Ingezonden Stukken. )e heer Schoorl zegt dat het B. en W. bekend was de begTOOtingscommissie een precariobelasting wil- B. en W. wilden niet met een verordening komen en •jen heeft de begrootingscommissie een voorstel gedaan. Spr. wijst op meerdere onbillijke belastingen, maar wijst er op dat de f 1000 gevonden moesten worden. De heer De Veer wijst er op dat hét hier niet een gat van f 1000 betrof, want de heeren Schoorl en Van Nu land wilden zelf een bedrag van f 700 heffen van den heer Wlllemse. De heer Schoorl heeft bezwaar tegen verschuiving van deze zaak, want dan zal de koninklijke goedkeuring op de verordening niet op tijd zijn verkregen. De heer Mr. Buiskool meent dat die goedkeuring spoe dig genoeg is te verkrijgen en heeft groot bezwaar tegen de verordening, rmdat daarbij de heer Willemse alleen t 550 zal moeten opbrengen, dus ruim 50 pet. van de belasting zal moeten betalen. Spr. wijst op het gevaar dat om meerdere belasting te ontgaan, de heer Willem- se het radio-distributienet niet die uitbreiding zou kun nen geven, d*3 het belang der luisteraars zou vorderen. De heer Van Nuland kan maar niet verklaren waarom de Middenstand zoo tegen deze belasting ls, terwijl het 45 opcenten op ds personeele belasting minder moet be talen. Tenslotte komt het voorstel van B. en W. om de ver ordening niet -.-ast te stellen in stemming. Het voorstel Wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, voor stem den de heeren Van Erp, De Vries, Orsel, De Veer. Mr. Buiskool en BI xauboer. Verbetering van Lange en Korte Snevert, Overgelegd worden de brieven, gewisseld tusschen het bestuur van de banne en polder Schagen en het bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier over eventueels overdracht in beheer en onder houd van de Lange en Korte Snevert, aan het Hoog heemraadschap. In ons nummer van Zaterdag 28 Jan. j.1. hebben wij uitvoerig mededeeling gedaan van de voorwaarden waarop deze overdracht zou plaats vinden en waarbij tot uiting kwam dat de jaarlijksche bijdrage dient te zijn f 1300. B. en W. stellen den Raad voor, gelet op het belang voor de gemeente, aan goede toegangswegen verbonden, in deze jaarlijksche kosten bij te dragen een som Van f 650 per jaar, zijnde de helft van het na aftrek der provinciale bijdrage overblijvende kostenbedrag. De tweede helft zou dan door den Polder worden be taald. De heer v. Erp heeft bij de stukken die op dit voor- betrekking hebben, gemist een verzoek van den polder aan onze gemeente om een bijdrage. Zijn de onderhande lingen zoomaar mondeling gevoerd? De Voorzitter zegt dat de zaak ook wel mondeling la besproken, maar er is ook correspondentie van. De meerderheid van B. en W. was niet direct voor een bij drage tot de helft maar wilde aanvankelijk tot V-i bij dragen. Het polderbestuur 3;on zich daar echter niet mee vereenigen. De heer Van Erp wijst op de consequentie van dit voorstel, en acht het niet onmogelijk dat ook voor an dere wegen bijdragen zullen wordeng ev-raagd. Spr. wijst op wat door Zljpe en Hazepolder zelf tot stand wordt gebracht. Spr. had liever gezien dat B. en W. zelf met de heeren van het Hoogheemraadschap en de Provincie hadden onderhandeld en vraagt hoe het met de bijdrage van de gemeente zal gaan als de onderhoudskosten door verschillende oorzaken minder zouden bedragen. Nooit heeft de gemeente cenige zeggingschap gehad, en nu een bijdrage tot in de eeuwigheid! De heer Bakker noemt verschillende werken, door den polder uitgevoerd, en waaraan de gemeente mee heeft betaald, omdat die werken ook in het belang der ge- meento waren en ook wel om de arbeiders te werk te