UE BAND Een echt Hollandsche IJs-Zondag NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN Dinsdag 31 Januari 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9219 In de gansche omgeving goed geslaagde wedstrijden Van der Scheer kampioen Wanneer het BLUE BAND MEISJE biefstuk bakt Zaterdag Aan duizenden is in den loop van dien dag de schrik om het hart geslagen, toen ze de eerste regendroppeltjes op hun gezicht voelden. En toen later op den middag, het miezerige regentje, dat maar heel kort duurde, overging in een kouden mist, die als een dreigend wit spook over de lage landen hier in het Noorden kwam aanzetten, scheen het, alsof plotseling deze winter een einde zou nemen, en daarmee tegelijk aan alle blijde verwachtingen die de ijsliefhebbers zich van den komenden Zondag had den voorgesteld, den bodem zou worden ingeslagen. Doch, zóó spoedig zou koning Winter zich niet ge wonnen geven. Zondagmorgen Triomfantelijk blauw straal de al vroeg de hemelkoepel over het wintersche land schap, waar niets meer verried, dat den vorigen dag voor eenige oogenblikken een grauwe mist had ge- heerscht. Duizendvoudig weerkaatst ligt de kristallen vloer in sloot en plas in het stralende zonlicht stille- kens te flonkeren. Straks zullen verscheidene van deze stille plekjes door een vroolijk rumoer uit hun rust worden opgeschrikt. Door het vroolijke rumoer van een kleurige en fleurige groep schaatsenrijders die in zwierige elegance over de gladde vlakte voort glijden of „baantjes komen maken." Zóó is de Zondag geworden tot een echt Holland- sche IJs-Zondag, met een verrukkelijke temperatuur om en bij het vriespunt, in het zonnetje zelfs lekker warm: in één woord, het mooiste weer dat men zich wenschen kan en een ijsvloer, zoo hard als staal. En toen het einde van den dag gekomen was, was dit het einde van een glorieuzen winterdag, zooals wij in ons land met zijn kwakkelwinters maar zei den meemaken. De afvalwedstrijden op de Schager Wiel een groot succes. Wel 2000 bezoekers. En toen wij Zondagmiddag ongeveer 2 uur bij onze Wiel aankwamen, stond daar een lange reeks van automobielen langs den weg en honderden fiet sen hadden daar een plaatsje gevonden. Voorboden van veel en druk bezoek. Trouwens op onze tocht naar do Wiel, was het al één reeks van bezoekers en bezoeksters geweesi, die ons waren gepasseerd. En op die ruime ijsvlakte was het een gekrioel van menschen. Het waren er zonder eenige overdrijving honderden. Rijders en rijdsters die van de ijssport ge noten en niet minder kijkers, die van alles genoten wat een mooien ijsdag maar te zien en te genieten kon geven. Het was voor het bestuur van onze IJsclub een record-dag, ook in financieel opzicht Nu, dat mag dan ook wel eens, want er is veel voorbereiding noo- dig, voorbereiding die geld kost Dat ijver en door tastendheid dan ook eens in een geslaagden dag be looning vinden, is voor menschen die zoo geheel pro- deo hun werkkracht en hun tijd geven, prettig en animeerend. Voor dezen middag stond er een afvalwedstrijd over een ronde baan van 500 M. op 't programma. Er wer den flinke prijzen uitgeloofd en de deelname was dan ook goed, niet minder dan 27 rijders verschenen aan de start. En onder die 27 rijders waren van de aller beste. 't Is dan ook geen wonder dat we uitstekende sport te zien kregen en dat. het er echt van langs ging. Er was dan ook groote belangstelling voor dezen strijd, waarvan de regeling als op rolletjes liep. De uitslag was dat de le prijs f 40.behaald werd door N. Pronk, Warmenhuizen; 2e prijs f25.—, Jb. Kos, Oudkarspel; 3e prijs f 10.