Explosie-catastrophen. Raad Harenkarspel. UlT os OMGEVING De raad dezer gemeente kwam tn openbare verga- derin gbijeen op Woensdag 15 dezer, des namiddags om 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; secretaris de heer G. H. Essing. Alle leden zijn aanwezig. Op de publieke tribune hebben een 5-tal werkloozen staanplaats gevonden. Voorzitter opent deze eerst vergadering in 1933, met de mededeeling, dat waar het nieuwe Jaar reeds ver is gevorderd, bschouwingen over 1932 haast geen zin meer hebben. Evenwel meent voorzitter niet te mogen nalaten even stil te staan bij hst vorige jaar. dat voor de gemeente zoo slecht is geweest. Land- en tuinbouw, de takken welke in hoofdzaak in deze gemeente worden uitgoefend, hebben wel bijzonder van de economische ontwrichting te lijden gehad. Armoede heeft zijn intre de gedaan in de gemeente en de plaats der welvaart met rasse schreden veroverd. Bijzondere maatregelen moesten in dit verband worden getroffen. Spreker noemt de diverse credieten. de werkloosheidsbestrij ding en de steun aan de werkloozen. Veel geldelijke offers zijn gebracht uit bittere noodzaak. Van> het ge meentebestuur is veel gevergd. In de eerste plaats van het college van B. en W., dat belast is met de dage- lijksche leiding. Voorzitter wil dan ook niet nalaten zijn hulde te brengen aan de wethouders, die met groote ijver en toewijding hun taak hebben vervuld. Niet altijd Is daar waardeering voor geoogst. Spreker vraagt van de ingezetenen meer waardeering voor het onver inoeid werken der wethouders. Dagen en nachten heb ben ze zich in 't belang der gemeentenaren opgeofferd Hun werk is met buitengewone toewijding verricht in het algemeen belang. Spreker hoopt van harte, dat dze, door hem gesproken woordeD de ingezetenen tot mildere overwging zullen stemmen. Na dit openingswoord worden door den secretaris de notulen der voorlaatste vergadering gelezen en on veranderd vastgesteld. De notulen, betrekking hebbende op de raadsvergadering, belegd in verband met het afscheid van den heer Dam, oud-gemeentesecretaris, zullen op de eerstvolgende vergadering worden gelezen. Ter tafel komen dan vervolgens de Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van het Bondsbestuur van den Alg Ned. Bouwvakarbeidersbond, dat namens de afd. Harenkarsepl van dien bond verzoekt de steun regeling voor deze bouwvakarbeiders zoodanig te wij zigen, dat een meer billijke uitkeering kan worden gedaan. Gevraagd... wordt een toeslag te willen ver- leenen op de brandstoffenuitkeerlng van f 1 per week. In verband met dit adres deelt Voorzitter mede. dat was besloten om de steunregeling der bouwvakarbei ders in overeenstemming te brengen met die der land arbeiders en dat B. en W. geen aanleiding hebber kunnen vinden om hun standpunt te wijzigen. De heer K. Doekes merkt op, dat de steunrege'Ing der landarbeiders zóó is, dat daarvan niet kan worden rond gekomen. Het is wel vreeselijk, maar waar 't een mlnlsterleele maatregel is, is aan de regeling niets te veranderen. Voorzitter zegt, redenen te hebben, dat de minister met billijker voorwaarden zal komen t.z.t. De heer Groot vraagt dan of de hier bedoelde personen in bonden zijn georganiseerd. Voorzitter antwoordt, dat er zyn, die wél, maar ook die niet tegen werkloosheid zijn verzekerd. De heer Groot is van meening, dat de georganiseer- den een streepje vóór moeten hebben bij de verlesning van steun. Deze georganiseerden betalen elke week hun bondsgelden en 't is billijk, dat hen meer steun wordt verleend als ze