SchagerCourant Raad Zuidscharwoude. Sint Pancras. Zaterdag 25 Februari 1933. 76ste Jaargang. No 9235. Vrijdagmiddag 4, uur vergaderde de raad dezer ge meente ten raadhuize. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, secreta ris de heer J. Th. Kunnen. De heer C. Kramer had bericht van verhindering gezonden. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna spr. allen verzocht zich van hun zetels te verheffen ter nagedachtenis aan wijlen den heer Notaris Johan W. C. Kroon, die 25 jaren burge meester dezer gemeente is geweest. Voorzitter memoreerde hoe wijlen de heer Kroon steeds op de bres heeft gestaan voor de belangen der gemeente en dat onder zijn bestuur het raadhuis en den toren zijn gebouwd. Verder, dat het op zijn initia tief is geweest, d>t de Gemeenschappelijke Lichtbedrij- ven zijn gesticht. Steeds heeft de overledene zijn volle medewerking verleend en zal dan ook steeds in dank bare herinnering der gemeente blijven voortleven. Hierna werd een minuut van volkomen stilte aan den overledene gewijd. De notulen werden vastgesteld. Van de ingekomen stukken deelen we mede: Ingekomen is de goedgekeurde .begrooting voor 1933. Aansluiting bij Thermo Chemische Fabrie ken. Van het gemeentebestuur van Oudkarspel waa een schrijven ingekomen, houdende mededeeling dat het be drag, verschuldigd bij toetreding tot de N. V. Thermo Chemische Fabrieken f 5513.550 is. B. en W. stelden voor, om evenals in de vergadering van den Keuringsdienst is besloten, bij de Thermo- Chemische Fabrieken aan te sluiten voor de destructie van afgekeurd vleesch. Aldus besloten. Het adres van de gemeente Oudkarspel om de sub sidie aan het Westfriesche kanalenplan in te trekken werd op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen, evenals het bekende adres van de ge meente Ambt Hardenberg en dat van de gemeente Kerkrade, tot wijziging van de onderwijswet; alleen dè heer Du -Burck wilde adhaesie betuigen. De vertegenwoordiging in de vereen, voor Ned. Ge meenten is door den burgemeester en niet uit den boe zem van den raad, waar spr. uit afleidt, dat dergelijke onderwerpen niet worden behandeld. Spr. is het met de gemeente Kerkrade eens. Voorzitter wees er op, dat men steeds dergelijke adressen naar de Vereen, v. Ned. Gemeenten heeft verwezen. Men besloot de gemeente Kerkrade naar genoemde vereen, te verwijzen. B. en W. stelden voor op het adres van de zang- vereeniging „Gemengd Koor" om van een lokaal in de O.L. school te mogen gebruik maken voor het houden der repetities, afwijzend te beschikken, voornamelijk omdat de lokalen zijn bezet door de vereen, voor vak onderwijs. Aldus besloten. Geen bijdrage aan de Arbeidersavondschool Van het bestuur der arbeidersavondschool was een verzoek ingekomen om voor de leden dier school, die in de werkverschaffing werken of werkloos zijn, het geld van f 0.15 per week te willen vergoeden. De meerderheid van B. en W. stelde voor om afwij zend te beschikken. De minderheid wilde het toestaan. De meerderheid ging uit van de overweging dat de school een broertje is van het instituut van Arbeiders ontwikkeling, welk instituut geen aanspraak mag ma ken op steun, daar in de statuten staat vermeld, dat politieke propaganda wordt gemaakt. De heer Du Burck, de minderheid, zeide, dat het hier geheel iets anders betrof. Hier worden in het adres genoemd de vakken welke worden geleerd. Er schuilt gen enkel politiek addertje onder. De R.K. werkloozen worden ook gesteund, waarom de anderen niet. Het is voor deze werklieden ook een ontspanning. Spr. wees er op, dat het Instituut van Arbeidersont- wikkeling wordt gesteund in Oudkarspel en spr. vond het niet met de neutraliteit in strijd om subsidies te geven aan de avondschool. De Voorzitter merkte op, dat de 'St. Jospehgezellen- vereeniging alleen voor werkloozen is, terwijl de ar