(Mi... De oase van Sidi Yahia. Kantongerecht' schagen aterdag 18 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Derde b'ad. No. ©331 Een sprookje onder de palmboomen WINTERS IN HET NOORDEN EN WINTERS IN HET ZUIDEN. TEGENSTELLINGEN IN AFRIKA. (Van onzen reizenden correspondent.) Oezjda, 31 Januari. Een vreemd werelddeel is Afrika, met zonderlige verrassingen. Daar zalen we dan bij de kachel 'n de eetzaal van het gemoedelijke hotel cn warmden ons...... in Afri ka. O zeker, de temperatuur daalde bij ons nief on der het vriespunt, al kwam ze er bedenkelijk dicht bij. Mijn lezers zullen daarvoor de schouders opha len en meenen. dat zij het veel kouder hebben gehad. Naar den thermometer gerekend is dat waar. naar de werkelijkheid gereken-' is het anders. Wanneer ik mijn herinneringen naga. dan heb ik de meeste koude geleden in zuidelijke landen Zeker, ik heb ook winters medegemaakt in Rusland, in Estonia. in Finland. Hoe heerlijk was daar het koude jaarge tijde. Een wollige warmte heerscht<- er in de huizen met dikke muren en dubbele vensters In de hotels sliep men onder een enkel dun dekentje. Alle ka mers en alle gangen waren immer? flink warm ge stookt. Ging men naar buiten, dan was men er in dikke pelzen met flinke pelsmuts zoodanig naar ge kleed. dat men alleen aan zijn neus en een klein ge deelte van het gelaat de droge prikkelende koude bespeurde. Andere winters herinnerde ik me. te Avignon. in Zuid-Frankrijk, te Skoplje. het oude Ueskjtieb, op den Balkan, waar niets op de koude berekend was, deu ren en vensters der huizen niet goed sloten, voldoen de verwarming ontbrak: of in Turkije, in een hut, waar we ons dan rillend schiarden om een man gaal, een houtskoolcomfoor. zonder het ooit behage- lijk te krijgen. Ongemoedelijk, armoedig gevoelt men zich dan. Zoo is ook de winter in Marokko en daarom zaten we in de eetzaal bij de kachel en dronken zwarte kof fie met rhum. Buiten scheen dc zon. maar de wind, die van den besneeuwden Atlas kwam, bedierf alles en wekte in ons heimwee naar een winter in het noorden met goed gebouwde en goed verwarmde huizen. Op zoo'n kouden middag, dat we weder bij de ka ehel zaten, zeide ons de oud kapitein der Spahi's, die al veertig jaar in Afrika woont: ..Maar waarom gaat u niet even wat van de warmte genieten? U heeft toch uw motorrijwiel". We keken hem verbaasd aan, ongeloovig. Hij ging onverstoord verder: „In de oase van Sidi Yahia moet het nu heerlijk zijn. Er ruischt daar een beek, er groeien palmboomen en altijd vindt men er vrouwen, die in het heldere water linnen waeschen. Men kan er zelfs in een Arabisch cafétje uitstekend Arabische koffie drinken". Dit alles^klQnk ons als een sprookje in de ooren. Maar hoe ver.tyas dan wel de oase van Sidi Yahia? Niet meer dan zes kilometer. Eenmaal was deze oase voor het karavaanverkeer van de grootste betoeke- nis. Nu er een flinke, breede ai tomobielweg langs loopt, en de automobielen voor een goed deel de ezels en kameelpn hebben verdrongen, is de oase niet meer een belangrijke pleisterplaats, maar steeds nog komen er ver uit de omstreken Arabische en vooral Berbervrouwen om er de wasch te doen. Het kwam ons alles nogal onwaarschijnlijk voor, maar we besloten ons te gaan overtuigen. Het is evenwel geen genoegen door een snerpenden, ijzigen •wind per motorrijwiel te reizen We maakten den tocht met de kragen van onze jassen opgezet. De koude drong, niettegenstaande dt stralende zon, tot op ons lichaam door, tot we te Sidi Yahia aankwa men, een werkelijke oase met palmen, treurwilgen, ruischend water en daar vonden we inderdaad plot seling