Alpntti Ainn- llmititit- Lailinllil Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. EEN NIEUWE NOTA Rusland houdt de mihtairistische stem ming op peil NEDERLAND—BELGlë—LUXEMBURG Woensdag 22 Februari 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9233 COURANT. Pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder jaag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- 1'tentien nog zooveel mogelijk in hot eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekent# DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE K A M E F. De democratische regeerkracht van de S.D.A.P. verzwakt? Hou ding van mr. Mendels ten opzichte van de muiterij. Over samen werking van S.D.A.P. en R.K. In de gistermiddag voortgezette behandeling van de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1933 in de Eerste Kamer vroeg de heer Van E m fa- den (V.D.), wat het nog baat, te discussieeren met een kabinet, dat zijn regeerkracht verloren heeft. De aanleiding tot de ontbinding van de Tweede Kamer acht spr. van geen waarde Waarom is niet de minister van justitie alleen afgetreden, na de aan neming van de motie-Boon? De eenige verklaring voor het ontbindingsbcsluit is, dat de regeering zich plotseling haar constitutioneele voosheid, of liever haar impopulariteit bij de natie bewust is geworden. Nu is er echter verwarring gesticht ten aanzien van de komende verkiezingen. Of was het bij de regee ring slechts een uiting van boosheid en onhandig heid? Ten aanzien van het komende kabinet zegt spr., dat het hem aan genaam zal zijn, als de S.D.A.P. aan de regee ring zou willen deerne- men. Daarin zitten vol doende vrijzinnig-demo cratische elementen. cp. hoopt, dat de Neder- landsche sociaal-demo cratie niet zal terugval len tot het revolution- naire karakter. Toch vreest spr., dat de S.D. A.P. haar democratische regeerkracht heeft ver zwakt. Dit blijkt uit de ondermijning van het vertegenwoordigend stelsel, gebleken bij de PROF. VAN EMBDEN. gedwongen ontslagneming van drie s. d. gemeente raadsleden te Amsterdam, waarbij een vierde zich uit ergernis aansloot. Iets dergelijks heeft zich voor gedaan in de Staten van Noord-Holland. Het eerste was ergerlijk, het tweede zielig. Onverantwoordelijk noemde spr. de houding van de sociaal-democratische pers ten aanzien van de mui terij op „De Zeven Provinciën", waarin hij een ver zwakking der democratische regeerkracht van de S.D.A.P. zag. De muiterij zelf wordt door spr. en zijn partijge- nooten onvoorwaardelijk afgekeurd. Spr. zag er geen poging tot revolutie in, maar wel een verregaande brutaliteit. Men straffe niet eenzij dig! Er was ook een ongelooflijke tekortkoming bij de officieren. Was geweld onvermijdelijk? Wat nu de onderdrukking van de muiterij op „De Zeven Provinciën" betreft, spieker zeide, dat de vraag rijst of het geweld onvermijdelijk was. Men had hier met ten deele nog bijna kinderen te doen, jonge lieden van 18 tot 20 jaar. Uit het gebeurde is z.i. ge bleken, dat onze maritieme macht in indië volkomen waardeloos is, want het heeft niet minder dan vijf en een halve dag geduurd voordat onze vloot een oud oorlogsschip als „De Zeven Provinciën" te pakken had. Wat kan men dan uitrichten tegen snel loopcn- de buitenlandschc oorlogsschepen? Als een gevolg van dc roekelooze militaire politiek, aldus spreker!, heeft ons prestige in het buitenland een gevoeligen knauw gekregen, hetgeen blijkt uit de berichten in de buitenlandsche pers. Spr. ontkende dat er tusschen hem en mr., Mar- chant verschil zou bestaan in zake het ontwapenings- vraagstuk. Mogen de verkiezingen, zoo besloot hij, een krach tig en vruchtbaar parlementair kabinet brengen on der democratisch bewind. Mr. Mendels over de Kamerontbinding en de muiterij. Met felle critiek op de houding der regeerin in het conflict met de Tweede Kamer, opende Mr. Men dels (s.d.a.p.) zijn beschouwingen. Eerst