op steun zijn aangewezen. Wethouder S. de Vries zegt dan, dat in B. en W. over dit punt lang en ernstig is gesproken De wil om meer steun te verleenen is er wel. maar de gemeente- financiën laten verder gaan niet toe. Algemeen is men er van overtuigd, dat de steunver- leeningen, zonder uitzondering te laag zijn, maar de gemeente kan niet verder gaan. De heer A. Dekker wil hier vakkennis geen rol laten spelen, maar is voor uniforme steunverleenlng. De heer Francis is die zelfde meening toegedaan. De levenseischen zijn voor allen gelijk. Onderscheid moet niet worden gemaakt. De heer Bakker zegt de menschen van ganscher harte meer steun te gunnen maar de gemeente is abso luut niet in staat meer te doen. Daarop wordt het adres met algemeens stemmen voor kennisgeving aangenomen. Voorts kwam in een verzoek van H. Rijs. los arbei der, wonende in de gemeente, om een doktersrekening groot f 37 ruim, te betalen voor hem, waar h\J door werkloosheid daartoe niet in staat is. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Voorzitter zegt dat het eind van derge lijke aanvragen dan 'niet is te zien. Straks komen ver zoeken binnen om de rekeningen van kruidenier en bakker te betalen. De heer K. Doekes noemt dit wel 'n andr geval. Adres sant heeft er met burgemeester over gesproken, hij is werkloos, heeft al langen tijd een zieke vrouw geniet geen steun. Valt zoo iemand niet in de termen voor de armenpractijk? Voorzitter zegt zich van 't geval niets te kunnen herinneren. Er komen zooveel menschen hun nooden klagen, dat dan ook niet alle gevallen zoo maar voor den geest zijn te halen De heer Doekes wijst er op, dat bedoeld persoon bul ten elke steunregeling valt; uit armoede uit het dok tersfonds meest treden. Als de man nu straks weer eens den dokter noodig heeft, hoedan Besloten wordt om in comité over deze zaak te spre ken. Voortsls van diverse bonden, waarvan afd. te Haren- karspel zijn. een schrijven gericht tot den raad, waarin wordt gewezen op de onbillijke steunregeling der werk loozen; Voorts wordt om productief werk gevraagd en wordt verzocht om de fondsgelden uit de gemeentekas te betalen voor de werkloozen. Wat betreft de steun regeling wordt aangedrongen om uit de gemeentemid delen bij te passen wat minder wordt ontvangen uit de bondskas dan de gemeentesteunregeling toekent. Hiervan zien B. en W. de billijkheid niet in. Wat betreft verschaffing van productief werk, hier deen B. en W. alle moeite voor en kan dit gevoegelijk voor kennisgeving worden aangenomen. Om de fonds galden uit de gemeentekas te betalen, dit punt is in onderzoek. De heer Bakker is er voor om de georganiseerden meer steun te varleenen dan de ongeorganiseerden. Het zal een prikkel tot organisatie wezen en waar de eersten geregeld bondsgelden moeten betalen, zijn ze nu feitelijk door 't organlseeren benadeeld. Dit is foutief. Spr. wil hen een toeslag geven, mits er verschil is in de bonds- uitkeering en de normale steunregeling. Dus in bijzon dere gevallen. De heer A. Dekker wil de georganiseerden, hier be doeld, met een extra steunbon bevoorrechten. Waar hier bedoeld 'wordt extra steun aan bijzondere gevallen, zal 't geen groot bedrag kunnen vormen. Voorzitter zegt de billijkheid van deze redeneeringen wel in te zien en is er ook vóór om, wanneer 't verschil tussohen de uitkeering uit den bondskas en uit de ge meentekas minder is dan f 1, een gulden toeslag te ge ven. De heer K. Doekes wil echter ook niet nalaten om f 1 brandstoffen toeslag te geven aan die georganiseer den, die