Uitlui Nitus- Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. POLITIEKE TOESTAND EN DE MUITERIJ DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITS HLAND DE JAPANSCHE OPMARSCH IN JEHOL Hevige sneeuwval in Engeland Geweldige sneeuwval in Noord-ltalië U OMGEVING Donderdag 23 Februari 1933. SOHAGER 76ste Jaargang No. 9234 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. TERSTE KAMEP. Scherpe critiek op de houding der S.D.A.P. „Vrijheidsbond niet met de S.D.A.P. in een regeering." Gistermorgen heeft de Eerste Kamer haar alge meen© beschouwingen over de Rij ksbeg root ing van 1933 voortgezet. Het eerst kwam thans aan het woord Prof. Mr. De Savornin Lobman (c.h.), volgens wien er bij de bespreking van den politieke» toestand geen andere uitkomst .\as overgebleven dan ontbin ding van de Tweede Kamer. Het komende kabinet, ging spr. voort, zal, naast de financieele, de gezagskwestie tot hoofdtaak heb ben. In dit verband besprak spreker de excessen te gen het gezag, welke de regeering toelaat, als o.a. met beleodigende opschriften jegens de regeering bij demonstraties. Spreker betreurde het. dat aan liet Nationaal Jongerenverbond een betooging van hukle bij de aankomst der Koningin werd verboden. Waar om mocht wel de 8 Novcmber-demonstratie toege staan worden? Sprekende over de gebeurtenissen in Nederlandsch Indië, merkte spr. op, dat niet de regeering verant woordelijk is voor liet bloed dat gevloeid heeft, maar wel zij, die den geest hij de marine hebben ondermijnd en tot verzet hebben aangespoord. Ook de S.D.A.P. gaat niet. vrij uit. Zij had muiterij open lijk dienen te vcroordeelen en radiografisch moeten uitzenden, dat de muiters zich moesten overgeven Doch met de marine is een infaam spel gespeeld door de voortdurende ondergrondsehe actie. Die actie, ging spreker voort, hebben achtereen volgende regeeringen toegestaan. De S.D.A.P. tracht vasten voet te krijgen onder de marineschepclin'gen om ze sociaal democraten te maken. Loyaler zou spreker de houding der S.D.A.P. gevonden hebben, wanneer zij gezegd had: geen sociaal-democraten bij de marine. Spreker is overtuigd, dat bij behoorlijke selectie een betrouwbare vloot, te krijgen is. Een roode vloot is een onding. liet zal heel goed mogelijk zijn een vloot te krijgen, die vrij is van roode smetten. Zoo lang de S.D.A.P. op haar recolutionnair standpunt (blijft staan, zal geen samenwerking met haar mo gelijk zijn. Scherpe critiek van Mr. Fock. Mr. Fock (Vrijh. Bond), oud-gouverneur, was niet minder scherp in zijn critiek ten aanzien van de muiterij op de vloot en verklaarde, ook namens zijn^ fractie, geheel achter de regeering te staan. Wat betreft het werpen van de bom, zegt Mr. Fock. dat de autoriteiten hier met recht hebben gehandeld Over hetgeen verder zal moeten geschieden wil spreker niet spreken, zoolang het onderzoek niet geheel is afgeloopen. De rcgeering pakt dit krachtig aan en het doet spreker genoegen dat inlandsche ambtenaren aan de Commissie zijn toegewezen, zoodat het verhoor der inlanders goed zal geschieden. Mr. Fock hoopte, dat de schuldigen streng gestraft zullen worden, niet alleen de manschappen, doch ook de officieren die hun plicht niet hebben gedaan. Vervolgens kwam mr. Fock te spreken over de Ka merontbinding, welke z.i. niet had moeten geschie den, omdat de opheffing der rechtbanken en kan tongerechten geen beginsclkwestie was. Spr. vroeg zich af, waarom de minister van Binnenlandsshe Zaken, waar hij in zijn advies aan de Koningin ver klaart. dat thans de weg kan worden geëffend voor een parlementair kabinet, dan de opdracht om een extra-parlementair kabinet te vormen, heeft aan vaard. Wat moet er verder gebeuren als de Tweede Kamer nu weer een wetsontwerp verwerpt? Waarop de heer Mondeis onder gelach interrumpeerde: Weer ontbinding! Sprekers fractie, de Vrijheidsbond, wenscht zich thans nog niet