r Ongeluk in steengroeve Nog volop winter in Amerika De in beslag genomen alcohol. Een belangrijke zaak voor de Aikmaarsche Rechtbank Deksel van een ketel gesprogen De Japansche marine-uitgaven Ontploffing in Tilburg IJs in het IJselmeer Engelsch vliegtuig omlaag gestort Mevrouw Gandhi veroordeeld Plaatselijk Nieuws. Schoolstrijd .van den heer De Visser gehoord. Wat de soc.-dem. ■willen, is minder duidelijk. De uitspraak van den -(heer Cramer lijkt den heer Colijn volstrekt onver- eenigbaar met het algemeene standpunt van de s.d.a.p. Ook de heer Albarda heeft nagelaten het 'woord te spreken dat men van hem heeft mogen verlangen. Zijn geheele betoog is een verontschuldiging van de muiters, terwijl hij steeds alle schuld heeft ge zocht bij het commandeerend gezag. Al hetgeen de heer Albarda heeft aangevoerd, om de regeering in een hoek te drukken, maakte op den heer Colijn niet den minste indruk. Juist is het, adt deze ge beurtenis geen greep naar de staatsmacht is, maar zij leiden er toe. Het is in elk geval een ernstige ondergraving der krijgstucht en de weermacht. Men zegt dat er geen geweld moet worden ge bruikt. Welnu, er is één man in de Kamer die dat kan voorkomen. Laat de heer Albarda de muiters den raad geven zich onvoorwaardelijk over te geven. De heeren Kersten en Wijnkoop voerden nog het woord, en daarna de heer Boon, die zich in hoofd zaak tegen de heeren Cramer en Albarda richtte. Hij veroordeelde het dat de heer Cramer in een openbare vergadering had gezegd, dat dit bericht uit Indië hem verduiveld goed deed, terwijl hij moest we ten dat dit avontuur tot niets moest leiden. Spr. vroeg wat zou de heer Albarda doen als hij minister was en er brak muiterij uit op de politievloot, waar van hij een aanhanger is. De heer Boon eischt on voorwaardelijke overgaaf der muiters en strenge be straffing en scherpe selectie bij de keuze van het marinepersoneel. Het is beter dat de vloot voorloopig niet vaart als dat zij vaart met onbetrouwbaar per soneel. Laat de heer Albarda niet met vuur spelen, zegt spr., het zijn steeds de communisten die er bij win nen. De heer Wibaut heeft het voorval betreurd, doch waarom heeft de heer Albarda een dergelijk woord achterwege gelaten? Omdat er communisten hier zitten, interrumpeert de heer Wijnkoop. De heer Marchant (v.d.) oordeelde eveneens dat de regeering er niet aan denken kon om haar gezag ondergeschikt te maken aar. een revolutionnair op treden. De regeeringsverklaring op dat stuk betreft een voor den heer Marchant vanzelfsprekend feit. De regeering gaat z.i. echter te ver als zij slechts kiezen wil tusschen overgave en in den grond schie ten. De regeering heeft nog andere middelen te haren dienste. Een andere vraag is, wat in de toekomst zal moeten worden gedaan. Men zal rustig moeten na gaan, wat moet gebeuren; thans kan dit niet vol doende doordacht zijn. Bovendien is dat een zaak van algemeen regeeringsbeleid'. Spr. zegt verder de houding van den minister in deze heele loonsverlagingskwestie niet te kunnen be wonderen. Spr. vraagt tevens inlichtingen over het heengaan van den commandant van boord der Zeven Provinciën. Nadat de heer Aalberse nog heeft verklaard, dit tiebat thans onjuist te achten, ook staatkundig, om dat de bijzonderheden ontbreken, komt de minister aan het woord. De minister spreekt. De minister begint met mee te deelen, dat onjuiste pamfletten zijn verspreid, alleen met het doel om on rust te wekken. Ten onrechte dragen die als bron Aneta en De Telegraaf. Dat nopmt spr. een laaghar tig bedrijf. De arbeiderspers biedt artikelen, die een minister, die zijn verantwoordelijkheid voelt, niet mag laten passeeren. Wat thans gebeurd is, is voor een goed deel het ge volg van de stelselmatige propaganda in die pers ge voerd. De minister heeft weinig toe te voegen aan hetgeen hij gisteren heeft gezegd over de verkeerden indruk, die te Soerabaja gevestigd zou zijn in zake de tweede salariskorting. Als het C.A.M.B.O.