geen werk hebben. Het vocrstel-Doekes komt in stemming en wordt aan genomen met 83 stemmen. Tegen stemden de heeren L. Doekes. S. de Vries en C. Francis. Terugkomende op 't gedaan verzoek om productief werk te verschaffen merkt de heer Bakker op, dat aan de Banne Harenkarspel is verzocht om met een begroo ting te komen voor het werkobject aan den Slootgaards- weg, dat dan in werkverschaffing zou geschieden. Spr. kan hier nu mededeelingen over doen en zal dat in co mité naar voren brengen. Voorzitter zegt een adres te hebben ontvangen van de Banne. waarin de totaal kesten van f 6739 worden genoemd. Hierin ié vervat f 36S0 aan arbeidsloonen. Niet in het plan is opgenomen de verharding van 't wegdek, maar het betreft alleen de verbreeding. Voorts staat vermeld, dat de Banne geen vrijheid heeft kunnen vin den om tot de werken over te gaan. gezien de hooge kosten. De heer Bakker Is van meening dat dit wel veranderd zal zjjn. Verder deelt de Voorzitter mede, dat van den minis ter bericht inkwam, dat binnenkort de werkloozen der gemeente in den Wleringermeerpclder te werk kunnen worden gesteld. De steunregeling zal dan op moeten houden, behoudens in zéér bijzondere gevallen. De heer Francis is van meening dat, nu het besluit is afgekomen dat werkloozen naar de Wleringermeer kunnen, het werk aan den Slootgaardsweg tot het vol gend jaar moet worden opgeschort. Aldus kan de raad besluiten. Wat betreft de betaling der fondsgelden door de ge meente wordt besloten dat een persoonlijk onderhoud zal worden aangevraagd met de commissie der fondsen. Van de drie samenwerkende benden (welke staat niet omschreven) is een verzoek ingekomen om te komen tot vorming van een sociale raad. Hier zullen dan de bonden en belanghebbenden inlichtingen kunnen beko men over vraagstukken, verband houdende met werk verschaffing enz. Algemeen is de raad van meening dat een zoodanige Instelling overbodig is. Wie wat wenscht te weten kan zich bij den agent der arbeidsbemiddeling vervoegen, die zeker alle gewenschte inlichtingen zal verstrekken. De bekende adressen van de raden van Ambt-Harden- berg en de gemeente Oudkarspel kwamen ln en d<> raad bssloot unaniem geen adhaesie te betuigen. Van Ged. Staten kwam een goedgekeurd schrijven ln op 't besluit om de presentiegelden der raadsleden te stellen op f 2.50. Van den Commissaris der Koningin kwam bericht In. dat tot gemeente-veldwachter ls benoemd de heer T. H. Kempens. Van den R.K. Bond voor groote gezinnen, afd. Waar land kwam in een verzoek om de verlosslngskosten te willen herzien, in verband met de tijdsomstandigheden B. en W. stellen voor om deze quaestie met den ver loskundige te bespreken. Aldus wordt besloten. Van de Keuringskring Oudkarspel van de Ned. Ther- mogenische Fabrieken kwam bericht ln. dat voor het Westen des lands een destructor zal worden opgericht te Woerden, terwijl op diverse plaatsen auto-centrales o.a. te Alkmaar, zullen worden gesticht Gevraagd wordt om als lid toe te willen treden tegen een max. betaling van f 513.50 voor de 5 gemeenten, uitmakende den kring Oudkarspel. Een verbintenis voor 15 Jaar wordt aange gaan. waarin vastgelegd dat ln dit tijdsverloop de kos ten niet meer zullen bedragen dan het genoemd bedrag Waar dit voordeellger is dan de voorwaarden, gesteld door den Keuringsdienst Barsingerhorn, wordt besloten tot aansluiting. Tenslotte is Ingekomen een verzoek van A. Bel. om een strook grond ln erfpacht te mogen ontvangen. Adressant wil er een hek op plaatsen. Besloten wordt een onderzoek ter