Reparaties aan K. Blaauboer Zaterdag 4 Maart 1933. SCHAGER COCRANT. Vierde blad. No. 9239 AARDBEVING IN JAPAN RELLETJES TE AMSTERDAM HET BUITEN GEBRUIK STELLEN VAN AUTOMOBIELEN Noodlottige fabrieksbrand te Den Haag Brand in een autogarage Voorjaarsbemesting met stikstofhoudende kunstmeststoffen 0naiusX2J\ Xj- "V Trein ingesneeuwd Aanslag op een trein in Ierland worden vakkundig uitgevoerd SCHIETPARTIJ BIJ EEN FAKKELOPTOCHT De bevolking in groote opschudding. Tokio, 2 Maart (V.D.). Heden is te Tokio een aard beving waargenomen, die de huizen krachtig deed schudden. De bevolking geraakte in groote opwin ding. Volgens een mededeeling van het Japansche mi nisterie van Binnenlandsche Zaken zijn, blijkens de tot dusverre ontvangen berichten geen slachtoffers gevallen. Ook in Yokohama zijn aardschokken waargeno men, die, naar verluidt, van ernstiger aard zijn ge weest. Het Kattenburg in rep en roer. Gisteravond wilde de politie te Amsterdam er toe overgaan in de Oostenburgervoorstraat twee broers te arresteeren, havenarbeiders van beroep, wegens openbare dronkenschap. Tijdens deze arrestatie trok de bevolking partij voor de arrestanten, hetgeen tot een ernstige botsing aanleiding gaf, waarbij een groote politiemacht, versterkt met vier ruiters, op de been moest komen. Er werd met steenen en hout naar de politie ge gooid. Een agent kreeg met een stuk ijzer een slag op het hoofd. De dader is ontkomen. Eindelijk gelukte het na veel moeite de gebrs. H. naar het bureau Kat ten-burg over te brengen. Beiden waren gewond door sabelslagen. Verscheidene personen uit het publiek hadden lichte verwondingen opgeloopen. Een auto van den Geneeskundigen Dienst was ter plaatse. De gebrs. H. zijn naar het binnengasthuis gebracht om daar verbonden te worden. Zij zijn daarna in ar rest gesteld. De wijziging van de wet op de personeele belasting. Mogelijkheid tot teruggave van belasting, indien de wagen niet ge bruikt is. De Kon. Ned. Automobiel Club schrijft o.m.: Met bijzondere voldoening zal in de kringen van de automobilisten kennis zijn genomen van de in diening van het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling van de Wet op de personeele belasting 1896. Door deze wijziging toch zal het mogelijk zijn voor dit jaar teruggaaf te erlangen van de belasting, welke men betaald heeft voor het houden van een automobiel, waarvan men wegens de tijdsomstandigheden geen gebruik heeft kunnen maken. Het wetsontwerp sluit in dat de houder van een motorrijtuig, waarmede gedurende het geheele jaar niet op don openbaren weg is gereden, teruggaaf van de daarvoor betaalde belasting zal worden verleend. En dat het der overheid ernst is met haar poging om op deze wijze tegemoet te komen aan de moeilijkhe den waarmede velen in dezen tijd te kampen hebben, blijkt ten overvloede uit het feit, dat de ontheffings bepaling reeds voor het looponde jaar zal kunnen worden toegepast. Ten aanzien ven de controle, welke, zooals erkend moet worden zekere bezwaren meebrengt, heeft de minister het plan voorschriften vast te stellen, waar naar de belanghebbende, die voor ontheffing in aan merking wil komen, zich zal hebben te gedragen. Vermoedelijk zullen de daaruit voortspruitende ver plichtingen hierop neerkomen dat de belastintrplieh- tigen in den aanvang van het belastingjaar moeten kennis geven van hun voornemen om ontheffing te vragen en dan het motorrijtuig gedeeltelijk zullen moeten demonteeren (b.v. de wielen of banden afne men en het niet zonder voorkennis van de ambtena ren naar een andere bergplaats mogen overbrengen. Bij een onderzoek zal het rijtuig tevens in de aan gegeven bergplaats en