Een VEL0 wascht electrisch voor 6 ets. ZWITSERSCHE ')EM Ingezonden Stukken. u,t de OMGEVING SC H 00 RL Woensdagavond vergaderde de Schoorlsche Tulnbouw- vereeniging in het lokaal van den heer Schuit. Er waren ongeveer 50 leden aanwezig, toen de voor zitter, de heer R. Wognum. de vergadering opende. Hij deed dit met een terugblik op 1933, een jaar dat voor de tuinders al buitengewoon slecht is geweest. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Jb. Mooij, deed zien dat het ledental in de gemeente was vooruit gegaan van 114 op 122, en buiten de gemeente was ge slonken van 15 op 2. totaal dus 124. De slechte tijden drukken ook wel op de aanwas van leden. Er is voor een bedrag van f 1003.40 aan Oost-Indische kerszaden, voor f 1113.28 aan tuinboonen- en erwtenza den en voor f 841.85 aan Schorseneeren omgezet, ter wijl de hoofdschotel der producten, groenten en fruit, door de leden op eigen naam ter veiling is gebracht, waardoor geen bedragen zijn te noemen. De heer W. Druijver vervoerde de producten naar de veiling, tot al- gemeene tevredenheid. De tuinbouwcursus is wederom gehouden onder leiding van de heeren Arpeau en Beum Ook dit verslag gewaagde met dankbaarheid van den gemeentelijken steun aan de tuinders, terwijl ook het gemeentebestuur alles in het werk had gesteld, om steun van Rijk en Provincie te krijgen voor de tuinders, ech ter zonder eenig noemenswaardig resultaat. Hierna kwam het flnantieel verslag aan de orde. uit gebracht door den heer D. Rus. penningmeester. Er bleek uit, dat de rekening in ontvangsten en uitgaven sloot met een bedrag van f 463.72 en een batig saldo van f 9.77. Er was nog verder een bezit van f 59.27 en een schuld van f 40. Namens de commissie rapporteerde de heer P. Hen- neman goedgunstig en werd de rekening goedgekeurd. Nog werden 9 nieuwe leden na ballotage ingeschreven Over de teelt van Oost-Indische kers kon het bestuur nog niets positiefs mededeelen, doch zoo gauw er meer teekening in de zaak is, zullen de telers van dit artikel worden bijeengeroepen. Met de in-teelt-geven van tuinboonen en erwten voor zaaizaad In diverse soorten en tegen diverse prijzen was men verder heen. en het waren in hoofdzaak de kool bouwers van Schoorldam. welke beslag wisten te leggen op deze artikelen, daar op de kleigrond met eenig ge luk deze cultuur nog loonend kon zijn. Ongeveer 8 H.A. werd ingeschreven. Een partijtje Borage (komkommer- kruid) vond al dadelijk een drie-tal telers. In de pauze was de gratis verloting. Gelukkigen wa ren de heeren Sporre, B. Ridder. Mooij en Dlederlch6. De aftredende bestuursleden werden herbenoemd. Het waren de heeren Jb. Moolj, W. Kooij en P. van der Oord. Een tamelijk uitvoerige gedachtenwissellng had plaats over de tarieven van den vrachtrijder. Deze waren in 1932 vastgesteld, volgens enkelen nogal hoog. doch Druijven middelde de zaak nog al eens wanneer de groenten haast geen geld hadden opgebracht. Enkele heeren wilden echter niet van de goedgeefsheid van Druijven afhangen, en zagen liever lagere, doch vaste vrachtprijzen. Uit de discussies bleek echter dat Druij ven 4a zaak zoo coulant behandelde, dat het beter was maar op den ouden voet door te gaan. Verder werden er een partij boonenstokken en schor seneerzaad besteld, terwijl aan telers monstertjes van een extra partijtje schorseneerenzaad ter kennismaking werd cadeau gegeven. Een vergadering met de aardbeientelers zal mede zeer spoedig plaats hebben, daar het bestuur buiten gewoon gunstige aanbiedingen had van nieuwe en ge bruikte aardbciensloffen. Bij de rondvraag sprak de heer W. Greup de wen- schelijkheid uit, dat de leden tegen kostprijs de her ziene statuten konden