Rasd Wieringerwaard. Plaatse!ijk Nieuws. De beruchte „Spaansche schat gravers" in onze omgeving. 120 zak Aardappelen verkocht. Zaterdag 25 Februari 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9235 De Indische Gebeurtenissen. Charme en degelijkheid GLASTRA'S Theater Royal. ANNA PAÜLOWNA Een Inwoner van Breezand ont vangt een schrijven nit Barcelo- na. Wat er tn het epistel stond te lezen. Nog altijd even boei end! Onze correspondent te Breezand schrijft ons: Een brief uit Spanje en in een vreemde taal geschre ven, wat mag dat wel in hebben, dachten de heer B. en zijn echtgenoote alhier, toen zij een schrijven uit Barcelona ontvingen, en daar zij meenden dat wij er misschien beter uit wijs kon worden dan zij zelf, kre gen we het merkwaardig epistel te lezen en kunnen U er nu mee van laten genieten. Een enkele blik in den brief maakte al dadelijk ons vermoeden tot zekerheid: hier was de beruchte „Spaan sche schatgraver" aan het woord! Z'n verhaal ls rog even boeiend als vroeger. Het is in zooverre aan on:vn tijd aangepast, dat mijnheer bet niet meer noodig vindt zich voor te stellen als de verdrukte onschuld. Volgens de nieuwste lezing zit hij in de gevangenis wegens frauduleus bankroet. Dat komt tegenwoordig ln de beste families voor en er is toch zeker geen nettere manier te vinden om er in te komen? Ergens op een bank in Zwitserland, zoo lezen we dan verder, staan nog 340.000 Zwitsersche francs van hem. Let wel, Zwitsersche francs. Die hebben nog de volle waarde! Maar de gevangen man kan er natuurlijk niet aan komen. Als U nu maar voorloopig een 16000 Spaansche peseta's voor den armen drommel kunt en wilt missen, dan helpt ge hem door z'n proces heen en kan het beslag op den welbekenden koffer met het geheime vak opgeheven worden, waardoor belangrijke papieren ln uw handen komen. -Voor dit alleB is over komst naar Spanje zeer gewenscht, doch nog te meer wordt ge gedrongen de reis naar het land van de zwartoogige schoonen te maken, doordat onze arme, in den kerker zuchtende vriend U vaderlijk verzoekt de bescherming over zijn dochter op U te nemen. Tot on zen spijt kunnen we niet vertellen hoe het arme ver laten kind er uit ziet, want er was geen portret inge sloten. Maar dat doet ook minder ter zake, want U zou toch zeker uw bescherming niet afhankelijk willen stellen van het meer of minder aardige gezichtje van uw toekomstige pupil? Is de koffer in uw bezit gekomen, dan kunt ge met de papieren en de dochter, natuurlijk in alle eer en deugd, een snoepreisje naar Zwitserland maken om daar niet alleen in het bezit te komen van het derde deel der 340.000 francs, maar ook al uw onkosten ver goed te krijgen! En dan ja, misschien krijgt u den smaak wel beet na al die mooie reizen en wou u we! dat er nog meer te karweien was, maar dan is uw taak volbracht en jnet het heerlijke gevoel den man gered en de toekomst van z'n dochter verzekerd te hebben, kunt ge huiswaarts keeren. De dochter zult ge vaarwel moeten zeggen, maar uw vrouw zal u met open, neen met wijd open armen ontvangen, omdat ze zoo blij is dat TJ terug is en omdat de vijftigduizend pop die ge rijker zjjt ge worden, uw zakken doen uitpuilen en heel wat om vangrijker maken, dan ge ooit was! Als je dat allemaal leest en je zoo voor gaat stellen, rou je er haast zin in krijgen! Maar je moet natuurlijk over die onnoozele 16.000 peseta's (f 8000?) beschikken kunnen. Nou gelooven we niet, dat er op 't oogenblik in Breezand iemand te vinden ls, die ze bij elkaar weet te scharrelen en dus zal er hier wel niemand in de plaats willen treden van den heer B., die voor de eer bedanken zal. Zouden er ergens anders nog