gedeeltelijk gedemonteerd aan wezig moeten worden bevonden. Het spreekt van zelf dat teruggaaf niet zal geschieden wanneer de belastingplichtige het motorrijtuig in den loop van het jaar heeft afgeschaft en daarna in het zelfde jaar een ander heeft aangeschaft. Eén doode en twee gewonden. Donderdagmorgen is in de rubberfabriek „Vrede- stein" aan den Haagweg te 's-Gravenhage, tengevolge van het te vroeg openmaken van een vulcaniseerke- tel, water en stoom ontsnapt, waardoor de 18-jarige keteljongen P. A. G., wonende in de Gevers Deynoot- straat te Loosduinen, de 17-jarige J. H. v. O. uit Wa teringen en de 11-jarige S. B. uit Hamerstraat in Den Haag genoemde G. ernstig werden gewond. Zij liepen brandwonden in het gelaat en aan de handen op en zijn naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Het ongeluk zou aan eigen onvoorzichtigheid toe te schrijven zijn. De 18-jarige G. is Woensdagnacht aan de gevolgen overleden. Vijf wagens een prooi der vlammen. Donderdagmiddag heeft op den VugTiterdijk te 's-Hertogenbosch brand gewoed in de autogarage en carrosseriefabriek der N.V. Frans Vullinghs. De brand is ontstaan door een vonk uit een motor van een in reparatie zijnden auto, welke in de benzine sprong. De auto was in een oogwenk een laaiende fakkel en ontwikkelde zooveel rook dat men er niet dichterbij kon komen. Men wist nog 15 auto's in vei ligheid te brengen, doch een vijftal anderen kon men niet bereiken, zoodat deze ernstige schade hebben opgeloopen. De politie was onmiddellijk met brandweermate- riaal ter plaatse en wist het vuur te blusschen, zoo dat de auto-brandspuit die kort daarna verscheen, geen dienst meer behoefde te doen. De hitte was zoo groot dat eenlge ruiten zijn ge smolten. De aangerie te schade wordt door verzekering ge dekt door Ir. G. J. LIENESCH. (Waarnemend Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland.) Nu de tijd nadert waarop men zal beginnen de stikstof toe te dienen op do daarvoor in aanmer king komende perceelen wil ik nog even de aan dacht op enkele punten vestigen. Hoewel de meeste stikstof gekocht zal zijn, geef ik nog een kort overzichtje van de prijsverhoudin gen. Meststof Stikstof vorm Gehalte in Prijs per Prijs per 100 K.G. K.G. zuivere stikstof Zwavelzure ammoniak 1/1 ammoniak 20,5 f 4.85 f 0.23 H Kalksalpeter 1/1 nitraat 15,5 f 6,60 f 0,42% Chilisalpeter 1/1 nitraat 15,5 f 6.85 f 0.44 Ammonsalpeter 1/2 ammoniak -f 1/2 nitraat 20,5 f =fc 6,10 f 0,30 Ammonsul faatsalpeter 3/4 ammoniak -f- 1/4 nitraat 26 f 6, f 0,22 Ofschoon steeds wordt aangenomen dat zwavelzure ammoniak de goedkoopste stikstofmest is, ziet men uit bovenstaande cijfers dat de Ammonsulfaatsalpe- ter, beter bekend als Leunasalpeter, het nog wint in goedkoopte. De laatstgenoemde meststof heeft even wel dikwijls het bezwaar van zeer hard te willen wor den. De hrekingskosten doen dan het voordeel tegen over zwavelzure ammoniak weer teniet Ik laat de verdere economische mogelijkheden die In een oordeelkundigen aankoop schuilen nu buiten beschouwing, gezien het feit dat men grootendeels reeds voorzien zal zijn. Waar ik wel nog bij wil stilstaan is de werking van de bovengenoemde meststoffen. Er rekening mee houdende dat ieder jaar zijn va riaties geeft, moet men er toch op bedacht zijn dat: Chili op slempige gronden de structuur nog meer vermindert; Kalksalpeter nogal hygroscopisch (vorhtaantrek- k'end) is. De tegenwoordige brokjes-vorm" is uitste kend strooibaar. Het is een aangewezen product voor uitstrooiing op zuur reageerende gronden; Ammonsalpeter niet erg vochtaantrekkend is en bovendien zee: goed uit te strooien. Sterke kluitvor ming vindt haast