verkrijgen. Het bestuur zal dit onder de oogen zien. De heer J. Blom sprak zijn misnoegen uit tegen bet Bestuur, speciaal tegen den voorzitter, over de laks heid bij de medewerking voor het tuinderscredlet. Hij had verwacht, dat waar de voorzitter zegt het zoo goed te vinden, en er zoo blij mee was. deze ook beter zou hebben aangepakt en het verdere Bestuur ook hiertoe had geïnspireerd. Door deze laksheid was de steun te laat gekomen en hadden verscheidene tuinders een gang naar het Armbestuur moeten maken. De voorzitter en de secretaris weerlegden deze mee ning. Het bestuur was werkelijk actief geweest, doch andere omstandigheden hadden buiten den wil van het Bestuur en buiten het gemeentebestuur om medege werkt om deze te laten ultkeeren. De heer Blom bleef echter de overtuiging missen van de acitiviteit van het Bestuur en constateerde, dat de voorzitter de teekenen van dezen tijd niet weet te verstaan. Hierna sluiting. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Onder leiding van den heer L. Reuvers vergaderde ten huize van den heer P. Pijper de afdeeling Haren- karspel van „Het Witte Kruis". Bij de opening zegt de voorzitter,, dat hy met ge mengde gevoelens deze vergadering opent Gedurende het gansche bestaan der afdeeling, dat is 38 jaar, maakte hij deel uit van het bestuur, maar nimmer was de situatie zoo penibel als thans. En dit niet alleen door den slechten economischen toestand der burgerij, tegenwoordig, doch meer nog ter oorzake van het uit treden van circa 90 leden in massa ten gevolge van de oprichting van een afdeeling Wit-Geel Kruis te Tuitjenhorn en omgeving. Was de voorzitter aanvanke lijk verbaasd over dit onverwacht feit, en meende hij, dat er geen termen voor aanwezig waren, vooral in deze moeilijke tijden, na de duidelijke, vriendschap pelijke toelichting, gegeven door den Zeer Eerwaarden Heer Deken te Alkmaar in een bijeenkomst te Warmen huizen, moest hij de billijkheid en de wenschelykheid van de oprichting volmondig toegeven. Zoo zal zich dus deze splitsing voltrekken in volkomen overeen stemming en .naar we hopen, zonder fatale gevolgen voor het overige deel der gemeente. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer J. Wartenhorst, passeerden de revue eenlge ingekomen stukken, welke na korte besprekingvoor kennisgeving konden worden aangenomen. Aan de orde waren nu de rekening en verantwoor ding van Witte Kruis, Wijkverpleging en T.B.C.-be- «tryding. Daar deze vooraf door een commissie, be staande uit de heeren J. Dam, J. Homan en den voor zitter, waren nagezien en goedgekeurd, konden ze na eenige bespreking worden vastgesteld, onder dankzeg ging aan den penningmeester. Volgde de lezing der jaarverslagen, waaruit we over nemen het volgende: Door de ongunstige tijdsomstan digheden is in 1932 het ledental eenigszlns gedaald en teruggeloopen tot 370. De jaarrekening van Het Witte Kruis wees ter oonzake van vele ontsmettingen en %-ervoer van zieken een teruggang aan van f 131.—. Van het verpleglngsmateriaal werd 178 maal een voor werp in bruikleen afgegeven. Aan de leden werd in totaal 54% L. Rlds verstrekt tegen halven inkoopsprijs. Door de oprichting van het Wit-Gele Kruis verloor de afdeeling aan het einde van het jaar circa 90 leden, ongeveer 25 pet. van het geheele aantal. Wat de Wijkverpleging betreft, wordt gereleveerd, dat de Zuster heeft afgelegd 1915 bezoeken, waarvan 250 ten behoeve der t.b.c.