De muiterij op „De Zeven Provinciën". Voorloopige algemeene conclusies Met een stuk ijzer geslagen Jonge vrouw aangerand Beklemd tusschen stuur en boom VEROORDEELING VAN ZANGARA Plaatselijk Nieuws. Begrafenisvereeniging „Schagen" Esperanto Officieele verklaring van den com mandant der zeemacht in den Volksraad. Onder groote belangstelling heeft de Commandant der Zeemacht in Nederlandsch Indië gisteren in den Volksraad een uiteenzetting gegeven inzake het voorgevallene op „De Zeven Provinciën" en de voor- loopige resultaten van het onderzoek. Eerst gaf de commandant een uitgebreid overzicht van wat aan de eigenlijke muiterij op De Zeven Pro vinciën vooraf ging, de salariskortingen en het eer ste verzet te Soerabaja. Vervolgens wat zich afspeel de op het muiterschip en de actie, die is gevoerd om het opnieuw aan het Nederlandsche gezag te on derwerpen. Dit alles komt in hoofdtrekken vrijwel overeen met wat we hiervan reeds uitvoerig hebben gemeld. De houding der muiters. De houding van de muiters is steeds zeer" eigen machtig geweest. In den aanvang, toen eenige offi cieren over het tentdak naar de brug snelden, werd door in hinderlaag liggende gewapende muiters op hen geschoten. Later werden de als gijzelaars vastgehouden officie ren losgelaten. De beide voorste kanonnen van 7y2 c.M. waren ge laden en op het achterschip gericht. De muiters hielden de voor-munitiebergplaats open, waardoor zij de onmiddellijke beschikking hadden over mitrail leurs en handgranaten. Toen de bom viel ontstond een paniek. De schild wachten wierpen hun geweren weg, de offieceren en onderofficieren snelden naar het dek. Het verzet was echter reeds totaal gebroken. De directe aanleiding. De directe aanleiding tot de gepleegde onregelma tigheden is geweest ontevredenheid over de salaris- korting, terwijl ingevolge de ontvangen inlichtingen de inlandsche schepelingen zich achtergesteld voel den bij de Europeesche schepelingen, voor wie de kor ting slechts verhoogd was tot 14 pet. Invloeden- Over eventueel diepere invloeden kan nog geen oor deel worden uitgesproken. De vraag of en in welke mate communistische en revolutionnaire invloeden aanwezig waren bij de be treurenswaardige voorvallen, kan thans nog niet worden beantwoord. Op de tenslotte door den heer Roep gestelde vraag op welke wijze de regeering den goeden geest bij de marine denkt te herstellen, antwoordt de regeering, dat zij daaromtrent thans nog geen mededceling kan doen. Vast staat wei dat de militaire geest voor ccn groot gedeelte van hel Europeesche en Inlandsche marinepersoneel beneden den rang van sergeant in zooverre niet aan da raan te stellen eischen voldoet, dat onvoldoende werdt beseft dat vermeende grieven en ondervonden teleurstelling niet in zoodanig on- gunstigen invloed op de stemming moge hebben, dat een actie wordt gevoerd, welke met den krijgstucht onvereenigbaar is. De Regeering behoeft daarbij in dit college nauwe lijks de uitdrukkelijke vérzekering te geven, dat nauwkeurig en zonder iets oi iemand te ontzien, zal worden onderzocht wie schuidi" staat aan plichtsver zuim. De commandant van „De Zeven Provinciën" en de eerste officier van dit schip zijn van hun functies ontheven. Commissies van onderzoek, ook voor de muiterij, zijn ingesteld. Verklaard kan worden dat de tucht is hersteld. Ge bleken is dat het grootste deel zoowel der Europee sche als der Inlandsche schepelingen loyaal bleef en gehoorzaamde aan het gezag. De bom. Bovendien seint het schip om 9.16 onmiddellijk na de uitzending van het communiqué weder op de ge bruikelijke radiotechnische wijze dat het sommatie- sein .ontvangen was. Om 9 uur 18, dus 