Het huis op het eiland. Radioprogramma VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Kolendampvergiftiging te Utrecht Hét eerewoord van een dief ZITTING VAN VRIJDAG 27 JANUARI 1933. Alkmaar. EEN TEGENHANGER VAN DE FABRIEK VAN COTY! De beroemde Eau de Cologne 4711 speelde in de eerste Kantongerechtzaak absoluut geen rol. Integen deel, het ging hier over den opslag van viscbmeel, dat een niet bijzonder frisschen reuk schijnt te verspreiden, althans niet volgens het oordeel van een orgelbouwer op het Luttik-Oudorp te Alkmaar, die het twijfelachtige voorrecht geniet in de onmiddellijke nabijheid te wonen van het pakhuis van den fouragehandelaar Jan T. uit St. Pancras, die aldaar bedoeld vischmeel heeft opge slagen. Reeds 2 jaar geleden stond deze heer terecht voor dezen stankverwekkkenden opslag, doch toen was de zaak, uit gebrek aan bewijs, stilletjes-weg doodge bloed. Op 24 December werd echter de orgelfabrikant opnieuw geparfumeerd en deed hij wederom aangifte. De heer T. werd ditmaal verdedigd door mr. v. Loo- ckeren Campagne. Hij beweerde dat bedoeld vischmeel, waarvan hij een pakje liet circuleeren, niet zoodanig riekt, dat daarvoor reden is tot gegronde klachten. Het scheen echter, dat opnieuw geen bewijs kon worden geleverd, zoodat de ambtenaar vrijspraak vroeg. De verdediger had daartegen geen bezwaren, maar had liever gezien, dat de kwestie definitief was opge lost. Misschien was het mogelijk dat op een extra stankdag het gerecht 'n visite bracht aan het pakhuis om eens 'n vischmeelreukje te pakken. Wie weet of deze verleidelijke propositee niet wordt aangenomen. De Kantonrechter staat voor niets! Uitspraak op 10 Februari. Alkmaar. EEN ZAAK WAAR NOG AL VEEL MUZIEK IN ZAT. Op 23 December 1932 had de Kantonrechter de pri meur toegekend aan den aannemer C. M. v. L. en stond deze heer terecht op grond van het feit, dat hij op Vrijdag 19 Aug. te Alkmaar bij de Friesche Kippenbrug en Heerenstraat een jeugdigen vakbroeder, die op de fiets was gezeten, met zijn auto zoodanig had gehavend dat bedoeld jongnvensch in niet bepaald aangenamen toestand naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Hij was met geweld op den Dirk Duljvelsweg neergesmakt en bewusteloos geraakt, had 'n paar rib ben gekneusd en een scheenbeen versplinterd. Het kon dus toe! De heer v. L. ontkende echter eenige schuld en noemde zich een slachtoffer van een samenloop van omstandigheden. De zaak liep niet zoo glad, als de Ambtenaar zich had voorgesteld, waaraan natuurlijk de rechtsgeleerde raadsman van verdachte, mr. P. Lan ge veld. niet vreemd was. Het proces werd althans aan gehouden; er had een generale repetitie van het ge beurde plaats op het terrein van het ongeval. Nieuwe getuigen werden gedagvaard; wéér aanhouding en op roeping van een nog nieuwere getuige, vermoedelijk de allernieuwste, in den persoon van dr. Postma uit Oude Niedorp en nu eindelijk, zoo men verwachtte, de slot- behandeling. Het ging er voornamelijk om, op welke plek de aanrijding was geschied en waar de bewuste- looze timmerman met zijn rijwiel was gevonden. Tot dusver liepen daaromtrent de meeningen uiteen en op dr. Postma was nu alle hoop gevestigd. Uit de ver klaring van dezen medicus kwam dan ook vrijwel vast te staan, dat het ongeval was geschied op den Dirk Duijvelsweg en de ingeleverde teekening, gebaseerd op uiteenloopende