uit tc spreken of hij aan een toekom stige regeering zal deelnemen. Met de S.D.A.P. zal sprekers partij zeker niet in een regeering willen plaats nemen, een partij, die zooveel weken heeft noodig gehad om tot de overtuiging te komen, dat de muiterij ongeoorloofd was. Een nieuw kabinet zal het gezag krachtig moeten handhaven, schade lijke invloeden, welke het ondermijnen weren, een stelselmatige bezuiniging invoeren en de werkloos heid krachtig bestrijden. De R.K. afgevaardigde mr. Van Lanschot hield eerst een beschouwing over de financieele en economische positie van ons land, welke z.i. wel ver ontrustend, maar nog niet hopeloos is. Ten aanzien van de gebeurtenissen op „De Zeven Provinciën' volstond spr. met een korte verklaring namens de r.k. fractie. Met diep leedwezen en verklaarbare ergernis, zei- de spr., heeft de r.k. fractie van de gebeurtenissen kennis genomen, waarbij het gezag op ergerlijke wijze is aangerand en de onbetrouwbaarheid van een deel der weermacht is gebleken. Met de regeerings- verlclaring kan de fractie geheel medegaan. Nadat nog prof. mr. A n e m a (a.r.)zich ten scherp ste tegen de muiterij gekant had. welke hij een wel beraamde aantasting van het gezag noemde, waar tegen een zeer krachtig optreden noodig was. hield de heer Oudegeest (S.D.A.P) een financieele be schouwing, waarin hij het beleid der regeering aan viel en betoogde dat. een heffing van het vermogen van 1 een remedie zou zijn Spr. onderbrak zijn rede. Daarop werd de vergadoring tot Donderdagmorgen 11 uur verdaagd. Dit maakt deel uit van de verkiezingscampagne. Daar om waren onderhandenligen over een handelsverdrag die de onzen Zaterdag in arren moede hebben opge geven, voor 5 Maart onbegonnen werk. O? inciden'en te Crefeld. Meer gespannen dan men weet. Het ge zag van Hindenburg heeft zichtbaar geleden De stemming is in Duitschland op het oogenblik ge spannener dan naar buiten lijkt. Men weet volstrekt niet waar men heen gaat. maar' men koestert alvast de som berste vermoedens. Dit geldt niet alleen voor de oude regeeringspartijen, maar zelfs voor kringen, die tot de eigenlijke partijgenooten van Hugenberg kunnen worden gerekend. Men ontmoet er nu reeds het gevoel dot men krachten ontketend heeft waarover men weldra geen meester kan zijn. De zorg gaat heel diep. Zij treft zelfs de eenheid dc-s rijks. Het lichtzinnige zelfvertrouwen waarmee de in zijn huzarenachtige onbekommerdheid het woord is van een aanhanger van de tegenwoordige regeering von Papen alles aandurft, is ver te zoeken bij deze men- schen. Zij zien de oeconomische opleving, die zoo duide- j lijk te constateeren viel. in het grootste gevaar, en daar- i naast nog zoo veel anders. Men ziet alleen troost in de i overweging, dat Hitier en de zijnen de rijksweer nog 1 niet in handen hebben en deze voor hen ook niet ge makkelijk te veroveren zal zijn. Verder is men echter voorbereid op iederen vorm van staatsgreep, ën ook op sensationeele tegenacties in Zuid-Duitsehland. Men gaat nu in Duitschland ook constateeren. dat het gezag van Hindenburg geducht geleden heeft. Men begrijpt niet meer waarvoor de dingen goed kunnen zijn die de rijkspresident thans met zyn gezag dekt. Spreekt men met Duitschers. dan gaat tle duidelijke toekomst slechts tot 5 Maart: die datum vormt een muur. waaraohter de dingen volkomen in het duister liggen. De Beiersche regeering heeft gisteren stappen gedaan tèn gunste van de Munchener Neuest Nachrichten. De Biersohe minister-president dreigt heel duidelijk terug tegen de dreigementen van dr. Frick, 'en rijksminister van binnenlandsche zaken. De Würtem'oergsche regeering is daartegen in een motie naar Berlijn in verzet gekomen. Zou dat alles nu waarlijk goede verkiezingspropaganda der nationaal- socialisten zijn? Men maakt zich in Duitschland zelfs aan de linkerzijde haast nog bezorgder voor het geval dat de