SCHAGER COURANT V h RY \Ti=R ./VOORxLlÏL ONZE<yc' Meesteres of slavin? Onze goedkoope Patronen. De juiste Maat. De Crisis als een streng leermeesteres Door Mevrouw ROOSEVELT. Mevrouw Roosevelt, de echtgenoot© van den a.s. President der Vereenigde Staten, werkt aan tal van tijdschrif ten en kranten op vrouwengebied in Amerika mede. Haar bijdragen wor den algemeen gelezen en zeer ge waardeerd. Het artikeltje, dat wij in het volgen de vertaald weergeven, is door mevr. Roosevelt zelf geschreven en werd ons door de vriendelijke bemiddeling van een harer kennissen voor publi catie toegezonden. Als merkwaardig heid drukken wij het artikeltje van de Presidentsvrouw gaarne af. ALLES wat ongunstig inwerkt op het gezinsleven, kan men veilig beschouwen als schadelijk voor de maatschappij. Vele dingen, die op zichzelf weinig belangrijk schijnen, heb ben met elkaar onze levenswijze veran derd op een wijze, die wij niet kunnen be wonderen. Het ergste is misschien wel, dat er altijd wordt gekeken naar men- echen, die rijker zijn, vooral als ze door overdreven uitgaven en allerlei buiten sporigheden van hun rijkdom een ver keerd gebruik maken. Geld als zoodanig en vooral het verkeerde gebruik, dat men ervan kan maken, worden het middel punt van alle verlangens en deze opvat ting dringt door in alle kringen. Ieder wil een weinig boven zijn stand leven, ie der is ontevreden met wat hij heeft. Dat •kan ook niet anders, want niets maakt zoo ontevreden en ongelukkig als leven boven zijn stand. Doch het is niet zoo ge makkelijk, om dat in te zien, vooral niet als men jong is. De schuld van deze onjuiste levenshou ding ligt bovendien niet bij de jeugd, maar bij de menschen, die nu veertig of vijftig jaar oud zijn. Zij hebben de jeugd gemaakt, tot wat zij is, want hun kin deren hebben zich uit den aard der zaak niet gericht naar wat zij zeiden, maar naar wat zij deden. De jeugd doet het zelfde als de oudere generatie, doch min der bedekt. Het uit het oog verliezen van de juiste verhoudingen, van de wer kelijke waarde der dingen, dat moeten wij aan de voorafgaande generatie ver wijten en niet aan de thans opgroeiende jeugd, die er eerder het slachtoffer van genoemd kan worden. Als kinderer. zien, dat voor hun ouders niets anders waarde heeft dan geld en wat men door geld kan verkrijgen, hoe kunnen zij zich dan an dere opvattingen eigen maken? Als kin deren zien, dat hun ouders een verkeerd gebruik van hun geld maken, hoe kun nen zij er dan toe komen, anders te doen? Voor vele gezinnen is het leven in rijk dom of zelfs in betrekkelijken welstand ongunstig geweest. Als iemand rijker wordt, dan hij geweest is, gaat zijn le venswijze er gewoonlijk niet op vooruit. De crisis is daarom voor vele een harde, doch nóodzakelijke les. Velen worden daardoor noodgedwongen tot bezinning gebracht. Meer eenvoud, meer zelfbeheer- sching zijn noodig geworden door de ineer bekrompen financieels omstandig heden en daaruit kan een hoogere levens opvatting geboren worden. Doch zal dit resultaat bereikt worden, dan moeten ook daarin de ouderen de jongeren voorgaan, zooals zij hen ook zijn voorgegaan op dien anderen, verkeerden weg." TOENAME VAN HET AANTAL GEZINNEN. Werkelijke of schijnbare verbetering? Het is bekend, dat het geboorte-over- echot in Duitschland achteruit gaat, en naar de deskundigen vreezen, spoedig zal veranderen in een verlies. Opvallend is daartegenover, dat het aantal echtpa ren toeneemt, evenals het aantal zelfstan dige huishoudingen. In 1925 waren er 12.7 millioen echtparen tegen 14.1 mil- lioen in 1932. De toename bedraagt dus 1.4 millioen. Verder zijn er 0.4 millioen weduwen, weduwnaars en gescheiden