stellen. Maar spr. wijst er op dat de polderlasten met f 2.50 per H.A. zijn verminderd, voor de landeigenaren een beduidend lots. doch dat de gemeente nu voor deze verbetering 50 pet. zal bijdragen, het gaat spr. wel wat ver. Wat de begrooting van het werk betreft, spr. wijst op eeu mogelijke onteigeningskwestie en daardoor een vermeerdering van kosten en wijst verder op de kosten van de betonnen brug en op het feit dat het wegdek na 12 jaar vernieuwd zal moeten worden. Met bloedend hart zal spr. zijn stem aan het voorstel geven, omdat menschen die hij vertegenwoordigt, met de uitvoering van dit werk gebaat zijn. Spr. zou echter liever zien dat de gemeente een som in ééns betaalde, bijv. f 5000, te betalen in 20 jaren. De heer De Veer heeft den heer Bakker wel eens met lof hooren 9preken over de samenwerking die er met het polderbestuur bestond t.a.v. het vinden van werkob- jecten. De quaestlo der wegen doet in Schagen reeds eenlgen tijd opgeid en spr. wijst er op dat deze quaestie niet meer is een polderbelang. doch een algemeen be lang. Voor den landbouw voldoet de Snevert nog wel, maar niet voor het algemeen verkeer. Spr. voelt voor het bezwaar van den heer Van Erp, dat de bijdrage eeuwigdurend zal ziin en dat terwijl over het onderhoud van de wegen in de toekomst nog niets bokend is en door rijk en provincie wordt gezocht naar een regeling. Spr. kan in principe met het voorstel meegaan, maar zou alleen willen bepalen dat de gemeente tot de helft in de ongedekte kosten bijdraagt, evenwel tot een maxi mum van f 650. Aanvankelijk had spr. gedacht dat de opzet der verbetering te luxieus was. doch omlegging van de Snevert ls wel zeer gewenscht, met het oog op een goede verbetering van den hoek in de Hoep. Spr. wijst er op dat ook een regeling was te treffen waarbij het Hoogheemraadschap de verbetering uitvoert, maar daarna het onderhoud in handen van den polder blijft. De heer Mr. Buiskool wijst ook op de weinige moti veering van het voorstel van B. en W. en kan In prin cipe meegaan met het gesprokene door den heeT De Veer. Spr. zou willen dat de polder bijdroeg tot het ge middelde van de kosten in de laatste jaren. De polder heeft 33 K.M. behardc weg en over de laatste 10 jaren hebben deze aan onderhoud gemiddeld gekost f 12000. Ook spr. oordeelt dat het niet erg aanlokkelijk klinkt dat de gemeente eeuwigdurend die bijdrage zal geven en spr. acht het ook zeer gewenscht dat een maximum van f 650 wordt gesteld. Spr. stelt echter voor dat de zaak nog eens in handen wordt gesteld van B. en W., opdat die met een uitgewerkt plan komen, waarbij een becijfe ring van de kosten voor de gemeente, als de polder het gemiddelde van de onderhoudskosten ln de laatste ja ren betaalt. De heer Van Nuland zegt met belangstelling naar de diverse heeren te hebben geluisterd. Zeer te verwonde ren is 't, dat geen cijfers worden genoemd waar men een basis in kan vinden. De hier bedoelde wegen staan al jaren op 't aanvullend wgenplan der provincie. Het wegenonderhoud is al jaren in handen van den polder en als iemand een verwijt treft over den slechten toestand ls 't zeker niet de gemeente. Binnenkort zullen vele wegen worden ontlast van 't wegennet en hieronder behoort ook de Snevert Spr. kers meening is. dat de weg niet in een toestand be hoeft te worden gebracht, die de heer De Veer prima, prima noemde. Spr. zegt te huiveren voor de finaocl- eele consequenties. In de toekomst, dat diene men niet te vergeten, staat véél meer te wachten. Men denke maar aan den havenaanleg. b.v. En zal de gemeente zich nu hier weer vastleggen? Dwars door den weg van de Snevert