J Aan de verkeerde zijde U OMGEVING Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. Van verschillende kanten ontmoet dit bezwaar. De heer Agena stelt voor, het presentiegeld te laten op f3 en te vergaderen op Zaterdagmiddag. Zijn er meer ledenraadsvergaderingen noodig, dan voor de meerdere geen presentiegeld te betalen. Dit voorstel wordt aangenomen. Rondvraag* Een der aanwezigen vraagt, of zijn zoon, die thans in militairen dienst is en voor dien in dienst was van „De Tijdgeest", na zijn diensttijd weer terugkomen kan. De Voorzitter deelt mede, dat het bestuur ten op zichte daarvan een ruim standpunt inneemt, doch ze kere toezegging kan het nu niet doen. De heer Jb. de Rooij vraagt, hoe het komt dat en kele groote coöperaties nog niet tot de Handelskamer zijn toegetreden. De heer Ten Hoorn vermoedt, dat die coöparties meenen dai zij 't beter kunnen dan de Handelskamer. Er zijn er al enkele op terug gekomen en toegetreden en nu hoopt men ook nog „De Vooruit" te Rotterdam te zien toetreden. Inmiddels is de tijd waarover men de beschikking over de zaal had, verstreken en kon de rondvraag niet verder worden voortgezet. Met een kort woord van dank voor de belangstel ling en de aanwezigen te hebben opgewekt, vooral thans de coöperatieve gedachte te verspreiden en te bevorderen, ten voordcele van eigen coöperatie in het bijzonder en verspreiden der coöperatieve gedach te, in het algemeen. Daarna sluiting. IT DE WARMENHUIZEN ACHTERSTAND ZIEKENFONDSPREMIE. In een speciale daartoe belegde vergadering, heeft jJ. Maandagavond Dr. van Hesteren in het Patronaats gebouw een uiteenzetting gegeven van het doel en werkwijze van het ziekenfonds. Het doel, volgens Dr. Van Hesteren, is in het kort, zich door een wekelijk- sche bijdrage afdoend van medische hulp te verzekeren. Zooals velen wel zullen weten, bedraagt de premie voor volwassenen (vanaf 16 jaar) 25 cent per week. Voor de eerste drie kinderen in een huisgezin 6 cent per kind, en de eventueele meerdere kinderen vrij van premie. Door dezen maatregel zijn vele kinderen in Warmen- huizen vrij van betalen. Ontkend kan niet worden, dat deze gemeente in groote financieele moeilijkheden zit, maar ook zitten in groote moeilijkheden huisgezin nen met groote kinderen, welke reeds langen tijd werk loos zijn of niets kunnen verdienen. Deze huisgezinnen zijn wel het ergste gedupeerd. Een massa kunnen thans niet meer de ziekenfondspremie betalen. Vele malen is thans de vraag gesteld, wat thans gedaan moet worden. Dr. Van Hesteren heeft reeds aan B. en W. voorgesteld, diegenen, die reeds lang op achter zijn met betalen, op den Geneeskundigen Armenlijst te plaatsen. Voor eventueele specialistenhulp voor die armlastigen, wordt de gemeente dan aansprakelijk ge steld. Dat de hulp van den plaatselijken geneesheer voor de op den Geneeskundigen Armenlijst geplaatste Inwoners soans onvoldoende is. behoeft wel geen betoog. Wanneer in zulke gevallen de gemeente de specialls- tenrekeningen niet wil betalen, zullen de menschen jammer genoeg teleurgesteld moeten worden. Dat de gemeente alles op dokters schouders schuift, is geen juist standpunt. De financieele draagkracht van spr. heeft ook grenzen, en kan maar niet in lengte van dagen blijven doorgaan met premie voor te schieten. Dr. Van Hesteren moet namelijk 33 pet, van de ver schuldigde premies afdragen voor specialistenhulp. Er zijn menschen, die reeds lbk jaar op achter zijn met de betaling van de premies. Spreker zou het wel zeer op prijs stellen, als er een uitweg gevonden wordt. Zoo kan in ieder geval niet verder gegaan worden. Om de achterstallige betaalders op