Dinsdag 21 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9232 DE GEWESTELIJKE TARWE-ORGANISATIE VOOR NOORD-HOLLAND. Wijnkoop te Oudkarspel Om het wereldkampioenschap Arbeiders-Sportbond Schagen. Vergadering van de telere-aangeslotenen van de Gew. Tarwe-Organisatie in district I in het Noord hollandsch Koffiehuis op Dinsdag 21 Februari. Na een woord van welkom tot de aanwezigen, geeft de Voorzitter, de heer C. D. Kezelman, een inleiding over de tarwe-wet in het algemeen. Deze wet neeft zeer gunstig gewerkt. Van de be zwaren, bij de bestrijding naar voren gebracht, als: duur en slecht brood, de grootste Loeren bet meeste voordeel cn dure uitvoering, is weinig gebleken. Het platteland, niet alleen de bouwers, maar ook de nbddenstand en de arbeiders zijn er mee gehol pen; Het doet daarom zoo vreemd aan, dat de arbei dersvertegenwoordigers er tegen waren. Vastgesteld werd een vermengen van hoogstens 25 met ïnlandsch meel en een t&rwe-prijs van 12.50 gld. De meelprijs werd dat bedrag met de te ma ken kosten. Door de uitbreiding van de tarwe-teelt kwam de berekening in gevaar. Een gedeelte moest op de vrije markt gebracht worden en de prijs werd bepaald op 12 gld. Maar door den grooten oogst zou de rekening nog niet sluiten. Zoo werd de uitbetalingsprijs voor loopig f 10.50. Nu de Tarwe-wet de wijziging gebracht heeft van 40 maal-percentage na weinig tegenstand, zeker door beter inzicht voorloopig zal het 55 zijn, wordt de uitbelalings-prijs zeker weer 12 gld. En de nabetaling zal spoedig volgen. Een woord van hulde aan de organisatie is hier op zijn plaats. De uitvoering van ae wet heeft de Minister opge dragen aan de organisatie van telers en afnemers. Hierop werd vertrouwd en het kostte het rijk geen geld. Dat vertrouwen is niet beschaamd: de Regee- rings-Commissaris heeft zijn tevredenheid betuigd. De tarwe-telers zijn vcreenigd in de Tarwe-Cen- trale en de koopers in de Ver. van Inlandsche Tar- we-afnemers. De T. C. omvat 8 gewesten. In ons ge west zijn de bestuursleden aangewezen door de 3 landbouworganisaties. Het is verdeeld in 5 distric ten, waarvan het onze 15 door de afdeelingen geko zen heeft met een dagelijksch bestuur van 3, een se cretaris cn een controleur. In afwijking met andere gewesten leveren hier de telers rechtstreeks aan de V.l.T.A. via de G.T.O. en aan den handel. Deze regeling maakt goedkoop wer ken mogelijk. Van de beschikbare som blijft geld over, een bewijs van goede organisatie en beleid. Aller medewerking is daartoe noodig. In ons aller belang is stipte navolging der voorschriften de plicht van ieder teler. De monsters. Na deze inleiding vervolgt de Secretaris met een uiteenzetting over de monstert»: bij den boer, op zijn kantoor en bij de lading. Het monster, dat de boer neemt, moet overeen ko men met de af te leveren partij, die geschoond moet worden afgeleverd. Dus is het van belang: geen groo- te partijen te bemonsteren, het zaad te zuiveren van onkruid en andere zaden, en van de fijnste korrels. Wat meer zorgvuldigheid is gewenscht. Bij het verzenden (1 K.G. ongeveer) gebruike men geen papieren zakken, en voege er een kaartje bij (veiligheidshalve in den zak) met opgaaf van naam van den teler en grootte van de partij. De ontvangen monsters worden ingeschreven, en ter gelegener tijd gekeurd, soms door den controleur alleen, maar in den regel met den voorzitter of het dag. bestuur, naar door de T.C. en de V.l.T.A. vast gestelde standaardmonsters. Deze keuring is natuur lijk strikt onpartijdig. Van den uitslag wordt aan de