-bestrijding. In 5 gezinnen verleende de Zuster hulp bij de bestrijding van Sca^ bies, welke ziekte hier na den oorlog, trots alle ont smettingen, nog niet is uitgeroeid kunnen worden. Dat de diensten van Zuster Lanjouw door de burgerij wel op prijs worden gesteld, kan mede blijken uit een door haar ontvangen zeer waardeerenid schrijven van het bestuur van het WitrGele Kruis waarin haar dank wordt gebracht voor de liefderijke hulp aan verschil lende patiënten verleend. Bij de thans volgende bespreking van de Wijkverple ging in de gemeente, deelt de voorzitter mede, dat door de oprichting van het Wit-Gele Kruis onze afdeeling een gedeelte van de gemeentelijke subsidie zal moeten missen, waardoor we natuurlijk in finantieele moeilijk heden zullen geraken. Waar we de Wijkverpleging ech ter als iets onmisbaars hebben leeren waardeeren, zul len we alle krachten moeten inspannen, om die hier in onze uitgebreide gemeente te handhaven. Een ern stig beroep wordt gedaan op den steun van het bestuur en tevens op de burgerij- Hoe benard de tijden ook mogen zijn, voor onze lijdende medemenschen dienen we in de eerste plaats zorg te dragen. Hoe vele gezin nen zouden zonder de hulp der Zuster in uiterst moei lijke omstandigheden geraken! Daarom dienen allen, die maar eenigszins kunnen, zich als lid aan te mel den, ten einde de geldmiddelen te versterken. Ook voor het lidmaatschap van Het Witte Kruis moet een be roep worden gedaan op de burgerij. Konden we tot heden toe vrijgevig zijn met het verschaffen van ma teriaal voor ziekenverpleging, in de toekomst kan al leen hulp worden verleend aan de leden. Slechts arm lastigen zullen worden uitgezonderd. Ook het verschaf fen van Rids kan niet op de oude wijze doorgaan. Dit 2al voortaan slechts worden verstrekt tegen den in koopsprijs, niet meer voor den halven prijs. Verdere maatregelen ter veiligstelling van den toe stand zullen door het bestuur worden overwogen. De rondvraag niets meer opleverende, volgt sluiting van de openbare vergadering onder de gewone plicht plegingen. GEMEENTE HARENK ARS FEL. Burgerlijke stand over de maand Februari 1933. Geboren: Amnie, dochter van Arie Wlnk en Maartje Bood; Dirk. zoon van Pieter Hoogland en Maartje Smit; Jltske, dochter van Johannes Barwegen en Fintje Hoogstra; Cornelia Elisabeth, dochter van Simon Groen en Elisabeth Catharina Groen. Ondertrouwd en gehuwd: Jacob Poland en Susanna Plak. Overleden: Jan Molenaar, oud acht en vijftig jaren, eohtgenoot van Maria Ooijevaar; Antje Roos, oud ne gen en tachtig jaren, weduwe van Jacob Doekes; Pe trus Jacobus Kok, oud een jaar, zoon van Petrus Kok en Marijtje Laan. KON DE DEKENS NIET VERDRAGEN. Voelde zich als vergiftigd. Rheumatische pijnen na overwonnen. Hot lijkt bijna ongelooflijk, dat een vrouw in een dergelijken toestand kan geraken bedlegerig door rheumatiek, zoo gekweld door pijn, dat zij het ge wicht van de dekens zelfs niet verdragen kon en toch, dank zij Kruschen, leeft en beweegt zij zich nu zoo goed als ieder ander. Maar hier volgt haar eigen verslag van haar herstel zooals zij het zelf schreef: „Ik had hevige rheumatiek en het werd zoo ern stig, dat ik niet meer loopen kon; ik lag zelfs in bed met een rek om mij heen gebouwd, omdat ik het gewicht van de dekens niet verdragen kon. Mijn heel organisme leek wel vergiftigd. In een Engelsen blad, dat een vriendin me leende, had ik eens een Kruschenadvortentie gelezen en die advertentie wilde mij maar niet uit de gedachten. Ik kocht toen een flacon Kruschen Salts en vanaf de eerste paar do ses voelde ik me al beter Dus ben ik er steeds mee doorgegaan. Dat alles was ongeveer acht jaar gele den. Maar ik heb sedert jaren geen rheumatiek meer gehad en kan nu even goed loopen als ieder ander. Nog steeds ga ik door met Kruschen te nemen. El- ken dag mijn kleine dosis, anders heb ik niets noodig. Mijn teint is frisch en helder als van een baby. Ik ben 46 