lliiiin Kim: iliirttitit- Lnüiiillil Steeds scherper maatregelen Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. N4 DEN PRAND IN HET RIJKSDAGGEBOUW Verbod van Communistische pers en vergadering N e d e r 1 a n d—H o n g a r ij e DE STRIJD IN JEHOL PERSONEELE BELASTING STEUN AAN LAND- TUINBOUW EN Donderdag 2 Maart 1933. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9238 CTIraït. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëiN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Verzoek van rijksminister Frick aan de re geeringen van alle Dnitsche landen. Door het geheele Duitscho rijk wordt met groote strengheid tegen de communisten opgetreden. Gisternacht zijn te Berlijn wederom vele huiszoe kingen bij communistische functionarissen gedaan en in een groot aantal lokalen der communisten. Driehonderd partijlokalen werden gesloten. Ook in de andore groote steden, vooral in de fa briekscentra werden scherpe maatregelen getroffen De openbare gebouwen en belangrijke fabrieken staan onder strenge bewaking. Het Wolff-bureau telegra Teert uit Berlijn dat de Duit sche Rijksminister van bin nenlandsche zaken, dr. Frick op grond van de verordening tegen terreur aan de regee ringen van alle Duitsche lan den heeft verzocht alle com muni3ti8che periodieken tot nader order te verbieden Eveneens moeten alle verga deringen en optochten van communisten worden verbo den, vergaderingen binnenka mers, incluis. Minister Frick heeft voorts den regeeringen en landen verzocht alle com munistische drukwerken, ook x'JtiCR. vlugschriften en aanplakbiljetten, onmiddellijk in beslag te nemen. (Tot nog toe gold het verbod der communistische pers en van vergadering alleen voor het land Prui sen, op order van minister Góring. Thans dus voor het geheele Duitsche Rijk. Want m.-cht een regeering van een land onwillig zijn, om gevolg te geven aan dit verzoek van Rijksminister Frick, dan wordt onge twijfeld de bepaling van de verordening toegepast waarbij de Rijksregeering met ter zijde schuiven van de lagere autoriteit de bevoegdneden van de onwil lige regeering voorloopig waarneemt. Uitvoering der maatregelen. De Berlijnsche hoofdcommissaris van politie heeft tot nader order alle vergaderingen zonder uitzonde ring niet alleen van de communistische partij, maar ook van haar hulp- en nevenorganisaties verboden. Eenzelfde verbod is uitgevaardigd door de Ham- burgsche politie. De regeering van Beieren heeft, naar het W.B. uit Munchen meldt, in verband met den toestand in hei land, door de radio de politie bevolen om op de strengste wijze op te treden bij de uitvoering van de reeds uitgevaardigde maatregelen ter bestrijding van het communistisch gevaar. De regeeringsgebouwen en andere belangrijke gebouwen, ook fabrieken, staan onder strenge bewaking, de patrouilledienst is verscherpt. Met klem wordt erop gewezen waar zulks kan communistisch materiaal m beslag te nemen en communistische opruiers tc arresteeren. Minister Göring over de communistische actie. Omwentelingsplannen waren voorbereid. Wolff meldt uit Berlijn: De rijksminister van Binnenlandsche Zaken Gö ring heeft gisteravond voor den Beriijnschen radio zender een rede gehouden ovei de Dinsdag uitge vaardigde noodverordening tot bescherming van volk en staat. De brand in het Rijksdaggebouw, al dus spreker, heeft duidelijk het gevaar aangetoond dat Duitschland door het communistische streven naar burgeroorlog bedreigt. Geen noodverordening Kan te scherp zijn, wanneer het geldt, dit gevaar té bezweren. Na verklaard te hebben, dat noch de sociaal-demo cratische, noch ook de communistische propaganda gevaar zou hebben geloopen, wanneer zij binnen wet trge banen zou zijn gebleven, zeide de minister, dat de rijksregeering thans niet streeft naar alweer. ma^r °aar U'troeiing van het communisme. In dit verband zeide spreker, dal het enorme materiaal, dat Liebknechthaus heeft gevonden, nog niet geheel bestudeerd is. Niettemin kon hij reeds bijzon derheden omtrent de plannen der communisten me dedeelen: zij wilden terreurgroepen vormen van 200 man sterk, en waren voornemens, in den nacht van 5 op 6 Maart een omwenteling teweeg te brengen en Berlijn te bezetten. Hierbij zou gebruik worden ge maakt van vervalschte bevelen van leiders der na tionaal-socialisten. Stahlhelm en politie, ten einde de verwarrng te