-bestuur den minister zoo graag had willen waarschuwen, had hpt dat schriftelijk kunnen doen. Bovendien schreef C.A.M.B.O. zelf in zijn orgaan, dat de voornaamste reden voor een audiëntie al vervallen was Het verwijt van een hoog hartige houding tegenover de marine wees de minis ter met klem van de hand Schepelingen ,die in hun vuistje lachen", over het gebeuren in Indië, zooals 'de Arbeiderspers schreef, behooren op de vloot niet thuis. (Geroep: Zeer juist,) Wat het optreden tegen de Zeven Provinciën be treft, zegt spr., dat optreden met geweld nog niet het zelfde is als zonder beleid. Dus een bloedbad, roept de heer Wijnkoop. En als juist is, dat de commandant der Zeven Pro vinciën een waarschuwing heeft bereikt, is zijn be leid niet genoeg af te keuren en zal dit zijn gevol gen hebben. Nadere inlichtingen moeten eerst wor den afgewacht. De motie-Drop werd ten slotte verworpen met al leen de S.D.A.P. en communisten voor. 7 Dooden. Uit New York, 8 Febr. (V.D.): Bij Fletchers in den staat Noord-Carolina is in een kalksteengroeve een ernstig ongeluk gebeurd. Op een diepte van 60 M. werden 5 blanken en 2 negers door vallend gesteente bedolven. Men koestert geen enkele hoop hen nog levend te zullen kunnen bergen. Sneeuwstormen en vorst. Naar berichten uit Chicago melden heeft een hevige eneeuwstorm Woensdag boven het Midden-Westen van de Ver. Staten gewoed van de Rocky Mountalns tot de Alleghanies. De sneeuw hoopte zich op op straten en buitenwegen, zoodat tal van automobielen op de wegen insneeuwden en niet verder konden komen, dat treinen groote vertraging hadden en vliegtuigen geen dienst konden doen.' Meer dan 100 sneeuwploegen werden op de buitenwegen aan het werk gezet. De temperatuur daalde op sommige plaatsen tot het laagste punt dat men zich herinnert, n.1. in tal van ste den in het Noord-Westen tot 40 graden onder nul en te Miles City in den staat Montana tot 36 graden on der nul. EEN NIEUW BETAALMIDDEL. Boter voor legervliegtuigen. Uit Helslngfors wordt gemeld: De FInsche regeering heeft besloten legervliegtuigen te koopen van Tsjechoslowakije als haar toegestaan wordt om in plaats van met geld met goederen zooals boter te betalen. De spoorwegstaking in Ierland. Directe bedreiging. Belfast, 8 Febr. (V.D.). De staking bij de spoor wegen leidt thans tot een directe bedreiging van het vervoer van post tusschen Engeland en Noord-Ier- land. De vakvereeniging van spoorwegarbeidei's heeft thans nl. instructies uitgevaardigd, inhoudende, dat de arbeiders in de haven van Stranraer moeten wei geren „besmette' goederen aangevoerd per stoom schip te verwerken. De alcohol uit Frankrijk alkom- stlg? Zondag met een botter te Den Helder binnengekomen en verder door het Noord-Holt. Ka naal vervoerd. Bij de voortzetting van het onderzoek inzake de in beslagname van 1500 Liter sterke drank bij de Gebr. T. te 't Zand, waarover we in ons nummer van Dinsdag meldden, zijn nog de volgende merkwaardig feiten aan het licht gekomen. De ambtenaren der Invoerrechten en accijnzen te LJ- muiden hebben den motorbotter IJ.M. 336 in beslag genomen, omdat dit schip frauduleus een hoeveelheid spiritus vervoerde. De bdtter bleek in Duinkerken een lading spiritus te hebben ingenomen en was daarmede te Nieuwediep binnengekomen zonder bij de douane kennis te geven van zijn lading of deze in te klaren. J.l. Zondag was het schip doorgevaren naar Zijpe (aan het N.H. Kanaal) en