RAAD VAN SCHAGEN. Geen steunregeling voor kleine kooplieden. Geen precario- belasting. - Geen bijdrage voor de wegverbetering Lange- en Korte Snevert. Vergadering van den Raad op Vrijdag 3 Februari 1933, des avonds half acht uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester; Secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden. De notulen worden goedgekeurd. MededeelIngen van den Voorzitter. 1. Verhooging van den kindertoeslag voor werkloo ien tot f 1 per kind is door B. en W. reeds herhaalde lijk aan den Minister van Blnnenlandsche Zaken aan gevraagd. De vereischte goedkeuring is evenwel tot he den uitgebleven. 2. Wat het tewerkstellen betreft van arbeiders, die uit de bondskassen trekken, boven ongeorganiseerde arbei ders. hieraan wordt door B. en W. zooveel mogelijk vol daan. 3. Van vervuiling van het begin van de Regentenstraat bij de Spoorlaan door honden is niets gebleken. 4. Op het parkeeren van auto's en rijtuigen in de Mo lenstraat. zoodanig, dat het verkeer daarvan hinder on dervindt, is de politie gewezen. Deze zal daaraan voor taan de hand houden. Ingekomen stukken en adressen. Door den heer J. C. Vlottes werd bericht dat hij zijn benoeming tot agent van de arbeldersbemlddeling aan neemt; de heer S. Rentenaar idem als directeur der eierveiling; de heer C. Wardenaar Idem als onderwij zer aan de UJ...O.-school. Voor de verhooging van de bijdrage voor het SU Ni- colaasfeest voor de kinderen der R.K. Bewaarschool werd dank betuigd, Schagens Harmonie zond dankbe tuiging voor de toegestane subsidie, evenals de Scha- ger Leesbibliotheek. Ingekomen was het verslag van den agent der ar beidsbemiddeling over 1932. Door de diverse afdeelings- penningmeesters werd in 1932 totaal aan werklooze le den uitgekeerd f 4838.24. Het aantal Ingeschreven werk zoekenden bedroeg 436. Voorzitter brengt hulde voor dit keurig verslag. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. De heer Bakker wijst naar aanleiding van dit rap port op het z.i. te lage salaris dat do heer Vlottes voor dit vele werk genieU Bovendien moet deze nog het stempelen voor zijn rekening nemen. Spr. ver zoekt of B. en W. de werkzaamheden willen nagaan, naar aanleiding daarvan met salarisverhooging wil len komen, die dan met terugwerkende kracht kan worden vastgesteld. Voorzitter wijst er op dat het salaris is f200 plus 1100 voor stempelen en als hulp dan de gemeente- architect. De heer Bakker blijft ook dan nog het salaris te laag vinden en releveert de vele uren die deze arbeid vraagt en herhaalt zijn verzoek. B. en W. zullen het nagaan. Het centraal bureau voor verificatie zond rapport in ©ver de controle der administratie van de llchtbedrijven over het derde kwartaal 1932. Beide administraties wer den in goede orde bevonden. Op 13 December werd de kas der bedrijven opgenomen, waarbij bleek, dat het kassaldo overeenstemde met de tellingen der kasboeken: in kas was f 1420.46, bij den postchèque- en girodienst gestort f 8267.03. Ged. Staten keurden goed het besluit tot verkoop van bouwterrein aan de Woningbouwvereeniging „Goed Wo nen." Hetzelfde college verdaagde de beslissing over de be- grootlng 1933, en keurde goed de 2e suppletoirs begroo ting voor den dienst 1932. Deze stukken wordên voor kennisgeving aangeno men. Hen legaat Van Notaris P. J. C. v. Toornenburgh te Alkmaar kwam bericht in, dat Mevr. Grietje Kostelijk, ln leven weduwe van den heer Dirk Wit Pz., te Heiloo, by haar testa ment heeft gelegateerd vry van het recht op de succes sie aan de gemeente Schagen de som van f 250, onder den last om voor het voortdurend onderhoud