beidersavondschool voor een ieder toegankelijk is, wat geheel verschilt. De heer Groen onderstreepte het betoog van den Voor zitter. De heer Dijkhuizen zeide. van iemand te hebben gehoord, die den cursus heeft bijgewoond, dat het on derwijs zeer neutraal werd gegeven, en dat er geen po litieke tint naar voren kwam. Spr. wilde wel bijdragen. In stemming gebracht, staakten de stemmen. De hee- ren Du Burck. Muller en Dijkhuizen waren tegen het voorstel der meerderheid van B. en W. Waar eens een klein huisje stond, zal thans een dubbele woning verrijzen. De gelegen heid om de straat te verbreeden kan niet worden benut. Van eenige gemeentenaren was een verzoek ingeko men om het bouwen van een dubbel woonhuis op het terreintje, vrijgekomen door den laatsten brand in deze gemeente, tegen te houden, daar de weg daar zeer smal is. Eenige jaren geleden hebben twee der onderteekena ren nog een stuk van hun erf moeten afstaan voor ver breeding van den weg. B. en W. stellen voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen, daar vergunning is verleend en de teekening aan de eischen voldeed. De heer Jb. Kroon verdedigde het adres van deze in gezetenen. Spr. achtte het gewenscht dat de gemeente er tegen opkwam, want 't huis komt vlak aan den weg en vlak aan de sloot. Voorzitter zeide, dat B. en W. voor verbreeding van den weg zijn, maar de teekening was in orde. Spr. gaf den adressanten de overweging om met den bouwer in contact te komen. De gemeenteraad zou dan misschien het terrein overnemen van deze belanghebbenden. De heer Kroon wilde op dergelijke terreinen een bouw- verbod maken, omdat de gemeente zelf nog terreinen heeft om het daar naar te verplaatsen. De heer J-b. Groen was ook van meening, dat B. en W. als er eene mogelijkheid is, alle medewerking verlee- nen om den bouw tegen te gaan. De heer Dijkhuizen wilde dergelijke dingen niet meer doen voorkomen. De -heer Kroon zeide, dat iemand, die voor den bouw -heeft ingeschreven, heeft uitgerekend dat hij niet hooger kon komen dan 15.42 M2. voor ka meroppervlakte. De Voorzitter sprak den wensch uit dat B. en W. een volgende vergadering kunnen voorstellen nu het -bedoel de terrein over te nemen van den eigenaar, met andere woorden, dat de pogingen van de -belanghebbenden met succes zullen worden bekroond. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. De Twuijverweg. Van het gemeentebestuur van St. Pancras bericht, dat alleen deze gemeente niet wenscht mede te werken aan de overdracht van den Twuijverweg aan het Hoogheem raadschap, met verzoek alsnog de overdracht volgens het eerste plan aan te nemen. De meerderheid van B. en W. stelde voor, niet tot overdracht te besluiten.De minderheid wil volgens het eerste plan overdragen. De heer Duijkhuizen hoopt dat de -raad zoo'n breed standpunt zal aannemen, dat met de andere gemeenten zal worden samengewerkt. Naar aanleiding van een vraag van den heer Groen deelde Voorzitter mede dat van de gemeente St. Pan cras bericht is ingekomen, dat het onderhoud van den Twuijverweg f 84.96 heeft bedragen over het jaar 1932. Het aandeel onzer gemeente is alzoo 1/6 gedeelte of f 14.16. In dit schrijven werd medegedeeld, dat, mocht de weg niet door het Hoogheemraadschap worden over genomen. de kosten der reparaties in 1933 zeer belang rijk worden. Bij overname zal 1/6 per jaar van f 700 moeten wor den betaald. De heer Bekker wees er op dat alle groote lichamen zich werk willen verschaffen, zooals nu weer met de werkverschaffing door de Heidemaatschappij. Spr. wilde het risico dragen en de heeren -hunne groote tractemen- ten niet laten behouden. De heer Groen wilde de bepaling gehandhaafd zien, dat als de weg voor 2/3 bebouwd was, de Langendijker gemeenten niet meer moeten bijdragen, waarmee Voor zitter het eens was. De gemeente St. Pancras staat al leen, in