Vrachtauto te Guteleis gestolen. Ge Muiterij op de Zeven Jkovinciën. Laatste Nieuws. Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier Alle rapporten wijzen op toegenomen ont reddering In handel en Industrie. Minder aanvoer aan de Alkmaarsche kaasmarkt. Droevig beeld over de vellingen. De K v. K voor Hollands Noorderkwartier wijst In haar pas verschenen jaarverslag over 1932 erop. dat vrijwel alle rapporten wijzen op een toegenomen ontred dering in handel en industrie en symptomen van een opleving nog niet vallen te constateeren. Alleen de sel- zoenbedrijven schijnen den druk der tijden minder t«j hebben gevoeld. De ontvangsten en uitgaven der Ka mer sloten met 1 25.78L Op de Alkmaarsche kaasmarkt werden aangevoerd 6.755.008 kilo kaas, d.i. 545.413 kilo's minder dan ln 1931. De betaalde prijzen liepen nogal uiteen: kleine fabrieks kaai f 19 tot f 32. kl. boerenkaas f 17.51 tot f 31. fa- briekscommissie f 16 tot f 29. bcerencommissie f 19 tct f 33. alles met rijksmerk. In de laatste veertig jaren waren de kaasprijzen "iet zoo laag. De uitvoer liep in het afgeloopen jaar terug van 86.391 ton kaas tot 77.133 ter waarde van f 35.928.000. d.i. f 16.111.000 minder dan in het voorgaande jaar. Duitschland en België alleen importeerden van de genoemde hoeveelheid samen 63 pCL Het blijkt meer en meer dat Spanje als afzetgebied voor de Nedarlandsche kaas geleidelijk verloren gaat. De verslagen van de veilingen in dit district toonen al een even droevig beeld. De aanvoeren van groenten waren hoog genoeg, in vele gevallen overtroffen ze die van het jaar 1931. maar de prijzen waren veel lager, zoo dat de totaal-opbrengsten met duizenden guldens ach teruit liepen: Alkmaar ln 1931 f 328.649 en in 1932 f 268.290; Broek op Langendijk resp. f 2.064.456 en f 1.299.735; Castricum f 96.018 en f 83.618; Castricum „Exportveiling" f 17.250 en f 16.566; Heilo f 95.753 en f 111.140; Den Helder f 172.896 en f 152.172; Noord- scharwoude f 2J273.747 en f 1.117.453. Warmenhulzen f 605.788 en f 355.593, Winkel f 20.188 en f 15.543. Alleen nlt Duitschland werd in 1932 voor bijna 3 Millioen gulden aan waschmiddelen geïmporteerd. Dit had 300 Hollandscbe arbeiders werk kunnen geven enHolland maakt het thans minstens zoo goed maar 25 goedkooper. Neemt toch de proef met dat uitstekend zelfwerkend waschmiddel „1. 2. 3". 17H cent per pak. Frcbeert het en oordeelt zeil. Ernstig vliegtuigongeluk 1 doode; 1 ernstig gewonde. Uit Brussel, 15 Februari: Uit de vliegkampen van Diest en Nyvel vertrokken heden (Woensdag) twee esouadrilles jachtvliegtuigen, benevens twee esqua drilles bombardementsvliegtuigen. Boven Tourinnes, St. Lambert, nabij de grens der provincies Brabant en Namen hebben de luchtstrijd krachten1 elkander ontmoet. De oefeningen zijn daar begonnen. Hot vliegtuig 24, bestuurd door kapitetin van der Linden, commandant van de jagersgroep, botste op vliegtuig 46, bestuurd door sergeant Borizewitz uit Diest. De twee snelvliegende eenpersoonstoestellen „Faircv" stortten van een hoogte van 4000 M. omlaag. Kapitein van der Linden werd blijkbaar door den schok op slag gedood; sergeant Borizewitz, hoewel zwaar gewond, kon nog met een valscherm den vas ten grond bereiken. Zijn toestand is echter levensge vaarlijk. Kapitein van der Linden, die 40 jaar oud is gewor den, heeft destijds met luitenant 1-abry een vlucht naar den Congo gemaakt. Verleden jaar heeft hij te Zurich den Alpenbek gewonnen. De mijnramp in Hindenburg Uit Hindenburg, 15 Februari: Heden om 21 uur 45 was men er nog niet in geslaagd om van de bedol ven 