Plaatselijk Nieuws. De Langendijker Groentenveilingen. BETOOGEND BERLIJN Zuivering in Sovjet- Rusland Bond voor Slaatspensionneering. ald. SCHAGEN. Propaganda=Avond Paaschtentoonstelling Na de opmarschen van Nazi's en communisten thans ook een be tooging der sociaal-democraten te Berlijn. De vorming van een gemeenschappelijk front geëischt. Berlijn heeft de vorige week in het teeken der be loogingen gestaan. Eerst Zondag 22 Januari de op- marsch der nationaal-socialisten, tengevolge waarvan Berlijn een woelige Zondag doormaakte en uitgebrei de politiemaatregelen moesten worden getroffen om botsingen te voorkomen. Desondanks waren er nog dooden en talrijke gewonden te betreuren. Den Woens dag daarop kregen we een opmarsch der commu nisten, welke als antwoord bedoeld was op de hier voor genoemde meeting der Nazi's. En na verkregen vergunning van de Berlijnsche po- litie-autoriteiten hebben thans ook de sociaal-demo craten in den Lustgarten een betooging gehouden. Bij den aanvang der bijeenkomst, Zondagmiddag om half drie, was de Lustgarten bijna geheel bezet. De Rijksbanier, welke des ochtends een oefening had gehouden in Tegel, rukte ter sterkte van eenige duizenden in gesloten colonnes op. Een groote trans parant vermeldde: „Berlijn blijft Rood." In plaats van den vice-president van den Rijks dag, Loebe, werd het woord gevoerd door Kunstier, die de politieke kwesties van den dag behandelde en ten slotte de arbeidersklasse opwekte een gemeen schappelijk front te vormen. Thans geen strijd van arbeiders tegen ar beiders. Künstler zeide o.m.: Berlijn is rood. Dit is het pa rool der sociaal-democratie voor 1933. De Berlijnsche werkende massa's moeten er zorg voor dragen, dat de Duitsche contra-revolutie nimmer bezit neemt van de arbeidersstad Berlijn, van de hoofdstad der Duit sche Republiek. Een half jaar geleden diende zich een autoritaire staatsleiding aan, welke Duitschland uit den nood en het gevaar zou redden. De mannen die optrokken tegen de sociaal-democratie en tegen de Duitsche arbeidersklasse hebben politiek en eco nomisch slechts een hoop scherven aangebracht. Pa pen heeft in zijn programmatische verklaring verkon digd: „Weg met den crisisstaat". Maar in tijd van ernstigen nood van het Duitsche Volk maakte hij van Duitschland een crisisstaat vóór groot-grondbezitters van het gebied ten Oosten van de Elbe. Vervolgens besprak Künstler het Habsburgsche Front. Blijft dit politieke circus, wiens directeur Adolf Hitier is, ook maar zes maanden aan het bewind, dan zal van Duitschland slechts een politieke brokken- boel overblijven. Wie den constitutioneelen bodem van Duitschland verlaat, wie het ook zij, kan er staat op maken, dat het volk zijn rechten met alle midde len zal verdedigen. De gebeurtenissen, welke Zater dag in de Wilhelmstrasse hebben plaats gehad (het aftreden van het kabinet Von Schleicher), zijn voor het IJzeren Front een signaal voor de „hechtste Alarmbereitschaft". De S.P., de vakvereenigingen, de arbeiderssportbonden, de Rijksbanier zullen hun voorbereidingen treffen. Het gaat ten slotte om de constitutioneele gewaarborgde staatsburgerrechten van het Duitsche Volk. Het gaat om alle sociale rech ten. Het is thans geen ♦rijd voor strijd tegen arbei ders. Zegt uwen leiders dat diegene verraad pleegt aan de zaak der arbeidersklasse, die op dit oogenblik nog den broederstrijd tusschen de arbeiders leidt De dag kan komen, misschien is deze dag niet ver af, dat het Berlijnsche proletariaat voor geheel Duitsch land beslist. Arbeidersklassen van Berlijn weest eens gezind, dan komt beslist de dag dat de reactionnaire machten van vandaag net zoo door den storm zullen worden weggevaagd als in November 1918. Dan zul len wij de gelofte