het brandgevaar op zeeschepen weer een felle brand te amsterdam LKM AARSCHE ss CAUSERIE Zaterdag 4 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9222 Het Heilige Jaar OP WEG NAAR DE BRUILOFT Twee auto-ongevallen te Venlo Zijn vrouw vermoord Proefnemingen met een nienwe verfsoort, welke onbrandbaar Is gebleken. Waardeerend rap port van Lloyds. AMSTERDAM, 3 Februari: Naar wij vernemen heeft Lloyd's Register of Ship- ping, welk lichaam zich uit den aard der zaak voort durend bezighoudt met de vooral den laatsten tijd zoo urgent geworden kwestie betreffende de bestrij ding van het gevaar van scheepsbranden, onder zijn bestuursleden kortgeleden een rapport doen circu- leeren, waarin o.m. met groote waardeering gewaagd wordt van de uitnemende resultaten van een aantal proefnemingen, hetwelk genomen is met een nieuwe soort verf, welke bewezen heeft, niet alleen onbrand baar te zijn, maar die ook vuurwerende eigenschap pen blijkt te bezitten. Deze verf, welke door een bekend Duitscli chemicus is uitgevonden en waarvan de fabricage aan een te Londen gevestigde onderneming is afgestaan, draagt den naam „Porcella". De verf wordt uitsluitend als zwarte substantie gefabriceerd, is niet veel duurder dan gewone olieverf en kan zoowel voor hout als voor verschillende metalen gebezigd worden. Op de Porcella-verflaag kan met gewone verf of met lak- soorten elke gewenschte kleur of decoratie worden aangebracht. De nieuwe verf wordt in verschillende kwaliteiten gefabriceerd, zooals „Silver", „White" en „Special Black", die resp. bestand zijn tegen tempe raturen van ongeveer 900° F., 1000° F. en 1100° F., terwijl de merken „Red" en „Green" houdbaar blij ven tot het smeltpunt van de metalen, die er mede worden bestreken. Het rapport van Lloyd's Register maakt melding van elf, elk in haar soort zeer uiteenloopende proef nemingen, waarvan wii er twee vermelden. Voor de eerste proefneming werden twee ruwhou ten pakkisten gébruikt, elk van 24 bij 18 inch. Beide kisten werden op hun kant geplaatst, met de opening naar vorer en vervolgens opgevuld met papier en spaanders, die in paraffine waren gedrenkt. Daar elk der kisten op ecnigc vuurvaste tegels waren ge plaatst de proefneming geschiedde op een open terrein kon dc circulatie van de lucht vrij plaats vinden. Een der kisten was ongeverfd, de andere was aan binnen- en buitenkant met een laag van de on brandbare verf hestreken. Nadat de inhoud van de kisten tegelijkertijd in brand was gestoken, sloegen, wat de ongeverfde kist betreft, de vlammen er in een oogwenk bovenuit; vijf minuten later was deze kist schoon opgebrand. De met „Porcella" geverfde kist bood op schitteren de wijze weerstand aan het vuur, dat, na vijf minu ten fel gebrand te hebben, sterk verminderde en na ongeveer zeven minuten vrijwel geheel gedoofd was. Het resultaat Het bleek toen dat deze kist geheel intact was ge bleven; op de inwendige verflaag waren, zonder barsten of scheuren, „blaren" getrokken, die hard en metaalachtig aanvoelden. Nadat deze laag weg geschraapt was, bleek dat het hout op zeer lichte wijze geschroeid was, hetgeen het bewijs opleverde dat het getimmerte in hooge mate tegen het vuur beschermd was geweest. Zeer opmerkelijk was ook, dat de vlammen in de geverfde kist geen reuk en geen rook hadden veroorzaakt De fabriek garan deert dan ook dat brandwachts, die in ruimten, waar met „Porcella" gewerkt is. doordringen, bij blus- schingswerkzaamheden nimmer eenigen hinder van rook zullen ondervinden. Ook vonken werden niet waargenomen, terwijl de brand in de ongeverfde kist èn vonken èn zware rook produceerde. Een andere proefneming betrof een blad kranten papier, dat voor de helft en aan één kant met ..Por cella" werd bestreken Het niet besmeerde