5 mijnwerkers iemand verder te redden. De be drijfsleiding v-an de mijn hoopt in den loop van den nacht bij de bedolvenen te kunnen komen. Men heefi echter weinig hoop meer nog iemand leven te zullen kunnen bergen. De bankkiach in Michigan. Detroit, 15 Febr. Hoewel do toestand na de bank kiach ernstig genoeg is, wordt toch officieel medege deeld, dat er geen reden bestaat voor nationale on gerustheid liet moratorium van acht dagen, dat werd afgekondigd, en waardoor 550 financieele in stellingen werden getrofien met een betrokken ka pitaal van 1.750.010.000 dollars, stichtte enorme ver warring, doch de atmosfeei werd heden een weinig helderder, doordat de gouverneur van den.staat be kend maakte, dat er een mogelijkheid bestaat, dat het moratorium bekort zal worden, terwijl er eveneens kans op is, dat de banken morgen 5 van de depo sito s zullen uitbetalen. De aankomst van 4U.000.000 dollar, afkomstig uit verschillende bankreserves van buiten den staat en do verzekering, dat meer zou volgen, indien noodig, heeft er meer dan iets anders toe bijgedragen de vrees der zakenlieden te verminderen en de onrust onder het publiek te kalmeeren. Ondanks de geruststellen de verklaringen echter van den mayor van Detroit, trekken tal van Amerikaansche ingezetenen naar Ca- nafta, teneinde aldaar nieuwe rekeningen op Cana- c -'-.o banken te openen. De strijd cm Leticia. Verbitterde gevechten Londen, 15 Febr. De opperbevelhebber van de Columbiaansche strijdkrachten, generaal Cobo heelt heden, naar in Bogota officieel wordt medegedeeld, een ultimatum gesteld aan de Peruaansche troepen in Tarapaca. Met een Columbiaansch troepentransportschip zijn onder dekking van artillerievuur 800 man in de na bijheid van Tarapaca aan land gezet, waar zij in ver bitterd gevecht gewikkeld raakten met Peruaansche strijdkrachten, waarbij aan beide zijden ernstige ver liezen werden geleden. Ontploffing eischt 7 dooden. Triest, 15 Febr. In een olieraffinaderij te dezer stede is tijdens het opstellen van een Dieselmotor het --•turstofreservoir uit elkaar gesprongen. Twee in- g; rn 5 arbeiders werden op slag gedood; 5 an dere arbeiders werden zwaar gewond. De auto onbeheerd te Beemster ge vonden. Bestuuider(s) verdwe nen. - In Anna Panlowna twee ver moedelijke daders aangehouden. Omtrent den vrachtauto die in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit de schuur van de firma Buisman en van der Vliet te Oude- sluis is gestolen zie het nummer van gis ter kunnen we thans mededeelen, dat de vrachtauto Woensdag- (gister-) morgen om 11 uur, ledig en onbeheerd te Beemster is aangetroffen. Bestuurder of bestuurders wa ren verdwenen. De vrachtauto is door den rijksveldwachter van Purmerend in beslag genomen en naar Oudesluis gebracht. Om 12 uur is per politieradio-omroep mededee- ling gedaan van de terugvinding van den vrachtauto en opsporing van de dader(s) verzocht. In den middag ontving majoor Ho- lema te Schagen bericht uit Anna Paulowna dat daar twee personen waren aangehouden, die van dezen diefstal werden verdacht. Iemand, wiem geweten blijkbaar niet zui ver was. Iets wat met het bovenstaande verband hield, wordt nog uit Zaandam gemeld: De politie van Alkmaar gaf gisternacht kennis aan de politie alhier, dat men met een te Oudesluis bij Schagen gestolen auto vermoedelijk in de richting Amsterdam trachtte te ontkomen. De politie te Zaan dam meende bij de pont aan de Hembrug den ver dachten wagen te zien en ging er heen. Toen de chauffeur zag, dat hij wachten moest op de pont, keerde hij snel om en reed dus de agenten