liefhebbers zijn, of zou men het overal maar het beste vinden, den oplichter rustig in z'n veronderstelde gevangenis te laten zuchten en zelf z'n centjes in eigen zak te hou den? Uit het herhaaldelijk probeeren van den sluwen kerel, die nu eens hierheen en dan weer daarheen z'n brieven zendt, zou men toch haast gelooven, dat er werkelijk zoo nu en dan nog een onnoozele hals in vliegt. DE AFREKENING BEDROEG IN TOTAAL 2 4 CENT. Men schrijft ons uit Anna Paulowna: Als je de manifesten leest van de revolutionnalren, waarin opschriften voorkomen van „plunder de maga zijnen", zouden onze boeren wellicht de gedachten kun- ften krijgen: plunder onze aardappelkuilen. Het volgen de geeft tenminste genoeg te denken. Een verbouv/er liet 120 zak aardappelen naar de markt te Amsterdam brengen om daar geveild te wor den- Toen hij zjn afrekening thuis kreeg, bleef er ln totaal24 zegge en schrijve vier en twintig centen van over. Het is zeker te droevig om hieraan nog eenlge be schouwingen te verbinden. SPORT Officieels mededeelingen voetbalvereni ging B.K.C. A.s. Zondag speelt het tweede thuis om 12 uur te gen Oudesluis 2 in de volgende opstelling: Koster Zeeman, De Jong. Bakker, Steenvoorde, De Schipper. Blom, Stefenvoorde, De Schipper, Van Dijk, v. Loon. Het derde gaat naar Callantsoog I en speelt daar met het volgende elftal: Van den Burg. W. Post, Jn. Post. Rezel, Baartrnan. Van Duin. Blaaübroek, Keijzer, Post, Kaan, Kommer, Kapitein. Alzoo 1 reserve. In verband met den profwedstrijd van het Noord hollandsch elftal is het eerste vrij. Ons is de groote eer te beurt gevallen, dat het bondsbestuur van den Noordhol'andschen Voethal bond het bestuur van B.K.C. heeft gevraagd, den proefwedstrijd in Anna Paulowna op hte B.K.C.-ter- rein te spelen. Natuurlijk is het bestuur dankbaar voor deze on derscheiding, maar er komt een praatje bij. want, deze onderscheiding gaat met heel wat kosten ge paard. daar de reiskosten van de spelers moeten wor den vergoed, waar natuurlijk nog wat bijkomt. Het bestuur hoopt echter op mooi weer en een groo te toevloed van publiek. De entrée is slechts 25 cent, zoodat het mogelijk gemaakt wordt, dat het zien van een mooien wedstrijd niet bij dezen eenen keer blijft Groote Protestvergadering. Spreker Ir. Chr. G. Cramer, lid van de Tweede Kamer. Door de afdeeling Schagen van de S.D.A.P. was tegen Vrijdag 24 Februari een groote protestvergadering uit geschreven, waar de heer Ir. Chr. G. Cramer zou spro ken over de Indische Gebeurtenissen. De belangsteling was niet zoo groot als vorig maal, toen de heer M. Duys als spreker optrad. De Voorzitter, de heer B. Orsel, deelde in zijn ope ningswoord mede, dat het voorgevallene op „De Ze ven Provinciën" het bstuur ertoe gebracht had «leze protestvergadering te houden en ook om met den toe stand in Indlë beter bekend te geraken. Spr. verzoekt de aanwezigen enkele oogcnblikken op te staan, om de slachtoffers van „de Zeven Provinciën' te gedenken, aan welk verzoek wordt voldaan. Uitvoerig wijst spr. dan op de hetze tegen partij en baar pers en gaat ver schillende voorvallen, die inmiddels plaats vonden, na. Spr. wijst daarbij met verontwaardiging af, als zouden de S.D.A.P.