Het huis op het eiland. Een vergeten eiland. De Doornroosje-eilanden Waarnaar men luistert Een dag op de „Hagdalena-eilanden" Negen-tienden van de bevolking hebben nog nooit een trein gezien! door B. OWENS. EEN LAND ZONDER KRANT! Omgeven door alle dingen, die onze eeuw naar den achijn zoo volmaakt, maar in werkelijkheid zoo ge compliceerd maken, bestaat er een gemeenschap van 8000 blanken, waar die dingen tot nog toe geen ingang gevonden hebben, d.wz., waar zij nooit hun intocht hebben gedaan! Negen tienden van die 8000 menschen hebben nog nooit een trein gezien! Of een gebouw van meer dan twee verdiepingen hoog! Of een lift, een verkeersongeluk, een brandweer, een politiemacht ZU kennen advocaten, noch misdadigers, bioscopen, noch theaters, café's noch restaurants! Een paar zijden kousen vormen daar een curiositeit. Een krant bestaat er evenmin en slechts heel enkele families houden er •en krant op na, die zij uit het buitenland toegezonden krijgen. Daarentegen zijn er 33 scholen en een 12-tal kerken. Dit zeldzame land ligt geen twee dagen van New- York of Montreal, aan een der drukste scheepvaart lijnen ter wereld: het is de bij Canada behoorende Magdalena-ellandengroep! Amherst, Grlndstone, Alright, Coffin en Grosse zijn de grootste eilanden, die alle in de richting van de vier hemelstreken door een kleiner eiland, als schild wachten worden omgeven. Deze eilanden zijn tezamen meer dan 20.000 H.A. groot, zeer langgestrekt. zoo zelfs dat zij meer dan 110 Kilometer lang zijn. Zij zijn zoo weinig bekend, dat zelfs de meeste Canadeezen niet kunnen zeggen, waar zij liggen. DE SCHRIK VAN DE ZEELIEDEN. Van de Inwoners is het meerendeel van Franschen oorsprong, terwijl de rest uit Engelschen bestaat, waartuschen veel Ieren en Schotten. De over de eilan den verstrooide hulzen, de booten, de menschentypes berinneren veel aan het Bretagne van voor den oorlog. De Magdalena-eilanden staan onder de autortaire macht van de Canadeesche provinclee Quebec, maar de eenige verbinding met het vasteland is ©en 800- tons-stocmschip, dat tusschen deze eilanden en PIctou op Nova Scotia heen en weer vaart. De eerste Indruk van een pas-aangekomene is zeer verschillend, al naar gelang men in den zomer of in den winter komt. In den zomer werken de eilanden als een natuur-ldylle, de 180 Meter hooge rotfcen van Sentrv-Island begroeten van verre den reiziger reeds. Men kan zioh geen vreedzamer, aantrekkelijker oord indenken, Maar de zomer is er kort en gedurende de reet van het Jaar regeert de ijskoude Noordenwind. De zee kookt en schuimt tegen de rotsen, de hemel Is dreigend rwart-grijs. Zoo werden deze eilanden sedert de stranding van Jaques Cartler in 1534 een schrik voor alle zeelieden. Op Amherst. waar Cartler terecht kwam bewaart men nog herinneringen aan deze stranding. Grlndstone ligt in het midden der eilandengroep en vormt in zekeren zin de ..hoofdstad". Hier is de eenige bank gevestigd, die de eilandengroep kent, verder een postkantoor, een radiostation en een radlotelefonle- station. Verder zijn op Grlndstone ondergebracht de magazijnen en materialen der verschillende visscherij- maatschappijen, meestal Amerlkaansche, terwijl in het Noorden, in Etang du Nord het éénige... hotel! Dit hotel is verrassend goed, hoewel het niet modern Is: dit jaar b.v. Is men juist bezig een bad in te bouwen! - Óver het geheele eiland loopt en breede straatweg, de éénige wederom, die er op de Doornroosje-eilanden bestaat! Op Amherst hebben de autoriteiten zich gevestigd, terwijl ook de douanebureaux hier zijn ondergebracht. Het