had daar een hoeveelheid gelost op een vrachtauto van de Gebr. T. te 't Zand. Toevallig was dien dag op de wegen een controle op de rijbewijzen, gelijk wij reeds meldden, en werd ook bedoelde auto aangehouden. De sterkriekende lading trok de aandacht van de controleerende ambtenaren, die een nader onderzoek instelden en wegens het zon der documenten vervoeren van alcohol tot inbeslagne ming van auto en vracht overgingen. Bij een nader on derzoek naar het schip bleek dit evenwel verdwenen te zijn. Overal werden de wachtposten gewaarschuwd, zoowel in het Noord-Hollandsch kanaal als in het Noordzeeka naal en op het LJsselmeer. De ambtenaren te LJmuiden waren bij hun controle langs het kanaal zoo gelukkig het schip te vinden nabij Buitenhuizen, evenwel zonder bemanning en tusschen het riet verborgen. Het aan boord gaan en versieepen naar LJmuiden was nu het werk van een oogenblik. De Zeemeeuw zal, naar wij vernemen, het smokkel- schlp naar Den Helder opbrengen en daar aan de ket ting leggen. De uit een groot aantal bestaande bende heeft wel een gevoelige schadepost geboekt. Behalve de smok kelwaar werden ook de nog nieuwe vrachtauto en de kotter door de douane geconfiskeerd. Bij normalen in voer zou voor den voorraad ongeveer f 6000 accijns ver schuldigd zijn geweest RECHTSWEZEN Dinsdag a.s. zal voor de Aikmaarsche Rechtbank de zaak worden behandeld tegen den heer de Zw„ uit Den Helder, gewezen penningmeester van den Bond van minder Marinepersoneel, ex-wethouder van financiën der gemeente Den Helder. Zoo men weet, wordt de heer De Zw. er van be schuldigd genoemden bond voor een aanzienlijk be drag te hebben benadeeld. Verdachte zal worden verdedigd door Mr. J. A. E. Buiskool, te Schagen. Vooral in marinekringen be staat er groote belangstelling? Twee ernstig gewonden. Aan boord van het stoomschip „Johan de Witt", van de Stoomvaart Nlij. „Nederland", dat op hel oogenblik bij de Nederlandsche Dok Mij. te Amster dam ligt, is een deksel van een ketel gesprongen, waardoor twee machinisten ernstig werden gewond. Zij zijn in het Binnen-Gasthuis opgenomen met brandwonden aan hoofd, armen en borst. Tokio, 8 Febr. (V.D.) In de bijeenkomst der be- grootingscommissie van den Landdag beeft de minister van Marine aangekondigd, dat gedurende het volgende begrootingsjaar een moederschip voor onderzeeers, twee torpedobootjagers en een kruiser zullen worden ge-, bouwd. De torpedobootjagers zullen een waterverplaat sing hebben van 300 ton en een snelheid kunnen ont wikkelen van 24 knoopen, terwijl de waterverplaatsing van den kruiser 8500 ton zal zijn, met een snelheid van 33 knoopen. VIER CHINEEZEN VOOR VUURPELOTON. Tokio, 8 Febr. (VJ5.) Op het hoofdkantoor van de Mlsshin Kisen Kaisha (een stoomvaartmaatschappij) is uit Canton bericht ontvangen, dat vier Ohineesche kooplieden te Canton, die gearresteerd waren door de nationale reddingsmaatschappij, een antl-Japansche boy cott-organisatie, wegens de verhandeling van Japansche goederen door een vuurpeloton zijn geexecuteerd. Het gebeurde heeft te Canton groote sensatie verwekt. Een werkman gewond. Gistermidadg is in de kunstwolfabriek van de fir ma J. A. Berghegge en Zn. te Tidburg in het bijge bouw op de binnenplaats de ontstoffingsmachine ont ploft Het dak vloog weg en de zijmuren werden in gedrukt Glas en pannen vlogen over het fabrieks gebouw heen en kwamen terecht op de woningen in de St. Josephdwarsstraat. Het geheele gebouwtje, waarin de ontploffing geschiedde, viel in puin. Op het oogenblik van de explosie werkte er slechts één ar beider, de 20-jarige J. Levend, die ernstig gewond werd aan gezicht en handen. De Geneeskundige Dienst verbond hem ter plaatse. De