Reparaties aan K. Blaauboer worden vakkundig uitgevoerd Ingezonden Stukken. Een zeemonster Winkelier met een hamer neergeslagen Hoe Dr. Wibaut tegen de muiters zon zijn opgetreden Het s.s. „Statendam" losgeslagen BESTRIJDT WIJZIGING VAN DRANKWET DE TinnnwnrT) De school aan de Langereis. Naar een Neu traal Bijzondere School. B. en W. bieden den Raad het volgende concept besluit ter vaststelling aan: De Raad der Gemeente Hoogwoud; Gelozen het verzoek van het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en Instandhouding van een Neutraal Bij zondere School aan de Langereis, gevestigd te Hoog woud, ingekomen 5 December 1932, om de benoodlgde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de Etlcbtlng van een bijzondere neutrale school ««n de Langereis; Overwegende, dat aan de in artikel 73 der Lager- Onderwijswet 1920 gestelde eischen Is voldaan; Overwegende, dat uit het ln artikel 77 der Lager- Onderwijswet 1920 voorgeschreven overleg met het bovengenoemde bestuur gebleken Is, dat het bestuur zijn plannen tot het stichten van een bijzondere neu trale school handhaaft, ook al zou de Koninklijke be slissing op de ingestelde beroepen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie tot het opheffen van de gemeenschappelijke openbare schoei aan de Langereis, zoo zijn, dat die openbare lagere school zou blijven bestaan; Overwegende, dat uit een telegram van Zijne Excel lentie, den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, d.d. 21 Februari 1933, waarin wordt mede gedeeld. dat hij zal bevorderen, dat de openbare lagere school aan de Langereis in stand blijft, blijkt, dat de Koninklijke beslissing op de Ingestelde beroepen zoo zal zijn, dat het besluit van Gedeputeerde Staten dezer, provincie tot opheffing der gemeenschappelijke open bare lagere school aan de Langereis wordt vernietigd en dat die openbare school zal blijven bestaan; Overwegende, dat door die beslissing ln hoogste in stantie is uitgemaakt, dat er eene school aan de Lange reis moet blijven; Overwegende, dat uit de door het schoolbestuur over gelegde stukken blijkt dat al de ouders van de leer lingen, die thans de gemeenschappelijke openbare lagere school aan de Langereis bezoeken, bereid zijn hunne kinderen naar de te stichten bijzonder neutrale school te zenden, zoodat bij de stichting dier neutrale school, de gemeenschappelijke openbare school geheel ontvolkt zal zijn; Overwegende, dat dan de gemeenschappelijke open bare lagere school aan de Langereis kan worden opge heven, waardoor dat schoolgebouw ongebruikt zal worden; Overwegende, dat het schoolgebouw niet mefer aan de eischen van het bouwbesluit voldoet, maar dat het geheel aan de gestelde eischen voldoet. Overwegende verder, dat het schoolgebouw ln eigen dom toebehoort aan de gemeenten Nieuwe Niedorp en Hoogwoud, elk voor de helft, maar dat de mogelijk heid bestaat, dat. in overleg met de gemeente Nieuwe Niedorp de gemeente Hoogouw het gebouw geheel In eigendom krijgt. Overwegende, dat in verband met de flnantieele ge volgen voor de gemeente het 't voordeellgst Is. het bestaande gebouw geheel ln eigendom te verkrijgen en het dan zoo verbouwd, dat het aan de eischen van het bouwbesluit voldoet, beschikbaar te stellen voor het schoolbestuur voornoemd, welk bestuur daartegen vol gens mededeeling, geen bezwaar heeft. Gelet op de Lager-Onderwljswet 1920; Besluit: I. afwijzend te beschikken op het verzoek Ingeko men 5 December 1932 van het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en Instandhouding van een neutraal bij zondere school aan de Langereis voor wat betreft het beschikbaar stellen van de benoodlgde gelden uit de gemeentekas voor de stichting van een neutrale bij zondere school aan de Langereis; IL met den" gemeenteraad van Nieuwe Niedorp In overleg' te treden, 'teneinde ha opheffing der openbare lagere school aan de Langereis de volledige beschikking te krf«ren over het schoolgebouw aan de Langereis. dat sohoolgebouw zoo te verbouwen, dat het aan de