11(11111 litlli- De muiterij op „De Zeven Provinciën" Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Gevangen genomen bemanning naar Onrust gebracht Nieuwe telegrammen. Ontzettende aardbeving in China HAAR LOKETTEN GESLOTEN DE S.D.A.P. EN DE M UIT E R IJ Ir. Albarda wil interpelleeren Nederland en de gouden standaard „Oorlog of Europa?" Overstrooming Sandy Point door vloedgolf geteisterd Dinsdag 14 Februari 1933. SUIKER 76ste Jaargang No. 9228 COURANT. iliraiit- Laiiiitlltl Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. De commissie van onderzoek heeft haar taak reeds aangevangen. De reeks van telegrammen welke ons na het ver schijnen van ons Zaterdagnummer bereikten, bevat ten nog de volgende belangrijke bijzonderheden. Kapitein Eikeboom van het commando der „Zeven Provinciën" ontheven. Het bericht is ons nummer van Zaterdag, dat de commandant der ..Zeven Provinciën", kapitein-luite nant ter zee P. Eikeboom, van het commando over dit schip ontheven is, wordt thans door Aneta be vestigd. Hij bevindt zich aan boord van de kruiser Java. in afwachting van de beslissing van de commissie van onderzoek. „De Zeven Provinciën" niet ernstig be schadigd. Batavia. „De Zeven Provinciën" blijkt niet ern stig te zijn beschadigd. Het schip stoomt op eigen kracht op naar de rede van Tandjong-Priok. Het uur van aankomst aldaar is nog niet bekend. Sommaties van de D.11. Het Departement der Marine deelt mede, dat het vlie^fOig D—11. geheel overeenkomstig de schrifte lijke orders welke aan dit vliegtuig waren verstrekt, de muitende bemanning aan boord van de „De Zeven Provinciën tot zosmaal toe heeft gesommeerd, nl. driemaal radiografisch op de 600 meter-golf en drie maal op de 475 meter-golf. Wie heesch de witte vlag? De door de bom gewonde Europeesche marinier Bom verklaart, dat hij degene is geweest, die op „De Zeven Provinciën" de witte vlag heeft geheschen. De overbrenging der gevangen genomen bemanning. BATAVIA (Aneta), 13 Febr. Zondag werden in den loop van den dag 100 ongeboeide en 50 eboeide Inlanders, benevens 28 geboeide en 4 ongeboeide Ne derlanders in sloepen op het eiland Onrust afgezet De meesten hunner waren weinig onder den indruk. De Europeesche gevangenen namen een houding van onverschilligheid aan. Alvorens in de door soldaten bewaakte barakken te worden opgesloten werd ieder gevangene in 't Hollandsch of Maleisch er van ver wittigd, dat elke verstoring van rust, elke poging tot ontsnapping daadwerkelijk op de plaats zal worden voorkomen. Elk contact van buitenaf is voor ieder een, behalve voor de commissié van onderzoek, ver boden. Het eskader ligt nog steeds bij 't eiland On rust. Nog meer dienstweigeraars. Soerabaja (Aneta), 13 Febr. Zaterdag zijn weder om 7 inlandsche dienstweigeraars in de Marineka zerne in Oedjoeng gearresteerd. Te Malang. Soerabaja (Aneta), 13 Febr. In de gevangenis te Malang bevinden zich momenteel 68 Europeesche korporaals en matrozen, terwijl drie man cellulair zijn gezet. De wacht is versterkt; telkens zijn 25 man op schildwacht. De ligplaats der „Zeven Provinciën". Batavia, (Aneta), 13 Febr. Volgens mededeeling van het Departement van marine blijft de „Zeven Provinciën" voorloopig bij Onrust, terwijl het eska der voorloopig blijft, oefenen in het Westelijk deel van de Java Zee. De bemanningen blijven geheel ge consigneerd aan boord. Deze consignatie geldt ook voor de schepen en de marine-inrichtingen in Soe rabaja. De taak der commissie van onderzoek. Batavia (Aneta), 13 Febr. De commissie van on derzoek zal zoo spoedig mogelijk op Onrust haar taak aanvangen. De geheele opzet daarvan wordt heden geregeld. Beoogd wordt, daarbij verschillende poli tieke waarnemers in te schakelen. Begrafenis der gesneavelden. De begrafenis der inlandsche gesneuvelden vond plaats op het Kerkhofeiland voor Tandjong Priok, terwijl de Europeesche gesneuvelden op het eiland Purmerend werden begraven. Indien blijkt, dat onder de gesneuvelden zich loyale elementen bevonden, zal alsnog voor beide groepen nader worden uitgemaakt, op welke wijze zij aan hun laatste rustplaats worden toevertrouwd. De familieleden in kennis gesteld. In den loop van Vrijdag j.1. ontvingen de familieleden van de door den bom gedooden de treurige mare. Ten huize