heeft, evenals Grlndstone. ruim 2500 inwoners. Op het Alrightrelland. dat met Grindstone door een brug is verbonden, wonen nog 1500 menschen, de rest is [verdeeld over de overige eilanden. Op Entry en Grosse ■woont het overgroote deel van de Engelsche bevol king. Daar weeft men zelf nog het eigen linnen op handweefstoelen! Op Towsend Dingwell, een klein, «enigszins achteraf-gelegen eilandje, woont een familie FEUILLETON. Naar het Engelscb van Archibald MarshalL „Maak geen geluid", fluisterde de advocaat, terwijl zij omlaag kropen. De trap draaide een weinig naar rechts en liep verder schuin naar beneden. Het ge luid van hun voetstappen werd overstemd door het ruischen van vallend water. Lager, steeds lager, ging het; het leek wel alsof er nooit een einde aan hun afdaling zou komen. Het ruischen zwol aan tot een geweldig en angstaanjagend rumoer, daar de cascade zich juist boven hun hoofden omlaag stortte naar het meer. Maar de oude metselaars hadden hun werk goed gedaan; de gang was even droog, als zij hon derd jaar geleden bij de voltooiing geweest moest zijn. Langzamerhand hield het geluid van stroomend water op. Zij waren onder het meer aangeland, maar nog steeds hadden ze het einde van de trap niet be reikt Calthorp fluisterde hen toe stil te staan. „Laat de kaarsen hier", zei hij, „wij moeten ze niet waarschu wen, dat we in aantocht zijn." Zij zetten de vier kandelaars tegen de muur en vervolgden, nog voorzichtiger dan eerst, hun weg naar beneden. Opeens bleef George stilstaan met den vinger op de lippen. Vlak vóór hem draaide de trap naar links en de gang werd breeder. Hij gluurde be hoedzaam om den hoek en deed onmiddellijk een stap terug. De andere drie drongen achter hem bij een. Een meter of vijftien beneden hen moest een niet geheel gesloten deur zijn; er was tenminste een flauwe lichtstreep zichtbaar. Enkele oogenblikken bleven zij onbeweeglijk staan zonder een woord te zeggen. Er was geen geluid van stommen in wat zonder ecnigen twijfel de myste rieuze, geheime kamer was, maar zij hoorden bewe ging; zware voetstappen op een steenen vloer. „We moeten alle vier met de grootste voorzichtig heid naar beneden sluipen", fluisterde Calthorp. „Ik zal de deur opengooien, George en Guy grijpen den van vijf hoofden en voert daar een volslagen kluize naarsleven; zij hebben zelfs geen verbinding met de overige eilanden. DE GROOTE „LAGUNE". Tusschen Amherst en Grindstone, die belde lang en smal zijn, loopt een waterarm, die de Baque Harbor genoemd wordt en die meer dan 8 Kilometer lang is. Aan het einde daarvan vertakt deze zich tenslotte en loopen twee dergelijke armen naar Wolf, Cossln en Grosse, zoodat een volkomen tegen den wind beschutte waterweg van meer dan 32 Kilometer lengte tusschen de eilanden doorloopt. Zij speelt een gelijke rol ala de groote Lagune te Venetië. De belde mondingen in open zee zijn zeer smal en liggen bij House Harbour onder een overdekte brug en bij Grand Entry, het Noord-Oos telijkste punt van de eilandengroep, waar tevens ge noeg diepte is, om toegang te verleenen tot den PM- saglersstoomer en den postboot. Over de geheele lengte van de belde hoofdeilanden strekt zich een duinenrij uit. Daar zijn ook groote vu ren aangebracht, die hun licht meer dan 50 kilometer ver over zee werpen. Over de duinruggen loopt een smalle weg, die voor den postdienst bestemd is. maar de afstanden en te overwinnen moeilijkheden te land zijn veel grooter, dan die op den waterweg. Het hoofdverkeersmiddel bestaat uit motorbarkassen, en er zijn maar weinige families, die er geen