zal de nieuwe prov. weg komen, 't Is niets dan een verschuiving van lasten. Men wil het prov. we genfonds ten koste der gemeente Schagen ontlasten. Spreker kan nu ln geen geval 't voorstel van B. en W. steunen. Men moet schrikken voor 't opbrengen van die lasten. We weten niet wat nog allemaal kan kom©n en gebeuren. Men zie al vast aan de kanalen, aan de ha ven en nu weer de wegen? De heer Van Erp zgt dat het den heer de Veer be kend zal moeten zijn, dat Ged. Staten streven naar centralisatie. Spreker is dan aan de zijde van Mr. Bulskool. Eerst praten met de provincie en geen overijlde besluiten nemen. De heer Bakker heeft uitgerekend dat het onderhoud van de Korte Snevert per jaar f 520 ongeveer zal be dragen. Korte en Lange Snevert zijn drukke verkeers wegen, maar 't zal nu zóó komen, dat de polder geen enkel offer brengt, maar alleen de gemeente. 't Mag nu wel een belang der gemeente wezen, maar deze kan momenteel zoo'n last niet op zich nemen. Ook sprekers meening is 't, dat zoo'n bedrag niet gevc'«erd mag worden, temeer daar groote offers bui tendien zullen worden gevraagd. In het belang der ge meente moet spreker zijn stem aan 't voorstel onthou den. Den heer De Veer bevreemdt het, dat eerst wordt geklaagd en terecht over de toegangswegen naar Schagen en dat men nu 't gmeentebelang niet wil dienen. De polder zelf heeft er minder belang bij dan de gemeente. Men mag nu niet alles op den polder schuiven, deze draagt al veel bij. Het geldt hier een le vensbelang en spreker zal meegaan met 't voorstel van B. en W. aangevuld met zijne, bovengenoemde restric tie. De heer Blaauboer zegt, dat als inderdaad de raad de gemeente weerspiegelt, dan dienen de raadsleden voor wegenverbetering te zijn. In B. en W. ia er lang en ernstig over gesproken, 't Valt zwaar om jaaarlijks f 650 te voteeren, maar 't is een groot gemeentebelang Als er afwijzend wordt bschikt, zullen de wegen zoo blijven en anders zal men voor f 650 per jaar prima wegen krijgen. Nu wordt wel aangevoerd dat het geld niet ls te vinden daarvoor, maar toen de Loet gedempt moest worden wiast men de gelden wel te vinden. Spreker dient hier niet de polderbelangen, doch uit sluitend de belangen der gemeente De f 650 zullen heusch wel gevonden worden. De heer Bakker is van meening dat de polder- en gemeentebelangen vrijwel parallel loopen 't Is geen polderbelang alleen, maar niet minder een gemeente belang Doordat enkele landeigenaars tegenwerken blij ven de wegen om Sohagen in zoo'n treurlgen toestand want om voor een normalen prijs grond te verkoopen daar willen ze niet van hooren. De heer Mr. Buiskool: We zijn 't nu toch allemaal wel eens dat de wegen verbetering behoeven, maar 't zit hier op de financien vast. Daar gaat 't om. Spreker wil een leening sluiten en de wegen da.p ge heel in eigendom nemen. Dat zal beter wezen dan elk Jaar levenslang f 650 te moeten betalen. De Voorzitter is van meening dat Ged. Staten een sluiting van een geldleening voor wegenverbetering niet zullen goedkeuren, Iets wat door diverse raadsleden wordt betwijfeld. Mr. Buiskool: Maar de Korte en Lange Snevert wor den niet ontlast, integendeel: juist hebben Ged. Staten weer concessie verleend aan 4 autobusdiensten langs die wegen. De heer Van Erp had de wijze, waarop deze zaak ls behandeld graag anders gezien. Deze gang van zaken is niet de juiste. Spr. zou graag zien dat met Ged. Sta ten in zee werd gegaan. Laten die de lasten dragen! Dat is de kant welke men op moet. De gebruikers der wegen betalen al wegenbelasting genoeg! Spr. dringt er op aan dat 't college van B. en W. met 't Hoogheem raadschap ln