16 minuten na Slachtoffer van plagerijen. Bejaard man door jongens afgeranseld. Geen spoor van de daders. Ongeveer 14 dagen geleden werd tegen vier opgescho ten jongens te Schayk bij Oss proces verbaal opgemaakt omdat zij geregeld den 55-Jarlgen Bierman, die in de Zandstraat te Schayk woont, lastig vielen. Zoo gebeur de het Zaterdagavond 9 uur wederom, dat het huis van Bierman met steenen werd gebombardeerd. Deze, die met zijn zuster daar woont, ontstak zoo in woede, dat hU zich gewapend mete en ijzeren staaf naar buiten be gaf. De jongens namen toen de vlucht. Bierman rende de jongens achterna. Eensklaps werd hij door dezen beetgepakt. Men ontrukte hem den ijzeren staaf. Daar mee brachten de jongens hem eenige slagen op het hoofd toe, waarna zij het slachtoffer bewusteloos op den weg lieten liggen. Een voorbijganger heeft Bierman gevonden en naar huis gebracht. Een ontboden genees heer constateerde eenige verwondingen aan het hoofd. De politie, die de zaak onderzoekt, heeft nog geen spoor van de jongens kunnen ontdekken. Ook kan B. niet ver- iklaren, wie hem heeft aangevallen, daar het ter plaatse zeer donker is. Een schedelbreuk vastgesteld. Nader meldt men hierover: De dokter heeft een ern stige schedelbreuk vastgesteld, welke veroorzaakt is door slagen met een ijzeren staaf. Nadat het slachtof fer Zaterdagavond door de politie was gehoord, verloor hij weer spoedig het bewustzijn, dat Zondagavond nog niet was teruggekeerd. De toestand van B. verergerde zoodanig, dat de geneesheer het noodzakelijk achtte hem Zaterdagavond naar het Canisius-ziekenhuls te doen vervoeren. Men vreest voor zijn leven. De gemeentepolitie heeft Zondag in samenwerking met de marechaussee den geheelen dag aan deze zaak gewerkt en eenige personen uit Schayk gehoord. Tot he den werd echter nog geen resultaat bereikt. De ijzeren staaf waarmee de slagen zijn toegebracht,- is op de plents van bet misdrijf gevonden en in beslag genomen. Auto te water gereden Bestuurder op gelukkige wijze gered. Ten gevolge van de gladheid is Zaterdagavond nabij Pijnaeker een auto bestuur door den heer v. K„ ge slipt en in de vaart langs den weg terecht gekomen. Gelukkig' kwam direct van alle kanten hulp opdagen. Eén der redders begaf zich gekleed te water en zag kans om den heer v. K., die met zijn beenen bekneld zat, met zijn hoofd boven water te houden, tot de kraan wagen van de firma De Graaf uit Delft arriveerde. Pas toen de auto was opgehenchen, kon men de drenkeling uit zijn benarde positie bevrijden. De heer v. K. was :?cht gewond. de laatst uitgezonden sommatie, wierp de D 11 van de hoogte van 1200 M. een bom af van 50 K.G. Deze enkele bom, voorafgaande aan den eigenlijken bom aanval, was bedoeld als waarschuwing en was dan ook gericht voor den boeg van het schip. Maar de kans van treffen van het schip ls daarbij allerminst uitgesloten en inderdaad werd het schip getroffen aan bakboord op het tentdek naast den voorschoor steen. De bom sloeg door het tentdek heen en ontplof te boven het opperdek. Op die plaats en in de onmid dellijke nabijheid daarvan op de brug en het tent dek bevond zich een groot aantal leidende muiters. Voorloopig algemeene ocnclusles De aanstichters. Uit de thans beschikbare gegevens, vervat in de voor de commissie van onderzoek inzake de muiterij door eenige officieren afgelegde verklaringen, kun nen de navolgende voorloopige algemeene conclu sies worden getrokken: De muiterij was beraamd zoowel door de inlandsche schepelingen als door een gedeelte der Europeesche korporaals en manschappen. Het ontbreken van speciale voorzorgsmaatregelen zoomede de afwezigheid v. d. commanadant, den