eischen. gesteld ln het bouwbesluit, voldoet en dat ge bouw daarna beschikbaar te stellen aan het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en Instandhouding van een neutraal bijzondere school aan de Langereis voor schoolgebouw. Burgemeester en Wethouders stellen aan den raad voor, een bedrag van f 100 beschikbaar te stellen voor het verlecnen van schoolvoedlng aan de leerlingen uit deze gemeente, die de R.K. School te Sijbekarspel be zoeken. Uit een Ingesteld onderzoek Is gebleken, dat het ve-strekk-n van vr»f"n«» aan leerlingen van andere scholen niet noodzakelijk is. Burgemeester en Wethouders stellen aan den raad voor, niet in te gaan op het verzoek van de afdeeling Opmeer van de V.A.R.A., om ln deze gemeente eer verordening ln het leven te roepen, die eer einde maakt aan de radiostoringen, daar alhier die storingen die veroorzaakt worden door electrische meters en ap paraten niet veel voorkomt en dergelijke verordenin gen. wanneer die al goed te handhaven zal zijn, te zwaar ln het maatschappelijk leven kan Ingrijpen. ANNA P AV T.nw N A Donderdagavond vergaderden de vergunninghouders van Anna Paulowna, allen leden van de afd. Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuishou ders. in café „Het Wieringer Veerhuis" te Van Ewijck- sluis. De voorzitter, de heer W. Waiboer. bestuurslid van de afd. Schagen en Omstr. heette alle collega's welkom en wees er op dat men was samengekomen om overleg te plegen Inzake het verminderen van de onkostenreke- nlng. die ook ln het cafébedrijf door de terugloopende tijden, onrustbarend beginnen te drukken. Voornamelijk had men het oog op het vergunningsrecht. Besloten werd een onderhoud aan te vragen met B. en W. Hiervoor werden 2 heeren aangewezen. Zoonoodig zal een verzoekschrift bij den gemeenteraad worden Ingediend. Gesproken werd verder over de loonen van kellners. muzikanten en ander personeel. Met de betrokkenen zal ln overleg worden getreden. Ook kwam de blljartbelasting ter sprake. Na enkele gedachtenwissellng van huishoudelijken aard sloot de .voorzitter de vergadering. HARENKARSPEL NEUTRALE BOND. De afdeeling van bovengenoemden bond vergaderde Donderdag in cefé Swager. teneinde te behandelen den beschrijvingsbrief voor d8 algemeene vergadering. Te half acht opende de voorzitter, de heer de Jong de vergadering, zijn genoegen uitsprekende over de goe de opkomst Voor de afdeeling was de heer Breed aanwezig. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Daar het bestuur met de afgevaardigden den gehee- len beschrijvingsbrief al hadden behandeld, geschiedde het thans in een vlug tempo. Als enkele bijzonderheden kunnen wij aanstippen: In het bestaande hoofdbestuur geen veranderingen aan te brengen, daar het d e man nen op de de rechte plaats zijn. Het voorstel-Haren- karspel om contributie te regelen 13 ct H B., 1 ct. K.B. en 6 ct. voor de afd. krachtig te verdedigen. Alleen samenwerking met vereenlglngen met rechts persoonlijkheid. Tevens zullen daar nog enkele zaken in de rondvraag gebracht worden, o.a. om bij eventu- eele vergaderingen te Hoorn, daar vooral de Schager Courant uit te noodigen, daar dit hier in het Noorden het meestgelezen blad Is. Vervol^ns deelt de secretaris mee hoever de actie: „Ingehouden steun" is. Het blijkt dat kortelings Is gehouden te Alkmaar een conferentie van een tuinder van Harenkarspel, een ver tegenwoordiger van den Minister en burgemeester No- let. Dus de zaak ls nog ln lange niet van de baan. Vervolgens wordt de heer J. Paarlberg herbenoemd tot kringsbestuurslld. Verder zegt voorzitter dat de Neutrale Bond geen po litiek voert, doch dat hij toch In herinnering brengt de op til zijnde Kamerverkiezingen. Spr. raadt aan niet uit de sleur te stemmen, doch de verschillende vergaderin gen van politleken aard te bezoeken, en dan met zich zelf te overwegen, welke personen het geschiktst zijn om den West-Frieschen tuinbouw te verdedigen. Volgens spr. is dat voor de steunwet 1933 ook al van groot be lang. Rondvraag. Verzocht