getuigenverklaringen, niet volkomen juist het beeld gaf van de situatie. Het was blijkbaar dat de Kantonrechter de opvatting van den ambtenaar, dat rechts verkeer ook steeds recht heeft, niet deelde. Gerequireerd werd f 15 boete of 15 dagen, waarop mr. Langeveld zijn als altijd elegant gestyleerd pleidooi afstak, waarin hij in de eerste plaats hulde bracht aan den Kantonrechter voor zijn minitieus onderzoek en onmiskenbaar streven naar een onberispelijke recht spraak. Voorts beriep pleiter zich op de belangwekken de opvatting van den Procureur-Generaal bij den Hoo- genRaad, dat men geen vrijheid heeft om alles wat niet van rechts komt, maar in puin te rijden. Ten slotte drong pleiter aan op vrijspraak. Over 14 dagen schriftelijk yonnis. Alkmaar. DE VERGEETACHTIGE LOGEMENTHOUDER. ALKMAAR ALS HET STADJE VAN PLEZIER! In den nacht van 4 op 5 Juni zouden in het café hotel „De Roemer" op de Nieuwesloot, 2 personen heb ben gelogeerd, die door den caféhouder Pleter K. niet én het daarvoor bestemde register waren ingeschreven. In de daaruit ontstane rechtzaak tegen den verstrooi den hotelier werd heden gehoord mej. Maria v. d. Kolk, een voormalige, thans te Wijk aan Zee vertoe vende buffetjuffrouw uit „De Roemer", die bevestigde dat deze logé's inderdaad niet waren ingeschreven. FEUILLETON. Naar het Engelsch van Arcblbald Marshall. 21. George achtte het 't beste om maar direct recht op zijn doel af te gaan. „U hebt misschien een uiteenzetting voor mij gereed gemaakt, naar aanleiding van de vragen, die ik u in mijn brief heb gesteld," begon hij. „Dat heb ik niet," was het antwoord, „maar ik kan je het testament van Mevrouw Greenfield laten zien en je het juiste bedrag opgeven dat ik je zal moeten uit betalen als de vereischte formaliteiten vervuld zijn. Het zal circa 750 pond wezen." „Ik zou graag eerst even het testament zien," zei George kort. Richards overhandigde het document. Het was uiterst beknopt en bepaalde zich hoofdzakelijk tot de vermel ding van zijn naam als eenige erfgenaam en van dien van Richards als executeur. „Dat ia alleszins duidelijk," verklaarde George. En daarop heel rustig maar daarom niet minder scherp: „En nu, meneer Richards, zult u wel zoo goed willen ziji) mij uit te leggen wat u met het eigenlijke vermo gen van mijn moeder gedaan hebt?" De blos op Richards' donkergetint gezicht werd iets dieper, maar hij keek zijn ondervrager recht in de oogen. „Twee jaar geleden heb ik je verteld begon hij. „O twee jaar geleden hebt u me een hoop leugens over deze en andere kwesties op de mouw gespeld." viel George hem ongeduldig in de rede. „Nu verlang ik de waarheid te weten." .Je slaat niet precies den juisten weg in, om daarin te slagen," antwoordde Richards, nog steeds op kalmen, beheerschten toon. „Je deed beter met te luisteren naar hetgeen ik je te zeggen heb." „U ontkent dus niet dat u mij twee jaar geleden leugens hebt opgedischt?" „Ik ontken niets, evenmin als dat ik iets toegeef. Dit alleen wil ik je zeggen: er zijn dingen die i k je voorehands beslist niet vertellen zal, of je hoog of laag springt." - Dergelijke logé's, zei de juffrouw met een veelbeteeke- nenden glimlach, worden nooit ingeschreven. Ben je niet in goede verstandhouding daai wegge gaan? vroeg de Kantonrechter, vroeger was je heel wat minder welwillend in je verklaringen! Zeker, antwoordde getuige, ik ben heel