plaatse In te stellen Naspel der begrooting. Terug werd ontvangen de begrooting over het dienst jaar 1933. waarbij gevoegd een nota van opmerkingen. Door eenige wijzigingen, voornamelijk in do posten der werkverschaffing en steunverleening zal de post on- De ontzettendste ontploffingen van de laat ste 15 jaren. Gashouders, die in de lucht vlogen. - Ernstige munitie-ex plosies. Offers der chemische industrie. Geen reden voor een paniek. De vreeselijke explosie, die de stad Neunkircben heeft getroffen, vormt een zoo ernstig ongeluk, als in Duitschland sinds de catastrophe van de Baden sche Aniline cn Sodafabriek niet meer is voorgeval len. Neunkirchcn behoort tot de weinige gevallen, waarin een gasfabriek aan een ontploffing ten offer gevallen is. Weliswaar hebben tal van keeren kleine gasontploffingen plaats, waarbij soms zelfs een gansch huis geheel wordt vernield, maar de gasfa brieken zelf, die in vele steden midden in de woon wijken staan, worden steeds met zooveel veiligheids maatregelen omringd, dat elk gevaar voor de omge ving uitgesloten schijnt. Toen in 1927 in Pittsburg, het centrum van de Ame rikaansche grootindustrie, een ontzettende explosie plaats vond, waarbij een gashouder van meer dan iOO.OOO M3. inhoud in de lucht vloog en bij het uit elkaar barsten onbeschrijflijke verwoestingen onder de omliggende huizen aanrichtte, bewogen de ver moedens van de deskundigen zich slechts in twee richtingen; óf ongelooflijke lichtzinnigheid, of een aan kwaadwilligheid grenzende onachtzaamheid had de Pittshurger catastrophe veroorzaakt. Aan een tech nische fout dacht men veel minder, daar zulke fou ten als oorzaken van ontploffingen tot de grootste zeldzaamheden behooren. In Pittsburg had men bij reparatiewerkzaamheden de absoluut noodzakelijke voorzichtigheidsmaatrege len achterwege gelaten, zoodat de lucht zich met het gas kon vermengen en het zoo ontstane uiterst ex plosieve mengsel vlam kon vatten. Daar de gashou der door den geweldigen druk der onderste, geëx plodeerde gaslaag met al zijn stalen pijlers en zware ijzeren wanden ais een luchtballon in de hoogte werd geslingerd, ontbrandde het grootste deel van het gas eerst ver boven de stad en de tank, die in dit oogen- blik in de lucht vloog, werkte als een reusachtige uit elkaar spattende granaat, die een heel stadskwartier bombardeerde. Laarbij verzinken alle gasexplosies van de voorafgaande jaren, waarbij over 't algemeen slechts weinig menschen om het leven zijn gekomen. In 1925 stortte in Berlijn een huis m, doordat gas, dat uit de.ecte leidingen naar buiten gestroomd was, vanzelf ontbrandde. Ongeveer terzelfder tijd werd uit Frankrijk gemeld, dat ratten gasbuizen hadden door geknaagd en daardoor een ontploffing in een huis hadden veroorzaakt Vier dooden en dertig gewon den vielen bij een gasexplosie in Augustus 1Ü1G lo Charlottenburg. Destijds wreekte zich een arbeider op zijn hospita met wie hij ruzie had, door de gas leiding door te snijden. Toen verschillende bewo ners 's nachts met een dof hoofd ontwaakten, stak een vrouw een lamp aun om naar de oorzaak van de gaslucht een onderzoek in te stellen. Onmiddellijk ontplofte het gas- en luchtmengsel en onder de in gestorte muren werd ook de bewerker van het onge luk begraven. In Februari 1029 deed zich in Berlijn de eerste groote ontploffing van een gashouder in Duitschland voor. In het Noordelijk gedeelte der hoofdstad had de bevolking zich voor het grootste deel reeds ter ruste begeven, toen zich in de omgeving der Sellerstrasse des