gedeelte werd daarop in brand gesloken: toen de vlammen een moment later de andere helfl van het papier be reikten, gingen zij onmiddellijk uit Wij vernemen voorts nog, dat in de hutten, salons enz. van het mailschip „Queen of Bermuda", in aan bouw te Barrow-in-Furness bij Messrs. Vickers- Armstrong Ltd., deze nieuwe verf is aangewend. Vooral voor beveiliging van schepen tegen brand gevaar kan dit product onschatbare diensten bewij zen, aangezien juist de hooge brandbaarheid van de gewone verfsoorten steeds een groote gevaarsfactor blijft opleveren. Drie pauselijke bullen. Uit Rome (V.D.): De reeds aangekondigde drie pauselijke bullen met de aanvullende bepalingen be treffende het heilige jaar, zullen binnenkort worden gepubliceerd. De inhoud daarvan kan als volgt wor den geresumeerd: In de eerste bul „Nullo non tempore", roept de paus de geloovigen der geheele wereld nogmaals vaderlijk op, zich naar de heilige stad te begeven, om de bij- zonde: genade van het Heilige Jaar deelachtig te worden, het graf van den apostel te bezoeken en dan gesterkt in het geloof weer huiswaarts te keeren. Paus Pius verwijst naar de verordeningen van zijn voorgangers betreffende het feit, dat tijdens het Hei lige Jaar alle aflaten buiten Rome zijn opgeheven, waarbij echter eenige uitzonderingen zijn toegestaan. In de tweede bul „In dicto a nobis", geeft de Paus den boetelingen van Rome voor het Heilige Jaar zeer uitgebreide volmachten met betrekking tot de vergeving van zonden. In de derde bul „Qui umbratile" bepaalt de Paus zelf welke personen buiten Rome den juhileumsaflaat ook zonder bezoek der Heilige Stad kunnen verkrij gen. Dit zijn hoofdzakelijk leden van geestelijke or den, voor zoover deze verplicht zijn tot afzondering, benevens diegenen, die verhinderd zijn naar Rome te reizen. Het spreekt van zelf, dat deze personen moe ten biechten en communiceeren en absolutie moeten krijgen van hun biechtvader. Zweedsche stoomboot gezonken? 16 personen aan boord. Uit Stockholm, 2 Febr. (V.D.) Men vreest dat het Zweedsche stoomschip „Rewa" met 16 personen aan boord, in de Bottnische Golf is vergaan. Ill«l III mij in de slokdarm was blijven stekenl Zedelijke gevaren in een uiterlijk zoo frisch gelapt en schoon ge boend provinciestadje. Geachte bewonderaars! Einde der vorige week is onze beste emeritus dood graver overleden! De man, die zoo veel honderden Grootgortbuikenburgers voor den slaap der eeuwigheid ter ruste bracht, hun laatste bed in het weeke kerk hofzand zorgzaam heeft opgeschud, heeft thans ook de plaats Ingenomen, die hem reeds bij zijns levens aan vang was toegezegd. Want de gave des levens houdt reeds in 't stervensbegin op. Alles wat 't leven ontving, verkreeg als nevengeschenk de kiem der ontbinding en één is er slechts die de volle rechtvaardigheid betracht en dat is de ongeziene maaier des doods, in de profanis-taal van het ongewijde volk ook wel Magere Hein geheeten. Slechts hij slaat toe, zonder aanzien des persoons, macht, rijkdom, schoonheid, wijsheid en geslacht. Onze wetenschap en vindingrijkheid kunnen ons niet redden uit zijn moor dende hand. onze rijkdom is machte loos, onze onmacht is mateloos. Na deze prefatie, geliefden, die het aanzien heeft van eon predlcatie, keeren wij terug tot onze dagelijk- sche beslommeringen on wil ik ulieden in de eerste plaats mededeelen, dat de Olympiade 1933 in de Groot- gortbuikenburger „Rue de Serén", of in 't Gortbuiken- sche patois „Hekelstraat" genoemd, allerakeligste gevol gen heeft gehad en ook het aanzien van het Grootgprt- buikenburgsch en wijlen Jan de Wit's versche-mosterd- pots-politiecorps een gevoelige knauw heeft ontvangen. Een tweetal politie-agenten zjjn hals-over-kop op het asphalt van de Langestraat gedeponeerd en gedwongen, hun gladbeknoopte soepjas te verrullen voor een bur gerkloffie. Voorzeker hoogst treurig, een dergelijke degradatie en 'n blamage voor heel het verdere leven. Wie neemt nog een oneervol ontslagen politieman on der zijn bescherming? En toch, met betrekking vooral tot een der jongere agenten, vraag ik me zelf af: was 'n dergelijke krasse, moreel en maatschappelijk doodelijke executie wel di rect noodig geweest? 