goed wegge gaan, maar ik was toen bang voor dien man, dat hij me een opstopper zou geven De ambtenaar was slecht te spreken over den niet verschenen verdachte, die alle verordeningen aan zijn laars lapt Voorts releveerde spreker, dat in Alkmaar heel wat ongerechtigheden gebeuren en requireerde f 20 boete of 20 dagen. De Kantonrechter onderschreef dit requisitoir geheel en wees vonnis conform eisch! Castricum. DE HOUTHANDELAAR DIE DE MELKBOER VAN DE SOKKEN REED. De heer K. Simon Johannes Jozephus Maria, zooals zijn prachtig doopceel luidt houthandelaar uit Zaan dam, wilde onlangs op den Rijksstraatweg onder Cas tricum een voor hem rijdende auto voorbijrijden, doch bracht die manoeuvre zoo weinig zorgzaam ten uitvoer, dat Petrus Pancratius (ook In Castricum zijn mooie oornaman beschikbaar) Beentjes, 'n handelaar in zu. velatikelen, die zich juist over zijn 3-wielige bakfiets heenboog, om een bestelling gereed te maken, geducht werd aangereden en aan lijf en goederen een schade leed van f 200. Zijn schouder, die een flinke opdoffer kreeg van het achterspatbordgedeelte was onder meer zóó gekneusd, dat hij eerstvolgende week weer zijn werk kan hervatten. De automobilist werd flink geka pitteld en tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis veroor deeld. Hij is nog 'n nieuweling, gelukkig voor het be houd van zijn rijbewijs! Alkmaar. AVONTUUR IN DONKER ALKMAAR. Meer en meer komt ook op de rechtzittingen naar vo ren, dat het zedige Alkmaar ruim voorzien is van obscure gelegenheden, waar het met de goede zeden niet zoo nauw wordt genomen en menig tot dusver fat soenlijk jongmensch in moreel gevaar kooit. Dergelijke holen, in de volkstaal „spietjes" genoemd, worden door lieden zonder al te nauw geweten aanbevolen en gepro pageerd. Zoo was in den nacht van 17 op 18 December, op 'n uur dat elk behoorlijk café is gesloten, 'n jong mensch uit Spanbroek, van beroep chauffeur, meege troond door een collega 'n snorder, die als lokvogel dienst deed. naar een armzalig zaakje" in het Klein Nieuwland, geexploiteerd door de 55-jarige weduwe H. R. C. p. K. geboren B., 'n dame, oorspronkelijk afkom stig uit een meer gesoigneerd milieu, doch thans geheel afgegleden. Door haar werd aan verschillende personen bier en andere consumptie getapt. Wat er verder ge beurde, rullen we maar met den mantel der zwijgzaam heid bedekken. Door de leden van het lllustre gezelschap uitgezonderd natuurlijk de heeren, die tot de combinatie behoorden, werd aan de weduwe betaald f 1 voor de genoten consumptie en verdere attracties. De oude vrouw stond heden terecht, wegens overtre ding der drankwet en beweerde als doekje voor *t bloe den, dat zij bier, thee en koffie met een koekje gratis had gepresenteerd, benevens de delicatesse uit 'n scho teltje met paling, dat op de kachel stond te snurken. De bezoekers hadden evenwel al die heerlijkheden niet cadeau willen hebben en haar ieder f 1 als vergoeding toegekend. De snorder-chauffeur had natuurlijk niets betaald! Zijn onthaal was de compensatie voor bewezen diensten, en de kantonrechter, hevig ontstemd, gaf hem te kennen, dat hij wel om zijn rijbewijs mocht denken. Zulke chauffeurs moet i k niet hebben, voegde de ver ontwaardigde magistraat hem grimmig toe. Uit de verklaring van Inspecteur Maarleveld bleek voorla dat de politie in de buurt van deze stille knip 2 uur op den