een ander klimaat, Afrika, zooals we ons dat voorstellen. Van de koude viei niets meer te bemer ken, warm koesterend straalde er de z »n. zoodat on ze jassen ons te veel werden en we die uitgooiden. »e gemoedelijke Arabische jager. De oase Sidi Yahia ligt aan alle zijden zoo goed èls geheel beschut. De ijzige wind van den Atlas kan er niet komen, zoodat alleen de warme, Afrikaan- eche zon, er haar invloed kan laten gelden. Dit is de verklaring van het zonderlige feit, dat men zes kilo meters van de plaats, waar wij ook overdag bij de kachel kruipen, rustig een zonnebad kan gaan nemen. De oase dankt haar naam aan een vromen Moha- medaan Sidi (mijnheer) Yahia, die hier begraven ligt. Op zijn graf, tusschen de palmen, is opgericht een kleine tempel, een soort kapelletje, een „mara- boet", waar heel vaak Muzelmannen komen en uren lang peinzen over de onbegrijpelijke grootheid van Allah en het geluk, dat de ware geloovigen, de Moha- medanen, wacht in het hiernamaals. Dicht bij dezen „maraboet' is een Arabisch cafétje, heel primitief, een krotje, waar Arabieren hurkten •n koffie en thee slurpten (de tijd der vasten is voor bij). Voor Europeesche bezoekers staan er ook een paar ruwhouten tafels en banken Ook hier, dadelijk vóór het cafétje. is een witgepleisterd graf van een vromen Mohamedaan. Niemand vindt hierin iet» In de Oase van Sidi Yahia. Een Berber vrouw met haar kind op den rug gebonden, bezig d3 groote wasch te doen. droefgeestigs of griezeligs. Eigenaardig is de. ik zou bijna zeggen, „gemoedelijke" wijze waarop de Ara bieren met bun dooden omgaan. Op schoone dagen, op zoele avonden trekken ze vaas met. hun heele fa milie naar kerkhoven, om daar op het graf van fa milieleden te mijmeren, te babbelen, tp eten en te drinken. Een gehucht ligt er ir de oas* van Sid Yahia. een gehucht van enkele armzalige strooien hutten, die alleen en uitsluitend als slaapgelegenheid dienen. Zoo lang de zon schijnt zijn immers de menschen buiten. Voor het kleine Arabische cafétje, op nog geen twee meter van het wit gepleisterde graf zetten we ons neder en dronken geurige, Arabische koffie. Koeste rend warm was het er en de stilte werd er alleen verbroken door het kabbelen van een kiare bleek, die in de oase zelf ontspringt en er den rijken plan tengroei mogelijk maakt. Een stukje paradijs scheen het ons daar tusschen fie boomen. onder de palmen. We drentelden wat rond door dp oase en plotse ting werden onze ooren getroffen door vroolijk gebab bel en lachen van vrouwenstemmen. We gingen er op af. drongen dooi struiken heen en kwamen aan een plek. waar vele Mohamedaansche vrouwen in wonderlijk kleurige kleeding, staande met blooie voeten in de hier breede en zeer ondiepe beek, bezig waren linnengoed te wasschen Een bekoorlijk too neeltje was dat. Mijn makker nam ons fotografietoe stel om een opname te doen, maar de vrouwen had den ons reeds bemerkt en vluchtten heen. Echter één harer. een jonge Berbervrouw, met een kind op den rug gebonden, was minder angstig en waschte rustig door. tegplijk. evenals haar kind. nieuwsgie rig naar ons kijkend, zoodat we tenminste deze twee op de foto kregen. Even later bemerkten we. dat een oude Arabier ons volgde en aandachtig onze bewegingen waar nam. We hegrepen eerst niet, wat die oude in het schild voerde. Toen we de rest van de sigaretten, die we rookten, wegwierpen, raapte de oude de stukjes op. doofde ze en berg ze als iets kostbaars weg. We wenkten daarop den oude en schonken hem een handvol sigaretten, die hij met vele diepe, dankbare buigingen aannam Een eveneens bejaarde Arabische iager, met het geweer dwars over den rug. had dat, door ons onbemerkt, lachend toegezien en noodigde ons daarop in gebroken Fransch uit met hem nog een kopje koffie te drinken, wat wij natuurlijk niet afsloegen. Tevreden en gelukkie schenen alle menschen in deze rustige oase van zonnestilte en zonneschijn. Toen de zon naar de kimme begon te nijgen, aan vaardden we de terugreis naar het stadje Oezjda door snerpenden kouden en feilen wind. Aan den ho rizont dreigden ijzige sneeuwtoppen. 