verbinding met het Hoogheemraadschap. De overeenkomst met St. Pancras zal moeten worden ge handhaafd. De heer Groen drong er op aan, dat B. en W. goed zullen nagaan, wat wordt beschreven. Spr. vond f 700 voor onderhoud van een K.M. weg ten er.uwigen dage te hoog. De he.r Du Burck merkte op, dat in de bij drage van f 700 is verdisconteerd de aanleg van een nieuwen weg. Ten opzichte van het door den heer Dijkhuizen opge merkte, dat er 5 gemeenten over moeten beslisen, zeide spr. dat als er conflicten zullen komen. Ged. Staten zullen beslissen. Op het verzoek werd afwijzend be schikt. De heer Dijkhuizen was tegen de voordracht. Salaris veldwachter verlaagd. Van den Alg. Politiebond was een schrijven inge komen, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de jaarwedde verlaging van den gemeenteveldwachter en het ongewenscht en onbillijk geacht, dat deze kor ting wordt, toegepast. De meerderheid van B. en W. stelde voor niet over te gaan tot jaarwedde verlaging, op grond van de overwegingen in het schrijven van den Politiebond. Ook omdat het salaris niet voor verlaging vatbaar is, daar het onlangs nog is verhoogd. De heer Groen zeide, dat de Bonden, zich verzetten tegen aanpassing aan de tegenwoordige omstandig heden. Spr. herinnerde er aan, dat in dezelfde ver gadering is besloten om niet met de begrooting der Lichtbedrijven accoord te gaan. De heer Muller onderschreef het door den heer Groen gesprokene. De Voorzitter merkte op, dat de korting van 172 voor den betrokkene het bezwaarlijkst is. Voor .de gemeente beteekent het niets. De heer Dijkhuizen wilde nog even afwachten hoe de toestand zich ontwikkelt. Dit naar aanleiding van het feit dat de verhooging in 1930 pas is toegestaan De Voorzitter vond verlaging van salarissen wel goed, doch als het salaris te hoog is. Dat is nu het geval niet. In stemming gebracht besloot men met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren Du Burck en Dijkhuizen, de salarissen te verlagen. De Commissie van Beheer dor Lichtbedrijven hoeft gisteren vergaderd en zijn mededeelingen ingekomen inzake de salarissen van het personeel. Zal in de vol gende vergadering worden, behandeld. Benoemingen. Tot leden der Bioscoopcommissie zijn de heeren N. Kramer, N. Sneekes, Jb. Rutsen, C. de Boer VVz. en J. Th. Kunnen benoemd, de laatste tot voorzitter. Tot lid van de plaatselijke schoolcommissie werd in de vacature, ontstaan door het ontslag van mej. N. 11. Vos van Zon de heer J. H. v. d. Berg gekozen. De aftredende heer P. de Geus Jz. werd met al- gemeene stemmen herkozen. f 500 voor het Crisiscomité. Het verzoek van het plaatselijk crisiscomité om een subsidie van f500 te mogen ontvangen, werd op voorstel van B. en W. toegestaan. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen om de verschillende renten van diverse credietnemers van de met garantie der gemeente en der provincie verstrekte credieten, voor rekening der provincie en der gemeente te nemen resp. voor 70 en 30 liet gaat om een bedrag van pijn. f250.Aldus besloten. Pachtreductie. B. en W. stelden voor de huurders van het destijds van de N.-H. Kerk aangekochte land aan het Kerke- pad, benevens P. Goedhart te Noordscharwoude, die een stuk land in optiejaren gebruikt, 25 reductie op de verschuldigde landhuur toe te staan. Na eenige bespreking besloot, men de reductie toe te staan. De gemeente naar de derde klasse verhuisd. De meerderheid van B. en W. stelde voor deze ge meente in de derde klasse voor de gemeentefondsbe- lasting te rangschikken. De Voorzitter merkte op, dat -men door in de le klasse te blijven, een -min dere ontvangst heeft van f 1500 per jaar. De meeste gemeenten, van onze grootte reizen in een lagere klasse. Bij plaatsing in de tweede klasse zou het ver schil f900 zijn. -Het zal belastingverhooging tot ge volg hebben. Niet