van erf laatsters graf te zorgen. B. en W. stellen voor behoudens goedkeuring van Ged. Staten, het legaat op de daarby gestelde voorwaar den te aanvaarden. Allen voor. Extra hulp aan werkloozen. Ingekomen ls de bekende circulaire van het Natio naal Crisiscomité, omtrent extra hulp aan werkloozen over 1933 (steunverleenlng B). B. en W. stellen den Raad voor evenals vorig Jaar, ook nu weer de extra hulp aan werkloozen te verleenen, waarvoor zij een crediet verzoeken, groot f 76.25, Het is een klein bedrag, zegt spr., maar wellicht heeft het Nat. Crisis-Comité geen geld meer en is re kening gehcuden met de kleine draagkracht van ver schillende gemeenten. Allen voor. Belasting op ongebouwde eigendommen. B. en W. van Ambt Hardenberg verzoeken om instem ming te betuigen aan de pogingen tot vermindering der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen Grondbelasting. B. en W. deelen den raad mede dat de inhoud van het verzoek hun niet recht duidelijk is. In beginsel kan het College meegaan met een verlaging der belasting op de ongebouwde eigendommen, doch wanneer deze verla ging zal moeten worden verkregen door een algeheele herschatting, zullen de kosten, hieraan verbonden, zoo hoog zijn, dat de verlaging voor een groot deel zal ver loren gaan. Wanneer het de bedoeling mocht zyn de opcenten op te heffen, zal de minderheid van het College daarin niet mee kunnen gaan, omdat het bedrag van deze opcenten op de begrooting niet kan worden gemist. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor den brief voor kennisgeving aan te nemen. De heer Schoort is het met B. en W. eens, maar wijst er op dat deze verlaging van de belastbare opbrengst niets met de opcenten heeft te maken. Wel wordt de belastingopbrengst lager en daardoor ook de opbrengst der opcenten. Wij moeten dus, aanvaarden wij dit voorstel, er rekening mee houden dat de ge meente een lager bedrag aan opcentenbelasting bin nen krijgt en dat is niet te missen. Een herschatting is bovendien niet gemakkelijk te verkrijgen, daar dit bij de wet is geregeld en spr. meent dat dit om de 30 jaar geschiedt Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. De bijdragen voor het Weetfriesche kana- lennlan. Door het gemeentebestuur van Oudkarspel wordt adhaesiebetuiging verzocht op een aan Ged. Staten ge richt schrijven, waarbij bet handhaaft het besluit tot in trekking van de bydrage ten behoeve van het Westfrle- sche kanalenplan. B. en W. stellen voor, gelet op de hieromtrent vroe ger genomen besluiten, den brief voor kennisgeving aan tc nemen. Allen voor. De heer Bakker dringt er bij B. en W. op aan dat zij alle maatregelen zullen nemen om te bevorderen dat bij de uitvoering dezer kanalenwerken een hoo- ger loon dan 25 cent zal worden uitbetaald, als het werk in handkracht zal worden uitgevoerd. Zóó dit geschiedt, zullen de betrokken gemeenten het hoogere bedrag dat dit kost, moeten uitbetalen; spr. meent in de verhouding van 7030 Dit noemt spr. voor een gemeente als Schagen, die een hooge bijdrage geeft voor de kanalen, zeer onbillijk. Voorzitter belooft dat B. en W. het zullen probee- ren. De heer De Vries zegt dat daartoe al pogingen zijn aangewend. De heer Van Nuland zegt dat door een comité uit het district Helder over deze kwestie is vergaderd en spr. vindt het jammer, dat wij daarover nooit iets hebben gehoord. Spr. vraagt inlichtingen. Voorzitter zegt dat daarover de krant mededeelin- gen heeft gedaan, die juist waren. Meer weet ook spr. niet. B. en W. zullen pogingen aanwenden. Steun aan kleine kooplieden. Door H. de Graaf en 19 anderen Ls een verzoek