jaar oud, maar ik voel me ongeveer 20, dank zij Kruschen." Mevr. M. G. De oorzaak van rheumatiek is een teveel aan uri nezuur in bet lichaam, hetgeen ontstaan is door te trage werking der inwendige organen (o.a. ingewan den en nieren). En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die Uw gezondheid kunnen be- nadeelen, zich steeds meer in Uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere werking aan, zóó dat alle opgehoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam verwijderd worden. Daarna zal de geregelde „kleine, dagelijksche dosis" er voor zorgen, dat dergelijke schadelijke stoffen zich nooit meer in Uw organisme ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en fl.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) LANGEND IJ K noordscharwoude. Is een speelterrein voor onze jeugd noodza kelijk? Velen zullen ongetwijfeld wel eens de vraag gesteld hebben of het voor onze jeugd niet een dringende be hoefte is dat er een speelterrein komt, waar onze jon gens en meisjes hun vrijen tijd met diverse spelen kun nen doorbrengen, inplaats van op straat. In de eerste plaats zullen het de ouders der kinderen zelf zijn, die zich deze vraag wel eens gesteld hebben. Het is een feit, dat onze jeugd haar vrijen tijd hoofd zakelijk op straat doorbrengt. De straat is af en toe tot een voetbalterrein herschapen. Dat hieraan gevaren verbonden zijn, zien wij alle dagen met bet drukke ver keer langs de straat. Menig ouder zal bij zlcb zelf wel eens gedacht of gezegd hebben dat dergelijke spelletjes er zich eigenlijk niet toe leenen om op straat te worden uitgevoerd. Naar onze meening is een speelterrein een dringende behoefte en zouden wij de ouders willen opwekken de hoofden bij elkaar te steken om deze zaak eens met el kander te bespreken. Al leven wij thans in een crisis-periode, toch blijft de vraag of een speelterrein voor onze jeugd noodza kelijk is, urgent. Met een klein offer en wat hulp van de gemeente is o.l. nog wel iets te bereiken. Het sportterrein Is er en met wat goeden wil is er ook spoedig een speelterrein. De jaarvergadering der Chr. Schoolvereeniging heeft plaats gehad in de zaal achter de Ger. Kerk. De voorzitter, de heer G. Barten opende door het la ten zingen van een psalm waarna gebed volgde. Hierna werden de notulen voorgelezen, die onveran derd worden goedgekeurd. Daarna volgde het jaarver slag van den penningmeester. Bij de verkiezing voor een bestuurslid (aftr. de heer A. Barten) werd deze herkozen. De heer R. Schuil, hoofd der Chr. school, hield een Interessante lezing over het onderwerp: „Over het wer ken voor meerdere klassen." De heer R. Schuil sloot deze jaarvergadering die an dere jaren een min of meer feestelijk karakter droeg, maar dit jaar door de crisis geen feestelijk verloop kon hebben. GEMEENTE OUDKARSPEL. Burgerlijke stand over de maand Februari 1933. Geboren: Jan, zoon van Wouter de Jager en Aaltje Leijen; Gerardus Anthonius, zoon van Anthonius Braas en Anna Appelman. Ingekomen personen: W. A. Wilms van Noordschar woude; J. E. van Dort en gezin van Harenkarspel; Adri- anus van Eyk van Rotterdam. Vertrokken personen: J. Smit naar Groningen; P. Stoop naar Noordscharwoude; C. de Boer en gezin naar Warmeniuiizen. OUD KARSPEL. In het lokaal van den heer C. Vis alhier werd een openbare verkooping gehouden van landerijen, eigen dom van den heer P. Moeijes, ten overstaan van de no tarissen Mr. C. j. de Lange en M. C. Roos te Alkmaar. In combinatie werden de perceelen bouwland, groot tezamen 5.89.30 H.A., liggende aan het Diepe Gat te Harenkarspel, gemijnd door den hypotheekhouder voor f 4725. Het perceel bouwland en water in den Nieuwe