personen meer dan in 1925. Ongeveer de helft van al deze personen woont sa men met een of meer minderjarige kin deren en kan dus worden aangemerkt als gezin. Het aantal gezinnen in Duitschland, dat bij een telling in 1925 werd vastgesteld op 14.9 millioen, is dus thans ongeveer 1.6 millioen grooter ge worden. Waar van de kinderlooze we duwen, weduwnaars en gescheiden per sonen ongeveer de helft een zelfstandig huishouding blijft voeren, is het aantal huishoudingen in Duitschland met onge veer 1.7 millioen toegenomen. Toch kun nen wij dit niet als zuivere winst voor het Duitsche volk beschouwen, want ter wijl het aantal gezinnen toeneemt, neemt het gemiddeld aantal personen per gezin gedurig af. r TT TT V3 3 V f r l 3 Gekleede Japon voor slanke figuren. (A 19) Hoewel de taille lijn voor de meer ge zette vrouw steeds lager wordt, is dit niet het geval voor de slanke figuren en trouwens onnoodig. Het lijfje heeft aan de voorzijde een geheel ander aspect als aan de achterzij de. De zig-zag lijn van het korte boven stuk vóór wordt op de hoog opgeknipte voorbaan gestikt, ter wijl aan weerszijden hiervan smalle zijba- nen komen. De rug daarente gen heeft een recht bovendeel, dat met een smal-boven-de- taille-vallend-tus- schenstuk op de ach terbaan komt Het geheel is aangeslo ten in de taille en om de heupen. De halsafwerking bestaat uit een smal kraagje, als dubbele schuine bies geknipt en die ©enigszins naar rechts in een strik gelegd wordt De mouw is zeer modern met een hooge manchet, waar aan de ruime pof gezet wordt; als gar neering der manchet zien we een rij knoopjes. (Patronen verkrijgbaar tegen 58 cent in alle maten.) Gekleede middagjapon (A 20) Voor de oudere dames is zwart met wit een bijzonder goed kleedende combi natie voor deze middagjapon, evenals donkerblauw met uit, terwijl voor diege nen die zich gaarne bij een kleurtje hou den, stoffen in allerlei kleuren naar keu ze te vinden zijn. De taille heeft een aar dig gevormd zijden vest dat met een knoop op het linker voorpand sluit, terwijl de schuine lijn van het reeh ter - voorpand zeer goed af- kleedt en van den schouder tot het middel loopt. De garneering der aangeslo ten mouw be staat uit een kleine rechte reep zijde, die uit de achter naad komt, en kleine smalle manchet. De rok heeft een heupstuk, dat midden vóór met een punt naar het midden loopt en achter een rechte lijn heeft, terwijl de driebaansrok, die glad om de heupen valt, naar onder toe slechts zéér weinig klokt. Midden vóór zien wij drie garneerknoopen, die precies hetzelf de zijn als knoop aan vest en manchetjes, alleen zijn de laatste iets kleiner. (Patronen kosten slechts 58 cent tot en met maat 52.) EEN GOEDE MAATREGEL. De verpleegsters en het overige vrou welijke personeel van het Gyula-hospi- taal te Boedapest, dat 1200 bedden bevat, mogen voortaan geen rouge of wenk- brauwstiften meer gebruiken. Onder de straffen, die hierop staan, wordt ook ont slag genoemd. Eenvoudige japon voor gezette figuren (A 15) De nieuwe modellen geven voor de eenvoudige gekleede en huisjaponnen niet meer de ruim klokkende rokken aan, doch de ruimte wordt thans meer verkre gen door naar binnen gewerkte plooien, die gedeelte- de revers vrij lang rijn. 