loer had gelegen. De ambtenaar hield een geweldige philippica en releveerde dat in het stille Alk maar ergelijke dingen plaats hebben. Dergelijke schan delijke inrichtingen werpen een jblaam op de gemeente en het is te hopen, dat aan deze buitensporigheden af doende een eind wordt gemaakt Tegen de ontstelde we duwe werd gevorderd f 80 boete of 40 dagen, waarop zij met bevend stemmetje repliceerde dat zijn dit bedrag on mogelijk kon betalen. Nadat zij nog beterschap had be loofd, deed de kantonrechter uitspraak en veroordeelde haar tot f 50 boete of 50 dagen. Wie Volgt? Castricum OOK DE KONIJNTJES VAN CASTRICUM RAKEN IN HET GEDRANG. Het begint er voor de langoorlge hekkespringers van de Castricummer duinen ook somber uit te zien, want ook de ingezetenen uit dit voorheen noga] stroopers- vrije dorp beginnen met strikken en delplhoppen te ba- lanceeren! Heden althans stonden een drietal jonge lie den terecht en wel eerst de heeren W. A. L. en J. Z. en daarna Adr. B.. waarvan de eerste was gesnapt op een duinpad van de Provincie, met wildstrikken op zijn fiets terwijl nummer twee hem blijkbaar ter assistentie ver gezelde, De derde amateur had zich onledig gehouden met konijnendelven. Nummer 1 kreeg aan zijn boks f 6 boete of 6 dagen: zijn vriend dito-dito en de derde comparant f 7 boete of „En tot een van die dingen behoort, naar ik meen te mogen veronderstellen, het geld, waarover u het be heer hebt gehad. Ik ben voldoende Jurist om te we ten, dat op dit punt zonder de minste moeite alle ge- wenschte informaties van u gevorderd worden, me neer Richards, wat u ook verder voor u wenscht te houden." „Er is nooit kapitaal geweest Het inkomen van Me vrouw Greenfield is met haar dood opgehouden." „Dat inkomen moet toch zijn ontstaan aan een ka pitaal te danken hebben gehad. U wil me toch niet wijs maken dat er een lijfrente was: Is het kapitaal In eer. lijfrente omgezet? „Neen". „Waar kwam dat inkomen dan vandaan? Goeie he mel, meneer Richard denkt u nu heusch dat u over dergelijke kwesties maar eenvoudig inlichtingen kunt weigeren." ,Jk zal je wel zeggen dat dit inderdaad mijn voor nemen is." George keek hem stom verbaasd aan. Waar haalde de man de brutaliteit vandaan, vroeg hij zich geërgerd af. Toen kwam er plotseling een ellendige argwaan bij hem op, die hem het bloed naar het hoofd deed stij gen. „U hebt mij bezworen dat het geld niet van u af komstig was," viel hij uit. ,Je hebt me zooeven beschuldigd dat ik je een hoop leugens zou verteld nebben," antwoordde Richards rustig. George stond op. „Goede hemel!" riep hij. ,Js het dat? Zijn we al die jaren van u afhankelijk geweest?" „Ik zal op die vraag het antwoord schuldig blijven," klonk het op vasten toon. George greep het testament dat op de tafel lag, scheurde het doormidden en wierp de stukken in den haard. ..Geen cent wil ik van dat geld hebben", riep hij hartstochtelijk uit, „en ik zal werken totdat ik hel er bij neerleg om u alles te kunnen geven." Een grimmig lachje speelde om Richards mond. .Aangenomen dat je veronderstelling juist is en het inkomen uit mijn zak is gekomen", zei hij ironisoh, „dan houd je er al een bijzonder rare manier op na om je dankbaarheid te toonen. vind je zelf ook niet?" „Dankbaarheid!" herhaalde George schamper. „Maar wacht eens even", ging hij na een oogenblik nadenkend voort, als schoot hem plotseling iets te