eer sten officier en meerdere andere officieren op den avond van den vierden Februari, hebben de uitvoe ring van het plan tot muiterij in zekeren zin verge makkelijkt. Hoe de muiterij uitbrak op „De Zeven Provinciën." De muiterij brak uit op den avond van dien dag, nadat 20 minuien eerder was ontdekt, dat de muni tie uit de verlaatrolkast was ontvreemd, en deswe gen door de officieren van de wacht een algemeen onderzoek werd ingesteld. Het schip werd in het don ker gezet. De muiters ontsloten de geweerrekken en voorragen zich van geweren en munitie. Officieren hadden geen revolvers bij de hand. Een poging om dit te beletten mislukte. Twee of ficieren werden als gijzelaars uit hun kooien gelicht. De trouw gebleven Europeesche korporaals en man schappen werden opgesloten. Doordat de officieren niet dadelijk de beschikking hadden over geladen pistolen zijn kostbare oogenbiikkeu, waarin door plotseling krachtdadig ingrijpen den normalen toe stand wellicht nog hersteld had kunnen worden ver ioren gegaan. Alle leiding ontbrak. De oudste der aan boord aanwezige zee-officieren, de officier van dienst met den rang van luitenant ter-zee eerste klasse, verliet in een vlet het schip, waardoor aanvankelijk alle leiding ontbrak. Poging tot herneming. Ofschoon door de officieren verschillende pogingen zoowel door geweld en list als door overreding zijn aangewend om de leiding te hernemen, zal moeten worden uitgemaakt of door hen voldoende doortas tend is opgetreden. De debatten over de verklaring van den commandant der zeemacht. Velerlei meeningen. Na de uitgesproken rede van den commandant van de zeemacht, tijdens welke in do zaal de diépste stilte heerschte, vingen de debatten aan. Velerlei meeningen werden hierbij naar voren gebracht, die nu eens do strengste afkeuring over het gebeurde en alleen over de muiters uitspraken, terwijl ande ren daarnaast ook tegen de houding der regeering ingingen. Sommigen vonden dat elk woord aan de muiters besteed, teveel eer voor hen beteekende, en den naam van „De Zeven Provinciën" van de lijst der marineschepen geschrapt moest worden an deren namen een meer gematigde houding aan en meenden dat eerst het volledig onderzoek moest worden afgewacht. Ook werd gevraagd, waarom de promotie-ladder bij de marine zoo automatisch wordt beklommen en of de commandant der „Zeven Provinciën" en de eer ste officier wel die eigenscnappen bezaten, die hun hooge positie wettigden. De vergadering, die daarop werd geschorst, zou 's avonds worden voortgezet. Een zwerver gearresteerd Vrijdagmiddag heeft In de omgeving van Mill ©en aanranding plaats gehad van een Jonge vrouw. Een 22-Jarlge getrouwde vrouw uit Mill was op fa miliebezoek te Grave geweest en keerde omstreeks 4 uur op haar rijwiel naar haar woonplaats terug. Op een eenzaam gedeelte van den weg werd de vrouw plotseling door een onbekend man, die op den weg liep, aangehouden en van de fiets getrokken. Daarna trachtte de kerel de ontstelde vrouw het nabijgelegen bosch in te sleuren. Toen zij lulde om hulp begon te roepen, nam de kerel de vlucht. De jonge vrouw was in staat een goed signalement van den aanrander te geven. Zaterdagavond is het gelukt, den dader in handen te krijgen. Het bleek een 27-jarige zwerver uit Grave te zijn. Hij werd door mejufrouw Van H. als haar aanrander herkend, is in de marechauscsro-ltazerne ingesloten en zal Maandag naar Den Bosch worden overgebracht, om voor den Officier van Justitie te worden geleid. Bronken man dost een ernstige val. Vit de tram gezet toen hij passagiers lastig vieL Zondagavond zat in de Geldersche tram, die uit de richting Gendrlngen kwam, de Dultsoher W. C. De man, die zwaar beschonken was, maakte het de aan- wezigt meisjes zoo lastig, dat de conducteur met be hulp van den wagenbestuurder hem uit de tram heeft gezet. C. trachtte weer in de tram te komen, doch viel daarbij van de treeplank en kwam met zijn hoofd op de straat terecht. Met zware hoofdwonden, een kaakfrac- tuur en een hersenschudding werd hij opgenomen en per autobus naar het algemeen ziekenhuis te Doetin- chem vervoerd. Noodlottige auto-botsing te Tilburg. De bestuurder op slag gedood. 