brandweer be hoefde geen dienst te doen aangezien er geen brand uitbrak. De oorzaak van het ongeval is nog onbe kend. Geheele ijsvelden bemoeilijken de schoep vaart nog. Uit Lemmer wordt gemeld: De IJsbreker Daniël Goedkoop heeft Dinsdagavond een stoomboot van De Lemmer naar Amsterdam door de ijsvelden begeleid en de onderweg zijnde booten afgewacht en naar De Lemmer gebracht. Gerappor teerd is, dat tusschen Urk en Enkhuizen, groote ijsvel den werden waargenomen, die in Noordelijke richting dreven. De haven van Stavoren is weer door ijsgang ver sperd. Kapitein Sijswerda, van Groningen, die met de motorboot Hann Nieveen Dinsdagavond in De Lem mer is aangekomen, op reis van Groningen naar Am sterdam, had opdracht, over Stavoren te varen, doch het ijs was weer zoo dicht in elkaar geschoven, dat hij moest terugkeeren en tr«n binnendoor naar De Lem mer is gegaan. Vannacht is zijn boot in convooi met de van De Lemmer vertrokken booten naar Amster dam opgestoomd. AUTO VAN DEN DIJK GESTORT. Schade aan t electrisch net Op den dijk tuschen Haastrecht en Oudewater is een personenauto uit Utrecht bij het passeeren van een anderen wagen door te snel rijden van den weg ge stort en in een sloot terecht gekomen. De twee in zittenden bekwamen eenige verwondingen, De veron gelukte auto reed nog een tweetal palen van het electrisch net stuk, waardoor de buurtschap Roozendaal eenigen tijd stroomloos geraakte. Het voertuig is later opgetakeld en weggesleept. Redders gehnldigd. Te Amsterdam zijn gistermidag de bemanningen van de „Achilles'' en „Erato", die hebben deelgeno- emn aan de redding van schipbreukelingen der „At- lantique" door de Fransche reederij gehuldigd. i Dooden. Uit Londen, 8 Februari (V.D.): In de buurt van Salisbury is een bombardements vliegtuig tijdens een mist omlaag gestort en in brand geraakt. Vier leden der bemanning zijn gedood, een gewond. Het toestel is een prooi der vlammen gewor den. KORTER WERKTIJD. Tokio. 8 Febr. (V.D.) In Matsoezaka-stad, gele gen in de provincie Miye is de vierurige werkdag en de 24-urige werkweek ingevoerd ter bestrijding der werk loosheid. Tot zes maanden gevangenisstraf. Ui. Bomhay: De eenige dagen geleden gearresteer de mevrouw Gandhi is thans door het Indische ge rechtshof tot zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van 500 roepyen veroordeeld, wegens op ruiing en het aansporen tot niet betalen van be lastingen. Mevrouw Gandhi weigerde zich te verde digen. MUITERS GESTRAFT. Peking, 8 Febr. (V.D.) Dertig officieren en min deren van Sjang Hsoe Liang's lijfgarde, die op 26 Jan. gemuit hebben, zijn door een vuurpeloton geexecuteerd. EEN SCHAT GEVONDEN. Een 40 C.M. langen goudstaaf. Nabij Debreczen stiet een houthakker in het bosch op een 40 c.M. langen staal goud, die volgens het oor deel van een vakman daar circa 2000 jaar begraven heeft gelegen. Daar de vinder het goud aan de politie heeft afgedragen ,komt het hem volgens de Hongaar- sche wetten een derde deel van de waarde toe. STIJLBLOEMPJES. DE MATERTF.ET.F. SCHADE. In den storm werd het schip deerlijk gehavend; en de kapitein raakte zijn hoofd kwijt. DE SCHOONE SLAAPSTER. In de woeste, van de bergen neerstort e n d e beken sluimert een geweldige energie. MISGEBOORTEN. Met de staart tusschen de beenen droop het hazen- hart af. De laffe hond heeft daar toch een veer moeten laten! KOELHUIS-METHODE. In de hitte van het gevecht werd hij met een mes steek koud gemaakt. WAT BEN JE WEER MOOI! Hij rimpelde het voorhoofd, fronste de wenkbrauwen, haalde z'n schouders op en trok een lang gezicht. DE DORPSBURGEMEESTER SPREEKT. ....Hij begon als glazenwassoher, beklom sprongs- gowijze den maatschappelijken ladder en kwam ver