overleg treden. De heer Stam ontpopt zich als voorstander om voor 20 jaar een verbintenis aan te gaan; dan kan weer gepraat worden. De heer Van Erp: Ja, ja, maar wij dan maar niet meer! De heer De Veer zegt in principe vóór 't voorstel van B. en W. te zijn. Ook Mr. Bulskool, mits dan toegevoegd het amende ment de Veer. De heer Schoorl zegt dat het eenigste waarover hij lof kan hebben de teekenlngen zijn. Die zijn waarlijk keurig, maar verder deugt er ook niets, letterlijk niets, van. De beschrijvingen zijn vaag, daar is niet op te ba seeren. Er wordt gesproken over f 13000, maar t' kan ook wel f 40.000 worden. De heer Blaauboer: Neen, f 13000 ls bet maximum! De heer Schoorl zegt zijn stem er niet aan te willen geven. De heer Bakker ls er absoluut tegen om zich voor het leven vast te zetten. Nog eenlgen tijd praten de heereq dooreen, waarop Voorzitter het voorstel van B. en W. aangevuld met het amendement-de Veer in stemming brengt. Het voorstel wordt verworpen met 65 stemmen. Te gen stemden de heeren Van Erp, Van Nuland, Klaver, Schoorl, Bakker en Orsel. Van verdere afhandeling wordt afgezien, gezien het late uur. Rondvraag. De heer Van Erp verzoekt Voorzitter om, mocht de commissie samengesteld ln verband met het 40-jarig Ju bileum der Paaschtentoonstelllng, zich aandienen, in de afwikkeling der besprekingen spoed te betrachten. Voorzitter zal over deze quaestie in comité nadere me- dedeelingen doen. Mr. Buiskool heeft aanschouwd hoe op een Donderdag een koppel koeien over het Noord werd geleid op een spiegelgladden weg. Zand was er niet te zien en het was vreeselljk, de dood-moeie dieren te zien. Er is om zand getelefoneerd, maar dat scheen er niet te zijn. Spr. hoopt dat zooiets niet meer zal voorkomen. Voorzitter zegt daarvan zeer op te hooren en zal de zaak onderzoeken. Nadat de heer Bakker nog eenige vragen had gedaan over het snoeien en kappen van boomen langs den Sta tionsweg en de heer Schoorl over aansluiting van per- ceelen aan het electrisch net, sloot Voorzitter om ruim half één de vergadering. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik plaatsing van het volgende. Door Mevr. B. Bakker—Rozelaar werd weer eens een ingezonden stukje gelanceerd, aan het adres van de roode raadsleden ln het algemeen en aan den voorzitter van den landarbeidersbond in het bijzonder, waarin ze haar hart danig lucht geeft over de verdorvenheid van deze menschen. Indien de inwoners van Anna Paulowna geweten had den welk een gevaarlijk persoon dit was, zou hq zeker al lang in verzekerde bewaring zijn gesteld. Deze wil Immers niets meer ol' minder, dan de dood van een groot aantal hunner. Maar nu ter zake. Als Bartje het vakblad van den Bond gelezen heeft, zal ze weten dat het Hoofdbestuur nog steeds in onder handeling is met den Minister, om ook voor de leden die na 1 Jan. 1932 zijn toegetreden een verlengde ult- keeringsduur te verkrijgen. (Intusschen is er voor die leden een week bijgekomen). Van dupeeren was trou wens geen sprake, want de reglementaire uitkeering is 7 weken, welke voor de oude leden werd verlengd tot 10 weken en voor de nieuwe leden thans tot 8 weken. Het zal verder ook tot Dekker wel zijn doorgedron gen, dat de Bond thans meer een werkloosheidsverze kering is dan een strijdorganisatie, maar menschen als hij weten ook, dat de huidige maatschappij daar niet meer bulten kan. Hjj of zij, die dat nog niet weet, kijke naar Amerika. Dat de regeering niet zoo'n heel groote vriend van de vakbeweging is, bewijzen wel de verzwaarde eisohen voor nieuwe leden, welke voor nieuwe afdeelingen den ondergang beteekent De menschen