't RëcKtèi1 kraagje wordt van de stof der japon aan de hals opening gezet, maar ook kan men hier voor de garneerzijde van het vest gebrui ken. Men vindt zooveel aardige bedruk te zijdjes, dat deze een heel aardige toon aan de japon kunnen geven. Aan beide zijden der knoopjes, die on der het vest te zien komen, zijn twee na den aangebracht, welke juist boven de buitenste rokplooien komen. Als garnee ring wordt een zijden driehoekje gewerkt in de tint der stof. Men verkrijgt door de ze naden een meer aangesloten geheel. De mouwen zijn glad aangesloten, terwijl als afwerking van het geheel een smalle ceintuur met eenvoudige gesp om het middel wordt gedragen. (Patronen verkrijgbaar tot en met maat 54 voor slechts 58 cent.) Het verwerken van Heeren-Overhemden tot speelpakjes. (No. 21.) Hoe vaak komt het niet voor, dat hee renhemden aan den hals door het wrijven van boorden en aan de manchetten stuk gaan? De laatste kunnen we nog omkee- ren vóór het overhemd terzijde gelegd wordt, maar stukjes aan den hals staan niet zoo fraai. Indien er in ons gezin geen kleine kinderen meer zijn, dan zul len we met deze niet gebruikte over hemden vele moe ders een dienst be wijzen, daar zij heel gemakkelijk tot rui me speelpakjes ge maakt kunnen wor den, die over het be staande pakje aange trokken worden. Aan de hand van het patroon valt het niet moeilijk deze pakjes te maken. De onderkant van het broekje wordt met een zoom afgewerkt, daar dit met het oog op het groeien practischer is. De sluiting is midden vóór met een recht split, terwijl de raglan-mouwen aan de pols met een smalle manchet worden afgewerkt Twee zakken tot berging van allerlei kleine schatten, worden tot slot links en rechta aangebracht Het patroontje stellen wij voor 80 ct verkrijgbaar. Beheerscht gij uw huishouden of wordt gij door uw huishouding beheerscht? Dat is misschien een vreemde vraag, maar voor velen onzer is het toch wel goed, haar eens voor zichzelf te stellen. Boodschappen, verstelwerk, het te woord staan der leveranciers, plannen maken voor den tuin, de kinderen helpen met het huiswerk het zijn allemaal kleinig heden, als ze op zichzelf worden be schouwd, maar als ze zich opeen gaan hoopen, dan eischen zij al spoedig zooveel van onze energie, dan komen wij altijd tijd te kort, dan zijn we voortdurend in draf en dan worden wij de slavin van onze bezigheden. Wat dan? Het werk moet toch gedaan worden en de financieele omstandigheden laten het niet toe, dat de huisvrouw meer hulp neemt. Doch juist in een druk ken dag is kalmte het eenige, wat ons helpen kan. Alleen kalmte maakt het overleg mogelijk, dat tijd en getob over kleinigheden uitspaart. En dan men kan veel doen, maar moet beslist weige ren. om tè veel te doen. Gewoonlijk wordt er aan uitgaan en het aanhouden van re laties met kennissen veel meer tijd be steed dan de gezondheid van do huis vrouw en het belang van de huishouding toelaten. Men kan dit aanhouden van re laties even goed bereiken met veel min der tijdverlies, n.1. door een bepaalden dag der weck (of een hal ven dag, of eenige vaste uren) daarvoor te bestem men en dan ook werkelijk voor niets an ders. In dien tijd schrijft men briefjes en belt kennissen op; een wekelijksch praat je aan de telefoon van vijf minuten maakt het mogelijk om het tijdsverloop tus- schen twee tijdroovende visites aanmerke lijk langer te maken, zonder dat de goede verstandhouding er onder lijdt. Tevens zal men zien, dat bij dit systeem de cor respondentie veel regelmatiger wordt ge voerd dan anders bij een druk leven mo gelijk is. L. d. W. KINDERBESCHERMING IN JAPAN. In Japan is een wet aangenomen, vol gens welke kinderen onder de 14 jaar aan de ouderlijke macht onttrokken kun nen worden en een staatsopvoeding krij gen, wanneer zij worden mishandeld, dan wel opgevoed op een wijze, die voor li chaam en ziel schadelijk is. Het eigen lijke doel van deze vet is, te voorkomen, dat kinderen worden misbruikt als acro baten. tooneelspelers of als bedelaars op grond van lichamelijke afwijkingen. Onze lezeressen kunnen van de model len, die wij hier