's Avonds, in onze kamer waar het aan alle zijden tochtte, bij een flink vuur van houtblokken, vroegen we ons verwonderd af: hebben we het gedroomd? Of was ze werkelijkheid, die zonnige, warme oase van Sidi Yahia? J. K. BREDERODE. ZITTING VAN DONDERDAG 16 FEBRUARI. OUDE BEKENDEN. Op deze zonnige voorjaarsdag werd de feestelijke bijeenkomst geopend met de hernieuwde kennismaking tusschen de heeren van 't recht met den tuinbouwer v. d. S. uit Haren karspel. Yan der, S. stond de vorige maand op de rol als verdachte, ter zake dat hij ziju dochtertje een ijzen tüd van school had doen thuisblijven. Toen kwam vdn praten nog meer praten. V. d. S. be schuldigde den hoofdonderwijzer er van, dat deze zijn bloedeigen dochter had mishandeld en hiervan niet gediend zijnde, hield v. d. S. 't kind thuis. Teneinde meer getuigen te hooren. werd de zaak aan gehouden en heden speelde dan de tweede acte van dit filmpje. Als eerste getuige wordt nu gehoord de hoofdonder wijzer. die vreemd opkijkt, als de Kantonrechter hem mededeelt, wat v. d. S. hem alzoo in de schoenen schuift. Getuige, genaamd C. G. M. Immens, is zich van geen schuld bewust, hij ontkent elke strafbare handeling en vreest dat hier wordt gepoogd hem een slechte reputatie te bezorgen. Zelfs heeft hij nooit een hand tegen 't kind opgeheven, laat staan mishandeld of zoo Iets. Verdachte v. d. S.. die z'n hoed zoo ongeveer tot rijst met sambal staat te wrijven, is nog absoluut van mee ning. dat 't kind niet liegt en zal 't dan wel „hooger op" zoeken. Hiervoor zijn de heeren niet zoo bang. want boven is weinig te zoeken of te vinden. De Kantonrechter maakt verdachte er op attent, dat hij niet in de school heeft gezeten tusschen de kin deren, dus ook niet kan beweren, dat 't kind gelijk heeft. Verdachte is er zeker van dat 't kind door 't hoofd voor dief is uitgemaakt en ook van een nu overleden kind heeft meester minder mooie dingen moeten hebben gezegd. De Kantonrechter gelooft stellig, dat 't hier pure fantasie is van 't kind. De heer Immens is al 10 jaar hoofd van die onderwijsinrichting en klachten kwamen nooit in. Als tweede getuige verschijnt de heer T. Kempers, gemeente-veldwachter te Harenkarspel. Genoemde ge tuige maakte proces-verbaal op over 't schoolverzuim. Van mishandelingen heeft getuige, die zoo mogen we aannemen z'n ooren steeds goéd open heeft, nooit iets vernomen. Getuige acht het hoofd der school niet tot zulke minderwaardige handelingen in staat. Het O. M., 't woord verkrijgend, meent met stellig heid te mogen aannemen, dat alle verdachtmaking fantasie is en eischt nu ter zake overtreding der leer plichtwet 15 guldentjes dokken of 15 dagen hokken. Verdachte deelt nog mee, dat hij zoo arm is als een mier, wat beroerd is, maar voor kennisgeving wordt aangenomen. De uitspraak luidt 7 gulden boete of een week eten uit de staatsruif. De zelfde verdachte blijft nog een ronde mee rijden, nu in zijn qualiteit als vertegenwoordiger. Niet van de flrtna Vroom en Dreesman, maar als vertegenwoor diger van zijn vrouw, die door zwakte verhinderd is als verdachte aanwezig te zijn. Zijn 56-jarige