zullen, als ze uitgetrokken zijn, gehol pen moet worden, zeker, maar dan zullen ook weer de veel gesmade rooien voor hen op de bres moeten sprin gen in Kamer en Raad, want dan zullen de Kuikens en Koorns en ook Bartje hoogstderzelver hun niet wil len of kunnen helpen. Ook Is het wel wat vrijpostig, dat men een beweging zoo bestrijdt, waarvan men nog net op het nippertje lid geworden is, om dezen winter te kunnen profitee- ren van datgene dat menschen, die ook als er geen crisis was, bijeengebracht hebben. Het zou m.i. dan ook van zwakheid getuigen, indien het afd.-bestuur niet aan Bakker vroeg, of hij de stuk ken, door zijn vrouw onderteekend, ten volie onder schrijft. Doet hij dat, dan was het zijn plicht, om al thans op de jaarvergadering te komen, om dan bij be leid bestuur den voorzitter te ontmaskeren. Hier ligt een taak voor je, Bartje, je weet altijd zoo goed, wat hoort en niet hoort, wijs Gerrit er nu eens op, dat hij op de vergaderingen van zijn vakorganisatie aanwezig behoort te zijn. De werkgevers kunnen tevreden zijn in den Polder, zoolang Bartje zoo de rooien bestrijdt, kunnen zij hun potlood wel stomp laten. Dat het 15 jaar geleden van moed getuigde om lid te worden van den modernen bond, weet Dekker waar schijnlijk ook wel, die was er toen ook al bij. Wat hij misschien niet weet, dat is hoe je mee de vruchten van de arbeidersbeweging kunt plukken en tegelijk een wit voetje halen bij de tegenstand era. Hij staat nog altijd op zijn zelfde standpunt, terwijl u nu een onderzeeërs- rol vervult. Maar laat me eindigen, want u zal schrijftelijk we! net zoomin te overtuigen zijn, als mondeling het geval ls, ik zal dan ook niet te bewegen zijn om mij ten tweede male voor deze taak uit mijn tent te laten lokken. U, Mijnheer de Redacteur; beleefd dankend, Eén, die al 14 jaar zakjes plakt. Breezand, 2 Februari 1933. Van Ewijcksluis, 3 Februari 1933. Mijnheer de Redacteur, Hoewel ik niet gewoon ben, op ieder ingezonden sl k, dat door mevrouw B. Bakker—Van Rozelaar of anderen aan mij wordt gewijd in te gaan, wil Lc voor he laatst door haar ingezondene toch wel een uit zondering maken. Ik zal dit echter slechts doen voor dat gedeelte, waar het speciaal over mij gaat (al wil ik er hier wel even aan toevoegen, dat het aan mijn collega Dekker heel weinig moeite zou kosten, om mevr. B. B.v. R. op alle punten van antwoord te dienen, als hij dat wilde, wat ik echter nog betwijfel.) Van mij wordt dan gezegd, dat de socialistische wethouder een goed woordje zou hebben gedaan voor de herdenking van Prins Willem van Oranje. Mevr. B. B.—v. R.'s klomp schijnt daarvan gebroken te zijn wat heel jammer is in dezen toch al zoo moeilijken tijd. En het ergste is, die klomp had niet behoeven te breken, want ik heb er geen goed woordje voor ge daan. Wat ik dan wel gedaan heb? Wel, ik heb heel ge woon uiteengezet, dat mij met dit voorstel van B. en W. had kunnen vereenigen, omdat ik in Willem de Zwijger de grondlegger der geestelijke vrijheid er kende, maar op de gronden door Kuiken en Dekker genoemd, mij met intrekking van het voorstel accoord verklaarde. Noemt mevr. B. B.