pogingen van de regeering om een meerderheid te verwerven mislukken, dan voor het ontstaan van een dergelijke meerderheid. Want zou het plan der regeering slagen .wat echter veelal niet aangenomen wordt, dan bestaat tenminste de grondwettelijke toestand verder, terwijl bij het falen van de poging der regeering de politiek van incidenten overal zal beginnen. De conservatieven in de regeering zien nog met veel vertrouwen den uitslag der verkiezingen tegemoet. Op timisten in hun kamp gelooven dat zij zich zullen kunnen handhaven, veel anderen verwachten dat niet. Op het oogenblik drukt de bezorgdheid van Hugen berg en zijn vrienden zich uit in de handelspolitiek. Op één dag worden tariefsverhoogingen door Hugenberg 'in het kabinet voorgesteld, daar met een meerderheid aangenomen, en naar de rijksdrukkerij geëxpedieerd om onmiddellijk te kunnen worden openbaar gemaakt. SCHERP DECREET VAN GOERING. Berlijn, 22 Februari. (V.D.)Wjj vernemen, dat de commissoriale Pruisische minister van Binnen landsche Zaken, Goering, een scherp decreet aan de S. A. heeft gezonden in verband met de incidenten te Crefeld. Proclamatie van Goering. Eerlijn. 22 Febr. (V.D.) De officieele Pruisische persdienst deelt mede: Betreffende de gebeurtenissen te Crefeld verklaart de commissaris van het Rijk voor het Pruisische ministerie van Binnenlandsche zaken. Goering, dat hij in een tele gram aan de Centrumpartij een streng onderzoek van de betreurenswaardige incidenten heeft toegezegd, dat hij verder maatregelen heeft genomen, die ten doel hebben dergelijke voorvallen in het vervolg te verhinderen en die het plaats hebben van door de politie goedgekeurde rgaderingen waarborgen. Goering verzoekt, de voorvallen niet te overdrijven en er geen aanleiding in te zien, den strijd der politieke meeningen nog verder te vergiftigen en daardoor de openbare rust en veiligheid te verstoren. Hij verlangt echter ook van de oppositiepartijen, dat zij niet door op hitsende, uitdagende redevoeringen tegen de regeering incidenten, zooals die te Crefeld uitlokken. In dit verband heeft Goering tegelijkertijd den vol genden oproep aan de S.S.. de S.A. en den Stalhhelm gericht: „Kameraden! Door het vertrouwen der nationale re geering op mijn verant woordelijke post geroepen, heb ik tevens het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken overgenomen, om ook op die plaats te werken aan den wederopbouw van Duitschland. Reeds in mijn eerste proclamaties heb ik U als den eersten dragers van den nationalen wil een onbegrensd vertrouwen ge schonken. Ik heb er voor gezorgd, dat gij in het ver volg geen Duitschers van de tweede klasse zijt. dat gij niet meer wordt onderdrukt, vervólgd en gekweld, maar ik heb juist U opgeroepen, mede de verantwoordelijk heid voor den nieuwen staat te dragen. Ik kon dat doen. omdat ik wist welk een gloeiende vaderlandsliefde U be zielt en omdat ik er mij vaak genoeg van" kon overtui gen, dat gij bereid zijt, voor Uw volk het laatste te wa gen. Gij hebt veertien jaren nood en ellende, schande en smaad verdragen. Thans zult gij de vrije en trotsche dragers van een nieuw Duitschland zijn. Maar zooals ik U mijn geheele vertrouwen heb ge schonken, moet ik kunnen verwachten, dat gij mij Uw geheele vertrouwen schenkt. Daarom verzoek ik U, dat gij thans het Duitsche volk bewijst, dat discipline, plichtsbetrachting, trouw en kameraadschap de voor naamste der mannelijke deugden zijn. De tegenstan ders trachten door geheime agenten Uw aanzien in ge vaar te brengen. Hier is de grootste waakzaamheid ge boden. Weg met hem, die niet geheel en al tot U be hoort. Bedenkt steeds, dat gij een eerekleed draagt, dat geheiligd is door het bloed van Uw gevallen kame raden". MededeeUng van den Japanschen minis ter van Oorlog. TOKIO, 22 Febr. (V.D.). De minister van Oorlog heeft in de heden gehouden kabinetszitting medege deeld, dat