niet meer plaats. Zoo het toch voor komt, is het voldoende den zak over den kop te gooien. De tot nu toe. gehouden proeven laten zien dat dit nationale product goed mee kan komen. Zwavelzure ammoniak werkt nog steeds de kalk- onttrekking van den bodem in de hand. Aangezien het makkelijker is om kalk uit den grond te vcdrijven dan weer voldoende werkzame kalk in den bodem te brengen, kan ieder voor zich wel uitmaken wat hem past,. De goedkoopte van de zwavelzure ammoniak is zeer verleidelijk. Indien het eenigszins past doet men evenwel verstandiger de kalkonttrekking van z'n grond niet te bevorderen. Veel beter is het om dan z'n eerste uitgaaf iets grooter te doen zijn en bij voorbeeld ammonsalpeter te gebruiken. Hoewel men hiermede slechts zeer weinig of geen kalk toevoert, neemt men ook niet iets weg. Bovendien heeft een meststof als ammonsalpeter nog dit voor, dat men naast ammoniak ook nog nitraatstikstof geeft. Waarom ik op de kalkonttrekkende werking van de zwavelzure ammoniak nog eens in het bijzonder wijs, is een gevolg van de uitkomsten van een proef veld dat we al eenige jaren aanhouden bij den heer J. A. Schilder te 't Zand. Hier toch blijkt, bij geforceerde productie (extra veel stikstof-toediening) wel zeer duidelijk de invloed van e e n z ij d i g voortgezette zwavelzure aramo- niak-bemesting. De opbrengsten zelf loopen niet eens zoo veel uiteen, maar dit is wel in sterke mate het geval met de kwaliteit, Hoe zuurder bodemreactie, des te meer witbol (meelraai) in het bestand! In de bijgevoegde teekoning geef ik weer het ver loop van de kalktoestanden bij gebruik van de mest stoffen zwavelzure ammoniak, ammonsalpeter en chilisalpeter. Tevens is nog het verloop van de kalktoestanden kunt U van Edelweiss profl- teeran; bij de wasch. bij Uw vaatwerk en alle voorwerpen, die gereinigd moeten worden. Maar thans geeft Edelweiss U nog meer Bij aankoop van 2 pakken Edelweiss Zeeppoeder ad 14 eents per pak ontvangt U GRATIS een solide thee doek. bij 3 pakken een sterke handdoek of 2 mooie, witte zakdoeken. AUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOOR TRAM GEGREPEN. Drie personen gewond. Op den onbewaakten tramoverweg aan den Blaak- schedijk, onder de gemeente Heinenoord, heeft, zoo meldt de „Tel.", oen ernstig ongeval plaats gehad, waarbij drie personen zwaar gewond werden. Op ge noemden overweg werd een zware met aardappelen beladen vrachtauto door een motortram der R.T.M. gegrepen en zoo goed als totaal vernield. De bestuur der-eigenaar M. B. uit Klaaswaal en een andere in de cabine gezeten persoon, werden in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Een 14-jarlge scholier, die op de aardappelen had plaats genomen, word enkele meters weggeslingerd, doch bleek er vrij goed te zijn afgekomen. weergegeven indien men naast de zwavelzure am moniak, ter compensatie van het kalkverlies, mergel aanwendt. V - zuur —12 —11 —10 Pil. a.5. —10 -m —9 =<IA- !'<- V v: - f- -IS sch v alcall piud Mrt» tand 1931 Doe. l-:w* Nov. 10.32 is&Vy' Z.A. Zwavelz. ammoniak. A.S. Ammonsalpeter. Z.A. -f- M. Zw. amm. -f mergel. Ch. Chilisalpeter. Verloop kalktoestand 0—10 c.M. van don bovengrond bij eenzijdige stikstofbemesting op grasland, bij den heer J. A. Schilder, 'tZand, op zandgrond. Zoo stijgt bij alleen zwavelzure ammoniakgebruik de kalktoestand, in dit geval binnen de 2 jaren, van 10 op 1G. Mot chilisalpeter wordt de grond veel minder zuur Yvan 10 op 5). En met ammonsalpeter is de kalktoestand practisch gelijk gebleven. Geeft men de zwavelzure ammoniak-veldjés vroeg in het voorjaar wat mergel, dan ziet men hetzelfde verloop als bij de ammonsalpeter, dus