tegemoet. Op het stopteeken gaf hij echter vol gas en wist te ontsnappen, ondanks een paar nagezonden kogels uit de dienstrevolvers. SUCCES VAN DE POLITIE TE ANNA PAULOWNA. Uit Breezand meldt men ons: Thans zijn, dank zij de activiteit van veldwachter Hoexum alhier de daders van den auto diefstal reeds achterhaald. De heer Hoexum, die toch al voor een verzwaarde taak staat, omdat veldwachter Teutelink nog niet hersteld is van zijn val op het ijs, werd de laatste da gen buiten de gewone surveillance, enz., in beslag genomen door een zaak van vernieling van behang in de stoffeerderij van den heer M. v. S. Hij hield in verband daarmede verschillende opgeschoten jongens extra in het oog en ontmoette een paar ervan Dins dagavond in café S. Gaarne had hij hen als zij huis waarts zouden gaan, ongemerkt gevolgd, doch dat gebeurde door omstandigheden niet. Woensdagmor gen bleek hem dat de jongens in den nacht niet thuis waren geweest en toen nu des middags door de radio de vermissing van den auta bekend gemaakt werd, kreeg de heer Hoexum vermoeden, dat de da ders misschien hier gezocht moesten worden. Hij be gaf zich naar het huis van een der jongens, deze kwam juist op de fiets aan, werd eens duchtig aan den tand gevoeld en bekende tenslotte met nog drie anderen dezen dommen streek uitgehaald te hebben. Het viertal was na het verlaten van het café, op de fiets naar Oudesluis gereden, heeft onderweg nog den hoed van den heer W. van diens hoofd gerukt en weggemaakt, en nadat de jongens zich van den auto hadden meester gemaakt, werden de fietsen daarop gelegd en reed men weg. Voorbij Alkmaar raakte de benzine op en werd bijgevuld. In Zaandam werden zij opgewacht door de politie, die alom ge waarschuwd was. Aan het bevel tot stoppen gaven ze geen gevolg ook niet toen er een schot op de banden gelost was en zelfs een kogel de cabine raakte. Toen echter in Pur merend wederom de benzine op was dorsten zij blijk baar niet opnieuw bij te laden, hebben de auto aan den kant van den weg gezet en zijn op de fiets weer naar huis gekomen om hier in den val te loopen. Veldwachter Hoexem heeft het viertal na de be kentenis in handen gegeven van de politie te Oude sluis, die nog geen notie had in welke richting naar de daders gezocht moest worden en nu dus plotse ling van deze lastige taak ontheven werd. Van de 4 vermoedelijke daders hebben er twee den nacht doorgebracht in de cel te Scbagerbrug en 2 in die te Schagen. Vandaag. Donderdag, zuilen ze naar Alkmaar worden overgebracht Een diamanthandelaar uit Hatton Garden, Londen, had zich naar Manchester begeven om een juwelier aldaar steenen te toonen. Na zijn bezoek aan den juwelier be gaf hij zich naar een hotel en vervolgens naar het sta tion, waar hij ontdekte, dat hij zijn portefeuille met voor 12.000 pond aan juweelen kwijt was. Het is mogelijk, dat hij de portefeuille verloren heeft, doch zelf is hij ervan overtuigd het slachtoffer van zakkenrollers to zijn geworden. Wij diamanthandelaars, zei hij, zijn ge- teekenden en worden altijd gevolgd door lieden, die ho pen wel eens de kans te zullen krijgen om hun slag te slaan. De politie stelt een onderzoek in, maar laat toch voor alle zekerheid de straten afzoeken waardoor do hande laar zich bewogen heeft. Ongeluk op esn Engelsch station Drie wegwerkers gedood. Op het station Strathbungo bij Glasgow zijn een ploegbaas en twee wegwerkers door een losse loco motief overreden en gedood. Doordat van het an dere spoor juist een trein vertrok, die veel stoom uitliet, ontdekten de mannen de locomotief te laat. Ook