telers bericht ge daan en de goedgekeurde monsters worden genum merd en ingeschreven om te dienen bij het vaststel len van een lading. Na het ontvangen van een bestelling, b.v. 1100 ton B, zoekt het dag. bestuur uit, welke telers zullen le veren. Het moet daarbij rekening houden met de juiste verhouding van beste, gewone, en minder goe de partijen B, met leveringsrecht, met de geschikte laadplaats, met de beschikbare laadruimte ter plaat se, enz. Dat is een zeer moeilijk werk en geeft den buitenstaander gemakkelijk aanleiding tot verkeerd oordeelen, wanneer zijn beurt voorbijgaat. Is de keu ze bepaald, dan worden de leveringskaarten ver zonden. Bij de lading wordt de partij vergeleken met het ingeleverde monster en dan de juiste kwaliteit be paald, waarna de uitbetalingsprijs berekend wordt. Om den teler gelegenheid te geven te reclamecren, wordt van de partij een verlaadmonster genomen, dat te zijner beschikking blijft. De ondervinding heeft geleerd, dat het zeer wen- schelijk is voor den teler zijn bascule te controleeren. Herhaaldelijk is het gewicht onjuist. Het schoonen en de kwaliteit. Op den secretaris volgt de controleur, de heer J. C. Rus. Hij begint met de beteekenis van de stan daardmonsters uiteen te zetten. In het monster A en B die geheel schoon moeten zijn, en alleen in kleur en type verschillen, mag geen tarwe van mindere kwaliteit voorkomen. Monster C bevat de mindere kwaliteit, maar gezuiverd van vuil en achterst. A, B en C is dus niet le, 2e en 3e soort. B is de gemiddel de kwaliteit van een oogstjaar. De taxatie van een geleverde partij aan de V.l.T.A. geschiedt bij de fabriek door een graanfactor. De ont vanger heeft het recht van reclame op: te fijn zaad, vuil, te hoog vochtgehalte (boven 17 en reuk. Mo gelijke korting moet betaald worden door de G.T.O. dus door de telers zelf. Voor de aflevering is alleen de controleur verantwoordelijk. Hij regelt de lading en zorgt voor een goede doorsnee door op een plaats te laten leveren en voor de telers den juisten tijd van lading vast te stellen. Daarom is het ook een nood zakelijke eisch, dat geleverd wordt overeenkomstig het monster. Een beste B met een slecht C kan nooit B worden bij de lading en A plus C geeft nooit B. Daarom het in ieders belang, geen partijen te mengen, maar elke partij afzonderlijk te schoonen, en wel zoo zorg vuldig mogelijk. Aan het slot geeft de controleur een statistiek van alle Texelsche monsters en een vergelijking van de taxatie dier monsters met die van Anna Paulowna en Waard en Groet. De voorschriften van vervoer enz. Hierna geeft de secretaris in het kort aan hoe en waarom de aanvragen voor verkoop- en vervoerver- gunningen zijn ingericht, en wijst er met nadruk op: hoe noodzakelijk het is, dat de telers zich nauwkeu rig aan de voorschriften houden. De G.T.O. moet ten allen tijde precies weten, waar de tarwe zich bevindt en kan niet met onnauwkeurige cijfers werken. De zaak is omvangrijk en de geldelijke verantwoorde lijkheid is zeer groot, zoodat de pijnlijkste nauw keurigheid betracht moet worden. Dit geldt ook voor het administratiebiljet, dat de teler moet bij houden. De beteekenis van den vertrouwensman. Dan is bet woord aan het lid van het Dag. Be stuur, den heer P. Kistemaker, die de beteekenis van den vertrouwensman uitzet. Dit werk is deels controleerend, deels adviseerend, en zoo noodig handelend optredend bij fraude. De vertrouwensman zorgt voor de inventarisatie van de gewassen te velde, controleert de oppervlakte, taxeert de opbrengst, geeft