Uitlui Bitlis- COURANT. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. AMERIKA NAT! Gevechten in de wildernis POLITIEKE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND In de leidsels verward Wat is dat voor een ballon Benzine-soldeerbout ontploft Hooger prijs voor de tarwe Dinsdag 21 Februari 1933. SCHAGGR 76ste Jaargang No. 9232 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- 'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- 'tentiën nog zooveel mogelijk in het eeratuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. De politieke toe stand in ons land Interpellatie-Knottenbelt en het ant woord van minister Ruys de Beeren- bronck. Gister is de Tweede Kamer bijeengekomen ter be handeling van de interpellatie-Knottenbelt (lib.'i in zake de ontbinding der Kamer. Volgens den heer Knottenbelt en velen zijner geest verwanten, is het argument van de regeering: „Om tot een vervroegde parlementaire regeering te kun nen komen", hoogst verrassend. Volgens den heer Knottenbelt is het stellen van de Kabinetskwestie alleen dan geoorloofd, indien het een aangelegenheid betreft van zoodanig belang, dat de regeering de verantwoording niet langer kan dra gon. Dit is hier geenszins het geval. Evenmin was het de bedoeling de kiezers een uitspraak te laten doen. Het stellen der Kabinetskwestie was een dwangmaat regel, die mislukt is. Daarom karakteriseert de heer Knottenbelt haar als een lichtvaardig en onverant woordelijke daad. De heer Knottenbelt was er vor der geenszins van overtuigd, dat ontbinding de eenige weg was om het conflict tot oplossing te bren gen. De regeering van rechts, aldus besloot de heer Knottenbelt, heeft de grondslagen van ons parlemen tair systeem aangetast. Een motie wilde de heer Knottenbelt echter niet voorstellen: deze acht hij in de gegeven omstandigheden beneden de waardigheid van de Kamer. De natie verlangt naar een regeering die ons volk met vaste hand zal leiden door de moei lijkheden op economisch en ander gebied. Vragen van den interpellant. In den loop van zijn rede stelde de heer Knotten belt de vier volgende vragen: 1. Waarom is de regeering, blijkens het rapport van den voorzitter van'den Raad van Ministers aan H. M. de Koningin d.d. 15 Februari, van oordeel, dat de eenige uitweg uit het conflict met de Tweede Ka mer was ontbinding van dat lichaam? 2. Welk belang van zoo overwegenden aard, dat het de ontbinding der Tweede Kamer kan wettigen, acht de regecring gelegen in het effenen van het ter rein voor een met ongeveer twee maanden vervroegde vorming van een parlementair kabinet? 3. Is de regeering van oordeel, dat van art. 73 der Grondwet gebruik mag worden gemaakt, ten einde een vervroegde vorming van een parlementair kabi net te bevorderen? 4. Is de regeering niet van meening, dat de ver dere samenwerking tusschen haar en de Tweede Ka mer door de ontbinding slechts kan worden bemoei lijkt? Het antwoord van minister Ruys. Het verwekte eenig rumoer, toen minister Ruys de Beercnbrouck zijn antwoord op deze vragen aanving met te zeggen, dat hij zich anders dan de inter pellant zou onthouden van „krasse termen". De minister merkte, als antwoord op de vraag, om „een krachtig bewind" op, dat hij vijftien jaar gele den zijn kracht heeft getoond. De economische, toestand van tegenwoordig maakt het kabinet tot een crisis- en bezuinigingskabinet en tot zijn taak behoort o.m. de wijziging der wetten die te veel uitgaven vorderen en hieronder viel de betref fende indeeling der rechterlijke macht. De minister was in deze al zeer tegemoetkomend geweest en nam de opheffing van drie rechtbanken terug, Andere be zuiniging was niet mogelijk en toch nam de Kamer een afwijzende motie aan. Door dit votum der Kamer was het het Kabinet duidelijk, dat het. bij de uitvoering van dit