't Is waar, hoogst roekeloos en onverantwoordelijk is het, zich in 't openbaar te misdragen; veel beter, ver standiger en veiliger is het gewoonlijk om de kat in 't donker te knijpen, niet waar? Velen mijner geliefde lezers zullen dit weten, want het vleesch is week! Hoevelen loopen er niet rond met een uitgestreken postzegel, waarvoor we eerbiedig ons' hoedje lichten en die zich durven opwerpen als zede prekers en terechtwijzers, maar die Innerlijk en in hun ongeziene daden veel gemeener zijn dan katoen van één cent per el, 'n prijs die zelfs in onze treurige dagen van waarde-afbraak, nog laag genoemd kan worden. Zulke lieden worden nog geëerd en met eerbied en ver trouwen bejegend, maar als Iemand eens 'n kuitenflik ker maakt, waaraan de geheele gezalfde gemeente aan stoot kan nemen, dan wordt hij bespuwd, veracht en duimen-diep ln den modder getrapt. We hebben tegenwoordig een reclasseering, en wie de moeite neemt, de verslagen van de politlezitting na te vlooien, die kan daaruit leeren, hoeveel er in oezen tijd van justitieels evolutie door rechtbank en politierechter wordt gedaan, om de afgedwaalde crimlnaliteltsschapen weer ln het stalletje van deugd en maatschappelijke orde terug te brengen. VERKEERSONGEVALLEN Ernstig auto-ongeval te Nlenwer- kerk aan den IJssel, Jongeman gedoad. Uit Nieuwerkerk a. d. IJssel. Donderdagavond te ongeveer half zes reden een vijftal vrienden in een auto naar Cappelle aan den IJssel, waar de broer van één hunner zijn bruiloft vierde. De auto, die werd be stuurd door den heer J. de Vlaming, is in een bocht bij het dorp in het water geraakt door nog niet opge helderde oorzaak. Vier der inzittenden konden vrij spoedig worden gered, maar de 24-jarige D. Jongeneel, die onder den onderstboven ilggenden wagen was be kneld, kon eerst worden bevrijd, nadat de auto was opgetrokken. Hij gaf toen geen teeken van leven meer. Twee uur lang heeft men tevergeefs kunstmatige ademhaling toegepast, daarna heeft men de hoop opge geven. De vier andere jonglui hadden slechts eenige lichte kwetsuren opgeloopen. Autobus mei 25 personen In de sloot. Geen hunner ernstig gewond. De autobusdienst-ondernemer de heer Bosma uit Lol- lum reed Woensdagavond naar Leeuwarden met zijn groote autobus waarin 25 personen gezeten waren, die daar een politieke vergadering wilden gaan bijwonen. Nabij Franeker. aan den Tzummerweg, kwam de auto door den een af andere oorzaak in de grasbermen. Deze waren door den sterken dooi doorweekt en glad waardoor de auto afgleed en onderst boven in een sloot terecht kwam. Dr. Oosterbaan uit Franeker, die terstond ontboden was, constateerde bij niemand van de inzit tenden ernstige verwondingen. Slechts enkelen kregen lichte ontvellingen. Het gezelschap is met een andere autobus van den heer Bosma huiswaarts gekeerd. De verongelukte wagen is totaal vernield. Noodlottige val. Woensdagmiddag kwam de 39-jarige motorrijder Korn uit Venlo, die op zijn motor op den Rijksweg Roermond Swalmen reed. ter hoogte van den Singel in laatst ge noemde gemeente door onbekende oorzaak te vallen. De motorrijder bekwam een sohedelfractuur. Donder dagmorgen is de man in het Laurentiusziekenhuis, waar heen hij was vervoerd, aan de bekomen verwondingen overleden. Meermalen en dikwerf, evenals de steunverleening van het Maatschappelijk Hulpbetoon, is