zal worden aan de boerenleenbanken ln deze gemeente om tot verlaging van de rente voor de voor schotten over te gaan. De secretaris brengt nog een woord van hulde aan den afgetreden voorzitter Paarl berg, en hoopt op prettige samenwerking met den nieu wen voorzitter. De heer P. Breed (St. Maarten) brengt dank voor de ultnoodlging voor samenwerking. Spr. ziet er veel goeds in, daar de belangen van belde afdeellngen zeer nauw met elkaar ln verband zijn. Nadat de voorzitter de leden verzoekt om allen pro paganda te maken voor onzen bond, volgt sluiting der vergadering. EUBELEN EUBELSTOFFEERING ATRASSEN ARKIEZEN door Schagen. Telefoon 49. VERHUIZING onder garantie Laadvermogen 35 M3. Wieringerwaard, 19 Febr. 1933. Geachte Redactie, verzoeke een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van steeds iederen dag terugkee rende rariiostormgen, voorkomende in de kom van de gemeente, n.m. in de Groote Buurt. Dit zal wel be merkt zijn door meerdere luisteraars. Ik had steeds gehoopt, dat die persoon, die wel in het bezit zaï zijn van een eleetrisch apparaat, uit zijn eigen wil een storingscondensator zou aanbrengen. Maar da; is nog steeds niet. gebeurd. Én het is al zoo wat een week of zes bemerkt Ook heden Zondag, omstreek* half acht, werden we deze ongezellige storing weer gewaar. Daar mij niet bekend is wie de persoon is die deze storing veroorzaakt, zou ik dan door mïd del van een ingezonden stukje vriendelijk willen ver zoeken, om een storingscondensator aan te brengen, üe kosten kunnen geen bezwaar zijn En dan zal ieder behoorlijk van zijn radio kunnen genieten. Mijn dank voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, EEN LUlS'i ERAAR. Breezand, 23 Febr. 1933. Mijnheer de Redacteur, Zoudt U onderstaande een plaatsje ln Uw veelgelezen blad willen geven, bij voorbaat mijn dank. VROUWEN EN MOEDERS. Nu in April de verkiezingen zullen plaats hebben, komt 't er meer dan ooit op aan, hoe ge uw stembiljet zult invullen; het is 't grootste voorrecht, dat ook wij, ..uist nu. in de gelegenheid zullen zijn van ons kles- lecht gebruik te maken; want meer dan ooit moeten wij toonen, dat wij dat recht waardig zijn. Wij gevoelen nog dagelijks de ellende van den laatsten Wereldoorlog. Weet ge, moeders en vrouwen, dat er in de wereld 30 millioen werkloozen zijn. Weet ge dat alle landen tot aan de tanden toe gewapend zijn en dat er jaarlijks aan gifgassen, bommen, tanks, en kruisers milllarden worden uitgegeven. Weet ge dat de koning der Wapen fabrikanten. Sir Basil Zaharof, 2500 millioen gulden aan den oorlog verdiend heeft en dat hij het is geweest, die in 1916, toen er over vrede gesproken werd, het advies gegeven heeft: „doorvechten tot het bittere einde!", wat beteekende een vernietiging van menschenmateri- aal? Weet ge, dat er draadlooze vliegtuigen zijn, die bom men en gifgassen op elk gewild oogenbllk en elke ge wilde plaats kunnen uitwerpen. Vrouwen, het is toch onze taak, het leven, dat wij ter wereld hebben gebracht, te verzorgen en te be schermenhebben niet vele van ons alles opgeofferd en vaak brood uit onzen eigen mond bespaard om onze kinderen zooveel mogelijk te geven wat ze noodig had den. En zien we niet dat elk moedefdler haar Jon gen beschermt tegen elk gevaar, zelfs met gevaar voor eigen leven. Begrijp dan goed, vrouwen, als ge u aansluit bij een partij, die 't militairisme in stand wil houden, ge u ten schande laat maken door zelfs het laagste dier. Want dient niet het militairisme om uw zoon te dooden en hem te leeren de zonen van andere moeders te dooden. En weet ge wel vrouwen, dat in een volgenden oor log ook uw dochters zullen worden gebruikt als oorlogs materiaal, en dat de nieuwe oorlog nog gruwelijker zal zijn dan de oorlog 19111918? Niets en niemendal meei veilig zal zijn, zelfs niet de baby ln de wieg. Is 't niet meer dan tijd. dat ge u w stem laat hooren om lulde te protesteeren tegen de leiders, die den Chrlstennaam ge bruiken als een dekmantel, waarachter zich onder de