binnen. „U hebt mij indertijd bezworen dat het niet zoo was. en ten op zichte hiervan sprak u vermoedelijk de waarheid. U zult uw ziel niet bezwaren met een valgchen eed. En dwaas, die u bent!" brak hij plotseling af met een blik vol minachting. Voor het eerst scheen Richards uit het veld geslagen. „Moeder heeft me zelf gezegd ik herinner het mij 7 dagen. De ambtenaar vroeg f 20 boete of 20 dagen, doch Arie's vriend en naamgenoot had het geschikt voor 7 pop en nu wild3 de eerlijke kantonrechter dit schaap over dezelfde kam scheeren. Alkmaar EEN VERVOLGDE STRAATNEGOCIANT, DIE OP HET GERECHT NOG GOEDE ZAKEN MAAKTE. De voormalige scheepsstoker Jan S. uit Nergenshul- zen vent noodgedwongen met zeep en schrijfbehoeften, doch geraakte in Alkmaar geregeld In conflict met de politie, die deze kleinhandel niet mag tolereeren. Het druipt dan ook bonnetjes en ook heden stond de de taillist weer terecht voor 2 feiten op 1 dag. De man be klaagde zich hevig en de kantonrechter kreeg zoo'n me delijden met hem, dat hij, na hem eerst plichtgetrouw tot 2 x f 1 boete of 2 x 1 dag te hebben veroordeeld, hem 1 blocknote van f 0.40 afgekocht en dat edelmoedig met 1 gulden betaalde, maar s.v.pl. niet verder vertel len, aangezien de kantonrechter dan weldra gevaar loopt, onder blocknotes bedolven te worden! DE MUZIKALE PIKBROEK Een bulten zijn wil uit de vaart gestelde varensgezel uit Rotterdam, genaamd Piet K, ontdekte bij zich zelf voldoende muzikale gaven om als straatzanger op te treden. Zoo gaf hij ook een uitvoering in Alkmaar, doch daar in die grootdoende stad alleen 'n ensemble van minstens 4 of 5 leden is toegestaan, werd zijn klein kunst met ondank beloond in den vorm van een convo catie voor de zitting van heden. Gevorderd werd f 0.50 boete of 1 dag, doch de blijkbaar zeer liefdadige ge stemde kantonrechter wenschte geen straf op te leggen! Ons voorstel aan den ambtenaar, den zanger uit te noo- digen tot het aanheffen van een danklied: Nun danket allen Gott, waarop de deurwaarder dan met zijn hoed kon rondgaan, vonó helaas geen steun. Alkmaar HET EERSTE SLACHTOFFER VAN HET ZELDZAME WINTERVERMAAK De jeugdige loopknecht Jan B. te Alkmaar had op 20 Jan. op het verboden straatgedeelte BreestraatPay- glop gefietst. Deswege verschenen ter inwisseling van zijn bonnetje, beweerde hij dat de ©vertreding het ge volg was van zijn kinderlik spelen ln de pas gevallen sneeuw. Hij had een blozende dienstmaagd willen Inpe peren en was toen ongemerkt ln de gevaarszóne ge raakt. De agent die hem snapte, had hij echter brutaal bejegend en dus kwam hij er niet beneden 3 pop of 3 dagen af. SCHRIFTELIJK VONNIS! Chr. M. L. van E„ handelsreiziger te Baarn, overtre ding motor- en rijwielwet bij de Texelsche brug te Alk maar. Vrijgesproken. WOENSDAG 1 FEBRUARI. HILVERSUM (1875 M.) VAJRA.: 8.00 Gramofoonmuzlek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; VARA: 10.15 Uitzending voor de arbei ders ln de continubedrijven; 12.00 De Notenkrakers o.l. v. Daaf Wins; 1.45 Zenderverzorging; 2.00 Vrouwenuur tje; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 Muzikaal allerlei: Frie- da Belinfante, cello; Joop Carlquist, banjo en guitaar; Lou Cohen, viool; Llon Contran, plano; Paul Loewer, fluit; Cor Steyn. piano, orgel, accordeon: 7.00 Actueel allerlei uit de arbeidersbeweging; 7.20 Orkest o.l.v. Hu- go de Groot; 7.58 Herhaling S.O.S.