vergrooten. Spreker schetste ook de verdere plannen der communisten het bewapenen der massa, gevangen nemen var. gijzelaars enz. welke zij vóór einde Februari ten uitvoer wilden brengen. Göring verklaarde in dit verband, dat de gearres teerde Nederlander den brand in het Rijksdaggebouw onmogelijk alleen kan hebben gesticht en dat, wan neer men niet zoo energiek was opgetreden, er dien avond nog wel andere branden zouden zijn uitge broken. Ook thans achtte spreker, na alle genomen maat regelen, het gevaar nog niet verdwenen. Hij citeerde uit een communistisch boek „De kunst van den be wapenden opstand ter illustratie van de comrau nistische methode voor den burgeroorlog. De staat was gedwongen, deze gruwelijke plannen in de kiem te smoren; vandaar, dat de in Pruisen en het rijk getroffen maatregelen volkomen gerechtvaardigd waren. „Mijn zenuwen hebben mij nog niet in den steek gelaten", zeide Göring ten slotte „Ik gevoel mij sterk genoeg, de verantwoordelijkheid te dragen en tegen de communistische agitatie op te treden." De sociaal-democratie indirect getroffen. Een brief van Otto Wels aan Von Papen. Ofschoon de hoofdaanval der regeeringen tegen het communisme gericht blijft, treft men toch ook in direct de sociaal-democratie, in het bijzonder dooi haar iedere vrijheid van verkiezingsactie te ontne men. De voorzitter der S.P.D., (Sociaal Dem.-Partij), Otto Wels, heeft een brief gericht aan den rijkscommis saris Von Papen, waarin hij schrijft, dat de veronder «telling dat de S.P.D. iets te maken heeft met de lieden, die den Rijksdag in brand takeh, onjuist is. i Het geheele verleden van de S.P.D. geeft daar geen aanleiding toe. Integedeel bewijst haar geheele ge schiedenis dat zij terroristische daden van eiken aard afwijst en dat haar aanhangers steeds een In elk on zicht voortreffelijke discipline aan den dag hebben gelegd. Een blik In de communistische pers, die tot nu toe met de scherpste aanvallen op de S.P.D. was gevuld, bewijst het beste, dat een communistisch sociaal-democratisch eenheidsfront niet bestaat. Het verbod der sociaal democratische dagbladen, mani festen en plakaten is met dit alles in scherpe tegen stelling. De S.P.D. verwacht derhalve dat Von Pa pen in zijn functie van rijkscommissaris voor het land Pruisen ervoor zal zorgen, dat dit verbod wordt opgeheven. Ook twee nationaal-socialistlsche bladen verboden. Het te Bayreuth in Beieren verschijnende natio- naal-socialistische blad „Frankisches Volk" en de „Bayerische Ostwacht", het grootste nationaal socialis tische blad van Noord-Beieren, zijn gisternamiddag op last van de Beiersche regeering van 2 tot en met 5 Maart verboden. Deze maatregel is genomen in verhand met in de genoemde bladen gepubliceerde artikelen. De communistische Rijksdagleden hebben geen schadeloosstelling ontvangen. Uit Berlijn, 1 Maart (V.D.: Wij vernemen van be voegde zijde, dat de schadeloosstellingen voor de communistische Rijksdagafgevaardigden, welke van daag hadden moeten worden uitbetaald, zijn inge houden. Alle leden der Executieve Commissie der K.P.D. gearresteerd. Uit Berlijn, 1 Maart (V.D.): Te Berlijn doen hard nekkige geruchten de ronde, dat de communistische partijcentrale naar Hamburg is overgebracht. Van officieele zijde is nog geen bevestiging dezer medcdeeling ontvangen. Wat de Executieve Commissie eer K.P.D. betreft, in de beide laatste dagen zijn alle leden dezer com missie gearresteerd. In welingelichte kringen wordt evenwel aangenomen, dat zich wel een nieuwe execu tieve commissie zal hebben gevormd. De namen der leden van de ouue comnvrsie zouden de autoriteiten bekend zijn geworden door de vondsten in het Lieb knechtshuis. SPORT. Het Nederiandsch elftal samengesteld Het Nederlandsche elftal dat op Zondag 5 Maart a.s. te Amsterdam in het Stadion tegen Hongarije uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Meulen (H.F.C.) aanvoder. Achter: Weber (A.D.O.) en van Run (P.S.V.) Midden: Pellikaan (Longa), Anderiessen (Ajax) en van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), Lagendaal (Xerxes), van der Broek (P.S.V.), Bonsema (Velocitas) en van Nel len (D.H.C.) Japansche opmarsch nog weer verder doorgedrongen. Dallin 1 Maart (V.D.) De Japansche opmarsch is heden wederom verder doorgedrongen door de verovering van de twee poorten naar de stad Jehol, Tsjifeng