ilniiu ïiiiis- lliirtiiilt- Liiiiiliii De muiterij op „De Zeven Provinciën". KEGS KOFFIE GRATIS WAND- KOFFIE MOLEN Tweede Kamer. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Vrijdag de beslissende ontmoeting? DEZE PRIMA SOLIDE GERUISCHLOOZE NOG RUSTIG IN DEN HELDER Donderdag 9 Februari 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9225 [OliliNT. J)it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- *entiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Commandant vóór het vertrek gewaar schuwd. Een nieuw radiogram van de muiters. Opnieuw voorwaar delijke overgave aangeboden. Omtrent de positie van het muitende schip „De Ze ven Provinciën", kan worden gemeld, dat het schip eich gistermiddag ter hoogte van Benkoelen moet hebben bevonden en daarmee driekwart van de lengte van Sumatra's Westkust heeft afgelegd. De vaart, waarmede het schip zijn weg vervolgt, be draagt nog steeds slechts zeven mijl per uur, zoo dat het maar betrekkelijk langzaam vordert. Het Java-eskader, dat zich na het uitbreken van de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën", uit de wateren van nabij Zuid-Celebes op weg heeft be geven om de muiters tegemoet te varen, kan elk oogenblik te Tandjong Priok, do haven van Batavia jverwacht worden. Vandaar zal het de Straat Soenda (de zeeëngte tueschen Sumatra en Java) passeerën, zoodat de ontmoeting met de muitelingen, zooals wordt aangenomen. Vrijdag zal plaats hebben. Het Java-eskader zal gezamenlijk optreden met vliegmachines en torpedobooten op het bewuste mo ment van de ontmoeting, welke niet ver van de Straat Soenda zal plaats hebben bij den westelijken ingang. De verantwoordelijkheid van den kani- tein. 7óor het vertrek der mi ters ge waarschuwd, dat ernstige gebeurtenissen waren te wachten. Met betrekking tot de gebeurtnissen die zijn voor afgegaan aan het sensationeele wegstevenen van de muiters uit de haven van Olehleh, worden thans nog bijzonderheden hekend, die sterk de aandacht trekken van het publiek, dat uit den aard der zaak alle bij zonderheden over deze aangelegenheid met de groot ste belangstelling volgt. Zoo weet de „Deli Courant" heden te berichten, dat de inspecteur van politie J. Vermeer te Koetaradja Zaterdagavond 5 Februari reven uur dertig een waar schuwing kreeg dat de schepelingen met de „De Ze ven Provinciën" zouden wegvaren zoodra de com mandant en de officieren op de sociëteit zouden zijn. De heer Vermeer waarschuwde onmiddellijk den assistent-resident van Groot-Atjeh die het bericht onmiddellijk doorgaf aan den commandant van „De Zeven Provinciën", kapitein-luitenant ter zee P. Ei kenboom. Laatstgenoemde heeft het bericht blijkbaar als een canard beschouwd, zoodat de heer Vermeer om tien uur vijftien alleen op den steiger stond toen het schip wegvoer, onmachtig iets te doen. Aanbod tot overgave door de muiters herhaald. Aneta seint uit Batavia: Naar wij vernemen, heeft het radiostation van de „De Zeven Provinciën" het volgende draadlooze be richt uitgezonden dat gericht was aan den comman dant van het schip, den kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom, die aan boord vertoeft van het gouver nementsvaartuig „Eridanus", dat nog immer de ver volging voortzet: „Wij verzoeken u om de hoogere autoriteiten na mens ons te willen mededeelen, dat door ons geen communistische neigingen worden gekoesterd en dat wij niet van plan zijn tot gewelddadigheden over te gaan. Wij willen alleen protesteeren tegen de korting op de salarissen en tegen het