zegt de re geering: met de Tweede Kamer kannen wij niet re- geeren en niettemin wil zij nog gevoegelijk een heel stel wetsontwerpen mot haar gaan behandelen. Er is, volgens spr., geen voorbeeld, zóó zonderling als er ditmaal met het staatsrecht is omgesprongen. Het instituut van het ontbindingsrecht is hier niet alleen miskend, maar is verkracht. Thorbecke was geen groot bewonderaar van het instituut en Buys zegt dat. er slechts bij groote uitzondering van gebruik mag worden gemaakt. Het is echter in de Grondwet gekomen om er in uiterste noodzakelijk heid gebruik van te kunnen maken. Intusschen, wij zitten er mee; dc Kamer met het Kabinet en het Kabinet met de Kamer. Heel veel regeerkracht zal er niet van uitgaan van dit Ka- net. Het is als net ware een levend iijk. Persoonlijk heeft spr. niets tegen leze ministers, het zijn „gutc Leute, aber schlechte Musiker" ge weest. (Gelach.) Gemis aan schuldbesef. Wat spr. treft in het beleid van het Kabinet en i.i de houding der burgerlijke partijen is het totale gemis aan schuldbesef bij de heerschende klasse. Men verwijt aan de S.D.A.P. allerlei tekortkomingen maar men vergeet dat ook de verkeerdheden der ar beiders de schuld zijn van de heerschende klasse, die niets geleerd heeft en niets vergeten heeft, niets geleerd *cn goede en niets vergeten ten kwade. De heerschende klasse vergeet het mca maxima culpa! Spr. richt vervolgens verschillende verwijten tot de heerschende klasse en vraagt zich af of men denkt dat de arbeiders tegen dc fouten van die klasse niet in verzet zullen komen. De gebeurtenissen in Indië. Komende tot de gebeurtenissen in Nederlandsch Indië, kwalificeerde Mr. Mendels het geval met „De Zeven Provinciën", als een roekeloos avontuur, dat nie-t goed te k.uren is. Spreker betoogde voorts, dat men den ernst en den geest van dezen tijd niet heeft beseft. Na de ongeregeldheden in 1918 in de legerplaats bij Hars kamp heeft men generaal Snijders „naar huis ge stuurd", omdat hij den geest van den tijd niet zou verstaan hebben. Het gebeurde ow „De Zeven Pro vinciën" heeft een ontzettenden indruk op spreker gemaakt. Het was voor het gezag niet te dulden. De grcnzeloozo naicviteit van de muiters bleek wel uit het. feit., dat zij allen op het dek stonden te kijken naar de vliegmachine. Als zij dekking hadden ge zocht, zouden er hoogstens een paar gewonden ge vallen zijn! De jongens zijn 'achtcffers van de omstandighe den. Het verslag van den vlootcommandant heeft spreker goed gedaan, omdat er uit blijkt, dat deze er zich niet zoo maar van afgemaakt heeft, doch een grondi~ onderzoek heeft ingesteld. Uit het rustige betoog van den hoogsten chef van de marinie in In dië blijkt verjer, dat men er daar van overtuigd is, dat er „something rot' in the state" is. De be trokken zee-officieiei. hadden n'et het flauwste benul waf er onder de schepelingen omging. Uit particuliere 1> richten blijkt, dat de officieren geen flauw benul hadden van wat er bij de minde ren omging. Spreker verzocht den minister om niet tegen de bonden op te treden. Omdat men de schepelingen niet met hun bonden liet vergaderen, is men in hot geheim gaan complotteerden, wat. aldus spreker, met onbezonnen jongens veel gevaarlijker is. Vervolgens kwam spr. on de kwestie der uitgetre den Amstcrdamsche soc.-dem. raadsleden, in verband met critiek van nrof. Van Embden, welke op -t a.s. congres der S.D.A.P. zal worden behandeld. Persoon lijk meent spr. dat houding der partijfederatie te Amsterdam niet in strijd is met de grondbeginselen der democratie. Spr. denkt er niet aan zich na de a.s. verkiezingen beschikbaar te stellen voor een na tionaal kabinet. De vrijzinnig-den. .craten voelen er blijkbaar meer vooi Een natior al kabinet van prof. De Savornin Lohman tot prof. Van Embden! Ge lach). Spr. vreesde dat het nationale spoedig in na tionalistische zou veranderen. Colijn is naar de