Zelf maken. HANDWERK AAN HANDSCHOENEN SCHAGER COURANT Knippatronen De voorjaarsmode dient zich aan. VEEL ZACHTE TINTEN ZULLEN GE- ZIEN WORDEN. Soberheid vóór alles. Dg lente zal als modekleur beige, grijs, abrikoos en lichtblauw geven en wan neer een dezer kleuren in een donkeren toon gekozen wordt, dan zal de garnee ring óf wit, óf een zeer zachte bijpassen de nuance moeten zijn. Het is buitengewoon flatteus, indien om den hals een kraag of shawl gedragen wordt in een mooie zachte, bij de ge laatskleur passende kleur. Het voorjaar vraagt soepele weefsels, fijne crêpes, chiffons en georgettes, ter wijl jonge meisjes zoowel levende als na gemaakte bloemen bij bijzondere gelegen heden dragen; de orchidee schijnt ditmaal uitverkoren te zijn. Wat de bontsoorten betreft zullen de licht gekleurde vossen gedragen worden, terwijl de korte bontjasjes evenmin tot het verleden behooren en bij een vlot mo del rok in een kleur, passend bij het bont, met een crêpe de chine of georgette blouse zeer goed kleeden, vooral voor slanke figuren. Allerlei modellen van hoeden zien wij reeds op de shows, o.a. de zeer kleine, diep over het hoofd vallende hoedjes, waardoor het achterhoofd voor een groot deel te zien komt. Niet iedereen zal zich de weelde van zoo'n ultra moderne hoofdbedekking kun nen veroorloven, want niet alleen zal het kapsel volmaakt in orde moeten zijn, doch ook met den vorm van het achterhoofd moet rekening worden gehouden. Een ander model, dat wij zagen, was van het Parijsche huis Mainbocher en be stond uit een soepel zwart vilten bolletje met golvenden zwarten rand, die aan de binnenzijde wit was, terwijl als garnee ring over een deel van den bol een smal wit zijden lint gelegd was. In het oog vallende garneering, b.v. in 'den vorm van vele ruches en volants, zullen vermeden moeten worden, evenals veel opschik, zooals voyante kettingen, armbanden, steenen, enz., hetgeen dus een versobering beteekent, die wellicht als een gevolg van de tijdsomstandigheden aan gemerkt moet worden. Elegant en gemakkelijk zelf te maken. DE meest bewonderde handschoe nen zijn die, welke speciaal wor den ontworpen als onderdeel van een ensemble Het zijn niet altijd met de hand gemaakte modellen, doch de détails ervan vertoonen toch wel iets van hand werk, hetzij in den vorm van borduur werk, hetzij als ingezette stukjes, godets, kappen, banden, enz. Deze détails comple- teeren de kleurencombinatie van het costuum nog meer; het doel is, dat men de handschoenen dadelijk onderkent als een deel van het geheel. Zulke handschoenen worden dit seizoen niet alleen gemaakt van wildleer, maar ook van diverse wasohbare stoffen. De leus blijft echter: twee kleuren, zoodat men witte of crème handschoenen ziet met een duidelijk contrasteerende gar neering van piqué, linnen en bedrukt ka toen. Elegant en gemakkelijk zelf te ma ken zijn handschoenen van de eene met kappen van een andere stof; wie van handwerken houdt, kan zoo handschoe nen van een ouderwetsch model modcr- niseeren.. Slip-om handschoenen moeten om de pols goed aansluiten; zoo noodig neemt men ze een weinig in. Men kan ook aan de pols een splitje maken, dat na het aantrekken wordt gesloten met knoopen en lussen in een sprekende kleur. Om de kappen goed te laten uit staan, kan men er aan de bovenzijde eenige wigvormige godets van piqué of linnen inzetten. Waar de twee soorten materiaal aan el kaar bevestigd worden, maakt men dui delijk zichtbare stiksels met de machine, of wel men maakt met de hand een af werking in den kettingsteek. Minder aan te bevelen is de afwerking met behulp van een rij dicht bij elkaar geplaatste, uiterst kleine gekleurde knoopjes. Wij- behoeven ons natuurlijk niet tot weefsels te beperken. Men kan ook van een weinig gedragen paar korte hand schoenen en van de groote kappen van een tweede paar, waarvan de handen ver- si \an zijn, een paar schijnbaar zeer nieu we handschoenen maken. Men kan ze zelfs aan elkaar zetten met een bandje van een derde materiaal, dat aan de zij den gestikt wordt Het aardigste is ech ter een tweetal materialen in duidleijk contrasteerende kleuren. Tafelzilver van vroeger en thans. overdreven en het geheel niet alleen uit een schoonheidstandpunt, doch enkel uit een oogpunt van doelmatigheid bekeken. Een tijdlang heeft men heel erg „ge dweept" met de „onzichtbare" bedden, die in de lengte tegen een muur waren opgeklapt en die bij den niet ingewijde den indruk vestigden, dat men