afleggen dat wij goed zullen maken, wat wij indertijd hebben nagelaten. Gemakkelijk kan het uur komen, waarop ook het IJzeren Front tot krachtige actie oproept. De demionstratie eindigde met het gemeenschape- lijk zingen van de Internationale. Het is niet tot in cidenten gekomen. Rustig verloop der betooging. Nader wordt nog uit Berlijn gemeld: De door de Sociaal-democraten in den Lustgarten gehouden betooging is over het algemeen rustig ver- loopen. Ook tijdens den afmarsch is het nergens tot een ernstig incident gekomen. Slechts ier groepen terugkeerende betoogers moesten worden ontbonden, omdat verboden liederen waren gezongen. Eveneens werden vier communistische groepen door de politie ontbonden, omdat Je communisten ondanks het po litieverbod, vandaag toch in verschillende stadsdeelen betoogingen hebben gehouden. In het geheel zijn te Berlijn tot des avonds 35 personen gearresteerd, in hoofdzaak leden der K.P.D. Onsluilend verkrijgbaar in de oranje-bandbuijjes van 20 labl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 fabl. a 10 ets. Wederom massa-huiszoekingen In de Oekraine. V.D. verneemt uit Warschau: Naar uit Lemberg wordt gemeld, worden sedert Vrijdagnacht in de Oekraine te Drohobycz, Brory- slau en Truskawice, zoomede in een aantal in de omgeving gelegen plaatsjes op groote schaal huis zoekingen gehouden, waarbij een groot aantal per sonen is gearresteerd. Voorloopig worden de namen der gearresteerden geheim gehouden, terwijl ook hun aantal niet wordt genoemd. Zware storm aan de Atlantische kust. Halifax overstroomd door een stromvloed. Uit New York. Aan de Atlantische kust van Nieuw Schotland tot Florida woedt een buitengewoon zware- storm. Door een stormvloed werd een deel der stad Halifax overstroomd, waardoor honderden woon huizen werden vernield. Verschilende uitvarende groote stoomschepen moesten zoo snel mogelijk naar de havens terugkeeren. De oceaanstoomschepen zullen met een vertraging van verscheidene dagen aankomen. Een Amerikaansche prestatie. 3000 Meter in 4 min. 52.8 sec. De Amerikaansohe hardrijder op de schaats. Schröder heeft deelgenomen aan snelheidswedstrijden te Oslo en won de 3000 meter in 4 minuten 52.8 sec., welke tijd 6.4 sec. beter is dan het nieuwe wereldrecord dat Engna- stengen de vorige week Zaterdag te Davos maakte. De prestatie van den Amerikaan kan echter niet erkend worden als wereldrecord, doordat de wedstrijden niet volgens de reglementen paarsgewijze verreden werden, doch met massastart. Schagen's Harmoniekapel. IJs en nog eens ijs was het parool dat voor velen, vooral Zondag, met dat mooie weer hun uitgaan be beerschte. En als gevolg daarvan moest het bezoek aan Harmonie s concert daaronder lijden. En z^o kwam het dan ook dat er niet velen waren Zondag avond in het Noordhollandsch Koffiehuis. Het wa ren enkele getrouwen en de jongelui voor het bal. Maar op de uitvoering van het programma heeft dat geen invloed gehad, tenminste het deel dat wij nebben gehoord droeg in alle opzichten het stempel dat men met genoegen zijn „nummertje blies", om bet zoo maar eens huiselijk neer te schrijven. We begonnen wat de Harmonie betreft, met een oude bekende: „Sons of the Braves", van Bidgood, dat er in alle opzichten friscb uitkwam. Ouverture „Yelva" van Reissiger is ook wel een aardig nummer. Het werd in een goed tempo ge geven. maar hoewel er wel gestreefd werd naar de noodige scbakeering, klonk het over het algemeen te geforceerd. Serenade Italieënne van Czibulka blijft een num mer dat men graag op het programma terugvindt en Harmonie speelde het Zondagavond verdienste lijk. Minder kan ons de Suite de Ballet Marion van Sam Vlessing bekoren. Er was aan het programma een attractie verbon den, nl. het Solo