meenine van velen de „coming-man". Hij heeft zich „pootig in zijn mond" getoond (vreugde), als de man van de torpedo. Mr. Marchant verschilt toch wel in zijn uitlatingen met prof. Van Embden. Spr. heeft het ge oei dat hij bezig is zich een geestelijken n.inisterrok aan te passen en in gedachten dus reeds bij den „Marchant-taillsur" is (groote vroolijkheid). Samenwerking tusschen S.D.A.P. en R.K. moeilijk. Sprekers eigen partij zou kunnen overwegen zitting te nemen in een kabinet, waarin zij overeenkomstig haar sterktte was vertegenwoordigd, en dat haar be ginselen zou willen verwezenlijken Of dit zoo blij ven zal in de huidige omstandigheden, is nog de vraag. Zoolang de tactiek is van de R.K. Staatspartij, waar op een candidatenlijst Kuiper nummer één staat en Kortenhorst nummer twee, zal het moeilijk zijn voor de S.D.A.P. met de R.K. samen te werken. Uitgegleden over een bananenschil. De Regeering, die alle amendementen van Colijn aanvaardde, die raillioenen kostten, is uitgegleden over een bananenschil van een paar ton. Heeft zij niet, zij het dan ook onderbewust, dit moment aan gegrepen, om een beslissing uit te jokken en te ko men tot een kabinet op breedere basis? De Regeering is gevallen over een paar rechtbanken, maar één. rechtbank kan niet worden afgeschaft., die van het volksgeweten. En de S.D.A.P. is gereed om voor die rechtbank te verschijnen. De vergadering wordt om 4.40 uur verdaagd tot Woensdagochtend elf uur. AARDBEVING IN ZUID-DUITSCSHLAND. AUTO RUDT OP MENIGTE IN. Japan en de Volkenbond. HET RAPPORT DER COMMISSIE VAN NEGENTIEN AFGEWEZEN. Uit Stuttgart, 21 Februari. Om 16 uur 48 is te Stuttgart een zeer krachtige aardschok waarge nomen. Te Hechingen zijn om 13 uur 40 een lichte en om 16 uur 45 en 16 uur 49 telkens een krachtige schok gevoeld. De richting was van Zuid naar Noord. Karlsruhe: Dinsdagmidag om 16 uur 47, 16 uur 49 en 3 a 4 minuten later zijn te Karlsruhe drie lichte bevin gen waargenomen. Te Pforzheim waren de schokken zeer hevig, in het bijzonder in het hooger gelegen ge deelte der stad. Eri s geen schade aangericht. Te Rastatt is de beving niet waargenomen. Het epicentrum van de geregistreerde aardbeving zou gelegen zijn op een afstand van 50 tot 80 K.M. Te Pforzheim en Hechingen zijn thans krachtiger be vingen waargenomen dan op 8 Februari. Uit L e i p z i g, 21 Febr. Heden wilde een auto uitwijken voor een kruising van straten voor een tram. Hierbij vloog de auto het trottoir op in een samen scholing van menschen. Twee vrouwen en twee man nen werden zwaargewond. Een der gewonde vrouwen overleed spoedig aan de bekomen verwondingen. GENèVE, 21 Februari (V.D.). De Japansche re geering heeft den president der Buitengewone Assem- blée en den grooten mogendheden direct na de zitting van Dinsdag van de Assemblée een nota overhandigd, waarin Japan het rapport der commissie van 19 ver werpt. De nota vat in de volgende tien punten het principleele Japansche standpunt samen, zooals dit in de groote verklaring van Vrijdag a.s. zal tot uiting komen: L De Japansche regeering betreurt het rapport der commissie van 19 niet te kunnen aannemen; 2. Het Japansch-Chineesche geschil berust in de eerste plaats op het makeeren van een sterke centrale regeering in China. De Volkenbond is overgegaan tot de veroordeeling van Japan zonder den toestand volle dig te kennen; 3. De gebeurtenissen sinds het eerste incident heb ben den leiders van het Mandsjoerijsche Volk gelegen heid gegeven hun land onafhankelijk te verklaren; 4. De politiek van Japan in Mandsjoerije richt zich op de bescherming van zijn rechten en belangen, de handhaving der orde en de bescherming van het land tegen een aanval van buitenaf; 5. De Mandsjoerijsche Staat heeft sinds zijn stich+ing reeds essentieelen vooruitgang gemaakt op ieder gebied: 6. De provincie Jehol is een deel van Mandspoekwo. Japan is bij verdrag verplicht dit tegen lederen aanval te beschermen. 