in de woonkamer een boekenkast had staan. In den beginne was men verrukt over deze oplossing, maar mede uit een hy giënisch oogpunt zijn velen hiervan terug gekomen. Zeer veel ruimte besparen eveneens de rechte tafels, die met de juist passende in- en uitschuifbare stoelen één geheel vormen. Eveneens zijn kasten aan te bevelen, die geen openslaande deuren met schar nieren hebben, doch schuifdeuren even als de meubelen, die tot zitten en liggen nooden en welke uit één of meerdere kubussen bestaan, die al of niet samen- geschoven worden. De grootte hiervan is pl.m. 555555 c.M. Daarvan vormt men naar eigen believen een couch, sofa of poef, al naar gelang van het aantal per sonen, dat een plaatsje noodig heeft Deze kubussen kan men van leer of velours laten maken, zij zijn inderdaad ruimte sparend, doch in de oogen van den stalen- meubel-„fanaticus" wellicht niet modern meer. MANTEL VOOR MEISJES, van 610 jaar. Vele moeders zien er tegen op een manteltje te maken. Toch is dat niet zoo heel moeilijk, Jp vooral met een goed pa- De kleine pelerine, die op dezen meisjesmantel gedragen wordt, geeft f&ÈP |f iets gekleeds aan hei /MÊm ml overigens eenvoudige manteltje, terwijl eer Juf smalle shawlkraag tot in de taille doorloopt De rechte mouw heef' /Jg^' een kleine opslag, ter wijl inplaats van zak M ken alleen overslagjes 1 worden gemaakt. 7n A I Patronen kan men bestellen voor den leef L tijd van 5—8 jaar on- J0 der no. 703. De kosten bedragen f 0.58. GEKLEEDE MEISJESJURK. 699. We maken dit aar dige jurkje van ge werkt fluweel, dat thans zeer billijk en In aardige dessins te krijgen is. Het lijfje met punt- halsje en blousemou wen is aan een klok kend rokje gezet, terwijl een met zij de tegen gevoerde garneering aan den linkerkant te zien komt, waarvoor een omgeboorde inknip is gemaakt. De afwerking aan hals en middel kan geschieden door het omwerken van een dun koordje met een biesje fluweel, waardoor een aardig dik rolletje ontstaat. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 7—12 jaar. Prijs f 0.58. Ongeveer vóór 150 jaar at men in vele burgergezinncn nog met houten of ijzeren vorken en messen, en slechts bij familie feesten kwam het zilver te voorschijn, dat dan ook met recht de trots der huis vrouw was. Vaak kan men op tentoonstellingen dit mooie geciseleerde tafelzilver nog zien, dat zóó zwaar en massief was, dat het voor kinderen zeer moeilijk te hanteeren was. Wapens en monogrammen werden er op gegraveerd en de familiestukken gingen van de ecne generatie op de an dere over. In dezen tijd zijn nog slechts weinige jonge menschen, die een huishouding op zetten, in staat om, indien zij het niet van hunne ouders erfden, tafelzilver aan te schaffen, alhoewel de prijs hiervan bij eenige jaren terug reeds aanmerkelijk ge daald is, hetgeen veelal een gevolg is van het feit. dat het zilver minder zwaar en het gehalte niet altijd even hoog is. De groote fabrieken blijven echter nog steeds het soliede, waardevolle tafelzil ver fabriceeren met boog zilvergehalte; de merken, die op de voorwerpen zijn aangebracht, geven hiervoor do waar borgen. Thans heeft men reeds geruimen tijd naast het echte tafelzilver verschillende fabrikaten in den handel, die o.a. uit een verzilverd wit metaal bestaan en die niet duur, maar tevens ook vrijwel zonder waarde zijn, terwijl men eveneens ver chroomde couverts heeft. Bij het aanschaffen van vorken moet men goed op den vorm letten, daar da punten hiervan wijd genoeg uit elkander moeten zijn, om goed schoongemaakt te kunnen worden en noch te dun, noch te puntig mo~en zijn. Lepels voor aardappelen, groenten en jus zijn afwijkend van vorm van de ge wone soep- en dessertlepels en vooral de juslepel moet gebogen zijn, omdat men anders gauw morst met jus nemen. Ivoren bovenstukken van slacouverts moeten met een weinig terpentijn onder houden worden en daarnar in de zon dro gen, terwijl men houten bovenstukken met witte was onderhouden moet. Bij het wasschen van hoornen lepels moet men er aan donken, dat zij niet te lang in warm zeepwater blijven liggen bij het afwasschen, daar zij hun vorm hierdoor verliezen; dit is ook het geval bij sommige soorten eierlepels. Metalen vorken en lepels moet men da delijk na het gebruik in warm zeepsop wasschen en afdrogen, zij kunnen hierin niet blijven liggen, daar men dan leelij- ke plekken krijgt, hetgeen bij zilver niet geschiedt. Men bedenke, dat zelfs de eenvoudigste tafel een behagelijk