in gezonden, waarin zy ln verband met de slechte tijds omstandigheden, vragen om een wekelijksche bijdrage Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. mede, dat een deel van verzoekers zich 21 Jan. by den Voorzitter heeft aangemeld met de mededeling, dat zy hadden verwacht, dat hun verzoek Vrijdagavond te vo ren ln de raadsvergadering zou zijn behandeld. Toen de Voorzitter hen had medegedeeld, dat dit niet kon ge schieden, aangezien het door hen Ingediende verzoek niet was onderteeekend, doch dat de namen eronder geschreven waren, zoodat het verzoekschrift aan een hunner was terug gezonden ter verbetering, waarna behandeling in de eerstvolgende raadsvergadering zou volgen, wenschten zy niet heen te gaan. De Voorzitter heeft daarop een der verzoekers by zich ontvangen en er by dit onderhoud op gewezen, dat enkele der verzoekers reeds steun ontvangen, hetzy van de gemeente, hetzy van het Plaatseiyk Crisis-Comité. De Voorzitter heeft toen Wethouder de Vries ver zocht ten raadhulze te komen, waaraan deze heeft vol- laan en verzoekers is toen toegezegd, dat hun verzoen dat intusschen verbeterd was Ingekomen, in de eerst volgende raadsvergadering zou worden behandeld en dat voorloopig door Burgemeester en Wethouders zou worden beslist, of tot genoemde raadsvergadering steun zou worden verleend en zoo ja, in welke mate. Op hun desbetreffend verzoek werd toegezegd, dat zy Dinsdag middag d.a.v. met het voorloopig besluit van B. en W. in kennis zouden worden gesteld. B. en W. deelen mede, dat door hen ls besloten tot de uitspraak van den Raad, dus ongeveer 2 weken, ©en steun aan elk der verzoekers te verleenen van f 3 pei week, met inachtneming van den reeds door gemeente of crisis-comité verleenden steun. Voorts wordt de navolgende steunregeling voor ver zoekers en daarmede door B. en W. geiykgestelde per sonen, aan den Raad voorgesteld; Tot 15 Maart a.s. voor elk der eerste 2 gezinsleden uit te keeren f 1 per week en voor ieder kind, hetwelk niet verdient, f 0.50 per week en de uitvoering dezer regeling op te dragen aan B. en W., met dien verstan de, dat elk geval op zich zelf zal worden beoordeeld. Er zijn behalve dit adres nog 2 aanvragen om steun ingekomen. De Raad gaat in comité ter bespreking dezer aan vragen. Na heropening leest de Voorzitter nog even het prae-adviès voor, waarna de discussies worden ge opend. De heer Van Erp vangt aan met de mededeeling dat hij zich met het voorstel van B. en W. niet kan vereenigen voor zoover het betreft het gestelde be drag. De oorzaak voorts waarom de menschen om steun hebben aangeklopt, diene men niet te verge ten. Spr. wil over de ontvangst ten raadhuize niet uitwijden, maar het heeft niet zijn instemming. Toen aan enkelen het verzoek weid geweigerd, hebben allo personen zich solidair verklaard. Dat is een teeken des tijds. B. en W. hebben de volle competentie om hen, die er voor in aanmerking komen, té helpen en was dit verzoek aan den Raad niet noodig. Spr. kan de han delwijze in deze quaestie van Voorzitter niet goed keuren. Uit het prae-advies is te lezen, dat er voor gesteld wordt om f 1 per gezinslid te verstrekken en 50 cents per kind. Dit is wel zeer schriel. Nu kan men wel aanvoeren, dat deze menschen nog wel een bron van inkomsten kunnen hebben, maar spr. is er dan wel van overtuigd, dat de menschen niet om steun zouden hebben aangeklopt. Een groote groep is het die nog nooit om steun is geweest. Men be- grijpe nu volkomen, dat deze gang naar het raad huis den menschen niet gemakkelijk moet vallen. De besprekingen in comité hebben uitgewezen, dat de Raad