inlichtingen bij klachten, bij ver meende abuizen, me afrekening, bij het schoonen der partijen, neemt het begin van den oogst dorschmonsters, en vergadert met de andere vertrou wensmannen om de algemeene regeling, de moeilijk heden en klachten te bespreken. Hij geeft aanvragen af voor vergunningen van vervoer en verkoop, kortom hij is de leider, de controleur en de vraagbaak in zijn omgeving. Hij ontvangt voor dat alles f3.50 per vergadering en f 1.per uur, en niet f 40.per week, zooals wel beweerd is. Alleen voor den vertrouwensman op Texel is een bijzondere regeling getroffen, die ook een gedeelte van de adr nistratie heeft. Aan het slot wekt spreker de telers op met hun vragen, opmerkingen of moeilijkheden, zich steeds te wenden tot hun vertrouwensman. De uitzaai van tarwe. De laatste spreker is de heer P. Visser, lid van het dagelijksch bestuur. Hij spreekt over den uitzaai van tarwe, maximum een derde van het bouwland. Deze zaak is niet eenvoudig. In het algemeen moet gezegd worden, dat de steun regeling de telers de verplichting oplegt, geen foef jes te gebruiken, maar zich royaal aan het voorschrift te houden. In twijfelachtige gevallen raadplege men den ver trouwensman of het dagelijksch bestuur. Daar wordt dan beslist, of zoo noodig het advies gevraagd van de G.T.O. Is er meer dan een derde uitgezaaid, dan zal dit moeten worden omgeploegd; doorzaaien met gerst of haver is niet geoorloofd. Verschillende gevallen worden genoemd: twee be drijven van een eigenaar, te zamen gebruikt, op het eenc bedrijf meer tarwe telen omdat het ondere er on- geschikt voor is, het scheuren van weiland wanneer dit geregeld gebeurt, wat kunstwei is, hoe het gaan moet met huren en koopen. In al die gevallen, misschien zijn er nog wel meer, is beslissing naar eigen inzicht gevaarlijk. Steeds overleggen met den vertrouwensman of het bestuur is de voorzichtigste weg. Ten slotte resumeert spreker het behandelde in het volgende vers: De tarwewet is hier in 't land Tot steun voor onzen boerenstand. Die wet brengt mee een zware plicht, Men telle ze niet al te licht. De eisch is, één keer tarwe in 3 jaar, Anders komt de opbrengst in gevaar! De groote boer met meer bedrijven, Kan misschien als één geheel wel blijven Als hij met het Bestuur maar overlegt, En de Directie hier niets tegen zegt. Twee bedrijven van één eigenaar Verkeeren ook niet in gevaar, Als elk bedrijf zich stipt maar houdt Aan het 1/3, dat mag verbouwd. Wordt het bedrijf soms uitgebreid Met losse stukken, wijd of zijd, Dan is hiertegen geen bezwaar, Mits men kan tarwe telen daar. Ook bij verkoop, veranderde pacht Blijft de eisch dus steeds van kracht, De nieuwe eigenaar is hier de man, Die het 1/3 bouwen kan. Maar in de Zijpe of in Koegras, Daar kan het blijven zoo het was; Komt er soms nieuw bouwland bij, 't Oudste is weer bijtijds in wei. Ook kunstwei komt nogals eens voor, Gebeurt 't eerlijk, ga dan maar door; Tot het Bestuur zich toch gewend, Dat wordt graag overal in gekend. Is er meer dan 1/3 uitgezaaid, En door de vorst niet weggemaaid, Men zaaie geen gerst of haver door, Het brengt u van het goede spoor. Dus hier baat alleen de ploeg Tot op 1/3, dan is het geoneg. Ik hoop. dat het u duidelijk zij, De bedoeling van deez' rijmerij, Wie zich niet aan het 1/3 houw, Krijgt hiervan beslist berouw. Maar telers, werkt u allen mee, Het make uw Bestuur tevrêe. Voor een stampvolle zaal trad Zaterdagavond bij den heer C. Vis op, de heer Wijnkoop, lid der Twee de Kamer. De Voorzitter van dezen avond deelde in zijn ope