-ers de schuld zijn van de muiterij, de echuldigen zitten in Den Haag en spr. verbindt hier aan, het niet verleenen van steun aan mobilisatieslacht offers. Ook de wapensmokkelarij brengt spr. ter sprake Als de heer Ir. Cramer het woord verkregen heeft, brengt spr. in herinnering de muiterij op „de Zeven Provinciën" en de wijze waarop aan deze muiterij een einde is gemaakt. Vooral ten aanzien van die wijze, zal bij de verkiezing het parool dienen te zijn, dat deze schanddaad gewroken moet worden. Spr. wijst erop hoe in de Tweede Kamer van verschillende kanten aan gedrongen is, geen geweld te gebruiken, doch daaren tegen de heer Colijn meende, dat desnoods een torpe do „de Zeven Provinciën" naar de diepte moest jagen. Het gezag moet hoog gehouden worden immers, maar spr. waarschuwt tegen een dergelijke geestesgesteld heid. De heer Colijn is thans de meest gevierde per soon, velen zien in hem de a.s. Mussolinj. Van alle kan ten, ook van de vrijz. democraten wordt de S.DA.P. verweten, dat wij met ons verzet tegen de democratie ingaan, doch in Indoneisë is geen sprake van regee- ringsdemocratie, daar heerscht zuivere dictatuur. Thans is alles nog niet bekend, van wat daar in Indië is ge beurd, maar hoe meer er loskomt, hoe duidelijker zal blijken waar de oorsprong is van de ellende met „de Zeven Provinciën". Die schuld ligt niet bij de bestuur ders en bij de bestuurders in Indië. Spr. behandelt dan de oorsprong, van de ontevredenheid, de salariskorting, die in Indië zonder eenig overleg plaats vindt. Spr. herinnert er aan hoe een paar onderwijzers in Indië als misdadigers zijn behandeld, omdat zij misschien wel in te krasse bewoordingen zich tegen deze sala riskorting hadden verzet. Spr. waarschuwt er tegen, dat men oppast, want een dergelijke behandeling staat ons wellicht te wachten, vooral als een Colijn aan het be wind komt. Aan de schepelingen zou ook een salaris- korting worden opgelegd en na de demonstratie die daarna plaats vond, werd algemeen de overtuiging ge vestigd, dat die korting bij 10 pet. zou blijven. Doch toen men eenmaal varende was, kwam plotseling het Vergadering op Vrijdag den 24en Februari 1933, des nam. 2.30 uur. Afwezig de heer J. Speets, wegens ziekte. Voorzitter de heer C. Haringhuizen, burgemeester, tevens secretaris, opent met een woord van welkom. Spreker memoreert, hoe op 17 Januari j.1. de familie, en ook de gemeente getroffen werd door het ver lies van wijlen onzen gemeente-ontvanger, den heer J. J. Zeeman. In 1917 als ambtenaar ter secretarie aangesteld, werd hi" al spoedig gemeente-ontvanger. Aan het graf heb ik namens u met bloemen en woor den eer bewezen en uiting gegeven van de gevoelens van dank en sympathie voor alles wat de overledene voor de gemeente deed. Hij was steeds een zeer ijve rig en plichtgetrouw ambtenaar. Zijn overlijden be- teekende een groot verlies, zoowel voor zijn familie als voor ons. Het zal zeker de echtgenoote tot troost zijn, dat zij altijd de kracht heeft gehad, den over ledene op zoo'n voortreffelijke wijze tot het einde te hebben kunnen verplegen. Hierna volgt lezing en goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mee, dat proces-verbaal der kas is opgemaakt van den overleden ontvanger. Alles was in zeer goede orde. Van mevr. wed. Zeeman—De Vries was een dank betuiging ingekomen voor de belangstelling bij het overlijden van haar echtgenoot betoond. Volgt kasverificatie. Ontvangsten f 68333.76. uitga ven f67838.24: in kas f835.52, met inbegrip saldo giro ad f799.77. Werkelijk kassaldo f35.75. Voor kennis geving aangenomen. Verslag van de vergadering der commissie van de uitvoering van den vleeschkeuringsdienst, Voor ken nisgeving aangenomen. Van den Minister van Financiën was bericht inge komen, dat de uitkeering uit de Gem. Fondsbelasting zal bedragen per inwoner f9.1236. zoodat over 1931 1932 een bedrag van f357.72 werd terugontvangen. Het P.E.N. deelt mee, dat de prijs per K.W.U. voor de straatverlichting van f 150 tot f 140 is verlaagd. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de begrooting 1932. In de vorige vergadering werd de verordening aan genomen, betreffende schouw van electrische huis installaties. Ged. Staten geven in overweging deze verordening in t trekken en overleg te plegen met het P.L.N. B. en "7. dcelen mee, niet de hedocling te hebben, in te grijpen in het werk van het P.E.N., maar ze Wi len nog eens toelichting geven aan Ged. Staten, en zich in verbinding stellen met het P.E.N". Do heer Visser zegt, dat de maatregel to h was ge nomen met het oog oo brandgevaar. Wat is daar nu tegen? Wat B. en W. voorstellen wordt goedgevonden. Ingekomen het bekende adres van B. en W. van Ambt-Harrlenbu'g, om adhaesie te bctuigc aan het adres inzake erlaging van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. B. cn V.. at Hen voor dl- voor kennisgeving aan te nemen. Algemeen goed gevonden. Van C. J. Hm. ^s is ingekomen een verzc om een toelage v: n f IC voor 4 schoolgaande kinderen, die de R.K. Parochiale r, hcol te Schagen bezoeken. Tot nu bedroeg die bijdrage i maJ f 17.50. A. emeen goedgevonden. bericht dat de korting zou zijn 14 pet. voor de Euro- peesche en 17 pet voor de Inlandsche schepelingen. Wie hebben dan de verbittering gewekt? Zijn hier geen verzachtende omstandigheden voor de muitelin gen? Men krijgt den indruk dat de menschen voor de mal zijn gehouden. Als het escader maar eenmaal uit elkaar was. Waarom heeft de minister van defensie niet het oor geleend aan de Cambo. Het zijn pertinente leugens dat bij de Cambo de schuit zit. Ook hierin is 't een groote fout geweest, dat men de Cambo niet heeft gehoord. Maar och, het gezag staat immers klaar om in te grijpen als het moet. Van de stemming aan boord wist men niets; is dat al geen getuigenis van onbekwaamheid van het Bestuur hier en in Indonesië! En spr. gaat dan uitvoerig na hoe het meest roem rijke schip van de Nederlandsche marine er 5% dag van door is geweest. Spr. wil niet vallen over een woord, maar spr. vraagt zich toch af of hier van muite rij sprake is; spr. is geneigd om te spreken van een ernstige demonstratie, een ondoordachte demonstratie* Jegens de officieren is geen geweld gepleegd, het schip heeft steeds met de Hollandsc'ne vlag in top gevaren, des morgens en des avonds werd vlag-parade gehouden. Is hier dan sprake van muiterij? De marine heeft zich onsterfelijk belachelijk gemaakk ironisch wiist spreker er op hoe een heel ercader op de oude schuit werd afgezonden, hoe de krui ser „Java" op een afstand moest blijven. Zou dat ook niet met het oog op het personeel van de „Java" ge beurd zijn? vraagt spr, zich af. En toen is een bom aan gewend, hoewel twee dagen tevoren in Genève geoor deeld werd. dat bommen niet in den oorlog gebruikt mo gen worden. Deze daad heeft ons nog eens doen in zien het afgrijselijke van het militairisme. Wat hier gebeurd is. zal zich wreken. Deze 10 Februari zal niet door één Indonesiër vergeten worden, maar deze 10 Februari mag ook niet door één Nederlandschen arbei der worden vergeten. Wij magen niet rusten voor aan dit imperialisme een einde is gemaakt. Applaus). Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze deelt de Ir. Cramer mede, dat het schijnt dat na het afvaren van „De Zeven Provinciën" een ernstig aanbod is gedaan om per vliegmachine naar „De Zeven Provinciën" te gaan, met het doel da be manning tot rede te brengen. Doch dit aanbod is afge slagen, men vond dat zeker beneden zijn waardigheid. Wat in Indië gebeurd ls, heeft in Indonesië een zeer grooten indruk gemaakt en vandaar dan ook de hetze tegen onze partij. Men vreest zelfs de doode elementen nog, want de slachtoffers worden begraven op het eiland Onrust, men vreesde voor demonstraties bij de begrafenis. Maar spr. wijst op de groote