het hier liever aan B en W. wil overlaten. Met het bedrag ben ik het, aldus de heer Van Erp, totaal niet eens. Dat zou ik minstens 100 hooger willen zien, en dat is dan nog feitelijk niet voldoen de. Maar de toestand der gemeentefinanciën mag ook niet uit het oog worden verloren. Spr. vraagt den Voorzitter om elk verzoek om steun in het col lege van B. en W. te behandelen en daar te beslissen. Voorzitter: Wat het laatste betreft, mijnheer Van Erp, dat gebeurt altijd. Indien U anders is ingelicht, dan is dat niet juist. De heer Van Nuland kan de woorden van den heer Van Erp wel onderschrijven waar het betreft den moeilijken gang naar het raadhuis. Het is een moei lijke tijd voor een ieder, maar er zyn menschen die zich wel 2 maal bedenken voor ze om steun aan kloppen. De heer Van Erp zei zeer terecht, dat de beslissing niet aan den Raad is. De Raad behoeft er niet in te worden gekend. Aan de hand van de wet heeft het college van B. en W. eenige vrijheid wat betreft het uittrekken van gelden voor steun. Spr. is tegen elke steunregeling, als deze uniform is en daarom niet deugdelijk, 't Beste zal wezen in het belang der menschen en van de gemeente om de steunregeling in te trekken en dat aan B. en W. dan vrijheid worde gegeven, De steun kan dan worden verleend waar het noodig is en in de gewenschte hoe grootheid. We zijn er van overtuigd, dat U een en an der serieus zult behandelen en tot volle tevreden heid van een ieder. Spr. vraagt daarom het voorstel terug te nemen, en elk geval op zichzelf te beoor- deelen. De Voorzitter merkt op, dat dit voorstel wel in den Raad moest komen, daar het geschrift aan den Raad was gericht. Hier hadden B. en W. niet het recht om het bulten den Raad te houden. De heer Bakker heeft met belangstelling de be handeling van dit punt tegemoet gezien. Spr. is den heer Van Nuland dankbaar, en erkentelijk dat hij B. en W. volle vrijheid wil geven. Spr. wil geen reclame maken voor zijn zaak en den lieer Van Erp over- bieden. Spr. is er van verzekerd, dat B. en W. naar beste weten zullen handelen en kan juist daarom het voorstel van den heer Van Nuland toejuichen. Mr. Buiskool merkt op, dat tusschen de voorstel len van de heeren Van Erp en Van Nuland'niet zoo'n groot verschil is als men oogenschijnlijk zou ver moeden. De heer Van Erp deed meer een aanval op het beleid, maar over de toedeeling van steun in be paalde gevallen zijn de heeren het wel eens. Ook spr. kan daar wil in meegaan. Men wake er voor, dat hier geen precedent kan worden geschept. Spr. is ook van meening, dat aan B. en W. moet worden overgelaten om elk geval op zich zelf te beoordee- len. In sommige gevallen kan f 3 of f4 wel onvol doende blijken te wezen. Aan den anderen kant kun nen zich gevallen voordoen dat weigeren van steun gerechtvaardigd is. Spr. noemt het ook verstandiger dat B. en W. hun voorstel terugnemen, en steunt het voorste' van den heer Van Nuland om aan B. en W. een blanco mandaat te verleenen. De heer Van Erp meent, dat eerst over het door hem gedane voorstel moet worden gestemd als zijn de van de verste strekking. Dit voorstel luidt: Aan ieder gezinslid zal f2 wor den uitgekeerd en f 1 voor elk kind. Deze regeling geldig te stellen tot 15 Maart Voor dien datum zullen den Raad nieuwe voorstellen worden gedaan. Diverse heeren zijn van meening dat het voorstel des heeren Van Nuland van verdere strekking is, waar geen bedragen worden gesteld. Toch komt het voorstel van den heer Van Erp het eerst in stemming, maar wordt verworpen met alleen de stem van den voorsteller voor. Het voorstel van den heer Van Nuland wordt