leden jaar als een bom in ons raidden terecht. Onze geachte architect heeft met dezen wind wijzer de kroon op de kerk gezet. Alleen de koepel vind ik wat zwaar op de hand. Wfj moeten, geachte aanwezigen, de hand in eigen boezem steken, om de parasieten te vinden, waaraan de maatschappij lijdende is. DAN HEFT MEN AAN EEN HALF WOORD (VOOR ALTIJD) GENOEG. Ik houd van woorden, die als balken op mij neerstorten. KWAJONGENSSTREEK. De Mongolen leidden de rivier a f, waarna de doode hoofdman snel in het verlaten bed werd begraven. Wij drukten bij ongeluk den heer Janssen ver keerd af. Wij zetten n.1.: Jansen. Leerlingen van diverse onderwijsinrlchtin. gen ranselen elkaar af. Een onderwijzer ge. molesteerdL M gmlddag om 4 uur is er een schoolstrijd ont- brar..genoemd tijdstip raakten leerlingen der O fan bare Lagere School en die der R.K. lagere school :*et elkaar handgemeen op de Nieuwe Laagzijde. Met stok ken en knuppels werd er flink op los geslagen onder de aanmoedigingskreten van enkele jeugdige werkloozen, die schijnbaar niets beters te doen hadden. Onze ge- meente-politle versoheen in den persoon van den heer Van Haren, die met de gummistok de vechtenden, ve- Ien in getal, wist te scheiden. Dinsdag bleken de hoofden nog niet gekoeld. Om 1 uur 's middags reed de jongeheer L. K. een handwagen naar een pakhuis op 't Noord. L. K., die niet meer op school is. werd op de hoek MarktNoord plotseling door ongeveer 30 jongens van achteren aangevallen. Hij ontving een klap met een riem, waaraan een gesp, op 't achterhoofd. 2k>o goed en zoo kwaad als het ging stelde hij zich teweer met een lat, welke in den handwagen lag. Einde lijk dropen de aanvallers af. Een stevige buil op 't aoh- terhoofd was 't gevolg van deze ontmoeting. Maar zelfs ouderen werden niet met rust gelaten. Den heer S., onderwijzer aan de R.K. school werd. toen hij uit zijn huls kwam, den hoed van t hoofd geslagen. De hoofden en verder 't onderwijzend personeel der beide scholen treden streng op. om deze jongens-vecht partijen den kop in te drukken. Als hoofdman wordt ons genoemd de 14-Jarige R. K, We twijfelen niet of de politie zal, zoo noodig. dezen opperbevelhebber wel mores leeren. en niet te zacht op treden s.v.p.. want hoe eerder zulke uitspattingen den kop worden ingedrukt, hoe beter. PORTEMONNATES VERDWIJNEN. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld naar de ontvreemding van portemonnaies, d'e de laatste we- ken in onze gemeente schijnt plaats te vinden. Zoowel in de Landbouwhuishoudschool, als in het lokaal gren zende aan het gymnastieklokaal van de openbare la gere school waar de kleeding wordt opgehangen zijn enkele malen portemonnaies uit de damestaschjes verdwenen. BEELDENDE KUNSTEN. De heer A. Koning Mhier is in de plaats van den heer A. C. Melchior benoemd tot correspondent van de Vereenirring tot bevordering der Beeldende kun sten in Nederland. JET OP! Het is ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat in de komende dagen vooral zóór streng zal worden ge let op een goede verlichting van nummerborden bij auto's en motorrijwielen, terwijl ook de reflectoren der rijwielen zich i.i een groote belangstelling van do politiedienaren zullen verheugen. Wel 80 der thans in gebruik zijnde reflectoren is ondeugdelijk. Automobilisten, motorrijders en fietsers, let op! DE N.C.R.V. FILM. Woensdagavond is in de bioscoopzaal van Theater Igesz de geannonceerde filmavond gehouden, waarop werd vertoond de film: „De Klokken Lulden". Om 8 uur kon Ds. Bouman, i-adat op de gebruike lijke wijze de bijeenkomst was geopend, het welkom toeroepen aan een ei-volle zaal. Ds. Bouman hield een korte inleiding, er op wij zend, dat allen