Hl keert heden in Den Haag terug. Aliticci Niins- „De Zeven Provinciën" De Regeering in de minderheid. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. De muiters geven zich over. Zal de Tweede Kamer ontbonden worden Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tei ;iün nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' Vrydag 10 Februari 1933. sghacer 76ste Jaargang No. 9226 [Mant. In den afgeloopen nacht om 3 uur de ontmoeting. Door vliegtuigbommen het schip in brand gestoken. Dooden en gewonden. De ontknooping van bet groote gebeuren, in Nederlandsch-Indië, die zoowel daar als bier in ons land met de grootste spanning te gemoet werd gezien, beeft In den aigeloopen nacht plaats gehad. Om ruim 3 uur vannacht (Amsterdamsche tijd) heeft het Java-eskader onder comman do van kapitein Van Daim het mattende schip „De Zeven Provinciën" ontmoet. ANETA meldt: De commandant van het eskader som meerde radlographlsch aan „De Zeven Provinciën" tot onvoorwaardelijke over gave, daaraan toevoegende dat anders geweld zon worden gebruikt, i Medegedeeld werd, dat de vlag moest worden geheven en een wit kleed op het zonnedek moest worden uitgespreid, terwijl het schip 10 minnten bedenktijd werd gegeven. „De Zeven Provinciën" antwoordde met een draadloos telegram gelijk aan dat waarvan eerder melding werd ge maakt, waaraan werd toegevoegd: „Val ons niet lasti g.". Hierop wierp een vliegmachine de eerste bom naast het mattende schip. „De Zeven Provinciën" gal zich over, nadat het te 9.18 uur door een bom uit een Dornier vliegtuig was getrolien. Brand brak uit aan „De Zeven Provin ciën", de bemanning verlaat het schip en gaat ln de booten. De brand ls blijk baar niet zeer ernstig, want „De Zeven Frovinclën" gaat door met radlogra- ieeren. Min. de Geer. Min. Verschnur. Min. de Graait, Min. Donner. Min. Reymer. Min. Beelaerts van Blokland. Min. Terpstra. 12 DOODEN EN 25 GEWONDEN. ulgens geruchten zouden er bd de over meestering van het muitende schip 12 dooden en 25 gewonden zijn te betreuren. te te krijgen. Bij het afdrukken van dit nummer kwamen geen verdere berichten binnen. Min. Deckers. H.M. de Koningin die, zooals men weet in Zwitserland vertoeft, is gistel-namid dag telegrafisch op de hoogte gebracht, van hetgeen er in de Tweede Kamer voorgevallen is. Naar de „Tel." verneemt, heeft H.M. in verband met de politieke situatie, haar verblijf in Lenzerheide beëindigd. H.M. is op de terugreis en wordt heden in Den Haag verwacht. over de situatie vergaderd, zoodat des avonds geen ministerraad meer heeft plaats gehad. De conclusie over het aftreden der regee ring voorbarig? Het Haagsche Corr. Bureau meldt: Naar ons uit inlichtingen uit de beste bron ge bleken is, zijn alle gevolgtrekkingen t.a.v. de re geering, verbonden aan het voorgevallene in de Twee de Kamervergadering van hedenmiddag voorbarig. Met name de conclusie van ontslag van het kabinet is absoluut in strijd met de waarheid. De Tweede Kamer komt voorlooplg niet bijeen. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gister van den Minister van Binnenlandsche Zaken, voor zitter van den Raad van Ministers, het verzoek ont vangen om, in verband met het beraad van het ka binet naar aanleiding van de aanneming in de ver gadering van gisteren van een motie tot schorsing der beraadslaging over de wetsontwerpen tot bezuini ging door gewijzigde indeeling van de rechtgebieden en opheffing van een aantal rechtbanken en kanton gerechten, de verdere behandeling van aangelegen heden bij welke de aanwezigheid van een of meer le den van het kabinet gevorderd wordt, voorloopig te schorsen. Tengevolge van dit verzoek gaat de openbare ver gadering van vandaag niet door, en zal tot nader be richt geen openbare vergadering worden uitgeschre ven. (Zie volgende pagina.) ontwerp tot opheffing van een aantal recht banken en kantongerechten, diende daarop mr. G. A. Boon een motie in, bij aanneming waarvan de Kamer de behandeling van de wetsontwerpen zou schorsen. Na eenige discussie, waarbij het vrij rumoerig toeging, nam de Twee de Kamer deze motie aan met 51 te gen 38 stemmen. Tegen stemden de katholieken en de anti-revolution- nairen. De voorzitter der Kamer, verdaagde daar op de vergadering. Minister Donner en de minister-president, jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, verlieten daarop de vergader zaal. Een verklaring van minister Donner. De woordelijke tekst van de verklaring door mi nister Donner afgelegd, luidt als volgt: „Niet te verwachten is, 'dat hel kabinet in het gebrek aan medewerking dat zich in de terzijdestelling van dit voorstel al dan niet bij wijze van motie zal bctoonen, zal kunnen berusten." Nog geen definitieve beslissing van de regeering of zij zal aftreden of niet Gisteravond had de regeering haar definitief standpunt ten aanzien van de des middags in de Tweed Kamer gevallen beslissing nog niet bepaald; men was het nog niet eens over de vraag, of het kabinet zijn ontslag aan de koningin zal aanbieden, dan wel de koningin zal adviseeren tot Kamerontbin ding over te gaan. Wel heeft de minister-president direct na de gevallen beslissing de koningin, die op het oogenblik met vacantie in Zwitserland is, tele grafisch van het gebeurde op de hoogte gesteld. Te voren hadden de in Den Haag aanwezige ministers Cen motie tot uitstel van de behandeling van het wets ontwerp tot inkrimping van rechtbanken en kantonge. rechten door de Kamer aan genomen. Gister is in de Tweede Kamer voortgezet de behan deling over het wetsontwerp der regeering om een aantal rechtbanken en kantongerechten op te heffen. Het was een geanimeerd en nogal rumoerig debat, dat na de gevallen beslissing niet veel waarde meer heeft. Wij zullen ons dus tot de hoofdpunten bepalen, die hieronder volgen: Nadat gister in de Tweede Kamer de mi nister van Justitie, mr. dr. J. Donner, had meegedeeld, dat de regeering niet kon be rusten in een terzijdestelling van het wets Min.-Pres. Ruys da Beerenbrouck.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1