—v. R. dat „een goed woordje doen"? Dan is zij in dat opzicht gauwer tevreden, als wij van haar gewoon zijn. Laat ik er dit even van zeggen, dat een voorstel tot herdenking van een zooveel omstreden figuur als Prins Willem van Oranje, nooit rech.streeks van mij zou uitgaan, omdat men daarmee het gevaar loopt, verschillende licht ontvlambare naturen tegen elkaar op te zetten. Een andere vraag is echter, of men zoodanig \oorste', wanneer het aan de orde komt, moet bestrijden of dat men zich er. zij het dan ook, dat men er vrij koel tegenover staat, mee kan vereenigen. Het antwoord op die vraag hebt u in de door mij gegeven uiteen zetting kunnen lezen. Maar, zegt mevr. B. B.v. R„ die geestelijke vrij- heiu heb ik, noch jij, ooit gekend. Ik en zoo vrij, hierin met haar van meening te verschillen. Holla 1 heeft, sinds het zich van onder het Spaansche juk heeft vrij gevochten, steeds nekend gestaan als een land, waarin zeer vrije opvattingen heerschten. En r geef ik direct toe, dat aan die vrije opvattingen door sommige regeerders (lagere zoowel als hoogere) nadien nog al eens geweld is aangedaan, dit neemt nio. weg, dat die geestelijke vrijheid telkens weer terugkwam. Ook het verbod van opvoering van „Al lerzielen" heb ik een aantasting der geestelijke vrij heid geacht Welnu, mevr. B. B.—v. R., ook daartegen hebben wü en anderen ons verzet en ik ben zoo vrij no - altijd te .neenen, dat dit met succes is geschied. Ik geloof echter, dat het misnoegen van mevr. B. B.v. R. en misschien zijn er wel meerderen zoo hierop berust, dat het hier een der Oranje-vorsten geldt en men van mij, als socialist, niet had ver wacht, dat ik daarover met waardeering zou spreken. Aan hen dan zou ik dit willen vragen: „Meent gij, dat iemand, die anti-monarchistisch gezind is en dus tegenstander van het erfelijk koningschap, dan meteen de oogen moet sluiten voor bepaalde goede eigenschappen, die, naar zijn meening, een der vroe gere leden van dat Vorstenhuis in bijzondere mate hebben gekenmerkt? Ja, ziet u, als gij dat meent, dan loopen onze wegen uiteen, want ik ben zoo vrij, om, ongeacht hun politieke richting of geloofsbelijdenis, ook in i. i n tegenstanders nog altijd het goede te kunnen waardeeren. Het één sluit het ander heusch niet uit, als men slechts goed weet te onderscheiden. En daarom, nog eens, hoewel ik sociaal-democraat ben of misschien is het beter te zegeen juist omdat ik sociaal-democraat ben blijf ik in Wil lem de Zwijger nog altijd erkennen den stevigen vech ter voor do vrijheids-idee den man, die om zijn voor dien tiid revoiutionnaire ideeën, vogelvrij ver klaard werd en die dan ook juist daarom laaghartig weiu vermoord. Intusschc.x u. mijnheer de Redacteur, mijn beleef den dank voor de verleende plaatsruimte. K. KEURIS Az. H E F R ft Ti o O W 4 A R h Donderdagavond vergaderde de afd. Heerhugo- waard van de Vereeniging voor Volksonderwijs in het lokaal van den heer Rus. De heer Kostelijk had de leiding der vergadering, daar er nog geen bestuur was. Bij de opening zei deze, dat do afd, langen tijd bestaan had, zonder te werken. Maar nu, nu er voor het onderwijs en vooral voor het openbaar onderwijs zware tijden aanbre ken, is vast aaneengesloten strijden noodzakelijk. Dit was door eenige personen ingezien, en deze waren er In geslaagd het aantal leden van de afd. van 9 op 55 te brengen en zoo de afd. nieuwe levenskracht te geven. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. Mevr. Porte wees er hierbij op, dat men niet te veel schoolmeesters in het bestuur moet zetten. Er werd besloten uit elke schoolwijk 2 menschen te kiezen, en zoodoende het bestuur uit 6 menschen te laten bestaan. Mocht school IV, naar men hoopt, zich na de benoeming van een nieuw hoofd aldaar bij de afdecling wenschen aan te sluiten, dan zal men het bestuur uitbreiden tot 8 personen. Voor school I werden benoemd de heeren Beers en Wuis, voor school II de heeren Glas en Kalf, voor school III mej. Kooi en de heer Post Hierna wijst de heer Kostelijk er op, dat er op het oogenblik vooral 3 punten zijn, die de aandacht van de vereeniging vragen: le. De wijziging van de wet op het Lager Onder wijs. 2e. De drang tot bezuiniging en in verband daar mee de neiging tot het opheffen van scholen. 