den Gem. Geneeskundi gen armenlijst te plaatsen, voelt de Gemeente niets voor. Dr. Van Hesteren heeft ook voorgesteld om de risico van de eerste 3 maanden contributie zelf te dragen, en ingeval iemand, boven de 3 maanden premie op achter is, dat dan de Gemeente daarvoor zorg draagt. Ook op dit voorstel heeft spreker niets ver romen. Hierna had een gedachtenwisseling plaats tusschen Dr. Van Hesteren en diverse aanwezigen. Diverse vragen werden over en weer gesteld en beantwoord. Ten slotte werd besloten, dat het Bestuur van den Volksbond zich met andere organisaties hier ter plaat se in verbinding zal stellen, teneinde het daarheen te leiden, dat een gezonde regeling tot stand komt met het Gemeentebestuur. Hierna volgde sluiting. NIEUWE N 1 EDORP Het Fanfarecorps „Excelsior", directeur de heer B. Koolhaas, van Twisk. gaf Zondagavond voor een volle zaal een -uitvoering bij den heer Kossen', alhier. Wel willende medewerking werd verleend door Niedorp's Gemengd Koor en de damesafdeeling der Gymnastiek- vereeniging Hercules-Hebe. Na het welkomstwoord van voorzitter Groot, werd aangevangen met een opwekkende marsch van Sam Vlessing Vers d'Avenir. Terwijl werd voortgezet met de mooie ouverture de Concours Patrio van A. Pain- paré met haar afwisselende muziek, welke correct en zuiver ten gehoore werd gebracht. Ook de overige nummers van het programma werden door Excelsior zeer goed uitgevoerd en verwiterven steeds een welverdiend applaus. Nummer 8 van het programma, uitgevoerd door Jong Excelsior, n.m. door een 12-tal leerlingen van 10 tot 14 jaar, brachten een paar nummertjes op zeer pittige wijze zonder zenuwen ten gehoore. Gezien hoe moeilijk het is voor ouderen om een blaasinstrument te leeren bespelen, kan dit een buitengewone prestatie worden genoemd van Directeur en leerlingen, waarvoor dan ook daverend werd ge applaudisseerd, zoodat nogmaals een der nummertjes moest worden gespeeld. Hetgeen Excelsior hedenavond heeft laten hooren, bewijst dat het geheel onder emi nente leiding staat en Excelsior zich gelukkig kan achten met een Directeur als de heer Koolhaas. Onder leiding van den heer Jb. I. Hovenier werden door Niedorp's Gemengd Koor op zeer goede wijze een aantal nummers ten gehoore gebracht. Vooral naar nummer 13 van het programma: Laatste Zonnestraal van L. Paardekoper, hebben wij met groot genoegen geluisterd. De voor ons niet onbekende Matrozendans van Hebe, verwierf veel succes, zoodat dit nummer tweemaal werd gegeven. Ter versterking van de kas werden nog een aantal doozen met gebak verloot, wat een zeer gewilde attractie bleek te zijn. Na afloop werd gedanst op muziek, gegeven door enkele leden van Excelsior. Excelsior kan met deze uitvoering een succesvollen avond -boeken. Het talrijk opgekomen publiek zijn een paar genotvolle uren bezorgd. Er Is dezen avond, hoewel er door de leden misschien niet altijd is gepresteerd wat zij konden geven, toch zeer veel goeds gegeven, voor weinig geld. Zoowel de leden van Excelsior als haar Directeur zullen zonder twijfel met groot genoegen op dezen avond terug zien. Zoo is dan gebleken, zooals voorzitter Groot terecht in zijn sluitingswoord aanhaalde, dat met samenwer king (wat wij toch in dezen tijd zoo noodig hebben) veel is te bereiken. 