naar de Noordzij en Ling- joean naar de Westzij. Tsjifeng ligt op nog geen 100 mijl van de stad Jehol, zoodat men verwacht, dat. wanneer de koude blijft aanhouden, de Japansche troepen deze stad binnen twee dagen zullen bezetten. Bij Tsjifeng werd slechts weinig tegenstand ontmoet, maar het in nemen van Lingjoean liep niet zoo vlug van stapel. In de wetenschap, dat dit de laatste barriere was voor de stad Jehol boden de Chineezen scherper tegenstand, dan de Japanners tot dusverre hebben ontmoet, doch onder aanvoering van generaal Hattori bleven de Japannrs de sterksten en hebben zij de stad bezet. In tusschen wordt uit Peking gemeld, dat twee Chlneesc-he bevel hebbers naar het front zijn vertrokken, zoodat men aan neemt, dat thans nog bitteren stijd zal worden geleverd alvorens de provincie geheel ln Japansche handen zal zijn gevallen. Tsjiefeng door cavalerie bezet. Londen, 1 Maart (V.D.) Naar uit Moekden wordt gemeld, is de stad Tsjiefeng door Mongoolsche cavalerie, welke onder bevel staat van generaal Mogis, bezet. De toestand in Jehol. Moekden, 1 Maart (V.D.) Het Japansche hoofd kwartier deelt mede, dat het offensief der Japansche troepen ln Jehol een gunstig verloop heeft. De troe pen, rukken op naar Tsjenping. Volgens een te Peking ontvangen mededeeling van het hoofdkwartier van Tsjang Sjoe Liang hebben de Chineezen den bergketen bij Pingtsjoean nog steeds in bezit. De Japansche troepen zjjn evenwel opgetreden bij de bergpassen, maar zij worden teruggeslagen. Mogelijkheid voor de gemeentebesturen om ,de restaurants e.d. Inrichtingen van deze belasting voor een belangrijk gedeel te te ontlasten. Ontheffing voor niet gebruikte motorrijtuigen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsont werp tot wijziging van de wet op de personecle be lasting. Blijkens de toelichting heeft het wetsontwerp tot doel in de eerste plaats door een aanvulling van art. 31 duodecies der wet op de personeele belasting den gemeentebesturen op hun punt van het belasten van koffiehuizen, restaurants een andere inrichtin gen tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen betaling, eenige vrijheid te geven, zulks als resultaat van een overweging, welke door den minister is toe gezegd tijdens de in de Tweede Kamer gehouden be raadslagingen en verder heeft het ten doel door een aanvulling van art. 63 der voormelde wet een rege ling te treffen, krachtens welke aan houders van een motorrijtuig, die zich om financieele redenen genood zaakt zien hun rijtuig voor geruimen tijd buiten ge bruik te stellen, ontheffing van belasting naar den vijfden grondslag der personeele belasting wordt ver leend. De voorgestelde aanvulling onder het eerstgenoem de opent de mogelijkheid voor de gemeentebesturen om de koffiehuizen enz. in min of meer belangrijke mate te ontlasten door op die inrichtingen van toe passing te verklaren hetzij de bijzondere regeling wel ke voor winkels en logementen, hetzij die, welke de wet bevat voor gemeubeld verhuurde kamers. In het eerste geval zal de huurwaarde slechts voor een der de, in het tweede geval slechts voor twee-derden als belastbare huurwaarde worden aangemerkt. Verder zal de waarde van de stoffeering eveneens slechts voor een dorde, resp. voor twee derden in aanmerking komen. Bovendien zullen de koffiehui zen enz. dan ais afzonderlijke perceelen worden be handeld. De voorgestelde bepalingen nopens het in werking treden maken het mogelijk, dat een nieu we regeling betreffende de koffiehuizen enz. kan ingaan met ingang van 1 Januari 1934 er. dat de ontheffingsbepaling voor motorrijtui gen reeds voor het loopende jaar kan worden toegepast. Ziet U zoo op tegen de waschdag. Dat is toch ouderwetsch. Ja, kijkt U maar niet zoo ongeloovig. Hier heeft U „1, 2, 3", Neêrland's zelfwer* kend waschmiddel. iieter is er niet. Ook onder de buitenlandsche merken niet. Het is een ideaal product, het doet de wasch op zijn ééntje, bleeken is overbodig en het is goed koop. Voor 17'l2 cent heeft U zoo'n pak. En U blijft het gebruiken, dat kan ik U verzekeren. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN BRETAGNE. Bewoners van Dinan geïsoleerd. Reuter meldt uit Parijs. Ten gevolge van het smelten van de sneeuw zijn uitgestrekte gebieden 1 n Bretagne overstroomd. De Rance is ver buiten haar oevers getreden en te Dinan staat het water tot de eerste verdieping der hulzen, waarin de bewoners zijn opgesloten. Nabij Rennts is door den hoogen stand van de Garin een groote oppervlakte land overstroomd. Vele boerderijen staan onder water en te Montfort staan alle straten blank. Het verkeer langs de wegen ondervindt groote stagnatie. De plannen der regeering. Ver schillende wetsontwerpen ln voor bereiding. De regeering maakt bekend, dat bij haar in voorbe reiding zijn een aantal wetsontwerpen, die steun be oogen te geven aan den land- en tuinbouw. Daar deze ontwerpen nog verschillende instanties moeten doorloo- pen. komt het de regeering gewenscht voor, thans reeds aan de belanghebbenden mede te deelen, welke oogmer ken de regeering met deze maatregelen heeft., opdat men bij het vaststellen der bouwplannen voor de verschillen de gewassen daarmede rekening kan houden. Veenkoloniale aardappelbouw aardappelen. consumptie- Behalve een ontwerp dat dezer dagen verschijnt, hou- lende een steun van 25 cent voor de fabrleksaardappe- 'en, zal goedkeuring der Staten Generaal gevraagd wor den voor een plan van opruiming der voorraden aard appelmeel. Terwijl deze belde ontwerpen betreffen den steurt aan den veenkolonialen aardappelbouw, is de regeering voor nemens voor de consumptie-aardappelen een regeling te treffen, waardoor de thans nog onverkochte voor raden op beteren prijs worden gebracht. In voorbereiding is voorts een ontwerp betreffende d» griend-oogst-1933 en betreffende de riet-oogst 1933. Eieren. Voor de kippen- en eendeieren is een regeling in voorbereiding, welke een prijsgarantie bevatten zal, niet als ten vorige jare gebaseerd op één minimumprijs voor het geheele jaar, doch op minimumprijzen, welke ver schillen voor verschillende tijdsbestekken. Vlasoogst Met betrekking tot de vlasoogst voor 1933 houden d« voornemens der Regeering ln een toeslagregeling. bere kend per H.A. en bedragende, onder zekere voorwaar den 225 gulden, waarvan 100 gulden voor den vlasteler en 125 gulden voor den vlasser. Dit alles tot een maxi mum van totaal 6000 H.A. Steun roggeteelt Voor de rogge is in voorbereiding een regeling, waar bij betrokken zal worden die rogge, welke gemeenlijk ln den handel wordt gebracht. Zoowel de rogge der veenkoloniën als van de ontginningen valt hieronder. Onder nader te bepalen voorwaarden zal deze steun een bedrag van f 5 per geleverdê 100 Kg. niet te boven gaan. Suikerbieten. Ten aanzien van de suikerbieten heeft de Regeering nog niet bepaald werk systeem zij zal volgen. In leder geval zal de te bieden steun rekening moeten houden met de opgedane ervaring voor den oogst 1932. Beoogd wordt, dat de nieuwe regeling, waarvan de vorm nog niet vaststaat, zal waarborgen een prijs voor den boer, welke ook bij het tegenwoordig niveau van de wereld markt verband zal houden met de productiekosten. Tuinbouwproducten. In een vergevorderd stadium van voorbereiding be vindt zich een regeling met betrekking tot den tuin bouw, waardoor met gebruikmaking der veilingen, een minimumprijs der te veilen producten zal worden ge handhaafd. In de niet-geveilde partijen zal een tege moetkoming worden gegeven uit een afzonderlijk ere- diet. Credletregellng boomkweekerij. Voor de boomkweekerij is een credietregeling ont worpen, in den geest van het ontwerp der Boskoopsche organisaties. Deze regeling zal gelden voor de geheele Nederlandsche kweekerij, onder voorwaarde van mede werking, ook financieel, van de gemeenten. Algemeens bezorgdheid van de regeering. Afgezien van enkele kleinere ontwerpen met betrek king tot bepaalde plaatsen, Is in voorbreiding een alge- meene wet, waarbij niet alleen een algemeen fonds is gedacht, waarin de bijzondere steunregelingen en cro- dieten kunnen worden ondergebracht, doch tevens alge- meene bevoegdheden aan de Regeering kunnen worden voorbehouden, Daarbij wordt vooral gedacht aan het verbinden van voorwaarden aan den export in elk ge val; waar door gebrek aan samenwerking der betrok kenen prijsbederf in het buitenland dreigt. Als voor beeld staat de Regeering zoodanige regeling voor oogen voor het bloembollenbedrijf. Ook worden dergelijke be voegdheden gedacht voor de uitvoering van de noodlge terltbeperking, welke aan steunregelingen, als die voor den tuinbouw, zal verbonden moeten worden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1