de Japansche troepen Peipiao hebben be zet en verklaarde, dat de 'opmarsch op Jehol een bui tengewoon gunstig verloop heeft. Ultimatum overhandigd in zake ontrui ming van JehoL Terugtrekking van Chineesche troepen binnen 24 uur ge- eischt. Tokio, 22 Febr. (V.D.) Van de zijde van het Ja pansche ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt medegedeeld, dat het Japansche gezantschap te Sjanghai de Chineesche regeering met het oog op den gespannen toestand in Jehol heeft voorgestel! de Chineesche troepen binnen 24 uren uit de pro vincie Jehol terug te trekken. De Japansche minister-president Saito en de mi nister van Buitenlandsche Zaken, Oesjieda, hebben Woensdag in de Privy Council een uiteenzetting ge- gegeven der gebeurtenissen, welke de Japansche re- gecring hebben genoopt tot de beslissing uit den Vol kenbond te treden voor het geval de Volkenbonds vergadering de aanbevelingen van den Volkenbonds raad zou aannemen. De zitting heeft meer dan twee en een half uur ge duurd. Tijdens de zitting hebben de leden van den Staats raad van de regeering opheldering geëischt betreffen de den datum waarop en den vorm waaronder Japan uit den Volkenbond zou treden, zoomede betreffende do kwestie, welke politiek Japan in de toekomst ter Ontwapeningsconferentie zal voeren en ten slotte ver dere opheldering betreffende de militaire maatrege len in Jehol. De Staatsraad heeft hierna met algemeene stem men het besluit der regeering, eventueel uit den Vol kenbond te treden, goedgekeurd. Bloedige gevechten nabij Tsjaujang. Ernstige verliezen van beide partijen. Volgens den Ciiinecschen legerbevelhebber zijn bij de gevechten in de nabijheid van Tsjaujang 300 mar* Japansche troepen gedood en gewond; de verliezen der Chineezen waren bijna even groot. Gistermorgen hebben 4000 man Japansche troepen Nanling aange vallen. doch zij werden door hevig mitrailleurvuur teruggeslagen. Londen. 22 Febr. (V.D.) Ook vandaag is weer veel sneeuw gevallen, in het bijzonder in Kent en Noord- Engeland. In Cleveland en Zuid Durham ligt de sneeuw zes voet hoog, terwijl eenige landwegen in het Noorden twee voet dik met sneeuw zijn bedekt DE SNEEUW MEER DAN 2 M. HOOG. SPOORWEGVERKEER GESTERMD. Rome, 22 Februari. De geweldige sneeuwval, zoo als in tientallen jaren in Noord-ltalië niet heeft plaats gehad heeft In het bijzonder den Noordelijken rand der Apenijnen tusschen Ravenna en Parma geteisterd. Het verkeer op den spoorwegtrajecten FrorenceBologna en BolognaMilaan is gestagneerd. Ook het telefoon- en telegraafverkeer over de Apenijnen was Woens dagochtend gedeeltelijk gestoord. De groote nachtsnel treinen van Rome via Bologna naar Venetië en Triëst en naar Milaan moesten te Florence blijven staan. De uit Noord-ltalië te Bologna verwachte treinen hadden vele uren vertraging. Het traject ImodaBo- lagnoi was geheel gestoord. De sneeuw ligt in de meeste gevallen-een meter hoog. doch tusschen Florence en Bologna ligt de sneeuw zelfs nu en dan meer dan 2 M. hoog. De materieele schade ia aanzienlijk. Het ltchtnet is gestoord. Tal van scholen moesten worden gesloten. Mishandeling met deodelijken afloop. Zijn a.s. schoonvader doodgeslagen. Maandagmiddag heeft zekere van G. te Balgoy bij Nijmegen zijn buurman P. D., met wiens dochter hij kennis had, bij een woordenwisseling met een schop op het hoofd geslagen. D.," vader van een groot gezin, werd zwaar gewond, naarhet Canisiuszieekenhuis te Nij megen gebracht, waar de man heden aan de gevolgen is overleden. Do dader, die niet ongunstig bekend staat, is gearres teerd en heeft verklaard in woede met de spade te heb ben geslagen. Hij is thans in verzekerde bewaring ge steld. Het lijk van den verslagene is in beslag genomen Het parket te Arnhem is van het gebeurde op de hoog te gesteld. De dader, die zeer onder den indruk van het gebeurde is, zal naar het Huis van Bewaring te Arn