nachts om drie uur een catastrophe door een overal verneembaar suisen aankondigde. In het voi- voorzlen moeten worden verminderd met totaal f 1045. waardoor deze komt op f 1300. Besloten wordt om de wijzigingen zoodar.ig te doen Algemeen la de raad van meening dat de begrooting met een groot nadeelig saldo zal eindigen. Do toestand der gemeentefinanciën is inderdaad hopeloos. Vorming stembureau*. Nu de tijd der stemmingen nadert stellen B. en W. voor om voor de stembureaux de volgende personen te benoemen. Stembureau Dlrkshorn; Voorzitter (ambtshalve) bur gemeester; plaatsverv.. voorzitter C. Francis; lid L. Doe kes; plaatsverv. leden A. Doekes. G. H. Essing en J. Dam. Stembureao Waarland: Voorzitter A. Dekker: leden J. de Vries en H. Dekker; pl.v. leden C. Bakker en J. Jaspers. Stembureao Kerkebuurt: Voorzitter J. de Groot; le den G. H. Essing en A. Dulvls; pl.v. leden P. Borst en S. Burger. Voor zoover aanwezig nemen de heeren hunne benoe mingen aan. De heer K. Doekes vraagt waarom deze raadsver gadering niet eerder is uitgeschreven. Er waren reeds in Nov. verzoeken ingekomen. Voorzitter antwoordt dat B. en W. de urgentie niet inzagen om eerder bijeen te komen met den raad. Dan vraagt de heer K. Doekes nog of de toeslag op de huishuren reeds is Ingegaan. Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer H. Dekker zou gaarne In den vervolge een uitgebreide raadsagenda ontvangen. Hiervoor zal worden zorggedragen. De heer Francis wil er nogmaals bij den minister op aandringen om toe te staan, dat de huren der z.g. ge- meenteweningen mogen worden verlaagd. Als het zóó door gaat, zullen straks de meeste woningen leeg staan. Voorzitter deelt mede dat zeer spoedig zal worden geconfereerd met de besturen der woningbouwvereni gingen en dat dit punt dan ter sprake zal worden ge bracht. Niets meer aan de orde, zijnde, kan sluiting volgen. TV A R M E N H V l Z K N „Het Witte Krols". De Xóordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", afd. Warnienhuizen hield iiare jaarverga dering ten huize van den heer Slikker. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, Dr. van Hesteren, opende de vice voorzitter, de heer F. S'ot, de vergadering. Voorzitter merkte op, dat het ope nen dezer vergadering niet met die animo geschied de, zooals anders het geval is. De oorzaak is dat on ze vereeniging uit elkaar is gerukt, door het ontstaan van het Wit-Gele Kruis. Voorlaan zullen we dus mei minder leden moeten voortgaan. Aan den secretaris, den heer Rijs, werd verzocht de notu.en te willen lezen, welke onveranderd wer den goedgekeurd Uit de ingekomen stukken w£rd medegedeeld, dat de Emmabloompjes wederom voor de vereeniging beschikbaar worden gesteld en is besloten, evenals andere jaren, hiervan gebruik te maken. Medegedeeld werd, dat aan de leden 341 maal ma gazijngoederen waren afgegeven. gende oogenblik weerklonk een vreeselijke ontplof- ling, die duizenden ruilen vernielde. Daarna schoot een vlam de lucht in. een tweede, nog heviger knal, volgde en onmiddellijk daarop lichtte een reusachtige vuurkogel op. Van een gas houder van 3uü00 Md. inhoud, die, gelukkigerwijs slechts voor een vierde deel gevuld was, was iiet gas ontploft Terwijl nog van alle kanten muursteenon, cementblokken en ijzeren balken in de Sellerstrasse en omgeving neervielen, weerklonken de jammersre ten van de grootendeels slechts ternauwernood ge kleede bewoners, die in wilde paniek uit de huizen de straat in renden en vertwijfeld heen en weer lie pen. Deze explosie stond geheei