zoo veel, doch er zullen meerdere kleine aanslagen komen, vele kleintjes maken een groote. Ook de bijdragen voor werkloosheidsvoorzie ning zullen verandering ondergaan. De minderheid de heer Du Burck wil door opccntenheffing op de fondsbelasting tot meerdere inkomsten komen en zette in een lang betoog zijn standpunt uiteen. We moeten voor de iminder-bedeelden opkomen. De Voorzitter antwoordde op de rede van den heer Du Burck, met een uiteenzetting waaruit bleek, dat de gemeente in de derde klasse „behoorde". De in komsten zijn verminderd, de uitgaven vermeerderen. Voor een voorzichtig beleid is het noodzakelijk dat geen opcenten worden geheven, doch dat men naai de derde klasse verhuist. De heer Dijkhuizen was het met den heer Du Burck eens, dat er van een inkomen van f 800 beter belas ting kan worden betaald van een van f 600. Spr. is er voor, dat 50 opcenten worden geheven, waar door f 4000 in de gemeentekas komt. De heer Groen zeide, dat men deze zaak moet zien in het gemeentebelang. We willen allen wel voor de minderbedeelden opkomen. Plaatsing in de 3e klasse beteekent verhooging van belasting voor iedereen. Spr. vereenigde zich met het voorstel van de meer derheid, omdat we er nog niet af zijn. Den heer Muller lokte de verplaatsing naar de 3c klasse aan, daar spr.'s grondgedachte is, dat alles wat op een huishouden gelijkt drijvende moet wor den gehouden. De heer Bekker achtte het wenschelijk, dat er door deze plaatsing in de derde klasse centen in het laad- je moeten komen, waardoor de gemeente weer iets kan laten verdienen. De heer Dijkhuizen wilde boven de plaatsing in de 3e klasse nog 30 opcenten heffen. Voorzitter antwoordde dat dit voor 1933 niet noo- dig was. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen die der heeren Dijkhuizen en Du Burck. Rondvraag. De heer Muller vroeg of er geen verbod kon wor den gemaakt dat auto's parkeeren bij fa. Kraakman daar dat zeer gevaarlijk is. Voorzitter antwoordde, dat het verboden is en zal er de politie op wijzen. Hierna sluiting. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen werden vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen was het verslag van Gezinsverpleging over 1932. Eveneens van de Kamer van Koophandel. Voorzitter deelde mede. dat B. en W. zioh tot de ver een. voor Ned. Gemeenten hebben gewend om advies in zake het adres der gemeente Ambt-Hardenberg. om de belastbare opbrengst van onroerende -goederen te ver minderen. Het advies luidde om hier niet op in te gaan daar de belastbare opbrengst niet meer kan worden gewijzigd. Na eenige bespreking besloot men met 4 te gen 3 stemmen geen adhaesie te betuigen. De gemeenteraad -ging in beroep tegen de berekening volgens de wet op de finantieele verhouding. Volgens de foutieve berekening zal de gemeente per inwoner en per jaar f 6.6435 ontvangen, wat echter moet eijn f 7.5238. waardoor de gemeente een voordeel zal hebben van f 1400 per jaar, gedurende 5 jaren. Het verzoek om adhaesie van de gemeente Kerkrade om een wijziging te verkrijgen in de L. O.-wet werd voor kennisgeving aangenomen, met verwijzing naar de Vereen, voor Ned. Gemeenten. Verzoek „De Zwaluwen" gebruik sportterrein De Chr. Voetbalver. „De Zwaluwen" vragen aan de gemeente het gebruik van het sportterrein voor 3 dagen per week; voor de finantieele zijde zal J. Kloosterboer Pz. borg spreken. B. en W. hebben besloten om dit toe te staan, in deze voege dat vanaf 1 April tot 15 Sept. 3 dagen per week mag worden geoefend voor het -bedrag van f 47.50, met deze verstandhouding echter dat de gymnastiekvereen. S.S.S. welke voorgaande jaren den Maandag voor hun ne oefeningen gebruikte, de beschikking over dezen avond kan krijgen, dan zou de huur voor deze twee da gen zijn f 35. De heer C. Duif meent dat dit ihooger is dan vorig jaar. Weth. v. Kampen antwoordt