-berichten: 8.00 „De Vakbeweging"; 8.20 „Een vijand van muziek", operette van Richard Gsneé, op te voeren door het VARA- Orkest m.m.v. solisten; 9.20 VARA-tooneel o.l.v. Wil lem van Cappellen; 1025 Vaz Dias; 10.30 Orgelspel door Joh. Jong; 11.30 Gramofoonmuzlek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (296 M.) N.C.R.V.: Drentsche Radiodag. 8 00 Schriftlezing; 8.15 Zang van het Geref. Zangkoor te Assen; 9.00 Zang door Mien Pesman; 9.30 Lezing; 10.00 Zang; 10.15 Pla no-voordracht 10.30 Morgendienst; 11.00 Concert door de Chr. Muziekvereenlging te Dlemen; 12.00 Politie berichten; 12.15 Chr. Muziekvereenlging „Oranje" te Assen; 2.00 Zenderverzorging; 2.30 Gramofconmuziek; 3.00 Ds. .M Uytenhoudt: Iets uit de Historie van Coe- vorden; 3.30 L. Lotgering: „De Hunnebedden ln Dren te"; 4.00 Orgelconcert door H. Pijlman; 7.00 Onderwijs fonds voor de Binnenvaart; 7.30 Politieberichten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Avonduitzending uit As sen; 10.30 Vaz Dias; 10.40 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL (509 M.l 1220 Concert; 1.30 Gramofoonmuzlek; 5.20 Concert; 6.35 Vioolrecital; 8.20 Concert; 10.05 Gramofoonmuzlek; 10.30 Concert. KALUNDBORG <1158 M.) 11.20 Strijkorkest; 7.20 Operettemuziek; van Kalman en Léhar; 8.50 Omroeporkest; 9.35 Kamermuziek; 10.20 Dansjnuziek. als den dag van vandaag dat haar geld haar eigen dom en niet van u afkomstig was. En u wilde mij doen gelooven Ik ben zoo vrij u zoowel een lafaard als een leugenaar te noemen, meneer Richards." Richards maakte een afwerende handbeweging. „La ten we een eind aan deze onverkwikkelijke scène maken verzocht hij stroef. ..Neen. het inkomen kwam Inder daad niet uit mijn zak. En verder is het niets anders dan tijdverlies voor je om je in allerlei gissingen te ver diepen. Ik herhaal wat ik zooeven zei: „je zult niets van mij te weten komen." „En u bent van plan dit ook voor de rechtbank vol te houden?" „Ook dat!" „Nu dat zullen we dan zien. Maar tenslotte is die kwest!^ van dat geld niet de belangrijkste op het oogen blik. Wat lk vóór alles wensch te weten is dit: welke feiten zijn u bekend omtrent mijn afkomst en geboorte? In dien bewusten nacht beweerde u dat u de eenige was die daaromtrent de waarheid wist. Nu elsch ik van u mij te zeggen wat u weet" Het antwoord kwam onmiddellijk. „Ik ben bereid je onmiddellijk mee te deelen wat ik er over wensch los te laten." verklaarde Richards, „en geen woord, maar dan ook geen woord méér. Toen wij. nu twee jaar geleden, dat gesprek met elkaar hadden, zei Ik je. dat Mevrouw Greenfeild's echtgenoot, de man dien je dien nacht gezien hebt, gestorven was. Ik was overtuigd dat dit het geval was; dat hij nog ln leven was ben ik pas te weten gekomen door een brief, waarin Mevrouw Greenfield mij mededeelde, dat hij haar had weten op te sporen en het haar lastig maakte. Natuur lijk wilde zij niet, dat jij er Iets van gewaar zou worden en zij was van meening dat ik haar zou kunnen helpen. Zij schreef dat hij den volgeriden nacht bij haar zou komen en een groot bedrag van haar verlangde en zij vroeg mij haar dit geld te zenden. Ik ging zelf naar Highgate en kwam. zooals je je herinnert juist bij tljds Ik had iets ontdekt, dat hem in de gevangenis zou kun nen brengen en de bewijzen had ik bij mij." ,Ja, dat is allemaal heel interessant," meende George „maar het is