Mannenkwartet „Kunstmin" van Koog aan de Zaan, zong een aantal liederen. Wij willen gaarne dezen zang de waardeering ge ven die hem toekomt, loven wat te loven was, prij zen het stemmenmateriaal voor zoover het de bas sen betreft huldigen den samenzang enz., enz., maardat alles neemt niet weg dat het toch wel wat al te veel gevergd is, om maar steeds weer naar dat zelfde soort liederen te moeten luisteren. En dan nog: wij hebben van die liederen geen woord verstaan. Na de pauze hebben wij nog het Trio voor drie cla- rinetten afgewacht, dat gegeven werd door de hee ren Beemster, Balk en Prins. Hoewel het wel wal stijfjes was, heeft dit drietal toch loffelijk werk ge leverd. En de heer Dol, die zoowel dit nummer als de Harmoniekapel leidde, mag met de bereikte re sultuten tevreden zijn. Een Friezen-avond. Zaterdag 28 dezer hield de Fryske Krite „Skagen" een feestelijke bijeenkomst in de tooneelzaal van Hotel „Vredelust" alhier. Aan dezen avond werd door het tooneelgezelschap „Gysbert Japix" uit Den Helder me dewerking verleend, welk gezelschap opvoerde „En do 't de Krystklok lette (Toen de Kerstklokken luidden), Friesch tooneelstuk in 4 bedrijven, van H. de Jong. Om ruim 8 uur opende de voorzitter der Krite Ska gen de bijeenkomst met 'n hartelijk welkomstwoord tot de vele aanwezigen, en niet ln 't minst tot de leden der zustervereenlging uit Den Helder. De heer Jensma wees er in zijn openingswoord op, dat ongetwijfeld nog velen waren teruggehouden om de reis naar Schagen te ondernemen, door de vrij plotseling opgekomen mist, die 't verkeer op de gladde wegen niet tot voordeel was. Ook de crisis zal nog menigeen hebben doen be sluiten, aan dezen avond niet deel te nemen. Met den wenach dat allen zich zouden amuseeren, verklaarde spreker den avond voor geopend. Vervolgens werden eenige Friesche liederen gezon gen, waarvan 't Friesche Volkslied staande. De aan hankelijkheid aan den Frieschen grond trad hierdoor wel duldetlijk naar voren. Daarna werd voor het eerst „gehaald" voor de op voering van 't bovengenoemde tooneelstuk. We werdeh verplaatst naar de eenvoudige huiskamer eener boer derij, waar de jonge knecht, over den strijd voor lots verbetering in dispuut geraakt met zijn baas. Het loopt ten slotte zóó ver, dat de boer hem ontslaat, een feit waar de boerin zich heftig tegen verzet. Zij kan zich beter verplaatsen in de omstandigheden der arbeiders en maakt haar man heftige verwijten. In het gezin van den werltloozen knecht ls armoede en gebrek gekomen. De arbeidersvrouw wijst haar man op de gevolgen van zijn optreden en doet hem verwijten. Het wordt Kerstmis, den tijd, die anders in zulke goede harmonie werd doorgebracht. Als de groote boerderij onder verdachte omstandigheden afbrandt, wordt de opstandige voor den dader gehouden en In de gevange nis gezet. Vreeselijk Is de strijd van de vrouw van den arbeider, die overtuigd is dat haar man onschuldig is. Geloovige vrouw als zij is, bidt ze God om hulp en uitkomst. En de gevangene? Deze verteert van verlangen naar zijn eenigst kind en smeekt hem te willen gelooven, dat hij onschuldig is. Dan breekt de Kerstavond aan. De jonge vrouw zit alleen, vol angst en vertwijfeling, met de foto van haar kind in de handen. Dan komt de boerin haar troosten en spreekt woorden van moed. En als de Kerstklokken het vrede op aarde verkondigen, komt men vertellen, dat de brandstichters zijn gevonden en de arbeider ln vrijheid zal worden gesteld. Te laat echterDe onschuldige heeft zich in zijn eenzame cel van het leven beroofd. Hij kon niet langer dragen het heimwee naar vrouw en kind. Dit ls, ln grove lijnen weergegeven den inhoud van het stuk. Zonder onderscheid hebben de Helderschen op lof waardige wijze hun rol