dat de tijd langer is dus precies even hoog als vorig jaar. Wethouder Muurling merkt op dat de huur hooger is dan voor „Vrone", doch dat deze het land van Groot ook huurt, wat door de „Zwaluwen" ook gebruikt wordt. Allen voor. Voorstel gascommissie betreffende salaris sen bij de Lichtbedrijven. In de gister gehouden vergadering van de Gascom missie is door 3 van de 5 gemeenten de begrooting af- Dit betreft de verlaging van het salaris van perso neel en ambtenaren. Door het bestuur was voorgesteld om 6 pet. verlaging, evenals bij de gemeente-ambtena ren toe te passen. Van werknemerszijde echter is een afkeuring ingekomen omtrent het voldongen feit, dat zonder hen is gehandeld. Deze zinsnede is wel eigen aardig, zegt Voorzitter, met georganiseerd overleg is wel geraadpleegd,dus dit is volgens de besturen voldoen de geweest. De voorstellen tot verlaging luidden 25 pet. vrij en vervolgens 6 pet. korting op alle ambtenaren en personeel. Van werknemerszijde is voorgesteld om beneden f 1000 geen verlaging en dan 6 pet. Wethouder Van Kampen vindt dat de 25 pet. het meeste drukt op de laagste loonen, dus zou deze vrij willen laten, echter wil hij dat de zaak wordt uitge steld tot een volgende vergadering. Te Zuidscharwoude is vandaag ook vergadering en daar wordt het ook niet behandeld. Na nog breedvoerige bespreking wordt besloten met algemeene stemmen om de f 1000 te laten zooals het is en dan de 6 pet. verlaging te handhaven. Adres om steun kleine kooplieden. Een verzoek is ingekomen van een vereeniging van kleine kooplieden om een steunregeling in het leven te roepen, door den drang der tijden kan niet ge noeg door hen worden verdiend om in hun levens onderhoud te voorzien. Door B. en W. is dit onder de oogen gezien en onderzocht, echter is -gebleken dat slechts twee per sonen van. de vereeniging in onze gemeente woon achtig zijn, daarom stellen B. en W. voor om dit voor kennisgeving aan te nemen. De. heer Lek is van oordeel, dat toch iets voor deze menschen moet worden gedaan, in de steden wordt door maatschappelijk hulpbetoon veel voor deze menschen gedaan; deze menschen wox*den door het armbestuur -met 2 a 3 gulden naar huis gestuurd; er zou toch overleg met het armbestuur kunnen wor den gepleegd. Voorzitter zegt, dat reeds f2500.aan het Arm bestuur is uitgegeven door de gemeente, dit is al volgens de begrooting het heele 'bedrag, misschien kan echter een regeling worden getroffen. De heer Lek: Voor de tuinders is reeds veel uit de gemeentekas gedaan; nu ook eens voor die menschen. Wethouder Van Kampen meent dat toch bij den Minister 'kan worden geprobeerd om een steunrege ling in het leven te roepen. Tenslotte wordt met algemeene stemmen besloten om een adres aan den Minister te richten en ver volgens voor kennisgeving aan te nemen. Regeling spitten. De 'baggerregeling loopt op het einde en het spitten staat voor de deur, indien de gemeente in deze iets kan doen, moeten wij dit probeeren, zegt voorzitter; onze gedachte is om de steunregeling zoo voor te stellen dat het overeenkomt -met de baggerregeling. Het zal moeten worden voorgesteld in uurloon of per M2., zooals hier gebruikelijk is per snees, zal in geen geval door den Minister worden goedgevon den. De heer Lek is niet voor een regeling, dit zal een druk op de loonen uitoefenen. Wethouder is wel voor de regeling, doch de vrijge zellen moesten ook in de regeling vallen. Tenslotte wordt na breedvoerige bespreking beslo ten om een steunregeling aan te vragen en de prijs te bepalen op f 1.25 'ier 250 M2. en de bijdragen der tuinders evenals bij het baggeren op 40 pet. te bena len. De heer Lek stemde tegen. Benoeming stembureau Tweede Kamer. De heeren Snel en Koelemeij worden gekozen en als plaatsvervangers de heeren C. Duif en K. Lek. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 21