deel van zijn taak wijziging van wetten die uitgaven noo- dig maken niet op die medewerking van de Kamer kon rekenen, als de tijdsomstandigheden gebiedend vorderen. Daaruit is het conflict geboren. Ook bij ontbinding worden de werkzaamheden stil gelegd, maar hier is oen voorziening mogelijk. De om standigheden eischen, dat de wetgever ieder oogen- blik paraat moet zijn. Het kabinet moest dus eener- zijds uitdrukken dat het de verantwoordelijkheid niet langer mocht dragen, anderzijds dat het het contact niet mocht verbreken. Daarvoor was geen ander mid del dan de ontbinding op termijn Hierbij komt nog dat het kabinet gaarne de mogelijkheid wil scheppen, dat de portefeuilles in handen komen van een par lementair kabinet en meende uit juist begrip van zijn bedoelingen deze overweging niet achterwege te moeten laten in het advies van de Kroon. Het kabinet meende, dat het niet zou zijn verant woord als het in deze omstandigheden stagnatie zou veroorzaken, die een wisseling van portefeuilles on vermijdelijk meebrengt. Zelfs als een nieuw kabinet zou kunnen optreden, zou het niet gewenscht zijn de verantwoordelijkheid voor zooveel hangende zaken te doen overgaan op andere personen. Dit was echter geenszins het doel, zooals de heer Knottenbelt meent en behoort ook geenszins tot de overwegingen waarop tot de ontbinding besloten is- Zonder ernstig conflict is een ontbinding niet te verdedigen. Aan dezen eisch is echter in de huidige omstandigheden voldaan. Ook het kabinet stelt zich geenszins voor dat de ontbinding de samenwerking met de Kamer zal ver gemakkelijken. Het kabinet meent echter dat de bij zondere omstandigheden en de ernstige toestand een samenwerking in het belang van den Staat mogelijk zullen maken. De heer Knottenbelt toonde zich met het antwoord van den minister niet tevreden en bleef meenen dat op wat gebeurd was, geen Kamerontbinding had mo gen volgen. Z.i. is de minister als aanvaller opgetre den en heeft hij het ontbindingsrecht gehanteerd als een bestraffing van de Kamer; een staatsbelang wordt er niet door gediend. De heer Marchant oordeelde, dat de staatrechter- lijke beicekenis van de ontbinding is, dat de kiezer zal moeten oordeelen over het conflict. Spr. vraagt, wat of de regeering eigenlijk wil: een nieuwe Kamer of een nieuwe regeering? Het blijkt wel thans dat het beiden wil. Maar dat is staatsrechterlijk een dwaasheid. En de samenwerking die de minister vraagt, was evengoed mogelijk geweest met een demissionnair kabinet als met een ontbonden Kamer. Wat moet er na de verkiezingen gebeuren, vraagt spr. Hij heeft het liefst een parlementair kabinet. De heer Van Albarda zet daarna zijn bezwaren uit een en meent dat art. 73 der Grondwet is misbruikt. Men kan over de ontbinding twee opvattingen huldi gen: men kan meenen dat zij kan geschieden om de kiezers te laten oordeelen over een conflict. Hier is echter geen conflict pro of contra bezuiniging, meent de heer Albarda. In de tweede opvatting, n.I. als men wil constateeren of de Kamer den volkswil nog wel vertegenwoordigt, gaat niet zooals thans, de regee ring bij voorbaai heen. dan wacht zij af. Deze ontbin ding is een dwaasheid. De heer Albarda zocht naar de oorzaken, die tot deze wijze van doen kunnen heb ben geleid. Is de oorzaak dat de ministers regeeringsmoe zijn? Of was er een groot financieel program, dat door de Regeering is aangetast? Of is het stellen der kabinetskwestie een gevaar lijke speculatie geweest? Spr. concludeert dat de ontbinding is te veroordee- len en in strijd met art. 73 der Grondwet. De heeren Snoeck Henkemansen Aalberse stellen zich achter de regeering en ook nog andere sprekers voerden het woord, o.a. de heer Wijnkoop, die in dit alles wat op de Zeven Provinciën was gebeurd, als ooi-zaak ziet. Daarna zette de minister