het opheffende werk der helpende hand misplaatst en besteed aan een onwaardig individu, die dit altruïsme tot een aanfluiting maakt, en in verband daarmede moet mij de opmer king van het hart: waar zoo véél gedaan wordt voor maatschappelijk waardelooze slampampers, had nu ook de reclasseering ln besloten kring niet opbouwend en heerlijk preventief kunnen werken bij een ambitieus en tot dusver onbesproken jongmensch, dat alléén in de ure van zedelijk gevaar toonde, de moreele kracht te missen om te zeggen: Vane, Satan! Vort jij Duivel! en in zijn gras-groene onwetendheid van hetgeen er in de zondige wereld vol geestelijke verrotting verkocht wordt, niet overwoog dat hij hier blindelings liep in den kuil van misschien levenslange sociale degradatie? Waarom dezen jongen ambtenaar, inplaata van hem direct, ik mag niet zeggen verradelijk, den strop om zijn hals te draaien, niet een voorwaardelijke straf opgelegd, met een proeftijd, om te toonen, dat de les geholpen had? Legt de politierechter niet iedere week een dergelijke straf op en gaat hij niet altijd door, ondanks het depri- meerende feit, dat zijn goede intentie meermalen tall- kant is uitgekomen? Wie weet, en ik zou haast zeggen: ik wéét het zeker, had de carrière van dezen nog melkbaa.rdi.gen knaap ge' red kunnen worden! En ook wat de oudere klabak betrof, misschien was hier ook nog wel 'n mouw aan te passen geweest, hoe wel de zaak hier zooveel moeilijker was. Maar we weten hét: Waar 'n wil is, daar is een weg! AJles staat thans in het teeken der reclasseering; waarom kan dit stelsel ook niet eens worden toegepast ln het ambtelijk leven? Naast een disciplinaire, een voorwaardelijke straf, die zedelijke verplichtingen oplegt en waarvan de stipte nakoming de voorwaarde is voor algeheele kwijtschel ding der bedreven ongerechtigheid Hoe het echter zij. mijn ln spanning luisterende zus ters en broeders, uit al deze minder eervolle gegevens zult ge voldoende hebben kunnen distllleeren, dat het tegenwoordig, trots crisisleed en werkloosheid, de ge dwongen ledigheid, die het oorkussen des duivels wordt genoemd want wie werkt heeft geen tijd om gjjntjes te bedenken in Grootgortbuikenburg zuinig gesteld is. Nog deze week verscheen in de rubriek Kanton gerecht de beschrijving van een rechtszaak onder den titel: „Avontuur in donker Grootgortbuikenburg", dat zich afspeelde in een onooglijk achterbuurtkrotje. Wie het proces-verbaal van dit duister gebeuren had kunnen lezen, zou zich met verbazing en walging hebben afge vraagd, hoe dergelijke weerzinwekkende zede-excessen onder de auspiciën van een beklagenswaardige, lichamen lijk vermolmde en zedelijk onmetelijk diep gevallen vrouw kunnen plaats grijpen, in een uiterlijk zoo frisch gelapt en schoon geboend provinciestadje! Een derge lijk relaas geeft een literatuur, waarbij de eertijds be ruchte „Zwarte Kat", aangeduid in het vonnis als por- nographlsche lectuur, eigenlijk wel als 'n stichtelijk traktaatje kon worden gequalificeerd. Ik voel dus met diepe smart, lieve hulsgenooten des Geestes, dat er met kracht moet worden ingegrepen en gewerkt om deze moreele modderpoel van mijn dierbaar Grootgortbuikenburg op te rakkeren. Ik omgord dan mijn lendenen, smijt uit mijn j is- s ie, spuw in mijn handen en grijp naar den boender om dit vuile varken te wasschen. Bid voor mij, opdat ik in dit reddingswerk moge slagen. Tot kijk, lui! t t. C. C. Een ongeluk komt zelden alleen. Uit Venlo, 2 Februari. Donderdagavond hebben op den Kalderkerkerweg al hier tweo ernstige auto-ongevallen plaats gehad. Het 8-jarig zoontje van Krauss uit het woonwagen kamp te Venlo wilde plotseling den weg oversteken, juist toen uit de richting Kaldenkerken een Duitsche personenauto naderde. De bestuurder