daar op met algemeene stemmen aangenomen. Waar geladen moei worden. In verband met het totg tand komen van de laad brug op het Slotplein, stellen B. en W. voor, artikel 12a van de verordening op de veemarkten in deze gemeente als volgt te doen luiden: Het is verboden, tydens de markt groot vee e n schapen te laden ln wagens, motorrytuigen en der- geiyke, andere dan op de daarvoor door B. en W. aan te wijzen plaats. De heer De Veer is van meening, dat dit voorstel in de practijk op moeilijkheden zal stuiten. Het .is ondoenlijk om elk koppeltje schapen door alle markt- drukte heen naar de veelaadbrug tc drijven om daar ie worden ingeladen. Spr. vindt, dat daarenboven zeer omslachtig In elk geval zou spr. de schapen besfemd voor den binnenlandschen handel, er niet onder willen zien gerangschikt. De practyk zal uit wijzen dat het ondoenlijk is. De heer Orsel vraagt, of de lammeren ook hieron der bedoeld zijn. Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Orsel is voor bet voorstel van B. en W. Er wordt vaak met de schapen raar omgegooid en daar kan dan een eind aan komen. Voorzitter is het daar roerend mee eens. Spr. heeft ook schapen zien laden op een wijze die de zijne niet is. (Hilariteit.) Voorzitter: IE wil daar niet mee zeggen, dat ik schapen inlaad, maar de manier kan me, als die renvriend niet bekoren. De heer De Veer meent, dat de wagens veel ge makkelijker voor de hekken kunnen rijden en dan tillen twee menschen de schapen er in. De heer Blaauboer vindt, dat de schapenlading op de markt maar eens moet ophouden. Er zijn immers ook caféhouders die geklaagd hebben over de lasten. De heer Schoorl ziet alle goeds in het voorstel van B. en W. en zal vóór stemmen. De heer De Veer is er van overtuigd dat de prac tijk het wel zal uitwijzen, maar zal niet tegen stem men. Zonder stemming wordt daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. Een baggerregeling. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, voor deze gemeente de z.g. baggerregeling voor de tuinders In te voeren, waarvoor een crediet wordt gevraagd. De regeling bepaalt, dat de arbeider verdient, als hy 36 halve of 24 driekwart pramen uit de slooten baggert en op het land brengt, f 15 per week, n.h f 12.50 loon, f 1 per week voor gebruik van baggerbeugel en f 0.50 voor gebruik van laarzen en f 1 brandstoffentoeslag. Afgehouden wordt 2 pet voor premie ziektewet. De tuinbouwer betaalt ln die f 15 ten hoogste 30 pet of f 4.50. De heer Van Nul and zegt, met het voorstel wel te sympathiseeren, maar er zitten veel haken en ooge'n aan vast. Gaarne zou spr. willen zien dat in afwijking van de toelichting kan worden besloten dat een tuinder bij en voor zichzelf ook kon bagge ren. Nu krijgt men in dezen grnoten crisistijd b.v. dat een tuinder eenige guldens aan een ander moet betalen voor baggeren, terwijl hij zelf werkeloos toe moet zien. Dat is ongezond en ongehoord. De gelegenheid moet er wezen om het zelf te doen. Ook wil spreker overwogen zien of men gedaan kan krijgen, dat inwonende kinderen mogen baggeren. Nu is een heel gezin werkeloos en een ander staat te baggeren! Er moet goedkeuring worden gevraagd aan den mi nister om rijkstoeslag. Laten B. en W. verder gaan en vast met de werkzaamheden een aanvang laten maken. De goedkeuring zal wel komen. Anders zal men nog beleven dat het volop zomer is als de goed keuring wordt verleend en dan is de tijd voor bagge ren voorbij. De heer Blaauboer vreest dat de minister een en ander niet zal toestaan. Na herhaalde pogingen is het gelukt om bepaalde werkzaamheden buiten de ge wone regeling te doen