hebben. Bovendien bestaat er op de werkdagen een verbinding met alle eilanden, die door een ouden zee-veteraan, Ju- dlan Dupres, wordt onderhouden. Na het storten van het passagiersgeld, ten bedrage van één Dollar, steeg de schrijver van dit artikel aan boord, om eens naar Grand Entry en eventueel naar Bryon Island te varen. De andere passagiers waren een vrouw en haar baby. Verder was de boot rijkelijk met vrachtgoederen beladen: een kist uien, enkele rollen asfaltpapler en een stapel blik. Onderweg kwamen wij zelfs een huwelijksstoet in barkassen tegen. Do geheele lagune is buitengewoon rijk aan kreeften, maar die zijn het eigendom der regeering en mogen niet gevangen worden! Later troffen wij een barkas aan met een zieke aan boord, die voor doktersbehandeling naar Grindstone voer. Tenslotte landden wij in Grand Entry. waar zich een groep kolonisten gevestigd hebben, die zoo groot is, dat de naam „dorp" volgens onze opvattingen nog een compliment zou zijn aan de „uitgestrektheid". HET LEVEN IN DOORNROOSJES-LAND. Het leven op de eilanden verloopt rustig en regelma tig. Visschen en landbouw zijn de hoofdbezigheden en bijna iedere familie heeft wat land. om daarop het voor het gezin benoodigde te verbouwen. Er wordt slechts weinig geëxporteerd. De postboot en de telefoon zijn de eenige afwisseling, die men kent. Toen de schrijver van dit artikel vier uur na zijn komst op deze eilandengroep op Grand-Entry landde, werd hij In een winkel reeds aangesproken met de woorden: „U bent toch de man. die destijds met de „Turrett Bell" hier strandde? En U wilt nog naar Bryon Island óók?"... Men wist er reeds alles van! De hulzen zijn meestal gebouwd van het hout van ge strande schepen. De keuken Is de grootste ruimte en de haard staat precies In het midden, zoodat men er om heen kan zitten. Langs de wand staan tal van stoelen, omdat men elkaar dikwijls bezoeken brengt en men schenkt er koffie uit een soort Samovar. Voor het naar bed gaan. brengt men gewoonlijk een bezoek aan de buren en daarom moet men steeds daarop voorbereid zijn. De winkels worden grootendeels door Armeniërs en Syriërs gedreven, die vroeger als marskramers de eilan den bezochten. Gewoonlijk krijgen de vissohers een voor schot van de visscherij-maatschappijen, waarvoor zij bij deze handelaars hun inkoopen doen. Tengevolge van den noodtoestand der vissoherij staan zij meestal diep in het krijt. Slmon Derasp in Grand Entry deelde mij mede: ..Hoe meer wij visschen, hoe grooter onze schul den worden, want om te visschen hebben wij benzine noodig. benzine, netten en nog vele andere dingen, die meer kosten, dan de vangst opbrengt" Behalve de naburige eilanden is de aardrijkskundige kennis van de bewoners zeer beperkt. Maar men zal U vol trots vertellen, dat iemand van de Magdalena-eilan den in Oxford heeft gestudeerd en secretaris is gewor den bij den Volkenbond! Verder zijn er drie doktoren en een tandarts. Maar advocaten ken men er niet! Straf zaken komen er zoo zelden voor. dat de High Court van Quebec. dat naar Engelscb gebruik geregeld door de provincie reist, op de Magdalenaeilanden beslist niet langer dan één dag werk heeft. De eerste school op Entry werd door een gestranden zeeman opgericht, zijn zoon en zijn dochter geven thans nog onderwijs! Café's bestaan er eveneens niet; men blijft thuis of gaat op bezoek en maakt zich dadr hét leven vroolljk... Van de geschiedenis der eilanden is weinig bekend. éénen, die hot dichtst bij ons is; Bobby en ik den anderen. Vooruit maar." De geluiden in de kamer hadden opgehouden. Zij kropen voetje voor