remde uit alle macht, doch hij kon een aanrijding niet voorkomen. Met een zware hersenschudding werd het jongetje naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Door de ontstane verkeersbelemmering had even later op denzelfden weg nog een tweede aanrijding plaats. De 45-jarige wielrijder J. Bruner uit Venlo werd van aohteren aangereden door een bestelauto van de firma Caris. De wielrijder werd tegen den grond gesmakt. Met ernstige verwondingen aan schouders en armen is hij naar zijn huls vervoerd. De auto reed tegen een boom en werd grootendeels vernield. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Auto-ongeluk bij 't passeeren. Tegen een boom gereden. Op den Geldropschen Weg tusschen Eindhoven en Geldrop, reed de auto van den heer v. D., die wilde uit wijken voor twee andere auto's, welke elkaar passeer den, tegen een boom aan. De boom drong in den wagen door, en de voorwielen vlogen onder de carrosserie uit. De heer v. D. liep ernstige inwendige kneuzingen op en werd voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden Later is hij naar het R.K. Ziekenhuis te Eindhoven overgebracht Gasvergiftiging ln de hoofdstad. Twee dooden. Ir» de Zoomstraat te Amsterdam zijn in de badka mer door ontsnappend gas een man en een vrouw buiten bewustzijn geraakt. Toen hulp kwam opdagen, was de man reeds over leden, terwijl de vrouw ernstige gasvergiftiging heef! bekomen. Nader vernemen wij, dat ook de vrouw in het Wil- helmina Gasthuis aan de gevolgen van de gasvergif tiging is overleden. Hoofdgebouw van een ertsmale rij aan de overzijde van het IJ een prooi der vlammen. Kranig blnsschingswerk van de brand weer. AMSTERDAM. Voor de tweede maal binnen 24' uur is de hoofdstedelijke brandweer gealarmeerd voor een grooten brand. Ditmaal was het de Amster- damsche Ertsmalerij van den heer P. J. Tadema, een aan den Grasweg, overzijde van het IJ, nabij ver schillende andere fabriekspanden gelegen onderne ming. Donderdagmiddag was in deze zaak, zonder dat open vuur was gebruikt, een hoeveelheid erts gema len, waarna het personeel te vijf uur was vertrokken. De waker van het pand, N. de Haas geheeten, die in de onmiddellijke nabijheid op een woonschuit onder dak heeft, had bij zijn eerste ronde, kort nadat de fabriek gesloten was, niet bijzonders bemerkt. Toen hij echter tegen negenen opnieuw zijn ronde deed,' ontdekte hij tot zijn ontsteltenis dat in het hoofdge bouw een hevige brand woedde.. Onmiddellijk waar schuwde hij telefonisch de brandweer, met het ge volg, dat er materieel van de post Plaatijzerweg en van de hoofdwacht aan de Dc Ruyterkade naar den Grasweg uitrukte. De bevelvoerder zag de situatie zóó ernstig in, dat hij dadelijk het alarm „groote brand" liét geven, met het gevolg dat een groot deel van het materiaal zich uit de stad naar de plaats des onheils spoedde en zelfs verscheidene brand wachts, die vrij van dienst waren, het bevel kregen om zich per taxi naar den Grasweg te begeven. Het waterkanon van de Jason in werking. Reeds vóór de komst der eerste voertuigen had de bemanning van een in de haven surveilleerende boot van de havenpolitie, de „Havendienst I", toen deze ter hoogte van de Houthaven voer, op het terrein aan den Grasweg de fel uitslaande vlammen waargeno men. Onmiddellijk werd koers gezet naar het zich ▼lak bij de ertsmalerij bevindende zijkanaaltje; de boot werd hier gemeerd en kort daarop kon reeds met de aan boord aanwezige installatie een flinke straal in den gloed worden geworpen De „Havendienst I'* kreeg spoedig assistentie van de drijvende stoom- brandspuit „Jason", welker bezetting opdracht, kreeg, het waterkanon met zijn geweldige capaciteit in werking te stellen. Van de uitgerukte voertuigen werden een aantal op den Grasweg geposteerd; de