vallen, o.a. baggeren. Het is niet alleen als werkobject, maar tevens als verstrek king van mest bedoeld voor kleine tuinders en ar beiders. De minister zal op het standpunt staan blijven dat een tuinder of werklooze arbeider niet bij zich zelf mag baggeren en daarvoor steun genieten. Er is een clausule die het mogelijk maakt om daarin echter tegemoet te komen, n.1. die der wederkeerig- heid. Maar spreker wil daarover in het openbaar lie ver zwijgen. Wat betreft het direct in werking tre den, spreker is er van overtuigd dat dit kan geschie den. Deze regelingen behandelt de minister niet, doch de heer Kikkert te Beemster en is deze zeer zeker bereid direct te helpen. De heer Bakker wil het hebben over de hoeveelheid. De hier genoemde hoeveelheden zijn onmogelijk te verwerken en spreker zal er prijs op stellen als B. en W. willen vragen om deze te verminderen. De heer Klaver is het met den vorigen spreker eens. „Ik ben", aldus de heer Klaver, „wel geen offi cieel modderaar, maar weet wel wat of baggeren is. In de meest gunstige omstandigheden zal deze hoe veelheid niet te verwerken zijn. Het'gevolg zal anders wezen dat er wordt geknoeid in de pramen." Spreker vindt het beter om per praam te rekenen. De heer Bakker wil inplaats van 36 halve en 24 driekwart pramen genoemd zien 30 halven en 18 driekwarten. Op kwarten stellen en dan in 'n onmo gelijke hoeveelheid, zal tot fraude aanleiding geven, al weet spr. dat de controle zeer streng is. Drie volle schuiten vindt spreker voldoende. Voorzitter merkt nog op dat het stelsel van weder- keerigheid veel toelaat. A gaat bij B baggeren en B weer bij A. Alles kan met gesloten beurzen geschie den. Mr. Buiskool staat even stil bij die ministerieele besluiten van omgekeerde wederkeerigheden, die de zaak altijd ingewikkeld maken. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangono- men met toevoeging van het voorstel van de heeren Klaver en Bakker; alzoo vermindering van de hoeveel heden te bepleiten. Benoeming commlssiën. Aan de orde komt de benoeming van leden der vol gende commlssiën: a. Voor de eierveiling. aftredend de heeren J. Schoorl Pz. en B. Orsel. b. Voor de Commissie van Toezicht op het Lager On- derwys, aftredend de heer L. van Ryswijk; c. voor de commissie van uitvoering Vleeschkeurings- dienst. kring Barsingerhorn, bedankt als plaatsvervan gend lid, de heer J. Schoor] Pz.; d. Commissie voor het Rietbosch, aftredend de heeren K Bakker en Joh. de Veer. De aftredenden worden herkozen. Voor plaatsvervangend lid van de commissie van uitoerlng van den Vleeschkeuringsdlenst heeft na 2 \rije stemmingen, herstemming plaats tusschen de heeren Van Erp en Klaver, waarbij 6 stemmen worden uitgebracht op den heer Van Erp en 5 stemmen op den heer Klaver. De heer Van Erp was dus gekozen, doch bedankt, waarna de heer Klaver, by vrije stem- ming met 8 stemmen werd gekozen en de benoeming aannam. Praecarlo- belasting. Door B. en W. wordt ter vaststelling aangeboden een verordening op de heffing van precarlo-rechten. De belasting zal per jaar bedragen: voor het hebben van een zonnescherm breeder dan 5 meter f 10; voot idem niet breeder dan 5 meter f 5; voor het hebben van een lichtbak f5: voor het hebben van een reclamebord f 2.50; voor het hebben van een radiogeleiding per meter 5 ct voor het hebben van een wegkruising door een radio- geleiding f 10. Door het Bestuur der Schager Handeldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeniging was een adres ingezonden waarin dringend verzocht wordt om deze pntwerp-verordening niet goed te keuren. Door de adresseerende vereeniging