2689 2762 2827 2858 2863 2972 2992 3022 3112 3141 3161 3188 3208 3310 3313 3486 3523 3730 4021 4045 4088 4147 4244 4413 4533 4644 4733 4845 4S62 4905 5140 5175 5233 5389 5475 £603 5654 5692 5960 5995 6024 6155 6651 6663 6709 6788 6810 6953 7125 7442 7605 7609 7663 7734 7754 7784 7829 7832 7852 7872 7926 7927 8030 8102 8361 8370 8573 8779 8951 9011 9193 9219 9221 9372 9436 9491 9556 9£S9 9776 9798 9S57 9873 9941 9949 10142 10152 10236 10445 10726 10773 10933 10981 11041 11073 11095 11166 11167 11241 11290 11512 11548 11580 11631 11633 11751 12018 12250 12280 12369 12383 12662 12793 12SS6 13009 13012 13037 13080 13123 13255 13274 13339 13539 13662 13754 13776 13979 14088 14094 14321 14359 14497 14600 14174 14722 14898 15092 15202 15323 15406 15422 15437 15450 15534 15539 15653 15685 15800 15803 15807 15372 15928 10008 16053 16161 16154 16179 16323 16339 16407 165S0 16684 16798 16801 16899 16924 17078 17169 17356 17369 17578 17678 17691 17752 17925 17935 18221 18273 18279 18379 18380 1S489 18492 18498 18538 18637 18714 18811 18831 19049 19180 19348 19438 19466 19915 19953 19981 20103 20228 20233 20291 20312 20350 20529 20751 20762 20777 20810 20S58 20909 Honden als levensred ders. In een kleine Noorsche stad deed zich dezer dagen een voorval voor. dat groot opzien baarde. Een kiein kind was op de tweede verdieping van een woning ach tergebleven. slechts in gezelschap van een grooten her dershond en een dwergpinchertje. Het kind klom op een stoel en van daar op de vensterbank, terwijl het raam openstond. Met gespannen aandacht volgde de herders hond iedere beweging van het kind. Plotseling boog het kind zich uit het raam en verloor het evenwicht. Op hetzelfde oogenblik was do herdershond toegesprongen en greep hij het vallende kind bij den ceintuur. Zoo hield hij het vast. terwijl het dwergpinchertje naar be neden liep en door een luid geblaf, waarbij het steeds naar boven keek, de voorbijgangers opmerkzaam maak te op het gevaar, waarin het kind verkeerde. Daardoor kon men het kind redden, doch slechts op het laatste oogenblik, daar de herdershond door de spartelende be wegingen van het kind, bijna zelf mede uit het raam werd getrokken.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15