zijn standpunt nog eens nader uiteen en sprak daarbij de hoop uit dat het lukken zal een parlementair kabinet op min of meer breed basis te vormen. Hij is het niet met den heer Albarda eens, dat de Kamer het kabinet moe zou zijn of dat het kabinet moe zou zijn. Na nog een korte schermutseling tusschen den heer Knottenbelt en den minister, werd de interpellatie voor gesloten verklaard. Opheffing van het alcohol-verbod. Ook het Huls aanvaard de reso lutie. V.D. verneemt uit Washington. Het Huis van Afgevaardigden heeft met een 2/3 meerderheid het door den Senaat reeds aangenomen voorstel-Blaine goedgekeurd, waarmede besloten is tot opheffing van het alcoholverbod in de Vereen. Staten. Het voorstel houdt in: 1. Het herroepen van het achttiende amendement op de grondwet (Alcoholverbod); 2. De ratificatie van deze herroeping niet door de parlmenten der afzonderlijke staten, maar voor dit doel speciaal bijeengeroepen conventies der afzonder lijke staten, en 3. Federale bescherming voor die staten, die het alcoholverbod handhaven. Het voorstel moet binnen zeven jaren door ten minste 36 staten worden geratificeerd. Nu zoowel in den Senaat als in het Huis van Afge vaardigden de vereischte twee derden meerderheid voor de resolutie is verkregen, zal deze worden voorgelegd aan de afzonderlijke staten. Deze zullen voor de even- tueele ratificatie van de intrekking speciale conventies moeten bijeenroepen. De intrekking van het drank verbod wordt eerst van kracht, als drie kwart der sta ten de resolutie binnen zeven jaar ratificeert. De reso lutie, die een grondwetswijziging bevat, zal niet aan Hoover worden voorgelegd. Indien de resolutie-Blalne door het vereischte aantal staten wordt geratificeerd, zal een stelsel van federale bescherming worden inge voerd voor de staten, die droog wenschen te blijven. De „natte" leden van het Huis van Afgevaardigden hebben een wetsontwerp ingediend, waarin het Congres wordt gemachtigd in de 48 staten conventies bijeen te roepen. Zij willen hierdoor verhinderen dat droge po litici in twijfelachtige staten jarenlang de afschaffing van het verbod vertragen, door voortdurend de bijeen roeping uit te stellen van de conventies die de ophef fing van het verbod moeten ratificeeren. Tusschen Peruanen en Colombianen. Uit Lima (Peru): Tijdens het weekend hebben ge vechten plaats gehad tusschen de Peruaansche en Colombiaansche troepen in de omgeving van Tara- paca. Tachtig Peruanen die zich in de wildernis ver borgen hadden gehouden en den hongerdood nabij waren, hebben zich overgegeven. Een Peruaansch vliegtuig is omlaag gestort tijdens een gevecht met Colombiaansche vliegtuigen. SPAANSCH SCHIP VERGAAN. Tien opvarenden verdronken. Reuter meldt uit Oiredo: Het stoomschip „Peno Castillo" heeft onder de kust van Luarca schipbreuk geleden. Tien opvarenden zijn verdronken. Slechts één opvarende heeft de schipbreuk overleefd. Een bloedig treffen in Mecklenburg Gedurende den Zondag hebben in verscheidene Duit- ache steden weer politieke botsingen plaats gehad, waarbij tal van gewonden zijn gevallen. Zoo heeft Zondagavond te Bad Doberan, aldus wordt door V.D. uit Schwerin vernomen, een bloedige botsing plaats gehad tusschen Rijksbanierleden en afdeellngen der nat.-soc. stormtroepen. De Rijksbanier had een op tocht georganiseerd, waarvoor door de autoriteiten toe stemming was verleend. Deze optocht zou om vijf uur 's middags aanvangen, terwijl de Hitlerianen om zeven uur zouden opmarcheeren. Laatstgenoemden zouden de ontbinding van de ijksmanier-betooging hebben ge- eischt. Toen de aanwezige burgemeester zulks weiger de, bezetten zij, volgens een officieels mededeeling, der nat.