wordt gewezen op de onbii- ïykheid dezer belasting, uitsluitend den middenstand treffende, en waarby slechts een deel der ingezetenen onzer gemeente de begrooting sluitend moet maken. Bovendien, de zonneschermen zyn absoluut onmisbaar, zy vormen geen verfraaiing der zaak, maar zyn een noodzakeiyk kwaad. Lichtreclames geven een prettiger en levendiger aanzien aan de gemeente en geven door het groote electriciteitsgebruik reeds een belangryke bate aan de gemeente. Tenslotte wijst het bestuur op het feit dat de mid denstand reeds zoo zwaar is belast. B. en W. kunnen zich met de motieven, in genoemd verzoek neergelegd, volkomen vereenigen, in verband waarmede zij voorstellen het besluit tot heffing van meergenoemde rechten in te trekken. Mocht tot intrekking der bedoelde heffing worden be sloten. dan zullen te gelegener tijd voorstellen tot dek king van het tekort de vergadering bereiken. De heer Sohoorl herinnert eraan, dat de begrootinge- commissie in de begrootingsvergadering meende een drageiyker voorstel te moeten doen dan B. en W. rfeden en ze daarby van 2 kwaden de minst erge, de precario-bèlastlng en niet de heffing van f 1000 van één persoon, den heer Willemse, had gekozen. Het is spr. bekend, dat door de firma H. Willemse en Zn. een voorstel is ingeleverd omtrent een brandalarmsysteem en een noodhulp-oproep, een kwestie die B. en W. reeds bekend was en spr. vraagt of wellicht deze zaak door B. en W. in deze vergadering ter sprake kan worden gebracht, in verband met de precariobelastlng. De Vcozitter zegt dat B. en W. dit adres eerst in studie dienen te nemen, het betreft een zeer belangry ke en ingewikkelde zaak, waarover B. en W. zich nog geen oordeel hebben gevormd en ze kunnen deze zaak dan ook niet ln behandeling brengen. De heer Van Erp verbaast zich over de vraag van den heer Schoorl en meent'eruit te kunnen ©oncludee- ren, dat de heer Schoorl, wat de precariobelaatlng be treft, dus water in den wy'n wil doen. De heer De Vriea zegt. nog niet in staat te zijn een oordeel over het voorstel van den heer Willemse te vellen, terwyi de Voorzitter opmerkt, dat het hier geen onwillendheid geldt tegenover den heer Willemse. De heer Schoorl zegt dat het verre van hem is om te vragen dat adres dan thans te behandelen, daartoe heeft hy parlementaire ervaring genoeg. Wat de precario belasting betreft, spr. wil daaraan vasthouden en zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Van Erp verklaart zich tegen de "precario belastlng, de middenstand is thans nog de eenige gxoep die belasting betaalt en spr. geeft de voorkeur aan een uniforme regeling van belastingheffing. De heer Orsel ontkent, dat de middenstanders alleen nog belasting betalen, er zyn ook nog andere menschen die zeer veel belasting moeten betalen. Spr. vraagt hoe B. en W. aan het te derven bedrag denken te komen. De Voorzitter moet op deze vraag het antwoord schuldig biyven. De heer Van Nuland verwondert zich over het voor stel van B. en W. en oordeelt dat B. en W. zich hier aan het besluit van de meerderheid van den raad moe ten houden en hadden behooren voor te stellen, het adres van de middenstandsvereeniging voor kennisge ving aan te nemen. Deze daad van B. en W. Is spr. onsympathiek en spr. schaart zich dan aan de zijde van het bestuur van de Hanze, dat oordeelt dat de begroo ting eenmaal sluitend moet worden gemaakt en het ontbrekende bedrag dan beter door 7080 menschen opgebracht kan worden, dan door één persoon. In zyn betoog wyst spr. er dan verder op, dat de begrooting nog niet eens is goedgekeurd, dat B. en W. haar nu al uit elkaar willen