Pol der aan de Zuidzijde van de Bleekmeer. groot 10 snees werd gekocht door den heer P. Raven, alhier, voor f 27 per snees. broek op langendijk. De bazar. gehouden ten behoeve voor het tekort in de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht een som van f 600. zuedsoharwoude. Burgerlijke Stand over de maand Februari 1933. Overleden: Willem de Boer, oud 81 jaar, echtgen. van Neeltje de Geus; Grietje Noorden, oud 62 jaar, weduwe van Cornelia Krap. Ondertrouwd: Thomaa Adrianus Magielsen en Catha rina Bruin. Getrouwd: Dezelfden. Eerlang is het 30 Jaar geleden, dat de afd. van de S.DA.P. werd opgericht. Men hoopt dit feit te herden ken door een feestelijke bijeenkomst, waarin naar ons werd meegedeeld, de oud-voorzitter der afdeeling de feestrede zal houden. Het zoontje van den hen heer B. raakt gister te water. De vader sprong hem achterna en wist het kind behouden op het droge te brengen. De biljartclub O.K.K. te Zuidscharwoude speelde Don derdagavond In het lokaal van den heer Kuilman al hier een nederlaagwedstrijd met de biljartclub „De Roe mer" te Krommenie. De uitslag was voor het le vijf tal: te m. p. gem. p. h.s. brt. gem. A. Smit 125 67 15 18 3.72 P. Hagenaar 125 125 27 18 6.94 P. Bus 125 125 21 36 3.19 A. Kramer 125 105 12 36 2.91 P. Bus 125 93 12 37 2.51 P. Swager 125 125 10 37 3.37 C. Valk 100 91 9 32 2.84 K. Blom 100 100 12 32 3.12 J. Koning 100 80 7 34 2.35 C. de Vries 100 100 15 34 2.94 Tweede vijftal: J. Koning 100 100 11 36 2.77 C. Wagenaar 100 72 14 36 2.— Jongeneel 100 41 5 27 1.50 P. de Geus 100 100 12 27 3.70 A. de Roo 100 73 13 38 1.92 Jb. Groen 100 100 15 38 2.63 W. Klink 75 75 7 40 1.87 J. Dirks 75 62 8 40 1.55 Ekkerman 75 72 7 54 1.30 K. Bruin 75 75 7 54 1.36 ZIJ P E De heer E. A. Lindenbergh heeft wegens vertrek naar Mlddenmeer ontslag gevraagd als lid van de Com missie van toezicht op de agentschappen der arbeids bemiddelingen alhier. Naar wij vernemen, ie aan den heer H. de Graaf ie Schagerbrug, bij beschikking van den Minister van Waterstaat, machtiging verleend voor den aanleg en het gebruik van een radiodistributie inrichting voor de dorpen Schagerbrug en St. Maartensbrug met omgeving GEMEENTE ZIJPE. Burgerlijke stand van 24 Febr. tot en met 2 Maart. Geboren: Clazlna, dochter van Pieter Vorst en Chris- tina Trijntje Leegwater. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Gerrit Klaver en Adriana Maria MattheeussenAgatha Catha rina Besteman, 8 dagen, dochter van Johannes Beste man en Guurtje Mekken; Jan van Lente, 82 jaar, wed. van Aagje Bakker. SINT P A N C R A S GEMEENTE ST. PANCRAS. Burgerlijke stand over de maand Febr. 1933. Geboren: Klaas, zoon van Klaas Wied ijk en Aagje Balder; Peter, zoon van Dirk Minnesma en Antje Gootjes. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Cornells Ivangh en Reingje van der Walle. Overleden: Jantje Deutekom, echtgenoote van Frede- rlkus Johannes Maria Wortelboer. 53 jaren. Ingekomen personen: C. Dobber, N.H., zonder, van Zuidscharwoude naar No. 227; H. K. Ochquée, N.H., huishoudster, van Zuidscharwoude naar No. 227; A. Kok geen. arbeider. Ambtshalve naar no. 61; Joh. A. Glorie R.K.. tuinman, van Bergen naar No. 97. Vertrokken personen: P. Schouten, R.K., landarbeider van No. 346 naar Oterleek; Joh. C. F. Kamst, geen. ar beider. van no. 224 naar Amsterdam; N. Wever, G.K., dienstbode, van no. 280 naar Alkmaar. WINKEL GEMEENTE WINKEL Burgerlijke stand over de maand Februari 1933. Geboren: Willem, zoon van Cornells Allaart en van Sara Tannetje Clarissen; Johannes Marinus, zoon van Arie Bosch en van Catharina Johanna Dingenouts; Roe lof, zoon van Gerrit Nes en van Jantje Bajema; Allert Reijer,. zoon van