konden zij niet opzij springen, daar zij dan on der den anderen trein waren gekomen. De ploegbaas had nog juist tijd een waarschuwing te schreeuwen aan vier andere arbeiders, die verderop bezig waren. Een hunner zag kans op het perron tc springen, de anderen konden den inham aan het eind van het perron bereiken. Onder de gedooden bevond zich een man van bijna 65 jaar, die zijn hecle leven bij de spoorwegen in dienst was geweest en over een paar weken gepensionneerd zou zijn. Nieuws ever de achtergebleven bemanning Eet onderzoek in vollen gang. Namen der gear resteerden. - Een moederhart spreekt. Uit Batavia wordt het volgende gemeld: De „Van Outshoorn" der Kon. Paketvaart-MiJ. heeft op het eiland Onrust ontscheept 5 officieren, 11 onder officieren, 19 marinif.rs en 65 Irlardsche opvarenden van de Zeven Provinciën, die na het vertrek der mui ters op Oleh Leh in Atjeh waren achtergebleven, en wier aanwezigheid op Onrust in verband met het on derzoek noodig werd geacht. Gedurende de reis was alle contact van de bemanning der Van Outshoorn met de bemanning van de Zeven Proviciën verboden. De eerste officier van de Van Outshoorn verklaarde dat dit contact echter wel had plaats gehad, doch hij zal hierover rapporteeren. Het departement der marine heeft aan den voorzit ter der commissie van onderteek inzake de muiterij op De Zeven Provinciën een brief overhandigd, waar in de resultaten van het voorlcopig onderzoek van de Oleh Leh-historie van dc lanszijde bezien, waren vermeld. In verband met het Inmiddels aangevangen onder zoek kan worden gemeld, dat verschillende commis sies van onderzoek gelijktijdig arbeiden. Deze commis sies zijn een vijftal, dat te Soerabaja de aldaar plaats gevonden dienstweigeringsgevallen onderzoekt, zeven commissies, die op Onrust een onderzoek terzake van de muiterij instellen, en drie commissies, die zulks doen aan boord van De Zeven Provinciën. Naar wij nader vernemen, zijn aan deze commissies verscheidene ambtenaren van. het Inlandsch B.B.-corps toegevoegd, terwijl van bestuurswege een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van aansporing tot dienstweigering en muiterij bij de marine door buitenstaanders. Een moederhart spreekt Aangezien blijkt, dat de laatste dagen op politieke ver gaderingen en in de revolutionaire pers de op De Ze ven Provinciën om het leven gekomen Nederlanders als muiters worden geprezen, verzoeken de moeder en an dere nabestaanden van den overleden marinier 2e kl. Kroeskop, dezen naam niet als propaganda voor politie ke doeleinden te misbruiken en daardoor de smart vai. de moeder te vergrooten. Er is niet bewezen, dat haar zoon heeft meegedaan aan de muiterij en z4jn opvoeding en zijn karakter doen niet vermoeden, dat hij iets met revolutionaire begrippen te maken beeft gehad. Het betreft hier een jonge man, die hoewel afgera den per se naar Indië en naar zee wilde, doch blij was, dat hij a.s. jaar weer vrij was en naar Holand zou komen. Hoe dan ook, laat men de quaestle of het wer pen der bom, met het oog op de niet-muiters, geoor loofd was, bespreken, doch van dit tragische overlijden geen misbruik maken. Raad vnn Indië bijeen. Woensdagmorgen heeft een buitengewone vergadering van den raad van Indië plaats gehad, voorgezeten door den gouverneur-generaal. Aanwezig waren de comman dant der zeemacht, de commandant van het leger, de algemeen secretaris, de directeur van justitie, de direct van binnenlandsch bestuur en de procureur-generaal. In deze vergadering werd, evenals vorige week het geval was. de algemeene situatie