—, W. v. d. Oord, Bar- singerhorn; 4e prijs f5—, J. Mulder, Oudkarspel. Het spreekt van zelf dat het voor den voorzitter, den heer J. Keesman na afloop een genoegen was de prijzen uit te reiken. Hij deed dit in het café van den heer J. K. Boontjes, onder het verwijzen naar dezen Alleen op 500 M. als eerste aange komen. - De 5000 M. voor Heiden. Geen records verbeterd. Het ijs door den dooi minder goed. ip de banen van dc Kon. IJsvereeniging „Thialf" te Heerenveen zijn Zaterdag en Zondag de kampioen schappen voor amateurs van Nederland verreden. Jammer genoeg viel even na den aanvang van de 500 M. en lichte dooi in, zoodat de baan zeer zwaar werd, wat van ongunstigen invloed was op de ge maakte tijden. De 500 M. Nedcrlandsche records werden dan ook niet verbe terd, hoewel v. d. Scheer daar anders bij de 500 M. zeker in geslaagd zou zijn. Hij reeds de baan in 47 seconden, waarmede hij 't record dat staat op naam van Hooftman, evenaarde. Veel spanning gaf de 500 M. niet, de meeste ritten werden met flink verschil gewonnen. Heiden en Langendijk reden een prachtigen wed strijd, welke door laatstgenoemde werd gewonnen. Ook de strijd tusschen Blaisse en Keetman was span nend en werd in de laatste bocht in een zeer span nende eindspurt door Blaisse gewonnen. Uitslag: 1. A. F. v. d. Scheer, Zutphen 47 sec.; 2. K. Schenk, Anna Paulowna 47.3 sec.; 3. L. Dijkstra, Den Haag, 48,7 sec.; 4. B. Blaisse; 5. Langendijk. Oud karspel 50,4 sec.; 6. W. Keetman, Winkel 50.4 sec; 7. L. van de Ruit; 8 C. Elema; 9. IIcnneman; 10. S. Heiden; 11. R. Koops; 12. A. v. Beekum; 13. Kaan, Wferingerwaard 54 sec.; 14. J. P. de Koning; 15. J. Kuipers; 16. J. v Zijl, Oudkarspel, 54.4 sec.; 17. T. H. Dullaert; 18. H. Toxopeus. De 5000 M. Na ruim een uur pauze werd met de 5000 M. be gonnen. Een dichte mist was komen opzetten, zoodat de wedstrijden zeer slecht waren te volgen. Het ijs werd hoe langer hoe weeker en de baan werd zoo zwaar, dat ook nu van record verbetering geen sprake kon zijn. Heiden, die tegen v. d. Ruit geloot had, reed een uitstekenden wedstrijd. Na 2 ronden had hij reeds een flinken voorsprong genomen, dien hij na negen ronden tot ruim een halve baan wist op te voeren. Met een vinnigen eindspurt ging Heiden in den tijd van 9 min. 45 6 sec. het eerst door de finish. J. P. de Koning bleek geen partij voor Keetman te zijn er* werd zelfs i wemaal gelapt, v. d. Scheer wist met prachtige lange slagen zoowat drievierde baan op Schenk uit te loopen en eindigde mede door z'n zoo bij uitstek geslaagden dag en de prachtige presta ties van de rijders- Jammer vond spr. het dat niet moer belangstel 1-ng getoond werd bij deze prijsuitreiking, ook op 7.oo*n oogenblik zag het bestuur in wat meer be langstelling gaarne de algemeen* vaardeering voor het vele goede dat was gepresteerd, uitgedrukt. Spr. bracht ook nog dank aan hei polderbestuur, dat zoo welverdiend en geheel gratis de Wiel had afgestaan aan de IJsclub. Ook dit mag wel eens worden geme moreerd. Voor deze week heeft het bestuur weer allerlei plannen. Dinsdag Kinderwedstrijden. Woensdag korte baanwedstrijden enz. Als hot nu maar weer vriezen gaat, dan komt er nog heel wat. Wielingen. Zondag hield de IJsclub „Westerland" op haar hanen op het Amstelmeer (Lutje) een wedstrijd in het hardrijden voor paren (dame en heer). De be langstelling naar dezen wedstrijd was groot en er namen 12 paren aan deel. Na vele kampritten werd de uitslag als volgt: le prijs L. Wigbout met zijne dochter: 2e prijs P. Ruitenburg en Tr. Lont; 3e prijs Alb. Russelman en Ali Mulder. Nieuwe Nledorp. Schoonrljden. Zaterdagmiddag had een schoonrijderij plaats voor leden van de IJsclub. Door 10 paren werd aan dezen wedstrijd deelge nomen. De uitslag was: le prijs mej. Annie Honigh en de heer C. Honingh: 2e prijs mevr. T. v. d. Stok-Heinstman en de heer C Amels: 3e prijs mevr. A. GelderGoet en de heer J. v. rl. Steen. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen ter waarde van f 10, f7.50, en f5.—. Hardrijden voor dames. Zondagmiddag had onder groote belangstelling een hardrijderij plaats om medailles voor dames. De baanlengt'e was 500 meter ronde baan. Door 8 dames werd aan dezen wedstrijd deelgenomen. We kregen zeer spannende ritten te zien. De uitslag was als volgt: 1. Mej. A. Taconis, Amsterdam, 1 min. 42/10 sec.; 2. mej. Taconis, Amsterdam, 1 min. 53/10 sec.; 3. R. de Boer, Kolhorn, 1 min. 13 8/10 sec.; 4. N. Lan- gedijk, Noordscharwoude, 1 min. 15 sec.; 5. G. de Ruij ter, Zuidscharwoude, 1 min. 161/10 sec.; 6. B. v. d. Lippe, Wieringerwaard, 1 min. 18 4/10 sec.; 7. Marie Borst, Nieuwe Niedorp, 1 min. 201/10 sec.; 8. A. Hop man, Oude Niedorp, 1 min. 40 4/10 sec; Het rit van de dames Taconis was zeer spannend en beide maakten een uitstekenden tijd. Eveneens was zeer spannend het rit van mej. de Boer en mej. Langcdijk. Mej. de Boer reed uitstekend, maar kon do bochten niet zoo goed nemen als haar tegenpar tij. Wanneer zij zich nog meer oefent in het hoeken- loopen, is zij stellig in staat haar tijd nog belang rijk te verbeteren. Haar tegenstandster, de jeugdige mej. Langedijk, maakte een uitstekenden indruk en zal stellig in de toekomst een beteren tijd kunnen De knapste kok doet het niet beter! U moet eens proeven wat voor fijns zij van een biefstuk weet te maken I Let eens op wat voor pittige bruine jus zij erbij doet! Dat alles kan in iedere keuken bereikt worden indien slechts gebakken, gebraden en gestoofd wordt met Blue Band versch ge karnd I Neem daarom het Blue Band-meisje in vasten dienst' Koop uitsluitend Blue Band niets anders' 30 cent per '/i pondspakje VERSCH GEKARND MEI 25 °0 ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE uitstekend bochtwerk in een tijd van 9 min. 52,4 sec. De eerste rit, waar spanning in zat, was die tus schen Kaan en Henneman. Kaan, die niet in Davos geoefend heeft, reeds uitstekend en met gering ver schil wist hij te winnen. Op duidelijke wijze kwam de meerderheid van Langendijk op Dullaert naar voren. Tot tweemaal toe wist hij zijn tegenstander te lappen en eindigde in den mooien tijd van 9 min. 51.9 sec., waardoor hij 0.5 sec. beneden v. d. Scheer bleef. R. Koops en Dijkstra reden een mooien wedstrijd, doch doordat Koops kwam te vallen wist Dijkstra een voor sprong te krijgen en ging in den tijd van 9 min. 55 sec. het eerst over de eindstreep, met forsche slagen wist Blaisse tenslotte in de laatste ronde zijn tegen stander Kuipers te lappen en eindigde in 10 min. 14.2 sec. 1. Heiden, Bolnes. 9.45.6; 2. Langendijk, Oud- k ars Del 9.51.9; 3. A. v. d Scheer, Zutfen, 9.52.4; 4. L. Dijkstra; 5. L. v. d. Ruit; 6. Blaisse; 7. W. Keetman, Winkel, 10.21; 8. R. Koops; 9 K. Schenk, Anna Paulowna, 10.25.8; 10. K. Kaan. Wieringerwaard, 10.34.5; 11. J. v. Z ij 1, Oudkarspel, 10.30.8: 12. A. v. Beekum; 13. J. Hennema; 14. C. Elema; 15. J. Kuipers; 16. H. Toxopeus; 17. T. Dullaert. De wedstrijden van Zondag. Zondag werden de wedstrijden vervolgd met de 1500 en 10C00 meter. In deze nummers werden vele magnifieke partijen verreden. Bijzonder mooi was de race tusschen van der Scheer en Schonk. Liep Schenk in den beginne iets voor de kampioen komt er na een matig begin