niet hetgeen ik verlang te weten. Ondanks uw verklaring, ben ik nog er heelemaal niet zeker van dat dat verloopen sujet niet mijn vader is. U bent er altijd sterk in geweest, uw ontkenningen spitsvondig in te kleeden. Kunt u er een eed op doen dat die man mijn vader niet is?" „Ja", klonk het met groote beslistheid. En daarop liet Riohards volgen: ..Ik zou het je niet uit mezelf verteld hebben, maar ter wille van Mevrouw Greenfield heb ik gemeend je dit feit te mogen openbaren en je mag er zooveel troost uit putten als je aangenaam Is, „Dat wil dus zeggen", concludeerde George. „dat mijn moeder al eens getrouwd was geweest vóór zij met dien Een gezin bewusteloos gevonden. Ze ventienjarige zoon overleden. In de woning Papaverstraat 15 te Utrecht zijn Za terdagochtend drie leden van het gezin G. bewuste loos aangetroffen. De man, een postbeambte, is gere geld de geheele week weg en hij kwam Zaterdagoch tend tegen half 12 thuis. Het huis was nog gesloten en er werd niet opengedaan. De buren hadden ook nog niemand gezien. Door het huis van een buurman heeft G. zich toegang tot zijn woning verschaft. In de achterkamer trof hij op een bedpeluw zijn 17-.iari- gen zoon bewusteloos aan. In een alkoof lagen in een bed de 62-jarige vrouw en de 22-jarige dochter, beiden ook bewusteloos. In de achterkamer bevond zich een haard, welke met kolen was volgedaan: het vuur smeulde nog. Het vermoeden bestaat, dat de haard peen voldoende doorstraling had en de kolen damp een weg door de kamer heeft gezocht. De zoon lag dicht bij den haard en was er ook het ergste aan toe. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Na toe- pr.ssing van kunstmatige ademhaling werden alle drie personen met auto's van den geneeskundigen dienst naar de klinieken overgcbtacht, waar de 17-j. jongen kort na aankomst is overleden. De twee an dere slachtoffers verkeerden in zorgelijken toestand. Een hond in de keuken was eveneens bewusteloos; deze werd naar de Veeartsenijkundige kliniek over gebracht De omwonenden en de politieagenten, die de eerste hulp verleenden klaagden, nadat zij eenigen tijd in de woning waren geweest, over hevige hoofdpijnen. „Held je bij de politie.1* De Belg H. M. en de stoker N. v. D. uit Kerkrad©, spraken af te Maastricht elk een rijwiel ie stelen. Zoo geschiedde en op de gestolen karretjes peddelden L-ide de grens over in de richting van Diest. In het dorpje Halen poogden zij zaken te doen on inderdaad konden in een café verkoop-cnderhandelingen wor den aangeknoopt Edoch op het groote moment, toen de francs op tafel zouden komen, verscheen de Bel gische gendarme. De Belg H. M. werd ingerekend. Met den stoker N. v. D. zat onze Zuiderbuur wel wat te houden. De gendarme sloeg er zich echter met Sa- lomons wijsheid doorheen. Hij stelde hem 't gestolen karretje ter hand, zei natuurlijk in 't Fransch: „Nou vooruit, maak dat je de heenen neemt en meld je bij de polit'e te Maastricht." Over zooveel wijsheid stom verbaasd, heeft de sto ker N. v. D. rechts om keert gemaakt en kwam zich plichtsgetrouw bij de politie te Maastricht melden. Hier deed men wat Salomon "van zich afschoof cn rekende den eerlijken fietsendief in. BERLIJN (419 M.) 5.25 Vioolrecital; 7.10 Populair concert; 8.30 Conoert; 9.35 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUS'iN (16S5 M.) 5.50 Concert; 1.20 Gramofoonmuzlek; 5.20 Concert; 6.55 Populair concert; 10.05 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M.) 11.20 Populair concert; 12.20 Concert; 4.20 Vespercon cert; 9.05 Gramofoonmulzek; 10.05 Dansmuziek. DA VENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert; 1.05 Concert; 3.50 Concert; 5.05 Orgelconcert door Reglnald New, 8.35 Concert door het B.B.B.