echtgenoote heeft 't zelfde kind, om de zelfde redenen eenigen tijd van school thuis gehou den. We speelden dus open pandoer met de zelfde troef kaart. Eisch f 7 of 7 dagen; uitspraak 5 guldens of 5 dagen naar „je weet wel". Verdachte geeft te kennen ln hooger beroep te zul len gaan. Goede reis! WERKVERSCHAFFING IN DE ZIJPE. Vervolgens treedt voor de balie de 36-jarige eenden houder N. M., wonende te 't Zand, gem. Zijpe. Verdachte staat terecht ter zake dat hij op 18 Juli 1932 een hoeveelheid waschgoed, dat aan den open baren weg te bleeken lag, en eigendom was van me juffrouw Smit, met modder had bevuild. Onze eenden-vader huldigde de idéé zeker: „zegt het met modder" en deed dit ook met flinke klodders. De modderaar bekent het ten laste gelegde, maar er komt een praatje bij. 't Waschgoed was te bleeken gelegd op een door verdachte gepachten grasberm. Herhaalde malen was verzocht daar niet te bleeken. Zoo ook op 18 Juli. Zelfs had verdacthe mejuffrouw Smit gevraagd 't goed weg te halen, want hij wilde grond op den berm brengen, 't Waschgoed bleef, en toen heeft verdachte èn berm èn waschgoed met modder bestrooid. Als getuige is aanwezig de heer M. Smit, echtgenoot van de bleekster, een 50-jarigen melkslijter. Deze be aamt wat in 't proces-verbaal staat te lezen. Vijand schap tusschen de beide stammen bestaat er niet. Als getuige roept de kantonrechter dan nog op Ma joor Holema. die voorheen te 't Zand woonde. Getuige deelt mede. dat 't leggen van goed om te bleeken aan den openbaren weg verboden is, maar ter plaatse wordt toegestaan. Er lag méér waschgoed, maar alleen dat van mejuffrouw Smit werd bevüild. Een oude kwestie Is oorzaak van deze onverdraagzaamheid. Het O. M. weet nu genoeg en knapt M. op met f 5 boete of 5 dogen vrij van eieren rapen. De uitspraak luidt: f 2 of 2 dagen. VAN BAKKERTJE EN KRUIDENIER. De 28-jarige krentenbollenfabrikant S. C. v. E.. wo nende te Burgerbrug, gem. Zijpe. komt ons dan wat hêzig houden. Verdachte moet zich verantwoorden om- eet hij 'op 8 Nov. van hetvorige jaar op 't kruispunt Groote SlootBurgerweg geen voorrang heeft verleend aAn zekeren mijnheer Dubbeld, een kruidenier uit de Kaasstad. Verdachte reed met zijn 4-wielig motorrijtuig de auto van Dubbeld aan. Met een gezicht, zoo vriendelijk als een ijsbeer zou zetten ln de Sahara, geeft verdachte toe. wat hem op z'n versch kadetje wordt gesmeerd. De Kantonrechter vraagt of er werd gepiekerd over de politiek, of dat verdachte met zijn gedachten bij een meisje vertoefde. Verdachte, met een zucht: Ik ben getrouwd, dat mag niet meer! Hieruit is echter niets te distilleeren, want er go- beuren wel meer dingen die niet mogen. Een groote schetskaart van 't slagveld komt op de proppen, waaromheen de generale staf zich vereenigt. Uit alles blijkt dat onze bakker schuld draagt. De gedupeerde heer Dubbeld deelde nog mede, dat hij f 33.45 schade aan zijn vehikel opliep, wat betaald zal moeten worden. Het O. M. eischt, waar 't wettig en overtuigend be wijs geleverd is. een boete van f 25 of 25 dagen, vrij van dienst plus betaling der civiele vordering, groot f 33.45. De uitspraak luidt f 15 of 15 dagen plus toe wijziging civiele vordering. OOGONDERZOEK INRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN -REFRACTIOMIST LAGEZIJDE B 40 Tel.26. SCHAGEN. OOGONÓEn7,OEK GEHEEL* GRATIS. 