7. Het rapport der commissie van 19 bevat geen voor stel tot een effectieve oplossing van het geschil. De souvereinlteit in Mandsjoekwo berust uitsluitend bij het Mandsjoerijsche volk. Het voorstel een gendar merie te organiseeren is absurd. Het terugtrekken van Japansche troepen zou anarchie en volkomen wanorde in Mandsjoerije beteekenen. Is de Volkenbond bereid de verantwoordelijkheid te dragen voor zoo'n toestand? Het betrekken van Sovjet Rusland en de Vereenigde Staten bij de onderhandelingen der commissie is een machtsovertreding van den Volkenbond 8. Het rapport der commissie van 19 moedigt China aan vredesonderhandelingen te weigeren en zich te ont trekken aan een overeenstemming met Japan; 9. De verantwoordelijkheid voor den vrede in het Verre Oosten draagt Japan en geen andere natie; 10. Japan maakt den Volkenbond er opmerkzaam op dat de toestand buitengewoon ernstig is en verzoekt de Assemblée haar definitieve beslissing rijp te willen over wegen. Instemming van politieke partijen In Japan. Tokio. 21 Febr. (V.D.) Alle politieke partijen hebben hun instemming be tuigd met het besluit der regeering ten aanzien van den Volkenbond met uitzondering van de „sociale massa- partij" (vier parlementsleden), welke een non-agressie pact bepleit met Rusland. Molotow rammelt met de sabel. Reuter meldt uit Moskou: Molotow heeft vandaag hier ter stede een redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: Wij moeten onze le gers wapenen op zoodanige wijze, dat omze vijanden wel tweemaal zullen nadenken, voordat zij de Sovjetgrenzen overschrijden. De bolsjewisten zullen zich niet wagen aan een voorspel ling van de toekomst, doch eer ding is er dat wij zonder twijfel weten, n.1. dat wij onverhoeds worden aangevallen, en wij zul len ervoor zorgen, dat dit niet gebeurt. Het afgeloopen jaar heeft ons opnieuw herinnerd aan de noodzakelijkheid, op de gevaren die ons van buiten be dreigen, extra goed te letten. Enkele staten, waaronder aan grenzende, hebben grooten te genstand getoond tegen de aan vaarding van onze voorstellen voor het sluiten van nonagres siepacten. Dit is zeker geen be wijs van hun vredelievende be doelingen tegenover de Sovjet unie. Wij moeten economische belangen offeren en meer aandacht schenken aan de productie van wapenen en de verdediging van ons land De groeiende internationale ineenstorting van de bour- geoislanden zal bepaalde staten kunnen bewegen tot po gingen om de aandacht der massa's van hun eigen moei lijkheden ai te leiden door een ontknooping te zoeken in een nieuwen gewapenden aanval op de Sovjetunie. Molotow. STEUN AAN MTDDENSTANDSCREDIET- IN STELXJN GEN. Besloten in een zitting \an het Duitsche Rijkskabinet Uit Berijn, 21 Febr. Het Rijkskabinet heeft beslo ten 30 millioen R.M. beschikbaar te stellen voor subsi dies aan middenstands-credietinstellingen. TWEE PERSONEN DOOR VALLEND AARDE GEGREPEN. Uit Karlsruhe. 21 Febr. Dinsdag heeft hij Brucksaal een ernstig ongeluk plaats gehad. Om drie uur 's mid dags zijn groote aardmassa's in beweging gekomen. Twee werklooaen werden gegrepen en doodelijk ge wond. Een nienw handelsverdrag m Te Genèvt onderteekend. Uit Genève, 21 Febr. (V.D.: Officieel wordt medegedeeld, dat de Neder- 1 a n d s c h e Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Beelaerts van Blokland, de Belgische minister an Buitenlandsche Zaken Hymans en de Luxem- burgsche Minister-President Beek heden een nieuw handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland, België en Luxemburg hebben onderteekend, dat in de plaats treedt van de overeenkomst van 1863. De drie genoemde staten verleenen elkaar de on beperkte en absolute meest-begunstiging en garan deeren eikaars handel het maximum aan faciliteti- tcn. Het verdrag bevat geen douanetarieven, doch de contracteerende mogendheden verklaren zich be