practisch sta bilisatie van den kalktoestand. Het doel van deze mededeeling is dus er op te wij zen, dat men z'n goedkoope zwavelzure ammoniak oordeelkundig moet aanwenden, wil men z'n land in de conditie houden waarin het verkeert. Men late zich niet verleiden door de goedkoopte van de zwavel zure ammoniak maar ga eerst terdege na waar en of men het met een gerust hart kan gebruiken. Wil men werkelijk niet meer uitgeven dan noodig is, probeer het dan eens met ammonsulfaat-salpeter. Het beste is steeds uitersten te vermijden. In deze beschouwing komt ook weer naar voren dat de middenweg, in casu ammonsalpeter ook hier weer aan veler verlangen tegemoet komt. Na vier dagen teruggevonden. Bij den jongsten sneeuwstorm is een goederentrein van de London and Eastern Railway zoo duchtig in gesneeuwd, dat men hem vier dagen kwijt is geweest. De trein, een locomotief met 15 wagens, was onder weg van Tow Law naar Blackhill bij Burnhill in de sneeuw blijven steken.. Zaterdagavond was alleen nog een klein stukje van de pijp van de locomotief te zien. Een sneeuwploeg, die uitgezonden was om den goederen trein op te halen, was ontspoord op een in gesneeuwd wissel. In den nacht van Zaterdag op Zondag viel er weer sneeuw en toen was elk spoor van den trein uitgewischt. Dinsdag heeft men einde lijk den vermiste weergevonden, maar toen kon men het zaakje niet meer op gang krijgen. De machinist en de stoker van den trein hadden, toen zij het wanhopige van hun geval inzagen, het vuur gedoofd en den trein verlaten Zij hoorden tien kilometer verder thuis en wisten inderdaad na ne gen uur wadens door de sneeuw hun woonplaats te bereiken. Daar alle telefoon- en telegraaflijnen ge stoord waren, hadden zij geen bericht naar elders kunnen zenden. DE DOODSLAG IN DEN BOSCH. Volledige bekentenis van den verdachte. In verhand met den doodslag op Dinsdagavond in een café te 's-Hertogenbosch, kunnen wij nog mede- dcelen dat de verd. L. dc L. een volledige bekentenis heeft afgelegd. Door de recherche werd nog aangehouden, J. L. oud 18 jaar, metselaar te St. Michiels Gestel, als ver dacht van medeplichtigheid aan den moord op D. H. Hij zou n.L het mes aan den dader hebben ver schaft, doch hij verklaarde dit mes reeds vóór de vechtpartij aan hem te hebben gegeven. Na verhoor werd hij op vrije voeten gesteld. Trein van den talud gestort. 38 go- wonden. De personentrein van Belfast naar Londonderry is Donderdag tot déraillement gebracht. Een gedeelte van de rails was opgebroken, terwijl de telefoon- en signaalverbindingen waren doorgesneden. De trein, welke een snelheid van ongeveer 50 K.M. had, is van den talud gestort. Niemand werd ge dood, wel zijn 30 personen min of meer ernstig ge wond. Waar komen de oud-leerlingen van U.L.O.-scholen terecht Van de leerlingen, .die. na het met vrucht doorloopen van 6 of 7 klassen van een school voor G.L.O., tot da lste klasse van een U.L.O.-school worden toegelaten, vertrekken er verscheidene reeds na 1 of 2 jaar. Som migen gaan naar een onderwijsinrichting, b.v. H.B.S., Ambachtsschool, Landbouwhuishoudschool. Anderen hou den voor goed op met leeren. Op zijn best bezoeken za later nog een of andere avondschool. Toch is er meestal nog een beduidend aantal leerlin gen, dat de geheele school doorloopt en ten slotte exa men doet voor één der diploma's A of B. Van de Scha- ger U.L.O.-school hebben tot dusver 70 leerlingen dat examen afgelegd. Hiervan zyn er 60 geslaagd, de mees ten voor A, enkelen voor B. Wat hebben die leerlingen nu aan zoo'n diploma? Van de Schager U.L.O.-school slaagden in 1931 8 candl- daten. 