op zich zelf, had geen enkel precedent en kon nergens mee vergele ken worden. De deskundigen stonden voor een raad sel. Nog op hel oogenblik weet men niet de ontbran ding van het gas- en luchtmengsel. dat ongetwijfeld aanwezig moet zijn geweesfe te verklaren. Iloe verschrikkelijk deze gebeurtenissen ook wa ren, zij zinken toch in het niet bij liet ongeluk van Neunkircben, dat op zijn beurt weer door andere ex plosies wordt overtroiien. Nog in aller henuiiering leeft de catastrophe van Uppau in september 192i. Destijds ontploften in de Badensche Aniline en Soda fabriek 200.0UO K.G. en vele nonderden arbeiders kwamen daarbij om het leven. Hel dorp Oppau werd geheel en al verwoest en in een omtrek van 81) K M. werd door den luchtdruk, welken de explosie veroor zaakt had, groote schade aangericht, ben kreet van ontzetting Ring door geheel buiopa en een streng on derzoek werd ingesteld om de oorzaken van de ca tastrophe vast te stellen en een herhaling van derge lijke ongelukken onmogelijk te maken. Sinds den oorlog was de ontploiling te üppau de vreeselijkste ramp, waarduor Duitschland is gelroilen. Maar ook de ontbranding van chemicaliën behoort gelukkig tot de zeidzaamueden. Dikwijls en bijna steeüs met meiischenoilers gepaard, komen daarente- gen de munitie-explosies voor, die met zeaere tus schenpouzen in oijua alie landen zich voordoen. In den oorlog outploite een reusachtig munitiedepot in de buurt van Leningrad. Maar dit ongeluk werd nog overtrolien door de ramp, welke in x9i7 in nalitax plaats vond. riet Fransche stoomschip „Mont Blanc dat met munitie geiaden was, kreeg een aanvaring met een ander schip en werd in tweccn gesneuen. uu middellijk daarop outploite de lading en net vuur, dat op de uoot uitbrak, sprong op ue Havenwerken van haliiax over. Daar lagen in een arsenaal gewel dige massa s granaten, die ontpiolten en een oud stadskwartier, dat uit houten huizen heslond, in brand zeilen, waardoor het geheel in asch werd ge legd. Alen heelt nooit nauwkeurig kunnen vaststel len, hoeveel menschen hij deze cataslropne om net leven zijn gekomen. Men sprak van *W)u! c-e mate rieeie scuaue bedroeg veie xniiiioenen dollars. In de chemische industrie is men zeker niet voor alie ougeiuRsmogelijkhetien beveiligd, maar de üp pauer caiastropue heeit toch er toe bijgedragen, de cnemiscne bedrijven tot het nemen van aileriei voor zorgsmaatregelen en tot verscherping der veilig- üeiusbepaiingen te dwingen. Daar in bijna elke huisuouding gas wordt gebruikt en er verder ui elke stad minsicns één gasuuuder worut gevonden, is het mogelijk, dat de NeuiiKircue ner explosie met naar ontzettenue gevolgen, een ze kere ongerustheid zal verwekken. De vraag is ge wettigd of de gasleidingen en de gasfabrieken inder daad een gevaar voor ue openbare veiiigneid uetee kenen. Als gas aangestoken worut, outpioit net over t algemeen niet, maar verbrandt sieculs. bvplosies ontstaan s.echts dan, a'.s het zuivere gas zien ver mengt met lucnf, uus wanneer z.g. knaigas ontstaat, dat tengevolge van een vunk zetr snel uan ontbran den. Uui de vermenging van gas en lucht ie verhin deren. iiee.L ue moucrue tecuniek alie denkbare ue veiligingen aangebracht. Nog is de oorzaak van de Neunkircheiur cataslropne in net donker gehuld, maar dit kan thans reeus worden gezegd, dat in ons land voorel voor eenige bijzondere ongerustheid geen olaats is. Tevens een woord van waardeering en volle t«. vredenheid aan de Anquetrice Wijkverpleegster, dit bij de door haar verpleegden zulk een sympathieker