1 NOG ZOO'N POEIER. Vervolgens wordt een soortgelijk geval ter berechting voorgelegd. Ter receptie verschijnt de 28-jarige chauf feur J. H. E., Duitscher van geboorte, thans wonende te Zijpe. Genoemd personage staat terecht ter zake dat hij op den laatsten dag van 't vorige jaar met een volgeladen vrachtauto te Schagerbrug. op de zoo be ruchte hoek bij 't Hotel Broer, de auto. bestuurd door den heer H. de Jager, vertegenwoordiger, wonende te Schagen, had geënterd. Of dit is gegaan onder den uit roep: Heil Hitier!, is ons niet bekend. Verdachte geeft 't gebeurde direct toe. Het uitzicht is er slecht. Verdachte kwam uit de richting St. Maar tensbrug en wilde recht door rijden: van Schagen kwam de heer De Jager, die naar Neerlands meest beroemde badplaats, Callantsoog, wilde tuffen. Er werd door beide chauffeurs kalm gereden, maar toch kon niet worden voorkomen, dat de autos' elkaar harpoe neerden. Als eerste getuige wordt voor de groene tafel ontbo den de heer de Jager. Deze getuige geeft een duide- lijken uitleg yan het geburde, waaruit blijkt, dat de fout lag bij verdachte. Van roekeloosheid was, aldus getuige, geen sprake. Verdachte had. hoe 't ook zii, voorrang moeten ver- leenen. Als dessert werd f 17.75 schade opgediend. Getuige D. de Leeuw, een 58-jarige pluimveehouder uit de Zijpe, heeft de aanrijding gezien. Beide ohauffeurs gaven duidelijk signaal. De heer de Jager had de voor rang. Voor deze nonchalance hoorde verdachte f 12 betalen of 12 dagen uit logeeren naar pension „Rust en werk" tegen zich eischen. De kantonrechter deed „half af" en maakte er 6 pop of 6 dagen van. De civiele vordering groot f 17.75 werd toegewezen. IK HEB M'N WAGEN VOLGELADEN... De 23 jarige chauffeur T. B. uit Bergen was op 5 Nov. op de bon gezet, omdat hij in een niet daartoe goedge keurde auto 9 personen had vervoerd van Bergen naar bij 2 pak Edelweiss-Zeep- poeder ad 14 ets. een thee doek GRATIS ontvangt of bij 3 pakken Edelweiss een prima witte handdoek of 2 flinke witte zakdoeken Als U weet, dat Edelweiss bovendien Uw waschgoed spaart, U het zwaarste werk bij de wasch verlicht en U in de schoonmaak op 100 manieren te pas komt Is het dan geen tijd om nu 2 of 3 pakken Edelweiss te koopen? Edelweiss-Zeeppoeder 14 ct. per pak. Wieringermeer. Bij overmaat van ramp reed 't heele ge valletje nog te water te Wieringerwaard. Verdachte deelde mede. de werklieden een dienst te willen bewijzen, maar zóó werd 't nog een mooie „sof', 't O. M. kan geen rekening houden met de mensch- llevendheid van chauffeurs en knapte onzen vriend op met 't betalen van f 8 boete of 8 dagen hechtenis. De kantonrechter doet 't voor minder f 3 of 3 d. EEN SLIPPERTJE GEMAAKT. Vorige verdachte werd zóó gezellig gevonden, dat met algemeene stemmen werd besloten hem nogmaals te la ten optreden. Ons aller vriend T. B. werd te Warmen- huizen uitgenoodigd door de politie om de goede con ditie van zijn motorremmen te bewijzen. Toen bleek dat deze zeer slecht functionneerden. Ook dit geeft ver dachte toe. Door den hevigen regenval was er water in de remtrommels gekomen en daardoor werkten de rem men zoo slecht. Verdachte is nu van plan om bij regen achtig weer een parapluie klein formaat boven de rem- trommel te monteeren. Rekening Houdend met de omstandigheden eischt het O.M. f 6 of 6 dagen. De kantonrechter is niet zóó royaal en brengt t op 5 pop of 5 dagen vrijstelling van slip pertjes maken. DRIE KLEINE KLEUTERTJES. Alleen is maar alleen, denkt de balie en zoo worden tegelijk binnen gelaten de drie akkerstudenten, leerlin gen der Landbouwschool te Schagen, J. B., oud 16 jaar, wonende te St. Maarten. G. S., 16 jaar. uit Burgerbrug en de 18-Jarlge H. M. M.. woonachtig te Winkel. Deze drie snaken hadden* de Landbouwstraat te Schagen als voetbalveld uitverkoren., herbaalde waarschuwing, zelfs door den burgemeester van Schagen. werden