voetje de trap verder af; toen hiel den ze wéér halt, als om moed en kracht te verza melen voor den stormaanval. George duwde ziju schouder tegen de deur, die met luid gekraak opensprong. Toen deinsde hij met een kreet achteruit, waarvan naast hem oen echo weer klonk. Calthorp en Bobby hadden 'n paar stappen in de kamer gedaan en keken in den loop van een revolver, die recht op hem gericht was. In het mid den van het vertrek, precies tegenover hen, stond een man, die met fonkelende oogen naar hen keek. Hij zei niets, maar zijn wapen bleef op hen gericht. Toch was het niet de loop van de revolver, die hen op den drempel terughield. De muren van de kamer waren bekleed met ge polijst zwart marmer en in daaraan bevestigde zilvo- ren kaarsenhouders, die een spookachtig schijnsel in de sombere ruimte wierpen, brandden tweo kaarsen. Op den grond stonden, in eenige wanorde, verschei dene houten kistjes en vlak achter de man was een verhooging, die veel had van een praalbed. Daarop la gen naast elkaar een man en een vrouw. Zij waren geheel gekleed, maar de japon van de vrouw, of schoon van kostbare stof, was van een ouderwetsch maaksel en geel van ouderdom. Zij lagen daar, alsof zij in rustigen slaap waren; een haast ontroerend mooi paar. En geen van die vier jongelui, die niet wist dat zij in tegenwoordigheid waren van de lijken van Sir Roderick Bertram en diens lang-gelcden ge storven vrouw. Ze bewogen nie, ze gaven geen geluid, het tooneel greep hen zóó aan, dat het onuitwischbaar in hun geheugen werd gegrift Zij dromden bijeen aan den ingang, seconden Jang. Ook de man tegenover hen stond roerloos, ofschoon zijn wapen niet van hen af liet. Toen, plotseling, vóór zij zich rekenschap konden geven van wat er precies gebeurde, veranderde het aangrijpende tafereel in een schouwspel van afgrijse lijke verwarring en verschrikking. Een schril, schu rend geluid van boven, verbrak de diepe stilte. Op het gezicht van den man in de kamer kwam een uitdrukking van onuitsprekelijke ontzetting; hij liet zijn revolver zakken; onmiddellijk daarop was er een angstwekkend sissen en klateren, de lichten gingen uit en ze bevonden zich in een krankzinnige draai kolk van woest, bruisend water. Als door dezelfde aandrift tot lijfsbehoud voortgezeweept, keerden ze zich alle vier om en drongen in doodsangst de smalle trap op, terwijl het water hen met wilde kracht en donderend geweld achterna bruiste. Eenmaal werd Ohamplain, de eerste gouverneur der Fransche koloniën in Canada, gaf er een naam aan, nadat Cartier, de ont dekker van den St. Lorenzstroom, hen had ontdekt In 1903 werden de eilanden door een maatschappij overge nomen, die echter in de laatste jaren bankroet ging. De eilanden zijn dientengevolge tegenwoordig het eigen dom van een Canadeesche Bank. Hoewel op de eilanden rijke gips- en magnesiumvel- den te vinden zijn. heeft tot nog toe niemand de ex ploitatie ervan ter hand durven nemen. De bijzonder slechte verbindingen met het vasteland maken dit tot een uiterst riskante onderneming. Een kabel bestond weliswaar sedert ruim vijftig jaar, maar in 1910 werd die door de radio vervangen. En de postverbinding bleef onregelmatig, slecht en daarom ontoereikend. In den winter van 1910 liet men daarom een van een aeil voorziene ton te water, die de post bevatte en Het opschrift droeg: „Winterpostdienst Magdalena-eilanden" De ton dreef bij kaap Breton aan en vervulde haar dienst uitstekend, want in den winter werd een goede winter-postdienst ingesteld! In den winter van 1927 had men zelfs een luchtpostverbinding naar Moncton (New Brinswick). De geringe diepte van de zee rondom de eilanden ver hindert het aanleggen van grootere schepen. Men is thans echter van plan ln de buurt van Etang du Nord een 130 meter lange pier te bouwen. Het plan, dat tot nog toe weinig voortgang ondervond, wordt thans door de regeering gesteund en binnenkort zal men met de werkzaamheden beginnen. Misschien zal dan ook op de Doornroosje-eilanden de Nieuwe Tijd haar intocht doen... VRIJDAG 17 FEBRUARI. HILVERSUM (1875 M.) VARA.