ningswoord mede, dat een groepje partijlooze boeren en tuinders den heer Wijnkoop had uit-genoodigd, om nu eens iets meer van het Communisme te weten te komen. De heer Wijnkoop ving zijn rede aan met een uit eenzetting van het communisme. Het communisme windt er geen doekjes om en zoekt naar middelen tot verbetering. Als zij critiseeren, doen zij dat slechts op grond van feiten. Verbetering ligt niet in het kapitalisme. Spreker gaat dan na, dat in de Troonrede voor ongeveer 1H jaar is gesproken over een steun, die „ander maal1' aan de landbouwbevolking ge geven zou worden. De eerste maal zou dan de Tarwewet geweest zijn. Wat beeft de tarwewet gebracht? Een uit- keering van 20 millioen, waarvan 12 millioen aan de rijke meelimporteurs 8 millioen aan de heerenboeren. De kruimeltjes bleven over voor de WIJNKOOP, arme boeren. De regeering van Ruys honger-Ruys heeft te gen de kleine boeren, die schreeuwden, gezegd: We maken een wet, hou je maar kalm! De Varkenswet is ook al zoo iets. Bij de behande ling in de Kamer zat op de tribune mijnheer Van Zwanenburg (die vooral de export van varkens in de hand heeft), waarover spr. zich zeer verwonderde. De bijzondere belangstelling van den heer Van Zwanen burg is verklaard, nu hij als directeur van de Var kenscentrale is benoemd. Zoodat de exporteurs zijn gesteund en de kleine boeren zijn voorbijgegaan, die nu nog schreeuwen dat het zoo niet in orde is. Ook de in oorlogstijd gemaakte wetten waren al leen om hen die aan het laadje zaten, het geld in den zak te werken, wat door de anderen moest wor den opgebracht Spreker herinnerde er aan, hoe door den heer Lo- vink een rapport is uitgebracht over wat voor een geringe steun aan den tuinbouw noodig zou zijn, waarbij hij tot een bedrag van f20 millioen kwam. Dit rapport werd echter in het archief gestopt Daarna kwam de minister met een voorstel van 5 millioen en geen cent meer. Daarop hebben wij een amendement ingediend om meer voor de tuinders te verkrijgen. Maar deze amendementen werden niet gesteund, omdat ze van de communisten kwamen. Dezen keer werd gevraagd 25 millioen, wat evenwel wel werd gesteund. De S.D.A.P., met name door den heer Duijs, die voorrekende, dat er 27 millioen noodig zou zijn, heeft niet gesteund, en tenslotte toch nog tegengestemd, waardoor onmogelijk werd gemaakt dat de tuinders voldoende werden geholpen. Nu is er 5 millioen gegeven, waardoor volgens het systeem dan al die andere, de bedrijven in stand wor den gehouden. Dr. Colijn schuift de fouten op den godsdienst. Hij heeft gezegd, dat de bedrij ven gesteund moeten worden, zoodat zekere lasten op het bedrijf rustende, kunnen worden betaald. Maar van de gezinnen trekt hij zich niets aan. De kapita listische banken, notarissen enz., worden hierdoor al leen gesteund. Spr. vraagt zich af, wat er voor den kleinen boer overblijft, als de hypotheeklasten, rente, enz., betaald zijn. Zoo heeft dan ook een christelijken boer aan dien christelijken leider gevraagd, waar de boeren dan van moeten bestaan, waarop deze antwoordde: dat men zich daar jammer genoeg niet mee kon bemoeien, maar dat dat zoo an God is geregeld Wij eischen voor alle boeren en landarbeiders, wier inkomen tot minder clan f20.