hem worden overgebracht. AUTO MET FEESTVIERDERS IN BOTSING. Zc waren op weg naar het carnaval. Ongeluk bij Groenlo. Een troepje jongelui had het plan opgevat om naar het carnavalsfeest te Grol te gaan. Daartoe werd een auto gehuurd. Nadat in Groenlo verschillende cafés bezocht waren, besloot, men oen rijtoer door het stad je te maken. Als razonden reden zij door de stad. Plotseling schoot het een hunner te binnen dat in het naburige Zievelde ook Vastenavond was, doch op weg daarheen kwam de auto in aanrijding met een houtwagen. De inzittenden, behalve de chauf feur, werden ernstig gewond en per auto naar het ziekenhuis te Groenlo overgebracht. De gehuurde auto was vrijwel geheel vernield. De politie heeft te gen den chauffeur proces-ve tal opgemaakt. IT DE I .Wi E V b IJ K In de gehouden 'vergader:ne het Georganiseerd Overleg der Liclitbedrij.cn, kon nvn niet tot over eenstemming komen. Door de werkgevers werd een salaris«u-Ia ging voor gesteld, gelijk staande niet tle k op de salaris sen van burgemeester, secie.ta.ris en onlvanger, wat echter niet door de werknemers kon worden geac cepteerd. Een tusschenyoorstel der werknemers werd ook niet aanvaard. NCORDSCHARWOUDE. Ten overstaan van den hoer I. do Groot, plaatsver vangend notaris te Zuidsch ai-wou'h\ word Woens dagavond in Hotel „Concordin" een publieke verkno ping gehouden, waarvan de uitslag asl volgt was: Onder Noordscharwoude: 1. Huis, boet en erf, aan do Westzijde der straat, Kooper: S. Timmerman. Nr-oi dsehai woude f 4810. 2.Een akker bouwland aan de Schoutensloot, gróót 5% snees. Kooper: C. Stam, Noordscharwoude f41 per snees. 3 Een akker, beneden den Winterweg, tusschen de Molen- en Schoutenslont. genaamd „De Muis", groot 6 snees. Kooper: A. Ootjers Jz., Noordschar woude, f33 per snees. 4. „Het Hoogakkertjc" aan en ten zuiden der M'o- lensloot, groot 6 snees Kooper: P. van Dijk, Noord scharwoude, f 42 per snees. 5. „De Griet van S. Bakker" bij de Schouten- sloot, groot 12)4 snees. Kooper: D. Swager Pz., Noord scliarwoudc, f22 per snees. 6. Een akker ten Zuiden der Schoutonsloot, groot 15 snees, Kooper: C. Kraakman Jz., Noordscharwou de, f20 per snees. 7. Een akker ten Zuiden van de IT eik ener sloot, 8% snees, Kooper: dezelfde, f 15 er snees. 8. Een akker aan de Molensloot, boven den Win terweg, groot 5 snees, kooper A. üOotjers Jz., Noord scharwoude f 16 per snees. Onder Oudkarspel: 9. a, b en c. Drie akkers bouwland in de Dieps meer resp. 11, 9 en 9 snees. Kooper: 9a. C. Klinkert Oudkarspel, f 13 per snees; 9b. C. Klinkert, Oudkar spel, f 15 per snees; 9c. K. Ootjers, Noordscharwou de en P. Rijper, Oudkarspel, f 16 per snees. Bovenstaande perceelen bchoorende tot de nala- leischappen van P. Borst Wz. en Aaltje Swager en de helft van 9 aan den heer A. Borst Wz. Onder Noordscharwoude: Een akker, de 4e benoorden de Schoutensloot, groot 17 snees, kooper P. Beers Pz., Noordscharwoude, f 13 per sneees. Onder Oudkarspel: Twee akkers aan de Zilversloot, resp. 8 en 17 snees. Kooper: Eerste perceel C. Stam, Noordscharwoude, f7 peP snees; tweede perceel A. Glas Wz. Noord scharwoude, f 16 per snees. Eigendom van den heer C. Swager C. Cz. OUDKARSPEL. Dinsdagavond had in het lokaal van den heer Bak huis een vergadering plaats van den Landarbeiders- bond, waar het Hoofdbestuurslid West el ing -doel en streven van dezen Bond uiteenzette. Een afdeeling kon worden opgericht, met aanvan kelijk 11 leden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: Jb. Blom, voorzitter; Jb. Butter, secretaris en .Tn. Maakal, penningmeester. W I N K E L Woensdag 22 Februari is door Burgemeester en Wethouders de kiezerslijst 1933—1934 vastgesietld met een getal van 1063 kiezers voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, 1044 voor de Provinciale Staten en 1002 voor den Gemeenteraad.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1