besproken. cocaïnesmokkelaars gearresteerd. Hü gaf zich uit voor geneesheer. Eenigen tijd geleden vertoefde ln Heerlen een Hon gaar Dargo genaamd, die zich voor geneesheer uitgaf. Toen de politie in de gatèn kreeg dat de man zich op hield met het verkoopen van cocaine vertrok hij naar Keulen, waar hij zijn Intrek nam in een eerste rangs hotel. Toen het op afrekenen aankwam nam de genees heer andermaal de beenen. In verband hiermee stelde de Duitsche politie een uitgebreid onderzoek in. In sa menwerking met de Heerlensche politie werd een inval gedaan in een woning te Aken. waarheen Dargo In- tusschen verhuisd was. Toen de politie binnenkwam, was de Hongaar juist bezig met onderhandelen over den verkoop van 500 gram cocaine. Verdacht van ver schillende misdrijven is de man ln de strafgevangenis te Aken ingesloten. SPORT. De keuze-commissie van den K.N.V.B. heeft het de finitieve B-elftal samengesteld, dat op 28 Februari a.s. op Mardi Gras te Brussel zal spelen. Het ziet er als volgt uit: Doel: Veener.daal (Naaldwijk). Achter: Haak (Stormvogels) en Pettinga (Hermes D.V.S.) Midden: Jaap Pauwe (Feijenoord), Prins (Stormvo gels) en Van Ooyen (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunes). Duijnhou- wer (Feijenoord), Breitner (ADO) en Webster (DFC). Reserves: De Korver (DFC), v. d. Hoven (Donga). Coeremans (Velox) en Blomvliet (Ajax). Sparta«nieuws. ELFTALLEN VOOR ZONDAG. Texel 1'Schagen 1: C. Prins, V. Vlottes, H. Middel beek; A. Plankman, J. Slingerland, J. Watertor; C. de Moor, W. Rus, R. Rus, G. J. Boontjes, J. Kossen. Re serve: P. Boon. Schagen 2Texel 2: D Arnoldus; P. Molenaar, K. Rempt; P. Blaauboer, S. Breebaart, J. Koomen; S. Pau- lusma, W. van Geelen, E. Rus, J. Molenaar, G. Fau- lusma Reserve: aan te schrijven. Succes 3Schagen 3: Bijpost; M. Slikker, T. Brante- naar; J. Weeland, A. Slikker, J. Broer; H. Uitterdijk. G. Lem, A. Keet, C. Kossen, P. Ruig. Reserve: J. Peetoom. Petten 2Schagen 4: L. Bakker; W. Moransart, C. Tump; A. Uitterdijk, P. Bniln. Oh. Tr.Üu/s; A. Üos- terbaan, C. Beers, D. Ruig, A. Schoorl, S, Grootes. Re serve: L. Strijder. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 767 m.M, Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 1 gr» C. is 30 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA DCBR. ROTGANS. Booqztld. E 103. Schageo. Gedipl. Opticien - Refractionist. Het ncignnderz'iek d.-en wil erntis 1 ÜT dh OMG E VIN G SINT MAAKTEN Auto-ongeluk. Vijf gewonden Woensdagavond is nabij ons dorp een auto van den hoogon dijk naar beneden gestort cn op z'n kop .erecht gekomen op het erf van den heer J. Bijpost De vijf inzittenden, de familie B. van Broek op Langendijk en mej. A. van Zuldscharwoude, zijn al en gewond, 3 door glasscherven, één heeft een sleu telbeen gebroken, één een paar ribben. Na voorloopig verbonden te zijn. zijn de gewonden illen per auto naar Alkmaar vervoerd. Onbekendheid met den plaatselijken toestand moet *rel als oorzaak van het ongeval worden aangeno men. K O F. C R A 9 JULLANADORP. Afd. Koegras van den Nod. Landarb.