afbeelden, per brief goedkoope patronen bestellen bij onze Moderedactrice, Muzenstraat 5B te 's-Gravenhage, onder bijsluiting van een bedrag van slechts 58 cent in postzegels. Men kan het verschuldigde ook gireeren op postrekening 191919, t.n.v. den Knippa- tronendienst te Den Haag. Alle patronen zijn onberispelijk van pasvorm en kun nen ook door dames, die niet vaardig zijn in het zelf maken van kleeding, met suc ces worden gebruikt. De gewenschte maat en het juiste nummer vooral duidelijk vermelden! Steeds nog bereiken ons vragen over het nemen van de maat. Met behulp van een centimeter kan men dit gemakke lijk zelf doen, doch men zorge er vooral voor, niet te strak te meten. De gebruike lijke maten drukken wij hierbij nogmaals af: Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 c.M. 42 100 104 c.M. 44 108 110 c.M. 46 112 116 c.M. 48 120 124 c.M. 50 126 130 c.M. Bij kinderen geve men steeds den juisten leeftijd op. Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje goed te bewa-en, opdat men het kan raadplegen bij eventueel nabestellen van patronen. Morgenjapon met lange of korte mouwen (A 18.) Op verzoek van verschillende onzer le zeressen plaatsen wij wederom een een- voudig model morgenjapon, dat zich zoo buitengewoon leent om van flanel ol cretonne gemaakt te worden. Waschbaro stoffen zijn voor morgcnklceding het meest aan te bevelen, daar veelal allerlei werk verricht wordt in de huishouding, die een sopje noodig maken. De japon be staat uit een lijfje en zes- baansrok, die midden vóór en achter uit springende plooien heeft. Het lijfje heeft een aan geknipte pas aan vóór- en rugstukken, die op de zij panden gestikt worden, ter wijl naar ver kiezing een gladde naar het model ge knipte volant uit de boven- pas komt. Het kleine model geeft de japon met lange mouwen te zien, waarvan het model eenvoudiger is, daar de gladde volant hierbij is vervallen en hierdoor wellicht practischer. Tenslotte worden op de zijbanen een paar flinke zakken aangebracht, terwijl de ceintuur een eenvoudige gesp heeft en de voorzijde een garneering van knoopen, die aan de linkerzijde tevens als sluiting van het bovendeel dienst doen. (Patronen voor 58 cent verkrijgbaar in alle maten.) Ensemble bestaande uit Jurk en Mantel. Voor meisje van 1014 jaar. (A 16 en 17.) Bij deze zeer eenvoudige jurk geven wij het model van een mantel, die van de zelfde stof gemaakt wordt, b.v. van een effen of fantasieweefsel. Voor het voor jaar lijkt ons een héél klein ruitje, b.v. wit en zwart, hetgeen zéér modern is, bijzonder geschikt. De jurk met hoog aangesloten kraag, waaruit een kleine strik komt, heet een lijfje, dat met een weinig ruimte aan den rok wordt gezet; om de taille een zwarte lak-ceintuur; twee kleine puntzakjes worden op het naar onderen wijder wor dende rokje gezet. De mantel is aan de voorzijde recht met ceintuur om het middel en opgestikte zakken, terwijl de achterzijde met twoe plooien is afgewerkt, die gedeeltelijk op gestikt zijn en daarna uitspringen. Het maken van dit manteltje is zeer eenvou dig, vooral van een of andere voorjaar stofje, hetgeen niet zoo zwaar te verwer ken is, als de meer massieve winterstof fen. Patronen van jurk en mantel tezamen verkrijgbaar voor meisjes van 10—14 jaar, slechts 58 cent. EERBEWIJS VOOR WAGNERS FAMILIE. Ter gelegenheid van Wagner's vijftig- sten sterfdag, werd aan zijn schoondoch ter Winifred Wagner, die na den dood van Siegfried Wagner de uitvoeringen te Bayreuth leidt, het eereburgercchap van deze stad aangeboden, evenals aan zijn dochters Daniela Thode, Blandina Gra- vina en Eva Chamberlain.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16