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.PJR.O.: 10.00 Mor genwijding; VARA.: 10.15 De Notenkrakers ol.v. Daaf Wlns; 11.10 Onze Keuken door P. J. Kers; 11.40 Voor dracht door Carel Rijken; AVRO.: 12.00 Lunchconcedt door Kamerorkest; 2.00 Causerie door C. Veening: „Marokko"; 2.30 Klelii-orkest o.l.v. Nico Treep; VA RA.: 4.00 De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot; 450 Voor de kinderen; 5.30 De Notenkrakers; 8.10 Orgel spel door Cor Steijn; 6.40 „Van leed en strijd, van hoop en geluk in Sovjet-Rusland"; 7.00 De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot; V.P.R.Ó.: 8.00 Curus: De Jeugd in het heden; 8.30 Concert; 9.00 Cursus: De functie van het beroep in volk en cultuur; 9.30 Concert; 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau; 10.05 Vaz Dlas; 10.15 De clamatie; 10.45 Gramofoonmuziek; VARA.: 11.00 Gra- rpofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (290 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schritflezing en meditatie; 8.15 Gramo foonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Concert door het Trio van der Horst; 12.00 Politieberichten; 12.15 Gra mofoonmuziek; 12.30 Bespeling van het N.C.R.V.-orgel I.15 Trio van der Horst; 2.00 Zenderverzorging; 2.30 Lezen van Chr. Lectuur; 3.00 Huishoudelijke raad; 3.S0 Conoert; 5.00 Botanisch halfuurtje door Rlnke Tolman; 5.30 Halfuurtje voor jeugdige amateur-fotografen; 8.00 Jac. Biemond Pz.: „Consumptiemelkvoorziening"; 6.30 „Het aanleggen van een rotstuintje" door A. J. Her- wig; 7.00 Literair halfuurtje; 7.30 Politieberichten; 7.45 P.T.T.rkwartiertje; 8.00 Concert door het Amsterdamsch Symphonie-Orkest o.l.v. M. de Haas; 8.30 John's Ac cordeon Duo; 8.45 Orkest; 9.00 Lezing; 9.30 Orkest; 9.45 Accordeon Duo; 10.00 Vaz Dias; 10.10 Orkest; 10.30 Gramofoonplaten. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 1.30 Concert; 5.20 Gramofoon muziek; 6.35 Idem; 8.20 Concert; 9.20 Idem; 10.80 Gra mofoonplaten. KALUNDBORG (1153 M.) II.20 Strijkorkest; 2.20 Zang; 2.40 Concert; 7.30 Orgel recital; 9.35 Mandolineconcert. RONINGSWUSTERHAUSEN (1638 M.) 3.50 Conoert; 5.20 Pianorecital; 6.55 Populair concert; 10.20 Concert. LANGENBERG (472 M) 11.25 Populair concert; 12.20 Concert; 4.20 Vespercon cert; 9.50 Populaire- en dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert door Georg Metzier; 1.05 Concert; 3.20 Schoolconcert; 4.10 Concert; 6.50 Planorecital; 8.20 Concert door het B.B.C^orkest; 10.40 Vioolrecital; 11.15 Dansmuziek. PARUS EIFFEL (1446 M.) 7.50 Concert oJ.v. Ed. Flament. PARIJS-RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.50 Concert; 7.40 Idem; 9.05 Symphonie-concert. MILAAN (331 M.) 6.20 Populaire muziek; 8.20 Concert. ROME (441 M.) 3.20 Pianorecital; 8.05 Gevarieerd programma. WEENEN (517 M.) 4.05 Gramofoonmuziek; 6.25 Populaire muziek; 7.25 Concert; 9.45 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 735 Vioolrecital; 9.00 Marek Weber en zijn orkest. Bobby door de kracht van den maalstroom neergewor pen en hij was verloren geweest, als zijn uitgestoken hand niet die