liefde van den Indonesiër voor zijn geboorteland, voor wlen het ver schrikkelijk is verbannen te zijn. De demonstratie vóór het gezag ls gebleken een op geschroefde boel te zijn geweest. Men vreest de uit barsting. Het gezag in Indië berust op de punten van het bajonet. Als het Nederlandsche volk het duizend ste deel zou moeten ondervinden van wat het Indone sische volk moet gulden, dan zouden wij niet zulke rus tige vergaderingen hebben. En men durft spreken van de zegeningen van het Nederlandsche gezag. De Indo nesische bevolking wordt zwaarder belast, het oliekapi taal wordt niet belast, de derde kruiser wordt gebouwd. De bestuurders ondermijnen het gezag, door de wijze waarop wordt geregeerd. Als geen andere wijze van re- geeren plaats vindt, zal wat gebeurd ls met „De Zeven Provinciën" slechts kinderspel zijn. Maar dan zal het Van den heer van Zoonen is ingekomen ec:i ver zoek, zi>n ekelijksche biidrage voor Jon vuilnisop- hcald: .st nicJ f 1.te willen ve >ogen. Adressant zal dan ontvangen f30 van de ei. ser j plus f26 voor het w ghalen van het vuil bq de school plus f 50 van den i ar. Allen v Vun de cor. i. voor Wik.verpleging te Anna Pau lowna en Y/ieringenvaard een verzoek om een 2e subsidiebedrag van f90 te mogen ontvangen. Al len voor. Verder re' voor kennisgeving aangenomen een verslag van de cornm. tot wering van schoolverzuim en een verslag van de comm. van toezicht op het L. O. Aan de hand van dit laatste zegt voorzitter, ge heel de laatste zin van het verslag te onderschrijven. Het is soms ergerlijk zooals auto's naast het pad kunnen rijden, dat naar het sportterrein voert en hij hoopt, dat het publiek doordrongen zal zijn van het besef, dat het plicht is, een anders goed te sparen. De heer H. Sijbrands is benoemd in het hoofdstem bureau als raadslid in de plaats van den heer J. Speets. Een commissie, bestaande uit de heeren P. Visser en J. Goossens, onderzocht de geloofsbrieven en eerstgenoemde adviseert, na alles in orde te hebben bevonden, tot toelating van den heer Sijbrands. Al gemeen goedgekeurd. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van de Tweede Kamer op 26 April 1933, worden ge kozen de heeren A. D. Sleutel en H. Koster. Tot plaatsvervangers de heeren P. Visser en J. F. Goos sens. Volgt benoeming gemeenteontvanger. De aanbeve ling van B. en W. luidt: 1. W. J. Los, 2. Chr. v. d. Kolk. Met algemeene stemmen wordt de heer W. J. Los gekozen. Voorzitter wenscht den heer Los geluk met zijn benoeming. Algemeene felicitatie volgt. Hierna wordt de instructie voor den nieuwen func- tionnaris vastgesteld. De zekerheid wordt gesteld en den pensioensgrond slag wordt vastgesteld op f 850. B. en W. stellen voor het sportterrein voor f25 in- plaats van f40 weer te verhuren aan gebrs. Sleutel. Allen voor. Wat het terrein bij de begraafplaats betreft, krij gen B. en W. machtiging naar goeddunken te han delen. Hierna worden door den nieuwen gemeenteontvan ger in handen van den Voorzitter de vereischte eeden afgelegd. Volgt rondvraag. Do heer Blaauboer zegt, dat voor enkele weken stond in de ..Schager Courant" een ingezonden stuk, onderteekend met het speudoniem „Opmerker". Deze uit zich op lage wijze over een raadslid. Waarom noemt zoo'n man dan zijn naam niet? Een paar da gen daarna sprak me iemand aan. die het verschrik kelijk vond. iemand zoo te beleedigen. Nu voor drie weken werd ine medegedeeld, dat wel mijn persoon bedoeld was. Ik zou dan aan den Barsingerweg zijn rondgegaan, om te zeggen, dat de loonen omlaag moesten. Ik zal er wel voor oppassen. En dat is im mers toch niet van mij alleen afhankelijk. Maar den indruk wordt toch gevestigd: „Blaauboer