7 IJ P E ST. MAARTENSBRUG. Zondagavond hadden wij het genoegen een uitvoering bij te wonen van de gymnastiekvereen. „S.S.S." en „D.I.N.D.U.A." onder leiding van den heer C. Met. Dat beide vereenigingen goed staan aangeschreven, bewees wel de flinke opkomst. Wij verheugen ons daarover, temeer, omdat het Bestuur, Directeur en le den altijd hun uiterste best doen, de aanwezigen een genoegelijken avond te bezorgen en de belangsteling dus meer dan verdiend is. Ook nu weer is het hun gelukt een goed geslaagde voorstelling te geven. Een mooi opgestelde, zingende damesgroep was de opening van het program. Verder hadden de gebrui kelijke oefeningen plaats voor jongens en voor dames. Wanneer men het voorrecht heeft eiken dag met de jongens op straat kennis te maken en hun verma kelijk gedoe beziet, dan kan men zich moeilijk inden ken, dat deze zelfde reeks op den avond van uitvoering niet stalen gezichten voor het voetlicht kunnen ver schijnen. Dit pleit wel in 't bijzonder voor den Direc teur en is o.i. een overtuigend bewijs, dat de leiding bij den heer Met in uitstekende handen is. Hebben de jongens zich uitstekend van hun taak gekweten, hetgeen de meisjes en de dames gepresteerd hebben, was wel het glanspunt van den avond. Dansen en knotaoefeningen, wat werden ze prachtig uitgevoerd. Bovendien was de aankleeding en verlichting bepaald schitterend te noemen. Ons hartelijk compliment aan de meisjes en de dames leden, maar niet minder aan den Directeur voor de keurige verzorging van het geheel. Is het te verwon deren dat er herhaalde malen daverend werd geapplau disseerd? De verschillende nummers werden uitgevoerd met passende muziek en uitstekende begeleiding van Mej. de Bakker. De heer Kist heeft weer op loffelijke wijze gezorgd voor de gewenschte afwisseling. Herhaalde malen heeft hij de aanwezigen hartelijk doen lachen met zijn voordrachten. Ook ham viel een hartelijk applaus ten deel. Het was een uitstekend geslaagde avond, waarop het Bestuur, Directeur en leden met voldoening kunnen terugzien. Voegen wij er nog aan toe, dat de voorzit ter, de heer Nierop, in de pauze het woord richtte tot de aanwezigen. Spreker deelde mede, dat de vereeniging groot gebrek heeft aan werkende heeren-leden. Het aan tal is langzamerhand zoodanig ingekrompen, dat het niet mogelijk is, ook met het oog op de financiën, op deze wijze voort te kunnen gaan. Spreker wekte daarom de aanwezige jongens op, om als werkend lid toe te treden, aangezien het al of niet voortbestaan van de vereeniging, hiervan geheel af hankelijk is. In de aanstaande vergadering, die in het begin van Maart zal worden gehouden, zal hier over beslist moeten worden. Wij, en zeker velen met ons. hopen van harte, dat de uitslag zoo gunstig moge lijk zal zijn. CALLANTSOOG Muziekuitvoering. Zondagavond jl. gaf het fanfarecorps „Callantsoog" een uitvoering in de zaal van het „Dorpskoffiehuis" alhier. De voorzitter, de heer C. v. Twuijver, opende den avond en sprak de hoop uit. dat het gebodene in den smaak mocht vallen. Hij wees er op, dat door oneenigheid een drietal leden had bedankt. Hiervoor zijn echter weer andere in de plaats gekomen, zoodat de vereeniging er niet op achteruitgegaan is. Vervolgens werden ten gehoore gebracht Caecilia- marsch van Ant. M van Leest, „Caprice sur 1'opéra Norma", van Bellini, „Mathilda", Valse, van D. Bau- wens en „Goede Kameraden", marsch van Ch. de van Zijdewijn. De directeur, de heer A. Vriesman, toonde het corul goed in zijn macht te hebben. Sedert de vorige uit voering is het spel er goed op vooruitgegaan. Hel tweede nummer, dat zeer zwaar was, werd voorai goed ten gehoore gebracht. Nummer 3 werd bij eet vorige gelegenheid wel eens beter uitgevoerd. De di- recteur merkte ons hierover op, dat er in de bezet ting van dit nummer een altpartij miste, waar ht: spel zeer onder leed. Ook de nummers 1 en 4 werden onberispelijk uit gevoerd. Na de pauze werd opgevoerd een klucht in 2 bedrij ven „Liefde zoekt list", door