leuze: Verdedlring van het vaderland de grofsto bestialiteit verbergt. Gelooft ge nu werkelijk nog, dat 't mogelijk zou zijn het vaderland te verdedigen, waar 't toch algemeen bekend is geworden, dat een volgende oorlog alleen zal uitloopen op de meest massale uitmoor ding van ieder land. Vrouwen, gij zijt allen tegen den oorlog, nietwaar, en zoudt alles willen doen om een volgende slachting te voorkomen. Welnu geef dan uw stem bij de verkiezing aan een van die partijen, welke 't meest tegen 't mili tairisme optreden en laat u niets wijs maken, maar ga u zelf met de politiek bemoeien, ook al zijt g« Ut niet gewoon. Gij zijt 't verplicht aan uw man en aderen. Aan de vrouwen, die er niet toe over kunnen gaan haarstem aan een van die llnksche partijen te geven, zou ik willen zeggen: zie uw zoon, zie uw man. Zoudt gij willen dat hij zonen van andere doodde; neen immers; dan is ér maar één weg>: naar de Ontwapening. Een moeder. UTT ONZE OOST Het gebeurde op de „Zeven Provinciën". De stemming aan boord Hoe weinig men op de hoogte was met de juiste stemming, waarin de bemanning der „Zeven Provin ciën" verkeerde op den dag, waarop de muiterij uil brak, moge blijken uit een verslag in „Deli Courant.' van 4 Februari over het bezoek van het pantser schip aan Noord Sumatra. In dat verslag werd o.m. n "redeeld: „De stemming aan boord ij voortduring goed te noemen, wat echter wellicli <ok te danken is aan het feit, dat het meerendeel der schepelingen nog in opleiding is; er zijn slechts veertig echte Jannen aan boord. Er schijnt weinig vrees te bestaan, dat het op dezen oorlogsbodem tot onaangenaamheden zal ko men, zooals dat op Java het geval is." Het drama te Solo. Zelfmoord. Het onderzoek heeft thans uitgewezen, dat met be trekking tot den dood van den Amerikaanschen ban kier F. aan zelfmoord moet worden gedacht. Door Boegineesche visschers op het eiland Pelapl gevonden. Een correspondent van I C. uit Pontianak schrijft aan zijn blad bijzonderheden over een zeemonster dat Boegineesche visschers op het ei'and Pelapi, één der eilanden van de „Karimata"-groep in Straat Karimata hebben gevonden. Het dier was van zoodanig groote afmetingen, dat Tij het onmogelijk in hun kleine prauw konden me°- voeren, weshalve zij ais stukken van overtuiging een aantal ribben, benevens een slagtand en een stuk duid uit den nek meenamen. De geleerden zijn het er niet over eens, met wat voor diersoort men hier te doen h^eft. doch de vis schers beweren, dat het dier circa 14 meters lang, bij na 2 meters hoog is, een slurf heeft, twee vervaar lijke slagtanden, waarvan trouwens een exemplaar hier reeds werd aangebracht en esn afmeting van ruim 4 meters heeft, terwijl voorts het dier vier korte pooten bezit. De opinie, dat men hier met een soort zee-olifant te doen heeft, vindt dan ook bij velen ingang. Het stuk huid is zeer sterk behaald, met ruwe borste lige, opstaande haren, terwijl de huid zelf veel weg heeft van rubber: een en ander verspreidde een ster ke traanlucht. De betrokken Boegineezen gaan we derom naar het eiland en zullen nog meer deelen van het m verergaanden staat van ontbinding verkeeren- de kadaver naar Pontianak brengen. Het is overigens vermeldenswaard, dat dezelfde zeevaarders, ongeveer 5 jaar geleden, reeds met hel bericht hier kwamen, een vreemd groot zeedier bij genoemd eiland gezien te hebben, dat soms boven water kwam. De heer Van den Heuvel, die momen teel de skelet- en huiddeelen in bewaring heeft, Is toen reeds met de menschen meegegaan, in de hoop foto's van het zeemonster te kunnen maken, doch na een verblijf van enkele weken, waarin het dier zich niet liet zien, is hij onverrichter zake teruggekeerd. De daders, twee Jongemannen, gearres teerd. Woensdagavond vervoegden zich bij den 40-jarigen winkelier J. K. aan den Korvelschen weg te Tilburg twee jongens, die voor een kwartje sinaasaopelen jvenschten te koopen. De winkelier herkende in een der jongens zekeren F. S., van wien hij nog iets te vorderen had. Hij