indruk achter laat. Vervolgens deelde Ds. Seulijn mede, dat hij een on derhoud heeft gehad met den R.K. Geestelijke en heeft besloten dat de magazijngocdereu, die thans nog in gebruik zijn bij do leden van het Wit Gele Kruis, deze worden ingeleverd, wanneer ze voor deze zieken niet meer noou'ig zijn. Deze goederen worden dan bij den magazijnmees ter van net Witte Kruis ingeleverJ en zijn eigendom van deze vereeniging. Dat er een inventaris van de goederen wordt op- gemaakt en een afschrift van dezen inventaris aaa net bestuur van het Witte ixruis wordt ingeleverd. De heer 'lerpsira uit Schooridam merkte op. dat de T.B.C.-bestrijding een a.deeling apart is. Hiervoor zullen wij toch een gemengd bestuur moeten vorruea en cüe dan vormt de T.B.G.-commissie. Dit werd volkomen juist geacht eu door Ds. Seulijn duidelijk toegelicht. Let salaris van de Anquetrice wordt ook gedeeltelijk door hel Rijk betaald en ook de vereeniging ontvangt voor pruphalance van liet rijk, dus heeft ook ieder ingezetene recht op goede ren, wanneer het betreft een T.B.C. geval. Ken inven tarisatie moeien we maken, zegt spr., en zal worden bepaald welke en hoeveel goederen beschikbaar wor den gesteld voor T.B.C.-paliënten en wat voor bet Witte Kruis. Jaarverslag. Het jaarverslag is vanzelfsprekend niet gunstig ie uoemën, omreden door het oprichten van het Wit-Gele Kruis hel ledenaantal van 400 ge daald is tot 200. Ken consultatiebureau voor zuigelin gen is opgericht in het gebouw van het Witte Kruis aan de stationsstraat. Naar aanleiding van het laatste, verzocht Ds. Seu lijn aan den secretaris, in de notulen te willen vast leggen dat het consultatiebureau geheel staat onder auspiciën van het Witte Kruis. Rekening Witte Kruis. Deze gaf aan, ontvangsten f713.15, uitgaven f 459.24, batig saldo f253.91. Rekening T.B.C. Ue exploitatierekening hiervan gaf aan een nadeelig saldo van f 16.70. Tot bet nazien der rekeningen werden verzocht de heeren T. Uonia en P. de Grooi Na alles nauwkeurig te hebben nagezien en onderzocht, werd bij monde van eerstgenoemde verklaard, alles in orde te heb ben bevonden en geadviseerd tot goedkeuring over te gaan. De penningmeester kreeg een woord van dank voor zijn nauwkeurig beheer. Begrooting Witte Kruis. Deze sloot in ontvangst en uitgaaf op (812.62. Begrooling T.B.C. sloot jn ont vangst en uitgaaf op 1746.05. Beide begrootingen wer den door de vergadering goedgekeurd en onderlee- kend. Hierna volgde bestuursverkiezing wegens vacature ontstaan door hel vertrek van den heer Turkstra uit Krabbendam. Met algemeen stemmen is benoemd de heer G. J. Jonker, aldaar. Rondvraag Deze besprekingen waren van huis- houdeltjken aard. Hierna sluiting. IJsclub. Dinsdagavond vergaderde de IJsclub Warnienhui zen. De voorzitter, de heer H. G. Rijs, memoreerde hetgeen in de afgcloopen winterperiode door het be stuur van de ijsclub was gedaan en sprak zijn mis noegen er over uit, dat bij het houden van wedstrij den op de medewerking vari het publiek niet geheel kan worden gerekend door zich niet op de wedstrijd- baan te begeven. Spr. rekent voortaan op de volle medewerking. Spr. brengt den dank uit aan het ge meentebestuur voor het beschikbaarstellen van buan- vegers. Het aantal leden is door do mindere contri butie aanmerkelijk gestegen en bedraagt thans 300. Hierna volgt vaststelling der rekening. Le ontvang sten van de leden bedroegen t 84 50, uitgaven totaal 150 45, saldo vorige jaren f4132, nog in kas f6IU7. Opnieuw wordt de gedachte naar voren gebracht tot het