'Gistermiddag is op den Moergestel scheweg nabij het Trappistenklooster te Tilburg, een vrachtauto van de „IIero"-conservenfnbricken te Breda met een auto. bestuurd door den heer J. P. baron van Ileecke- ren van Molecaten uit Wassenaar in botsing geko men. De bestuurder van laatstgenoemde auto raak te beklemd tusschen het stuur en een boom en kon niet verlost worden uit zijn positie voor do boom was doorgezaagd. Toen dit werk verricht was, wat on geveer twintig minuten duurde, bleek de heer Van Heeckeren overleden te zijn. Het lichaam is naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht Tot 80 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij betreurt Roose- velt niet te hebben gedood. Cy nische bonding bij het vernemen van het vonnis. Reuter seint uit Miaml: Zangara, de Italiaan, die een mislukten revolver- aanslag deed op het leven van president Roosevelt, en daarbij o.a. Cermak, den burgemeester van Chica- go, raakte, ls tot twintig jaar gevangenisstraf veroor deeld voor elk der vier beschuldigingen van poging tot moord, zoodat hy een gevangenisstraf van tachtig jaar achtereen zou moeten uitzitten. Zangara verklaarde het te betreuren, dat hij Roo sevelt niet had kunnen dooden en lachte luidruchtig, waarop bij haastig werd weggeleid. De verdedelglng deed, toen gistermorgen het rechts geding begon, allereerst een poging om de' beschuldi ging van poging tot moord op miss Cross en Caldwell. twee der gewonde personen, geannuleerd te krijgen. Rechter Oolllns, die het strafgeding leidde, weigerde aan het verzok te voldoen. Zangara kan nog worden veroordeeld wegens moord, indien een der slachtoffers overlijdt. Zangara riep bij het vernemen van zijn vonnis volgens VJX uit: ..Wat? Maar tachtig jaar? Wees niet zoo gie rig. Geef mij meer!" Waarop de rechter antwoordde: „Dat kan!" De toestand van Cermak en mrs. Gill. die bij den aan slag ernstig gewond werden, is vooruitgaande. Opgemerkt dient nog te worden, dat Zangara nog niet terecht heeft gestaan in verband met de verr:ondingen van mevrouw GUI en Cermak. den burgemeester van Chicago, daar beider toestand nog niet geheel vrij van gevaar is. Belooning aan mevr. Cross. Uit Washington. Er is een voorstel Ingediend om aan mrs. Cross, de dame, die den arm van Zangara om hoog hield toen hij op Roosevelt wildo vuren, de me daille van het Amerlkaansche Congres te verleenen. Op Maandag 20 dezer kwam bovengenoemde ver- eenlging in Jaarvergadering bijeen ten hutze van den heer J K. Boontjes, Markt alhier. Om ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer J. Schoor! Pz., de bijeenkomst met een woord van welkom aan de aanwezigen. Ongeveer 20 leden waren aanwezig. Voorzitter noodigt daarop den secretaris uit tot het lezen van de notulen der laatst gehouden vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, onder dank zegging aan den secretaris, den heer A. de Heer voor de juiste weergave. Secretaris gaat vervolgens over tot het uitbrengen van het jaarverslag over het boekjaar 1932. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag kunnen we het volgende ont- leenen. Er werd een reductie op de contributie ver leend van 20 pet. Niettegenstaande dat werd een winst gemaakt van f 964.60%. Het ledental bedroeg 31 Dec. 1932 1828. In 675 gezinnen. Door de vereenlging werden de begrafenissen van 14 leden verzorgd en 29 ter aarde bestellingen van niet-leden. Meermalen ontving de ver eeniging woorden van dank voor de nette uitvoering der plechtigheden. In 1922 kwam aan contributie In kas f 2095.20 De winst en verliesrekening sloot tot een totaal van f 2331.71. Met een saldo winst van f 964.60%. Onder applaus der vergadering dankte de voorzitter den samensteller voor het uitgebreide ver slag. De financiecle commissie bracht bij monde van den heer J. Burger verslag uit en werd voorgesteld den penning meester te déchargeeren, waar alles in de beste orde werd bevonden. Vervolgens was aan de orde het verkiezen van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de hee- ren C. Breet, C. Smit en A. de Heer, welke alle her kiesbaar zijn. Gekozen worden do heeren C. Breet, C. Smit en A. de Heer. met resp. 15, 18 en 17 stemmen. Voorzitter wenscht de vereenlging geluk met de her benoemden. die allen, zoover aanwezig, hun benoeming accepteeren Tot lid der fin. commissie werd herko zen de heer J. Burger, die zich deze herbenoeming liet welgevallen. De heeren Rerapt en Schoorl stellen eenige vragen ln verband met het lidmaatschap bij vertrek naar el ders. Voorziter beantwoordt deze vragen naar genoe gen. Uit de discussies blijkt, dat vertrekkende leden lid der vereeniging kunnen blijven en zoodoende blijven genieten van de voordeelen der vereenlging. Wijziging huishoudelijk reglement. Het bestuur «telt den vergadering voor art. 1 van het hiushoudelijk reglement eenigszïns te wijzigen. Voorge steld wordt de zinsnede ..Evenwel tot een maximum van 25 pet. reductie op de contributie" te veranderen in ..Evenwel tot een maximum van 50 pet." Voorzitter licht toe. hoe 't bestuur tot dit voorstel kwam. De flnantlecle toestand der vereen, laat momen teel een belangrijke reductieverleenlng wèl toe. en nu deze te brengen op 50 pet, en zooveel mogelijk toe te passen in 't winterhalfjaar. De heer J. Burger juicht de korting in den winter Bpeclaal ten zeerste toe. De vergadering gaat met 't voorstel accoord on zaJ 't H.R. In dien zin worden gewijzigd. Het bestuur wordt gemaohtlgd om het komende win terhalfjaar 50 pet. reductie op de contributie te verlee- nen. Er zal in dien termijn geen quitantie worden aan geboden. De heer G. Rempt noemt het een zeer gelukkig toe ken, waaruit een en ander is op te malton dat 't sterfte cijfer der leden tot een minimum blijft beperkt. Daarna volgt de rondvraag. De heer C. Vlaskamp vraagt of elk lid een reglement of dat alleen de gezinshoofden een exemplaar wordt verstrekt. Voorzitter zegt daarep dat 't wel regel is dat uitslui tend de gezinshoofden een exemplaar ontvangen. Er blijft echter voor wie dat wenscht, wel een exemplaar te verkrijgen. De heer C. Blaauboer vraagt op 't contrlbutieverschil uitsluitend zit in de leeftijden. Voorzitter beaamt zulks. De heer J. Burger, stelt, naar aanleiding der reductiè verleening de vraag, hoe 't met de bodegelden zal wor den geregeld. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur ook onder het oog heeft gezien, dat voor den bode derving der gelden tengevolge van 't minder aanbieden van 'n quitantie on prettig moet wezen. De bode zal dan echter een te ver spreiden circulaire rondbrengen. Waar niemand meer 't woord verlangt, sluit Voorzit ter met een woord van dank voor de aangoname bespre kingen, en den wensch uitend, dat 't volgend Jaar allen in goede gezondheid op de jaarvergadering zullen mo gen aanwezig zijn, de bijeenkomst. CONCERT. De Schager Orchestvereeniging, onder directie van den heer Jb. I. Hovenier, geeft Zondagavond as. in de zaal van den heer J. Igesz., oen concert. Het Schager Mannenquartet zal daarbij zijn welwillende medewerking verleenen. (Zie advertentie.) BAI MASQUJ Zaterdagavond we-d vanwege de Dansclub S.O.i een Bal-Masqué gegeven in de zalen van Hotel Vt, delust We hebben een kijkje genomen en kunnont direct aan toevoegt we hebben ons geamuseerd. De groote feestzaal vag op lofwaardige wijze nu doeken en coulissen zóó veranderd, dat men zich i< een geheel andere omgeving moést thuis gcvoele- De heer Oudejans heeft daartoe de spullen gcleveg en v e ooit zaalversiering noodig heeft, kan bij he* slagen. Twee Bands brach' n er al direct de stemminp ja Vooral The Mixed Follies, een amateurband uit Dc- Helder, gaf een buitengewone medewerking. Dt nieuwste shlagers schilden door Vredelust. Ongeveer 120 gecostumeerden namen aan dit Bal Masqué deel en het eenc costuum was nog mooi* dan het ander. Daarnevens waren zeer velen uit t* langstelling komen nen vallen, zoc at het al met al een gezellige drukte gaf. S.0 S. had de zaken zeer goed geregeld en eau woord van hulde raag het ijverige bestuur niet wor- den onthouden. De voorzitter, de heer W. Watertor, riep allen in den aanvang het weikon toe, in het bijzonder di dames en heeren juryleden, dit zeker niet voor een gemakkelijke taak zouden otaan. Toen begon het défilé oor de jury, welke bestond uit de dames: mevrouw J. Buiskool—Smit, mevrouw NiestadtSmit, mevrouw'v. d. Wouae en de heeren Mr. Buiskool, Dr. Nanninga, W. Niestadt en Van der woude. Terwijl de juryleae.i zich in raadkamer terug trok ken. zetten de Bands weer in en onvermoeid danste men voort. Eindelhk we bii monde van Mr. Buis kool de uitslag bekend gemaakt. Sprei.er w.cs op de moeilijke taak welke den jury was voorgelegd, maar twijfelde niet of een ieder zou tevreden wezen De ui#3lae Id.le: Enkelingen-o r g i l e e 1le prijs De Gouden Standaard, de heer Niestadt Jr.; 2e pi lis Onbewaakte Overweg, de heer S. de Beurs, Oudkarspel. Moo. te Costu m: le prijs Pompadour, mej. B de Nijs; 2e prijs Indiaan, oe heer N. Kaper; 3e prijs Zigeunerin, mej. Srrengers; 3e prijs (b) -3i.rette, mej. B. Igcsz; 4e prijs Damspel, mej. Blaauboer. Paren: Origineel: le prijs Speelgoedsoldaatjes; mooiste paar: le prijs Pariöiennes. Groepn: Origineel: le prijs Zes kleuters en mej. Knor: 2e nrijs Het Nieuwe Kabinet: Mooiste groep: le prij- De Vier Dans.'irls. De uitslag werd met applaus begroet En daarna ging -et feest voort.. Er heerschte een opg *uimde stemming en het wa- reeds in den mor- n toen allen huuv.aarts gingen. KEGELWEDSTRIJD ALKMAAR—HAARLEM. Zondag had in „Vredelust" de aangekondigde Ste- denwedstrijd plaats tusschen de vertegenwoordigende 25-tallen dier steden. Deze wedstrijd, welke feitelijk was bedoeld als propaganda-wedstrijd voor Schager Kegelaars. kan in alle opzichten als geslaagd worden beschouwd. Om 12 uur kwamen de kegelaars met grooten aan hang aan, en al direct heerschte er een opgewekte stemming. Vóór den aanvang der wedstrijden voer den diverse sprekers het woord. Allen waren vol lof over het onvermoeide werken van den heer Brug man, den 6tichter der Schager Kegelsport en roem den de inrichting welke Schagen op dit sportgebied rijk is. Den geheelen middag en avond werd het kegelen door zeer velen gevolgd. De wedstrijd zelve had een spannend verloop. Elke partij gooide 25 V 15 ballen of 375 ballen, op elke baan. Nu eens was Haarlem eenige punten voor, dan weer stond Alkmaar aan den spits. Om ruim 8 uur des avonds was de kamp ten