reid om met elkaar in onderhandeling te treden, ten einde hun tarieven aan te passen aan de wederzijd- sche behoeften van den handel. Vestigings- en arbeidsverdrag; regeling van belastingkwesties. De Nederlandsche en de Belgische Ministers van Buitenlandsche Zaken hebben voorts een vesti- gings- en arbeidsverdrag alsmede een overeenkomst tot vermijding van dubbele belastingheffing en tot re geling van andere belastingkwesties onderteekend. Binnenkort zullen ook Nederland en Luxemburg met elkaar vestigings- en arbeidsverdragen en over eenkomsten tot vermijding van dubbel belastinghef fing sluiten. GEVAARLIJKE BOCHT. Groote verbetering in den weg Purmerend— H pen dam bij De Vurige Staart. De A.N.W.B. en de KNAC. hebben van Ged. Staten van Noordholland bericht ontvangen, dat In de bocht van den weg 't SchouwPurmerend aan weerszijden, van den weg, over een lengte van 100 meter, een wit geverfd hekwerk van zware palen, waartusschen zich zeer veerkrachtig gaas bevindt, is aangebracht Boven dien zijn de witte bonden om de boomen daar ter plaatse opnieuw geverfd en is aan weerszijden van de bocht een waarschuwingsbord geplaatst. ERNSTIGE AANRIJDING. Knaapje levensgevaarlijk gewond. Uit Emmererfscheidenveen21 Febr. Vanmiddag is de achtjarige W. Zandbergen onder een passeerende personenauto geraakt. Het knaapje is met een zware hersenschudding en een beenbreuk in levensgevaarlijken toestand naar Groningen vervoerd en aldaar ter ver pleging opgenomen. EEN „ZEVEN PRO\TNCIëN"-FELM. Opdracht van de Sovjet-regeering. Geen moeite of geld mag gespaard worden. De sovjetregeering heeft opdracht gegeven om zoo spoedig mogelijk een klankfilm „De Zeven Provinciën" te vervaardigen, waarin de muiterij op het Nederland sche pantserschip in beeld gebracht zal worden. Deze film zal uitsluitend voor propagandistische doeleinden gebruikt worden. In de opdracht staat uitdrukkelijk ver meld, dat voor het vervaardigen van deze film geen moeite of geld gespaard mag worden. IJSLANDSCKE VISSCHERSBOOT GEZONKEN. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat het visschersvaar- tuig „Papey" met het Duitsche s.s. „Brigitte Studm" in aanvaring is gekomen pn gezonken. Negen man verdronken. HONGERDOOD BEDREIGT WILDE GANZEN EN EENDEN. Voedsel met behulp van vliegtuigen uitgw stroold. Uit Halifax (Nieuw Schotland) wordt bericht: De regeering heeft besloten om vliegtuigen boven het kustgebied voedsel te laten uitstrooien voor de wilde ganzen en eenden, die daar in grooten getale hun win terverblijf houden. De vogels worden met den honger dood bedreigd, daar de grassoort, die hun tot voedsel dient, dit jaar in het geheel niet meer voorkomt. Men gelooft, dat een plantenziekte hiervan de oorzaak is. Duizenden vogels zijn reeds omgekomen en groote troe pen trekken naar andere gebieden. Door het voederen, vanuit de vliegtuigen hoopt men de dieren voor uitster ven te behoeden. Inmiddels wordt onderzocht, hoe de groei van het gras hersteld zou kunnen worden. EEN ERNSTIGE .AANRIJDING. Autobus rüdt tegen huis op. Dinsdagmorgen om ongeveer Y uur heeft op de Schie- kade te Rotterdam een ernstige aanrijding plaats gehad Door een verkeerde manoeuvre en mede waarschijnlijk tengevolge van de gladheid van den weg, botste een vrachtauto tegen een bus van ucn dienst op Schevenin- gen. De ohauffeur van laatstgenoemd vehikel verloor d® macht over zijn stuur en met een hevigen slag botst® de bus tegen de pui van pand 103 aan de Schiekade, waar de strijkinrichting van de firmt M. gevestigd is. De pui van het pand werd zeer ernstig beschadigd. De beide voertuigen kregen dusdanige schade, dat ®r taklwagens aan te pas wocsten komen om ze weg tt sleepen. Slechts een van d* inzittenden var. de bus, kreeg lichte hoofdwonden d^-r het brekende glas. Het tramverkeer heeft ongeveer een kwartier stil gestaan.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1