-bond. Woensdagavond vergaderde bovengenoemde afd. In de zaal van het café Prins Hendrik, van den heer A. Kos sen. Aanwezig waren 53 leden. Namens het bestuur opent de heer J. van de Kommer met welkom de vergadering. Het is zijn taak. heden avond om te vertellen, wat organisatie Is. Spr. ving op zijn tochten zoo het een en ander op, dat er op wees dat er nog altijd menschen zijn die wel rechten kennen, maar geen plichten. De organisatie moet steeds hoog gehouden worden, en geen persoonlijke belangen of an derzins. Voor de vaste arbeiders honen wij ook iets te mogen bereiken en dat kan als alle leden steèds achter hun bestuur staan. De notulen worden door den 2on secretaris, den heer P. Bakker gelezen" en goedgekeurd. Do resultaten van het huisbezoek en werven van nieuwe leden hebben een gunstig resultaat, reeds 22 nieuwe leden werden inge schreven. Voor dat werk had de federatie N. Holl. Noor derkwartier van 13 tot 18 Febr. den heer van de Kom mer voor deze afdeeling beschikbaar gesteld, en zal getracht worden dien tijd nog wat te verlengen, daar het werk nog niet geheel af is. De Heldersche bestuurdersbond berichtte 'de ingebruik name van haar nieuwe kantoor, waar ook het districts bureau voor Arbeidsrecht gevestigd Is te Den Helder, Spoorstraat 34 boven. Van het Hoofdbestuur Is Ingekomen de indeellng der afdeelingen ln kieskringen. Deze afd. behoort onder den kring Schagen no. 49. Hierin zijn 16 afd. onderge bracht, welke 11 afgevaardigden naar het congres van den bond mogen zenden. Deze afd. zal daar zeker bij hooren en wordt besloten een afgevaardigde met plaats vervanger te kiezen. Hiervoor worden gekozen de hee- ren K. Wijnsma en A. Kranenburg, die dat beiden aan- nemea De voorstellen voor het congres zullen middels den kieskring zoo spoedig mogelijk ingediend worden. In bespreking komt de propaganda-feestavond op Za terdag a.s. Medewerking zal worden verleend door de toonee]vereen. Kunstmin alhier. Ieder lid moet zorgen dat hij een ander meeneemt, zoodat deze avond moet slagen. De kaarten zullen door de leden rondbezorgd worden. Bij de rondvraag komen tal van zaken den inwendl- gen dienst betreffende, aan de orde en worden deze al len naar genoegen beantwoord. Nadat nog is vastgesteld dat de voorzitter en de pen ningmeester de jaarvergadering van den Chr. Landar- beldersbond ter plaatse zullen bijwonen, en de heer van de Kommer nog een opwekkend woord heeft gesproken, wordt deze bijeenkomst gesloten. LANGEND IJ K BROEK OP LANGENDIJK. Naar men ons nader mededeelde, heeft de extra- crisiscollecte ten behoeve van het Plaatselijk Crisis- Comité, met inbegrip der nagekomen giften, f335. bedragen. Dank werd gebracht aan de burgers, welke in deze wederom van hun offervaardigheid hebben doen blijken. Onderstaand antwoord werd door den Burge meester van Broek op Langendijk ontvangen op het telegram gericht aan H. M. de Koningin tijdens den schietwedstrijd met prijs uitreiking van de Langen- dijker Burgerwacht en Landstorm korpsen: p. Noordeindo 14 2-'33. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op U te verzoeken den zeer erkentelijken dank der Koningin te willen overbrengen aan de Burgerwacht en B.V.L.S.-afdeelingen van de Langendijk er gemeenten voor hun betuiging van aanhankelijkheid en zegen bede vervat in Uw telegram. De Luit.-Kolonel, Adjudant van Dienst: get. DE JONGK VAN KLLliMEET Aan den Heer Burgemeester van Broek op Langendijk. BARR1NC, ERH O RN Door het Hoofd van de Arbeidsinspectie ln het 6de district te Haarlem is aan de Coop. Malerij „De Ster" alhier een overwerkvergunning verleend, waarbij ls bepaald, dat een persoon boven 18 jaar, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week, in de malerij werk verricht Deze vergunning is geldig tot en met 30 April a,s. In de gehouden vergadering van het Veefonds alhier Is de omsl3g over het afgeloopen kwartaal be paald op f 0.40 per koe. Vcor 12.000 pond juweelen vermist Verloren of het slachtoffer van zakken rollers. Nederlandsch Elftal voor den wedstrijd tegen de Roode Duivels

Schager Courant | 1933 | | pagina 2