van de familie Bakker te Den Helder geschiedde deze me dedeeling des middags door den vlootpredi- ker, wiens verschijrfen ten huize dezer fami lie reeds onmiddellijk het ergste deed vree zen en wien onmiddellijk door de moeder de vraag werd gesteld, „gedood of gewond" We weten maar al te goed hoe het antwoord van den vlootprediker op deze vraag moest luiden. De vakbeweging onder militairen in Ne- derlandsch-Indië. Aneta meldt uit Batavia: De divisie-commandant generaal-majoor Hoekse- raa de Groot heeft een order uitgevaardigd, ten aan zien van de vakbeweging onder de militairen. De hoofdinhoud hiervan luidt als volgt: „Ook in vergaderingen blijft de militaire rang vol komen gehandhaafd, blijft de hoogste in rang derhal ve verantwoordelijk voor elke gebeurtenis welke zich tijdens een vergadering voordoet." Deze order geldt voor alle militaire belangenver- ecnigingen. De organisatie op Onrust. Omtrent de organisatie op Onrust meldt Aneta, in aansluiting op het bericht, hierboven, nader dat de groepscommandant van elke barak aan den ingang van de barak het eten ontvangt; hij wordt belast met het contact met den bewakingscommandant om even- tueele mededeelingen te kunnen doen op bepaald* momenten van den dag. Iniusschen worden andere barakken gereed gemaakt voor eventueel langdurig verblijf. Als barak-commandant voor de Europee sche groep, die afzonderlijk van de inheemsche groep wordt opgesloten is voor den eersten dag aangewezen de korporaal-machinist Boschart.. Deze aanwijzing geschiedde door zijn medegevangenen. In de Europee sche barak bevinden zich Hollandsche jongens van nauwelijks 20 jaar. In de inlandsche barakken heerscht eveneens een weinig tegemoetkomende stemming jegens de militaire bewaking. Vele inheem sche gevangenen spreken vlot de Nederlandsche taal, óók wanneer zij in het Maleisch worden toegespro ken. Zij prefereeren het Nederlandsch boven het Ma leisch. Onrust, vertoont thans een beeld van militaire tucht. De gevangenen houden zich voortdurend rustig. De schade op „De Zeven Provinciën" valt De commandant der Zeemacht in Ned.-Indië, schout-bij-nacht J. F. Osten, bezocht Zondagmorgen vergezeld van den chef-materieel het eskader voor het opnemen der aan de „De Zeven Provinciën" toe gebrachte schade, en voor het houden van een confe rentie met den eskader-commandant, kapitein-ter zee Van Duim. De schade, welke de „De Zeven Provinciën" heeft geleden, valt mede. 70.000 MENSGHEN OMGEKOMEN. Naar het agentschap Indo-Pacifique uit Peking ver neemt, is thans eerst door mededeelingen van reizi gers, die uit de provincie Kansoe zyn aangekomen, bekend geworden, dat deze provincie, die in het bin nenland van hina is gelegen, op 26 Decemeber door een buitengewoon hevige aardbeving geteisterd is. Talrijke steden en dorpen zouden verwoest zijn en in het geheel moeten ongeveer 70.000 menschen, om het leven zijn gekomen. Twee steden geheel verdwenen Omtrent de aardbevingsramp in de Chineesche pro vincie Kansoe wordt nader gemeld, dat de steden Ping Fan en Vabran, elk met 1100 inwoners, geheel van den aardbodem zouden zijn verdwenen. Ook de stad Slning zou ernstig zijn beschadigd, ter wijl de militaire vestingen bij Tatoeng geheel zouden zijn vernield. De bevolking beschikt over niets meer en heeft tot nog toe geen hulp gekregen. De provincie Kansoe ligt tusschen Tibet en Mongolië. Groote bankinstelling te Parijs heeft ge rechtelijke liquidatie aangevraagd. Uit Parijs, 12 Februari (V.D.): Een groote bank instelling te Parijs, de Société Centrale de province, welke in geheel Frankrijk filialen heeft, heeft zich Zaterdag genoodzaakt gezien haar loketten te slui ten. In een mededeeling der directie wordt o.m. ver klaard, dat de directie der bank zich gedwongen heeft gezien de gerechtelijke liquidatie der bank te verzoeken, ten einde de belangen der clienten niet te schaden. Zij hoopt haar verplichtingen tegenover de cliënten ten volle te kunnen nakomen. Verklaring van het partijbestuur der S.D.