trekken, zonder te weten op welke wyze het ontbrekende bedrag zal zyn te verkrijgen. De heer Mr. Buiskool oordeelt dat B. en W., al ls het dan niet formeel, alle recht hadden om met een derge- ïyk voorstel te komen. De raad heeft vorig maal een principieel besluit gencmon, B. en W. hebben geen be voegdheid een verordening vast te-stellen, dat moet de raad doen. En waar B. en W. de verordening zelf niet goed vinden, is het in ieder geval practisch, dat B. en W. voorstellen: trek de verordening in. Spr. had echter liever gezien, dat B. en W. daarby direct hadden voor gesteld, hoe aaji het ontbrekende bedrag te komen. Spr. is zelf tegenstander van precariobelastlng, en wijst er verder op dat de vergeiyklng van deze belasting met de eventueele heffing van den heer Willemse niet op gaat Voor de precariobelastlng wordt niets inplaats gegeven, terwyi de heffing van het radiodistributiebe- dryf als een vergoeding voor de concessie kan worden aangemerkt. Spr. deelt mede, hoe Prof. Cohen van Utrecht de precariobelastlng niet anders kan verkla ren dan een luchtbelastlng. Spr. verwacht van de toe passing dezer belasting groote moeilijkheden en de middenstanders zullen de te belasten voorwerpen zoo veel mogeiyk verwyderen. Spr. zou willen dat de veror dening naar B. en W. wordt teruggewezen en dat aan B. en W. opdracht wordt gegeven voor de volgende ver gadering met een voorstel te komen. De Voorzitter zegt dat B. en W. met hun voorstel zyn gekomen in de eerste plaats omdat de raad vorig maai slechts een principieel besluit had genomen, het ont werp der verordening nog niet in den raad Is geweest en in de tweede plaats omdat inmiddels het verzoek van de middenstandsvereeniging is gekomen. Ook spr. wyst erop dat ongetwyfeld vele uithangborden enz. gesloopt zullen worden en dat in een plaats als Schagen. die re clame moet maken. Waar da gemeente zooveel aan den middenstand heeft te danken, mag de raad z.i. een der- gelyke verordening niet aannemen. De heer De Vries wyst er op dat de raad plompverlo ren. besloten heeft de precariobelastlng in te voeren, en dat dit voorstel vorig maal niet om prae-advies ln han den van B. en W. is gesteld. De heer De Veer oordeelt ook dat de heer Van Nu land ln dezen wat milder had moeten zyn jegens B. en WH want alleen de begrotingscommissie is vorig maai geheel onverwachts met de precariobelastlngsvoorstellen gekomen. Ook kleine menschen zullen door deze belas ting worden getroffen en ook spr. voorziet groote moei lijkheden. Ook op spr. heeft het betoog van den heer Schoorl den Indruk gemaakt dat deze d^ precarlo-beias- ting In verband met de plannen van den heer Willemse wilde bezien, doch naderhand heeft de heer Schoorl dat teruggenomen. De heer Stam heeft vorig maal voor de precario-belas- ting gestemd, omdat die in plaatB is gekomen van de 45 opcenten op de personeele belasting. De heer Orsel kan voor een groot gedeelte onderschrij ven wat door den heer Mr. Buiskool is gezegd. Spr. had van B. en W. verwacht dat ze meteen zouden aangeven waar dan het geld vandaan moet komen. Spr. kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, als zy de toe zegging kunnen doen dat het niet de bedoeling is f 1000 van den heer Willemse te heffen. De heer Van Erp zou het een unfaire manier hebben gevonden als B. en W. niet met het adres van de Mid denstandsvereeniging rekening hadden gehouden, want toen besloten werd de precarlobelasting te heffen, wist de Middenstandsvereeniging daar niets vanaf en was zy dus niet in staat zich in verweer te stellen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14