7 voor A en 1 voor B. De B-candidaat werd door zijn diploma zonder examen toegelaten tot de Middel baar Technische School te Haarlem. Van de 7 A-candi- daten werden er 2 eveneens zonder examen toegela ten tot de Rijks Kweekschool voor Onderwijzers te Alk maar; 2 werden geplaatst op een bankkantoor, 1 op het kantoor van den ontvanger van Registratie. Slechts 1 meisje ging in de huishouding. In 1932 slaagden er 6 A-candidaten. Hiervan gingen er 2 naar een bankkantoor. 1 naar een handelskantoor, 2 bfj familie in de zaak, terwijl er nog 1 een plaats vond als volontair op een gemeentesecretarie. Wie een M.U.L.O.-diploma heeft is in de gelegenheid op den duur een goed betaalde betrekking te krijgen. Bovendien heeft hij een ontwikkeling, waarvan hij zijn heele leven plezier zal hebben. J. V. EUBELEN EUBELSTOFFEERING ATRASSEN ARKIEZEN door Schagen. Telefoon 49. VERHUIZING onder garantie Laadvermogen 35 M3. Een doode, tien gewonden. Ge* laden karabijnen op het dak ge- vonden. Donderdagavond hadden de nationaal-socialisten te Hamburg een fakkeloptocht georganiseerd. Toen de stoet van den Billhorner-deich in de Billhorner- Roehrendam aankwam, werden plotseling van af een terras schoten gelost. Op commando wierpen de nationaal-socialisten zich onmiddellijk op den grond. De fakkels werden uitgedoofd. Dc politie trad onmid dellijk handelend op, nadat versterking gehaald was. Met. schijnwerpers werden de gevels belicht en onder vuur genomen. In totaal schijnen ruim 200 schoten te zijn gevallen. Het aantal gewonden kan op het oogenblik nog niet worden vastgesteld, daar deze grootendeels door hun kameraden meegenomen zijn. Slechts een gewonde is door de politie opgenomen. In aansluiting op deze gebeurtenissen worden huis zoekingen gehouden op een aantal in de nabijheid ge vestigde lokaliteiten. Men vond daarbij een groot aan tal wapenen. De persafdeeling van de politic te Hamburg deelt mede: Bij den hedenavond door de S.A. gehouden pro- paganda-opt-ocht door Hammerbrook is het op d<\ kruising van de VierlanderstrasseBillhorner-Roeli- rendamm en Lindley-strasse gekomen tot een vuur- overval op den kop van den stoet. Er werd uit huizen geschoten. Een ongeveer 70-jarig man bekwam een doodelijkc hoofdwonde, zittend aan het venster, ver der kreeg een 20-jarig zeeman, die naar den optocht stond te kijken, een schot, in zijn dij. De gewone po litie heeft ingegrepen, het vuur beantwoordende, bin nen enkele minuten was de orde hersteld. Op het dak van een huis zijn twee geladen karabijnen ge vonden en in beslag genomen. Een aantal personen is gearresteerd. De propaganda-optocht. kon na een korte onderbreking voortgezet worden. Het is niet tot verdere incidenten gekomen. Schietpartij in Bremen. Twee zwaarge wonden en eenige lichtgewonden. Uit Bremen, 2 Maart (V.D.): In verschillende stads- deelen van Bremen is het tot schietpartijen gekomen in den loop waarvan twee personen zwaar en eenige andere licht gewond werden. Door de politie werden 13 nationaal-socialisten gearresteerd ten huize van een S.S.-leider. Radio-uitzending gestoord. Donderdagmiddag om kwart over drieën toen in een voor het publiek toegankelijke zaal te Stuttgart, Engelsche les werd gegeven, welke draadloos werd uitgezonden, werd een poging gedaan deze uitzending te storen. Een onbekend gebleven man stormde de zaal binnen onder het uitroepen van: „Weg met Hitier; vrijheid!" De dienstdoende employé schakelde direct de mi crofoon uit en zette een achtervolging in. De dader vluchtte in een voor het gebouw gereed staande au tomobiel. De man is ontkomen. Het nummer van do auto is genoteerd. De politie heeft dc zaak in onder zoek.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13