van George gegrepen had, die hem overeind rukte, terwijl hij den dollen wedren voort zette. Zij kwamen aan de plek, waar zij hun kaarsen hadden achtergelaten, maar het water golfde reeds boven hun kniecn en het licht, dat hen straks hiertoe geleid had, werd onverwacht gedoofd en wéér bevon den ze zich in inktzwarte duisternis. Maar ze waren gered en bleven even rusten onder het bulderen der cascade, hijgend en geslagen door schrik, terwijl zich net onder hen thans een gladde watervlakte vormde, op gelijke hoogte met de oppervlakte van het meer buiten. „Hij ligt daar beneden", hijgde Guy. „Het kwam uit het dak. Ik zag nog juist, dat hij omvergegooid werd." „Wij kunnen hem niét redden", bracht Calthorp met moeite uit. „Laten we naar boven gaan." Zwijgend beklommen zij de smalle trap verder, druipend en uitgeput door den schrik en de worste ling, tot zij eindelijk andermaal op den steenen vloer van de kleine kapel stonden. Ze openden de buiten deur, met trillende handen schoven ze de zware, ijze ren grendels weg en kwamen weer in het licht, want de maan was door de wolken gebroken en bescheen den vredigen, effen spiegel van het meer, waaronder de dooden lagen in hun overstroomd graf drie, waar vroeger twee stil gerust hadden. Twee mannen liepen haastig het terras op, naar hen toe, toen zij uit do schaduw van het huis en de boomen te voorschijn kwamen. „Ze zijn op het eiland", schreeuwde de voorste. „Wij vonden in het zomerhuisje den ingang van den tunnel en gingen naar beneden. Het water golfde ons tegemoet en wij ontsnapten op het nippertje. Ze moe ten kans gezien hebben naar beneden te komen en de gang onder water hebben gezet." „Waar is Braithwite?", vroeg George snel. Als in antwoord op deze vraag, liep Calthorp haas tig het terras af, den weg, dien de twee mannen op gekomen waren. „De boot", schreeuwde hij. De anderen volgden hen, maar hij was hun een eind voor. De boot, waarmede de twee mannen naar het oiland waren gekomen, lag onder aan de stee non treden. Ze zagen een donkere gedaante tusschen do boomen te voorschijn glippenhij sprong in dc boot en trok een mes met het kennelijk doel het touw door te snijden. Maar Calthorp was hem te vlug af. Er volgde een korte, hevige worsteling; toen kwa men de anderen den advocaat te hulp en enkele mi nuten later stond Braithwaite, hijgend van inspan ning, geboeid op de onderste trede van het terras, ZATERDAG 18 FEBRUARI. HILVERSUM (1875 M.) VARA.: 8.00 Gramofoonmuziek; V.PH.O.: 10.00 Mor genwijding; VARA.: 10.15 Uitzending voor de arbei ders In de Continubedrijven; 12.00 De Notenkrakers o.L v. Daaf Wins; 2.00 Verzorging zender; 2.15 Gramofoon muziek; 2.50 Causerie; 3.10 Balalaika-orkest; 3.30 Ne gerliederen; 4.00 Gramofoonmuziek; 4.10 Balalaika- orkest; 4.20 Negerllederen; 4.30 Grramofoonmuziek; 4.40 Cooperatlekwartiertje; 5.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 6.00 Volksliederen dooir „de Wielewaal"; 6.30 Orgelspel door Cor Steyn; 7.00 Uitzending voor het platteland; 7.20 Vioolrecital door Carla Rosen; 7.45 Herhaling S.O^.-betrichten7.50 Vervolg Vioolrecital; 8.00 De Dorpsbarbier; 8.15 De Flierefluiters o.l.v. Hu go de Groot; 8.45 Toespraak door A. de Vries; 8.55 Varia; 9.00 Radio-paradox m.m.v. de Flierefluiters, Albert de Booij, bariton, Accordeonkwartet, enz.; 11.00 Vaz Dlas; 11.10 Gramofoonmuziek. HUIZEN (296 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Gramofoonmuziek; 4.30 Dubbelman- nenkwartet „Bel Canto" te Haatrlem; 4.50 De K.R.O.- boys; 5.15 Sportpraatje; 5.30 Dubbelmannenkwartet; 5.50 KH.O.