sympathiek staan tegenover de radio, welke beschouwd dient te worden als een goede gave Gods. Maar deze goede gave wordt helaas ook wel misbruikt. Dit ligt nu niet aan de radio, maar aan de menschen zelf. Zoo is het ook gegaan met de boekdrukuknst. immers ock dit is een goede gave Gods, waardoor Gods woord alom werd en wordt verspreid. Maar ook laster gaat de wereld door. In de radio heeft de menschheid een middel gevonden om het Evangelie te brengen aan hen, die niet in staat zijn op andere wijze dit te vernemen. De N.C.R.V. heeft recht, aldus de spreker op aller steun en sympathie. Warm wordt deze dan ook bij een ieder aanbevolen. Na deze inleiding werd met het afdraaien van de film aangevangen. We kunnen niet geheel de rijke inhoud weergeven van dit werk, welke aanvangt met de heldere klck- ketoonen die de geloovigen oproept naar het bede huis. We zien hoe dqoude vrouw Hellenius niet meer in staat is om ter kerke te gaan en daardoor van het Goddelijke woord blijft verstoken. Maar dank zij de N.C.R.V. krijgt ze 'n radiotoestel en zien we ten slotte hoe ze vóór haar luidspreker de kerkelijke liederen meezingt en luistert naar het gesproken woord. Een andere passage in deze film brengt ons in het gezin van een dokter dat van groot tot klein luis tert naar den zender Huizen. Boer Harscamp zien we voorts van afkeerigc, vurig N.C.R.V.-man worden, die dank zij de radio met de weerverwachting re gelmatig op de hoogte wordt gesteld, waarmee hij zijn voordeel doet. Radio in de klasse; lezingen uit verre, verre lan den, muziek uit alle werelddeelen, ja wat al niet. Natuurlijk nemen we een kijkje in de studio, waar van uit groote en mooie opvoeringen worden uitge zonden. We zien de diverse besturen aan ons oog voorbij gaan. Waarlijk, deze film is hoogst interessant en werd dan ook met groote belangstelling gevolgd. Het beeld was zeer goed en de muziek en zang kwamen goed tot hun recht» Er kan op een welgeslaagden avond worden terug gezien. Rest ons nog te vermelden, dat 's middags een kin dervoorstelling werd gegeven, waarbij ook geen stoel onbezet bleef. POLITIE. Verloren: Een heerenhorloge; een doos met kousen. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Jan Roggeveen, 28 jaren, banket bakker te Schagen, en Marijtje Aaltje de Hoop, 20 jaren, zonder beroep, te Zijpe. De koopprijs van een slang. Afhankelijk van de lengte. Hoe wordt de koopprijs van slang bepaald? Zoo luid de een der vragen die gesteld werd aan een ambtenaar van den Londenschen dierentuin, uit de slangenafdee- llng. Het was er stampvol, want een groene mamba had een der assistenten gebeten, waardoor deze op den rand van het graf was gebracht, en nu moest heel Londen het lieve beestje bekijken. De ambtenaar vertelde, dat hoewel uit de beroemde slangenkooien van den Londenschen dierentuin nog nooit een slang is ontsnapt, er velen dezer reptielen sterven, omdat zij het klimaat en de gevangenschap niet kunnen verdragen. Om de collectie op peil te hou den, moeten er dus jaarlijks meer dan honderd nieuwe slangen worden aangekocht. Vergiftige slangen worden geprijsd naar de gevaarlijkheid van hun vergif; een co bra kost bijv. vier pond en een ratelslang 3 pond. Niet- vergiftige slangen worden eenvoudig gemeten en voor elke voet van hun lengte wordt 10 shilling betaald. Slechts bij de grootere en dus gevaarlijker soorten wordt deze prijs verhoogd; voor exemplaren ter lengte van 8 tot 15 voet (2.5 tot 4.5 M.) wordt een pond per voet van de lengte betaald, en als ze nog grooter zijn, stijgt de prijs in verhouding daarmee. Voor slangen van. 25 a 30 voet moet dikwijls 2 pond per voet worden betaald.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2