verklaarde den jongens niets te willen leveren alvorens deze zijn oude schuld betaald had. Na eenige discussie beloofde de jongeman dit te doen. Toen de winkelier zich omdraaide om de jongens te bedienen, ontving hij met een hamer een hevigen slag op het hoofd. Op het hulpgeroep van het slachtoffer vluchtten de jongens de straat op met achterlating van den hamer. De winkelier, die zeer ernstige verwondingen had bekomen, werd door den gewaarschuwden genees kundigen dienst direct naar het ziekenhuis overge bracht De toestand, die zich aanvankelijk ernstig liej aanzien, was Donderdagmorgen niet meer levens gevaarlijk. De politie toon onmiddellijk op onderzoek uit en arresteerde den 18 jarigen F. S., en den 19-jarigen M. v. H., beiden woonachtig te Tilburg. Tevens is gebleken, dat de twee jongemannen, waarschijnlijk ook met minder goede bedoelingen, reeds een bezoek hadden gebracht aan een sigaren winkel, maar hier hebben zij door de komst van klanten niets kunnen uitrichten. Beiden blijven hardnekkig ontkennen. Ze zijn voor- loopig in verzekerde bewaring gesteld. HÜ had de ontwikkeling van den toestand liever nog eens aangezien en „De Zeven Provinciën" naar Soerabaja gedirigeerd. Bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegroo- ting voor 1933 heeft dr. F. M. Wibaut over de muiterij in Ned. Indië het volgende gezegd: Het staat voor mij nog niet vast, dat hier sprake is van muiterij in den zin van georganiseerd revolution- nair verzet. Als regeering zou spr. aan de oproerige be manning den elsoh hebben gesteld, dat zij naar Soera baja zou gaan en zich daar ter beschikking zou stellen van den commandant der zeemacht. Verder zou spr. die bemanning hebben meegedeeld, dat haar geen letsel zou geschieden, alvorens een onpartijdig onderzoek zou zijn ingesteld. Zouden zij niet gehoorzamen, dan zou de bond van Marinepersoneel deze jonge mannen radiografisch vermaand moeten hebben. Zou de bemanning dan nog niet gehoorzamen, dan zou spr. de ontwikkeling van den toestand noR eens hebben aangezien. Spr. meent, dat wat nu gebeurd ls, krachtpatserij is. Met een tweetal schepen in aanvaring geko- Het Nederlandsehe s.s. „Statendam" van de Holland Amerika Lijn. dat thans een toeristenrels in de Middel- landsche Zee maakt, is Donderdagnacht te Algie-s op drift geslagen, waarbij het in aanvaring kwam met het Fransche s.s. „Kouang Si" en hel Noorsche s. „Miran da". Omtrent de schade is nog niets bekend, doch de Statendam is Donderdagavond op het vastgestelde uur weer van Algiers vertrokken. direct met beproefde middelen, xooals ASPIRIN Begin niet met minderwaar dige namaak te probeeren. Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 70 ets. in oranjeband-buisjes van 20 tabletten en 10 ets. in oranjezakjes van 2 tabletten.. Beteugeling van het dansgevaar. Scher pere bepalingen voorgesteld. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de artikelen 1, 56. 76. 79 en 81 en toe voeging van artikel 81 a der Drankwet. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Blijkens haar toelichting is de commissie van oordeel, dat het dans gevaar zich alleen zal voordoen in loca- liteiten. waarvoor vergunning of verlof A is verleend. Zij acht daarom artikel 56 van de Drankwet de aan gewezen plaats om een wettelijken grondslag voor een nieuw „eisohenbesluit" te leggen. Daarvoor ls naar haar meening nog een krachtig argument aan te voeren, n.1. dat een orgaan, om op deze materie controle uil te oefe nen, reeds aanwezig is in den dienst der volksgezond heid, speciaal de inspecteur belast met zaken rakende do drankbestrijding. Met dit door de commissie ingenomen standpunt kan de minister van Binnenlandsche Zaken zich vereenigen. Hij onderschrijft ook de meening der commissie, dat een regeling dezer materie in de Drankwet meer op haar plaats is dan in een afzonderlijke wet. zooals dat -in het buitenland wel wordt gevonden. Er is immers een verband tusschen den alcohol en het dansgevaar. Door het gebruik van sterke of alcoholische