Jan Noorman en van Maria Catharina Schermer; Hendrik Arie, zoon van Herbert de Roojj en van Jannigje Margrieta Kruijt. Gehuwd: Geen. Overleden: Alewijn Oostwoud-Wijdenes, oud 61 jaren, weduwnaar van Anna Pijl; David Lult Relnier Bruin, oud 54 jaren .echtgenoot van Klaasje Liefhebber. Ingekomen personen: P. van der Wal van Wognum; J. Bijlstra van FranekeradeeL Vertrokken personen: J. Bakker naar Hoogwoud; W. Biesheuvel en echtgenoote naar Amsterdam; S. de Boor der en gezin naar Alkmaar; Jac. Krab naar Barsinger- horn; Jn. Bregman naar Schoorl; J. Sikkema en ge zin naar Beilen. WIERINGEN BA-Jarlg zakemjubileum Op Maandag 6 Maart a.s. zal het 50 jaar geleden zijn. dat de heer P. Kaan Cr., zijn beurtveer WieringenAlk maar vlce-versa begon met een zeilscheepje genaamd „De drie Gezusters." In 1900 werd het zeilscheepje vervangen door de mo torboot Maria Anna, hetwelk In die dagen een zeer groote vooruitgang beteekende. De tweede motorboot. „Onderneming" werd in 1905 in dienst gesteld, waardoor het traject ook werd uitgebreid en wel dat vanaf dien tijd een geregelden dienst werd onderhouden van Wie- ringenAmsterdam vlce-versa. De zoons van den oprichter namen in 1917 de zaak in handen onder den naam van Gebr. Kaan en toen ging het steeds cresendo. De volgende uitbreidingen werden aan de zaak gegeven: in 1918 werd het beurtveer Wieringen—Alkmaar van den heer M. de Haan aan het bedrijf toegevoegd; in 1925, toen door het gereedkomen van den afsluit dijk WieringenVan Ewljoksluis, een goede vaste com municatie verkregen was met Noord-Holland, schaften zij zich direct vrachtauto's aan waarmede zij o.a. een geregelden vrachtdienst openden op Alkmaar^ in 1927 werd het beurtveer WieringenAmsterdam van den heer Tj. Buma aangekocht; in 1929 werd de zaak omgezet in een Naamlooze Ven nootschap onder den naam N.V. Gebr. Kaan's Vervoer Maatschappij, onder directie van Gebr. Kaan; in 1930 werd voor rekening van de N.V. een 100 tons motorboot, de P. Kaan Cz. op stapel gezet en in de vaart genomen; in 1931 werd het materiaan uitgebreid met een motordirectieboot tevens te gebruiken als sleepboot. Momenteel heeft de N.V. de beschikking over vier motorbooten en dekschuiten, waarmede een geregelde driemaal wekelyksche dienst wordt onderhouden Wierin genAmsterdam, en nog een drietal vrachtauto's .die o.a. ook een geregelden dagelijkschen dienst waarnemen WieringenAlkmaar. Ook heeft de N.V. de beschikking over eenige vrachtauto's en dekschuiten in Amsterdam, waarmede daar de zaken worden afgedaan. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat een der gebroeders Kaan de vorige week een olietankboot aan Den Oever ligplaats gegeven heeft, die daar alle diverse motorbooten van ruwe- als andere olieen en ben zine karl voorzien. Aan vele blijken van belangstelling zal het den op richter en de zoons op dezen zoo heugelijken dag niet ontbreken. Wij voegen hier den zakelijken wensch aan toe, dat het hun allen gegeven mag zijn nog vele jaren de zaak te zien bloeien en groeien. \foor -rachte en gave handen K 0 E G R A S JULIANADORP. Vereen, voor Bijenteelt. Donderdagavond had de Afd. Den Helder van de Vereen, tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland een openbare bijeenkomst belegd in de Chr. School aan de Kortevliet te Koegras. Als spreker zou optre den Dr. Jansen uit Leiden, over het onderwerp: „De Bijenteelt" en verduidelijkt door lantaarnplaatjes. De voorzitter, de heer T. Speur, heette allen wel kom.. Dr. Jansen begon met zijn oprechten dank uit tc spreken voor de gelegenheid hem geboden om voor do Afd. Den Helder eens het een en ander nader uit een te mogen zetten. Verder zegt spr. niet speciaal