— per week is gedaald, recht op aanvulling tot dit bedrag. Ook executies moeten worden verboden, evenals woning-uitzetting. Minvermogende landverpachters, die hun inkomens ook tot minder dan f20.per week zien dalen, moe ten recht hebben op do aanvulling. De kosten van dit noodprogram moeten worden ge heven van de hoogo inkomens en vermogens en niet door heffing op levensmiddelen enz. Verder een speciale heffing op de uit het buiten land bij de Nederlandsche Bank geplaatste kaoitalen. Tenslotte schrapping van de bewapeningskosten. Spr. wees op het gebeurde met „De Zeven Provin ciën", waarbij wel is gebleken, dat de vloot, waar voor we ieder jaar 75 millioen gulden uitgeven, geen knip voor den neus waard is. Hierna sprak de heer Wijnkoop over de Sovjet- Unie. Spr. gaf den tegenstanders het recht om hem te bestrijden, maar dan alleen op de feiten en niet naar aanleiding van leugens, door welke krant ook. gezegd. Het land is daar den grootgrondbezitters af genomen, zonder eenige vergoeding, waarna den b je ren de rechten op dezen grond is overgedragen. Aan de werkelijk werkende boeren is geen stukje afge nomen. De beste wijze van bewerking van den grond is de communistische, wat die werkende boeren ook hebben ingezien. Ze hebben alle kleine stukken bij elkaar gelegd, welke nu worden bewerkt met de groote landbouwmachines, waardoor de opbrengsten zijn vertienvoudigd. Op het oogenblik zijn er in Rus land 200.000 van die kolgozen, waarbij er zijn, die zoo groot zijn als onze kleine provincies. Het pri vaatbezit der kleine boeren wordt niet afgenomen, zooals verteld wordt, doch van het grootgrondbezit, de bank enz. neemt men het privaatbezit af, waarmee de kleinen worden uitgezogen. Wij verschillen hierin ook met de S.D.A.P., die so cialisatie der bedrijven wil Ze hebben het niet ge daan, waar ze de macht in handen hadden, nl. in Duitschland. Daar hebben ze de landjonkers weer in touw geholpen, de plaag der Duitsche boeren, maar ook die der Hollandsche boeren. Hitier is hun werk tuig. Ze hebben gemaakt, dat onze boeren thans geen behoorlijk bestaan kunnen verdienen. Wij hebben in een land met 165 millioen menschen getoond wat we kunnen. Hierna werd een poosje gepauzeerd, waarin druk werd gecolporteerd met. de „Tribune" en andere bla den., welke laatste echter werden verboden, wat aan eenige aanwezigen den uitroep ontlokte: „Is dat nu de vrijheid"? Naderhand mochten de andere bladen echter wol worden verspreid. De spreker vervolgde zijn zeer lange rede, wijzen de op de gebeurtenissen met „de Zeven Provinciën' en wat er met de gearresteerden gebeurt. Het gevolg daarvan kan men, al worden ze nog zoo zwaar ge straft. niet tegenhouden. De vloot heeft in Indonesië afgedaan. Het zal van de Indonesiërs afhangen, of de strijd snel wordt voortgezet of langzaam. Holland is zijn vloot in Indië kwijt, Spr. juichte de daad van de schepelingen toe. De Minister heeft gezegd, dat de vloot het eengste en laatste bolwerk van Nederland is. De Hollandsche schepelingen hebben met de inheemsche meegedaan en niet, zooals door het Hollandsche kapitalisme is gezegd^ dat dit niet zoo was. Steeds wordt verdeeld heid gemaakt, nu door de Hollandsche schepelingen 14 en de inheemsche 17 loonsverlaging af te ne men. De leiders der S.D.A.P. willen de onafhanke lijkheid van Indonesië, doch nog niet, omdat ze daar voor nog niet rijp zijn. Spr. ging verder het verloop der geschiedenis met „de Zeven Provinciën" na. Men heeft het andere ge deelte der vloot, dat nog niet in muiterij was, geen opdracht durven geven om te schieten, omdat men bang was, dat deze in een andere richting zouden schieten. Spr. becritiseerde de berichtgeving over de ze gebeurtenissen. Te beweren dat onze massa's van uitgezogen ar beiders en boeren iets aan de roof, welke wordt ge pleegd, in Indië, hebben, is onwaar. Alleen de kapi talisten