oprichten van een ijsbaan. Hiervóór wordt zeer geschikt geacht hot stuk wei- en bouwland ge legen aan den Oostwal. het z.g. „Bulleweidjc". Het bestuur wordt gemachtigd om in principe hierover met het gemeentebestuur te onderhandelen. De verkiezing van de bestuursleden zal worden uit gesteld tot de najaarsvergadering en zal in de maand November de contributie bij de leden worden opge haald. De voorzitter sluit hierna de vergadering. ANNA P A F L O W N 4 Loop der bevolking. Ingekomen: J. de Wit en cchtg. van Zijpe. Mej. AL Mekken van Zijpe. Vertrokken: G. v. d. Ploeg naar Noordwijkerhout, P. Compas naar Zwaag. Burgerlijke Stand. Geboren: Simon, zoon van S. Boerman on M. Klein. Ondertrouwd: P. J. Wilms en A. Schröder. Getrouwd: N. Blok en A. A. Groeneweg. Overleden: M. Smits—Rocleveld, oud 75 jaar. Politie. Verloren: Een petroleumkachel (van verhuiswagen gevallen). De Minister heeft bericht, dat hij de steunrege ling vanaf 27 Februari intrekt en dat allen, die voor steun in aanmerking komen, te werk gesteld moeten worden hij de werkverschaffing in den Wieringer- moerpolder. T V 1 E R I N C, R V Arbeidsbeurs Wieringen. Geplaatst van 7 Februari tot en met 14 Febr. 1933: 19 landarbeiders, 14 grondwerkers, 2 timmerlieden, 6 ijzervlechters. Staan nog ingeschreven als werkloozen: 147 grond werkers, 9 machinisten, 11 bakschippers, 18 timmer lieden, 7 stokers, 1 electricicn, 1 steenzetter, 1 kapi tein, 1 vuurwerker, 1 waker. Als werkzoekende: 1 waterbouwkundig teekenaar. Op Wieringen kunnen nog geplaatst worden: 1 kleermaker en 1 huishoudster. Buiten Wieringen kunnen nog geplaatst worden: Mannen: 1 bekw. electrisch lasscher. tevens b. m. autog. lasschen of bankwerk, voor dadelijk, loon vol gens C.A.O., voor onbepaalden tijd; 2 kappers, moeten geheel zelfstandig kunnen werken, le klas zaak, voor 1 Maart a.s., f60—f90 per maand, naar bekwaam heid; 1 dameskapper voor dadelijk, 1 10 pei weck, kost en inwoning en verval, voor vast; u. oteur voor Maatschappelijk Hulpbetoon (gemeente, f2700 f3000; halfwas lijstenverzilveraar, op de hoc.s.e van het vak, voor dadelijk, loon en reiskosten nader over een te komen: fabriel shaas M.T.S. opleiding, niet jonger dan 30 jaar en niet ouder dan 40 jaar, voor vast, bij voorkeur R.K.; dames heerenkapper, volle dig b. m. het damesvak, voor dadelijk, f25— tot f30 per maand, plus kost en inwoning: étaleur in de meubelbranche, b. m. hel vak, voor dadelijk; nacht portier voor hotel moet in le klas hotels gewerkt hebben, kennis der moderne talen, niet boven 40 jaar, voor vast, loon nader overeen te komen; le klas cou peur als bedrijfsleider van confectiebedrijf, loon onge veer f6500 per jaar. Vrouwen: dienstbode-keukenmeid, zelfstandig kun nende Koken en werken, bij voorkeur R.K., voor 1 Mei a.s. f25 per maand plus kost en inwoning; dames kapster voor dadelijk, f 10 per week plus kost, inwo ning en verval, voor vtst; bekw. keukenmeid, R.K., voor 1 Maart a.s., f300 per jaar plus kost en inwo ning, voor vast; kinderjuffrouw, 25 t 27 jaar, R.K-, voor 1 Maart a.s.; meid-huishoudster voor dad. f5.— per week, plus kost n inwoning; verpleegster voor gemeentelijk verzorgingshuis, behoeft niet gediplo meerd zijn, voo* dadelijk, f500 tot f550 per jaar, plus kost en inwoning; kokin voor pension, voor da- deliik, loon nader overeen te komen plus kost cn inwoning, jaar! etrekking; buffetjuffrouw (tevens dienstmeisje) voor drdclijk, loon ongeveer f8 per week, plus kost en inwoning, jaarbetrekking.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6