in arrest stellen van onze kameraden. Alles aan boord is goed. Er zijn geen gewonden. De dienst heeft voortgang als ge woonlijk. Wij zijn bereid ons over te geven in den vorm waarvan ons eerder bericht melding heeft ge maakt." De onderteekening luidde „De Europeesche en in- heemsche bemanning." Van weinig beteekenis Het Haagsche Corr. Bur. meldt echter: Aneta-Holland meldt, dat in bevoegde marinekrin gen aan het radiotelegram van „De Zeven Provin ciën" weinig beteekenis wordt gehecht Aanvankelijk was door de muiters 'n soortgelijken inhoud verzon den aan den commandant der Marine te Soerebaya. Nu daar met geen enkel woord op geantwoord is. zullen de muiters waarschijnlijk het nog eens via commandant Eikenboom hebben willen proheeren. De regeering zal echter ongetwijfeld haar voorwaar de van onmiddellijke en onvoorwaardelijke overgave handhaven en van het radiogram geen nota nemen; wat de onderteekening „Europeesch en Inlandsch personeel betreft, is men van meening, dat deze wel onder alle voorbehoud bezien moet worden. Het verbod van alle uitgaven der N.V. „De Arbeiderspers". Een nieuwe uitgave te Den Helder. Gistermorgen werd een nieuw blad van de N.V. de Arbeiderspers, genaamd de „Zeven Provinciën" ver spreid. Dit blad werd uite en grooten auto, met groote plakkaten, waarop „Verboden krant" en „Het Volk" stond, verdeeld. Het nummer bevat behalve het nieuws over het mui tende schip, ook het gewone nieuws en de gebruikelij ke foto-pagina. In het blad staat vermeld, dat dit het eenlge niet verboden blad van de Arbeiderspers is, het geen verband houdt met het gisteren bekend geworden verbod van den minister van defensie om de met name genoemde bladen der s.d.-Arbeiderspers te doen opne men in de lijst der geschriften, welke de militairen der zee- en landmacht niet in hun bezit mogen hebben en niet mogen verspreiden. Ook het nieuwe blad verboden. In verband met het verschijnen van „De Zeven Pro vinciën." het nieuwe door de N.V. Arbeiderspers uitge geven blad. verneemt het Corr. Bur. van de meestbe- voegde zijde, dat deze nieuwe uitgave ook onder het ver bod van den minister van Defensie valt. Hoewel het nieuwe orgaan niet met name genoemd wordt in de lijst van geschriften, welke de militairen der zee en landmacht niet in hun bezit mogen hebben en niet mogen verspreiden, zullen de betrokken auto riteiten uiteraard deze nieuwe uitgave eveneens van de militaire terreinen weren. „DE MATROZEN VAN CATARO" VER BODEN VOOR MILITAIREN. De commandant van het Groningsche garnizoen, Luitenant-kolonel I. J. Froger heeft het bijwonen van het tooneelstuk „De Matrozen van Catarro" hetwelk Zaterdag a.s. in den Stadsschouwburg te Groningen door „De Jonge Spelers", onder leiding van Ben Groe- neveld zal worden gegeven, voor alle militairen van het garnizoen verboden. ontvangt U gratis bij inle vering van 30/1 of 60/2 nieuwe bons uit de pakjes Verkrijgbaar bij Uw winkelier 65 55 - 50 45 - 37'/2 30 - 24 cent p. half pond Toen we gistermiddag nog eens naar Den Helder zijn gereden om te zien hoe de toestand daar gesteld was. stond bij het vliegkamp De Kooij evenals den vorigen keer nog steeds een goed gewapende schildwacht, en een Rijksveldwachter monsterde al wat naar en van Nieuwediep reed. In de stellling zelve heerscht een ge jaagde stemming. Niet. dat vervaarlijke kanonnen ons tegengrijzen of een vreemde wordt opgepikt, neen zóó erg is 't gelukkig nog niet. Natuurlijk biedt de haven de meeste kansen om iets waar te nemen wat „anders" is dan gewoon. We zagen hier en daar officieren sa menscholen en druk de situatie bespreken. Twee tor pedobooten van de Z.