Henzilemor. Een zeer geestige tweeacter, die de zaal heeft doen bulderen van het lachen. Het stukje werd vlot gespeeld. Me- despelenden waren de dames A Vos en N. Mooij en dc heeren A. de Wit, C. van Twuijver, A. Kruit, Jb. Vos en N. Kossen. Hierna besloot het fanfarecorps het progamma met een tweetal nummers, die zeer goed werden uitge voerd. Xanthia, een wals in verschillende tempo's, was zelf zeer goed en oogstte dan ook een langdurig applaus. Na de finale, de Caecilia-marsch, bracht de voorzit ter een woord van dank aan allen, die medegewerkt hebben om dezen avond te doen slagen, waarna hij de aanwezigen een gezellig bal toewenschte. Het fan farecorps kan op een zeer goed geslaagde uitvoering terugzien. Of 862. Plotseling liet Wim zich zakken, Wilde snel nu vluchten gaan. Maar de orang-oetang, waakzaam, Ging gezwind achter hem aan. Dat ls niet aardig van je, jongen. Zei de aap en greep hem kloek, Terwijl Wim wanhopig schopte. Bij zijn pijpen van zijn broek. 552. Toen de pijn nu wat bedaard was. Zei de vlieger: kom maar mee, Van deez' nare plaata vlug weg nu, Liever gaan wij weer naar zee. Pim probeerde toen te loopen, Met zijn arm in het verband. Ia hij verder weer gaan dwaler Door het groote, vreemde land. Kort verhaal door MAY HUNTING. SYBILLE kwam als gewoonlijk op het laatste nippertje de kleedkamer binnen rennen en ratelde direct een heel verhaal over Teddy, die een autotocht met haar gemaakt had en die panne had gekregen. Mariëtte luisterde zwijgend. Haar hoofd deed pijn, haar stemming was beneden nul. Wat, kijk jij zuur, merkte Sybille op, toen ze was uitgerateld als een afgeloopen wekker en in 'n rijden kimono gekleed, het laatste geschenk van Ted dy, aan haar schminktafel zat. Ik? Waar denk je aan, terwijl je mc zoo verwozen aanstaart? informeerde Sybille. Mariëtte ging door met schminken en antwoord de: Als je het weten wilt: ik dacht er aan, wat een benijdenswaardig schepseltje jij bent. Waarom? Om Teddy? Om alles. Om je jeugd, je charme, om de manier waarop je je laat verwennen door iedereen: publiek, directrices, aanbidders, het leven...... om je natuur, die alle onaangename dingen van zich afschudt, zooals een zwaan het water. Hmzei Sybille alleen, want ze was bezig haar mond rood te maken. Mariëtte sprak niet verder, maar zij dacht: ja, Sy bille is handig. Alles wat ze doet is precies zooals het zijn moet en zoo vlot, zoo geroutineerd...... of ze zich schminkt, kleedt, tooneelspeelt, flirten hoe handig behandelt ze haar kennissen en haar direc trice. Ze kan geen regel schrijven zonder taalfouten, leest nooit een behoorlijk boek, haar beste rollen speelt ze vaak zonder er veel van te begrijpen. Maar ze heeft iets ontwapenends. Haar critieken zijn nooit slecht, ze haalt uit iederen aanbidder 100 pet. genoe gens, zonder zelf ooit ernstig verliefd te worden. In de pauze van de voorstelling zat Sybille met een prachtigcn ruiker rozen op de knieën een briefje te ontcijferen. Wat een schrift, zei ze, nog erger dan het mij ne. Kun jij hier uit wijs worden? Mariëtte nam den brief Het was een eigenaardig, zeer karakteristiek handschrift. De schrijver sprak zijn bewondering uit over Sy- bille's spel en verzocht'haar, hem de eer te willen doen persoonlijk met haar te mogen kennis maken. Wat staat er onder? vroeg Sybille zonder veel belangstelling. Mariëtte ontcijferde de handteekening en zei toen opgewonden: H. Eenlyhet is Henry Eenly! Nou, en, informeerde Sybille koeltjes. De auteur van „Bladeren in den herfst" en „Een tuin in zonlicht". Rare titels, zei Sybille, auteur? Hmdan zal hij wel arm rijn. Zijn boeken werden in veertien talen