-Symphonieconcert; 9.55 Orkest. PARIJS EIFFEL (1445 M.) 8.40 Concert OJ.v. Ed. Flament. PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuzlek; 12.35 Concert door het Omroep orkest; 12.50 Orgelconcert; 1.25 Concert; 7.40 Idem; 9.05 Gramofoonmuzlek; 920 Concert. MILAAN (331 M.) ROME (441 M.) WEENEN (517 M.) 7.50 Blijspel; daarna concert. 8.05 Uitzending uit een theater. 4.20 Concert; 9.40 Dansmuziek. WARSCHAU (1411 M.> 5.20 Populair concert; 720 Vocaal concert; 9.35 Dans muziek; 10.20 Idem. BEROMUNSTER (460 M. 7.10 Concert; 9.00 Omroeporkest speelt jazzmuziek. man ln aanraking kwam." „Hierop wensch ik geen antwoord te geven." „Ellendeling! U wil hiermee een toespelingü..." „Dat is absoluut mijn bedoeling niet", protesteerde Richards snel. „Je moeder was een van de nobelste vrouwen, die ik ooit gekend heb en mijn eerbied voor haar nagedachtenis is zeker niet minder groot dan die van jou. Maar ik wensch eenvoudig geen enkele vraag te beantwoorden, die ik mij voorgenomen heb onbeant woord te laten en als ie uit mijn stilzwijgen zekere ge volgtrekkingen verkiest te maken, zijn die geheel voor 1ouw rekening. Dit wil ik alleen nog zeggen ik zei je dit al eerder: er zal een dag komen waarop je allee hooren zult" „Hoe zal ik alles te weten komen en wanneer?" „Van mij; maar over de vraag wannéér zal dat zijn, kan ik me niet uitlaten." George maakte een gebaar van wanhoop en het lag hem op de lippen om te zeggen: „Als u wist wat het voor mi.1 beteekent!" Maar met dit motief wilde hij zijn zaak bii Richards niet bepleiten. „Je deed beter het hier nu maar bij te laten", ging deze voort, „wanneer ik je eenmaal op de hoogte ge bracht zal hebben, zul je het me niet ten kwade duiden dat ik een en ander voor je achtergehouden heb." Maar George's geduld was ten einde. „Als u mij niet onmiddellijk zonder omwegen ant woord geeft op alles wat ik u gevraagd heb. ga ik recht streeks naar een advocaat en geef hem de zaak in han den. In elk geval kunt u worden gedwongen, rekening en verantwoording te geven omtrent het geld waarover u het beheer had, en ik maak me sterk dat er op die manier ook wel licht zal komen in de rest van het mysterie." „Als je denkt me met dit dreigen me schrik aan t« lagen, heb je het glad mis." hernam Richards, nog al tijd even kalm en gelijkmatig ln zijn spreken. „Ik hen niet van plan mij tot eenige mededeeling die ik niet wensch te doen. te laten dwingen, tegenover wlen ook." „En als u voor de keuze wordt gesteld tusschen het afleggen van een bevredigende verklaring en gevange nisstraf?" „Dan ga ik met een gerust hart de grvangenis te. maar jij zoudt het later diep betreuren dat jouw optre den daarvan de oorzaak was." „Ik denk er niet aan me langer aan liet lijntje te to ten houden door uw praatjes, meneer Richards. Is u vaj» plan open kaart met mij te spelen of niet?" „Mijn antwoordt is je bpkend." „Heel goed. Dan ben ik gedwongen mijn toevlucht U nemen tot den eenigen weg die mij overbUJ't." Wordt verve?:*1

Schager Courant | 1933 | | pagina 10