- A.P. Een motie voor vrijmaking van het Indonesische volk. Zaterdag 11 Februari is. naar Het Volk meldt, een spoedvergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. ge houden. Aan leiding tot de bijeenkomst waren, zoo wordt in dat bericht medegedeeld: de belangrijke politieke gebeurtenissen van deze week: de parlementaire situ atie. ontstaan door het aannemen van de motie-Boon in de Tweede Kamer en de ontzettende ontknooping van de gebeurtenissen met De Zeven Provinciën. Het partijbestuur formuleerde zijn standpunt in de volgende motie: ..De openbare vergadering, belegd door de S.D.A.P. op Zondag 12 Februari 1933. naar aanleiding van het voorval met het oorlogsschip De Zeven Provinciën: spreekt haar diepe verontwaardiging uit over de wree- de wüze. waarop de regeering het oorlogsschip onder het marinebeval heeft teruggebracht; stelt vast, dat de muiterij van de bemanning het ge volg is geweest van de politiek, door de Nederlandsche regeering in Indië tegenover de bevolking in het alge meen en tegenover de marine-schepelingen in het bij zonder. gevoerd en van de verregaande zorgeloosheid van de bevelvoerende officieren; Stelt voorts vast, dat de muitende bemanning her haaldelijk heeft verklaard, slechts een demonstratie te bedoelen en niet tot geweld te willen overgaan; dat zij ook geen geweld heeft gepleegd en dat dus aan de muiterij op andere wijze dan door het gebrui ken van het vreeselijkst oorlogswapen en ten koste van een aantal menschenlevens een einde had moeten worden gemaakt; waarschuwt tegen het opzweepen van de nationalis tische hartstochten, die in Nederland en onder de Ne derlanders in Indië zijn losgebarsten, en die slechts verhooging van de spanningen kunnen te weeg bren gen en andere ernstige gebeurtenissen kunnen te voor schijn roepen; protesteert tegen de houding der regeering, die we gens een aangelegenheid van zeer ondergeschikt belang een conflict met de Tweede Kamer heeft geforceerd en zich daardoor in ernstige dagen aan de verantwoording tegenover de vertegenwoordiging des volks poogt te onttrekken; roept de arbeidersklasse van Nederland op. om, ook in geval een Kamerontbinding mocht volgen, met al haar kracht onder de leiding der sociaal-democratie den strijd te voeren voor de vrijmaking van het Indo nesische volk en tegen het militairisme." Büeenroeplng van de Tweede Kamer ge vraagd. Ir. J. W. Albarda. voorzitter voor de S. D. Tweede Kamerfractie heeft, in een expresse-brief, den voorzit ter van de Tweede Kamer verzocht dit college in ver gadering bijeen te roepen, teneinde hem den heer Albarda in de gelegenheid te stellen een interpella tie aan te vragen over het gebeurde met de „Zeven Provinciën." Het Volk meldt nog omtrent de interpellatie-aanvrage van den heer Albarda, dat de aanvrager meent te moe ten aannemen, dat het Kabinet, ondanks de politieke crisis, niet zal weigeren voor een interpellatie in de Ka mer te verschijnen en gestelde vragen, naar aanleiding van het gebeurde met De Zeven Provinciën, te beant woorden. indien de Kamer den wensch daartoe uit spreekt De heer Albarda heeft tevens aan den president der Tweede Kamer het wetsvoorstel van mr. v. d. Bergh (de z.g. uitwinningswet) aan de orde te stellen, bij de behandeling van welk voorstel de aanwezigheid van een of meer ministers niet noodig is. De sociaal-democrati sche Kamerfractie acht de behandeling van dat voorstel waardoor o.a. hypotheek-plichtige boeren tegen executie kunnen worden beschermd, spoedeischend. Heden geen Kamerzitting Het „Hsbl." verneemt van bevoegde zijde, dat het niet in het voornemen schijnt te liggen tegen heden een ver gadering der Tweede Kamer bijeen te roepen. De heer Albarda heeft alleen, naar wij hooren. het verzoek tot met spoed bijeenroepen der Tweede Kamer aan den voorzitter dier Kamer gezonden. Aan dit verzoek van een enkel lid der Kamer behoeft de voorzitter ech ter niet te voldoen. Hierin kan de oorzaak schuilen dat de voorzitter de Tweede Kamer niet tegen heden bijeen heeft geroepen. Nu vernemen wü echter verder dat de soc.