en prettig aanzien krijgt, indien aan de couverts de noodige zorg wordt besteed. RAADGEVINGEN VAN EEN BINNENHUIS ARCHITECT. RUIMTESPARENDE MEUBELS. Goede en verkeerde toepassing. Voor de meeste in moderne huizen wo nende menschen is „ruimte sparen" een gebiedende eisch, wil men alle gemak en gezelligheid tenminste niet prijs geven. Weliswaar wordt hierbij ook wel eens EEN MODERN INTERIEUR. EEN OUDE FAUTEUIL IN EEN Origineel en toch niet opzichtig. NIEUW GEWAAD. Een werkje, dat de moeite loont. MANTELPAK VOOR JONGE GEKLEEDE MIDDAGJAPON. MEISJES. Van hoeveel waarde is een vroolijk, op gewekt interieur. Gezellig in huis is toch maar alles. En hoe gemakkelijk wordt h9t ons tegenwoordig niet gemaakt. Origi- neele meubels zijn niet duur meer en de tijd van gewaagde proefnemingen is ook voorbij. Moderne meubels behoeven niet persé ongemakkelijk te zijn en welk een opgewekte stemming kunnen zij niet in kamers tooveren. Bijgaande afbeelding laat ons zulk een kamer zien, die met eenvoudige, doch smaakvolle meubels is voorzien. Hoe vindt u bijv. dat aardige, ongewone kastje en het gemakkelijke fauteuiltje? De mo derne cretonnes doen het buitengewoon goed bij zulk een modern interieur, de frissche kleuren geven een gevoel van behagelijkheid en opgewektheid, dat we vooral in dezen tijd zoozeer noodig heb ben. We hebben misschien op zolder ergens in een verborgen hoekje een oude fau teuil staan, die zóó niet meer te gebrui ken is. Toch zouden we een gemakkelij ke, gezellige stoel nog heel goed in de huiskamer kunnen gebruiken. Een los cretonnen overtrek doet wonderen. Wel moeten we er aan denken, dat we misschien nogal wat los materiaal noo dig hebben om op te vullen. Dit mate riaal is niet zoo duur en kan elke stof feerder u verschaffen. We beginnen eerst de verschillende dee- len op maat te knippen. Voor den voor kant van den rug leggen we het creton ne boven op den rug van de stoel en zor gen ervoor, dat de patronen van de stof in het midden komen te zitten. Speld het cretonne overal vast om te verhoeden, dat het verschuift en knip het daarna zoodanig af, dat er genoeg ruimte over blijft voor de naden. De zitting wordt op dezelfde wijze behandeld. De binnen- en buitenzijden van de leuningen worden apart geknipt, waarbij men er rekening mede moet houden, dat de stof ingerim- peld kan worden. Als men de verschillende onderdeelen geknipt heeft, kunnen ze aan elkaar wor den gezet en men zal eens zien welk een aardig effect zulk een overtrokken fau teuil in een huiskamer maakt. Een gladde, wollen tailleurstof, effen of fantasie, zal onze jonge meisjes zeker aardig en vlot kleeden. Het model is ^£55^. eenvoudig en niet getailleerd, het- jr geen het zelf ver- vaardigen ervan Xsfetex zeer vergemakke- lijkt. Onze afbeel- ding geeft schuine ËjÊgr zakken te zien, maar voor wie dit moeilijkheden op levert, kunnen ze eenvoudig ver vallen. Een kraag heeft dit manteltje niet. doch wel een paar revers, wel ke tot aan de postuurnaden rei ken. Een aardige bijpassende shawl maakt het geheel gekleeder. Deze shawls wor den van zijde, maar eveneens van tricot en ei gen breiwerk ge dragen en zijn vrij smal, terwijl de uiteinden vóór over elkander geknoopt worden en onder de mantel komen. De rok heeft twee banen en aan de vóór-, zoowel als de achterbaan is een diepe plooi in het midden gemaakt, ge deeltelijk opgestikt. Een jumper of eenvoudige overhemd blouse kleeden hierbij aardig. Patronen kan men aanvragen voor de maten tot en met 44 onder no. 701. De kosten bedragen f0.58. De voorjaarsstof- fen geven ruim schoots gelegen heid om onze keus te maken, daar allerlei va riaties in kleur en weefsels reeds zijn verschenen. Tot de nieuwste stoffen behoort o.a. flamisole per- lé, en Bouillonnó imprimé, beide kunstzijden weef sels in mooie tin ten, alsmede in zwart Wol met zijde blijft zich ook nog steeds in de gunst verheugen. Het geplisseer- de zijden vestje eindigt met een scherpe punt in de taile, terwijl een kanten gar- tuur als afwerking van hals en mouwen dient. De rok is recht om de heupen, naar on deren toe wijder wordend door lichte klojcken. Patronen kan men aanvragen tot en met maat 52 onder no. 702. De kosten be dragen f 0.58, van de In deze rubriek voorkomende mo dellen zijn verkrijgbaar aan het adres van „Het Practische Modeblad" te Den Haag. - Het bedrag hiervoor moet per postwissel of giro (No. 203203) worden opgezonden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16