vertolkt. Diepen indruk maakte het spel op de aanwezigen en het daverend applaus dat hun gewerd, was dan ook dubbel en dwars verdiend. De heer Jensma was dan ook zeker de tolk aller aan wezigen, toen hij hulde en dank bracht aan het tooneel gezelschap en zijn eminenten leider, den heer G. van Hoek. Nadat nog de voorzitter der afd. Helder, de heer Roskam, .de Krite Skagen had toegesproken en een hartelijk tot weerziens had toegeroencn, was 't officl- eele gedeelte van dezen avond ten einde. Maar hiermede was niet 't einde daar van de bijeen komst. Nog uren bleef men in de meest opgewekte stemming bijeen. Er werd gezongen en gedanst; vooral de „Skotse Trije" deed opgeld. Het was ruim drie uur in den morgen, toen de laatsten huiswaarts keerden van dezen goed geslaagden Friezen-avond. op Donderdag 2 Februari 1933, in „Cérès", met medewerking van HAARLEM's KLEIN CABARET. Spreker: Ds. W. D. M. BAAR. Entrée f 0.30 per persoon, f 0.50 gehuwden. Aanvang half 8. BAL» N A. Auto verongelukt. Zaterdagavond werd het door het ietwat ijzelende weer op een gedeelte van het Noord zoo glad, dat het voor het verkeer gevaarlijk was. Een auto van de fa. Blaauboer en Kossen, door eenige jongelui gehuurd, raakte ongeveer in de bocht bij den heer Portegiea van den weg. Na eerst fegen een boom gebotst te zijn, stoof de auto den wal in. Een andere passeerende auto. die eveneens aan het slingeren raakte, trof tot overmaat van ramp den auto in den wal nog van achteren, zoodat de verwoesting nog groote werd. Auto no. 2 kon zijn weg vervolgen. No. 1 werd den volgenden dag „gered." BENOEMD. De heer D. C. Prins, klerk ten kantore der Directe Belastingen enz. alhier is benoemd tot Kommies bij de Directe Belastingen enz. te Vaals (L.) DAT ZAL OPKNAPPEN. Eenigen tijd geleden heeft de Raad, overeenkomstig het advies der Gezondheidscommissie, een aantal wo ningen in de Nieuwstraat onbewoonbaar verklaard. Naar we thans vernemen, zullen deze woningen, acht in getal, worden afgebroken en zullen daarvoor in de plaats worden gebouwd: één winkelhuis en vier wo ningen, Het werk is opgedragen aan den heer A. Bak ker, mr. timmerman, Hoercnboschstraat alhier en ge schiedt in opdracht van den heer Posthuma te Hoorn. AANBESTEDING. In verband met den a.s. aanleg van den primairen weg, die de Loet zal snijden, en waardoor het woon huis, bewoond door en eigendom van den heer A. Bakker aldaar, zal moeten verdwijnen, werd Zater dagmiddag door den architect den heer Chr. Dekker namens genoemden heer A. Bakker, in „De Gouden Engel" van den heer J. K. Boontjes aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bijbehoorende werken aan de Loet- Het nieuw te bouwen woonhuis zal ver rijzen ten westen van den primairen weg, naast het thans bestaande woonhuis. Ingeleverd waren 8 biljetten en wel van: F. Hes. St Pankras f7425, Joh. Schenk, Barsingerhorn f6388. A. Bakker, Schagen f6263, C. Blaauboer en B. v. d. Hoven, Schagen f 5985. A. van Eekeren, Keinsmerbrug f5700, M. Schoen, Schagen f5599, Gebr. Boekei, 't Veld f5485, Gebr. Veeter, Schagerbrug f5373. Het werk is opgedragen aan de laagste inschrijvers, de heeren Gebr. Veeter. Zaterdagmiddag vergaderde in het Noordhol landsch Koffiehuis de Vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtcntoonstellingen van Vee te Schagen. De heer J. B. Wilken, voorzitter, leidde de verga dering en opende met een gepast woord. De heer J. H. Schone, secretaris, las do notulen, die onveranderd werden goedgekeurd Onder de ingekomen stukken was o.m. de brief van ons Gemeentebestuur, waarin de toezegging van de gewone f 100 subsidie. De heer J. H. Schene bracht het jaarverslag uit, waarin aan het slot hulde werd gebracht aa i de na gedachtenis van den heer K. Over, een hulde waarbij de voorzitter zich aansloot. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De heer P. Trapman, penningmeester, gaf een over zicht der finantien, waaruit bleek, dat er een na- deelig slot was van f99.27. Hoewel dit niet veront rustend was, viel dit tekort vooral in dit jaar, nu de vereeniging 40 jaar bestaat en men dit feit op de een of andere wijze dacht te herdenken, niet mee. Het eerder opgevatte denkbeeld om aan het gemeentebe stuur een hoogcre subsidie te vragen, werd niet ter tafel gebracht, mede ook met het oog op het feit dat een uit de plaatselijke vereenigingen te formeeien feestcommissie zich in deze wel met het Gemeente bestuur in contact zou stellen. Tweemaal vragen wil de men niet De heer A. Schenk bracht namens de commissie met het nazien der verschillende rekeningen belast rapport uit en adviseerde om alles goed te keuren Deze commissie bestond verder uit de heeren C. Kooij en H. Spaans. De vergadering keurde de verschillende rekeningen goed. Daarna werd het programma voor de tentoonstel ling op a.s. 5 April uitvoerig besproken. De verschillende rubrieken werden gehandhaafd en met het oog op dit jubileumjaar, werd een prijs van f50.uitgeloofd voor den eigenaar-mester van de beste inzending vet Rundvee, minstens 6 stuks. Het aantal prijzen voor de 2-jarige ossen werd uit gebreid. Ook met het oog op dit jubileumjaar zal aan de koopers van vet rundvee ingezonden in een der ru brieken 110, en die daar een prijs \erwcrven, een verguld zilveren herinneringsmedaille worden uitge reikt Wat de rubriek Varkens betreft, zal wederom met het Noordhollandsche Groot Yorkshirc Stamboek wor den samengewerkt. Zoowel de rubriek Pluimvee als die van Konijnen, zijn met enkele rubrieken aangevuld en door een paar deskundigen aan een doeltreffende verandering onderworpen. Er is dus alle kans dat ook in deze af- deelingen iets prima's voor den dag kan komen. Ook ten opzichte van plaatsing als voorziening van kooien etc. zal het bestuur gewenschte maatregelen nemen. Op voorstel des heeren Lutjeharms werd nog be sloten, om waar het gewenscht was dat de Gedempte Gracht op dezen jubileumdag er feestelijk zou uitzien, om voor de mooist versierde stands, 5 prijzen \an f 10— elk beschikbaar te stellen. Een ieder doe dus zijn best aan zijn stand. Het moet dien dag wat extra's worden. Tot bestuurslid in de plaats van wijlen den heer K. Over, werd gekozen de heer Jn. de Veer, Winkel. Als bestuursleden moesten aftreden en waren niet herkiesbaar, de heeren H. Rezelman, P. Visser Az. en Joch. Blaauboer Kz. Gekozen werden de heeren V. Bakker en Jb. Kaan en II. Kooij. Tot commissie voor ivt nazien der rekeningen wer» den gekozen de heeren A. Schenk, C Kooij en H. Spaans. Het bestuur kreeg machtiging om ook weer dit jaar een Herfsttcntoonstelling te houden. Waar dit In 1932 mogelijk was geweest, dank zij de steun van Middcn- standsvereeniging en enkele particulieren in Scha gen, hoopte men dat wederom door buitengewone steun ook dit jaar de Herfsttentoonstelling zou kun nen worden gehouden. Op voorstel van den heer C. v. d. Oord werd de rubriek vette schapen daarbij ingclascht.. De verloting moet in dit jubileumjaar ook een aparte aantrekkelijkheid hebben. Wel behield de ver loting onzer Paaschtentoonstelling ondanks alle slechte tijden het algemeen vertrouwen, maar nu de vereeniging 40 jaar bestond, wilde men een extraatje. Er werd besloten aan de verloting een jubileumsprijs te verbinden van 3 vette koeien tot een waarde van minstens duizend gulden. Een aardig faveurtje voor den winner. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren be sproken, werd de vergadering gesloten. T TcvprmnaU maakt de huid ruw illaarV en SChraal en veroor zaakt dikwijls val- en schaafwonden. Men ver zacht en geneest dit mot. Purol. Doos 30 ct. D® echte, onwerwetscbe winter. De hoop der Langendijker tuin- bouwers. - Voldoet tot nn toe ech ter niet aan de verwachtingen - Voor steunmaatregelen dns nog alle aanleiding. Grttiek op de Tuinbouwsteunwet houdt aan. - Geen aanvoer van bloemkool meer - Iets betere prijzen voor roode kool; aanvoeren echter geringer. - Ook gele kool stijgt in prijs. - Wel verbetert de prijs van Deensche witte, doch het is van wetnig be- teekenis. - Geringe aanvoer van uien. Iets betere prijzen. Bijna geen aanvoer van peen en bleten. Waar de tuinbouwers reeds zoo lang op hadden ge wacht, ls dan nu gekomen: de echte ouwerwetsche win- ter.De ervaring heeft geleerd, dat, als het hard vriest en die vorst houdt eenigen tijd aan, het met de prijzen der stapelproducten den goeden kant uitgaat. Met sprongen gingen die dan vaak de hoogte ln en men kon er op aan, dat een ouwetsche winter goede finan- cleele resultaten voor de Langendijker tuinders gaf. Het weer was altijd de koopman gebleken. In dergelijke winters vroor alles weg en men begon gebrek aan onze winterkool en uien te krijgen. De bestellingen uil bin nen- buitenland kwamen bij de vleet binnen en de Lan gendijker tuinbouw (en ook de handel) maakten goede zaken. Bij de algemeene malaise waren de hoop en verwachting hoog gespannen en aan de veilingen was de belangstelling grcot Toch is in de afgeloopen week de hoop niet vervuld, want de prijz-en, hoewel eenigs- zins oploopend, werden niet wat men er zoo graag van had verwacht. In den tegenwoordigen tijd, nu alles uit zijn voegen is gerukt, niet het minst de internationale handel, kan men niets meer met zekerheid voorspel len of verwachten en de Langendijker tuinbouwers hebben dat helaas moeten ondervinden. De steun, die volgens de Tuinbouwsteunwet voor een gedeelte Is uit gekeerd, was dan ook zeer welkom en zal voor velen eenige opluchting hebben gegeven in de noodlijdende omstandigheden, waarin ze verkeeren. Deze zijn oor zaak, dat de protesten tegen die Steunwet niet van de lucht zijn, en meer en meer dringt het bij allen, zoowel bij de leden van den R.K. L.T.B. als bij die van den Chrlstelijken Boeien- en Tuindersbond door, dat dege nen gelijk hebben gehad, die hebben betoogd, dat met de beschikbaar gestelde 5 mlllioen, de tuinders niet half zijn geholpen. En thans breekt dus de tijd aan, om den Minister te herinneren aan zijn ln de Teweede Kamer geuite woorden, dat, mocht die 5 millioen niet toerei kend blijken, de regeering den weg naar de Tweede Kamer zal weten te vinden. Ook heerscht er groote ontstemming over het feit, dat velen van den steun zijn uitgesloten, n.1. zij, die niet tot de bona-fide tuinders behooren en die dus, naast het tuindersbedrijf nog op eenige andere wijze trachtten hun brood te verdienen. Als het criterium voor steun moet zijn het bedrijf, d.1. den tuinbouw te helpen, dan is het toch alleszins be grijpelijk, dat zij, die ook aan de productie hebben meegeholpen, eT recht op laten gelden, voor steun in aanmerking te komen. We vernamen, dat de veilings organisaties hetzelfde standpunt innemen, en dat zij in Den Haag hun bemoeiingen zullen aanwenden, om als nog steun voor die uitgeslotenen te verkrijgen. Boven dien zal er met kracht op worden aangedrongen, dat ook de „doorgedraaide" producten onder de steunrege ling zullen vallen, en dat een steunregeling voor 1933 in het leven zal worden geroepen, berustende op de zelfde grondslagen als die van 1932, maar dan verbe terd op de ve—chlllende punten, die nu ontevredenheid hebben verwekt. Van het Centraal Bureau der veilingen schijnt in de zen niet voldoende actie uit te gaan en gepoogl zal worden die actie