3e. De leerlingenschaal. Bij punt 3 wees de voorzitter er op, dat het de taak van de vereeniging is een nauw contact te houden met de raadsleden, ter verkrijging van grens wijziging in de wijkverdeeling, als er een school van tweemansschool in éénmansschool dreigt te veran deren. De heer Post vroeg, of de vereeniging er niets aan doen kon, dat menschen uit deze gemeente hun kin deren naar andere gemeenten zenden, omdat die afstand korter is. Hierover werd van meerdere zijden geklaagd, vooral met het oog op school I. Uit deze wijk gaan namelijk 6 kinderen naar een andere ge meente, terwijl het aantal leerlingen dezer school beneden de 35 dreigt te komen. Verder wijst de heer Post op de moeilijkheid om herhalingsunderwijs tot stand te brengen, daar iede re school volgens een besluit van den gemeenteraad 16 leerlingen moet hebben om dit onderwijs te mo gen geven. Nadat er nog op de moeilijkheid om hier goed gym nastiekonderwijs te geven gewezen was, sloot de heer Kostelijk de vergadering. WIERINGEWAARD Donderdagmiddag vergaderde de fokvereeniging in 't lokaal van den heer H. v. d. Woude, onder leiding van den heer Jb. Kaan Kz. Aanwezig 15 leden.. Na opening volgt vaststelling der notulen. Mededeeling wordt gedaan van de ingekomen stuk ken. De penningmeester doet eenige mededeelingen over den stand der kas. Om de rekening duitend te kunnen maken, heeft de penningmeester den omslag op f 4 gesteld. Toegelicht werd nog dat Indien de fokvereeniging niet met de fabriek samenwerkte, de omslag beslist hooger zou zijn. Van uit de vergadering werd opgemerkt, dat f4 nog al tamelijk hoog is, te meer daar controleerende leden en geen leden van de fokvereeniging slechts f 2 beta len. Voorzitter lichtte uitvoerig toe, dat de vele admi nistratie daaraan verbonden, dit noodzakelijk maakt en noemt verder verschillende voordeelen die er aan ver bonden zijn. Dan volgt een zeer uitvoerig en prachtig verslag van den oontroleur-stamboekhouder over het melkjaar 1931. De beste meikvaarzen zijn: Kg. Kg. melk vet Mdg. Matje 18 eig. F. Groneman 5122 176 3.44 323 Kroontje 32, eig. F. Groneman 4:111 153 3.72 315 Sarah 29, eigen. F. Groneman 3372 147 4.36 304 Clara 28, eig. C. Spaans 5653 177 3.13 280 Betsy 12, eig. P. Saai 5173 163 3.15 280 Clara 40, eig. J. Schenk 3780 144 3.81 326 Antje 24, eig. R. L. Waiboer 3815 160 4.19 280 Marie 25, eig. D. Jimmink 4737 186 3.93 280 Metta 14, eig. N. D. Kaan 4437 155 3.49 312 Een paar goede vaarzen van onerkende afstamming waren: Grietje K. A. van A. Rezelman met 4199 K.G. melk, 148 K.G. vet, 3.52 pet in 280 melkdagen; Dieu- wertje van denzelden eigenaar 4327 K.G. melk, 149 K.G. vet, 3.44 pet. fn 303 melkdagen. Van de twenters waren goede melkgeefsters. Kg. Kg. melk vet Mdg. Pietje 14 eig. F. A. F. Groneman 5715 203 2.03 323 Kroontje 27 eig. 5001 189 3.78 305 Mathilda 7 eig. K. Schenk 4932 176 3.57 309 Maartje 93, eig. J. Schenk 4720 178 3.77 282 Dieuwertje 67 eig. J. Schenk 4622 176 3.81 311 Bontje 13 eig. Jb. Kaan Kz. 4430 182 4.11 314 Greta 19 eig. N. D. Kaan 4663 171 3.67 280 Derde kalvers: Ma 6 eig. F. Groneman 6140 224 3.65 321 Dieuwertje 56 eig. D. Jimmink 5746 188 3.27 280 Een goede derdkalver zonder erkende afstamming is: Johanna eig. A. Rezelman 5376 196 3.65 314 Besto oudere koeien zijn: Kroontje eig. Jb. Kaan Kz. 5955 212 3.56 323 Maartje 73 eig. J. Schenk 6838 251 3.67 302 Maartje 31 eig. N. Kaan Kz. 6897 203 3.44 327 Marie 6 eig. N. Kaan Kz. 7127 233 3.27 298 Kroontje 20 eig. F. Groneman 