vertaald, zei Mariëtte kortaf, wat dat betreft kun je gerust zijn. Eenly behoort tot de zeldzame schatrijke auteurs van ons land. Sybille begon teekenen van belangstelling te geven. Rijk en beroemd, zei ze, hmals zoo'n man iets schrijft waarvan iedereen, zegt: Dat is Mariëtte L,oder, die hij heeft beschreven, die hem inspireer de, dat zou een reuze-reclame zijn! Lili is alleen be kend geworden doordat die auteur hoe heet hij ook weer? dat boek hoe heet dat ook weer? tegen haar heeft geschreven. Ik zal meneer Eenly de hooge eer aandoen. Vanavond haalt Teddy mc af, morgen avond dineer ik met kennissen, morgenavondja, dan zou het gaan. Ze gooide achteloos de rozen neer en schikte haar blonde krullen voor den spiegel. Mariëtte zette zorgzaam de bloemen in het water. Heerlijke rozenhaar zond niemand rozen. O, vroeger, toen ze nog heel jong wasmaar het was nooit een man geweest, die haar aantrok Ln ze was geen meisje, dat dit kon verbergen, dat berekenend kon zijn, zelfs in de kleinste dingen. Tranen drongen brandend in haar oogen. Sybille, die juist opkeek, zag het. Ze kwam naar de andere toe en sloeg een arm om haar heen. Vaag voelde ze eenig verband tusschen de rozen en de tranen. Toen herinnerde ze zich, dat Mariëtte haar onlangs haar vrees had toevertrouwd dat men haar niet zou meenemen als het stuk op tournée ging. Ze zou dan zonder engagement komen. Maak je maar niet ongerust, zei ze ik zal wel eens mei de baas pratenje weet, hij heeft nog, al een zwak voor me! Mariëtte glimlachte zwak. Ze had aan dien angst nu niet gedacht, maar de goedhartigheid van de an dere trof haar. Dank je, zei ze, doe maar geen moeite voor me. Neem die rozen maar mee, ik heb al zooveel bloemen. Maar doe me een plezier, ik schrijf zoon beestenpootje, antwoordt hem even op dien brief van mij. Zoo'n beroemd auteur krijg, natuurlijk een halve flauwte,, als iemand een n of i verkeerd zet! Dus antwoordde Mariëtte op den brief en zij dacht er ernstig bij na, want een brief aan Henri Eenly schrijf je niet eiken dag! Den volgenden avond, toen zij het theater verliet, zag zij voor de tooneeldeur een grooten, grijzen auto staan. Een jongeman leunde er tegen, de oogen strak gevestigd op de deur Het gaf Mariëtte een schok, zoozeer was hij de man, die haar zou kunnen beko ren. Ze had zich Eenly veel ouder voorgesteld. Op eens kwam Sybille de deur uit, gehuld in haar mooien bontmantel, in haar armen de mooie bloe men, die Eenly haar weer gestuurd had. Mariëtte be luisterde nog net even den klank van zijn stem, bij hun begroeting: warm en sympathiek. Sybille's helder lachje, haar lieve stem, die de on beduidendste woorden soms een schijnbare diepte kon verleenentoen reed de auto weg. Mariëtte, een smal, eenvoudig figuurtje, stond hem na te sta ren, met in haar hart een zoo wilde pijn, dat zij er van schrikte. Hij valt mee. berichtte Sybille den volgenden avond in de kleedkamer, heelemaal anders, dan ik me had voorgesteld. Kan leuk vertellen, heeft veel gereisd. En zeg, hij vond, dat ik zoo'n karakteristiek handschrift had! Ze proestte het uit. En dat ik me zoo aardig had uitgedrukt! Hij moest eens weten, dat ik nooit k3n onthouden, wanneer t één of twee e's of o's of a's moet zijn! Mariëtte zweeg. Ze schaamde zich, omdat ze zeer goed besefte, dat zij gekweld werd door naijver. Twee dagen later zei Sybille: Je gaat mee op tournée hoor, ik heb met den baas gesmoesd. Zeg, Henri is wel een grappig type. Henri? Eenleyjammer, dat Teddy me zoo in beslag neemt. Ik weet nou niet meer wat ik zal doen Teddy is dol op me en zou liever vandaag trouwen oan morgen en hij hééft geldalleen moet