krachtdadiger te doen worden. Uit de moeilijkheid, om deze week per vaartuig aan de veilingen te komen, volgt, dat de aanvoer aanmerke lijk kleiner was dan de voorlaatste weken. Het meeste moest per as worden geleverd. Bloemkool kwam er na tuurlijk heelemaal niet meer: die is geheel weggevroren. Roode kool bracht iets beter prijzen op dan de laatste weken. Er zijn nog enkele partijtjes verkocht voor f 5 per 100 Kg. Dit waren echter uitzonderingen. De mooi ste roode kool van ongeveer 3 pond per stuk bracht ge woonlijk f 4.204.40 op. als ze tot de eerste qualitelt be hoorde. De groote eerste soort werd verkocht voor f 1.80 tot f 2.10. Van deze laatste wordt het minst aangevoerd De prijs ls nog van dien aard, dat verwacht mag wor den. dat die nog zal stijgen, en de kleine kool toch nog den besten prijs opbrengt. De meest gezochte onder de tweede soort, dat is de kool van 2H 3 pond. werd voor f 3.203.80 verkocht. De grootste brachten f 1.302 op. Tusschen deze prijzen in lagen de andere voor kool, die niet tot de meest- gewilde kleine en de groote behoorden Dat de prijzen nog tegenvielen, was ook nog wel voor een deel te wijten aan de omstandigheid, dat de vorst wat al te streng was om veel te transporteeren. Aan de Broeker velling werden ruim 15 spoorwagens en aan die te Noordscharwoude 20 spoorwagens verhandeld. Voor zoover ons bekend is. werd al het aangevoerde verkocht zoodat er niets doordraaide. Voor de gele kool ontstond weer een kansje, nu er geen bloemkool meer werd aangevoerd. In De Streek b.v., waar nog gTOote hoeveelheden bloemkool op de ak kers stonden, kwam niets meer aan de veilingen. Inder daad waren de prijzen ook beter en percentsgewijze ge nomen nogal heel wat. Zoo werd in het begin der week voor de mooiste van ongeveer 3 pond gemiddeld f 2.80 per 100 Kg. betaald, in de tweede helft der week werd zelfs tot f 3.50 besteed, dat ls ongeveer 50 pet. meer dan in de vorige weken. Groote gele kool van de eerste soort bracht f 1.402.10 op, waarbij ook In het laatst der week de hoogste prijzen werden betaald. Het kleine goed van de tweede soort werd verkocht voor f 2 a f 3. Voor groote werd f 12 besteed. Aan de Eroeker veiling wer den ongeveer 30 spoorwagens aangevoerd, te Noord scharwoude 12. Van deze koolsoort zijn nog enkele par tijtjes doorgedraaid, doch aanmerkelijk minder dan vo rige weken. Met de Deensche witte kool wou het ook deze week nog niet Wel was de prijs iets beter, doch is nog zoo laag, dat de verhooging geen verschil van beteekenis oplevert. Op het laatst der week werden er nu van de mooiste verkocht voor f 11.10 per 100 Kg. Kleinere brachten echter nog maar 60 cent op. De hoogste prijs van de tweede soort was 80 cent. overigens werd deze meestal voor 60 cent verkocht Eiken dag. behalve Za terdag. bleven er enkele partilen onverkocht en verhuis den naar het In- en Verkoopbureau. Aan de velling van den Noordermarktbond werden 11 spoorwagens en aan die te Brek op Langendijk 12 spoorwagens aangevoerd, alzoo belangrijk minder dan vorige weken. Het viel niet mee om deze week geragandeerde vorst- vrije uien aan te voeren. Vandaar een verminderde aan voer: te Broek 2. te Noordscb- r^oude ongeveer 3 spoor wagens. De prijzen waren iets beter. Voor grove uien werd f 3.204 betaald, welke prijzen echter op 't laatst der week weer met f 0.80—1 achteruit liepen. De hoog ste prijs, die voor gele uien werd betaald was f 4.50. de laagste f 2.10. Drielingen brachten gemiddeld f 3 op. Een partijtje nep werd voor f 1.50 verkocht Het weer was er niet naar om peen en biet aan te voeren; slechts kleine partijtjes kwamen aan de veiling. Voor peen werd I 2—2.50 betaald; voor bleten 1 0.60 —0.80.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2