-soc. partij, over de geheele breedte een straat, waar de Rijksbanier zou doortrekken. Er ontstond een ver woede schietpartij, waarbij direct reeds een groot aan tal personen werd gewond. Een 3A-jarige Rijksbanler- man, zeker Hans Wulf, werd door een schot in de hart streek op slag gedood. Gewond werden tien Rijksbanier- leden en twee Hitlerianen. Te Lage zijn na een politieke vechtpartij vijf personen gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Te Kobrow is bij een politieke vechtpartij de 20-jarige Rijksbanierman Bruno Schulze door messteken ernstig in de longen gewond. Nieuwe instructies aan de Duitsche politie. Goede verstandhouding met nationale bonden. Wolff meldt uit Berlijn: Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de rijkscommissaris voor het Pruisische mlniste rie van Binnenlandsche Zaken, rijksminister Göring, op 17 Februari aan alle politie-autoriteiten het volgende rondschrijven gezonden: „Ik geloof, dat ik niet speciaal er op behoef te wij zen, dat de politie ook maar den schijn eener vijandige houding of zelfs den indruk eenre vervolging tegenover nationale bonden (SA., S.S. en Stahlhelm en nationale oartijen onder alle omstandigheden moet vermijden. Ik verwacht veeleer van alle politie-autoriteiten, dat zij met de genoemde organisaties, in wier kringen de be langrijkste staatsopbouwende krachten vervat zijn, een goede verstandhouding zullen tot stand brengen en on derhouden. Bovendien moet elke arbeid voor nationale doeleinden en de nationale propaganda met alle krach ten worden gesteund. Van politloneele beperkingen mag slechts in de dringendste gevallen gebruik worden ge maakt. Daarentegen moet tegen het drijven van staatsvijandige organisaties met de scherpste middelen worden opgetreden. Er moet met alle strengheid tegen communistische daden van terreur en overvallen wor den te werk gegaan en zoo noodig moet meedoogenloos van de wapens gebruik worden gemaakt. Politiebe ambten, die in de uitoefening dezer plichten van het schietwapen gebruik maken, worden onafhankelijk van de gevolgen door mij gedekt. Wie daarentegen in ver keerde toegevendheid zijn plicht verzaakt, zal de disci plinaire gevolgen daarvan moeten dragen. De bescherming der telkens weer in haar maatre gelen beperkte nationale beweging moet onvoorwaar delijk gewaarborgd worden. De politie moet, niets ont ziend, optreden tegen ongeoorloofde vergaderingen, plunderingen, opwekking tot hoog- en landverraad, massastaking, oproer, persdelicten en overige straf bare handelingen der ordeverstoorders. Iedere, politiebeambte moet zich steeds voor oogen houden dat het nalaten van een maatregel ernstiger is dan begane fouten bij de plichtsuitoefening. Ik verwacht en hoop, dat alle beambten zich met mij één voelen in het streven, door de versterking en aan eensluiting van alle nationale krachten ons vaderland te redden van den dreigenden ondergang." Voerman op noodlottige wijze om het le ven gekomen. Doordat het paard van den wagen, die hij bestuur de, op hol sloeg, is gistermorgen de voerman G. Voets uit Rosmalen, op noodlottige wijze om het le ven gekomen. Nabij de kerk werd het paard schich tig en sloeg het op hol. De man, die loopend het ge span geleidde, geraakte in de leidsels verward, kwam te vallen en kreeg de wielen van het zwaar beladen voertuig over hoofd en lichaam. Hevig bloedend bleef de man bewusteloos op den weg liggen. Na in een woning te zijn binnengebracht, overleed de ongeluk kige aan de bekomen verwondingen. De man was ongehuwd. Het paard is later tot staan gebracht. VOOR 23 MELLIOEN FRANCS AAN GOUD UIT NEDERLAND IN BELGIë GEÏMPORTEERD Uit Brussel, 20 Febr. (V.D. Op het vliegveld van Evere is Maandag een groote zending goudstaven aan gekomen uit Nederland. De zending bestond uit 2 gedeelten: een van 50 staven en een van 40 staven. Zij vertegenwoordigen samen een waarde van 23 millioen francs, welke bestemd zijn voor de Nationale