is de man, die de loonen drukt." Spreker verlangt geen oerdeel van den Raad hier over, wil onder de aandacht brengen, dat hot niet aangaat, iemand te beleedigen. zonder dat hij de zaak goed kent Hij moet. zich hebben overtuigd, dat de zaak is, zooals hij die voorstelt.. Na nog een opmerking n den heer Visser werd de discussie ever dit punt gesloten. De heer Goossens vraagt haar den lantaarnpaal die aan den Molenweg zou worden geplaatst. Voorzit: :r doet toezegging dat de paal zal worden geplaatst. H: r..A sluiting. sluiten elkaar niet uit. Huishoudelijk werk is geen beletsol voor het bezit van zachte, gave fraaie handen. Mits U rhaar Purol gebruikt en van tijd tot tijd Uw handen daarmede inwrijft. Doos 30 en 60 et. Tube 80 et- Bij Apoth. en Drogisten. uit moeten zijn met het kapitalistische regime. Spr. geeft toe dat er zeer belangrijke verbeteringen in Indië tot stand zijn gebracht, maar nagelaten is de menschen de vrijheid te geven. Het is voor de Indoneezen een on^ dragelijke gedachte overheerscht te worden. In dat op zicht mag niet -worden gesproken van democratie. Als er één partij is, die de democratie hoog houdt, is het de S.D.A.P. Moeten wij die menschen in den steek laten! Spr. moet erkennen dat een partij die dikwijls met ons is meegegaan, de vrijzinnig democraten, zich thans in haar ware gedaante toont. In critieke momenten als thans voelen we het verschil tusschen ons en de bur gerlijke partijen. We staan voor een ommekeer in de maatschappij, het oorlogsgevaar dreigt; laten wij ons richten op wat in Duitschland zich afspeelt, laten wij niet terug deinzen. Wij moeten klaar staan voor den strijd die ons wacht. Spr. ontkent dat do godsdienst bij de S.D.A.P. in gevaar is, -wél het gezag, als dat op treedt op een wijze als den laatsten tijd is geschied. Spr. wil niet den weg van het geweld, maar dan moet het den weg gaan, zooals wij dien wenschen. Werkt nog eenige maanden met volle kracht, opdat weldra overal de roode vaan mag worden geplant! (Applaus). Door den Voorzitter wordt den heer Ir. Cramer dank gebracht voor zijn betoog en stelt voor de volgende mo tie aan te nemen: „De openbare vergadering, belegd enz., kennis geno men hebbende van den laffen aanval op het oorlogs schip „De Zeven Provinciën", spreekt haar diepe ver ontwaardiging uit over de wreeds wijze, waarop de re geering het oorlogsschip onder het marinebevel heeft teruggebracht; protesteert ten sterkste tegen dit op treden der regeering tegenover een bemanning, welke herhaaldelijk heeft verklaard slechts een demonstratie te bedoelen en niet tot geweld te willen overgaan; besluit deze motie te publiceeren in de pers en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie wordt aangenomen en nadat de Voorzitter onder applaus nog heeft medegedeeld dat het ledenaan tal der afdeeling de 130 is gepasseerd, volgt sluiting. Schosnbandel Schoenmakerij MOLENSTRAAT C 27 - SCHAGEN Uitsluitend le klas schoenwerk voor zeer lage prijzen. In alles groote sorteering. MARKT OVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag matig. Da zwaarste koe kwam op naam van den heer W. Kooij- man te Haringhuizen; de prijs per pond was 28 ets. Er waren weer Amsterdammers, dus er blijkt ook weer meer vleesch ncodig te zijn. Op de vetmarkt stond een. kwaliteit-beestje, een schot, dat beest had veel bekijks, en is per pond verkocht aan Gebr. Kweldam alhier, voor 29 ets. Wat waren er beste kalfkoeien aangevoerd en een flinke aanvoer, maar de prijzen waren minder bij de vorige week; dat scheelde wel 20 gld. De handel was matig. Zoo was het ook. in de geldekoeien. De han del in vaarzen was zeer stug; daar lijkt wel in 't ge heel