hebben er in de goede jaren 1000 millioen gulden per jaar vandaan gehaald. Nu misschien 400 millioen. De Duitsche en Japanschè kapitalisten staan echter klaar om Indië over te nemen. Door het optreden der Indonesiërs hebben ze getoond, dat ze er zelf ook nog zijn. Ze zullen het niet aan het imperialisme overgeven, ook niet als dit uit het eigen land zelf voortkwam. Wij willen dat ook, omdat dan een deuk wordt toe gebracht aan onze uitbuiters in Holland. Er is geen sprake van, dat wreedheid de kracht van dat land zal kunnen breken. Er is geen macht, ter wereld, die de zaak voor het imperialisme weer in orde maakt. Men wil thans een sterke regeering op fascistische leest geschoeid. De S.D.A.P. heeft de zijde der regee- ring gekozen en hun leider Albarda heeft gezegd, dat de muiters moeten worden gestraft. Ook Ir. Cramer's uitlatingen werden bccritiseerd. Met de O.S.P. is het afgeloopen. In Duitschland heb ben de S.D.A.P.'rs Hindenburg gestemd, inplaats van den arbeiderscandidaat. Van de gelegenheid tot debat werd door een zeven tal aanwezigen gebruik gemaakt. SCHAATSENRIJDEN. En gen stangen De Noren bezetten de eersteplaatsen. On ze landgenoot Helden derde op de 10.000 M. en een eervolle tiende plaats in het eind klassement. Zaterdag en Zondag zijn te Drentheim da wereldkampioenschappen in het hardrijden op schaatsen aangevan gen, waaraan ojn. wordt deelgeno men door de Nederlandsche rijders Dijkstra, Heiden, Hooftman, Koop3 en Langendijk. De deelneming uit vijf verschillende landen was zeer sterk. De wedstrijden hebben dit jaar een nieuwen wereldkampioen opgeleverd: de Noor Engenstangen beroofde zijn landgenoot Ballaagrud van den titel Deze werd thans derde in het eind klassement, achter Staksrud (even eens Noorwegen). Onze landgenoot Heiden bezette in het eindklassement een eervolle tiende plaats. Rieten dak door ratten vernield Het rieten dak van een boerderij in de buurt van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijde groote gaten, die door ratten werden veroorzaakt. Ten einde raad nam de eigenaar een proef met Rodent. met het gevolg dat hij 's morgens tal van doode ratten vond en nadien geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eén doosje Rodent heeft hem voor honderden gul dens reparatiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schadelijke ongedierte vernielen. Maak voor goed een eind aan de rattenplaag door aanwending van Rodent. Het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct. of een dubbele doos 90 ct. en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Imp.Fa. B. Meindersma - Den Haag. D 47 ANNA PAULOWNA Zondagmiddag hield de voor enkele weken terug opgerichte afdeeling Anna Paulowna van den Xe- derlandschen Arbeiders Sportbond haar eerste leden vergadering, ditmaal in de zaal van den heer G. Borst te Breezand. Met het oog op de aanwezighed van enkele perso nen, die nog gaarne enkele inlichtingen wenschten te entvangen, alvorens als lid toe te treden, was het eerste gedeelte dezer vergadering openbaar, terwijl later in besloten vergadering werd overgegaan. Nadat de heer Dekker, als voorzitter der Voorbe reidende Commissie de vergadering had geopend, en de aanwezigen welkom had geheeten, voornamelijk den heer Arends van Hoorn, geeft hij aan deze het woord, om nog eens opnieuw het doel van den N.A.S.B. uiteen te zetten. Om niet in herhaling te vallen, willen wij uit het betoog van den heer Arends slechts een enkele greep lichten en wel deze, dat de N.A.S.B. de sport slechts wenschte te dienen om de