Bank van België. NEGER GELYNCHT. I Uit New York. Te Ringgold (Louisianais een 24-jarige neger, die volgens zijn eigen bekentenis den kassier der plaatselijke bank na een mislukten bank roof had neergeslagen, toen deze zijn vrouw tegen een aanval van den neger verdedigde, na een wilde jacht door de menigte gegrepen en opgehangen. Het lijk van 1 den neger werd met kogels doorboord, Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 7C1, m M. Vooruitzichten: Waarschijnlijk goed weer. Temperatuur: 1 gr. C. is 34 gr. I". INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztjde E 103, Schagon. Gedipl. Opticien - Refrartionist. Het oogonderzoek doen wïi gratis. Vliegtuigen er achter aan. V.D. verneemt uit Praag: Maandagmiddag werd te Praag groote opwinding veroorzaakt door een zilver kleurige luchtballon, welke op 1000 M. hoogte boven de stad kruiste. Militaire vliegers stegen op. Uit den gondel werd op signalen niet geantwoord. In militaire kringen gelooft men, dat de bemanning van den ballon zich in den gondel verborgen houdt. Het heeft in het bizonder de aandacht getrokken, dat de ballon boven het ministerie van oorlog heeft ge vlogen. De tocht wordt voortgezet in de richting van Po diebras. Militaire vliegers volgens hem. DRIEVOUDIGE MOORD IN SPEAK EASY TE NEW YORK. Wraak van gangsters? Uit N e wY o r k. Een krantenjongen heeft Maan dagochtend bij het binnentreden van de speak easy „Porkys play" in de theaterwijk van New York voor de bar de lijken gevonden van een man en een vrouw en achter de bar dat van den barman. Alle drie waren door schoten in de rechterslaap gedood. De schoten moeten van zeer dichtbij zijn gelost, zoodat de aangeval lenen geen gelegenheid hebben gehad zich te verdedi gen. Uit de kassa schijnt niets te zijn ontvreemd. De da ders zijn door een achterdeur ontsnapt. De politie ver moedt dat „gangsters" aan het werk zijn geweest en uit wraak hebben gehandeld ..Porkys play" wordt gefre quenteerd door „stars" van Broadway. Ernstige brand liet gevolg. Gistermiddag omstreeks half drie is tengevolge van het ontploffen van een benzine-soldeerbout brand uil gebroken in de radio-centrale van den heer Bleyen- berg te Culembörg. De brand breidde zich zeer snel uit en weldra stond het drie verdiepingen hooge pand in lichterlaaie. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende tabakskerverij „Gelria" van de firma Saltzherr, welke ook vrij spoedig een vuurzee was. Door het krachtdadig optreden van de vrijwillige brandweer konden de belendende pakhuizen worden behouden. Om vier uur was het. gevaar voor uitbrei ding van den brand geweken. Het. pand, waarin de radiooentrale gevestigd was cn de tanakskerverij, zijn zoo goed als geheel uitgebrand. Alles was verze kerd. Het bedrag der schade is nog niet bekend. Het perceel was gelegen aan de Lange Meent. LANDBOUW. De tarwe-organisaties voor Noord- en voor Zuid- Holland hebben den toestand besproken, welke is ontstaan door de verhooging van het maalpcrcentage van 25 pet tot 35 pet. Door deze verhooging van het maalpercentagc van inlandsche tarwe in het v: roodbereiding bestem de meel, is het. mogelijk ge e rden den toegezonden richtprijs van f 12 per 100 K.i; ook inderdaad te be reiken. Dientengevolge heeft reeds de Centrale Tnrwe- organisatie besloten den aan de gewesten toegelaten richtprijs van f9.75 te verhoogen tot f 11.75. In ver band hiermede hebben de gewesten Noord-Holland cn Zuid-Holland besloten een nabetaling te doen van in Noord-Holland f2.in Zuid-Holland f 1.90 op de reeds afgeleverde tarwe. Wanneer deze nabetaling zal geschieden, zal nader worden vastgesteld. Ook de wijze, waarop voor de nog te leveren tarwe de hoogere prijs betaald zai worden, zal nader aan .de telers worden bericht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1