steeds beter in en wint na een felle eindspurt in den tijd van 2 min. 40.3 tegen Schenk 2 min. 48.8 sec Langedijk die tegen Kaan reed, had weinig moeite een flinke voorsprong tfc verkrijgen Wel was de lange rijder uit Oudkarspel niet zoo goed op streek als Zaterdag over de 5000 Meter maar hij maakte toch nog een behoorlijke tijd, nl. 2 min. 46 tegen Kaan 3 min. 02.1. Van de Ruit en Keetman ontliepen elkaar niet zoo veel en eerst in de laatste ronde wist van de Ruit feitelijk voorgoed een voorsprong te verkrijgen. Tij den resp. 2 min. 46.8 en 2 min 48.8. Tusschen van Zijl en Kuipers is de strijd veel min der interessant. Kuipers weet in de bochten zijn snel heid nog niet voldoende op te voeren, maar de tij den van beide rijders is lang niet goed, nl. 3 min. 01.4 voor van Zijl en 3 min. 03.8 voor Kuipers. De totaal uitslag over dc 1500 meter is: 1. L. Dijkstra 2 min. 38.3 2. A. v. d. Scheer 2 nnn. 40.3. 3. Blaisse. 2 min. 40.4. 4. Heiden 2 min. 44.8. maken. Ook mej. De Ruijter en mej. v. d. Lippe wo gen goed tegen elkaar op. Beiden reden uitstekend, vooral mej. De Ruijter reed zeer vast. In de laatste rit was mej. Borst verre de meerdere van haar tegenstandster, zij reed op haar schoon- rijdersschaatsen, maar maakte, dit in aanmerking genomen, een zeer goeden tijd en wanneer deze eens op een paar hardrijdersschaasten oefent, is zij zeker in staat, het tempo nog belangrijk op te voeren en wij gclooven dat zij in de toekomst nog wel meer van zich zal laten spreken. Mej. Hopman bleek het niet te kunnen volhouden, alhoewel zij aanvankelijk goed reed. De prijz-en bestonden uit verguld zilveren, zilve ren en bronzen medailles. Schagerbrng. Begunstigd door schitterend winterweer werden Zondagmiddag en -avond verschillende wedstrijden gehouden, uitgaande van de ijsclub „De Eendracht" alhier. 's Middags werd begonnen met schoonrijden voor paren. Uitslag: le prijs de heer en mevr. Hopman-Rezelman; 2e prijs de heer N. Ligthart en mej. Tr. Ligthart; 3c prijs de heer C. Kuit en mej. G. Duin. Hierna hardrijden voor paren (aan den stok): le prijs de heer Adr. Ligthart en mej. N. Kuit; 2e prijs de heer A. v. d. Werff en mej. K. Ligthart; 3e. prijs de heer Andr. Ligthart en mej J. Wagonaar. fir was vrij veel belangstelling van do zijde van het publiek. Des avonds werden de wedstrijden voortgezet met hardp rikken voor dames boven 20 jaar. Er werd hevig gestreden door de 21 deelnomende da mes. Uitslag: le prijs mevr. Brak-Schermer; 2e prijs mevr. Broens—Kooij; 3e prijs mevr. Noorman—Doll, Zuidscharwoude. Bij de Vrijdagmiddag alhier gehouden wedstrijden in het schaatsenrijden voor schoolkinderen was de uitslag: Jongens 6—7 jaar: W. de Roet Czn., le prijs. Jongens 89 jaar: T. O Bleek le prijs; R, Luijting 2e prijs; P. Glas 3u prijs; Jongens 1011 jaar: P. Mettes le prijs; Theo Korver 2e prijs; B. Heneweer 3e prijs; J. van Kleet 4e prijs; A. Kramer 5e prijs; C. Rutsen 6e prijs. Jongens 12—13 jaar: Br. Greidanus le prijs; Piet Kostelijk 2e prijs; N Rijper 3e prijs; J. Komen 4e prijs; H. Pannekeet 5e prijs Meisjes 6—7 jaar: Annie van Kleef le prijs; Gree Molenaar 2e prijs; Dia Kunnen 3e prijs; Meisjes 89 jaar: Hennie v d Weert le prijs; Trien Butter 2e prijs; P Groenveld 3e prijs. Meisjes 10—11 jaar: M. v Kleef le prijs; Mins Schrijver 2e prijs; Marie Schene 3e prijs; Meisjes 12—13 jaar. Grietje Hes le prijs; Trijn tje Schoenmaker 2e prijs; Dina Stoffers 3e prijsj Truus van Kleef 4e prijs; Truus Metselaar 5e prijs. (Door te late ontvangst eerst heden geplaatst.) Broek op Langend IJ k. IJsclub Wintervermaak. Uitslag molen-rijden, voor