-klasse lagen onder stoom terwijl ijverig en haastig de ruimen met brandstoffen werden gevuld. Al is 't niets bijzonders, dat een boot kolen laadt, hier deed 't ons toch vermoeden dat men op alles wil voorbereid wezen. En begrijpelijk! Een gewaar schuwd mensch... en2. Voor de plaatselijke pers, waar de laatste berichten uit Indië zij» te vernemen en waar de foto's zijn uitge stald van de 7, zich op 't muitende schip bevindende of ficieren. heerscht een ongekende drukte. Marinemen- schen, gepensionneerden, burgers alles leeft mee. Een weinig sensatie werd verwekt door de versprei ding van een „nieuwe" courant, genaamd „De Zeven Provinciën", uitgave van de N.V. de Arbeiderspers te Amsterdam. Hoe deze coürant er uit ziet? Stelt U voor: „Het Volksblad", maar als kop: „De Zeven Provinciën". Ziedaar, dat is de nieuwe courant. De bedoeling van deze uitgave laat niets te veronderstellen over. De mi nister verbood een aantal bladen, welke met name wer den genoemd. Wat is dan gemakkelijker om een nieuwe naam te geven aan 't kindje der N.V. de Arbeiderspers. De Btellingcommandant verbood de verspreiding van dit blad. maar toen was 't reeds gebeurd. Naar we vernamen werden er een uur na de versprei ding reeds exemplaren aangetroffen ih de ziekenhui zen! En heel Den Helder las... Verboden vruohten sma ken zoet, niet waar! We hebben overal goed rondge neusd en zijn met vele menschen in gesprek geweest Men ziet wie doet dat trouwens niet met groote spanning de komende dagen tegemoet. In „De Zeven Provinciën" lazen we 't volgende, wat we voor rekening van dat blad laten. Consigne voor den onderoficier van de wacht In de marinekazerne te Den Helder: Indien een verdacht persoon of een verdachte troep de kazerne nadert of schepelingen in de kazerne door hun bewegingen door den onderofficier van de wacht verdacht worden, laadt hij zijn geweer, brengt dit in den aanslag en commandeert: „Halt, sta, gehoorzaamheid aan de wet of geweld zal worden gebruikt." Deze waarschuwing slechts geven. Indien niet de kans geloopen wordt onder den voet geloopen te wor den of overmeesterd te worden. Wordt op deze waar schuwing geen acht geslagen en doorgegaan, dan vu ren, niet op de beenen, doch op den buik. Maar de marine-man uit zich niet, vooral niet tegen een vreemde. Wel zullen ze veel denken, maar wit ze denken, is ons onbekend. We zijn terug gereden naar het op 't oogenblik rustig Schagen. Bij de Kooij bekende roode lantaarn, een vraag, een antwoord en vóórt. Rumoerige zitting. De Zeven Provinciën. De Kamer was bij het begin reeds rumoerig en bleef dat. Verschillende uitroepen en interrupties sneden door de lucht. De voorzitter had het heel druk met zijn hamer, vooral toen de communist De Visser aan het woord was. om zijn verzoek om een andere interpellatie over de Indische gebeurtenissen te mogen houden, toelichtte. De Voorzitter wees er op. dat er alle gelegenheid was om bij de besprekingen, die plaats hadden naar aanleiding van de vragen des heeren Drop, te zeggen wat men op het hart had en anders zij de a.s. Indi sche begrooting. Dat was den heer De Visser niet naar den zin en hij beschuldigde den Voorzitter van partijdige leiding. Later sprak hij van rechtvaardig verzet van de muitelingen. De Voorzitter hamerde en zeide dat de heer Dc Visser niet mocht opruien. Deze verklaarde zich te beschouwen als beroepsop ruier, maar dat de regeeringde rest