dranken tijdens het dansen worden bij velen de remmen die onder nor male omstandigheden het sexueele leven beheerschen losser: soms vallen, zij geheel weg. Voor wat betreft de voorwaarden, waaronder de toe- Gtemming tot het gelegenheid geven tot dansen door den burgemeester mag worden verleend, welke in een aige- meenen maatregel van bestuur zullen moeten worden opgenomen, biedt het rapport der commissie naar de meening van den minister eveneens belangrijk mate- riafd. -v. Inzake de strekking van^ het voorgestelde artikel wórdt opgemerkt: Het verbod om ln een voor het publiek toegankelijke Iocaliteit, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, zonder toestemming van den burgemees ter gelegenheid tot dansen te geven, is niet beperkt tot de gemeenten, door de kroon daarvoor aangewezen, maar zal krachtens het voorgestelde artikel voor alle gemeenten van toepassing zijn. Naar de meening van den minister verdient een uniforme regeling, welke zich over het geheele land uitstrekt, ten deze de voor keur. Men kan niet zeggen, dat het kwaad tot enkele gemeenten beperkt blijft; de dansgewoonte heeft zich geleidelijk tot een veelheid van gemeenten uitgebreid. Verder verdient het vermelding, dat waar in het oorgcstelde artikel sprake is van een „voor het pu bliek toegankelijke Iocaliteit, waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend" ook de sociëteiten en de hotels onder de voorgestelde regeling vallen. Societelten zijn ln den regel niet voor het publiek toegankelijk, maar er zijn verschillende societelten, die nu en dan wel voor het publiek toegankelijk worden gesteld, tegen betaling, op introductie of op welke andere wijze ook. Tiet is zaak ook voor die tijden te waken tegen het gevaar. De motieven, die er toe leiden .toezicht uit te cefenen op het dansen in een inrichting met een ge wone vergunning of een verlof A, gelden ook voor in richtingen met hotelvergunning. Voorts strekt het verbod zich niet alleen uit tot de voor het publiek toegankelijke Iocaliteit waarvoor een vergunning of een verlof A is verleend, maar ook tot ■ie aanhoorigheld van zoodanige Iocaliteit, die met zoodanige Iocaliteit binnenshuis gemeenschap h9eft. Voor het doel. dat met de wetswijziging wordt beoogd, is deze aanvulling noodzakelijk. Overschrijving van vergunningen. Er zijn personen, vennootschappen onder firma's en commanditaire vennootschappen, die 1 Mei 1931 pach ters van vergunningen waren, maar een rechtspersoon hebben opgericht of willen oprichten, die voldoet aan de eischen, ten einde op die rechtspersoon de vergun ning te laten overschrijven. Verschillende gemeente besturen weigeren zulks mogelijk te maken, omdat de 'uridische persoon, ook als is hij slechts een nieuwe vorm voor de economische eenheid van 1 Mei 1931, op dien dag niet bestond. Door de voorgestelde wijziging wordt overschrijving alsnog mogelijk gemaakt. Eindelijk politieke vrede In Zuld-Afrika. Overeenstemming tusschen Hertzog en Smuts. Volgende week waarschynlyk onlbindlng van het parlement. Reuter verneemt uit Kaapstad, dat de voorwaarden voor het sluiten van een coalitie thans in breede lijnen zijn vastgesteld. Tot dusver is de verdeeling der kabi netszetels nog niet ter sprake gekomen. Smuts en Hertzog zijn overeengekomen, dat het lid maatschap van Zuid-Afrika van het Britsche gemeene- best geheel zal worden gehandhaafd. Ook de kleurlingen-kwestie is geregeld; .met name is het speciale kiesrecht der inlanders van de Kaap ge waarborgd. Het parlement zal waarschijnlijk volgende week wor den ontbonden. De begrooting zal niet meer worden ingediend. De behandeling daarvan zal de eerste taak zijn van het nieuwe parlement, dat waarschijnlijk, na dat in Mei algemeene verkiezingen zijn gehouden, in Juli zal bijeenkomen. Hertzog blijft premier, Smuts wordt ln het kabinet opgenomen. Reuter verneemt, dat Hertzog eerste minister in de coalitieregeering zal zijn en dat Smuts een zetel zal krijgen ln het kabinet-

Schager Courant | 1933 | | pagina 11