-boys; 6.20 Journalistiek Weekoverzicht; 6.40 K.R.O.-boys; 7.10 Kath. Radiovolksuniversiteit; 7.30 Politieberichten; 7.45 Sportpraatje; 8.00 K.RO/-Orkeat ol.v. Marlnus van 't Woud; 8.45 Vaz Dlas; 8.50 Lezing; 9.15 Clnemaorgel-concert door Alphons Driessen; 9.45 Microfoonvertelsel; 10.00 Orkest; 11.00 Vaz Dlas; 11.15 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert; 5.20 Concert; 8.20 Concert 10.30 Idem. KALUNDBORG (1154 M.) 11.20 Strijkorkest; 2.50 Omroeporkest; 7.20 Oude dans muziek; 10.10 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 6.50 Volksliederen; 7.05 Vroolljk programma; 8.20 Bal in de Staats-Opera te Berlijn; 1.50 Vervolg; daarna concert. HAMBURG (372 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 5.25 Gevarieerd programma; 9.50 Dansmuziek uit Berlijn. KONÏGSWUSTERHAC3EN (1635 M.) I.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 6.55 Concert; 8.05 Oude en nieuwe dansen. LANGENBERG (452 M.) 12.20 Concert; 1.55 Gramfoonmuziek; 7.20 Dansmuziek; II.20 Dansmuziek op gramofoonplaten. DAVENTRY (1554 M.) 1.20 Concert; 3.05 Concert; 5.05 Orgelconcert door Ha- rold Ramsay; 10.55 Dansmuziek. PARIJS-RADIO (1725 BL) 12.20 Populair conoert; 4.10 Concert; 9.20 „Das Land des Lachlens", operette van Franz Léhar. MILAAN (331 M.) 4.30 Dansmuziek; 6.20 Gramofoonmuziek; 8.05 Gevari eerd programma; 9.20 Orkestmuziek. ROME (441 M.) 4.50 Orkestmuziek; 7.20 Gramofoonmuziek; 8.05 Concert, tusschen de twee detectives in. Met norschen blik keek hij naar het groepje man nen om zich heen. „Waar is Martin?" vroeg hij. „Martin is verdronken", antwoordde Calthorp somber. HOOFDSTUK XXVIL Mevrouw Herbert vertelt. Het was stil in het groote huisallen, die niet betrokken waren in de ontknooping van de tragedie, sliepen. Braithwaite werd door de detectives naar de eetzaal gebracht, waar het plotseling-onderbroken souper nog altijd op tafel stond. Daar kwamen ook de vier jonge lieden, nadat zij andere kleeren aan getrokken hadden. „Je behoeft niets te zeggen," richtte Calthorp zich tot den arrestant, „alJes wat j-j zegt, zal als bewijs legen je kunnen worden gebruikt bij het justitieel onderzoek." „Justitie? Onderzoek? Waarvoor?", vroeg do man. „Wel, voor het stelen van het lijk en de juweelen van Sir Roderick", antwoordde Calthorp. „Ik heb niets gestolen", klonk het stroef, „en Mar tin ook niet. Wat wij hadden, was ons gegeven. Sir Roderick's lichaam rust in vrede op de plaats, die hij zelf had uitgezocht en cle juweelen zijn daar ook. Niemand heeft er ook maar een stuk van weggeno men en we waren ook niet van plan dat te doen." „De juwoelen behooren aan Sir Guy Bertram", merkte Calthorp op. „Wat je van plan was ermee te doen, je hebt ze in elk geval gedurende bijna een jaar voor hem verborgen gehouden. Het zal niet veel moeite kosten je aan de justitie over te leveren, zou ik denken." „Ik kan u eigenlijk niet zoo goed alles vertellen wat ik weet", verklaarde Braithwaite na enkele oogenblikken van norsch zwijgen. „Ik heb niets ver keerds gedaan, niets anders dan wat Martin mij zei en wat Sir Riderick wenschte. En nu zij beiden dood zijn, is er geen reden om verder te zwijgen." De gewezen tuinman zag er absoluut niet uit als een misdadiger, al maakte hij een stuurschen in druk. Hij had het bericht van den verschikkelijken dood van zijn medesamenzweerder zonder veel tce- kenen van ontroering ontvangen. Calthorp sloeg hem aandachtig gade en richtte zich toen tot beide detectives: „Jullie kunt die dingen wel afnemen, en wacht dan buiten tot ik jullie weer roep." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7