ging in EEN ZEGEVIEREND ELFTAL. Hierboven het zegevierende elftal van Succes van Wieringen, dat Zondag jï. kampioen le klas N.H. V.B. is geworden. Haar laatste wedstrijd in ds com petitie speelde Succes tegqn B.K.C. van A. a Pau- lowna met een overwinning van 20. het gedaver van den hamer verloren. Tenslotte ont nam de voorziter hem het woord en het voorstel om de interpelaltie te weigeren, werd aangenomen met 2 stemmen tegen. Het debat over de vragen van den heer Drop werd voortgezet. De heer Cramer (s.d.) wil blijk geven van zijn sym pathie met het volk dat onderdrukt wordt. Spr. noemt het onbillijk de marinebonden aansprakelijk te stel len voor de door spr. in een Zondag jl. te 's Graven- hage gehouden vergadering gesproken woorden. Spr. heeft over die woorden geen spijt. (Herhaaldelijk in terrupties, gehamer door den voorzitter). Spr. waar schuwt de regeering geen scherpe represaillemaatre gelen tegen de muiters te nemen. De tegenstelling blank en bruin is verscherpt. (Interrupties; de voor zitter hamert.) Tot een heftig rumoer kwam hei toen de heer Cramer opmerkte, dat men aan zijn daden kan toet sen wat hij voor het Indische volk heeft over gehad. „Dan moet je je wachtgeld niet toucheeren", zoo riep men. Het werd kalm in de Kamer, toen de heer Albarda (s.d.) het woord nam en deze zegt, dat het gezag niet wordt bevestigd door geweld, doch door erkenning en herstel van gemaakte fouten. De regeering heeft niet genoeg contact gehouden met de bondsbesturen die het marinepersoneel in Indië zooveel mogelijk van onberaden stappen terughielden Spr. critiseert het gezag van commandant en officieren van de Ze ven Provinciën? Waarom verlieten de commandant en eenige van zijn officieren het schip? Wist hij niet dat er onte vredenheid heerschte, dat er iets gistte? Dat kon een kind begrijpen. Had hij zoo weinig contact met de bemanning? En als de bemanning in een baluorige stemming is, wordt een „instuif" gehouden, wordt een feest georganiseerd met de mokkende bemanning. En den volgenden dag gaat de commandant aan wal feesten of er geen vuiltje aan de lucht is. Md ar het bericht, dat de commandant nog gewaarschuwd is. doet de deur dicht. En doordat de commandant zijn plicht verzaakt, krijgt het personeel gelegenheid om iets te doen, waarvan het zelf de beteekenis niet overzag. Spr. waarschuwde om wat gebeurd was, niet te overdrijven. Van een staatsgreep is geen sprake. Het inlandsche personeel ziet niet in dat wat nu is gedaan, tot mislukkig is gedoemd. Laat men in deze aan Engeland en Australië denken, daar is ook geen geweld gebruikt. Spr. eischt ten slotte dat alles zal worden gedaan om menschenlevens te sparen. Hij protesteerde tegen het geroep om een verbod van de bonden, tegen hot verbod van de arbeiderspers, tegen de geestelijke on derdrukking en verbittering van de geste van het personeel. „De stemming hier en in Indië It wel een waardige inzet voor de herdenking van Willem den Zwijger". De heer Colijn (a.r.) laat een heel anderen toon hooren. Hij bedankte den minister voor zijn \oi Kla ring. Er is gebleken, dat een deel der weermacht on betrouwbaar is en dat is van het alleigrofste be lang voor ons nationaal en internationaal prestige en voor onze positie als nationale mogendneid. De ver klaring der regeering heeft spr.'s fractie volkomen be vredigd, zoowel onvoorwaardelijke onderwerping als zuivering van onbetrouwbare elementen is eisch. Wn de communisten willen, hebben wij hier in de Kamer

Schager Courant | 1933 | | pagina 1