geen vraag naar. In graskalveren was weinig te doen. De aanvoer van nuchtere kalveren wa3 groot; de prijzen waren minder, de handel was goed. Er was handel genoeg in paarden, wel kooplust, maar niet veel koopkracht. De handel in oude schapen was vlug; deze golden van 1620 gld., er ls veel vraag naar vet. O verhouders Iets hooger, handel goed. De vette varkens ook weer iets hooger, tot 15 ets., de handel ging nogal. Biggen en schrammen waren flink aangevoerd, prijs houdend. Hier waren Geldersche biggen-handelaren, maar ze kochten niet, want ze wilden den prijs van 7 gld. niet te boven gaan en dat ging niet voor de besten, want de duursten werden verkocht voor 9 gld. Schram men tot 17 gld. Deze werden ook verkocht voor 16%' gld., wegende 140 pond; dit is eigenlijk geen prijs, waar het is nu eenmaal zoo. Op de kippenmarkt heel gewoon. Het was een gezel lige drukte op de markt en veel publiek Deze week brengt de Directie van Theater Royal ons op 't witte doek het bekende shlager-product: „Hij is charmant!" De hoofdpersonen in dit werk zijn de bekoorlijke Meg Lemonnier en de ster Henry Garat. Meerdere bekenden vervullen er rollen in cn zoo is 't geheel geworden een filmwerk, welke niemand moet ver zuimen te zien. Van de inhoud 't volgende: Jacques Dombreval, een jong student in de rechten, moet morgen examen doen voor notaris. In plaats van zijn dictaten nog eens door te kijken, gaat hij met een heele bende mede-studenten op stap, en tot laat in den nacht vallen zij de bewoners van het Quartier Lat.in met hun plagerijen lastig. Het is dan ook niet te verwonderen, dat hij den volgenden morgen bitter weinig zin in het examen heeft, en met looden voeten den weg naar de Uni versiteit inslaat, die hij zonder hulp zelfs niet weet te vinden. Onderweg ontmoet hij een alleraardigst jong meisje. Hij volgt haar, en heeft al heelemaal vergeten dat hij dien dag examen doen moet. Ge lukkig voor hem voert de jongedame hem regelrecht naar de Universiteit. Zij is ook studentce en moet dien morgen eveneens examen doen. Het is een arme kleine wees, die geheel alleen op een armoe dig kamertje leeft. Tijdens het examen komt Jacques naast Jacqueline te zitten, en dank zij de inlichtingen die zij hem toefluistert, slaagt hij erin op het examen een dra gelijk figuur te slaan. Samen gaan zij in den Jardin du Luxembourg voor het mondeling examen studeeren, maar beiden be vallen elkaar zoo goed dat van studie niet veel komt. Op het mondeling examen slaagt Jacqueline na een schitterende verhandeling over het huwelijk, maar Jacques wordt smadelijk afgewezen, niettegenstaan de zijn kameraden hun uiterste best doen om hem de antwoorden voor te zeggen. Jacques besluit het heugelijk feit op gepaste wijze te vieren, maar wanneer hij op zijn ka ner kom* om zich te verkleeden vindt hij daar Emile Barbar in, de eerste klerk van zijn oom, die notaris te Bordeaux is. Deze wil dat zijn neef hem opvolgt, doch eerst moet Jacques een proeftijd doormaken en daarom heeft zijn oom een notarispraktijk voor hem gekocht in het kleine stadje Riom. Jacques begeeft zich met zijn heele vrienden- en vriendinnenschaar naar Riom, waar hij van bet no tariskantoor een ultramoderne inrichting maakt. Hij maakt veel furore in het kleine nest ieder heeft slechts één oordeel over den nieuwen notaris: „il est charmant!". Dat wordt anders wanneer Jacques in Parijs een candidaat-notaris gaat engageeren. Zonder te weten dat Jacques haar chef zal zijn hoeft Jacqueline namelijk een contract voor vijf jaar ge- teekend, dat haar aan het notariaat te Riom ver bindt. Zij is uit het veld geslagen als 2iij ontdek'

Schager Courant | 1933 | | pagina 5