ik op passen, dat Teddy voorloopig niets merkt, die iS ja- loersch als een tijger. Het tournée duurde twee maanden. Toen keerden ze terug. Marictte's hart was zwaar. Zorgen had ze voorloopig niet. Sybille had blijkbaar veel te be werkstelligen, daar men haar voor het nieuwe stuk weer had geëngageerd, maar nu begon weer de mar teling, hem zoc nabij te zien en zoo onbereikbaar, een kwelling, dubbel pijnlijk na die weken, waarin zij een spelletje met zichzelf had gespeeld, zich wijs makend, dat zij het werkelijk was, die hij schreef.. Zij zag, den eersten avond al, Sybille met hem weggaan en den avond daarop zeite zij zich inner lijk schrap, voorbereid op verhalen over hem. Maar Sybille was opmerkelijk stil. Alleen in de pauze zei ze eensklaps: Ik vind Henri toen vermoeiend, weet je. Eerst was hij wel leuk, maar tegenwoordig is hij zoo zwaar op de hand Ik heb aan je brieven gevoeld, hoe wij harmonieeren, zei hij gisteren Eerst was ik alleen verliefd, maai nu is het zooveel méérWat hèb je in 's hemelsnaam allemaal ge schreven? Hij kent die brieven zoowat uit rijn hoofd en soms snap ik heelemaal niet, waar hij 't over heeft. Mariëtte stond plotseling op. Haar oogen waren tra gisch in het masker van schmink. Hou alsjeblieft op over die brieven, stamelde ze. Toen, Sybille s verbaasden blik ontmoetend, ging zij weer zitten en steunde het voorhoofd in de handen, om haar tranen te verbergen. Sybille zat als versteend een poederdons opgehe ven in haar hand. Eindelijk floot ze zachtjes tus schen haar tanden. Het was haar menige antwoord Maar den volgenden avond legde ze een ruiker lelies bij Mariëtte neer en zei: Ik heb Henri zóó gezegd, dat ik bezet was en nu schrijft hij, dat hij me opwacht. En Teddy komtDoe me 'n plezier, ik kèn Henri niet hebben....-- Teddy is toch veel leuker en lang niet zoo vermoeiend en als hij nu iets merkt van Henrije moet me helpen Maar hoe kan ikstotterde Mariëtte. O, besije stapt op hem af alsof hij voor jou daar wacht en sleept hem mee en vertelt hem uit mijn naam, de heele waarheid over die brieven en zoojullie zult prachtig opschietenhij kan jouw brieven voordragen en jij de zijné en geef mij Teddy maar! Mariëtte ontmoette Henri dien avond en deed haar best, de waarheid niet al te hard te maken. Maar toen zij. ergens in een restaurant, tegenover elkander zaten, liet hij haar een briefje zien, dat Mariëtte hem, blijkbaar voor alle zekerheid, door een tooneelknecht had laten brengen. Het luidde: Beste Henri, ik moet je maar eerlijk zeggen, dat ik niet vrij ben en heb ik jou ook geen enkele brief geschreeve maar Mariëtte. Je zal best met haar opschiete, ze past egt bij je en wees niet boos, ik heb er oover gedaend en pas ik beter bei Teddy, je toegenegen?. Sybille. De vrouw, die vóór het voetlicht hoort, zit nu soms in een loge en de andere staat achter het voetlicht en speelt. Dan is er voor de laatste altijd een prach tige mand bloemen en een groote doos bonbons of een andere attentie. En als ze na de voorstelling naar huis rijdt, denkt Mariëtte tevreden erover, dat Sybille blij zal zijn met het cadeautje dat het neerlijk is zich nu niet te hoeven afschininken. naar een vredig tehuis te rijden en geen vervelende reis of repetitie in 't vooruitzicht te hebben voor den volgenden dag. En de andere vrouw bekijkt-tevreden haar geschenk, stelt zich voor, hoe ze naar huis zou zijn gereden met een man, die zoo „vermoeiend" is en het vooruit zicht van een volgenden dag vrijwel gelijk aan al!« andere dagen van het jaar, lacht ineens en den' Zij liever dan ik! (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1933 | | pagina 10