sport, dus niet tot af- slooping, doch tot veredeling van het lichaam. Het houden van onderlinge wedstrijden is daarom niet verboden, doch deze mogen niet worden gevoerd om bekers of medailles. Wij wenschen geen „sterren". Ieder is voor ons gelijk. Na deze uiteenzetting geeft de heer Arends aan, wat het eerste werk der afdeeling zal moeten zijn. Allereerst zal vandaag een bestuur moeten worden gekozen, waarbij spr. aangeeft, hoe dit bestuur met zijn latere onder-afdeelingen zal worden samenge steld. Nog merkt spr. op, dat personen, beneden 18 jaar, nog geen direct stemrecht mogen uitoefenen. We! hebben zij een adviseerende stem. De vergadering gaat hierop, nadat enkele perso nen zich nog als lid hebben aangemeld (waarmee het ledental tot ongeveer 70 is aangegroeid) in huishou delijke zitting over. De heer Dekker deelt daarop mee. dat de voorbe reidende commissie reeds naar geschikte candidaten voor een bestuursfunctie heeft uitgezien. Voor liet dagelijksch bestuur heeft het daarbij het oog op de heeren D. Krouwel als voorzitter, Nic. Blok als secre taris en II. Siebenga als penningmeester. Als can didaten voor de overige bestuursfuncties heeft het nog een voordracht van vier personen (voor twee functies), nl. de heeren C. Pool. H. Blaaubroek en Adr. de Ridder, benevens mej. A. van der Klooster. De leden mogen echter ook andere candidaten voor dragen en stemmen. De hierop volgende stemmingen hebben tot uitslag dat de door de Voorbereidende Commissie aangezoch te leden voor het Dagelijksch Bestuur allen met groote meerderheid in de voor hen gedachte functies worden gekozen. Voor de overige twee bestuursfunc ties worden gekozen de heer C. Pool en mej. A. van der Klooster. De heer Arends, zich tot de bestuurders wonden de, zegt, dat van hen véél zal worden gevergd.Gij zult allerlei onaangenaamheden ontmoeten, soms ook wel eens beleedigingen. Stelt U daar boven! De leden raadt hij aan, als zij klachten hebben, die bij liet bestuur te brengen en niets buitenaf te. kankeren. Hij hoopt verder, dat blijken zal. dat het gekozen bestuur de afdeeling tot bloei kan brengen. De heer Dekker meent, dat de taak der Vonrloupige Commissie thans is afgedaan en geeft verder de lei ding over aan. den nieuwen voorzitter. De heer D. Krouwel, dien taak overnemende, zegt dit slechts te hebben gedaan na rijp beraad eu hij zal, als er een ander is gevonden, die daarvoor beter geschikt is, dan ook gaarne zijn plaats inruimen. Ais hij echter heeft toegestemd, is het onder deze voor waarde, dat de nieuwe organisatie in het ieeken der arbeidersbeweging zal staan en daarbij zoovee! mo gelijk drankvrij is. Het begin der oefeningen zal voorloopig natuurlijk bescheiden zijn. F.r zal aange vangen moeten worden met. vrije oefeningen, moge lijk komen er dan later werktuigen, misschien ook terrein. Onze organisatie moet echter een symbool voor onze beweging worden, onze arbeid mo»i ten voorbeeld kunnen strekken. De heer Dekker stelt, namens het bestuur der afd A. P. van den Modernen Landarbeidersbond san de nieuwe organisatie voorloopig een kaavoorschot f 10 beschikbaar, het welk door den heer Krouwel in dank wordt aanvaard. Daarna wordt de vergadering gesloten. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat het bestuur Woensdagavond voor de eerste maal bijeen komt regeling der contributie enz. Als contribuiieophai» hebben zich beschikbaar gesteld: C. Pool voor Br zand, K. van Dalen voor Oostpolder en HL B' broek voor Kleine Sluis jm? ovQrig Westdee!

Schager Courant | 1933 | | pagina 5