5895 214 3.63 280 Jacoba 10 eig. R. L. Waiboer 6062 226 3.73 318 Cornelia 7 eig R. L. Waiboer 5677 217 3.83 294 Jacoba 8 eig. R. L. Waiboer 6041 206 3.41 280 Johanna 14 eig. C. Spaans 5983 208 3.47 307 Corneliske 9 eig. D. Jimmink 5780 213 3.69 329 Dieuwertje 7 eig. D. Jimmink 6177 215 3.48 280 Neeltje 37 eig. C. R. Blaauboer 5947 212 3.57 280 Aaltje 22 eig. C. R. Blaauboer 6021 218 3.62 305 Goede oudere koeien zonder erkende afstamming zijn: Neeltje 5 eig. P. Saai 6112 203 3.32 300 Breed eig. J. A. Mooij 5019 203 4.04 308 KI aartje eig. J. A. Mooij 5173 202 3.90 280 Froukje eig. C. Spaans 6114 222 3.63 291 Jo eig. JL Rot 5915 217 3.69 330 Voorzitter bracht een woord van dank voor dit keu rig verslag, waarin verschillende schitterende opmerkin gen voorkomen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jb. Kaan Kz.. F. A. F. Groneman en C. R. Blaauboer. Als afgevaardigde naar de a.s. Maandag te houden al- gemeene vergadering te Hoorn wordt de heer Jb. Sleutel Az. gekozen, en als plaatsvervanger de heer D. Jimmink De heer C. R. Blaauboer bracht verslag uit van de ge houden vergadering. Naar aanleiding daarvan werd door den heer v. Hoorn opgemerkt, dat er zeer veel stieren zijn gebruikt. Spr. berekent dat er ongeveer 50 pet. niet op exterieur zijn gekeurd, dit Is een opvallend verschil en lijkt een bedroevend verschijnsel. Uit de breedvoerige discussiën blijkt dat er een te kort is aan goedgekeurde stieren. Voorzitter zal 't in de re gelingscommissie ter sprake brengen. Uit het jaarverslag 1932 bleek dat het ledental onge wijzigd is gebleven. In den stierenhandel was weinig le ven. De beschrijvingsbrief gaf weinig aanleiding tot be sprekingen. Als lid van het bondsbestuur werd in de plaats van den heer Jb. Kaan Kz.. die niet herkiesbaar is, sterk aanbevolen de heer Daan Kaan. Hierna sluiting. BARSJNGERHORN Burgerl. Stand over de maand Jan. 1933. Geboren: Pieter, zoon van Dingenis Verburg en van Janna Israël. Albertje, dochter van Jan Petter en van Geesje Piek. Cornelia, dochter van Dirk Wardenaar en van Aagje Keesman. Cornelia Anna, dochter van Anne Schenk en van Geertje Smit, Dirk, zoon van Martinus van Dompselaar en van Jannetta Hendrica Geertruida Lips; Maria Louisa, dochter van Fidelus Augustinus Haijette en van Elisabeth Maria Dan- ckaert. Maartje, dochter van Heertje Boon en van Arijaantje van Leijen. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Cornelis Liefhebber en Augusta Suzanna de Clerck. Overleden: Jan Dikker, oud 94 jaren. Cornelia War denaar, oud 5 dagen, dochter van Dirk Wardenaar en van Aagje Keesman. Loop der bevolking over de maand Jan. 1933. Ingekomen: P. Hage en P. Dellebcke van Nieuw en Sint Joosland naar Nieuwesluis G 29; S. Jaspers van Alkmaar naar Kolhorn E 49; K. Vos van Emmen naar Mieldijk C 15; echtg. A. Zuidema van Odoorn naar Kolhorn; echtg. A. Schenk van Den Helder naar A 2; J. Siepel en gezin van Medemblik naar Kolhorn F 78; P. J. Enkt en echtg. van Overschie naar Kreil C 76; J. Meringa en eezin van Haarlemmerliede en Spaarn- woude naar Kolhorn; woonwagen; C. Poortvliet en echtg. van Winkel naar Kolhorn, keet; L. Aikema en gezin van Opsterland naar Kolhorn, keet. Vertrokken: echtg. G. Blankman naar Heiloo, Slem pad J 154; mej. H. Hoogeveen naar Wieringerwaard, Teetjesweg; Joh. Enkt en gezin naar Uitgeest, woon wagenkamp; mej. M. Hago naar Alkmaar, Wilhel- minalaan 11; H. J. Vennink en echtg. naar' Assen. Oosterhoutstr. 5; K. Verhoef naar Velsen, IJmuiden, Oost, Paulus Potterstr. 6; E. Sche.-merhorn naar Mc demblik, Slootdorp, Brink 26.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15