andere werden naar een zijweg gedirigeerd. Verschil lende slangen moésten over een gröoten afstand over het terrein der onderneming worden uitgelegd; alle standpijpen werden daarbij gebruikt, terwijl de ove rige slangen naar het open water v erden geleid. Op deze wijze kon het vuur, dat door de vele vensters van het vier verdiepingen hooge gebouw van den beganen grond af en verder via platjes en daken van tut het pand behoorende bijgebouwen aan vier kanten worden aangetast. Iets wat niet wilde branden. In het hoofdgebouw waren een groot aantal zakken met magpesiet opgeslagen en nu deed zich het voor de brandwacht ietwat zonderlinge verschijnsel voor, dat. alleen de zakken opbrandden en hun inhoud on aangetast. bleef, waaruit dus veilig de conclusie kot» worden getrokken dat dit materiaal onbrandbaar is. De vlammen vonden verder voedsel in de vele op de verdiepingen aanwezige betimmeringen. In het ge heel werd, behalve door de „Jason" met negen stralen gewerkt; door de enorme watermassa's, die zonder ophouden in de vlammen werden geworpen, nam de overmacht van het vuur dan ook na een half uur zienderoogen af. Daar echter vanuit de stad, kort nadat de brand ontdekt was, de vlammenzee zeer duidelijk zichtbaar was geweest, hadden zich vele honderden nieuwsgie rigen per pont naar de overzijde van het Y gespoed, waar zij op een afstand van enkele honderden me ters van het brandende pand op een cordon politie agenten stuitten, dat het gedeelte van den weg voor het overigens door hekken afgesloten terrein voor de brandweervoertuigen vrij hield. Op het terrein zelf, dat spoedig door groote plassen bluschwater, die zich daar gevormd hadden, vrijwel onbegaanbaar -was, bevonden zich verscheidene auto riteiten. De drijvende stoombrandspuit „Jan van der Heyde", die eveneens ter assistentie was uitgevaren, kon, zon der dienst gedaan te hebben, wee naar haar station terugkeeren, terwijl eveneens, nadat het sein „brand meester" was gegeven, verschillende voertuigen naai de stad terugkeerden. De bovenste twee verdiepingen van het hoofdge bouw zijn geheel, de beide anderen grootendeels uit gebrand. Het aangrenzende kantoor, dat enkele oogen- blikken gevaar heeft geloopen, door het vuur te wor den aangetast, kon gelukkig behouden worden. De eigenaar der erstmalerij, de heer Tadema, die te Heemstede woont, is telefonisch van het gebeurde op de hoogte gesteld en is dadelijk per auto naar zijn zaak op weg gegaan. De brandweer is met de nablussching nog geruimen tijd bezig geweest. De aangerichte schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. RECHTSWEZEN- Drie jaar gevangenisstraf geëi6Cht Londerdag stond voor de rechtbank te Breda te recht de 43-jarige rij wiel bewaarder 'J. J. J. G., die op 26 November van het vorig jaar te Tilburg zijn vrouw met revolverschoten zwaar heeft gewond, tengevolge waarvan zij twee dagen later overleed. Verdachte had op dien datum zijn vrouw die van hem was weg- geloopen, in de woning van haar stiefvader, waar zij verbleef, opgezocht. Na een woordenwisseling had hij eerst in de achterkamer van de woning 'n schot en vervolgens achter de woning, waarheen de vrouw was gevlucht, nog twee schoten op haar gelost Na eerst daar ter plaatse een mislukte poging tot zelfmoord te hebben gedaan, vluchtte verdachte. Later na zijn arrestatie verwondde hij zich bij een hernieuwde po ging tot zelfmoord aan de linkerarm. Na het zeer uitvoerig getuigenverhoor eischte de Officier van Justitie, mr. baron Speyart van Woer den een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar, daar hij doodslag bewezen achtte. De verdediger, mr. Bloete uit Tilburg drong op cle mentie, aan. Uitspraak over. veertien dagen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13