einde en werd de volgende uitslag bekend gemaakt: Alkmaar 6444 hout, Haarlem 6414 hout. Hoogste gooier van Alkmaar de heer R. Brugman, 292 punten, hoogste gooier van Haarlem de heer D. Breemer, 292 nunten. Alkmaar kwam '«zoo in het bezit van don /rooten zilveren kegel. Zoowel de ploeg uit Haarlem als de hoogste gooiers kregen waardevolle prijzen. Nadat wederom eenige heerei. hadden gesproken werd de avond „officieel" gesloten. Maar de Band hield de gasten nog zeer lane in „Vredelust" bijeen, in de meest opgewekte stemming. AANBESTEDING. Maandagmiddag vond in de- Cérès alhier de aanbeste ding plaats van het bouwen van een dubbel woonnula aan de SpooTlaan te Schagen, voor rekening van den heer J. Beatevaar. alhier. Architect Is de heer Chr. Dekker. Ingekomen waren 9 biljetten. De inschrijving was als volgt: F. Schotten, Schagen f 5844: M. Schoen. Schagen f 5840; G. A. Knuwer. Schagen f 5685; A. van Eekeren. Oude- slula f 5860; K. Kreyger, Oudesluls f 5227; J. v. Stiprl- aan, Schagen f 5165; C. Blaauboer. Schagen f 5015; M. Schipper. Schagerbrug f 4797; G. Koning, Schagen f 4758. De gunning Is aangehouden. DE A.S. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER. De verschillende politieke partijen zijn reeds met haar actie voor de Tweede Kamorverkiezing begon nen. Ook in onze gemeente komt reeds leven in de politieke brouwerij. Door den heer Mr. Duijs werd reeds onlangs een rede gehouden en a.s. Donderdag zal voor den Vrijheidsbond spreken de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw over „De Crisis en de Landbouw" Voor de S.D.A.P. zal Vrijdag a.s. de heer Ir. Ch. G. Cramer spreken over de Indische Gebeurtenissen. CONCIËRGE. Door B. en W, onzer gemeente is de navolgende aanbeveling opgemaakt voor conciërge der U.L.O.- School: no. 1. J. Ruig, no. 2. A. E. Lievens. no. 3. P. Kort, allen te Schagen. Zondag 19 Februari j.1. heeft in het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen een vergadering plaats gehad van Esperantisten uit Hollands Noorderkwartier. De vergadering was uitgeschreven door den heer K. Rog geveen, lccraar in Esperanto en delegito van de U.E.A. De bec yeling was, de Esperantisten uit plaatsen, waar nog geen Esperanto-Club bestaat, in een vereeniging bijeen te krijgen en dan gezamenlijk propaganda te maken. Na geanimeerde besprekingen, welks deels in Esperanto, deels in het Hollandsch werden gevoerd, wordt de vereeniging opgericht met een 25-tal leden uit verschillende plaatsen. Voorloopig stelt de Vereeniging zich het volgende ten doel: Eens per maand zullen de leden op Zondagmiddag bij elkaar komen, om het Esperanto onderling te be oefenen. Er mag dan geen Hollandsch worden «e- sproken. De vergaderingen zullen beurtelinv 1 .er- schillende plaatsen van Hollands Nrorde' ier plaats hebben, zoodat de Esperantisten gel .beid hebben met elkaar kennis te maken en met elkaar de belangen van hun zaak te bespreken. Op deze ma nier kunnen allen, die niet bij een club zijn aange sloten, zich toch practisch oefenen. Wanneer alles geregeld loopt, zullen propaganda- vergaderingen worden op touw gezet, om velen voor het Esperanto te winnen. Bij voorkomende gelegen heden zal het Esperanto in de praktijk worden aan gewend. Het Bestuur wordt als volgt samengesteld: Voor zitter de heer K. Roggeveen, Schagen: tweede voor zitter de heer Schouwvlieger, Wienngen; secr. mej. C. M. Molenaar, Twisk; tweede secr. mej. A. Pranger, Breezand; penningm. de hoer C. Govers, den Helder. De vereeniging zal den naam dragen: „La Norda Stelo." De eerstvolgende bijeenkomst zal plaats heb ben in Den Helder op 19 Maart a.&

Schager Courant | 1933 | | pagina 2