ze weer betrapt. Nu gingen ze op de bon. Alle drie goal- ketters geven het ten laste gelegde toe. (Ze waren ver moedelijk aan 't trainen voor een wedstrijd tegen Uru guay). Het O.M. van meening zijnde dat hier een eind* aan moet worden gemaakt, eischte f 5 boete of 5 dagen vacantie tegen M. en f 5 boete of 1 week tuchthuisstraf tegen B. en S. De uitspraak luidde: f 3 of 3 dagen tegen M. en f I of 1 week tuchthuis tegen B. en S. De verdachten ver klaren, dat 't niet meer zal gebeuren! We zullen zien. GEEF ME NOÖ EEN DRUPPIE. Een oude bekende en graag geziene gast verrast ons met een bezoek. De 63-jarige D. B.. wijnhandelaar uit Kolhorn wordt aangediend! Onze Dirk toont al direct zich „thuis" te voelen. Hij stapt resoluut op de groens tafel aan en daarop steunend, neemt hij ons een voor een op. Hij wilde ons juist op een neutje tracteeren, toen hem werd verteld wat ons de eer verschafte hem aanwezig te zien en 't welkom te mogen toeroepen. Op 23 December 1932 was ten huize van verdachte, aan de Keern gelegen, overtreding van de drankwet ge constateerd. 't Steekt niet op een fleschje. wat daar werd ingepikt, maar een bruiloft zal er door slagen, da's vast. Op een vraag van den kantonrechter of 't goed gaat met den wijnhandel, moet onze vriend antwoorden, dat 't teugeswoordig niet zóó best is. Maar schijnbaar weet hij er nog wel raad mee! Verdachte mag geen drank verkoopen ln hoeveelhe den, kleiner dan 10 Liter, en waar er een hoeveelheid gecapsuleerde flesschen in beslag werden genomen, kwam overtreding vast te staan. Het O. M. is niet erg vriendelijk tegen B. Je st.aat er, aldus 't O. M. voor be kend en staat voortdurend onder verdenking. Natuurlijk weet verdachte van den prins geen kwaad. Hij verkoopt niets, maar levert af voor een firma in Schagen. Het O. M. is niet van gisteren en vindt 't wel heel best. wat verdachte smoest. Geëischt wordt f 40 boete of 40 dagen in de nor. met verbeurdverklaring van de ln beslaggenomen flesschen. De kantonrechter sluit zich hierbij volkomen aan. Dirk wil nog wel even weten wat wèl en wat niet mag, maar daarvoor wordt hij naar de drankinspectie verwezen. KINDEREXPLOITATIE. Een plaatsje wordt dan ingeruimd voor de 45-jarig» A. B.. huisvrouw van C. L., wonende te 't Zand, Zijpe. Deze moeder heeft haar kind diverse dagen van school gehouden, om naar ze beweert, deze huishoudelijke be zigheden te laten verrichten. Uit 't proces-verbaal komt vast te staan, dat haar man f 70 per week verdient, dus als 't moet, kan er nog wel een hulp af. Het O.M. is over deze kinderexploitatie lang niet t» spreken, en eischt f 25 boete of 25 dagen hechtenis. De uitspraak luidt f 16 boete of 16 dagen. Om 't af te Ieeren! EEN ONAANGENAME ONTMOETING Tot afscheid wordt een verstekzaakje aangediend en wel met als verdachte de 36-jarige vrachtrijder H. K. uit Haringhuizen. K. staat terecht terzake dat hij op 2 Dec. j.1. met zijn auto. komende van Sint Maartens brug, geen voorrang heeft verleend aan den vrachtrij der Molenaar van St. Maartensvlotbrug. Dit gaf een botsing tot gevolg. Eer en ander vond plaats op de meer geroemde hoek tc Schagerbrug bij het hotel Broer. De kantonrechter geeft direct toe dat 't hier een lamme hoek is, zonder eenig uitzicht. Maar de overtreding staat vast. Er openen zich geen nieuwe gezichtspunten en zoo vraagt het O. M. bekrachtiging van het vonnis. De kantonrechter uitspraak doende, veroordeelt ver dachte tot een boetebetaling van f 7 of anders 7 dagen naar „De houten lepel", plus betaling der civiele vorde ring ad X 47.40.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9