naar hier te zijn gekomen om lantaarnplaatjes te la ten zien. De plaatjes waren door den Rijksbijenteelt- consulent ir. Minderhoud in samenwerking met een beroepsfotograaf verzameld. Spr. heeft toen verzocht en gedaan gekregen dat ook hij hiervan een serie zou ontvangen, welke dan ook zijn eigendom zijn. Bij verschillende gelegenheden maakt spr. daar dan ook gebruik van, hetwelk voor het te behandelen on derwerp van onschatbare waarde is. Voor en aleer echter tot de vertooning van de plaatjes wordt over gegaan, móet spr. eerst iets mededeelen over verschil lende aangolegenheden, het hoofdbestuur, enz. enz., betreffende. Over vele dingen laat spr. het volle licht vallen en geeft de leden van deze afd. dan ook in overweging deze materie ook nog eens goed te bezien en te bespreken. De beschikbare tijd is onderwijl al aardig ingekort, want om 9 uur moest er geëindigd worden. De plaat jes werden dus in een vrij snel tempo getoond. De plaatjes behelsden het bijenleven vanaf het eerste levensstadium, benevens het inwendige van korven en kasten enz. Hierover behoeven wij niet nader uit te wijden. Reeds meerdere malen is hierover het een en ander medegedeeld, maar wat wij er aan willen toevoegen is dit, dat de beelden schitterend zijn, en goed laten zien, wat er alzoo in een bijenkolonic te beleven is. In het kort maar niettemin goed te volgen was de mondelinge toelichting die do spr. hieraan nog toevoegde. Aan het einde was de voorzitter dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen hij Dr. Jansen dank zeide voor zijn onderhoudende causerie en ook voor de ver tooning der nlaatjes. OUDE NIE DORP Naar wij vernemen, bestaan plannen om evenals in. eenige andere gemeenten, te komen tot een plaatselijke vereeniging voor verzekering teg en kosten van zieken- hulsverpleging, operatie e.d., welke de geheel gemeen te omvat. Deze plannen hebben nog geen vasten vorm aangenomen, doch is bet veroek gedaan om den Bur gemeester het initiatief te doen nemen. Gedurende de maanden Januari en Februari 1933 werd aan Spaargeld bij de R.K. Coop. Boerenleenbank te Zijdewind ontvangen f 12170.01 en uitgegeven f 20005.67 en aan voorschotten verstrekt f 1190 en op voorschotten afgelost f 3149.31. N IEÜ WE N I E DO IIP Ingeschreven in de maand Februari 1933: Gefooren: Geene. Gehuwd: Jacob Fynheer, oud 28 jaren, en Alida Ka ter, oud 24 jaren, beiden te Nieuwe Niedorp. Overleden: Maartje Wit, oud 81 jaren, weduwe van Jan Vel. Lutjewinkel, 1 Maart 1933. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaand stukje geplaatst in. uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Conferenties voor w e I -katholieken. In verschillende bladen leest men tegenwoordig dat er conferenties gehouden worden voor nlet-katholieken Dat zal hier in de omgeving misschien ook weer ge beuren. Maar waarom worden er niet eens conferenties gehouden voor wél-katholieken door andersdenkende vereenigingen, om dan eens katholiek denkende men- schen over een ander geloof in te lichten, b.v. het ge loof in het socialisme. Maar wanneer zoo een conferen tie werd uitgeschreven zou er wel geen katholiek op- afkomen, want als pastoor dat wist, zou hij op de kan sel zeggen: „Menschen, dat is niet goed voor jullie, men komt niet op de goede plaats, indien men daar naar luistert." Ziehier dat andersdenkenden wel naar hen mogen luisteren, maar de katholiek door de kerk verboden wordt naar andere menschen te luisteren, die een ander geloof of ideaal voorstaan. En daarom: Ga niet naar die conferenties! U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleen de plaatsruimte. L. H. B.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15