Dames: 1. M. Kostelijk Jd.; 2. D. Bakker Johd.; 3. M. ten Bruggencate; 4. A. Glas Gd. Voor Heeren: 1. W. Dirkmaat Wzx; 2. C. Huibere Kz.; 3. C. Madderom Jz.; 4. J. Vroegop Jbz. Zuidscharwoude. Zondagmiddag werden alhior wedstrijden gehou den vanwege de IJsclub On§ Genoegen. De uitslag was voor: Wedstrijden in het hardrijden met hindernissen: Meisjes van 1418 jaar: 1. N. Kramer, 2. M. Kroon, 3. A. Kos. Jongens van 1415 jaar: 1. N. Greidanus, 2. J. Groen, 3. C. de Boer. Jongens van 16—17 jaar: 1. S. Mettes, 2. C. Kostelijk, 3. C. Kuilman. Ouderen: 1. P. Engeringh, 2. C. Kostelijk, 3. P. Kuil man, 4. J. v. Straaten. De 10.000 Meter. Des middags volgde tenslotte nog de strijd over de 10.000 meter. Verschillende rijders zagen tegen dezen langen afstand op of moesten zich om deze of gene reden terugtrekken, zoodat slechts 8 rijders aan dezen strijd hebben deelgenomen. Ook Heiden, die hinder had van een blessure en zich wilde spa ren voor de wereldkampioenschappen, was op de 10.000 meter niet van de partij. Van der Scheer en Dijkstra, die begonnen, gaven elkaar niets toe. Dijkstra, die nog een kansje had den kampioenstitel te veroveren, heeft zich tot het uiterste gegeven, maar het is hem niet mogen ge lukken, den kampioen achter z ch te laten, Gerui- men tijd bleven de rijders echter naast elkaar en na men zij om beurten op de binnenbaan de leiding. Eerst nadat men 20 ronden had afgelegd, zakte Dijkstra iets af en nam Van der Scheer flink de leiding om die tot aan het einde toe te behouden. Tijd van v. d. Scheer 19 min 30,7 sec. Tijd van Dijkstra 19 min. 45,2 sec. De volgende rit was tusschen Keetman en Koops. Koops gaat er direct zeer goed van door en maakt tijden van 45 en 46 seconden per baanronde. Ondanks het feit dat Koops zijn tegenstander in de 18e rond© wist te lappen, mocht het hem niet gelukken een be tere tijden te maken dan de rijders van de vorige rit, want langzamerhand noteerden we tijden van 48 en 50 sec. voor een baanrondte. Tijd van Koops 19 min. 51 sec. Tijl van Keetman 21 min 18 sec. Tusschen v. d. Ruit en Blaisse ging het veel beter en de beide Amsterdammers geven elkaar niets toe. De laatste rit was die tusschen Langedijk en Kaan. Deze beide rijders boften wel dat het ijs inmiddels weer veel harder was geworden, waardoor dit lang zoo erg niet meer insneed, Langedijk was weer uit stekend op dreef en veel sneller dan zijn tegenstan der, die hem bij lange na niet kon bijhouden. Er bleek al spoedig dat Langedijk de tijd van v. d. Scheer zou breken, want elke ronde bleef hij be neden het gemiddelde van den kampioen. Toen er nog ongeveer 10 ronden moesten gereden worden, was Langendijk reeds 11 seconden beneden v. d. Scheer's tijd en dp pittige Langendijk won ten slotte in 19 min. 05.6 sec. De tijd van Kaan was 21 min. 44,5 sec. Uitslag 10.000 meter: 1. J. Langendijk 19 min 05,6 sec. 2. A. v. d. Scheer 19 min. 30.7 sec 3. L. v. d. Ruit 19 min 43 sec. 4. L. Dijkstra 19 min. 45,2 sec. eindklassement. 500 M. 5000 M. 1500 M. 10.000 M. Aant. p. 1. v. d. Scheer 47 sec. 9.52.4 min. 2.40,3 min. 19.30,7 min. 218.208 2. Dijkstra 48,7 sec. 9.55 min. 2.38,8 min. 19.45,2 min. 220.393 3. Langendijk 50,4 sec. 9.51,9 min. 2.46 min. IC 05,6 min. 222.203 4. Blaisse 49,4 sec. 10.14,4 min. 2.40,4 min. 20 29,2 min. 225.767 5. v. d. Ruit 50,4 sec. 10. 9,7 min. 2.46,8 min. 19.43 min. 226.12 6. Koops 52,4 sec. 10.24,4 min. 2.46 min. 19.51 min. 229.723 7. Keelman 50,4 sec. 10.21 min. 2.48,8 min. 21.18 min. 232.666 8. Kaan 54 sec. 10.35,5 min. 3. 2,1 min. 21.44,3 min. 243.365

Schager Courant | 1933 | | pagina 5