-dem. Twee de Kamerfractie hedenmiddag om half drie in het Ka mergebouw in spoedvergadering bijeen is geroepen. Het ligt voor de hand dat uit die fractievergadering een verzoek tot spoedige bijeenroeping der Kamer, door de vereischte tien of meer leden geteekend, zal worden verzonden. Felle brand te Arnhem. Veilingsgebouw te Arnhem in vlammen opgegaan. Eenige honderdduizenden eieren verloren gegaan. Een ernstige brand heeft Zaterdag in Arnhem gewoed. Het gebouw van de Geldersche eierveihng aan den Westervoortschen dijk is geheel door brand vernield Omstreeks zes uur werd de brand ontdekt, aanstonds werd door omwonenden de brandweer ge waarschuwd, die spoedig ter plaatse was en met zeer veel stralen het water aantastte. Zij kon echter niet verhinderen, dat het gebouw, dat geheel van hout was, binnen enkele uren tijds tot aan den grond afbrandde. Eenige honderdduizenden eieren gingen verloren. Het gebouw was verzekerd en hoorde aan de gemeente Arnhem, die het verhuurd had aan de Geld. Overijselsche Mij. van Landbouw en aan de A.B.T.B. De regeering acht het behoud van den gouden standaard een der voorwaarden tot herstel. De regeering deelt in de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Ka mer over de rijksbegrooting mede, dat zij met groote kracht meent te moeten vasthouden aan den gouden standaard, zij acht dit een der voor waarden, waaronder op den duur een gezonde wederopbouw van het economisch leven moge lijk is. Een volksstemming op 29 Juli 1934. De Pan-Europa-beweging van graaf R. N. Coudenho- veKalergi organiseert een Europeesch plebisciet over de vraag „Oorlog of Euro pa?" welk plebisciet zal gehouden worden op Zon dag 29 Juli 1934. Europa staat thans voor da keus zoo wordt n: een beschouwing hierover van den stich ter der beweging gezegd door een voortzetting van zijn tot dusver ge volgde politiek den twee den wereldoorlog voor te bereiden of door een Europeesch bondsstelsel dit gevaar voor goed te bannen. De vraag: „Oor log of Europa?" grijpt te diep in het particuliere leven van iederen Euro peaan, van Iedere Euro- peesche, in. dan dat hun Cnudenhove-Kalersi. de mogelijkheid mag worden onthouden, haar persoon* lijk te beantwoorden. Dit antwoord moet het Europeesche plebisciet ge ven, dat, zonder verband met andere kwesties van,1 binnen- en buitenlandschen politieken aard, den Euro- peeschen naties de mogelijkheid biedt vóór of tegen Europa, vóór of tegen den oorlog te kiezen. Het plebisciet geschiedt op Zondag 29 Juli 1934 omdat op dezen twintigsten verjaardag van het uit breken van den oorlog ook de van iedere fantasie ont bloot© Europeaan zich moet herinneren waarheen da Europeesche desorganisatie heeft geleid en opnieuw; dreigt te leiden. De technische verwezenlijking van het plebisciet zal zich aanpassen aan de verschillende wetgevingen der Europeesche staten. In staten, in welker grondwet volksraadplegingen] zijin opgenomen, zal het plebisciet dezen grondwettelij- ken vorm aannemen. In andere staten zullen Europeesch gezinde parle mentsleden, partijen of regeeringen beproeven óf het houden dezer buitgewone volksraadpdeging door een) speciale wet mogelijk te maken óf op den dag van Let plebisciet algemeene verkiezingen onder het Euro peesch parool te verwezenlijken. Waar de officieele verwezenlijking van het plebisciet onmogelijk is, moet het particulier georganiseerd wor den in den vorm van massa-petities aan de regeering, van resoluties en manifestaties. U IT ONZE OOST. Vijf personen omgekomen. Brug en hui zen weggeslagen. Cheribon, 13 Febr. (Aneta). Gisteren te vijf uur n.m. is de kali Tji Awi buiten haar oevers getreden nabij de dessa Tjigasom in het Madjalengkasche. Volgens ooggetuigen was de stand van het water tot boven de brugleuningen. Een brug over Tji Keroe is weggeslagen, terwijl eveneens eenige huizen zijn weggeslagen, waarbij volgens voorloopige gegevens vijf personen zijn om gekomen. Batavia, 13 Febr. (Aneta). De commandant van de marechaussee-compagnie te Madjalengka meldt aan de militaire autoriteiten te Batavia, dat hij mi litairen bijstand verleend bij het opsporen van doo- den en gewonden en het tegengaan van diefstallen in de nabijheid van Cheribon, waar een groote over strooming heeft plaatsgevonden. Een deal van het eiland weggeslagen. Gevaar voor de bewoners. Uit Sint John wordt aan V. D. gemeld: De vloedgolf, die, zooals gemeld, het eiland Sandy Point bij St. Johns de kust van New Foundland heeft geteisterd, heeft een groot gedeelte van het eiland weggeslagen. De verbinding met het hoofdeiland is verbroken. Het dorp op het eiland staat thans bijna geheel onder water en de bewoners verkeeren nog steeds in groot gevaar.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1